Қазақстан Республикасының Ұлттық кеңесі туралы
Қазақстан Республикасы Президентінің 2002 жылғы 29 сәуірдегі N 857 Жарлығы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Президентінің 2012 жылғы 8 мамырдағы № 325 Жарлығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Президентінің 2012.05.08 № 325 Жарлығымен.
Республикалық баспасөзде
жариялануға тиіс
Қазақстан Республикасы Конституциясының 44-бабының 20) тармақшасына сәйкес қаулы етемін:
1. Қазақстан Республикасы Президентінің жанынан Қазақстан Республикасының Ұлттық кеңесі құрылсын.
2. Қоса беріліп отырған:
1) Қазақстан Республикасының Ұлттық кеңесі туралы ереже ;
2) Қазақстан Республикасы Ұлттық кеңесінің құрамы бекітілсін.
3. Осы Жарлық қол қойылған күнінен бастап күшіне енеді.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Қазақстан Республикасы Президентінің
2002 жылғы 29 сәуірдегі
N 857 Жарлығымен
бекітілген
Қазақстан Республикасының Ұлттық Кеңесі туралы Ереже
1. Жалпы ережелер
1. Қазақстан Республикасының Ұлттық кеңесі (бұдан әрі - Ұлттық кеңес) Қазақстан Республикасы Президентінің жанындағы консультативтік-кеңесші орган болып табылады.
2. Ұлттық Кеңес қызметiнiң басты мақсаттары мемлекеттiк өмiрдiң неғұрлым маңызды мәселелерi, мемлекеттiк органдардың халық алдындағы жауапкершілігiн көтеру жөнiнде ұсыныстар мен ұсынымдар тұжырымдау, азаматтық қоғам өкiлдерiмен кеңiнен талқылау негiзiнде iшкі және сыртқы саясаттың негiзгi бағыттарын айқындау. <*>
Ескерту. 2-тармақ өзгерді - ҚР Президентінің 2003.11.05. N 1222 жарлығымен .
3. Ұлттық кеңес өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясы мен заңнамасына, Қазақстан Республикасы Президентінің актілеріне, Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актілеріне, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
2. Ұлттық кеңестің негізгі міндеттері
4. Ұлттық кеңестің негізгі міндеттері:
мемлекеттің ішкі және сыртқы саясатының негізгі бағыттарын қозғайтын проблемалар жөнінде ұсыныстар тұжырымдау;
президенттік басқару нысанындағы біртұтас мемлекет жағдайында аймақтардың пікірлерін ескере отырып, мемлекеттік саясат, қоғам мен мемлекеттің тіршілік қызметінің негізгі бағыттары мәселелерін талқылауға мемлекеттік органдардың, сондай-ақ азаматтық қоғам институттары мен халықтың түрлi әлеуметтiк топтарының өкiлдерiн тарту; <*>
ел дамуының қорытындылары мен болашағын қарау, қоғам мен мемлекеттің жұмыс істеуін жақсарту жөнінде Мемлекет басшысына ұсыныстар енгізу;
Республика Президентінің тапсырмасы бойынша тұжырымдамалар және Қазақстан Республикасының неғұрлым маңызды заңдары мен Мемлекет басшысының актілері жобаларын қарау;
Республика Президентінің ұсынысы бойынша мемлекеттік өмірдің өзге де маңызды мәселелерін талқылау болып табылады.
жарлығымен .

О Национальном совете Республики Казахстан
Указ Президента Республики Казахстан от 29 апреля 2002 года № 857. Утратил силу Указом Президента Республики Казахстан от 8 мая 2012 года № 325
Сноска. Утратил силу Указом Президента РК от 08.05.2012 № 325.
Подлежит опубликованию
в республиканской печати
В соответствии с подпунктом 20) статьи 44  Конституции Республики Казахстан постановляю:
1. Образовать при Президенте Республики Казахстан Национальный совет Республики Казахстан.
2. Утвердить прилагаемые:
1) Положение о Национальном совете Республики Казахстан;
2) состав Национального совета Республики Казахстан.
3. Настоящий Указ вступает в силу со дня подписания.
Президент
Республики Казахстан
Утверждено
Указом Президента
Республики Казахстан
от 29 апреля 2002 года N 857
Положение
о Национальном совете Республики Казахстан
1. Общие положения
1. Национальный совет Республики Казахстан (далее - Национальный совет) является консультативно-совещательным органом при Президенте Республики Казахстан.
2. Главными целями деятельности Национального совета являются выработка предложений и рекомендаций по наиболее важным вопросам государственной жизни, повышению ответственности государственных органов перед народом, определение на основе широкого обсуждения с представителями гражданского общества основных направлений внутренней и внешней политики. <*>
Сноска. Пункт 2 - в редакции Указа Президента РК от 5 ноября 2003 г. N 1222  .
3. Национальный совет осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан, а также настоящим Положением.
2. Основные задачи Национального совета
4. Основными задачами Национального совета являются:
выработка предложений по проблемам, затрагивающим основные направления внутренней и внешней политики государства;
привлечение представителей государственных органов, а также институтов гражданского общества и различных социальных групп населения к обсуждению вопросов государственной политики, основных направлений жизнедеятельности общества и государства с учетом мнения регионов в условиях унитарного государства с президентской формой правления;
рассмотрение итогов и перспектив развития страны, внесение предложений Главе государства по улучшению функционирования общества и государства;
рассмотрение по поручению Президента Республики концепций и проектов наиболее значимых законов Республики Казахстан и актов Главы государства;
обсуждение по предложению Президента Республики иных важных вопросов государственной жизни. <*>
Сноска. В пункт 4 внесены изменения - Указом Президента РК от 5 ноября 2003 г. N 1222  .

3. Ұлттық кеңестің құрамы
5. Ұлттық кеңес Ұлттық кеңестің Төрағасы, оның мүшелері мен хатшысы құрамында түзіледі.
6. Ұлттық кеңестің Төрағасы (бұдан әрі - Төраға) Қазақстан Республикасының Президенті болып табылады.
7. Төраға:
Ұлттық кеңестің қызметіне жалпы басшылықты жүзеге асырады;
Ұлттық кеңес отырыстарын өткізудің орны мен уақытын айқындайды;
оның отырыстарына төрағалық етеді;
Ұлттық кеңестің мүшелері мен хатшысына тапсырмалар береді.
8. Ұлттық кеңестiң құрамы онда мемлекеттiк және мемлекеттiк емес ұйымдардың тең өкiлдiк етуi негiзiнде жасақталады. Кеңес мүшелерiнiң жартысы орталық мемлекеттiк органдар басшыларының, Қазақстан Республикасы Парламентi депутаттарының, облыстар (республикалық маңызы бар қала, астана), аудандар (облыстық маңызы бар қалалар) әкiмдерi мен мәслихаттары хатшыларының және ауылдық округтердiң әкiмдерi қатарынан тағайындалады. <*>
Кеңес мүшелерiнiң жартысы азаматтық қоғам институттарының (саяси партиялар, үкiметтiк емес ұйымдар, бұқаралық ақпарат құралдары), сондай-ақ халықтың негiзгi әлеуметтiк топтарының (кәсiпкерлер, фермерлер, мәдениет, бiлiм беру және денсаулық сақтау салаларының қызметкерлерi, ғылыми, шығармашылық интеллигенция және т.б.) өкiлдерi қатарынан тағайындалады. <*>
Премьер-Министр, Парламент Сенатының Төрағасы, Парламент Мәжілісінің Төрағасы, Қазақстан Республикасының Мемлекеттік хатшысы - Сыртқы істер министрі, Президент Әкімшілігінің Басшысы, Бас прокурор лауазымдары бойынша Ұлттық кеңестің құрамына кіреді.
Төрағаның шешімі бойынша Ұлттық кеңеске басқа да адамдар енгізілуі мүмкін.
Ескерту. 8-тармақ өзгерді - ҚР Президентінің 2003.11.05. N 1222 жарлығымен .
9. Ұлттық кеңес мүшелері:
Ұлттық кеңестің жұмыс жоспары, оның отырыстарының күн тәртібі мен мәселелерді талқылау тәртібі бойынша ұсыныстар енгізуге;
Ұлттық кеңес отырыстарына, оның шешімдері жобасына материалдар дайындауға қатысуға;
Ұлттық кеңес отырысында қаралатын мәселелерді талқылауға қатысуға хақылы.
Ұлттық кеңес мүшелерінің өз өкілеттіктерін басқа адамдарға беруге құқығы жоқ.
10. Ұлттық кеңес хатшысы:
Ұлттық кеңестің жұмыс жоспары жобасын әзірлеуді қамтамасыз етеді;
оның отырыстарының күн тәртібі жобаларын түзеді;
Ұлттық кеңес отырыстарына материалдар, сондай-ақ хаттамалық шешімдер жобаларын дайындауды ұйымдастырады;
Ұлттық кеңес мүшелерін Ұлттық кеңестің кезекті отырысының өткізілетін орны, уақыты мен күн тәртібі туралы хабардар етеді, оларды қажетті материалдармен уақтылы қамтамасыз етеді;
Ұлттық кеңес отырыстары хаттамаларынан көшірмелерді қол қойып куәландырады;
Ұлттық кеңес отырысында қаралуға тиіс мәселелерді дайындау үшін жұмыс топтары мен комиссиялар құрады;
жекелеген жұмыс түрлерін жүзеге асыру үшін белгіленген тәртіппен, соның ішінде шарттық негізде сараптамашыларды, ғалымдар
мен мамандарды тартады.

3. Состав Национального совета
5. Национальный совет формируется в составе председателя Национального совета, его членов и секретаря.
6. Председателем Национального совета (далее - Председатель) является Президент Республики Казахстан.
7. Председатель:
осуществляет общее руководство деятельностью Национального совета;
определяет место и время проведения заседаний Национального совета;
председательствует на его заседаниях;
дает поручения членам и секретарю Национального совета.
8. Состав Национального совета формируется на основе равного представительства в нем государственных и негосударственных организаций. Половина членов совета назначается из числа руководителей центральных государственных органов, депутатов Парламента Республики Казахстан, акимов и секретарей маслихатов областей (города республиканского значения, столицы), районов (городов областного значения) и акимов сельских округов.
Половина членов совета назначается из числа представителей институтов гражданского общества (политические партии, неправительственные организации, средства массовой информации), а также основных социальных групп населения (предприниматели, фермеры, работники сфер культуры, образования и здравоохранения, научная, творческая интеллигенция и др.).
Премьер-Министр, Председатель Сената Парламента, Председатель Мажилиса Парламента, Государственный секретарь Республики Казахстан - Министр иностранных дел, Руководитель Администрации Президента, Генеральный прокурор входят в состав Национального совета по должности.
По решению Председателя в Национальный совет могут быть включены и другие лица. <*>
Сноска. В пункт 8 внесены изменения - Указом Президента РК от 5 ноября 2003 г. N 1222  .
9. Члены Национального совета вправе:
вносить предложения по плану работы Национального совета, повестке дня его заседаний и порядку обсуждения вопросов;
участвовать в подготовке материалов к заседаниям Национального совета, проектов его решений;
принимать участие в обсуждении вопросов, рассматриваемых на заседании Национального совета.
Члены Национального совета не вправе делегировать свои полномочия другим лицам.
10. Секретарь Национального совета:
обеспечивает разработку проекта плана работы Национального совета;
формирует проект повестки дня его заседаний;
организует подготовку материалов к заседаниям Национального совета, а также проектов протокольных решений;
оповещает членов Национального совета о месте, времени проведения и повестке дня очередного заседания Национального совета, своевременно обеспечивает их необходимыми материалами;
заверяет своей подписью выписки из протоколов заседаний Национального совета;
создает рабочие группы и комиссии для подготовки вопросов, которые предполагается рассмотреть на заседании Национального совета;
привлекает в установленном порядке для осуществления отдельных работ экспертов, ученых и специалистов, в том числе на договорной основе.