Қазақстан Республикасы Президентінің 1997 жылғы 20 тамыздағы N 3621 Жарлығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Президентінің 2000 жылғы 6 қаңтардағы N 323 Жарлығы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Президентінің 2009 жылғы 18 маусымдағы N 829 Жарлығымен
Ескерту. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Президентінің 2009.06.18 N 829 Жарлығымен.
Еліміздің экономикасында жүріп жатқан нарықтық өзгерістерге байланысты және Қазақстан Республикасының Фармацевтік және медициналық өнеркәсібін дамытудың мемлекеттік бағдарламасын "Қазақстан - 2030" ұзақ мерзімді Стратегиясы шеңберінде өнеркәсіптің басқа салаларын дамытудың бағдарламаларына сәйкес келтіру мақсатында қаулы етемін:
1. Қазақстан Республикасы Президентінің "Қазақстан Республикасының Фармацевтік және медициналық өнеркәсібін дамытудың мемлекеттік бағдарламасы туралы" 1997 жылғы 20 тамыздағы N 3621 U973621_ Жарлығына (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 1997 ж., N 39, 367-құжат) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1) жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Қазақстан Республикасының Фармацевтік және медициналық өнеркәсібін дамытудың мемлекеттік бағдарламасында:
Кіріспенің үшінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Бағдарламада өзіміздің өндірістік қуаттарымызды, шикізат ресурстарымызды және ғылыми-техникалық әлеуетімізді неғұрлым толық пайдалану қарастырылады".
мынадай мазмұндағы абзацтармен толықтырылсын:
"Бағдарламаның мақсаты - өзіміздің өндірістік қуаттарымызды, шикізат ресурстарымызды, ғылыми-техникалық әлеуетімізді неғұрлым толық пайдалану және осы заманғы технологиялар базасында жаңа фармацевтік өндірістер құру жолымен Қазақстан Республикасының дәрі-дәрмектер импортына тәуелділігін жоспарлы түрде төмендету.
Бағдарламаның негізгі міндеттері: сала кәсіпорындарының дамуы үшін қолайлы нормативтік-құқықтық және экономикалық жағдайлар жасау; жұмыс істеп тұрған өндірістерді техникалық жағынан жаңарту мен ішкі және сыртқы рынокқа бейімделген жаңа жоғары технологиялы өндірістерді дамыту үшін жағдай жасау; фармацевтік өнеркәсіпке арналған қосалқы өндірістер құру; саланың ұйымдық, ғылыми-техникалық және өндірістік инфрақұрылымын жасау; фармацевтік өнеркәсіп үшін жоғары білікті кадрлар даярлау; саланың өнімнің бәсекелестікке төтеп беру қабілетін арттыруға бағытталған кәсіпорындарына мемлекеттік қолдау көрсету."; 2) I бөлімде: атауы мынадай редакцияда жазылсын: "Фармацевтік және медициналық өнеркәсіптің жағдайына талдау жасау"; бірінші абзацта "(55 процент)" және "(42 процент)" деген сөздер алынып тасталсын; мынадай мазмұндағы үшінші, төртінші, бесінші, алтыншы және жетінші абзацтармен толықтырылсын:
"Фармацевтік өнімдерді негізгі тұтынушылар халықтың табысы төмен жігі (мүгедектер, зейнеткерлер, үш жасқа дейінгі балалар) болып табылатындықтан, олар негізінен арзан әрі тиімділігі төмен дәрілік заттарды сатып алады.
Республикада дәрілік заттардың қауіпсіздігіне, тиімділігіне және сапасына мемлекеттік бақылау әлі жеткіліксіз түрде жүзеге асырылуда. Дәрілік заттарды контрабандалық жолмен әкелудің көлемі кейбір көрсеткіштер бойынша фармацевтік өнімнің заңды айналымының көлемімен теңесіп отыр. Бұл жағдай өндірушілер қызметіне де, сонымен қатар фармацевтік өнімдерді ресми түрде импорттаушылар қызметіне де мүлдем кері әсерін тигізуде. Тұтастай алғанда фармацевтік рынокқа мемлекеттің ықпалы әлсіз, мұның өзі саладағы тігінен басқару жүйесінің бұзылуымен тікелей байланысты.
Шетелдік инвесторлар негізгі 2 себепке байланысты Қазақстанда фармацевтік өнеркәсіпті дамытуға мүдделі болмай отыр:
- фармацевтік рыноктың жеткілікті түрде кең болмауы;
- Қазақстанда фармацевтік өнеркәсіптің дамуы шетелдік тауар өндірушілер өндіретін дайын өнімдерді өткізетін рынокты жоғалтуға әкеліп соғады.
Фармацевтік саланы дамыту мен халықты дәрі-дәрмек препараттарымен қамтамасыз етудің мемлекеттік саясатын қалыптастыруды ұзақ мерзімді жоспарлау мақсатында Қазақстан Республикасының негізгі (өмірлік маңызды) дәрілік заттарының тізімі дайындалып, бекітілді.

О внесении изменений и дополнений в Указ Президента Республики Казахстан от 20 августа 1997 года № 3621
Указ Президента Республики Казахстан от 6 января 2000 года № 323. Утратил силу Указом Президента Республики Казахстан от 18 июня 2009 года № 829
Сноска. Утратил силу Указом Президента РК от 18.06.2009 № 829 .
В связи с происходящими рыночными преобразованиями в экономике страны и в целях приведения Государственной программы развития фармацевтической и медицинской промышленности Республики Казахстан в соответствие с программами развития других отраслей промышленности в рамках долгосрочной K972030_ Стратегии "Казахстан-2030" постановляю:
1. Внести в Указ Президента Республики Казахстан от 20 августа 1997 года № 3621 U973621_ "О Государственной программе развития фармацевтической и медицинской промышленности Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 1997 г., № 39, ст. 367) следующие изменения и дополнения:
1) в Государственной программе развития фармацевтической и медицинской промышленности Республики Казахстан, утвержденной вышеназванным Указом:
в Введении:
абзац третий изложить в следующей редакции:
"Программой предусматривается более полное использование собственных производственных мощностей, сырьевых ресурсов и научно-технического потенциала.";
дополнить абзацами следующего содержания:
"Цель Программы - планомерное снижение зависимости Республики Казахстан от импорта лекарственных средств путем более полного использования собственных производственных мощностей, сырьевых ресурсов, научно-технического потенциала и создания новых фармацевтических производств на базе современных технологий.
Основные задачи Программы:
создание благоприятных нормативно-правовых и экономических условий для развития предприятий отрасли;
техническое обновление действующих производств и создание условий для развития новых высокотехнологичных производств, ориентированных на внутренний и внешний рынки; создание вспомогательных производств для фармацевтической промышленности; создание организационной, научно-технической и производственной инфраструктуры отрасли; подготовка высококвалифицированных кадров для фармацевтической промышленности; государственная поддержка предприятий отрасли, направленная на повышение конкурентоспособности продукции."; 2) в разделе I: заголовок изложить в следующей редакции: "Анализ состояния фармацевтической и медицинской промышленности"; в абзаце первом слова "(55 процентов)" и "(42 процента)" исключить; дополнить абзацами третьим, четвертым, пятым, шестым и седьмым следующего содержания:
"Вместе с тем, главными потребителями фармацевтической продукции являются малообеспеченные слои населения (инвалиды, пенсионеры, дети до трех лет), ими в основном приобретаются дешевые и малоэффективные лекарственные средства.
В республике еще недостаточно осуществляется государственный контроль над безопасностью, эффективностью и качеством лекарственных средств. Продолжают расти объемы контрабандного ввоза лекарственных средств, которые по некоторым оценкам сравнялись с объемами легального оборота фармацевтической продукции. Данное обстоятельство крайне отрицательно сказывается на деятельности как производителей, так и импортеров официальной фармацевтической продукции. В целом государство слабо влияет на фармацевтический рынок, что напрямую связано с разрушением управленческой вертикали в отрасли.
Иностранные инвесторы не заинтересованы в развитии фармацевтической промышленности Казахстана по 2 основным причинам:
- недостаточная емкость фармацевтического рынка;
- развитие собственной фармацевтической промышленности в Казахстане приведет к потере рынка сбыта готовой продукции, производимой зарубежными товаропроизводителями.
С целью долгосрочного планирования развития фармацевтической отрасли и формирования государственной политики обеспечения населения лекарственными препаратами подготовлен и утвержден список основных (жизненно важных) лекарственных средств Республики Казахстан.

Жасалған талдау өмірлік маңызды дәрілік заттардың Тізіміндегі 300 атаудың 70-ке жуық атауы Қазақстанда шығарылатынын және республиканың толық қажеттілігі оның 46-сы бойынша ғана өзіміздің отандық фармацевтік кәсіпорындардың өндірістік қуаттары есебінен қанағаттандырылатынын көрсетті".
үшінші абзацтың екінші сөйлеміндегі мына сөздер "Осы қаулыға орай Қазақстан Республикасының Ғылым министрлігі - Ғылым академиясы Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлігімен бірлесе отырып Тұжырымдама әзірледі" алынып тасталсын;
бесінші абзацта:
"Шымкент химиялық-фармацевтік зауыты" деген сөздер "Химфарм" ААҚ, Шымкент қ." деген сөздермен ауыстырылсын,
"Шымкент гидролиз зауыты" деген сөздер алынып тасталсын;
алтыншы абзацта:
"Биомедпрепарат" ҚҒӨК-ы", "Алматы биокомбинаты" деген сөздер "Биомедпрепарат" АҚ", "Алматы биокомбинаты" республикалық мемлекеттік кәсіпорны" деген сөздермен ауыстырылсын;
"Прогресс - ӨБ" сөздері алынып тасталсын;
жетінші абзацта:
"Құлан" АҚ", "Сарыарқа" АҚ", "Наркез" АҚ-ы" деген сөздер "Қазақ Аджанта фарм" ЖШС БК", "Ромат" фармацевтік компаниясы", "Таймаз" АҚ" деген сөздермен ауыстырылсын;
тоғызыншы абзацтағы "Химиялық кәсіпорындар: "Химпром" ӨБ-і, Павлодар қаласы, "Медполимер" АҚ-ы, Павлодар қаласы, "Карбид" ӨБ-і, Теміртау қаласы және т.б." сөздер алынып тасталсын;
он бірінші абзацта "Таблеткалар сияқты осы заманғы дайын дәрі түрлерін шығару енді ғана игеріліп жатыр, ал капсулалар мен ампулалар жоқ" деген сөздер мынадай редакцияда жазылсын: "Соңғы жылдары таблеткалар, ампулалар сияқты дайын дәрілік нысандар игеріліп, табысты шығарылуда"; он екінші, он үшінші абзацтар алынып тасталсын; мына мағынадағы абзацтармен толықтырылсын: "Қорытындылар: жұмыс істеп тұрған фармацевтік өндірістер ескірді және жаңартуды қажет етеді; мемлекеттің салық және инвестиция саясатын жетілдіру саласында заңдар базасына өзгерістер енгізу қажет; салаға тартылған инвестиция көлемінің мардымсыздығы оның дамуының тежеуші факторы болып табылады; саланың бірыңғай инфрақұрылымы жоқ; салаға мемлекет тарапынан басшылық жасау әлсіз; дәрілік заттардың қауіпсіздігіне, тиімділігіне және сапасына мемлекеттік бақылау жеткіліксіз; төлем қабілетінің төмендігі халықты арзан әрі тиімділігі аз дәрілік заттарды тұтынуға итермелейді; саланың бірыңғай ақпараттық қамтамасыз етілуі жолға қойылмаған". 3) II бөлім жаңа редакцияда жазылсын: "II бөлім. Фармацевтік және медициналық өнеркәсіпті дамытудың тұжырымдамасы
Қазақстан Республикасының фармацевтік және медициналық өнеркәсібін тұрақты түрде дамыту үшін бұл процесті басқару мен мемлекеттік қолдау көрсетудің жаңа оңтайлы әдістерінің жасалуын қамтамасыз ету қажет.
Саланың экономикалық өсуін қамтамасыз ету артықшылықтар мен резервтерді мейлінше пайдалану, көтерілуге кедергі жасайтын проблемаларды шешу тұрғысында еліміздің ерекшеліктерін ескеруден келіп шығуы тиіс.
Салаға жеке меншік инвестицияларды тартудың тетіктерінсіз, сондай-ақ мемлекеттік қолдау көрсетудің деңгейін анықтап алмай Қазақстанның фармацевтік және медициналық өнеркәсібін дамытудың басымдығын құрғақ жариялап қана қоюдың болашағы жоқ.
Сол себепті бұл Бағдарламаны іске асырудың шеңберінде меншік иесі мен жеке меншік инвестордың мүдделерін дәрі-дәрмек саясаты саласындағы жалпыұлттық басымдықтармен нақты үйлестіру қажет.
Мемлекеттің ролі: Өндірістік секторды дамыту және мемлекеттік бюджетті толтыру үшін оңтайлы жағдайларға қол жеткізу бағытында салық жүйесін жетілдіру;
Қаржы ресурстарын жинақтау және фармацевтік өнеркәсіпке инвестициялау үшін ынталандыру шараларын енгізу;
Тұрақты тауар-ақша айналымын, кредитке төмен проценттік ставкаларды, тікелей инвестициялар үшін қолайлы инвестициялық жағдай жасауды қамтамасыз ету;
Кедендік әкімшілік етуді жетілдіру және контрабандаға қарсы күрес;
Мемлекеттік сатып алу кезінде қолданылып жүрген заңдар шеңберінде отандық фармацевтік өндірушілерге басымдық беру;
Өмірлік маңызды дәрілік заттарды өндіруге мемлекеттік тапсырыс;
Сыртқы экономикалық шаралардың барлық арсеналын іске қосу арқылы ішкі рыноктың ашықтық деңгейін реттеу (кедендік тарифтер, импортты саны жағынан шектеу, дәрілік заттарды Қазақстан Республикасының аумағында пайдалану құқығына тіркеуге шектеу енгізу);
Банкроттық, жекешелендіру және мемлекет қарамағына алу құралдары арқылы фармацевтік және медициналық кәсіпорындардың тиімсіз меншік иелерін ауыстыру;
Фармацевтік өнеркәсіпті мемлекеттік басқарудың құрылымы мен жүйесін жетілдіру;
Халықты сапасыз фармацевтік өнімдерден қорғау; денсаулық сақтау мәселелері жөніндегі орталық уәкілетті мемлекеттік органның жанынан бақылау-қадағалау қызметін ашу;
GMP (тиісті өндірістік практика) нормаларын сақтаудың мемлекеттік инспекциясын құру.
Денсаулық сақтау мәселелері жөніндегі уәкілетті орталық мемлекеттік органның ролі:
Жекешелендірілген кәсіпорындар жедел шешімдер қабылдауда еркін. Органның рөлі стратегияны әзірлеумен, өндіріс жағдайларына бақылау жасаумен және мемлекеттік қолдау көрсету үшін инвестициялық жобаларды іріктеумен шектеледі.
Аумақтық органдардың тапсырыстарын жинау арқылы денсаулық сақтау саласының дәрілік заттарға деген жалпы қажеттілігін анықтау және өндірушілерді хабардар ету;
Жекелеген ауру түрлеріне қарсы күрестің республикалық бағдарламасы шеңберіндегі дәрілік заттарға қажеттілікті анықтау;
Негізгі өмірлік маңызды дәрілік заттардың тізімін жасау;
Өндірушілерге лицензиялар беру;
Дәрілік заттардың қауіпсіздігіне, тиімділігіне және сапасына бақылауды жүзеге асыру;
Дәрілік заттарды сатып алу жөнінде конкурстар ұйымдастыру;
Медициналық және фармацевтік ақпараттың ақпараттық-талдау жүйесін жасау;
Дәрілік заттар өндірісі мен айналымы саласындағы қолданылып жүрген заңдарға өзгерістер мен толықтырулар әзірлеу.
Бағдарламаның қысқа мерзімді кезеңінде мынадай міндеттер белгіленді:
отандық тауар шығарушыларды, сондай-ақ республиканың фармацевтік өнеркәсібін дамытуға шетелдік инвестицияларды тарту үшін қолайлы жағдай туғызуды қамтамасыз ететін заңдар базасын қалыптастыру;
саланың ұйымдық, ғылыми-техникалық және өндірістік инфрақұрылымын жасау;
саланы ақпараттық қамтамасыз ету жүйесін жасау;
өзінің өсімдік және жануарлар шикізатымен жұмыс істейтін фармацевтік өндірісті шетелдік озық технологияларды пайдалана отырып және халықаралық стандарттар талаптарына сай қайта құру;
таблеткалар мен капсулалар, сондай-ақ импортталатын шикізаттан синтетикалық жолмен алынатын дайын қатты дәрі-дәрмек түрлерін дайындау үшін блистерлік және орау өндірісін ұйымдастыру;
ампулалық препараттар өндірісін құру;

Проведенный анализ показал, что из 300 наименований из списка жизненно важных лекарственных средств в Казахстане выпускается около 70 наименований и только по 46 может быть обеспечена полная потребность республики за счет собственных производственных мощностей отечественных фармацевтических предприятий.";
абзац третий, во втором предложении слова "Согласно этому постановлению Министерство науки - Академия наук Республики Казахстан совместно с Министерством здравоохранения Республики Казахстан создали Концепцию" исключить;
в абзаце пятом:
слова "Шымкентский химико-фармацевтический завод" заменить словами "ОАО "Химфарм", г. Шымкент";
слова "Шымкентский гидролизный завод" исключить;
в абзаце шестом:
слова "КНПК "Биомедпрепарат", "Алматинский биокомбинат" заменить словами "АО "Биомедпрепарат", Республиканское государственное предприятие "Алматинский биокомбинат";
слова "ПО "Прогресс" исключить;
в абзаце седьмом слова "АО "Кулан", "АО "Сары-Арка", "АО "Наркез" заменить соответственно словами "СП ТОО "Казах Аджанта фарма", "Фармацевтическая компания "Ромат", "АО "Таймас"; в абзаце девятом слова "химические предприятия: ПО "Химпром", г. Павлодар, АО "Медполимер", г. Павлодар, ПО "Карбид", г.Темиртау и т.д." исключить; в абзаце одиннадцатом слова "Производство современных готовых лекарственных форм, таких как таблетки, только осваивается, а капсул и ампул отсутствует" заменить словами "За последние годы освоено и успешно производятся готовые лекарственные формы, как таблетки, ампулы"; абзацы двенадцатый, тринадцатый исключить; дополнить абзацами следующего содержания: "Выводы: действующие фармацевтические производства устарели и требуют модернизации; необходимо изменение законодательной базы в области совершенствования налоговой и инвестиционной политики государства; незначительные объемы инвестиций в отрасль являются сдерживающим фактором ее развития; отсутствует единая инфраструктура отрасли; слабое руководство отраслью со стороны государства; недостаточный государственный контроль за безопасностью, эффективностью и качеством лекарственных средств; низкий платежеспособный спрос ориентирует население на потребление дешевых и малоэффективных лекарственных средств; отсутствует единое информационное обеспечение отрасли."; 3) раздел II изложить в новой редакции: "Раздел II. Концепция развития фармацевтической и медицинской промышленности
Для стабильного развития фармацевтической и медицинской промышленности Республики Казахстан необходимо обеспечить выработку новых оптимальных методов управления этим процессом и государственную поддержку.
Обеспечение экономического роста отрасли должно исходить из учета особенностей нашей страны с тем, чтобы максимально использовать преимущества и резервы, разрешить препятствующие подъему проблемы.
Простое провозглашение приоритетности развития фармацевтической и медицинской промышленности Казахстана без механизма привлечения в отрасль частных инвестиций, а также определения степени государственной поддержки бесперспективно.
Следовательно, в рамках реализации данной Программы необходимо четко увязать интересы собственника и частного инвестора с общенациональными приоритетами в области лекарственной политики.
Роль государства: совершенствование налоговой системы в направлении достижения оптимальных условий для развития производственного сектора и наполнения государственного бюджета;
внедрение стимулирующих мер для накопления и направления финансовых ресурсов на инвестирование в фармацевтическую промышленность;
обеспечение стабильности товарно-денежного обращения, низких процентных ставок за кредит, создание привлекательного инвестиционного климата для прямых инвестиций;
совершенствование таможенного администрирования и борьба с контрабандой;
предоставление приоритета отечественным производителям фармацевтической продукции при проведении государственных закупок в рамках действующего законодательства;
государственный заказ на производство жизненно важных лекарственных средств;
регулирование степени открытости внутреннего рынка посредством задействования всего арсенала внешнеэкономических мер (таможенные тарифы, количественные ограничения импорта, введение ограничений при регистрации лекарственных средств на право применения на территории РК);
смена неэффективных собственников фармацевтических и медицинских предприятий посредством инструментов банкротства, приватизации и национализации;
совершенствование системы и структуры государственного управления фармацевтической промышленностью;
защита населения от некачественной фармацевтической продукции, создание контрольно-надзорной службы при центральном уполномоченном государственном органе по вопросам здравоохранения;
создание государственной инспекции соблюдения норм GМР (надлежащей производственной практики).
Роль уполномоченного центрального государственного органа по вопросам здравоохранения заключается:
в разработке стратегии, контроле условий производства и отборе инвестиционных проектов для государственной поддержки;
определении общих потребностей здравоохранения в лекарственных средствах путем сбора заявок территориальных органов и информирование производителей;
определении потребностей в лекарственных средствах в рамках республиканских программ борьбы с отдельными заболеваниями;
создание списка основных жизненно важных лекарственных средств;
выдаче лицензий производителям;
осуществлении контроля за безопасностью, эффективностью и качеством лекарственных средств;
организации конкурсов по закупке лекарственных средств;
создании информационно-аналитической системы медицинской и фармацевтической информации;
подготовке изменений и дополнений в действующее законодательство в области производства и оборота лекарственных средств.
На краткосрочном этапе Программы определены следующие задачи:
формирование законодательной базы, обеспечивающей поддержку отечественных товаропроизводителей, а также создающей благоприятные условия для привлечения иностранных инвестиций в развитие фармацевтической промышленности республики;
создание организационной, научно-технической и производственной инфраструктуры отрасли;
создание системы информационного обеспечения отрасли;
реконструкция действующих фармацевтических производств, работающих на собственном сырье растительного и животного происхождения, с использованием лучших зарубежных технологий и в соответствии с требованиями международных стандартов;
организация выпуска таблеток и капсул, а также блистерных и упаковочных производств для изготовления готовых твердых лекарственных форм синтетического происхождения из импортного сырья;
создание производства ампульных препаратов;

өзіміздегі шикізаттың барлық түрінен жасалған республика үшін жаңа дәрі-дәрмек препараттарын өндіріске енгізу. Бұл орайда негізінен өндіріске енгізілуі көп уақытты және қаражатты керек етпейтін және таяу арада оларды импорттаудың қажеттілігін толық жоюға мүмкіндік беретін өнім түрлеріне баса ден қойылады; өз шикізатымыз негізінде медициналық мақсаттағы бұйымдардың өндірісін құру; Бағдарламаның ұзақ мерзімді кезеңінің мақсаттары мыналар болып табылады: қан препараттарын шығаратын кәсіпорындарды жаңғырту; базалық және көмекші фармацевтік өндірісті және онымен байланысты өнеркәсіптік және ғылыми-техникалық инфрақұрылымдарды дамытуды қамтамасыз ету; фармацевтік өнеркәсіп үшін кадрлар даярлау; қазақстандық ғалымдар жасаған жаңа фармацевтік препараттар бойынша ғылыми әзірлемелер жоспарын іске асыру; ТМД-ның басқа мемлекеттерімен арадағы кооперация шеңберінде синтетикалық препараттар өндірістерін құру. 4) III бөлімде: 1-қосымша бағдарламада: төртінші абзацта екінші сөйлем алынып тасталсын;
бесінші абзацтағы "және босаған қаражаттарға жұмыс істеп тұрған өндірістік қуаттарды жаңғыртуға және жаңа қуаттар ашуға қажетті осы заманғы фармацевтік құрал-жабдықтар сатып алуға", "Кейіннен бұл жабдықтармен қазақстандық ғалымдар жасаған дәрі-дәрмектер шығарылатын болады" деген сөздер алынып тасталсын;
сегізінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Жұмыс істеп тұрған қуаттарды жаңғыртумен қатар сапаның халықаралық стандарттарының осы заманғы талаптарына сай жаңа өндірістік қуаттар құрылатын болады. Сол тәріздес өндірістерді құру модульдік сызба бойынша жүзеге асырылады";
оныншы абзацта:
"Химиялық ғылымдар институтында" деген сөздер "А.Б.Бектұров атындағы Химиялық ғылымдар институтында" деген сөздермен ауыстырылсын;
"Ғылым министрлігі - Ғылым академиясының" деген сөздер "Білім және ғылым министрлігінің" деген сөздермен ауыстырылсын;
"Осы бағытты жандандыру үшін базалық кәсіпорындар "Химпром" ӨБ-і, Павлодар қаласы "Химфарм АҚ-ы", Шымкент қаласы, "Карбид ӨБ-і Теміртау қаласы болып табылады" деген сөздер алынып тасталсын;
он екінші абзац алынып тасталсын;
он үшінші абзацта "Павлодар қаласындағы "Химпром" АҚ-да және" деген сөздер алынып тасталсын;
он төртінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстандық ғалымдар жасаған технологиялар бойынша Шымкент "Химпром" ААҚ-да жаңа валидол, корвалол, нафтизин, фурациллин, промедол, рихлокаин өндірісін құру";
он бесінші, он алтыншы және он жетінші абзацтар алынып тасталсын;
2-қосымша бағдарламада:
екінші абзац:
"Биомедпрепарат" ҚҒӨК-і" деген сөздерден кейін "Фармацевтік биотехнология институты" деген сөздермен толықтырылсын;
"кірісті" деген сөз "кіріседі" деген сөзбен ауыстырылсын;
"Жобаның құны 5,8 млн. АҚШ доллары" деген сөздер алынып тасталсын;
бесінші абзацта "стоматозим - жылына 3 млн. сауыт" деген сөздер алынып тасталсын;
сегізінші абзацтағы:
"бұрыннан белгілі және жаңа", "Бұл бағытта Қазақстан Республикасының Ғылым министрлігі - Ғылым академиясының Микробиология және вирусология институтының қатысуымен ғылыми-эксперименттік жұмыстар жүргізіліп жатыр" деген сөздер алынып тасталсын;
"Негізінен бұл кең ауқымды әсер ететін антибиотиктер" деген сөздермен толықтырылсын;
тоғызыншы-он екінші абзацтар алынып тасталсын;
он төртінші абзацтағы "сапасы жағынан "Ely Lilly" фирмасының препаратынан кем соқпайтын" деген сөздер алынып тасталсын;
он жетінші-жиырма сегізінші абзацтар "Алматы биокомбинатында жалпы көлемі ..." деген абзацқа дейін алынып тасталсын;
отызыншы абзацтың екінші сөйлеміндегі "Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлігінің эпидемиология, микробиология және жұқпалы аурулар ҒЗИ-і мен Обаға қарсы күрес жүргізу институтын" деген сөздер "Гигиена және эпидемиология ғылыми орталығы мен Қазақстанның Обаға қарсы күрес жүргізу ғылыми-зерттеу институтында" деген сөздермен ауыстырылсын;
3-қосымша бағдарламада:
"Жұмыс істеп тұрған өндірістерді жаңарту және жаңа өндірістер құру" деген қосымша бөлімде:
он бірінші-он төртінші абзацтар алынып тасталсын;
"Жануарлардан алынатын шикізаттан дәрі-дәрмек шығарудың номенклатурасын ұлғайту" деген қосымша бөлім толық алынып тасталсын;
4-қосымша бағдарламада:
екінші абзацта:
екінші сөйлемдегі "комитетінің" деген сөз алынып тасталсын;
"Ботаника институты" деген сөздер "Ботаника және фитоинтродукция институты" деген сөздермен ауыстырылсын;
"Экология және биоресурстар министрлігінің" деген сөздер "Табиғи ресурстар және қоршаған ортаны қорғау министрлігінің" деген сөздермен ауыстырылсын;
"Жұмыс істеп тұрған өндірістерді жаңарту және қайта құру" деген қосымша бөлімнің бесінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрлігінің Фитохимия институтында өсімдік шикізатынан қазақстандық ғалымдар әзірлеген әрі жоғары дайындық дәрежесі бар жоғары дәрі-дәрмек өндірісін жаңарту жоспарланып отыр. Оның сыртында, облыстарда галендік препараттар өндірісі, оның ішінде өсімдік шикізатынан жасалатын препараттар өндірісі қалпына келтірілуге тиіс";
"Өсімдік шикізатынан дәрі-дәрмек препараттарын алудың осы заманғы технологиялық процестерін енгізу" деген қосымша бөлімде:
тоғызыншы абзацтағы соңғы сөйлем мынадай редакцияда жазылсын:
"Осы зауыттардың өндірісін, сондай-ақ дәрілік шикізатты өңдеу, жинау және ұқсату үшін мамандандырылған басқа да техникалар осы өнімдерді шығаруға барлық мүмкіндігі бар Қазақстанның конверсиялық кәсіпорындарында жолға қойылуы қажет";
"Дәрілік өсімдіктерді жинаудың және алғашқы өңдеудің осы заманғы жүйесін жасау және енгізу" деген қосымша бөлімде:
алтыншы абзацтағы "Ботаникалық бағы және Топырақтану институты" деген сөздер "Ботаникалық бақ және Ө.О.Оспанов атындағы топырақтану институты" деген сөздермен ауыстырылсын;
жетінші абзац алынып тасталсын;
сегізінші абзацтағы "Дәрілік шөп және фитохимия жөніндегі аймақтық орталық" деген сөздер "Фитохимия институты" деген сөздермен ауыстырылсын";
тоғызыншы абзацтағы "Щучинск қаласы, Солтүстік Қазақстан облысы" деген сөздер алынып тасталсын және "орман шаруашылығы" деген сөздерден кейін "агроорманмелиорациясы" сөзімен толықтырылсын;
"Неғұрлым перспективалы дәрілік өсімдіктерді қолдан өсіруге кірісу" деген қосымша бөлімде:
алтыншы абзац мынадай редакцияда жазылсын:

внедрение в производство новых для республики лекарственных препаратов из собственного сырья всех видов. При этом основной упор делается на те виды продукции, внедрение которых в производство не потребует больших затрат времени и средств и уже в ближайшем будущем позволит полностью снять потребность в их импорте; создание производств изделий медицинского назначения на базе собственного сырья. Задачами долгосрочного этапа Программы являются: модернизация предприятий, выпускающих препараты крови; развитие базовых и вспомогательных фармацевтических производств и связанной с ними промышленной и научно-технической инфраструктур; подготовка кадров для фармацевтической промышленности; реализация плана научных разработок по новым лекарственным средствам, разработанным казахстанскими учеными; создание производства синтетических лекарственных средств в рамках кооперации с другими странами СНГ."; 4) в разделе III: в подпрограмме 1: в абзаце четвертом второе предложение исключить;
в абзаце пятом слова "и приобрести на высвободившиеся средства современное фармацевтическое оборудование, необходимое для модернизации действующих и создания новых производственных мощностей. В дальнейшем на этом оборудовании будут выпускаться и медикаменты, разработанные казахстанскими учеными" исключить;
абзац восьмой изложить в следующей редакции:
"Наряду с модернизацией действующих будут созданы новые производственные мощности, отвечающие современным требованиям международных стандартов качества. Создание подобных производств планируется осуществлять по модульной схеме.";
в абзаце десятом: слова "в институте химических наук" изложить "в институте химических наук имени А.Б. Бектурова"; слова "Министерства науки - Академия наук" заменить словами "Министерства образования и науки"; слова "Базовыми предприятиями для развертывания данного направления являются ПО "Химпром", г. Павлодар, АО "Химфарм", г. Шымкент, ПО "Карбид", г. Темиртау" исключить; абзац двенадцатый исключить; в абзаце тринадцатом слова "на ПО "Химпром", г.Павлодар и" исключить; абзац четырнадцатый изложить в следующей редакции: "создать производство нововалидола, корвалола, нафтизина, фурациллина, промедола, рихлокаина на ОАО "Химфарм", г. Шымкент"; абзац пятнадцатый, шестнадцатый и семнадцатый исключить; в подпрограмме 2: абзац второй: после слов "КНПК "Биомедпрепарат" дополнить словами "институт фармацевтической биотехнологии"; слово "приступил" заменить словом "приступит"; слова "Стоимость проекта - 5,8 млн. долларов США" исключить; в абзаце пятом слова "стоматозима - 3 млн. флаконов в год" исключить; в абзаце восьмом:
слова "как ранее известных, так и новых. В этом направлении проводится научно-экспериментальная работа при участии Института микробиологии и вирусологии Министерства науки - Академии наук Республики Казахстан" исключить; дополнить словами "В основном это антибиотики широкого спектра действия"; абзацы девятый-двенадцатый исключить; в абзаце четырнадцатом слова "не уступающего по качеству препарату фирмы "Еlу lilly" исключить; абзацы семнадцатый-двадцать восьмой исключить; абзац тридцатый, слова во втором предложении "НИИ эпидемиологии, микробиологии и инфекционных болезней и Противочумный институт Министерства здравоохранения Республики Казахстан" заменить словами "научный центр гигиены и эпидемиологии и Казахский противочумный научно-исследовательский институт Агентства Республики Казахстан по делам здравоохранения"; в подпрограмме 3: в подразделе "Модернизация действующих и создание новых производств": абзацы одиннадцатый-четырнадцатый исключить; подраздел "Увеличение номенклатуры выпуска медикаментов, получаемых из сырья животного происхождения" исключить; в подпрограмме 4: абзац второй, во втором предложении слово "Комитета" исключить; слова "Институтом ботаники" заменить словами "Институтом ботаники и фитоинтродукции";
слова "Министерства экологии и биоресурсов" заменить словами "Министерства природных ресурсов и охраны окружающей среды";
в подразделе "Модернизация и реконструкция действующих производств":
последний абзац изложить в следующей редакции:
"В институте фитохимии Министерства образования и науки Республики Казахстан запланирована модернизация производства лекарственных средств из растительного сырья, разработанных казахстанскими учеными и имеющих высокую степень готовности. Кроме того, в областях должно быть восстановлено производство галеновых препаратов, в том числе и из растительного сырья.";
в подразделе "Внедрение современных технологических процессов получения лекарственных препаратов из растительного сырья":
в абзаце девятом последнее предложение изложить в следующей редакции:
"Производство этих заводов, а также другой специализированной техники для возделывания, уборки и переработки лекарственного сырья необходимо наладить на конверсионных предприятиях Казахстана, которые имеют все возможности для выпуска данной продукции.";
в подразделе "Разработка и внедрение современной системы сбора и первичной переработки лекарственных растений":
в абзаце шестом слова "Ботанический сад и Институт почвоведения" заменить словами "Ботанический сад и Институт почвоведения имени У.Успанова";
абзац седьмой исключить;
в абзаце восьмом слова "Региональный центр по лекарственным растениям и фитохимии" заменить словами "Институт фитохимии";
в абзаце девятом слова "г. Щучинск Северо-Казахстанской области" исключить и дополнить словами "и агролесомелиорации";
в подразделе "Введение в культуру и интродукция наиболее перспективных лекарственных растений":
абзац шестой изложить в следующей редакции:

11) Жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Қазақстан Республикасының Фармацевтік және медициналық өнеркәсібін дамытудың мемлекеттік бағдарламасының 2-қосымшасында:
рет нөмірі 14-жолдың 4-бағанындағы "Фосфор зауыты, Шымкент қ." деген сөздер "Шымкент-фосфор" АҚ" деген сөздермен ауыстырылсын;
рет нөмірі 27-жолда:
2-бағандағы "Нитроксалин өндірісін ұйымдастыру (аналогы - 5НОК - бактерияға қарсы препарат)" деген сөздер "Венерологиялық аурулардың алдын алу үшін "Цидипол","Циминоль" және басқа препараттарының өндірісін ұйымдастыру" деген сөздермен ауыстырылсын; 3-бағандағы "300 мың" деген сөздер "500 мың" деген сөздермен ауыстырылсын; 8-баған "Препараттар тіркеуде жатыр" деген сөздермен толықтырылсын; рет нөмірі 28-жол алынып тасталсын; рет нөмірі 2, 5, 17, 35, 42 және 44-жолдарда 8-бағандағы "Фармацевтік бап" деген сөздер "Фармакопейндік бап" деген сөздермен ауыстырылсын; рет нөмірі 2, 9, 10-12, 14, 15, 20, 41, 42-жолдарда 6 және 7-бағандардағы "1997-1998" деген сандар "2000-2003" деген сандармен ауыстырылсын; рет нөмірі 1, 3-7, 13, 16-19, 21-25, 29-40, 46-жолдарда 6 және 7 бағандардағы "1997-1999" деген сандар "2000-2004" деген сандармен ауыстырылсын. 2. Осы Жарлық қол қойылған күнінен бастап күшіне енеді. Қазақстан Республикасының Президенті Оқығандар: Қобдалиева Н.М. Орынбекова Д.К.

11) в приложении 2 к Государственной программе развития фармацевтической и медицинской промышленности Республики Казахстан, утвержденной вышеназванным Указом: в графе 4 порядкового номера 14 слова "фосфорный завод, г.Шымкент" заменить словами "АО "Шымкент-фосфор"; в порядковом номере 27: в графе 2 слова "Организация производства нитроксалина (аналог - 5НОК антибактериальный препарат) заменить словами "Организация производства препаратов для профилактики венерических заболеваний: "Цидипол", "Циминоль" и др."; в графе 3 слова "300 тыс." заменить словами "500 тыс."; графу 8 дополнить словами "Препараты находятся на регистрации"; порядковый номер 28 исключить; в графе 8 порядковых номеров 2, 5, 17, 35, 42 и 44 слова "Фармацевтическая статья" заменить словами "Фармакопейная статья"; в графах 6 и 7 порядковых номеров 2, 9, 10-12, 14, 15, 20, 41, 42 цифры "1997-1998" заменить цифрами "2000-2003"; в графах 6 и 7 порядковых номеров 1, 3-7, 13, 16-19, 21-25, 29-40, 46 цифры "1997-1999" заменить цифрами "2000-2004". 2. Настоящий Указ вступает в силу со дня подписания. Президент Республики Казахстан