Қазақстан Республикасы Президентінің 1999 жылғы 11 тамыздағы N 188 Жарлығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Президентінің Жарлығы 2000 жылғы 20 мамыр N 400. Күші жойылды - ҚР Президентінің 2003.12.31. N 1271 жарлығымен.
" Қазақстан Республикасы Президенті туралы " Қазақстан Республикасының Конституциялық заңының 17-1-бабына сәйкес және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қызметін оңтайландыру мақсатында қаулы етемін:
1. Қазақстан Республикасы Президентінің "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ережесін және құрылымын бекіту туралы" 1999 жылғы 11 тамыздағы N 188 Жарлығына  мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1) 1-тармақтың 2) тармақшасындағы "3330" деген сан "4000" деген санмен ауыстырылсын;
2) аталған Жарлықпен бекітілген Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі туралы ережеде:
барлық мәтін бойынша "(мүдде)" деген сөз алынып тасталсын;
6-тармақтың 2) тармақшасы ", сондай-ақ сақтандыру рыногының" деген сөздермен толықтырылсын;
24-тармақтың:
4)-тармақшасындағы "ресми ставкасын" деген сөздер "қайта қаржыландырудың ресми ставкасын" деген сөздермен ауыстырылсын;
5)-тармақшасындағы ", ломбард және кредиттік серіктестіктер" деген сөздер алынып тасталсын;
6)-тармақшасындағы "және сақтандыру қызметіне" деген сөздер алынып тасталсын;
7)-тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"7) банктерді ерікті түрде қайта құруға және таратуға рұқсат беру туралы шешім қабылдайды;";
21), 23), 24), 27) және 31)-тармақшалары алынып тасталсын;
27-тармақтың:
бірінші бөлігіндегі:
3-тармақшасындағы "банк" деген сөзден кейін "және сақтандыру" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 14)-тармақшасымен толықтырылсын:
"14) Қазақстан Ұлттық Банкінің орталық аппараты бөлімшелерін, филиалдарын, өкілдіктері мен ұйымдарын тексеру және аудит жүргізу нәтижелерін қарайды.";
екінші бөлігіндегі "және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың" деген сөздер ", банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың және сақтандыру ұйымдарының" деген сөздермен ауыстырылсын;
үшінші бөлігіндегі ", өкілдіктерінің және ұйымдарының" деген сөздер "және өкілдіктерінің" деген сөздермен ауыстырылсын.
28-тармақтың екінші бөлігіндегі "сотта іс қаралған кезде" деген сөздерден кейін "және басқа мәселелер бойынша" деген сөздермен толықтырылсын.
30-тармақтың:
3)-тармақшасындағы "овернайт" кредиттері бойынша" деген сөздер "овернайт" займдары, күндізгі займдар бойынша" деген сөздермен ауыстырылсын;
7)-тармақшасындағы "Басқармасының" деген сөзден кейін "және Төрағаның" деген сөздермен толықтырылсын;
8) және 9)-тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:

О внесении изменений и дополнений в Указ Президента Республики Казахстана от 11 августа 1999 года N 188
Указ Президента Республики Казахстан от 20 мая 2000 года N 400. Утратил силу - Указом Президента РК от 31 декабря 2003 г. N 1271 (вступает в силу с 1 января 2004 г.) (U031271)
В соответствии со статьей 17-1 Конституционного закона Республики Казахстан  Z952733_   "О Президенте Республики Казахстан" и в целях оптимизации деятельности Национального Банка Республики Казахстан постановляю:
1. Внести в Указ Президента Республики Казахстан от 11 августа 1999 года N 188  U990188_   "Об утверждении Положения и структуры Национального Банка Республики Казахстан" следующие изменения и дополнения:
1) в подпункте 2) пункта 1 цифру "3330" заменить цифрой "4000";
2) в Положении о Национальном Банке Республики Казахстан, утвержденном названным Указом:
по всему тексту слово "(интереса)" исключить;
подпункт 2) пункта 6 дополнить словами ", а также страхового рынка";
в пункте 24:
в подпункте 4) слова "официальных ставок" заменить словами "официальной ставки рефинансирования";
в подпункте 5) слова ", ломбардов и кредитных товариществ" исключить;
в подпункте 6) слова "и страховой деятельности" исключить;
подпункт 7) изложить в следующей редакции:
"7) принимает решение о выдаче разрешения на добровольные реорганизацию и ликвидацию банков;";
подпункты 21), 23), 24), 27) и 31) исключить;
в пункте 27:
в части первой:
подпункт 3) после слова "банковской" дополнить словами "и страховой";
дополнить подпунктом 14) следующего содержания:
"14) рассматривает результаты проверок и аудита подразделений центрального аппарата, филиалов, представительств и организаций Национального Банка Казахстана.";
в части второй слова "и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций" заменить словами ", организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, и страховых организаций";
в части третьей слова ", представительств и организаций" заменить словами "и представительств";
часть вторую пункта 28 после слов "в судах" дополнить словами ", а также по иным вопросам";
в пункте 30:
в подпункте 3) слова "по кредитам "овернайт" заменить словами "по займам "овернайт", дневным займам";
подпункт 7) после слова "Правления" дополнить словами "и Председателя";
подпункты 8) и 9) изложить в следующей редакции:

"8) Қазақстан Ұлттық Банкінің орталық аппаратының бөлімшелеріне, филиалдарына және өкілдіктеріне бюджетті (шығыстар сметасын) бөледі;
9) Қазақстан Ұлттық Банкі ұйымдарының бизнес-жоспарын және еңбекақы төлеу қорын бекітеді;";
13) және 17)-тармақшалар алынып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 21) - 27)-тармақшалармен толықтырылсын:
"21) сақтандыру және қайта сақтандыру ұйымдарын ашуға рұқсат беру (қайтарып алу), олардың филиалдары мен өкілдіктерін ашуға келісім беру, сақтандыру және қайта сақтандыру ұйымдарына сақтандыру қызметін жүзеге асыру құқығына лицензия және сақтандыру түрі бойынша оның қосымшаларын, сақтандыру мен қайта сақтандыру брокерлік қызметін жүзеге асыруға лицензия беру, аталған лицензиялардың қолданылуын тоқтату (және лицензияның сақтандыру түрі бойынша қосымшаларын қайтарып алу туралы), сақтандыру және қайта сақтандыру ұйымдарының ерікті түрде қайта құрылуына және таратылуына рұқсат беру туралы шешім қабылдайды;
22) банктердің және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың үй-жайлары мен жабдығына қойылатын талаптарды бекітеді;
23) Қазақстанның Ұлттық Банкі көрсететін қызмет түрлерін және ақы мөлшерін бекітеді;
24) банктердің бағалы қағаздар рыногында кәсіби қызметті жүзеге асыратын ұйымдардың жарғылық капиталына қатысуына келісім береді;
25) жыл сайын банктердің жылдық есептерін, сондай-ақ басқа да қаржылық есебін жариялау стандарттарын бекітеді;
26) оффшорлық деп танылған аймақтардың тізбесін бекітеді;
27) еншілес банктер ашқан кезде негізгі рейтинг агенттіктерінің және ең аз талап етілетін рейтинг тізбесін бекітеді.".
2. Осы Жарлық қол қойылған күнінен бастап күшіне енеді.
Қазақстан Республикасының
Президенті

"8) распределяет бюджет (смету расходов) подразделениям центрального аппарата, филиалам и представительствам Национального Банка Казахстана;
9) утверждает бизнес-план и фонд оплаты труда организациям Национального Банка Казахстана;";
подпункты 13) и 17) исключить;
дополнить подпунктами 21)-27) следующего содержания:
"21) принимает решение о выдаче (отзыве) разрешения на открытие страховых и перестраховочных организаций, согласия на открытие их филиалов и представительств, выдаче страховым и перестраховочным организациям лицензии на право осуществления страховой деятельности и приложения к ней по виду страхования, лицензии на осуществление страховой и перестраховочной брокерской деятельности, приостановлении действия названных лицензии (и об отзыве приложения к лицензии по виду страхования), выдаче разрешения на добровольные реорганизацию и ликвидацию страховых и перестраховочных организаций;
22) утверждает требования, предъявляемые к помещениям и оборудованию банков и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций;
23) утверждает виды и размер платы за предоставляемые Национальным Банком Казахстана услуги;
24) дает согласие на участие банков в уставном капитале организаций, осуществляющих профессиональную деятельность на рынке ценных бумаг;
25) утверждает стандарты ежегодной публикации годовых отчетов банков, а также другой финансовой отчетности;
26) утверждает перечень зон, признаваемых оффшорными;
27) утверждает перечень основных рейтинговых агентств и минимального требуемого рейтинга при открытии дочерних банков.";
в первом предложении пункта 33 слово "Банка" заменить словом "Банком".
2. Настоящий Указ вступает в силу со дня подписания.
Президент
Республики Казахстан