Қазақстан Республикасының аумағында орман-дала өрті кезінде Жерді қашықтан зондтау деректерін беру бойынша ведомствоаралық өзара іс-қимылды қамтамасыз ету жөніндегі шаралар туралы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің 2023 жылғы 1 қыркүйектегі № 138-ө өкімі
1. Қазақстан Республикасының аумағында орман-дала өрті кезінде Жерді қашықтан зондтау деректерін беру бойынша ведомствоаралық өзара іс-қимылды қамтамасыз ету мақсатында Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі:
1) mchs.gharysh.kz және forest.gharysh.kz кеңістіктік деректер геосервистерінің іркіліссіз жұмысын істеуін;
2) Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың төтенше жағдайлар департаменттеріне және Қазақстан Республикасының Экология және табиғи ресурстар министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитетіне mchs.gharysh.kz және forest.gharysh.kz кеңістіктік деректер геосервистері арқылы жану аумағында Жерді қашықтан зондтау деректерін беруді;
3) Қазақстан Республикасының Төтенше жағдайлар, Экология және табиғи ресурстар министрліктері мен олардың аумақтық бөлімшелерінің жұмысы үшін қажетті кеңістіктік деректерді (термалды нүктелердің, өрт сөндіру бөлімдері мен станциялардың орналасқан жерінің, әуе көлігімен доңғалақты көлік су алатын жерлердің, ерекше қорғалатын табиғи аумақтар шекараларының сипаттамасын қамтитын деректер) mchs.gharysh.kz және forest.gharysh.kz кеңістіктік деректер геосервистерінде уақтылы жүктелуін;
4) Қазақстан Республикасының Төтенше жағдайлар, Экология және табиғи ресурстар министрліктерімен бірлесіп төтенше жағдайлар кезінде жедел ден қою үшін mchs.gharysh.kz және forest.gharysh.kz кеңістіктік деректер геосервистерімен жұмыс істеу жөніндегі пайдаланушының нұсқаулығын әзірлеуді және бекітуді;
5) Қазақстан Республикасының Төтенше жағдайлар, Экология және табиғи ресурстар министрліктері мен олардың аумақтық бөлімшелерінің жұмыскерлері үшін mchs.gharysh.kz және forest.gharysh.kz кеңістіктік деректер геосервистерін пайдалану бойынша жыл сайынғы оқыту семинарларын өткізуді қамтамасыз етсін.
2. Қазақстан Республикасының Төтенше жағдайлар, Экология және табиғи ресурстар министрліктері mchs.gharysh.kz және forest.gharysh.kz кеңістіктік деректер геосервистерін пайдалану тәртібін тиісті ведомстволық құқықтық актілерде және жауапты қызметкерлерді бекіте отырып, оларды пайдалануды және өрт қауіпті кезеңде күнделікті мониторингтеуді қамтамасыз етсін.
Премьер-Министр Ә. Смайылов

О мерах по обеспечению межведомственного взаимодействия по предоставлению данных дистанционного зондирования Земли при лесостепных пожарах на территории Республики Казахстан
Распоряжение Премьер-Министра Республики Казахстан от 1 сентября 2023 года № 138-р.
1. В целях обеспечения межведомственного взаимодействия по предоставлению данных дистанционного зондирования Земли при лесостепных пожарах на территории Республики Казахстан Министерству цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан обеспечить:
1) бесперебойную работу геосервисов пространственных данных mchs.gharysh.kz и forest.gharysh.kz;
2) предоставление данных дистанционного зондирования Земли по территории возгораний в департаменты по чрезвычайным ситуациям областей, городов республиканского значения и столицы Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан и Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан посредством геосервисов пространственных данных mchs.gharysh.kz и forest.gharysh.kz;
3) своевременную выгрузку пространственных данных (данные, включающие описание местоположения термальных точек, пожарных частей и станций, мест забора воды воздушного и колесного транспорта, границ особо охраняемых природных территорий), необходимых для работ министерств по чрезвычайным ситуациям, экологии и природных ресурсов Республики Казахстан и их территориальных подразделений, на геосервисах пространственных данных mchs.gharysh.kz и forest.gharysh.kz;
4) совместно с министерствами по чрезвычайным ситуациям, экологии и природных ресурсов Республики Казахстан разработку и утверждение руководства пользователя по работе с геосервисами пространственных данных mchs.gharysh.kz и forest.gharysh.kz для оперативного реагирования в случаях чрезвычайных ситуаций;
5) проведение ежегодных обучающих семинаров для работников министерств по чрезвычайным ситуациям, экологии и природных ресурсов Республики Казахстан и их территориальных подразделений по использованию геосервисов пространственных данных mchs.gharysh.kz и forest.gharysh.kz.
2. Министерствам по чрезвычайным ситуациям, экологии и природных ресурсов Республики Казахстан обеспечить использование и ежедневный мониторинг в пожароопасный период геосервисов пространственных данных mchs.gharysh.kz и forest.gharysh.kz с закреплением порядка их использования в соответствующих ведомственных правовых актах и ответственных сотрудников.
Премьер-Министр А. Смаилов