Қазақстан Республикасының Табиғи монополияларды реттеу және бәсекелестiктi қорғау жөнiндегi агенттiгiнiң мәселелерi
Қазақстан Республикасы Президентінің 2003 жылғы 20 маусымдағы N 1141 Жарлығы. Күші жойылды - ҚР Президентiнiң 2004.08.02. N 1413 жарлығымен
"Қазақстан Республикасының Президентi туралы" 1995 жылғы 26 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Конституциялық заңының  17-1-бабына  сәйкес ҚАУЛЫ ЕТЕМIН:
1. Қоса берiлген:
1) Қазақстан Республикасының Табиғи монополияларды реттеу және бәсекелестікті қорғау жөнiндегi агенттiгi (бұдан әрi - Агенттiк) туралы ереже;
2) Агенттiктiң құрылымы;
3) мемлекеттiк мекемелердiң - Қазақстан Республикасының Табиғи монополияларды реттеу және бәсекелестiктi қорғау жөнiндегi агенттiгiнiң аумақтық органдарының тiзбесi бекiтiлсiн.
2. Агенттiктiң штат саны 573 адам болып белгiленсiн. <*>
Ескерту. 2-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Президентінің 2004.05.14. N 1367   жарлығымен .
3. Агенттiк төрағасының үш орынбасары, оның iшiнде бiр бiрiншi орынбасары белгiленсiн.
4. Қазақстан Республикасының Yкiметi:
1) Үкiметтiң бұрын шығарылған актiлерiн осы Жарлыққа сәйкес келтiрсiн;
2) осы Жарлықтан туындайтын өзге де қажеттi шаралар қабылдансын.
5. Осы Жарлықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Президентiнiң Әкiмшiлiгiне жүктелсiн.
6. Осы Жарлық қол қойылған күнiнен бастап күшiне енедi.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Қазақстан Республикасы
Президентiнiң
2003 жылғы 20 маусымдағы
N 1141 Жарлығымен
БЕКIТIЛГЕН
Қазақстан Республикасының Табиғи монополияларды реттеу
және бәсекелестiктi қорғау жөнiндегi агенттiгi туралы
ЕРЕЖЕ
1. Жалпы ереже
1. Қазақстан Республикасының Табиғи монополияларды реттеу және бәсекелестiктi қорғау жөнiндегi агенттiгi (бұдан әрi - Агенттiк) Қазақстан Республикасының Президентiне тiкелей бағынатын және есеп беретiн, табиғи монополия субъектiлерi мен белгiлi бiр тауар рыногында үстем жағдайға ие нарық субъектiлерiнiң қызметiн бақылау және реттеу бәсекелестiктi дамытуды қорғау және үйлестiру, сондай-ақ қызметiн табиғи монополия субъектiлерi мен белгiлi бiр тауар рыногында үстем жағдайға ие нарық субъектiлерi жүзеге асыратын саладағы тұтынушылардың құқықтарын қорғау саласындағы мемлекеттiк саясатты iске асыруға уәкiлеттi мемлекеттiк орган болып табылады.
2. Агенттiк өзiнiң қызметiн Қазақстан Республикасының Конституциясына, Қазақстан Республикасының заңдарына, Қазақстан Республикасының Президентi мен Yкiметiнiң актiлерiне, өзге де нормативтiк құқықтық актiлерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
3. Агенттiк туралы Ереженi, сондай-ақ оның құрылымы мен жалпы штат санын Агенттiк төрағасының ұсынуы бойынша Қазақстан Республикасының Президентi бекiтедi.

Вопросы Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий и защите конкуренции
Указ Президента Республики Казахстан от 20 июня 2003 года N 1141. Утратил силу - Указом Президента РК от 2 августа 2004 г. N 1413 (U041413)
В соответствии со статьей 17-1  Конституционного закона Республики Казахстан от 26 декабря 1995 года "О Президенте Республики Казахстан" постановляю:
1. Утвердить прилагаемые:
1) Положение об Агентстве Республики Казахстан по регулированию естественных монополий и защите конкуренции (далее - Агентство);
2) структуру Агентства;
3) перечень государственных учреждений - территориальных органов Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий и защите конкуренции.
2. Установить штатную численность Агентства в количестве 573 человек. <*>
Сноска. В пункт 2 внесены изменения - Указом Президента РК от 14 мая 2004 г. N 1367 .
3. Установить, что Агентство имеет трех заместителей Председателя, в том числе одного первого.
4. Правительству Республики Казахстан:
1) привести ранее изданные акты Правительства в соответствие с настоящим Указом;
2) принять иные необходимые меры, вытекающие из настоящего Указа.
5. Контроль за исполнением настоящего Указа возложить на Администрацию Президента Республики Казахстан.
6. Настоящий Указ вступает в силу со дня подписания.
Президент
Республики Казахстан
Утверждено
Указом Президента
Республики Казахстан
от 20 июня 2003 года
N 1141
Положение
об Агентстве Республики Казахстан по регулированию
естественных монополий и защите конкуренции
1. Общие положения
1. Агентство Республики Казахстан по регулированию естественных монополий и защите конкуренции (далее - Агентство) является государственным органом, непосредственно подчиненным и подотчетным Президенту Республики Казахстан, уполномоченным на реализацию государственной политики в области контроля и регулирования деятельности субъектов естественной монополии и субъектов рынка, занимающих доминирующее положение на определенном товарном рынке, защиты и координации развития конкуренции, а также защиты прав потребителей в сфере осуществления деятельности субъектов естественной монополии и субъектов рынка, занимающих доминирующее положение на определенном товарном рынке.
2. Агентство осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией  Республики Казахстан, законами Республики Казахстан, актами Президента, Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
3. Положение об Агентстве, а также его структура и общая штатная численность утверждаются Президентом Республики Казахстан по представлению Председателя Агентства.

4. Агенттiк заңды тұлға - мемлекеттiк орган болып табылады, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес Қаржы министрлiгiнiң Қазынашылық органдарында ашатын шоттары, өзiнiң атауы мемлекеттiк және орыс тiлдерiнде жазылған бланкiлерi, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк елтаңбасы бейнеленген және өзiнiң атауы мемлекеттiк тiлде жазылған мөрi болады.
Агенттiк азаматтық-құқықтық қатынастарға өз атынан түседi.
Агенттiктiң, егер оған Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес уәкiлеттiк берiлсе, мемлекеттiң атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқығы бар.
5. Агенттiк Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiппен өзiнiң мемлекеттiк өкiлеттiктерiнiң шеңберiнде өзiнiң құзыретiндегi мәселелер бойынша бұйрықтар түрiнде Қазақстан Республикасының бүкiл аумағына мiндеттi күшi бар актiлер шығарады.
6. Агенттiктiң аумақтық органдары - заңды тұлғалар болып табылатын Қазақстан Республикасының Табиғи монополияларды реттеу және бәсекелестiктi қорғау жөнiндегi агенттiгiнiң облыстар және Астана, Алматы қалалары бойынша департаменттерi болады.
7. Агенттiктiң заңдық мекенжайы:
473000, Астана қаласы, Бөкейхан көшесi, 14.
8. Толық атауы - "Қазақстан Республикасының Табиғи монополияларды реттеу және бәсекелестiктi қорғау жөнiндегi агенттiгi" мемлекеттiк мекемесi.
Осы Ереже Агенттiктiң құрылтай құжаты болып табылады.
9. Агенттiктiң қызметiн қаржыландыру республикалық бюджеттен жүзеге асырылады.
Агенттiкке өзiнiң функциялары болып табылатын мiндеттердi орындау тұрғысында кәсiпкерлiк субъектiлермен шарттық қарым-қатынастарға түсуге тыйым салынады.
Егер Агенттiкке кiрiстер әкелетiн қызметтi жүзеге асыру құқығы Қазақстан Республикасының заң актiлерiмен берiлсе, онда мұндай қызметтен алынған кiрiстер белгiленген тәртiппен мемлекеттiк бюджеттiң кiрiсiне жiберiледi.
2. Агенттiктiң негiзгi мақсаттары, функциялары,
құқықтары және мiндеттерi
10. Агенттiктiң негiзгi мақсаттары:
1) табиғи монополия субъектiлерiнiң қызметiн бақылау және реттеу;
2) монополиялық қызметтiң, нарықта үстем жағдайын асыра пайдаланудың алдын алу және оған жол бермеу, жосықсыз бәсекелестiктiң алдын алу және жолын кесу жөнiнде шаралар қолдану;
3) тауарлар (жұмыстар, қызметтер) өндiрiсi саласында бәсекелестiктi дамытуға мемлекеттiк қолдау және жәрдем көрсету;
4) мемлекеттiк органдар мен мемлекеттiк кәсiпорындардың ақылы қызмет көрсетуiнiң тәртiбiн бақылау;
5) мемлекеттiк монополияға жатқызылған салада өз қызметiн жүзеге асыратын мемлекеттiк кәсiпорындардың қызметiне бақылау жасау;

4. Агентство является юридическим лицом - государственным учреждением, имеет в соответствии с законодательством Республики Казахстан счета, открываемые в органах Казначейства Министерства финансов Республики Казахстан, бланки со своим наименованием на государственном и русском языках, а также печать с изображением Государственного герба Республики Казахстан и своим наименованием на государственном языке.
Агентство вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
Агентство имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
5. Агентство в рамках своих государственных полномочий в установленном законодательством Республики Казахстан порядке по вопросам своей компетенции издает акты в виде приказов, которые имеют обязательную силу на всей территории Республики Казахстан.
6. Агентство имеет территориальные органы - департаменты Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий и защите конкуренции по областям и городам Астане, Алматы, которые являются юридическими лицами.
7. Юридический адрес Агентства:
473000, город Астана, улица Бокейхана, 14.
8. Полное наименование - государственное учреждение "Агентство Республики Казахстан по регулированию естественных монополий и защите конкуренции".
Настоящее Положение является учредительным документом Агентства.
9. Финансирование деятельности Агентства осуществляется из республиканского бюджета.
Агентству запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся функциями Агентства.
Если Агентству законодательными актами Республики Казахстан предоставлено право осуществлять приносящую доходы деятельность, то доходы, полученные от такой деятельности, в установленном порядке направляются в доход государственного бюджета.
2. Основные задачи, функции, права
и обязанности Агентства
10. Основными задачами Агентства являются:
1) контроль и регулирование деятельности субъектов естественной монополии;
2) принятие мер по предупреждению и недопущению монополистической деятельности, злоупотреблений доминирующим положением на рынке, предупреждению и пресечению недобросовестной конкуренции;
3) оказание государственной поддержки и содействия развитию конкуренции в сфере производства товаров (работ, услуг);
4) контроль за порядком оказания платных услуг государственными органами и государственными предприятиями;
5) контроль за деятельностью государственных предприятий, осуществляющих свою деятельность в сфере, отнесенной к государственной монополии;

6) табиғи монополия субъектiлерi мен белгiлi бiр тауар рыногында үстем жағдайға ие нарық субъектiлерiнiң қызметiн жүзеге асыру, сондай-ақ олардың қызметтерiне (тауарларына, жұмыстарына) баға белгiлеу саласында тұтынушылардың құқықтарын қорғауға бағытталған орталық және жергiлiктi атқарушы органдардың iс-қимылын үйлестiру;
7) кәсiпкерлiктiң құқықтарын қорғауға бағытталған Қазақстан Pecпубликасы заңнамасының сақталуын бақылауды жүзеге асыру;
8) табиғи монополия субъектiлерi мен белгiлi бiр тауар рыногында үстем жағдайға ие нарық субъектiлерiнiң қызметiн жүзеге асыру, сондай-ақ олардың қызметтерiне (тауарларына, жұмыстарына) баға белгiлеу саласында тұтынушылардың құқықтарын қорғауды жүзеге асыру жөнiндегi мемлекеттiк саясатты әзiрлеу мен iске асыру.
11. Агенттiк Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiппен мынадай функцияларды жүзеге асырады:
1) Қазақстан Республикасының Табиғи монополия субъектiлерiнiң мемлекеттiк тiркелiмiн, Белгiлi бiр тауар рыногында үстем (монополиялық) жағдайға ие нарық субъектiлерiнiң мемлекеттiк тiзiлiмiн, Мемлекеттiк органдар көрсететiн ақылы қызметтердiң мемлекеттiк тiзiлiмiн қалыптастыру және жүргiзу;
2) табиғи монополия саласында тарифтердi (бағаларды, алым ставкаларын) белгiлеудiң кемсiтпеушiлiк әдiстемесiн әзiрлеу, бекiту және қолдану;
3) Қазақстан Республикасының табиғи монополиялар туралы заңнамасын қолдану тәжiрибесiн жинақтау, осы негiзде әдiстемелiк ұсынымдарды тұжырымдау;
4) табиғи монополия субъектiлерiнiң шығындарын түзудiң ерекше тәртiбiн қолдану және олардың iс жүзiндегi шығыстарын бақылауды жүзеге асыру;
5) мемлекеттiк ұйымдар монополиялық түрде жүзеге асыратын қызметтерге бағалар белгiлеудiң есептерi мен ережелерiнiң әдiснамасын әзiрлеу;
6) табиғи монополиялардың, тауар рыногының жұмыс iстеуiне, бәсекелестiктi дамытуға, баға белгiлеу және тұтынушылардың құқықтарын қорғау мәселелерiне қатысты заңдар мен өзге де нормативтiк құқықтық актiлер жобаларына сараптама жасауды жүзеге асыру;
7) нарықтың және ондағы бәсекелестiктiң жай-күйi туралы баяндамалар, Қазақстан Республикасының монополияға қарсы заңнамасы мен оны қолданудың тәжiрибесiн жетiлдiру туралы ұсыныстар дайындап, оларды Қазақстан Республикасының Президентiне, Парламентiне және Yкiметiне жiберу;
8) өзiнiң құзыретiне кiретiн мәселелер жөнiндегi нормативтiк құқықтық актiлердiң жобаларын Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң қарауына енгiзу;
9) өзiнiң құзыретiне кiретiн мәселелер бойынша заңды және жеке тұлғалардың қызметiне тексерулер жүргiзу;
10) табиғи монополия субъектiлерiн қайта ұйымдастыру жөнiнде ұсыныстар әзiрлеу;

6) координация действий центральных и местных исполнительных органов, направленных на защиту прав потребителей в сфере осуществления деятельности субъектов естественной монополии и субъектов рынка, занимающих доминирующее положение на определенном товарном рынке, а также ценообразования на их услуги (товары, работы);
7) осуществление контроля за соблюдением законодательства, направленного на защиту прав предпринимательства;
8) разработка и реализация государственной политики по защите прав потребителей в сфере осуществления деятельности субъектов естественной монополии и субъектов рынка, занимающих доминирующее положение на определенном товарном рынке, а также ценообразования на их услуги (товары, работы).
11. Агентство в установленном законодательством Республики Казахстан порядке осуществляет следующие функции:
1) формирование и ведение Государственного регистра субъектов естественной монополии Республики Казахстан, Государственного реестра субъектов рынка, занимающих доминирующее (монопольное) положение на определенном товарном рынке, Государственного регистра платных услуг, оказываемых государственными органами;
2) разработка, утверждение и применение недискриминационных методик установления тарифов (цен, ставок сборов) в сфере естественной монополии;
3) обобщение практики применения законодательства Республики Казахстан о естественных монополиях, выработка на этой основе методических рекомендаций;
4) применение особого порядка формирования затрат субъектов естественной монополии и осуществление контроля за их фактическими затратами;
5) разработка методологии расчета и правил установления цен на услуги, монопольно осуществляемые государственными организациями;
6) осуществление экспертизы проектов законов и иных нормативных правовых актов, касающихся функционирования естественных монополий, товарного рынка, развития конкуренции, вопросов ценообразования и защиты интересов потребителей;
7) подготовка и направление Президенту, Парламенту и Правительству Республики Казахстан докладов о состоянии рынка и конкуренции на нем, предложений о совершенствовании антимонопольного законодательства Республики Казахстан и практики его применения;
8) внесение на рассмотрение Правительству Республики Казахстан проектов нормативных правовых актов по вопросам, относящимся к его компетенции;
9) проведение проверок деятельности юридических и физических лиц по вопросам, отнесенным к его компетенции;
10) разработка предложений по реорганизации субъектов естественной монополии;

11) тауар рыногында үстем (монополиялық) жағдайға ие, бәсекелестiктi шектейтiн және монополистiк қызметтi жүзеге асыратын нарық субъектiлерiн анықтау мақсатында талдау жүргiзу;
12) тауар нарықтарында бәсекелестiктi дамыту жөнiндегi шараларды әзiрлеп, iске асыру;
13) шет елдердiң мемлекеттiк органдарымен және ұйымдарымен, халықаралық ұйымдармен өзара iс-қимыл мен ынтымақтастықты ұйымдастыру, сондай-ақ Агенттiктiң құзыретiне кiретiн мәселелер бойынша халықаралық жобалар мен бағдарламаларды әзiрлеуге және iске асыруға қатысу;
14) нарық субъектiлерiнiң орындауы үшiн мiндеттi нормативтiк құқықтық актiлердi өз құзыретiнiң аясында әзiрлеу мен бекiту;
15) Қазақстан Республикасының монополияға қарсы заңнамасын бұзу туралы iстердi өз құзыретi шегiнде қарау және олар бойынша шешiмдер қабылдау;
16) Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң шешiмдерi бойынша акционерлiк қоғамдар акцияларының мемлекеттiк пакеттерiн иелену және пайдалану құқықтарын жүзеге асыру;
17) өзiне Қазақстан Республикасының заңнамасымен жүктелген өзге де функцияларды жүзеге асыру.
12. Агенттiктiң мiндеттердi iске асыру және өз функцияларын жүзеге асыру үшiн Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртiппен өз құзыретiнiң шегiнде:
1) табиғи монополия субъектiлерiнiң тауарларына (жұмыстарына, қызметтерiне) және мемлекеттiк органдар болып табылатын мемлекеттiк мекемелер көрсететін қызметтерге тарифтердi (бағаларды, алым ставкаларын) бекiтуге;
2) табиғи монополия субъектiсi жүргiзетiн сатып алуларға Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiппен бақылауды жүзеге асыруға;
3) табиғи монополия субъектiлерi үшiн мiндеттi мемлекеттiк реттеудi енгiзу, өзгерту және тоқтату туралы шешiмдер қабылдауға;
4) табиғи монополия субъектiлерi, сондай-ақ тауар рыногында үстем (монополиялық) жағдайға ие нарық субъектiлерi көрсететiн қызметтер бөлiгiнде тұрғын үй-коммуналдық қатынастар саласындағы нормативтiк құқықтық актiлер мен әдiстемелiк база әзiрлеуге;
5) табиғи монополия субъектiлерiнiң материалдық, қаржылық ресурстарды және қызметтердi сатып алу бойынша тендер жүргiзу тәртiбiн айқындауға;
6) табиғи монополия субъектiлерiне Қазақстан Республикасының заң актiлерiнде көзделген жағдайларда табиғи монополия субъектiлерiнiң қызметтерiне арналған тұтынушылармен шарттар жасасуы туралы, жасалған шарттарға өзгерiстер енгiзуi туралы орындауға мiндеттi ұйғарымдар енгiзуге;
7) табиғи монополия субъектiлерiнiң тұтынушылармен жасасатын үлгi шарттарды әзiрлеу және оларды Қазақстан Республикасының Үкiметiнiң бекiтуiне ұсынуға;

11) проведение анализа с целью выявления субъектов рынка, занимающих доминирующее (монопольное) положение, ограничивающих конкуренцию и осуществляющих монополистическую деятельность на товарном рынке;
12) разработка и реализация мер по развитию конкуренции на товарных рынках;
13) организация взаимодействия и сотрудничества с государственными органами и организациями зарубежных стран, с международными организациями, а также участие в разработке и реализации международных проектов и программ по вопросам, относящимся к компетенции Агентства;
14) разработка и утверждение в сфере своей компетенции нормативных правовых актов, обязательных для исполнения субъектами рынка;
15) рассмотрение в пределах своей компетенции дел о нарушениях антимонопольного законодательства Республики Казахстан и принятие решений по ним;
16) по решениям Правительства Республики Казахстан осуществление прав владения и пользования государственными пакетами акций акционерных обществ;
17) осуществление иных функций, возложенных на него законодательством Республики Казахстан.
12. Для реализации задач и осуществления своих функций Агентство имеет право в установленном законодательством Республики Казахстан порядке в пределах своей компетенции:
1) утверждать тарифы (цены, ставки сборов) на товары (работы, услуги) субъектов естественной монополии и услуги, оказываемые государственными учреждениями, являющимися государственными органами;
2) осуществлять контроль за закупками, проводимыми субъектом естественной монополии, в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
3) принимать обязательные для субъектов естественной монополии решения о ведении, изменении или прекращении государственного регулирования;
4) разрабатывать нормативные правовые акты и методическую базу в сфере жилищно-коммунальных отношений в части услуг, оказываемых субъектами естественной монополии, а также субъектами, занимающими доминирующее (монопольное) положение на товарном рынке;
5) определять порядок проведения тендера по закупке материальных, финансовых ресурсов и услуг субъектами естественной монополии;
6) вносить субъектам естественной монополии в случаях, установленных законодательными актами Республики Казахстан, обязательные для исполнения предписания о заключении договоров на услуги субъектов естественной монополии с потребителями, о внесении изменений в заключенные договоры;
7) разрабатывать типовые договоры, заключаемые субъектами естественных монополий с потребителями, и представлять их на утверждение в Правительство Республики Казахстан;

8) табиғи монополия субъектiлерiнiң - қызметтерiне тарифтердi (бағаларды, алым ставкаларын) өзгертуге бастамашылық жасауға;
9) табиғи монополия субъектiсiнiң тарифтiк сметаны орындауын бақылауды жүзеге асыруға;
10) табиғи монополия субъектiсiнiң қызметтерiне (тауарларына, жұмыстарына) тарифтердiң (бағалардың, алым ставкаларының) қолданыс мерзiмiн кемiнде алты айға белгiлеуге;
11) өз құзыретiнiң шегiнде орындау үшiн мiндеттi шешiмдер беруге және нормативтiк құқықтық актiлер шығаруға;
12) нарықта үстем (монополиялық) жағдайдың орын алуын анықтауға;
13) жолсыздықтар туралы iстердi өз құзыретiнiң шегiнде қарауға және кiнәлiлердi әкiмшiлiк жауапкершiлiкке тартуға;
14) жеке және заңды тұлғалардан, оның iшiнде мемлекеттік органдардан, жергiлiктi өзiн-өзi басқару органдарынан, сондай-ақ олардың лауазымды тұлғаларынан Қазақстан Республикасының заң актiлерiнде белгiленген, коммерциялық және өзге заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді жария етуге қойылатын талаптарын сақтай отырып, өзiнiң мiндеттерi мен функцияларын iске асыруға қажеттi ақпаратты сұратуға және алуға;
15) Қазақстан Республикасының монополияға қарсы заңнамасын бұзудың нәтижесiнде алған кiрiстi бюджетке аудару туралы, сондай-ақ тікелей немесе тарифтердi уақытша төмендету арқылы келтiрiлген залалды және (немесе) шығынды өтеткiзу туралы шешiм қабылдауға;
16) бәсекелестiктi дамытуға, монополияға қарсы органның нұсқамаларын орындауға кедергi келтiретiн және Қазақстан Республикасының заң актiлерiнде көзделген өзге де жолсыздықтар үшiн нарық субъектiлерi мен олардың басшыларына, сондай-ақ мемлекеттiк органдардың лауазымды тұлғаларына айыппұл салу туралы шешiмдер қабылдауға;
17) мемлекеттiк органдарға, олардың лауазымды тұлғаларына, тиiстi тауар рыногында үстем (монополиялық) жағдайға ие нарық субъектiлерiне, олардың басшыларына орындау үшiн мiндеттi нұсқамалар беруге;
18) Агенттiктiң отырыстарында мемлекеттiк органдардың, тиiстi тауар рыногында үлесi отыз бес пайыздан асатын не тиiстi тауар рыногында үстем (монополиялық) жағдайға ие нарық субъектiлерiнiң лауазымды тұлғаларын тыңдауға;
19) Агенттiктiң құзыретiне жататын мәселелер бойынша түсiнiктер беруге;
20) ғалымдар мен мамандардан, Агенттiк қызметкерлерiнен, мемлекеттiк органдардың өкiлдерi мен нарық субъектiлерiнен сарапшы кеңестерді құруға;
21) тексерулер мен сараптамалар жүргiзуге басқа да ұйымдардан мамандарды тартуға;
22) мемлекеттiк баға тәртiбiнiң, Қазақстан Республикасының монополияға қарсы заңнамасының, тұтынушыларды құқықтарын қорғау жөнiндегi заңнамасының бұзылуын жою мақсатында сотқа талап-арыз беруге, оларды қарауға қатысуға;

8) инициировать изменение тарифов (цен, ставок сборов) на услуги субъектов естественной монополии;
9) осуществлять контроль за исполнением субъектом естественной монополии тарифной сметы;
10) устанавливать срок действия тарифов (цен, ставок сборов) на услуги (товары, работы) субъекта естественной монополии не менее чем на шесть месяцев;
11) в пределах своей компетенции давать обязательные для исполнения решения и издавать нормативные правовые акты;
12) устанавливать наличие доминирующего (монопольного) положения на рынке;
13) рассматривать дела о нарушениях в пределах своей компетенции и привлекать виновных к административной ответственности;
14) запрашивать и получать информацию, необходимую для осуществления своих полномочий, от физических и юридических лиц, в том числе государственных органов, органов местного самоуправления, а также их должностных лиц с соблюдением установленных законодательными актами Республики Казахстан требований к разглашению сведений, составляющих коммерческую и иную охраняемую законом тайну;
15) принимать решения о перечислении в бюджет дохода, полученного в результате нарушения антимонопольного законодательства Республики Казахстан, а также о возмещении ущерба и (или) убытков напрямую или посредством временного снижения тарифов;
16) принимать решения о наложении штрафа на субъектов рынка и их руководителей, а также на должностных лиц государственных органов, препятствующих развитию конкуренции, исполнению предписаний антимонопольного органа, за иные нарушения, предусмотренные законодательными актами Республики Казахстан;
17) давать государственным органам, их должностным лицам, субъектам рынка, занимающим доминирующее (монопольное) положение на соответствующем товарном рынке, их руководителям обязательные для исполнения предписания;
18) заслушивать на заседаниях Агентства должностных лиц государственных органов, субъектов рынка, доля которых на соответствующем товарном рынке будет превышать тридцать пять процентов либо занимающих доминирующее (монопольное) положение на соответствующем товарном рынке;
19) давать разъяснения по вопросам, относящимся к компетенции Агентства;
20) создавать экспертные советы из числа ученых и специалистов, работников Агентства, представителей государственных органов и субъектов рынка;
21) привлекать к проведению проверок и экспертиз специалистов из других организаций;
22) обращаться в суд с исками, участвовать в их рассмотрении с целью устранения нарушений государственной дисциплины цен, антимонопольного законодательства, законодательства Республики Казахстан по защите прав потребителей;

23) өзiнiң өкiлеттiктерi мен функцияларының бiр бөлiгiн аумақтық органдарға беруге;
24) егер бұл тиiстi тауар рыногында үлесi отыз бес пайыздан асатын шаруашылық жүргiзушi субъектiлердің пайда болуына жеткiзетiн болса, нарық субъектiлерiн құруға, сондай-ақ тиiстi тауар рыногында үстем (монополиялық) жағдайға ие нарық субъектiлерiн қайта ұйымдастыруға, таратуға қорытынды беруге;
25) мемлекеттiк органдарға Қазақстан Республикасының монополияға қарсы заңнамасын бұзатын олар қабылдаған актiлердiң күшiн жою немесе оларды өзгерту туралы ұсыныстар енгiзуге;
26) Қазақстан Республикасының заңнамасына қайшы келетiн материалдар мен нормативтiк құқықтық актiлердi прокуратура органдарына жiберуге;
27) тауар рыногында үстем (монополиялық) жағдайға ие нарық субъектiлерiнiң тауарларына (жұмыстарына, қызмет көрсетулерiне) бағаларды мемлекеттiк реттеудi енгiзу туралы шешiм қабылдауға;
28) мыналарға мемлекеттiк бақылауды жүзеге асыруға:
нарық субъектiлерiнiң жарғылық капиталындағы акцияларды (үлестердi, пайдаларды) сатып алу кезiнде және өзге де жағдайларда Қазақстан Республикасының монополияға қарсы заңнамасының сақталуына;
табиғи монополия субъектiсiнiң акцияларды (үлестердi) сатып алуына, сондай-ақ оның Қазақстан Республикасының Табиғи монополиялар туралы  заңымен  рұқсат етiлген қызметтi жүзеге асыратын коммерциялық ұйымдарға қатысуының өзге де нысандарына;
табиғи монополия субъектiсiнiң негiзгi құралдарына жататын мүлiктi иелiктен айыруға және онымен өзге де мәмiлелер жасасуға;
табиғи монополия субъектiсiнiң өзiнiң тұтынуына арналмаған, олар тасымалдайтын немесе беретiн тауарларды (жұмыстарды, қызметтердi) алуына;
табиғи монополия субъектiсiнiң негiзгi қызметiмен технологиялық байланысты және (немесе) табиғи монополия субъектiсi саласына қатысты өзге қызметтi жүзеге асыруына, сондай-ақ Қазақстан Республикасының почта туралы  заңнамасында  белгiленген қызметтi жүзеге асыруына;
29) Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де өкiлеттiктердi жүзеге асыруға құқығы бар.
13. Агенттiк Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiппен:
1) табиғи монополия субъектiсiнiң тарифтердi (бағаларды, алым ставкаларын) заңсыз көтерумен және (немесе) нақты орындалмаған жұмыс құнын тарифке (бағаға, алым ставкасына) енгiзумен тұтынушыларға келтiрген залалды өтеуi үшiн уақытша өтемдiк тариф бекiту туралы шешiм қабылдауға;
2) табиғи монополия субъектiсiнiң тарифтердi (бағаларды, алым ставкаларын) бекiтуге немесе өзгертуге берген өтiнiмдерiн қарауға қабылдаудан бас тартуын жазбаша негiздеуге;

23) делегировать часть своих полномочий и функций территориальным органам;
24) давать заключения на создание субъектов рынка, если это приводит к появлению хозяйствующих субъектов, доля которых на соответствующем товарном рынке будет превышать тридцать пять процентов, а также на реорганизацию, ликвидацию субъектов рынка, занимающих доминирующее (монопольное) положение на соответствующем товарном рынке;
25) вносить в государственные органы предложения об отмене или изменении принятых ими актов, нарушающих антимонопольное законодательство Республики Казахстан;
26) направлять в органы прокуратуры материалы и нормативные правовые акты, противоречащие законодательству Республики Казахстан;
27) принимать решение о введении государственного регулирования цен на товары (работы, услуги) субъектов рынка, занимающих доминирующее (монопольное) положение на товарном рынке;
28) осуществлять государственный контроль за:
соблюдением антимонопольного законодательства Республики Казахстан при приобретении акций (долей, паев) в уставном капитале субъектов рынка и в иных случаях;
приобретением субъектом естественной монополии акций (долей), а также иными формами его участия в коммерческих организациях, осуществляющих деятельность, разрешенную для него Законом  Республики Казахстан о естественных монополиях;
отчуждением и совершением иных сделок с имуществом, относящимся к основным средствам субъекта естественной монополии;
приобретением субъектом естественной монополии не для собственного потребления товаров (работ, услуг), транспортируемых или передаваемых им;
осуществлением субъектом естественной монополии иной деятельности, технологически связанной с основной деятельностью и (или) отнесенной к сфере естественной монополии, а также деятельности, установленной законодательством Республики Казахстан о почте; Z030386
29) осуществлять иные полномочия, предусмотренные законодательством Республики Казахстан.
13. Агентство в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обязано:
1) принимать решение об утверждении временного компенсирующего тарифа для возмещения потребителям убытков, причиненных субъектом естественной монополии незаконным завышением тарифов (цен, ставок сборов) и (или) включением в тариф (цену, ставку сбора) стоимости фактически невыполненных работ;
2) письменно обосновывать отказ в принятии к рассмотрению заявки субъекта естественной монополии на утверждение или изменение тарифов (цен, ставок сборов);

3) Табиғи монополия субъектiлерiнiң мемлекеттiк тiркелiмiнiң жергiлiктi бөлiмдерiне енгiзiлген, табиғи монополия субъектiлерiнiң тарифтердi (бағаларды, алым ставкаларын) бекiтуге немесе өзгертуге берген өтiнiмдерiн қарау кезiнде тұтынушылардың немесе табиғи монополия субъектiлерiнiң жазбаша өтiнiшi бойынша ашық тыңдаулар өткiзу қажеттiгiн анықтауға;
4) тұтынушыларды коммерциялық және заңмен қорғалатын өзге де құпияны құрайтын мәлiметтерден басқа, табиғи монополия субъектiлерiнiң қызметiн реттеу мәселелерi жөнiнде қабылданған шешiмдермен таныстыруға;
5) Табиғи монополия субъектiлерiнiң мемлекеттiк тiркелiмiнiң pecпубликалық бөлiмдерiне енгiзiлген табиғи монополия субъектiлерiнiң тарифтердi (бағаларды, алым ставкаларын) өзгертуге берген өтiнiмiн қарау кезiнде ашық тыңдаулар өткiзуге;
6) тарифтердiң (бағалардың, алым ставкаларының), уақытша төмендету коэффициентiнiң жобаларын ұсыну тәртiбiн белгiлеуге мiндеттi.
3. Агенттiктiң мүлкi
14. Агенттiктiң оралымды басқару құқығында оқшауланған мүлкi болады.
Агенттiктiң мүлкi өзiне мемлекет берген мүлiктiң есебiнен қалыптасады және негiзгi қорлар мен айналым қаражатына, сондай-ақ құны Агенттiктiң балансында көрсетiлетiн өзге де мүлiктен тұрады.
15. Агенттiкке бекiтiп берiлген мүлiк республикалық меншiкке жатады.
16. Агенттiктiң өзiне бекiтiлiп берiлген мүлiктi өз бетiнше иелiктен шығаруға немесе оған өзгеше тәсiлмен билiк етуге құқығы жоқ.
Агенттiкке Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген жағдайларда және шектерде мүлiкке билiк ету құқығы берiлуi мүмкiн.
4. Агенттiктiң қызметiн ұйымдастыру
17. Агенттiктi Қазақстан Республикасының Президентi қызметке тағайындайтын және қызметтен босататын төраға басқарады.
Агенттiк төрағасы Қазақстан Республикасының Президентiне тұрақты есеп бередi.
18. Агенттiк төрағасының үш орынбасары бар, оларды төрағаның ұсынымы бойынша Қазақстан Республикасының Президентi қызметке тағайындайды және қызметтен босатады.
19. Агенттiктiң төрағасы Агенттiктiң жұмысын ұйымдастырып, оған басшылықты жүзеге асырады және Агенттiкке жүктелген мiндеттердiң орындалуы мен оның өз функцияларын жүзеге асыруы үшiн дербес жауапкершiлiкте болады.
20. Агенттiк төрағасы осы мақсатта:
1) бұйрықтарға қол қояды;
2) өзiнiң орынбасарлары мен Агенттiктiң құрылымдық бөлiмшелерi басшыларының мiндеттерiн белгiлейдi;
3) Агенттiктiң орталық аппаратының құрылымдық бөлiмшелерi мен аумақтық органдары туралы ереженi бекiтедi;
4) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес Агенттiктiң орталық аппаратының қызметкерлерi мен аумақтық органдардың басшыларын қызметке тағайындайды және қызметтен босатады;

3) определять необходимость проведения публичных слушаний по письменному заявлению потребителей или субъекта естественной монополии при рассмотрении заявок на утверждение или изменение тарифов (цен, ставок сборов) субъектов естественной монополии, включенных в местные разделы Государственного регистра субъектов естественной монополии;
4) знакомить потребителей с принятыми решениями по вопросам регулирования деятельности субъектов естественной монополии, кроме тех, которые содержат сведения, составляющие коммерческую и иную охраняемую законом тайну;
5) проводить публичные слушания при рассмотрении заявок на изменение тарифов (цен, ставок сборов) субъектов естественной монополии, включенных в республиканский раздел Государственного регистра субъектов естественной монополии;
6) определять порядок предоставления проектов тарифов (цен, ставок сборов), временного понижающего коэффициента.
3. Имущество Агентства
14. Агентство имеет на праве оперативного управления обособленное имущество.
Имущество Агентства формируется за счет имущества, переданного ему государством, и состоит из основных фондов и оборотных средств, а также иного имущества, стоимость которого отражается в балансе Агентства.
15. Имущество, закрепленное за Агентством, относится к республиканской собственности.
16. Агентство не вправе самостоятельно отчуждать закрепленное за ним имущество или иным способом распоряжаться им.
Агентству может быть предоставлено право распоряжения имуществом в случаях и пределах, установленных законодательством Республики Казахстан.
4. Организация деятельности Агентства
17. Агентство возглавляет Председатель, назначаемый на должность и освобождаемый от должности Президентом Республики Казахстан.
Председатель Агентства регулярно отчитывается перед Президентом Республики Казахстан.
18. Председатель Агентства имеет трех заместителей, в том числе одного первого, назначаемых на должность и освобождаемых от должности Президентом Республики Казахстан по представлению Председателя.
19. Председатель Агентства организует и осуществляет руководство работой Агентства и несет персональную ответственность за выполнение возложенных на Агентство задач и осуществление им своих функций.
20. В этих целях Председатель Агентства:
1) подписывает приказы;
2) определяет обязанности своих заместителей и руководителей структурных подразделений Агентства;
3) утверждает положения о структурных подразделениях центрального аппарата и территориальных органах Агентства;
4) в соответствии с законодательством Республики Казахстан назначает на должности и освобождает от должностей работников центрального аппарата Агентства и руководителей территориальных органов;

5) Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес мемлекеттiк органдар мен өзге де ұйымдарда Агенттiктiң атынан өкiлдiк етедi;
6) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiппен Агенттiктiң қызметкерлерiне тәртiптiк жазалар қолданады;
7) сарапшы кеңестердiң дербес құрамын бекiтедi;
8) Агенттiктiң құзыретiне кiретiн басқа да мәселелер бойынша шешiмдер қабылдайды.
21. Агенттiк төрағасының жанынан консультативтiк-кеңесшi орган болып табылатын алқа құрылады.
22. Агенттiк және оның аумақтық органдары Қазақстан Республикасының Әкiмшiлiк тәртiп бұзушылық туралы  кодексiне  сәйкес Қазақстан Республикасының монополияға қарсы заңнамасының бұзылуы туралы iстердi қарайды.
5. Агенттiктi қайта ұйымдастыру және тарату
23. Агенттiктi қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiппен жүргiзiледi.
Қазақстан Республикасы
Президентiнiң
2003 жылғы 20 маусымдағы
N 1141 Жарлығымен
БЕКIТIЛГЕН
Қазақстан Республикасының Табиғи монополияларды реттеу
және бәсекелестiктi қорғау жөнiндегi агенттiгiнiң
ҚҰРЫЛЫМЫ <*>
Басшылық
Электр және жылу энергиясы саласындағы реттеу мен бақылау жөніндегі департамент
Телекоммуникациялар және аэронавигация саласындағы реттеу мен бақылау жөніндегі департамент
Темір жол көлігі мен порттар саласындағы реттеу мен бақылау жөніндегі департамент
Құбырлар мен су канализациялары жүйесі саласындағы реттеу мен бақылау жөніндегі департамент
Бәсекелестікті дамытуды қорғау және үйлестіру департаменті
Заң департаменті
Әкімшілік және аумақтық жұмыстар департаменті
Талдау және жоспарлау бөлімі
Ескерту. Құрылым жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2003.10.21.   N 1210   жарлығымен .
Қазақстан Республикасы
Президентiнiң
2003 жылғы 20 маусымдағы
N 1141 Жарлығымен
БЕКIТIЛСІН
Қазақстан Республикасының Табиғи монополияларды реттеу
және бәсекелестiктi қорғау жөнiндегi агенттiгiнiң
мемлекеттiк мекемелерi - аумақтық органдарының
ТIЗБЕСI
1. Қазақстан Республикасының Табиғи монополияларды реттеу және бәсекелестiктi қорғау жөнiндегi агенттiгiнiң Ақмола облысы бойынша департаментi.
2. Қазақстан Республикасының Табиғи монополияларды реттеу және бәсекелестiктi қорғау жөнiндегi агенттiгiнiң Ақтөбе облысы бойынша департаментi.
3. Қазақстан Республикасының Табиғи монополияларды реттеу және бәсекелестiктi қорғау жөнiндегi агенттiгiнiң Алматы облысы бойынша департаментi.
4. Қазақстан Республикасының Табиғи монополияларды реттеу және бәсекелестiкті қорғау жөнiндегi агенттiгiнiң Атырау облысы бойынша департаментi.
5. Қазақстан Республикасының Табиғи монополияларды реттеу және бәсекелестiктi қорғау жөнiндегi агенттiгiнiң Шығыс Қазақстан облысы бойынша департаментi.

5) представляет Агентство в государственных органах и иных организациях в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан;
6) в установленном законодательством Республики Казахстан порядке налагает дисциплинарные взыскания на работников Агентства;
7) утверждает персональный состав экспертных советов;
8) принимает решения по другим вопросам, входящим в компетенцию Агентства.
21. При Председателе Агентства образуется коллегия, являющаяся консультативно-совещательным органом.
22. Агентство и его территориальные органы рассматривают дела о нарушениях антимонопольного законодательства Республики Казахстан в соответствии с Кодексом  Республики Казахстан об административных правонарушениях.
5. Реорганизация и ликвидация Агентства
23. Реорганизация и ликвидация Агентства производятся в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Утверждена
Указом Президента
Республики Казахстан
от 20 июня 2003 года
N 1141
Структура
Агентства Республики Казахстан по регулированию
естественных монополий и защите конкуренции <*>
Сноска. Структура - в редакции Указа Президента РК от 21 октября 2003 г. N 1210  .
Руководство
Департамент по регулированию и контролю в сфере электро- и теплоэнергетики
Департамент по регулированию и контролю в сфере телекоммуникаций и аэронавигации
Департамент по регулированию и контролю в сфере железнодорожного транспорта и портов
Департамент по регулированию и контролю в сфере трубопроводных и водоканализационных систем
Департамент защиты и координации развития конкуренции
Юридический департамент
Департамент административной и территориальной работы
Отдел анализа и планирования
Утвержден
Указом Президента
Республики Казахстан
от 20 июня 2003 года
N 1141
Перечень
государственных учреждений - территориальных органов
Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных
монополий и защите конкуренции
1. Департамент Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий и защите конкуренции по Акмолинской области.
2. Департамент Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий и защите конкуренции по Актюбинской области.
3. Департамент Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий и защите конкуренции по Алматинской области.
4. Департамент Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий и защите конкуренции по Атырауской области.
5. Департамент Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий и защите конкуренции по Восточно-Казахстанской области.

6. Қазақстан Республикасының Табиғи монополияларды реттеу және бәсекелестiктi қорғау жөнiндегi агенттiгiнiң Жамбыл облысы бойынша департаментi.
7. Қазақстан Республикасының Табиғи монополияларды реттеу және бәсекелестiктi қорғау жөнiндегi агенттiгiнiң Батыс Қазақстан облысы бойынша департаментi.
8. Қазақстан Республикасының Табиғи монополияларды реттеу және бәсекелестiктi қорғау жөнiндегi агенттiгiнiң Қарағанды облысы бойынша департаментi.
9. Қазақстан Республикасының Табиғи монополияларды реттеу және бәсекелестiктi қорғау жөнiндегi агенттiгiнiң Қостанай облысы бойынша департаментi.
10. Қазақстан Республикасының Табиғи монополияларды реттеу және бәсекелестiктi қорғау жөнiндегi агенттiгiнiң Қызылорда облысы бойынша департаментi.
11. Қазақстан Республикасының Табиғи монополияларды реттеу және бәсекелестiктi қорғау жөнiндегi агенттiгiнiң Маңғыстау облысы бойынша департаментi.
12. Қазақстан Республикасының Табиғи монополияларды реттеу және бәсекелестiктi қорғау жөнiндегi агенттiгiнiң Павлодар облысы бойынша департаментi.
13. Қазақстан Республикасының Табиғи монополияларды реттеу және бәсекелестiкті қорғау жөнiндегi агенттiгiнiң Солтүстiк Қазақстан облысы бойынша департаментi.
14. Қазақстан Республикасының Табиғи монополияларды реттеу және бәсекелестiктi қорғау жөнiндегi агенттiгiнiң Оңтүстiк Қазақстан облысы бойынша департаментi.
15. Қазақстан Республикасының Табиғи монополияларды реттеу және бәсекелестiктi қорғау жөнiндегi агенттiгiнiң Астана қаласы бойынша департаментi.
16. Қазақстан Республикасының Табиғи монополияларды реттеу және бәсекелестiктi қорғау жөнiндегi агенттiгiнiң Алматы қаласы бойынша департаментi.

6. Департамент Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий и защите конкуренции по Жамбылской области.
7. Департамент Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий и защите конкуренции по Западно-Казахстанской области.
8. Департамент Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий и защите конкуренции по Карагандинской области.
9. Департамент Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий и защите конкуренции по Костанайской области.
10. Департамент Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий и защите конкуренции по Кызылординской области.
11. Департамент Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий и защите конкуренции по Мангистауской области.
12. Департамент Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий и защите конкуренции по Павлодарской области.
13. Департамент Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий и защите конкуренции по Северо-Казахстанской области.
14. Департамент Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий и защите конкуренции по Южно-Казахстанской области.
15. Департамент Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий и защите конкуренции по городу Астане.
16. Департамент Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий и защите конкуренции по городу Алматы.