Капиталды шетелден елге қайтаруды ынталандыру тетіктерін тұжырымдау және елден ақша қаражатының кетуіне қарсы іс-қимыл шараларын күшейту мәселелері жөнінде комиссия құру туралы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің 2022 жылғы 23 ақпандағы № 36-ө өкімі.
1. Осы өкімге қосымшаға сәйкес құрамда капиталды шетелден елге қайтаруды ынталандыру тетіктерін тұжырымдау және елден ақша қаражатының кетуіне қарсы іс-қимыл шараларын күшейту мәселелері жөнінде комиссия (бұдан әрі – Комиссия) құрылсын.
2. Комиссия жанынан мынадай бағыттар бойынша:
1) Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі (келісу бойынша) мүдделі мемлекеттік органдармен бірлесіп – ақша қаражатының кетуі, шетелге шығарылған капиталдың көлемін айқындау жөнінде талдау жүргізу бойынша;
2) Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігі мүдделі мемлекеттік органдармен бірлесіп – капиталды шетелден елге қайтару жөнінде ынталандыру шараларын тұжырымдау бойынша;
3) Қазақстан Республикасының Әділет министрлігі мүдделі мемлекеттік органдармен бірлесіп – ұлттық заңнамада санкциялар мен шектеу шараларын енгізу жөніндегі заңнамалық бастамаларды тұжырымдау бойынша;
4) Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі мүдделі мемлекеттік органдармен бірлесіп – салықтық әкімшілендіру шараларын күшейту бойынша;
5) Қазақстан Республикасының Бас прокуратурасы (келісу бойынша) мүдделі мемлекеттік органдармен бірлесіп, қылмыстық қудалау шеңберінде шығарылған капиталды қайтару жөнінде шаралар қабылдау бойынша жұмыс топтарын құрсын.
3. Комиссия бір ай мерзімде капиталды шетелден елге қайтаруды ынталандыру тетіктері және елден ақша қаражатының кетуіне қарсы іс-қимыл шараларын күшейту бойынша нақты ұсыныстар тұжырымдасын.
4. Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі Комиссияның жұмыс органы болып белгіленсін.
Премьер-Министр Ә. Смайылов
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
2022 жылғы 23 ақпандағы
№ 36-ө өкіміне
қосымша
Капиталды шетелден елге қайтаруды ынталандыру тетіктерін тұжырымдау және елден ақша қаражатының кетуіне қарсы іс-қимыл шараларын күшейту мәселелері жөніндегі комиссияның құрамы
Ескерту. Құрамға өзгеріс енгізілді - ҚР Премьер-Министрінің 09.04.2022 № 71-ө өкімімен.
Қазақстан Республикасының Премьер-Министр, төраға
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Қаржы министрі, төрағаның орынбасары
бірінші қаржы вице-министрі, хатшы
Бас прокурордың орынбасары (келісу бойынша)
Қазақстан Республикасының Қаржы мониторингі агенттігінің төрағасы (келісу бойынша)
Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын дамыту және реттеу агенттігінің төрағасы (келісу бойынша)
Қазақстан Республикасының Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігінің төрағасы (келісу бойынша)
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі төрағасының орынбасары (келісу бойынша)
Қазақстан Республикасының Әділет министрі
Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрі
Қазақстан Республикасының Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігі
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрі
Қазақстан Республикасының Ұлттық қауіпсіздік комитеті Департаментінің бастығы (келісу бойынша)
Астана халықаралық қаржы орталығының басқарушысы (келісу бойынша)

О создании Комиссии по вопросам выработки механизмов стимулирования возврата капитала в страну из-за рубежа и усиления мер противодействия оттоку денежных средств из страны
Распоряжение Премьер-Министра Республики Казахстан от 23 февраля 2022 года № 36-р.
1. Создать Комиссию по вопросам выработки механизмов стимулирования возврата капитала в страну из-за рубежа и усиления мер противодействия оттоку денежных средств из страны (далее – Комиссия) в составе согласно приложению к настоящему распоряжению.
2. Образовать при Комиссии рабочие группы по следующим направлениям:
1) Национальному Банку Республики Казахстан (по согласованию) совместно с заинтересованными государственными органами – по проведению анализа по оттоку денежных средств, определению объема выведенного за рубеж капитала;
2) Министерству национальной экономики Республики Казахстан совместно с заинтересованными государственными органами – по выработке мер стимулирования по возврату капитала в страну из-за рубежа;
3) Министерству юстиции Республики Казахстан совместно с заинтересованными государственными органами – по выработке законодательных инициатив по введению ограничительных мер и санкций в национальном законодательстве;
4) Министерству финансов Республики Казахстан совместно с заинтересованными государственными органами – по усилению мер налогового администрирования;
5) Генеральной прокуратуре Республики Казахстан (по согласованию) совместно с заинтересованными государственными органами – по принятию мер по возврату выведенного капитала в рамках уголовного преследования.
3. Комиссии в месячный срок выработать конкретные предложения по механизмам стимулирования возврата капитала в страну из-за рубежа и усиления мер противодействия оттоку денежных средств из страны.
4. Рабочим органом Комиссии определить Министерство финансов Республики Казахстан.
Премьер-Министр А. Смаилов
Приложение
к распоряжению Премьер-Министра
Республики Казахстан
от 23 февраля 2022 года № 36-р
Состав
Комиссии по вопросам выработки механизмов стимулирования возврата капитала в страну из-за рубежа и усиления мер противодействия оттоку денежных средств из страны
Сноска. Состав с изменениями, внесенными распоряжением Премьер-Министра РК от 09.04.2022 № 71-р.
Премьер-Министр Республики Казахстан, председатель
Заместитель Премьер-Министра Республики Казахстан – Министр финансов Республики Казахстан, заместитель председателя
первый вице-министр финансов Республики Казахстан, секретарь
заместитель Генерального прокурора Республики Казахстан (по согласованию)
Председатель Агентства Республики Казахстан по финансовому мониторингу (по согласованию)
Председатель Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка (по согласованию)
заместитель Председателя Агентства Республики Казахстан по противодействию коррупции (по согласованию)
заместитель Председателя Национального Банка Республики Казахстан (по согласованию)
Министр юстиции Республики Казахстан
Министр национальной экономики Республики Казахстан
Министр индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан
Заместитель Премьер-Министра Республики Казахстан – Министр иностранных дел Республики Казахстан
начальник Департамента Комитета национальной безопасности Республики Казахстан (по согласованию)
Управляющий Международным финансовым центром "Астана" (по согласованию)