Қазақстан Республикасы Президентінің 2001 жылғы 16 наурыздағы N 573 Жарлығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Президентінің 2003 жылғы 21 қарашадағы N 1232 жарлығы
Қаулы етемін:
1. Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Қазақстан Республикасының Ұлттық ақпараттық инфрақұрылымын қалыптастырудың және дамытудың мемлекеттiк бағдарламасы туралы" 2001 жылғы 16 наурыздағы N 573 Жарлығына (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2001 ж., N 10, 108-құжат) мынадай өзгерiстер мен толықтырулар енгiзiлсiн:
аталған Жарлықпен бекiтiлген Қазақстан Республикасының Ұлттық ақпараттық инфрақұрылымын қалыптастырудың және дамытудың мемлекеттiк бағдарламасында:
мәтiндегi "2001-2002 жылдар", "2001-2003 жылдар", "2001-2003 жылдарда", "2002-2003 жылдар" және "2001 жыл" деген сөздер тиiсiнше "2001-2005 жылдар", "2001-2005 жылдарда", "2001-2005 жылдарға" деген сөздермен ауыстырылсын;
1-бөлiмде:
"Қазақстан Республикасының Көлiк және коммуникациялар министрлiгi" деген сөздер "Қазақстан Республикасының Ақпараттандыру және байланыс жөнiндегi агенттiгi" деген сөздермен ауыстырылсын;
"Орта мерзiмдi" деген сөздер алынып тасталсын;
2-бөлiмде:
он бiрiншi абзац мынадай редакцияда жазылсын:
" ақпараттық жүйе - ақпараттық процестердi iске асыруға арналған ақпараттық технологиялардың, ақпараттық желiлердiң және оларды бағдарламалық-техникалық жағынан қамтамасыз ету құралдарының жиынтығы;";
он екiншi абзац алынып тасталсын;
он үшiншi абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"ақпараттық ресурстар - ақпараттық жүйелерде бар, тиiстi бағдарламалық қамтамасыз етумен бiрiктiрiлген және ақпаратты пайдаланушылардың мүдделiлiгiн туғызатын, электрондық жүйелендiрiлген ақпарат (ақпараттық деректер базалары)";
5-бөлiмнiң 4-тармағының бiрiншi абзацындағы "шешiмдер қабылдауды қолдаудың ақпараттық-талдау жүйелерi" деген сөздер "оның iшiнде геоақпараттық жүйелердi пайдаланып, геоақпараттық жүйелердi пайдалана отырып шешiмдер қабылдауды қолдаудың ақпараттық-талдау жүйелері" деген сөздермен ауыстырылсын;
6-бөлiмде:
бiрiншi абзацтағы "кезең-кезеңмен," деген сөздер алынып тасталсын;
"1-Kезең. 2001 ж. - 2002 жылғы шiлде." деген сөздер алынып тасталсын;
1-шағын бағдарламада:
тақырыптағы "Ақпараттық-телекоммуникациялық" деген сөздер "Ақпараттық" деген сөзбен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы бiрiншi абзацпен толықтырылсын:
"Шағын бағдарламаны iске асырудың негiзгi мақсаты ақпараттандыру саласында тиiмдi мемлекеттiк басқару жүйесiн құру болып табылады.";
бiрiншi абзацтағы "мемлекеттiк органдардың ақпараттық- телекоммуникациялық жүйелерi" деген сөздер "мемлекеттiк ақпараттық жүйелер" деген сөздермен ауыстырылсын;
үшiншi абзацтағы "ақпараттық-телекоммуникациялық ресурстардың" деген сөздер "ақпараттық ресурстар мен ақпараттық жүйелердiң" деген сөздермен ауыстырылсын;
төртiншi абзацтағы "беймемлекеттiк құрылымдарға жататын ақпараттық-телекоммуникациялық жүйелердiң" деген сөздер "мемлекеттiк емес ақпараттық жүйелердiң" деген сөздермен ауыстырылсын;
бесiншi абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"ақпараттық жүйелер мен оларды қорғау құралдарын, сондай-ақ қол жетiмдiлiгi шектеулi ақпаратты қамтитын және өңдейтiн мемлекеттiк ақпараттық жүйелердi қалыптастыру мен пайдалану кезiнде қолданылатын жабдықтар мен бағдарламалық қамтамасыз етудi сертификаттау тетiктерiн және ақпараттандыру саласындағы стандарттау тетiктерiн әзiрлеу";
сегiзiншi абзацтағы "Қазақстан Республикасының Ұлттық қауiпсiздiк комитетiмен және Мемлекеттiк құпияларды қорғау жөнiндегi агенттiгiмен келiсiм бойынша Көлiк және коммуникациялар министрлiгi" деген сөздер "Қазақстан Республикасының Ұлттық қауiпсiздiк комитетiмен және Премьер-Министрi Кеңсесiмен келiсiм бойынша Қазақстан Республикасының Ақпараттандыру және байланыс жөнiндегi агенттігі" деген сөздермен ауыстырылсын;
он төртінші абзацтағы "ақпараттық-телекоммуникациялық ресурстардың" деген сөздер "ақпараттық ресурстар мен ақпараттық жүйелердiң" деген сөздермен ауыстырылсын;
2-шағын бағдарламада:
екiншi абзацтың мемлекеттiк тiлдегi мәтiнi өзгеріссіз қалады;       жетiнші абзацтағы "Көлiк және коммуникациялар министрлiгі" деген сөздер "Қазақстан Республикасының Ақпараттандыру және байланыс жөніндегі агенттігi" деген сөздермен ауыстырылсын;
3-шағын бағдарламаның бесiншi абзацындағы "Көлік және коммуникациялар министрлiгi" деген сөздер "Қазақстан Республикасының Ақпараттандыру және байланыс жөнiндегі агенттігі" деген сөздермен ауыстырылсын;
4-шағын бағдарламада:
3) тармақшада:
бiрiншi абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"3) мемлекеттiк органдардың бiрыңғай электрондық құжат айналымы жүйесiн құpу.";
үшiншi абзацтағы "Ақпараттық-телекоммуникациялық жүйелердiң" деген сөздер "Ақпараттық жүйелердің" деген сөздермен ауыстырылсын;
5) тармақшаның алтыншы абзацындағы "сертификаттау" деген сөзден кейiн нүктелі үтiр қойылып, "жүргізу қажет" деген сөздер алынып тасталып, мынадай мазмұндағы 6) тармақшамен толықтырылсын:

О внесении изменений и дополнений в Указ Президента Республики Казахстан от 16 марта 2001 года N 573
Указ Президента Республики Kазахстан от 21 ноября 2003 года N 1232
Постановляю:
1. Внести в Указ Президента Республики Казахстан от 16 марта 2001 года N 573 "О Государственной программе формирования и развития национальной информационной инфраструктуры Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 2001 г., N 10, ст. 108) следующие изменения и дополнения:
в Государственной программе формирования и развития национальной информационной инфраструктуры Республики Казахстан, утвержденной названным Указом:
в тексте слова "2001-2002 годы", "2001-2003 годы", "2001-2003 годах", "2002-2003 годы" и "2001 год" заменить соответственно словами "2001-2005 годы", "2001-2005 годах";
в разделе 1:
слова "Министерство транспорта и коммуникаций Республики Казахстан" заменить словами "Агентство Республики Казахстан по информатизации и связи";
слово "Среднесрочная," исключить;
в разделе 2:
абзац одиннадцатый изложить в следующей редакции:
"информационная система - совокупность информационных технологий, информационных сетей и средств их программно-технического обеспечения, предназначенных для реализации информационных процессов;";
абзац двенадцатый исключить;
абзац тринадцатый изложить в следующей редакции:
"информационные ресурсы - электронная систематизированная информация (информационные базы данных), содержащаяся в информационных системах, объединенная соответствующим программным обеспечением и представляющая интерес для пользователей информации;";
в абзаце первом пункта 4 раздела 5 слова "информационно-аналитические системы поддержки принятия решений" заменить словами "в том числе с использованием геоинформационных систем, информационно-аналитические системы поддержки принятия решений с использованием геоинформационных систем";
в разделе 6:
в абзаце первом слово "поэтапно," исключить;
слова "ЭТАП 1. 2001 год - июль 2002 года" исключить;
в подпрограмме 1:
в заголовке слова "информационно-телекоммуникационных" заменить словом "информационных";
дополнить абзацем первым следующего содержания:
"Основной целью реализации подпрограммы является создание системы эффективного государственного управления в сфере информатизации.";
в абзаце первом слова "информационно-телекоммуникационные системы государственных органов" заменить словами "государственные информационные системы";
в абзаце третьем слова "информационно-телекоммуникационных ресурсов" заменить словами "информационных ресурсов и информационных систем";
в абзаце четвертом слова "информационно-телекоммуникационных систем, принадлежащих негосударственным структурам," заменить словами "негосударственных информационных систем";
абзац пятый изложить в следующей редакции:
"разработать механизмы сертификации оборудования и программного обеспечения, применяемых при формировании и использовании информационных систем и средств их защиты, а также государственных информационных систем, содержащих и обрабатывающих информацию с ограниченным доступом, и механизмы стандартизации в сфере информатизации;";
в абзаце восьмом слова "Министерство транспорта и коммуникаций по согласованию с Комитетом национальной безопасности и Агентством Республики Казахстан по защите государственных секретов" заменить словами "Агентство Республики Казахстан по информатизации и связи по согласованию с Комитетом национальной безопасности и Канцелярией Премьер-Министра Республики Казахстан";
в абзаце четырнадцатом слова "информационно-телекоммуникационных ресурсов" заменить словами "информационных ресурсов и информационных систем";
в подпрограмме 2:
в абзаце втором слово "линиям" заменить словом "сетям";
в абзаце седьмом слова "Министерство транспорта и коммуникаций" заменить словами "Агентство Республики Казахстан по информатизации и связи";
в абзаце пятом подпрограммы 3 слова "Министерство транспорта и коммуникаций" заменить словами "Агентство Республики Казахстан по информатизации и связи";
в подпрограмме 4:
в подпункте 3):
абзац первый изложить в следующей редакции:
"3) создание единой системы электронного документооборота государственных органов.";
в абзаце третьем слова "информационно-телекоммуникационных систем" заменить словами "информационных систем";
после абзаца шестого подпункта 5) дополнить подпунктом 6) следующего содержания:

"6) мемлекеттiк органдар үшiн бiрыңғай сервер орталығын құру.
Мемлекеттiк органдардың ақпараттық инфрақұрылымын құру үшiн тек ақпараттық-телекоммуникациялық жабдықтар сатып алу ғана eмec, сонымен бiрге оны монтаждау, орнату, сапалы техникалық және ақпараттық сүйемелдеу талап етіледі, бұл мемлекеттік органдардың ақпараттық ресурстарына шектеулi және санатталған қолжетiмдiлiкке, олардың қауіпсіздігіне қойылатын талаптарды арттыруға әкеп соғады. Қойылған мiндеттердi iске асыру мақсатында мемлекеттiк органдарға аумақтық жақын орналасқан жеке режимдiк ғимарат салуды көздейтiн мемлекеттiк органдар үшiн бiрыңғай сервер орталығын құру қажет. Сервер орталығында осы Бағдарламаның iс-шараларын іске асыру және сүйемелдеу жөніндегі аппараттық-ұйымдастыру кешенi орналасатын болады. Бiрыңғай сервер орталығын құру кезiнде Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес құрылатын мемлекеттiк органдардың ақпараттық инфрақұрылымының ақпараттық қауiпсiздiгiн қамтамасыз ету жөніндегі шаралар кешенін көздеу және мемлекеттiк ақпараттық жүйелерде бар резервтiк ақпарат қоймасын құру жөнiнде зерттеулер жүргізудi ұйымдастыру қажет.";
отыз алтыншы абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Шағын бағдарламаны атқарушылар - Қазақстан Республикасының Ақпараттандыру және байланыс жөнiндегi агенттiгi және басқа да мүдделi мемлекеттiк органдар.";
"2-Кезең. 2002-2003 жылдар" деген сөздер алынып тасталсын;
5-шағын бағдарламада:
тақырыптағы "Мемлекеттiк қаржының ақпараттық- телекоммуникациялық жүйелерiнiң" деген сөздер "Мемлекеттiк ақпараттық жүйелердiң" деген сөздермен ауыстырылсын;
бiрiншi абзацта:
"салық және кеден қызметтерiнiң," деген сөздер "салық, кеден қызметтерiнiң, заң органдарының және жер ресурстарын басқару жөнiндегi органдардың," деген сөздермен ауыстырылсын;
"ақпараттық-телекоммуникациялық" деген сөздер "ақпараттық" деген сөзбен ауыстырылсын;
"(бұдан әрi - қаржы органдары)" деген сөздер алынып тасталсын;
екiншi абзацта:
"ақпараттық-телекоммуникациялық" деген сөздер "ақпараттық" деген сөзбен ауыстырылсын;
"Қаржы" деген сөз "Мемлекеттiк" деген сөзбен ауыстырылсын;
үшiншi абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Шағын бағдарлама аясында барлық мемлекеттiк органдардың интеграцияланған жүйелерiнiң өзара iс-қимыл тетiгiн әзiрлеу қажет";
төртiншi, бесiншi және сегiзiншi абзацтардағы "қаржы" деген сөз "мемлекеттiк" деген сөзбен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы жетiншi абзацпен толықтырылсын:
"мемлекеттiк ақпараттық жүйелердi интеграциялаудың тұжырымдамасын әзірлеуді;";
он екiншi абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Шағын бағдарламаны атқарушылар - Қазақстан Республикасының Ақпараттандыру және байланыс жөнiндегi агенттiгi және басқа да мүдделi мемлекеттiк органдар.";
6-шағын бағдарламаның жиырма екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының Ақпараттандыру және байланыс жөнiндегi агенттiгi және басқа да мүдделi мемлекеттiк органдар.";
7-шағын бағдарламада:
он үшiншi абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Шағын бағдарламаның атқарушылары - Қазақстан Республикасының
Ақпараттандыру және байланыс жөнiндегi агенттiгi және басқа да мүдделi мемлекеттiк органдар.";

"6) создание единого серверного центра для государственных органов.
Для создания информационной инфраструктуры государственных органов требуются не только приобретение информационно-телекоммуникационного оборудования, но и его монтаж, установка, качественное техническое и информационное сопровождение, что влечет повышение требований к безопасности, ограниченному и категорированному доступу к информационным ресурсам государственных органов. В целях реализации поставленных задач необходимо создание единого серверного центра для государственных органов, предусматривающего строительство отдельного режимного здания, расположенного в территориальной близости к государственным органам. В серверном центре будет развернут аппаратно-организационный комплекс по реализации и сопровождению мероприятий настоящей Программы. При создании единого серверного центра необходимо предусмотреть комплекс мер по обеспечению информационной безопасности создаваемой информационной инфраструктуры государственных органов в соответствии с законодательством Республики Казахстан и организовать проведение исследований по созданию резервного хранилища информации, содержащейся в государственных информационных системах.";
абзац тридцать шестой изложить в следующей редакции:
"Исполнители подпрограммы - Агентство Республики Казахстан по информатизации и связи и другие заинтересованные государственные органы.";
слова "ЭТАП 2. 2002-2003 гг." исключить;
в подпрограмме 5:
в заголовке слова "информационно-телекоммуникационных систем государственных финансов" заменить словами "государственных информационных систем";
в абзаце первом:
слова "налоговой и таможенной служб" заменить словами "налоговой, таможенной служб, органов юстиции и по управлению земельными ресурсами";
слова "информационно-телекоммуникационную" заменить словом "информационную";
слова "(далее - финансовые органы)" исключить;
в абзаце втором:
слова "информационно-телекоммуникационных" заменить словом "информационных";
слово "финансовых" заменить словом "государственных";
абзац третий изложить в следующей редакции:
"В рамках подпрограммы необходимо разработать механизм взаимодействия интегрированных систем всех государственных органов.";
в абзацах четвертом и восьмом слово "финансовых" заменить словом "государственных";
в абзаце пятом слово "финансовыми" заменить словом "государственными";
дополнить абзацем седьмым следующего содержания:
"разработку концепции интеграции государственных информационных систем;";
абзац двенадцатый изложить в следующей редакции:
"Исполнители подпрограммы - Агентство Республики Казахстан по информатизации и связи и другие заинтересованные государственные органы.";
абзац двадцать второй подпрограммы 6 изложить в следующей редакции:
"Исполнители подпрограммы - Агентство Республики Казахстан по информатизации и связи и другие заинтересованные государственные органы.";
в подпрограмме 7:
абзац тринадцатый изложить в следующей редакции:
"Исполнители подпрограммы - Агентство Республики Казахстан по информатизации и связи и другие заинтересованные государственные органы.";

"2003 жыл" деген сөз "2003-2005 жылдар" деген сөздермен ауыстырылсын;
7-бөлiмде:
бiрiншi абзацтағы "ведомстволарға" деген сөз "агенттiктерге" деген сөзбен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы абзацтармен толықтырылсын:
"Негiзгi жобалардың аяқталуын ескере отырып, ("Жеке тұлғалар", "Заңды тұлғалар", "Қазақстан ресурстары" мемлекеттiк деректер базасы, бiрыңғай электрондық құжат айналымы жүйесi және басқалар). Бағдарламаны iске асыруға республикалық бюджеттен мынадай көлемде, оның iшiнде мына жылдар бойынша қаражат көзделедi:
2001 жылы - 100 млн. теңге;
2002 жылы - 1087,277 млн. теңге;
2003 жылы - 1210,0 млн. теңге;
2004 жылы - 1137,0 млн. теңге;
2005 жылы - 6301,8 млн. теңге.
Бұл ретте Бағдарламаны қаржыландырудың жыл сайынғы көлемi тиiстi жылға арналған республикалық бюджеттi қалыптастыру кезiнде нақтыланатын болады.";
8-бөлiмде:
бiрiншi абзацта:
бiрiншi, екiншi, үшiншi сөйлемдер алынып тасталсын;
"2002 жылдан бастап" деген сөздер алынып тасталсын;
"Қазақстан Республикасының Көлiк және коммуникациялар министрлiгi" деген сөздер "Қазақстан Республикасының Ақпараттандыру және байланыс жөнiндегi агенттiгi" деген сөздермен ауыстырылсын;
екiнші абзацтың 3) тармақшасындағы "ақпараттық телекоммуникациялық" деген сөздер "ақпараттық" деген сөзбен ауыстырылсын.
2. Қазақстан Республикасының Yкiметi бiр ай мерзiмде Бағдарламаны iске асыру жөнiндегi iс-шаралар жоспарына тиiстi өзгерiстер енгiзсiн.
3. Осы Жарлық қол қойылған күнiнен бастап күшіне енедi.
Қазақстан Республикасының
Президентi

слова "2003 год" заменить словами "2003-2005 годы";
в разделе 7:
в абзаце первом слово "ведомствам" заменить словом "агентствам";
дополнить абзацами следующего содержания:
"На реализацию Программы предусматриваются средства из республиканского бюджета в следующих объемах, в том числе по годам:
в 2001 году - 100 млн. тенге;
в 2002 году - 1 087,277 млн. тенге;
в 2003 году - 1210,0 млн. тенге;
в 2004 году - 1137,0 млн. тенге;
в 2005 году - 6301,8 млн. тенге с учетом завершения основных проектов (государственные базы данных: "Физические лица", "Юридические лица", "Ресурсы Казахстана", единая система электронного документооборота и др.).
При этом ежегодные объемы финансирования Программы будут уточняться при формировании республиканского бюджета на соответствующий год.";
в разделе 8:
в абзаце первом:
первое, второе, третье предложения исключить;
слова "с 2002 года" исключить;
слова "Министерство транспорта и коммуникаций Республики Казахстан" заменить словами "Агентство Республики Казахстан по информатизации и связи";
в подпункте 3) абзаца второго слова "информационно-телекоммуникационных" заменить словом "информационных".
2. Правительству Республики Казахстан в месячный срок внести соответствующие изменения в план мероприятий по реализации Программы.
3. Настоящий Указ вступает в силу со дня подписания.
Президент
Республики Казахстан