Өнеркәсіптік саясат жөніндегі ведомствоаралық комиссия туралы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің 2022 жылғы 28 сәуірдегі № 89-ө өкімі.
"Қазақстан Республикасының Үкіметі туралы" Қазақстан Республикасы Конституциялық заңының 19-бабы 1-тармағының 8) тармақшасына және "Өнеркәсіптік саясат" Қазақстан Республикасының Заңы 1-бабының 18) тармақшасына сәйкес:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің 28.11.2023 № 187-ө өкімімен.
1. Осы өкімге қосымшаға сәйкес құрамда Өнеркәсіптік саясат жөніндегі ведомствоаралық комиссия (бұдан әрі – Комиссия) құрылсын.
2. Қоса беріліп отырған Комиссия туралы ереже бекітілсін.
Премьер-Министр Ә. Смайылов
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
2022 жылғы 28 сәуірдегі
№ 89-ө өкіміне
қосымша
Өнеркәсіптік саясат жөніндегі ведомствоаралық комиссияның құрамы
Ескерту. Құрамға өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 17.03.2023 № 236 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен; ҚР Премьер-Министрінің 28.11.2023 № 187-ө өкімімен.
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің бірінші орынбасары, төраға
Қазақстан Республикасының Өнеркәсіп және құрылыс вице-министрі, төрағаның орынбасары
Қазақстан Республикасының Өнеркәсіп және құрылыс министрлігі Өнеркәсіптік саясат департаментінің директоры, хатшы
Қазақстан Республикасының Парламенті Сенатының депутаты, Қазақстан Республикасы Парламент Сенаты Экономикалық саясат, инновациялық даму және кәсіпкерлік комитетінің мүшесі (келісу бойынша)
Қазақстан Республикасының Парламенті Мәжілісінің депутаты, Қазақстан Республикасы Парламентінің Мәжілісі Экономикалық реформа және өңірлік даму комитетінің мүшесі (келісу бойынша)
Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрінің орынбасары
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің орынбасары
Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы вице-министрі
Қазақстан Республикасының Ғылым және жоғары білім вице-министрі
Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау вице-министрі
Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау вице-министрі
Қазақстан Республикасының Қаржы вице-министрі
Қазақстан Республикасының Сауда және интеграция вице-министрі
Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика вице-министрі
Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі вице-министрі
Қазақстан Республикасының Экология және табиғи ресурстар вице-министрі
Қазақстан Республикасының Энергетика вице-министрі
"Атамекен" Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасы басқарма төрағасының орынбасары (келісу бойынша)
"Бәйтерек" ұлттық басқарушы холдингі" акционерлік қоғамы басқарма төрағасының орынбасары (келісу бойынша).
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
2022 жылғы 28 сәуірдегі
№ 89-ө өкімімен
бекітілген
Өнеркәсіптік саясат жөніндегі ведомствоаралық комиссия туралы ереже

О Межведомственной комиссии по промышленной политике
Распоряжение Премьер-Министра Республики Казахстан от 28 апреля 2022 года № 89-р.
В соответствии с подпунктом 8) пункта 1 статьи 19 Конституционного закона Республики Казахстан "О Правительстве Республики Казахстан" и подпунктом 18) статьи 1 Закона Республики Казахстан "О промышленной политике":
Сноска. Преамбула - в редакции распоряжения Премьер-Министра РК от 28.11.2023 № 187-р.
1. Образовать Межведомственную комиссию по промышленной политике (далее – Комиссия) в составе согласно приложению к настоящему распоряжению.
2. Утвердить прилагаемое Положение о Комиссии.
Премьер-Министр А. Смаилов
Приложение
к распоряжению Премьер-Министра
Республики Казахстан
от 28 апреля 2022 года № 89-р
Состав Межведомственной комиссии по промышленной политике
Сноска. Состав с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 17.03.2023 № 236 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 28.11.2023 № 187-р.
Первый заместитель Премьер-Министра Республики Казахстан, председатель
вице-министр промышленности и строительства Республики Казахстан, заместитель председателя
директор Департамента промышленной политики Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан, секретарь
депутат Сената Парламента Республики Казахстан, член Комитета по экономической политике, инновационному развитию и предпринимательству Сената Парламента Республики Казахстан (по согласованию)
депутат Мажилиса Парламента Республики Казахстан, член Комитета по экономической реформе и региональному развитию Мажилиса Парламента Республики Казахстан (по согласованию)
заместитель Министра иностранных дел Республики Казахстан
заместитель Министра внутренних дел Республики Казахстан
вице-министр сельского хозяйства Республики Казахстан
вице-министр науки и высшего образования Республики Казахстан
вице-министр здравоохранения Республики Казахстан
вице-министр труда и социальной защиты населения Республики Казахстан
вице-министр финансов Республики Казахстан
вице-министр торговли и интеграции Республики Казахстан
вице-министр национальной экономики Республики Казахстан
вице-министр цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан
вице-министр экологии и природных ресурсов Республики Казахстан
вице-министр энергетики Республики Казахстан
заместитель председателя правления Национальной палаты предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен" (по согласованию)
заместитель председателя правления акционерного общества "Национальный управляющий холдинг "Байтерек" (по согласованию)
Утверждено
распоряжением
Премьер-Министра
Республики Казахстан
от 28 апреля 2022 года № 89-р
Положение о Межведомственной комиссии по промышленной политике

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Өнеркәсіптік саясат жөніндегі ведомствоаралық комиссия (бұдан әрі – Комиссия) Қазақстан Республикасы Үкіметінің жанындағы консультативтік-кеңесші орган болып табылады.
2. Комиссия өз қызметінде Қазақстан Республикасының Конституциясын және заңдарын, Қазақстан Республикасының Президенті мен Үкіметінің актілерін және өзге де нормативтік құқықтық актілерді, Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарын, сондай-ақ осы Ережені басшылыққа алады.
3. Комиссия қызметінің мақсаты өнеркәсіптік саясатты қалыптастыру және іске асыру мәселелері бойынша ведомствоаралық үйлестіруді жүзеге асыру болып табылады.
4. Қазақстан Республикасының Өнеркәсіп және құрылыс министрлігі Комиссияның жұмыс органы болып табылады.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің 28.11.2023 № 187-ө өкімімен.
2-тарау. Комиссияның міндеті
5. Комиссияның негізгі міндеті:
1) өнеркәсіптік саясаттың стратегиялық басымдықтары мен негізгі индикаторларын айқындау бөлігінде оны қалыптастыру;
2) өнеркәсіптің бәсекеге қабілеттілігі мен тиімділігін арттыру;
3) өңдеуші өнеркәсіп саласындағы өнеркәсіптік саясатты, оның ішінде кластерлік бастаманы іске асырудың тұжырымдамалық тәсілдері;
4) өнеркәсіпті мемлекеттік ынталандыру шараларын енгізу, күшін жою және қайта қарау;
5) өнеркәсіптік-инновациялық инфрақұрылымның элементтерін енгізу;
6) елдегі индустриялық ахуалды жақсарту;
7) өнеркәсіптегі инновациялық және технологиялық дамуға жәрдемдесу бойынша ұсынымдар мен ұсыныстар дайындау болып табылады.
3-тарау. Комиссияның жұмысын ұйымдастыру және оның тәртібі
6. Комиссия:
1) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен орталық мемлекеттік органдардан, жергілікті атқарушы органдардан және өзге де ұйымдардан қажетті ақпаратты, құжаттар мен материалдарды сұратады және алады;
2) мемлекеттік органдар мен өзге де ұйымдардың Комиссияның мүшелері болып табылмайтын лауазымды адамдарын өз отырыстарына шақырады, сондай-ақ тыңдайды;
3) Комиссияның жанынан жұмыс және сараптама топтарын құрады, оларға әдістемелік басшылықты жүзеге асырады;
4) Комиссияның, жұмыс және сараптама топтарының жұмыс жоспарларын бекітеді;
5) өнеркәсіптік саясат мәселелерін қозғайтын реттеушілік саясаттың консультациялық құжаттарын, заң жобалары тұжырымдамаларының жобаларын, заң жобаларын, өзге нормативтік құқықтық актілердің және Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік жоспарлау жүйесі құжаттарының жобаларын қарайды;
6) өнеркәсіптік саясат мәселелері бойынша мемлекеттік органдар арасындағы келіспеушіліктер жөнінде шешімдер қабылдайды;

Глава 1. Общие положения
1. Межведомственная комиссия по промышленной политике (далее – Комиссия) является консультативно-совещательным органом при Правительстве Республики Казахстан.
2. Комиссия в своей деятельности руководствуется Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан и иными нормативными правовыми актами, международными договорами Республики Казахстан, а также настоящим Положением.
3. Целью деятельности Комиссии является осуществление межведомственной координации по вопросам формирования и реализации промышленной политики.
4. Рабочим органом Комиссии является Министерство промышленности и строительства Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 4 - в редакции распоряжения Премьер-Министра РК от 28.11.2023 № 187-р.
Глава 2. Задача Комиссии
5. Основной задачей Комиссии является подготовка рекомендаций и предложений по:
1) формированию промышленной политики в части определения ее стратегических приоритетов и ключевых индикаторов;
2) повышению конкурентоспособности и эффективности промышленности;
3) концептуальным подходам к реализации промышленной политики в сфере обрабатывающей промышленности, в том числе кластерной инициативы;
4) введению, отмене и пересмотру мер государственного стимулирования промышленности;
5) введению элементов промышленно-инновационной инфраструктуры;
6) улучшению индустриального климата в стране;
7) содействию инновационному и технологическому развитию в промышленности.
Глава 3. Организация и порядок работы Комиссии
6. Комиссия:
1) запрашивает и получает от центральных государственных органов, местных исполнительных органов и иных организаций необходимые информацию, документы и материалы в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
2) приглашает, а также заслушивает на своих заседаниях должностных лиц государственных органов и иных организаций, не являющихся членами Комиссии;
3) создает при Комиссии рабочие и экспертные группы, осуществляет методическое руководство ими;
4) утверждает планы работ Комиссии, рабочих и экспертных групп;
5) рассматривает консультативные документы регуляторной политики, проекты концепций проектов законов, проекты законов, проекты иных нормативных правовых актов и документов Системы государственного планирования в Республике Казахстан, затрагивающих вопросы промышленной политики;
6) принимает решения по разногласиям между государственными органами по вопросам промышленной политики;

7) өнеркәсіптік саясатты іске асыру кезінде Қазақстан Республикасының техникалық реттеу аясындағы, стандарттау саласындағы және өлшем бірлігін қамтамасыз ету туралы заңнамасын іске асыру туралы ақпаратты тыңдайды;
8) өнеркәсіптік саясат мәселелері бойынша Қазақстан Республикасы Үкіметінің ұстанымын, оның ішінде Қазақстан Республикасы Үкіметінің халықаралық ұйымдардағы келіссөз ұстанымын дайындауды жүзеге асырады;
9) жергілікті атқарушы органдар мен өзге де ұйымдардың өнеркәсіптік-инновациялық жобаларды іске асыру мәселелері бойынша есептерін тыңдайды;
10) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өзге де функцияларды жүзеге асырады.
7. Комиссияның отырыстары қажеттілігіне қарай, бірақ жылына екі реттен сиретпей өткізіледі.
8. Комиссияның жұмысын ұйымдастыру және оның тәртібі Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1999 жылғы 16 наурыздағы № 247 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Үкіметінің жанындағы консультативтік-кеңесші органдардың құрылуы, қызметі және таратылуы қағидаларына сәйкес жүзеге асырылады.
Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің 28.11.2023 № 187-ө өкімімен.

7) заслушивает информацию о реализации законодательства Республики Казахстан в области технического регулирования, сфере стандартизации и обеспечении единства измерений при реализации промышленной политики;
8) осуществляет подготовку позиции Правительства Республики Казахстан, в том числе переговорной позиции Правительства Республики Казахстан в международных организациях, по вопросам промышленной политики;
9) заслушивает отчеты местных исполнительных органов и иных организаций по вопросам реализации промышленно-инновационных проектов;
10) осуществляет иные функции в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
7. Заседания Комиссии проводятся по мере необходимости, но не реже двух раз в год.
8. Организация и порядок работы Комиссии осуществляются в соответствии с Правилами образования, деятельности и упразднения консультативно-совещательных органов при Правительстве Республики Казахстан, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 16 марта 1999 года № 247.
Сноска. Пункт 8 - в редакции распоряжения Премьер-Министра РК от 28.11.2023 № 187-р.