Қазақстан Республикасының сот жүйесінің тәуелсіздігін күшейту жөніндегі шаралар туралы
Қазақстан Республикасы Президентінің 2000 жылғы 1 қыркүйектегі N 440 Жарлығы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылғы 22 қыркүйектегі № 1066 Жарлығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Президентінің 2010.09.22 № 1066 Жарлығымен.
Қазақстанда сот жүйесінің тәуелсіздігін күшейту, сот-құқық реформасының қарқынын жеделдету мақсатында және Қазақстан Республикасы Конституциясының 40-бабының 3-тармағына сәйкес қаулы етемін:
1. Қазақстан Республикасындағы соттар қызметін материалдық-техникалық және өзгедей қамтамасыз ету жөніндегі уәкілетті орган ретінде Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының жанынан Сот әкімшілігі жөніндегі комитет (бұдан әрі - Жоғарғы Сот жанындағы комитет) құрылсын. U090793
2. Былай деп белгіленсін:
1) Жоғарғы Сот жанындағы комитет және оның облыстардағы (Астана мен Алматы қалаларындағы) әкімшілері соттардың қызметін материалдық-техникалық және өзгедей қамтамасыз ету жөніндегі бірыңғай уәкілетті орган жүйесін құрайды; Z000132
2) Жоғарғы Сот жанындағы комитет туралы ережені және оның   құрылымын Қазақстан Республикасының Президенті бекітеді;
3) Жоғарғы Сот жанындағы комитеттің төрағасын Жоғарғы Сот төрағасының ұсынуымен Қазақстан Республикасының Президенті тағайындайды.
3. Қазақстан Республикасының Үкіметі:
1) Республиканың Жоғары Сот Кеңесі мен Жоғарғы Сотының ұсыныстарын ескере отырып, осы Жарлықтың талаптарын іске асыру жөніндегі шараларды көздейтін заң жобаларын үстіміздегі жылдың үшінші тоқсанында әзірлеп, Республика Парламентіне енгізсін;
2) Жоғарғы Сот жанындағы комитеттің және оның облыстардағы (Астана мен Алматы қалаларындағы) әкімшілерінің қызметін қаржыландыруды 2000 жылғы республикалық бюджет қаражатының есебінен қамтамасыз етсін және келесі жылдарға арналған республикалық бюджеттің жобаларында Комитетті қамтуға қажет қаражатты көздейтін болсын; Комитет пен оның әкімшілері үшін үй-жай бөлу мәселесін шешсін;
3) өз шешімдерін осы Жарлықтың талаптарына сәйкес келтірсін, осы Жарлықтан туындайтын өзге де шаралар қолдансын.
4. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігі заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) Жоғарғы Сот жанындағы комитетке және оның облыстардағы (Астана мен Алматы қалаларындағы) әкімшілеріне Министрлік пен оның аумақтық басқармаларынан соттардың қызметін қамтамасыз ету мәселелерімен айналысатын қызметкерлердің санын табыс етуді;
2) 2000 жылдың төртінші тоқсанында Әділет біліктілік алқасының қызметін қамтамасыз ету функцияларын, Әділет біліктілік алқасының қызметін қамтамасыз ету мәселелерімен айналысатын қызметкерлердің санын бір мезгілде қоса бере отырып, Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне табыс етуді жүзеге асырсын. Z080079

О мерах по усилению независимости судебной системы Республики Казахстан
Указ Президента Республики Казахстан от 1 сентября 2000 года № 440. Утратил силу Указом Президента Республики Казахстан от 22 сентября 2010 года № 1066
Сноска. Утратил силу Указом Президента РК от 22.09.2010 № 1066.
В целях усиления независимости судебной системы, ускорения темпов судебно-правовой реформы в Казахстане и в соответствии с пунктом 3 статьи 40 Конституции Республики Казахстан постановляю:
1. Образовать Комитет по судебному администрированию при Верховном Суде Республики Казахстан (далее - Комитет при Верховном Суде) как уполномоченный орган по материально-техническому и иному обеспечению деятельности судов Республики Казахстан. U090793
2. Установить, что:
1) единую систему уполномоченного органа по материально-техническому и иному обеспечению деятельности судов образуют Комитет при Верховном Суде и его администраторы в областях (гг. Астане и Алматы);
2) Положение о Комитете при Верховном Суде и его структура утверждаются Президентом Республики Казахстан;
3) Председатель Комитета при Верховном Суде назначается Президентом Республики Казахстан по представлению Председателя Верховного Суда.
3. Правительству Республики Казахстан:
1) в третьем квартале текущего года, с учетом предложений Высшего Судебного Совета и Верховного Суда Республики разработать и внести в Парламент Республики законопроекты, предусматривающие меры по реализации требований настоящего Указа; Z000132
2) обеспечить финансирование деятельности Комитета при Верховном Суде и его администраторов в областях (гг. Астане и Алматы) за счет средств республиканского бюджета на 2000 год и предусматривать средства на содержание Комитета в проектах республиканских бюджетов на последующие годы, решить вопрос выделения помещений для Комитета и его администраторов;
3) привести свои решения в соответствие с требованиями настоящего Указа, принять иные меры, вытекающие из настоящего Указа.
4. Министерству юстиции Республики Казахстан осуществить в установленном законодательством порядке:
1) передачу из Министерства и его территориальных управлений Комитету при Верховном Суде и его администраторам в областях (гг. Астане и Алматы) численности сотрудников, занимающихся вопросами обеспечения деятельности судов;  U990029
2) в четвертом квартале 2000 года - передачу функций обеспечения деятельности Квалификационной коллегии юстиции Администрации Президента Республики Казахстан с одновременной передачей численности сотрудников, занимающихся вопросами обеспечения деятельности Квалификационной коллегии юстиции. Z080079

5. Осы Жарлықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне жүктелсін.
6. Осы Жарлық қол қойылған күнінен бастап күшіне енеді.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Мамандар: Қасымбеков Б.А.
Қобдалиева Н.М.

5. Контроль за исполнением настоящего Указа возложить на Администрацию Президента Республики Казахстан.
6. Настоящий Указ вступает в силу со дня подписания.
Президент
Республики Казахстан
Специалисты: Умбетова А.М.,
Цай Л.Г.)