Қазақстан Республикасында техникалық және кәсіптік білім беруді дамытудың 2008 - 2012 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасы туралы
Қазақстан Республикасы Президентінің 2008 жылғы 1 шілдедегі N 626 Жарлығына түсініктеме
Мемлекет басшысы 2008 жылғы 1 шілдеде "Қазақстан Республикасында техникалық және кәсіптік білім беруді дамытудың 2008 - 2012 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасы туралы" Жарлыққа қол қойды.
Бағдарлама экономика салалары мен жұмыс берушілерді бәсекеге қабілетті дағдыларға және білімін жалғастыруға жеткілікті әлеуетке ие техникалық және қызмет көрсету еңбегінің білікті мамандарымен қамтамасыз ету үшін техникалық және кәсіптік білім берудің сапасы мен қолжетімділігін арттыруға бағытталған.
Бағдарламада білім беру бағдарламалары мен техникалық және кәсіптік білім беру жүйесінің материалдық-техникалық базасын жаңарту, ұлттық біліктілік құрылымын жасау, шетелдік оқытушыларды тарту, басқарудың салааралық тетіктері, қаржыландырудың жаңа моделі, техникалық және кәсіптік білім беруді дамытуға бизнес-қауымдастықтардың белсенді қатысуы көзделеді.
Бағдарламаны іске асыруға байланысты қаржылық шығындары 58178,9 млн. теңгені, оның ішінде:
2008 жылы - 5707,8 млн. теңгені,
2009 жылы - 23486,7 млн. теңгені,
2010 жылы - 28984,4 млн. теңгені құрайды.
Бағдарламаны іске асыру кезең-кезеңімен жүзеге асырылады.
Бірінші кезең (2008 - 2010 жылдар) техникалық және кәсіптік білім беру жүйесінің оқыту бағдарламаларын жаңартуға және институционалды дамытуға бағытталады.
Екінші кезең (2011 - 2012 жылдар) техникалық және кәсіптік білім беру жүйесінің реформалары мен тұрақты жұмыс істеуін қамтамасыз етуді жетілдіру кезеңі болады.
Жарлықты іске асыру Қазақстанда жастардың еңбек ету қабілеттілігін арттыру мен адами ресурстарды дамыту үшін кең құзыретті әрі озық іргелі білімі бар бәсекеге қабілетті кадрлар даярлайтын техникалық және кәсіптік білім берудің тиімді жүйесін құруға мүмкіндік береді.
Қазақстан Республикасы
Президент Әкімшілігінің
Ішкі саясат бөлімі

О Государственной программе развития технического и профессионального образования в Республике Казахстан на 2008-2012 годы
Комментарий к Указу Президента Республики Казахстан от 1 июля 2008 года N 626
Главой государства 1 июля 2008 года подписан Указ "О Государственной программе развития технического и профессионального образования в Республике Казахстан на 2008-2012 годы".
Программа нацелена на повышение качества и доступности технического и профессионального образования для обеспечения отраслей экономики и работодателей квалификационными специалистами технического и обслуживающего труда с конкурентоспособными навыками и достаточным потенциалом для продолжения образования.
Программой предусматривается обновление образовательных программ и материально-технической базы системы технического и профессионального образования, создание национальной квалификационной структуры, привлечение зарубежных преподавателей, межотраслевой механизм управления, новая модель финансирования, активное участие бизнес-ассоциаций в подготовке кадров технического и обслуживающего труда.
Финансовые затраты, связанные с реализацией Программы, составят 58 178,9 млн. тенге, в том числе: в 2008 году - 5 707,8 млн. тенге, в 2009 году - 23 486,7 млн. тенге, в 2010 году - 28 984,4 млн. тенге.
Реализация Программы будет осуществляться поэтапно.
Первый этап (2008-2010 годы) будет направлен на обновление образовательных программ и институциональное развитие системы технического и профессионального образования.
Второй этап (2011-2012 годы) станет этапом развития реформ и обеспечения устойчивого функционирования системы технического и профессионального образования.
Реализация Указа позволит создать эффективную систему технического и профессионального образования, готовящую конкурентоспособные кадры с широкой компетенцией и передаваемыми фундаментальными знаниями для повышения трудоспособности молодежи и развития человеческих ресурсов в Казахстане.
Отдел внутренней политики
Администрации Президента
Республики Казахстан