Мемлекеттiк қызметтiң кадр резервi туралы
Қазақстан Республикасы Президентінің 2003 жылғы 4 желтоқсандағы N 1243 Жарлығы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Президентінің 2015 жылғы 29 желтоқсандағы № 151 Жарлығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Президентінің 29.12.2015 № 151 Жарлығымен (01.01.2016 бастап қолданысқа енгізіледі).
"Мемлекеттiк қызмет туралы" Қазақстан Республикасының 1999 жылғы 23 шiлдедегi Заңының 20-бабына сәйкес қаулы етемін:
1. Қоса берiлiп отырған Мемлекеттiк қызметтiң кадр резервi туралы ереже бекiтiлсiн.
2. Алып тасталды - ҚР Президентінің 22.03.2013 N 525 жарлығымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап, бірақ 26.03.2013 ерте емес, қолданысқа енгізіледі).
3. "Мемлекеттiк әкiмшiлiк қызметшiлердiң лауазымына орналасуға арналған кадрлар резервi туралы ереженi бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Президентiнiң 2000 жылғы 4 ақпандағы N 330 Жарлығының күшi жойылды деп танылсын (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2000 ж., N 5-6, 61-құжат; 2001 ж., N 18, 222-құжат; 2003 ж., N 15, 149-құжат).
4. Осы Жарлық қол қойылған күнiнен бастап күшiне енедi.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Қазақстан Республикасы
Президентiнiң
2003 жылғы 4 желтоқсандағы
N 1243 Жарлығымен
БЕКIТIЛГЕН
Мемлекеттiк қызметтiң кадр резервi туралы ереже
Ескерту. Ереже жаңа редакцияда - ҚР Президентінің 22.03.2013 N 525 жарлығымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап, бірақ 26.03.2013 ерте емес, қолданысқа енгізіледі).
Мемлекеттiк қызметтiң кадр резервi туралы осы ереже мемлекеттiк әкiмшiлiк қызметтiң кадр резервiн қалыптастыру және онымен жұмысты ұйымдастыру тәртібін регламенттейдi.
1. «А» корпусының мемлекеттік әкімшілік қызметінің кадр резерві
1. «А» корпусының мемлекеттік әкімшілік қызметінің кадр резерві (бұдан әрі – «А» корпусының кадр резерві) – «А» корпусының бос мемлекеттік лауазымдарына орналасуға үміткер Қазақстан Республикасы азаматтарының Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен қалыптастырылған жүйеленген тізімі.
«А» корпусының кадр резервін мемлекеттік қызмет істері жөніндегі уәкілетті орган «А» корпусының кадр резервіне алу үшін Қазақстан Республикасының Президентi жанындағы Кадр саясаты жөніндегі  ұлттық комиссия (бұдан әрі – Ұлттық комиссия) ұсыным берген азаматтар қатарынан қалыптастырады.
2. Лауазымынан босатылған «А» корпусының мемлекеттік әкімшілік қызметшісі босатылған күнінен бастап бір жылға Ұлттық комиссияның шешімі бойынша кадр резервіне алынады. Лауазымынан терiс себептермен босатылған «А» корпусының мемлекеттік әкімшілік қызметшісі кадр резервіне алынбайды.

О кадровом резерве государственной службы
Указ Президента Республики Казахстан от 4 декабря 2003 года N 1243. Утратил силу Указом Президента Республики Казахстан от 29 декабря 2015 года № 151
Сноска. Утратил силу Указом Президента РК от 29.12.2015 № 151 (вводится в действие с 01.01.2016).
В соответствии со статьей 20 Закона Республики Казахстан от 23 июля 1999 года "О государственной службе" постановляю:
1. Утвердить прилагаемое Положение о кадровом резерве государственной службы.
2. Исключен Указом Президента РК от 22.03.2013 № 525 (вводится в действие со дня первого официального опубликования, но не ранее 26.03.2013).
3. Признать утратившим силу Указ Президента Республики Казахстан от 4 февраля 2000 года N 330 "Об утверждении Положения о кадровом резерве для занятия должностей административных государственных служащих" (САПП Республики Казахстан, 2000 г., N 5-6, ст. 61; 2001 г., N 18, ст. 222; 2003 г., N 15, ст. 149).
4. Настоящий Указ вступает в силу со дня подписания.
Президент
Республики Казахстан
Утверждено
Указом Президента
Республики Казахстан
от 4 декабря 2003 года
N 1243
ПОЛОЖЕНИЕ
о кадровом резерве государственной службы
Сноска. Положение в редакции Указа Президента РК от 22.03.2013 № 525 (вводится в действие со дня первого официального опубликования, но не ранее 26.03.2013).
Настоящее Положение о кадровом резерве государственной службы регламентирует порядок формирования и организации работы с кадровым резервом административной государственной службы.
1. Кадровый резерв административной
государственной службы корпуса "А"
1. Кадровый резерв административной государственной службы корпуса "А" (далее – кадровый резерв корпуса "А") – сформированный в установленном законодательством Республики Казахстан порядке систематизированный список граждан Республики Казахстан, претендующих на занятие вакантных государственных должностей корпуса "А".
Кадровый резерв корпуса "А" формируется уполномоченным органом по делам государственной службы из числа граждан, рекомендованных Национальной комиссией по кадровой политике при Президенте Республики Казахстан (далее – Национальная комиссия) для зачисления в кадровый резерв корпуса "А".
2. Уволенный с должности административный государственный служащий корпуса "А" зачисляется по решению Национальной комиссии в кадровый резерв на один год со дня увольнения. Административный государственный служащий корпуса "А", уволенный с должности по отрицательным мотивам, зачислению в кадровый резерв не подлежит.

3. «А» корпусының кадр резервіне іріктеу және «А» корпусының бос лауазымдарына орналасуға конкурстық іріктеу Қазақстан Республикасының Президенті айқындайтын тәртіппен жүзеге асырылады.
4. Лауазымдары «А» корпусының мемлекеттік әкімшілік лауазымдарына өзгертілген мемлекеттік қызметшілер «А» корпусының кадр резервіне Қазақстан Республикасының Президенті бекітетін Мемлекеттік қызмет өткеру тәртібі туралы ережеде айқындалатын тәртіппен, Ұлттық комиссияның шешімі бойынша алынады.
5. «А» корпусының кадр резервінен шығару үшін:
1) «А» корпусының кадр резервіне алынған адамның өтініш беруі;
1-1) «А» корпусының кадр резервінен «А» корпусының мемлекеттік әкімшілік лауазымына орналасуы;
2) осы Ереженің 2-тармағында көзделген жағдайларды қоспағанда, «А» корпусының кадр резервіне алынған күнінен бастап екі жыл өтуі;
3) «А» корпусының резервшiсінiң көрiнеу жалған мәлімет бергенiн және құжаттарды бұрмалағанын айғақтайтын фактiлердің анықталуы;
4) «А» корпусының кадр резервiне алу туралы шешiм қабылдау сәтiнде беймәлiм болған немесе орын алмаған, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес азаматтардың мемлекеттiк қызметте болуын шектейтiн негiздердің туындауы;
5) мемлекеттік әкімшілік қызметшілер атқаратын лауазымынан теріс себептер бойынша босатылған;
6) Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда, оның ішінде тәртіптік істерді, мемлекеттік органдар өткізген бағалау материалдарын қарау нәтижелері бойынша Ұлттық комиссияның ұсынымдары негіз болып табылады.
Ескерту. 5-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Президентінің 21.11.2013 № 697 Жарлығымен (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
5-1. Мемлекеттік қызмет істері жөніндегі уәкілетті орган «А» корпусының кадр резервінен резервшілерді шығару үшін жартыжылдық негізде мәліметтердің мониторингін, оның ішінде құқықтық статистика және арнайы есепке алу саласында қызметтi жүзеге асыратын мемлекеттік органға сұрату жолдау арқылы жүргізеді.
Мониторинг қорытындылары бойынша ақпарат есепті айдан кейінгі айдың 25-күніне Ұлттық комиссияның жұмыс органына енгізіледі.
Ескерту. Ереже 5-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Президентінің 21.11.2013 № 697 Жарлығымен (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
2. «Б» корпусының мемлекеттік әкімшілік қызметінің кадр резерві
2.1. Жалпы ережелер
6. «Б» корпусының мемлекеттік әкімшілік қызметінің кадр резерві (бұдан әрі – «Б» корпусының кадр резерві) – «Б» корпусының бос мемлекеттік лауазымдарына орналасуға үміткер Қазақстан Республикасы азаматтарының Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен қалыптастырылған жүйеленген тізімі.

3. Отбор в кадровый резерв корпуса "А" и конкурсный отбор на занятие вакантных должностей корпуса "А" осуществляются в порядке, определяемом Президентом Республики Казахстан.
4. Государственные служащие, должности которых преобразованы в административные государственные должности корпуса "А", зачисляются в кадровый резерв корпуса "А" по решению Национальной комиссии в порядке, определяемом Положением о порядке прохождения государственной службы, утверждаемым Президентом Республики Казахстан.
5. Основаниями для исключения из кадрового резерва корпуса "А" являются:
1) подача заявления лицом, включенным в кадровый резерв корпуса "А";
1-1) занятие административной государственной должности корпуса "А" из кадрового резерва корпуса "А";
2) истечение двух лет со дня зачисления в кадровый резерв корпуса "А", за исключением случаев, предусмотренных пунктом 2 настоящего Положения;
3) выявление фактов представления резервистом корпуса "А" заведомо ложных сведений и фальсификации документов;
4) возникновение оснований, не известных или отсутствовавших на момент принятия решения о зачислении в кадровый резерв корпуса "А", ограничивающих пребывание граждан на государственной службе в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
5) освобождение административных государственных служащих от занимаемой должности по отрицательным мотивам;
6) рекомендации Национальной комиссии в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан, в том числе по результатам рассмотрения дисциплинарных дел, материалов оценки, проведенной государственными органами.
Сноска. Пункт 5 с изменением, внесенным Указом Президента РК от 21.11.2013 № 697 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
5-1. Уполномоченный орган по делам государственной службы на полугодовой основе проводит мониторинг сведений для исключения резервистов из кадрового резерва корпуса "А", в том числе путем направления запроса в государственный орган, осуществляющий деятельность в области правовой статистики и специальных учетов.
Информация по итогам мониторинга вносится к 25 числу месяца, следующего за отчетным, в рабочий орган Национальной комиссии.
Сноска. Положение дополнено пунктом 5-1 в соответствии с Указом Президента РК от 21.11.2013 № 697 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
2. Кадровый резерв административной
государственной службы корпуса "Б"
2.1. Общие положения
6. Кадровый резерв административной государственной службы корпуса "Б" (далее – кадровый резерв корпуса "Б") – сформированный в установленном законодательством Республики Казахстан порядке систематизированный список граждан Республики Казахстан, претендующих на занятие вакантных государственных должностей корпуса "Б".

7. Мемлекеттік қызмет істері жөніндегі уәкiлеттi орган және оның аумақтық органдары «Б» корпусының кадр резервiне алу туралы шешiм қабылдаған сәттен бастап, резервке алу туралы өтiнiш берген азамат «Б» корпусының кадр резервiнде тұратын адам (бұдан әрi – резервшi) мәртебесiне ие болады. Мемлекеттік әкімшілік қызметтің кадр резервiнде тұру бiр жылдан ұзаққа созылмайды. Осы Ереженің 8-1-тармағында аталған азаматтар «Б» корпусының кадр резервіне «А» корпусының кадр резервінде болу мерзіміне алынады.
Резервшiлерді «Б» корпусының мемлекеттiк әкiмшiлiк қызметі лауазымдарының тиiстi немесе төменгi санаты лауазымына тағайындау лауазымдар санаттарының бiр тобы шегiнде жүзеге асырылады.
Резервшілерді тағайындау «Б» корпусының кадр резервіне алынған күнінен бастап бiр жыл iшiнде өздерiнiң келiсiмiмен және біліктілік талаптарына сай болғанда жүзеге асырылады.
Ескерту. 7-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Президентінің 28.07.2014 № 869 Жарлығымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
8. «Б» корпусының кадр резервiн мемлекеттік қызмет істері жөніндегі уәкiлеттi орган және оның аумақтық органдары:
1) конкурстық іріктеуге қатысқан және конкурстық комиссия кадр резервіне алу үшін ұсыным берген;
1-1) «А» корпусының кадр резервіне алынған;
2) Қазақстан Республикасы Президентінің жанындағы білім беру ұйымдарында мемлекеттiк тапсырыс негiзiнде жоғары оқу орнынан кейінгі білім бағдарламалары бойынша оқудан өткен;
3) Шетелде кадрлар даярлау жөнiндегi республикалық комиссия айқындайтын басым мамандықтар бойынша шетелдiң жоғары оқу орындарын аяқтаған;
4) мемлекеттiк органдар халықаралық ұйымдарға немесе басқа мемлекеттерге жұмысқа жiберген азаматтардың қатарынан қалыптастырады.
Ескерту. 8-тармаққа өзгерістер енгізілді - ҚР Президентінің 21.11.2013 № 697 (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 28.07.2014 № 869 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Жарлықтарымен.
8-1. «А» корпусының кадр резервіне алынған азаматтар «Б» корпусының кадр резервіне «Б» корпусының мемлекеттік әкімшілік лауазымының тиісті санатына қойылатын үлгілік біліктілік талаптарына сай болған жағдайда тестілеуден өтпей алынады.
Ескерту. Ереже 8-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Президентінің 21.11.2013 № 697 Жарлығымен (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда - ҚР Президентінің 28.07.2014 № 869 Жарлығымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).

7. С момента принятия уполномоченным органом по делам государственной службы и его территориальными органами решения о зачислении в кадровый резерв корпуса "Б" гражданин, подавший заявление о зачислении в резерв, приобретает статус лица, состоящего в кадровом резерве корпуса "Б" (далее – резервист). Пребывание в кадровом резерве административной государственной службы длится не более одного года. Граждане, указанные в пункте 8-1 настоящих Правил, зачисляются в кадровый резерв корпуса «Б» на срок пребывания в кадровом резерве корпуса «А».
Назначение резервистов на должности соответствующей или нижестоящей категории должностей административной государственной службы корпуса "Б" осуществляется в пределах одной группы категорий должностей.
Назначение осуществляется в течение года со дня зачисления в кадровый резерв корпуса "Б" с согласия резервистов и при условии соответствия их квалификационным требованиям.
Сноска. Пункт 7 с изменением, внесенным Указом Президента РК от 28.07.2014 № 869 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8. Кадровый резерв корпуса "Б" формируется уполномоченным органом по делам государственной службы и его территориальными органами из числа граждан:
1) принявших участие в конкурсном отборе и рекомендованных конкурсной комиссией для зачисления в кадровый резерв;
1-1) зачисленных в кадровый резерв корпуса "А";
2) прошедших обучение по программам послевузовского образования на основании государственного заказа в организациях образования при Президенте Республики Казахстан;
3) окончивших зарубежные высшие учебные заведения по приоритетным специальностям, определяемым Республиканской комиссией по подготовке кадров за рубежом;
4) направленных государственными органами на работу в международные организации или другие государства.
Сноска. Пункт 8 с изменениями, внесенными указами Президента РК от 21.11.2013 № 697 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования); от 28.07.2014 № 869 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8-1. Граждане, зачисленные в кадровый резерв корпуса «А», зачисляются в кадровый резерв корпуса «Б» без прохождения тестирования при условии соответствия типовым квалификационным требованиям, предъявляемым к соответствующей категории должности административной государственной службы корпуса «Б».
Сноска. Положение дополнено пунктом 8-1 в соответствии с Указом Президента РК от 21.11.2013 № 697 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования); в редакции Указа Президента РК от 28.07.2014 № 869 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

9. «Б» корпусының кадр резервi Мемлекеттiк қызметшiлер лауазымдарының тiзiлiмiне сәйкес «Б» корпусының мемлекеттiк әкiмшiлiк лауазымдарының әрбiр санаты үшiн қалыптастырылады.
10. «Б» корпусының кадр резервiне алу азаматтардың өзінің ерікті қалауы негiзiнде, осы Ережеде белгіленген тәртіппен мемлекеттік қызмет істері жөніндегі уәкiлеттi органның немесе оның аумақтық органдарының шешiмiмен жүзеге асырылады.
11. Резервшi жөнiндегi деректердi мемлекеттік қызмет істері жөніндегі уәкiлеттi орган және оның аумақтық органдары жүйеленген тiзiмге енгiзедi және мемлекеттік қызмет істері жөніндегі уәкiлеттi орган бекiткен тиiстi тiркеу нысандарын толтырады.
12. Мемлекеттік органның конкурстық комиссиясының ұсынымы бойынша «Б» корпусының кадр резервіне алынған резервші конкурстық комиссиясы оны алуға ұсынған мемлекеттік органға ғана «Б» корпусының кадр резервінен конкурстан тыс тәртіпте тағайындалады.
Персоналды басқарудың бірыңғай қызметі (кадр қызметі) немесе бірыңғай конкурстық комиссия құрылған жағдайда бірыңғай конкурстық комиссияның ұсынымы бойынша «Б» корпусының кадр резервіне алынған резервші «Б» корпусының кадр резервінен конкурстан тыс тәртіпте олар үшін осы қызмет немесе комиссия құрылған мемлекеттік органдарға тағайындалады.
Резервшінің заңнамада белгіленген тәртіппен «Б» корпусының мемлекеттік әкімшілік қызметінің бос лауазымына орналасуға конкурсқа қатысу құқығы сақталады.
Ескерту. 12-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Президентінің 28.07.2014 № 869 Жарлығымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
13. Мемлекеттік қызмет істері жөніндегі уәкiлеттi органның және оның аумақтық органдарының резервшi бiлiктiлiк талаптарына сай болған жағдайда өз өтiнiшi бойынша оны лауазымдар санатының бiр тобы шегiнде төменгi санаттағы лауазымдарға орналасу үшін «Б» корпусының кадр резервiне ауыстыруға құқығы бар.
14. «Б» корпусының кадр резервiмен жұмысты ұйымдастыру мемлекеттік қызмет істері жөніндегі уәкiлеттi органға және оның аумақтық органдарына жүктеледі.
15. Мемлекеттік қызмет істері жөніндегі уәкiлеттi орган мен оның аумақтық органдарының «Б» корпусының кадр резервiмен жұмысты ұйымдастыру жөнiндегi өзара iс-қимыл тәртiбiн мемлекеттік қызмет істері жөніндегі уәкiлеттi орган айқындайды.
2.2. «Б» корпусының кадр резервiн конкурстық iрiктеуге қатысқан азаматтар қатарынан қалыптастыру
16. «Б» корпусының кадр резервіне алу үшін конкурстық комиссия ұсынған азаматтар «Б» корпусының кадр резервіне конкурс жарияланған лауазым санаты бойынша алынады.
«Б» корпусының кадр резервіне алу туралы конкурстық комиссия ұсынымдары әрбір бос лауазым үшін бір кандидаттан артық болмайтындай етіп шығарылады.
Егер конкурстың нәтижесінде бос лауазымға орналасуға кандидат анықталмаса, конкурсқа қатысушылардың ешқайсысына «Б» корпусының кадр резервіне алу үшін ұсыным берілмейді.

9. Кадровый резерв корпуса "Б" формируется в соответствии с Реестром должностей государственных служащих для каждой категории административных государственных должностей корпуса "Б".
10. Зачисление в кадровый резерв корпуса "Б" осуществляется на основе добровольного волеизъявления граждан решением уполномоченного органа по делам государственной службы или его территориальными органами в порядке, установленном настоящим Положением.
11. Уполномоченный орган по делам государственной службы и его территориальные органы вносят данные о резервисте в систематизированный список, заполняют соответствующие формы регистрации, утвержденные уполномоченным органом по делам государственной службы.
12. Резервист, зачисленный в кадровый резерв корпуса «Б» по рекомендации конкурсной комиссии государственного органа, назначается из кадрового резерва корпуса «Б» во внеконкурсном порядке только в государственный орган, конкурсная комиссия которого рекомендовала его к зачислению.
В случае создания единой службы управления персоналом (кадровой службы) или единой конкурсной комиссии резервист, зачисленный в кадровый резерв корпуса «Б» по рекомендации единой конкурсной комиссии, назначается из кадрового резерва корпуса «Б» во внеконкурсном порядке в государственные органы, для которых созданы  указанные служба или комиссия.
За резервистом сохраняется право участвовать в конкурсе на занятие вакантной должности административной государственной службы в установленном законодательством порядке.
Сноска. Пункт 12 в редакции Указа Президента РК от 28.07.2014 № 869 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
13. Уполномоченный орган по делам государственной службы и его территориальные органы имеют право по заявлению резервиста перевести его в кадровый резерв корпуса "Б" для занятия должностей нижестоящей категории в пределах одной группы категорий должностей при условии его соответствия квалификационным требованиям.
14. Организация работы с кадровым резервом корпуса "Б" возлагается на уполномоченный орган по делам государственной службы и его территориальные органы.
15. Порядок взаимодействия уполномоченного органа по делам государственной службы и его территориальных органов по организации работы с кадровым резервом корпуса "Б" определяется уполномоченным органом по делам государственной службы.
2.2. Формирование кадрового резерва корпуса "Б"
из числа граждан, принявших участие в конкурсном отборе
16. Граждане, рекомендованные конкурсной комиссией для зачисления в кадровый резерв корпуса «Б», зачисляются в кадровый резерв корпуса «Б» по той категории должности, на которую был объявлен конкурс.
Рекомендации конкурсной комиссии о зачислении в кадровый резерв корпуса «Б» выносятся в отношении не более одного кандидата для каждой вакантной должности.
Если в результате конкурса не был выявлен кандидат для занятия вакантной должности, никто из участников конкурса не может быть рекомендован для зачисления в кадровый резерв корпуса «Б».

Ескерту. 16-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Президентінің 28.07.2014 № 869 Жарлығымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
17. «Б» корпусының кадр резервіне алу туралы ұсыным үшін негіздер конкурсқа қатысушының бос лауазым үшін қойылатын біліктілік талаптарына сәйкестігі, шекті мәнді қанағаттандыратын тестілеу көрсеткіштері мен конкурстық комиссия жүргізген әңгімелесудің нәтижелері болып табылады.
Ескерту. 17-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Президентінің 28.07.2014 № 869 Жарлығымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
18. «Б» корпусының кадр резервіне алу үшін ұсыным жасау туралы шешімді конкурстық комиссия дауыс беру арқылы қабылдайды.
Ескерту. 18-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Президентінің 28.07.2014 № 869 Жарлығымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
19. Конкурстық комиссияның шешімі, егер отырысқа оның кұрамының кемінде үштен екісі қатысқан және конкурстық комиссияның қатысып отырған мүшелерінің көпшілігі оны қолдап дауыс берген болса, заңды деп есептеледі. Конкурстық комиссия мүшелерінің қатысуы ауысу құқығынсыз жүзеге асады.
Конкурстық комиссия мүшелерінің сырттай дауыс беруіне рұқсат етілмейді.
Бірыңғай конкурстық комиссияның құрамына конкурс өтетін мемлекеттік органдардың өкілдері кіреді.
Ескерту. 19-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Президентінің 28.07.2014 № 869 Жарлығымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
20. «Б» корпусының кадр резервiне алу үшiн конкурс өткiзушi мемлекеттiк орган он жұмыс күнi iшiнде мемлекеттік қызмет істері жөніндегі уәкілетті органға және оның аумақтық органдарына конкурстық комиссия отырысының «Б» корпусының кадр резервiне алуға ұсыным жасау жөнiндегi хаттамасынан үзiндiнi, конкурсқа қатысушының жеке iспарағын және оның «Б» корпусының кадр резервiне алынуға жазбаша келiсiмiн ұсынады.
21. Мемлекеттік қызмет істері жөніндегі уәкiлеттi орган және оның аумақтық органдары осы Ереженiң 20-тармағында көрсетілген құжаттарды алғаннан кейін жетi жұмыс күнi ішінде «Б» корпусының кадр резервiне алу немесе мұндай алудан бас тарту туралы шешiм қабылдайды. Бас тарту үшiн негiздер конкурсқа қатысушының осы Ереженiң 17-тармағының талаптарына сай болмауы немесе мемлекеттік қызмет істері жөніндегі уәкiлеттi орган бекiткен Мемлекеттiк әкiмшiлiк бос лауазымға орналасуға кoнкуpc өткiзу қағидаларының бұзылуы болып табылады.

Сноска. Пункт 16 в редакции Указа Президента РК от 28.07.2014 № 869 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
17. Основаниями для рекомендации к зачислению в кадровый резерв корпуса «Б» являются соответствие участника конкурса квалификационным требованиям для вакантной должности, результаты тестирования, удовлетворяющие пороговым значениям, и собеседования, проведенного конкурсной комиссией.
Сноска. Пункт 17 в редакции Указа Президента РК от 28.07.2014 № 869 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
18. Решение о рекомендации для зачисления в кадровый резерв корпуса «Б» принимается конкурсной комиссией путем голосования.
Сноска. Пункт 18 в редакции Указа Президента РК от 28.07.2014 № 869 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
19. Решение конкурсной комиссии считается правомочным, если на заседании присутствовало не менее двух третей от ее состава и за него проголосовало большинство присутствующих членов конкурсной комиссии. Участие в конкурсной комиссии осуществляется без права замены.
Заочное голосование членов конкурсной комиссии не допускается.
В состав единой конкурсной комиссии входят представители государственных органов, для которых проводится конкурс.
Сноска. Пункт 19 в редакции Указа Президента РК от 28.07.2014 № 869 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
20. Для зачисления в кадровый резерв корпуса "Б" государственный орган, проводивший конкурс, предоставляет в течение десяти рабочих дней в уполномоченный орган по делам государственной службы и его территориальные органы выписку из протокола заседания конкурсной комиссии с рекомендацией о зачислении в кадровый резерв корпуса "Б", личное дело участника конкурса и его письменное согласие быть зачисленным в кадровый резерв корпуса "Б".
21. Уполномоченный орган по делам государственной службы и его территориальные органы в течение семи рабочих дней после получения документов, указанных в пункте 20 настоящего Положения, принимает решение о зачислении в кадровый резерв корпуса "Б" или отказе в таком зачислении. Основаниями для отказа являются несоответствие участника конкурса требованиям пункта 17 настоящего Положения или нарушение Правил проведения конкурса на занятие вакантной административной государственной должности, утвержденных уполномоченным органом по делам государственной службы.

2.3. «Б» корпусының мемлекеттік әкімшілік қызметінің кадр резервiн Қазақстан Республикасы Президентінің жанындағы білім беру ұйымдарында мемлекеттiк тапсырыс негiзiнде жоғары оқу орнынан кейінгі білім бағдарламалары бойынша оқудан өткен немесе басым мамандықтар бойынша шетелдiң жоғары оқу орындарын аяқтаған азаматтар қатарынан қалыптастыру
22. Қазақстан Республикасы Президентінің жанындағы білім беру ұйымдарында мемлекеттiк тапсырыс негiзiнде жоғары оқу орнынан кейінгі бағдарламалары бойынша оқудан өткен немесе басым мамандықтар бойынша шетелдiң жоғары оқу орындарын аяқтаған азаматтар үшiн «Б» корпусының лауазымдары тиiстi санаттарының кадр резервiне алыну құқығы оқуды аяқтаған сәттен бастап туындайды.
23. Осы Ереженiң 22-тармағында санамаланған азаматтарды «Б» корпусының кадр резервiне алу олар мемлекеттік қызмет істері жөніндегі уәкiлеттi орган белгілеген тәртiппен тестiлеуден өткеннен кейiн жүзеге асырылады.
24. Осы Ереженiң 22-тармағында аталған азаматтар «Б» корпусының кадр резервiне алыну үшiн мемлекеттік қызмет істері жөніндегі уәкiлеттi органға немесе оның аумақтық органдарына мынадай құжаттар ұсынады:
1) өтiнiш және мемлекеттік қызмет істері жөніндегі уәкiлеттi орган белгiлеген нысан бойынша толтырылған сауалнама;
2) бiлiмi туралы құжаттардың көшірмелері немесе оқуды аяқтағанын растайтын құжаттардың түпнұсқалары, ал шетелдiң оқу орнын аяқтаған жағдайда сонымен бірге бiлiмi туралы құжаттардың немесе оқуды аяқтағанын растайтын құжаттардың нотариат куәландырған аудармасы;
3) еңбек қызметiн растайтын, Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген құжаттардың көшiрмелерi;
4) денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган белгiлеген нысандағы денсаулық жағдайы туралы анықтама;
5) «Б» корпусының мемлекеттiк әкiмшiлiк қызметi лауазымдарының тиiстi санаты үшiн белгiленген тестілеуден өту нәтижелерi;
6) 3х4 см көлемдегi бір фотосурет.
Азаматтар салыстыруды жүзеге асыру үшін 2) және 3) тармақшаларда көрсетілген құжаттардың түпнұсқаларын ұсынады, кейін құжаттар азаматқа қайтарылады.
25. Азаматтар өздерiнiң бiлiмiне, жұмыс тәжiрибесiне, кәсiби деңгейi мен жеке бас қасиетіне қатысты қосымша ақпарат (бiлiктiлiгiн арттыру, ғылыми дәрежелер мен атақтар берiлуi туралы құжаттардың көшiрмелерi, мiнездемелер, ұсынымдар, ғылыми жарияланымдар) ұсына алады. Егер азамат еңбек қызметiн жүзеге асырмаған жағдайда, еңбек қызметiн растайтын құжаттың көшiрмелерiн ұсыну талап етiлмейдi.

2.3. Формирование кадрового резерва корпуса "Б" из числа
граждан, прошедших обучение по программам послевузовского
образования на основании государственного заказа в организациях
образования при Президенте Республики Казахстан или закончивших
зарубежные высшие учебные заведения по
приоритетным специальностям
22. Право быть зачисленными в кадровый резерв корпуса "Б" соответствующих категорий должностей для граждан, прошедших обучение по программам послевузовского образования на основании государственного заказа в организациях образования при Президенте Республики Казахстан или закончивших зарубежные высшие учебные заведения по приоритетным специальностям, возникает с момента завершения обучения.
23. Зачисление в кадровый резерв корпуса "Б" граждан, перечисленных в пункте 22 настоящего Положения, осуществляется после прохождения ими тестирования в установленном уполномоченным органом по делам государственной службы порядке.
24. Для зачисления в кадровый резерв корпуса "Б" граждане, указанные в пункте 22 настоящего Положения, подают в уполномоченный орган по делам государственной службы или его территориальные органы следующие документы:
1) заявление и заполненную анкету по форме, установленной уполномоченным органом по делам государственной службы;
2) копии документов об образовании либо оригиналы документов, подтверждающих завершение обучения, а в случае завершения зарубежного учебного заведения представляется также нотариально заверенный перевод документов об образовании или документов, подтверждающих завершение обучения;
3) копии установленных законодательством Республики Казахстан документов, подтверждающих трудовую деятельность;
4) справку о состоянии здоровья по форме, установленной уполномоченным органом в области здравоохранения;
5) результаты прохождения тестирования, установленного для соответствующей категории должностей административной государственной службы корпуса "Б";
6) одну фотографию размером 3 x 4 см.
Граждане представляют оригиналы документов, указанных в подпунктах 2) и 3), для осуществления сверки, после чего документы возвращаются гражданину.
25. Граждане могут представлять дополнительную информацию, касающуюся их образования, опыта работы, профессионального уровня и личностных качеств (копии документов о повышении квалификации, присвоении ученых степеней и званий, характеристики, рекомендации, научные публикации). Представление копии документа, подтверждающего трудовую деятельность, не требуется в случае, если гражданин не осуществлял трудовую деятельность.

26. Осы Ереженiң 24-тармағында көзделген өтiнiш және құжаттар түскен сәттен бастап үш жұмыс күнi iшiнде мемлекеттік қызмет істері жөніндегі уәкiлеттi орган немесе оның аумақтық органы азаматты «Б» корпусының мемлекеттiк әкiмшiлiк қызметі лауазымының тиiстi санатына «Б» корпусының кадр резервiне алу немесе мұндай алудан бас тарту туралы шешiм қабылдайды.
27. «Б» корпусының кадр резервіне алудан бас тарту үшін негіздер «Б» корпусының мемлекеттiк әкiмшiлiк лауазымының тиiстi санатына қойылатын үлгiлік бiлiктiлiк талаптарына, Қазақстан Республикасының мемлекеттiк қызмет туралы заңнамасының талаптарына сай болмауы, тестілеуде мемлекеттік қызмет істері жөніндегі уәкiлеттi орган белгілеген шекті мәннен төмен нәтижелер алуы немесе осы Ереженiң 24-тармағында көрсетiлген құжаттардың ұсынылмауы болып табылады.
2.4. Мемлекеттiк органдар халықаралық ұйымдарға немесе басқа мемлекеттерге жұмысқа жiберген азаматтардан мемлекеттiк әкiмшiлiк қызметтiң кадр резервiн қалыптастыру
28. Мемлекеттiк органдар халықаралық ұйымдарға немесе басқа мемлекеттерге жұмысқа жiберген азаматтың «Б» корпусының кадр резервiне алыну құқығы халықаралық ұйымдардан немесе басқа мемлекеттерден жұмыстан оралған сәттен бастап туындайды және қайтып оралғаннан кейiн үш ай ішінде сақталады.
29. Осы Ереженiң 28-тармағында санамаланған азаматтарды «Б» корпусының кадр резервiне алу олар мемлекеттік қызмет істері жөніндегі уәкiлеттi орган белгiлеген тәртіппен тестiлеуден өткеннен кейiн жүзеге асырылады.
30. Осы Ереженiң 28-тармағында аталған азаматтар «Б» корпусының кадр резервiне алыну үшiн мемлекеттік қызмет істері жөніндегі уәкiлеттi органға немесе оның аумақтық органына мынадай құжаттар ұсынады:
1) өтiнiш және мемлекеттік қызмет істері жөніндегі уәкiлеттi орган белгiлеген нысан бойынша толтырылған сауалнама;
2) бiлiмi туралы құжаттардың көшірмелері немесе оқуды аяқтағанын растайтын құжаттардың түпнұсқалары, ал шетелдiң оқу орнын аяқтаған жағдайда сонымен бірге бiлiмi туралы құжаттардың немесе оқуды аяқтағанын растайтын құжаттардың нотариат куәландырған аудармасы;
3) еңбек қызметiн растайтын, Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген құжаттардың көшiрмелерi;
4) денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган белгiленген нысандағы денсаулық жағдайы туралы анықтама;
5) «Б» корпусының мемлекеттiк әкiмшiлiк қызметi лауазымдарының тиiстi санаты үшiн белгiленген тестілеуден өту нәтижелерi;

26. В течение трех рабочих дней со дня поступления заявления и документов, предусмотренных в пункте 24 настоящего Положения, уполномоченный орган по делам государственной службы или его территориальный орган принимает решение о зачислении гражданина в кадровый резерв корпуса "Б" соответствующей категории должности административной государственной службы корпуса "Б" или отказе в таком зачислении.
27. Основаниями для отказа в зачислении в кадровый резерв корпуса "Б" являются несоответствие типовым квалификационным требованиям, предъявляемым к соответствующей категории должности административной государственной службы корпуса "Б", требованиям законодательства Республики Казахстан о государственной службе, получение результатов тестирования ниже пороговых значений, установленных уполномоченным органом по делам государственной службы, или непредоставление документов, указанных в пункте 24 настоящего Положения.
2.4. Формирование кадрового резерва корпуса "Б" из числа
граждан, направленных государственными органами на работу в
международные организации или другие государства
28. Право быть зачисленными в кадровый резерв корпуса "Б" у граждан, направленных государственными органами на работу в международные организации или другие государства, возникает с момента возвращения граждан с работы в международных организациях или других государствах и сохраняется в течение трех месяцев после возвращения.
29. Зачисление в кадровый резерв корпуса "Б" граждан, перечисленных в пункте 28 настоящего Положения, осуществляется после прохождения ими тестирования в установленном уполномоченным органом по делам государственной службы порядке.
30. Для зачисления в кадровый резерв корпуса "Б" граждане, указанные в пункте 28 настоящего Положения, подают в уполномоченный орган по делам государственной службы или его территориальный орган следующие документы:
1) заявление и заполненную анкету по форме, установленной уполномоченным органом по делам государственной службы;
2) копии документов об образовании либо оригиналы документов, подтверждающих завершение обучения, а в случае завершения зарубежного учебного заведения представляется также нотариально заверенный перевод документов об образовании или документов, подтверждающих завершение обучения;
3) копии установленных законодательством Республики Казахстан документов, подтверждающих трудовую деятельность;
4) справку о состоянии здоровья по форме, установленной уполномоченным органом в области здравоохранения;
5) результаты прохождения тестирования, установленного для соответствующей категории должностей административной государственной службы корпуса "Б";

6) 3х4 см көлемдегi бір фотосурет.
Азаматтар салыстыруды жүзеге асыру үшін 2) және 3) тармақшаларда көрсетілген құжаттардың түпнұсқаларын ұсынады, кейін құжаттар азаматқа қайтарылады.
31. Азаматтар өздерiнiң бiлiмiне, жұмыс тәжiрибесiне, кәсiби деңгейi мен жеке бас қасиетіне қатысты қосымша ақпарат (бiлiктiлiгiн арттыру, ғылыми дәрежелер мен атақтар берiлуi туралы құжаттардың көшiрмелерi, мiнездемелер, ұсынымдар, ғылыми жарияланымдар) ұсына алады.
32. Осы Ереженiң 30-тармағында көзделген өтiнiш және құжаттар түскен сәттен бастап үш жұмыс күнi iшiнде мемлекеттік қызмет істері жөніндегі уәкiлеттi орган немесе оның аумақтық органы «Б» корпусының мемлекеттiк әкiмшiлiк қызметі лауазымдарының тиiстi санатына «Б» корпусының кадр резервiне алу немесе мұндай алудан бас тарту туралы шешiм қабылдайды.
33. «Б» корпусының кадр резервіне алудан бас тарту үшін негіздер «Б» корпусының мемлекеттiк әкiмшiлiк лауазымдарының тиiстi санатына қойылатын үлгiлік бiлiктiлiк талаптарына, Қазақстан Республикасының мемлекеттiк қызмет туралы заңнамасының талаптарына сай болмауы, тестілеуде мемлекеттік қызмет істері жөніндегі уәкiлеттi орган белгілеген шекті мәннен төмен нәтижелер алуы немесе осы Ереженiң 30-тармағында көрсетiлген құжаттардың ұсынылмауы болып табылады.
2.5. «Б» корпусының кадр резервіне алынған азаматтардың мемлекеттiк әкiмшiлiк лауазымдарға орналасуы
34. Бос мемлекеттік әкiмшiлiк лауазым бар мемлекеттiк орган конкурс өткiзгенге дейiн тиiстi санатқа резервшiлердiң тiзiмiн беру туралы мемлекеттік қызмет істері жөніндегі уәкiлеттi органға немесе оның аумақтық органына сұрату жолдайды. Сұрату мемлекеттік қызмет істері жөніндегі уәкiлеттi орган бекiткен нысанда жолданады.
35. Мемлекеттік қызмет істері жөніндегі уәкiлеттi орган немесе оның аумақтық органы сұратуды алған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде мемлекеттiк әкiмшiлiк қызмет лауазымдарының сұратылған санатына қойылатын біліктілік талаптарына сай келетін резервшiлердiң тiзбесiн жолдайды.
36. Мемлекеттiк орган резервшiмен әңгiмелесу өткiзеді.
Мемлекеттiк орган резервшiлерге әңгімелесу өткізу орны мен уақыты туралы оны өткізгенге дейінгі бес жұмыс күнінен кешіктірмей хабарлайды, «Б» корпусының мемлекеттік әкiмшiлiк қызметінің аталған лауазымының функционалдық міндеттеріне сәйкес келетін сұрақтар тізбесін бекітеді.

6) одну фотографию размером 3 x 4 см.
Граждане представляют оригиналы документов, указанных в подпунктах 2) и 3), для осуществления сверки, после чего документы возвращаются гражданину.
31. Граждане могут предоставлять дополнительную информацию, касающуюся их образования, опыта работы, профессионального уровня и личностных качеств (копии документов о повышении квалификации, присвоении ученых степеней и званий, характеристики, рекомендации, научные публикации).
32. В течение трех рабочих дней со дня поступления заявления и документов, предусмотренных в пункте 30 настоящего Положения, уполномоченный орган по делам государственной службы или его территориальный орган принимает решение о зачислении гражданина в кадровый резерв корпуса "Б" соответствующей категории должности административной государственной службы корпуса "Б" или отказе в таком зачислении.
33. Основаниями для отказа в зачислении гражданина в кадровый резерв корпуса "Б" являются несоответствие типовым квалификационным требованиям, предъявляемым к соответствующей категории должности административной государственной службы корпуса "Б", требованиям законодательства Республики Казахстан о государственной службе, получение результатов тестирования ниже пороговых значений, установленных уполномоченным органом по делам государственной службы, или непредоставление документов, предусмотренных пунктом 30 настоящего Положения.
2.5. Занятие административных государственных должностей
гражданами, зачисленными в кадровый резерв корпуса "Б"
34. При наличии вакантной административной государственной должности государственный орган до проведения конкурса направляет запрос в уполномоченный орган по делам государственной службы или его территориальный орган о предоставлении списка резервистов на соответствующую категорию. Запрос направляется по форме, утвержденной уполномоченным органом по делам государственной службы.
35. Уполномоченный орган по делам государственной службы или его территориальный орган в течение трех рабочих дней со дня получения запроса направляет перечень резервистов, соответствующих квалификационным требованиям к запрошенной категории должностей административной государственной службы.
36. Государственный орган проводит собеседование с резервистом.
Государственный орган уведомляет резервистов о месте и времени проведения собеседования не позднее чем за пять рабочих дней до его проведения, утверждает перечень вопросов, соответствующих функциональным обязанностям данной должности административной государственной службы корпуса "Б".

37. Мемлекеттік орган бос мемлекеттік әкімшілік лауазымға резервшіні орналастыру туралы шешім кабылдау кезінде осы мемлекеттік органға конкурстық іріктеу қорытындысы бойынша «Б» корпусының кадр резервіне бұрын алынған адамдардың кандидатураларын бірінші кезекте қарайды.
Конкурстық комиссияның ұсынымы бойынша кадр резервіне алынған резервші бос мемлекеттік әкімшілік лауазымға мемлекеттік орган белгілеген біліктілік талаптарына сәйкес келген жағдайда, мемлекеттік орган осы резервшіні лауазымға қабылдауға міндетті.
Егер «Б» корпусының кадр резервінде белгіленген біліктілік талаптарына сәйкес келетін бір резервшіден көбірек адам тұрған жағдайда, әңгімелесу кезінде неғұрлым көп сұраққа жауап берген резервші лауазымға тағайындалады.
Ескерту. 37-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Президентінің 28.07.2014 № 869 Жарлығымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
38. «Б» корпусының кадр резервінде осы Ереженің 37-тармағында көрсетілген резервшілер болмаған жағдайда, мемлекеттік орган белгіленген біліктілік талаптарына сәйкес келетін басқа резервшілермен әңгімелесу өткізеді. Бұл ретте әңгімелесу кезінде неғұрлым көп сұраққа жауап берген резервші лауазымға тағайындалады.
39. «Б» корпусының кадр резервiнде лауазымдардың осы санаты бойынша немесе бос мемлекеттік әкімшілік лауазымға мемлекеттiк орган белгiлеген бiлiктiлiк талаптарына сәйкес келетiн резервшiлер болмаған жағдайда мемлекеттiк орган конкурс өткiзеді.
40. Мемлекеттiк орган қабылданған шешiм туралы мемлекеттік қызмет істері жөніндегі уәкiлеттi органды немесе оның аумақтық органын резервшілер тізімін алған күннен бастап он бес жұмыс күнi iшiнде хабардар етуге мiндеттi.
Ескерту. 40-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Президентінің 21.11.2013 № 697 Жарлығымен (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
41. Бос мемлекеттік әкімшілік лауазымға орналасу жөніндегі жоғарыда көрсетілген шешiм туралы жазбаша хабарламаның негiзiнде мемлекеттік қызмет істері жөніндегі уәкiлеттi орган немесе оның аумақтық органы «Б» корпусының кадр резервіне тиiстi өзгерiстер енгiзедi. Мемлекеттік қызмет істері жөніндегі уәкiлеттi орган немесе оның аумақтық органы мемлекеттiк орган таңдаған резервшiнi хабардар етедi, оның жеке iсін мемлекеттiк органға жолдайды.
42. Резервшінің мемлекеттік қызметке кіруі Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген тәртіппен және Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызмет туралы заңнамасында белгіленген талаптар сақтала отырып жүзеге асырылады.

37. Государственный орган при принятии решения о занятии вакантной административной государственной должности, в первую очередь, рассматривает кандидатуры лиц, ранее зачисленных в кадровый резерв корпуса «Б» по итогам конкурсного отбора в данный государственный орган.
В случае соответствия резервиста, зачисленного в кадровый резерв по рекомендации конкурсной комиссии, квалификационным требованиям к вакантной административной государственной должности, установленным государственным органом, государственный орган обязан принять данного резервиста на должность.
В случае если в кадровом резерве корпуса «Б» состоят более одного резервиста, соответствующего установленным квалификационным требованиям, на должность назначается резервист, ответивший на большее количество вопросов при собеседовании.
Сноска. Пункт 37 в редакции Указа Президента РК от 28.07.2014 № 869 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
38. В случае отсутствия в кадровом резерве корпуса "Б" резервистов, указанных в пункте 37 настоящего Положения, государственный орган проводит собеседование с другими резервистами, соответствующими установленным квалификационным требованиям. При этом на должность назначается резервист, ответивший на большее количество вопросов при собеседовании.
39. В случае, если в кадровом резерве корпуса "Б" отсутствуют резервисты по данной категории должностей или соответствующие квалификационным требованиям к вакантной административной государственной должности, установленным государственным органом, государственный орган проводит конкурс.
40. Государственный орган обязан уведомить уполномоченный орган по делам государственной службы или его территориальный орган о принятом решении в течение пятнадцати рабочих дней со дня получения списка резервистов.
Сноска. Пункт 40 в редакции Указа Президента РК от 21.11.2013 № 697 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
41. На основании письменного уведомления о вышеуказанном решении о занятии вакантной административной государственной должности уполномоченный орган по делам государственной службы или его территориальный орган вносит в кадровый резерв корпуса "Б" соответствующие изменения. Уполномоченный орган по делам государственной службы или его территориальный орган уведомляет резервиста, выбранного государственным органом, направляет его личное дело в государственный орган.
42. Поступление резервиста на государственную службу осуществляется в порядке, предусмотренном законодательством Республики Казахстан, и с соблюдением требований, установленных законодательством Республики Казахстан о государственной службе.

2.6. «Б» корпусының кадр резервінен шығару
43. Мемлекеттік қызмет істері жөніндегі уәкiлеттi орган және оның аумақтық органдары азаматтарды «Б» корпусының кадр резервiнен шығаруды:
1) «Б» корпусының кадр резервінен мемлекеттік әкімшілік лауазымға орналасқан;
2) резервшi «Б» корпусының кадр резервінен шығу туралы өтiнiш берген;
3) «Б» корпусының кадр резервiне алу туралы шешiм қабылдау сәтiнде беймәлiм болған немесе орын алмаған, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес азаматтардың мемлекеттiк қызметте болуын шектейтiн негiздер туындаған;
4) осы Ереженiң 7-тармағында көрсетiлген мерзiм өткен;
5) бос мемлекеттік әкімшілік лауазымға орналасуға конкурс өткізу тәртібі бұзылған;
6) «Б» корпусының кадр резервіне алудың осы Ережеде белгіленген тәртібі мен шарттары бұзылған жағдайларда жүзеге асырады.
Ескерту. 43-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Президентінің 21.11.2013 № 697 Жарлығымен (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
44. Мемлекеттік әкімшілік қызметтің кадр резервінің азаматтар алынған лауазымдар санаты өзгерген жағдайда олардың «Б» корпусы мемлекеттік әкімшілік лауазымына тағайындалуы жаңадан белгіленген санат бойынша жүзеге асырылады. Тағайындау мемлекеттiк әкiмшiлiк қызметтің кадр резервіне алынған күннен бастап бiр жыл iшiнде резервшілердің келiсiмiмен және олар бiлiктiлiк талаптарына сай болған жағдайда жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасы
Президентiнiң
2003 жылғы 4 желтоқсандағы
N 1243 Жарлығымен
БЕКІТІЛГЕН
Мемлекеттiк саяси қызметтiң кадр резервiне кандидаттарды iрiктеу және олармен жұмыс жөнiндегi комиссияның
ҚҰРАМЫ
Ескерту. Комиссия құрамы жаңа редакцияда - ҚР Президентінің
2008.04.24 N 576, 2008.11.12 N 689 Жарлықтарымен.
Мусин                     - Қазақстан Республикасы Президенті
Аслан Есболайұлы            Әкімшілігінің Басшысы, төраға
Комиссия мүшелерi:
Әбдірахымов               - Қазақстан Республикасы Премьер-
Ғабидолла Рахматоллаұлы     Министрі Кеңсесінің Басшысы
Әшімбаев                  - Қазақстан Республикасы Президенті
Маулен Сағатханұлы          Әкімшілігі Басшысының орынбасары
Исекешев                  - Қазақстан Республикасы Президентінің
Әсет Өрентайұлы             көмекшісі
Қазыханов                 - Қазақстан Республикасы Президентінің
Ержан Хозеұлы               көмекшісі
Қасымбеков                - Қазақстан Республикасы Президенті
Махмұд Базарқұлұлы          Кеңсесінің бастығы

2.6. Исключение из кадрового резерва корпуса "Б"
43. Исключение граждан из кадрового резерва корпуса "Б" осуществляется уполномоченным органом по делам государственной службы и его территориальными органами в случаях:
1) занятия административной государственной должности из кадрового резерва корпуса "Б";
2) подачи резервистом заявления об исключении из кадрового резерва корпуса "Б";
3) возникновения оснований, не известных или отсутствовавших на момент принятия решения о зачислении в кадровый резерв корпуса "Б", ограничивающих пребывание на государственной службе граждан в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
4) истечения сроков, указанных в пункте 7 настоящего Положения;
5) нарушения порядка проведения конкурса на занятие вакантной административной государственной должности;
6) нарушения порядка и условий зачисления в кадровый резерв корпуса "Б", установленных настоящим Положением.
Сноска. Пункт 43 с изменением, внесенным Указом Президента РК от 21.11.2013 № 697 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
44. В случае изменения категории должностей, по которой граждане были зачислены в кадровый резерв административной государственной службы, их назначение на административные государственные должности корпуса "Б" осуществляется по вновь установленной категории. Назначение осуществляется в течение года со дня зачисления в кадровый резерв административной государственной службы с согласия резервистов и при условии их соответствия квалификационным требованиям.
ПРИЛОЖЕНИЕ
к Указу Президента
Республики Казахстан
от 4 декабря 2003 года N 1243
Сноска. Приложение в редакции Указа Президента РК от 24.04.2008 № 576; с изменениями, внесенными Указом Президента РК от 12.11.2008 № 689.
СОСТАВ
Комиссии по отбору кандидатов в кадровый резерв
политической государственной службы и работе с ним
Мусин                      - Руководитель Администрации Президента
Аслан Еспулаевич             Республики Казахстан, председатель
члены Комиссии:
Абдрахимов                 - Руководитель Канцелярии Премьер-
Габидулла Рахматуллаевич     Министра Республики Казахстан
Ашимбаев                   - заместитель Руководителя
Маулен Сагатханулы           Администрации Президента
Республики Казахстан
Исекешев                   - помощник Президента
Асет Орентаевич              Республики Казахстан
Казыханов                  - помощник Президента
Ержан Хозеевич               Республики Казахстан
Касымбеков                 - начальник Канцелярии
Махмуд Базаркулович          Президента Республики
Казахстан