Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясы арасындағы 1995 жылғы 20 қаңтардағы Эмба полигонын пайдалану және жалға беру шарттары туралы келiсiмге өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы хаттама жасасу туралы
Қазақстан Республикасы Президентінің 2005 жылғы 22 шілдедегі N 1619 Жарлығы
ҚАУЛЫ ЕТЕМIН:
1. Қоса берiлiп отырған Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясы арасындағы 1995 жылғы 20 қаңтардағы Эмба полигонын пайдалану және жалға беру шарттары туралы  келiсiмге өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы хаттаманың жобасы мақұлдансын.
2. Қазақстан Республикасының Қаржы министрі Наталья Артемовна Коржова Қазақстан Республикасы атынан Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясы арасындағы 1995 жылғы 29 қаңтардағы Эмба полигонын пайдалану мен жалға беру шарттары туралы келiсiмге қағидатты сипаты жоқ өзгерiстер мен толықтырулар енгізуге рұқсат бере отырып, оған өзгерiстер мен толықтырулар енгізу туралы хаттама жасасуға өкiлеттiк берiлсiн.
Ескерту. 2-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Президентінің 2006.04.03.  N 84 жарлығымен.
3. Осы Жарлық қол қойылған күнiнен бастап қолданысқа енгiзiледi.
Қазақстан Республикасының
Президентi
ЖОБА
Қазақстан Республикасы
Президентiнiң
2005 жылғы 22 шілдедегi
N 1619 Жарлығымен
МАҚҰЛДАНҒАН
Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясы
арасындағы 1995 жылғы 20 қаңтардағы Эмба полигонын
пайдалану және жалға беру шарттары туралы келiсiмге
өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы
ХАТТАМА
Бұдан әрi Тараптар деп аталатын Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясы,
Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясы арасындағы 1995 жылғы 20 қаңтардағы Эмба полигонын пайдалану және жалға беру шарттары туралы келiсiмге (бұдан әрi - Келiсiм) мынадай өзгерiстер мен толықтырулар енгiзуге келiсті:
1. Келiсiмнiң атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясы арасындағы Ембi полигонын (5580 сынақ жұмыстарын қамтамасыз ету базасы) пайдалану және жалдау шарттары туралы келiсiм".
2. Кiрiспенiң төртiншi және бесiншi абзацтары және 1-баптың бiрiншi абзацы "Ембi полигонының" деген сөздерден кейiн "(5580 сынақ жұмыстарын қамтамасыз ету базасы)" деген сөздермен толықтырылсын.
3. 1-баптың екiншi абзацында:
"қосымшада" деген сөздiң алдынан "1-" деген цифрмен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы сөйлеммен толықтырылсын:
"Полигонның әскери объектілерiнің тiзбесi осы Келiсiмнің ажырамас бөлiгi болып табылатын 2-қосымшада келтірiлген.".
4. 3-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қазақстан Республикасы жер учаскелерiн жалға беру шарттарымен Полигонның онда орналасқан объектілерiн жылжымалы және жылжымайтын мүлкiмен қоса Ресей Федерациясына уақытша пайдалануға бередi.

О заключении Протокола о внесении изменений и дополнений в Соглашение между Республикой Казахстан и Российской Федерацией об условиях использования и аренды полигона Эмба от 20 января 1995 года
Указ Президента Республики Казахстан от 22 июля 2005 года N 1619
ПОСТАНОВЛЯЮ:
1. Одобрить прилагаемый проект Протокола о внесении изменений и дополнений в  Соглашение  между Республикой Казахстан и Российской Федерацией об условиях использования и аренды полигона Эмба от 20 января 1995 года.
2. Уполномочить Министра финансов Республики Казахстан Коржову Наталью Артемовну заключить от имени Республики Казахстан Протокол о внесении изменений и дополнений в Соглашение между Республикой Казахстан и Российской Федерацией об условиях использования и аренды полигона Эмба от 20 января 1995 года, разрешив вносить в него изменения и дополнения, не имеющие принципиального характера.  <*>
Сноска. В пункт 2 внесены изменения Указом Президента РК от 3 апреля 2006 года N 84 .
3. Настоящий Указ вводится в действие со дня подписания.
Президент
Республики Казахстан
ПРОЕКТ
ОДОБРЕН
Указом Президента
Республики Казахстан
от 22 июля 2005 года
N 1619
ПРОТОКОЛ
о внесении изменений и дополнений в Соглашение между
Республикой Казахстан и Российской Федерацией об условиях
использования и аренды полигона Эмба
от 20 января 1995 года
Республика Казахстан и Российская Федерация, именуемые в дальнейшем Стороны,
согласились внести в Соглашение между Республикой Казахстан и Российской Федерацией об условиях использования и аренды полигона Эмба от 20 января 1995 года (далее - Соглашение) следующие изменения и дополнения:
1. Название Соглашения изложить в следующей редакции:
"Соглашение между Республикой Казахстан и Российской Федерацией об условиях использования и аренды полигона Эмба (5580 база обеспечения испытательных работ)".
2. В абзацах четвертом и пятом преамбулы и в абзаце первом статьи 1 после слова "Эмба" дополнить словами "(5580 база обеспечения испытательных работ)".
3. В абзаце втором статьи 1:
после слова "приложении" добавить цифру "1";
дополнить предложением следующего содержания:
"Перечень военных объектов Полигона приведен в приложении 2, являющемся неотъемлемой частью настоящего Соглашения.".
4. Статью 3 изложить в следующей редакции:
"1. Республика Казахстан передает во временное пользование Российской Федерации на условиях аренды земельные участки с расположенными на них объектами, движимым и недвижимым имуществом Полигона.

2. "Ембi" сынақ полигонын жалдау туралы 1996 жылғы 18 қазандағы шартқа сәйкес жер учаскелерiнің жалға берiлу кезеңінде Ресей Федерациясының мүддесiнде Ресей Федерациясы Полигонды пайдаланғаны үшiн ақы төлеудi жүзеге асырады.".
5. 6-баптың 1-тармағының екiншi сөйлемi мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының аумағында уақытша тұрған Ресей Федерациясы әскери құралымдарының, олардың құрамына кіретін адамдар мен олардың отбасы мүшелерiнiң мәртебесi, сондай-ақ Полигон аумағындағы Ресей Федерациясының құқық қорғау органдарының заңдық құзыры мәселелерi Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясы арасындағы 1995 жылғы 20 қаңтардағы Қазақстан Республикасының аумағында уақытша тұрған Ресей Федерациясының әскери құралымдарының мәртебесi туралы келiсiммен және Тараптардың басқа да келiсiмдерiмен айқындалады.".
6. 7-баптың бiрiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Полигон қызметi Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрiмен келiсiм бойынша Ресей Федерациясының Қорғаныс министрi бекiтетiн Қазақстан Республикасының аумағында орналасқан Ресей Федерациясы Қорғаныс министрлiгiнiң Мемлекеттік орталық түраралық полигонының құрылымдық бөлiмшелерi, объектілерi және әскери алаңдары туралы ережемен (бұдан әрi - Полигон туралы ереже) регламенттеледi және:".
7. 8-бапта:
екiншi абзацтағы "қалпына келтiрудi және" деген сөздер алып тасталсын;
тоғызыншы абзацтағы "мiндеттенедi" деген сөз алып тасталып, мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"Тараптардың келiсiмi бойынша айқындалатын, қажет болған жағдайда нысаналар мен ракеталар құлаған алқаптарды қайта өңдеудi мiндеттенеді.";
мынадай мазмұндағы он үшiншi абзацпен толықтырылсын:
"Ресей Федерациясы Қорғаныс министрлiгiнiң 929 Мемлекеттiк ұшу-сынақ орталығының мүддесiне сынақ жұмыстарын жүргiзу кезiнде Ембi полигонының (5580 сынақ жұмыстарын қамтамасыз ету базасы) жер учаскелерi мен әуе кеңiстiгiн пайдалануға осы Келiсiмнiң 7-бабында көзделген ғылыми-зерттеу және сынақ жұмыстарының жылдық жоспарлары негiзiнде жол берiледi.".
8. 9-бап мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"Полигон аумағында жер кадастрын және мониторингтi жүргiзудi, жердiң мақсатты пайдаланылуын бақылауды Полигонның қолбасшылығымен келiсiлген тәртiппен және мерзiмдерде Қазақстан Республикасының жер ресурстарын басқару жөнiндегi уәкілеттi мемлекеттік органы жүзеге асырады".
9. Келiсiмге "Ембi полигонының жер учаскелерiнiң шекарасын анықтайтын геодезиялық белгiлер мен негiзгi нүктелер координаталарының тiзбесi" қосымшасы осы Хаттамаға 1, 2, 3-қосымшалармен ауыстырылсын.
Қазақша мәтiндегi барлық "Эмба" сөзi "Ембi" болып жазылсын.
Осы Хаттаманың ережелерiн түсiндiру және қолдану кезiнде туындайтын барлық даулар мен келiспеушілiктер Тараптар арасындағы өзара консультациялар мен келiссөздер жолымен шешiлетiн болады.
Тараптардың бiрiнде бiрлескен шешiмдi талап ететiн мәселелер туындаған кезде осы Тарап екiншi Тарапты келiссөздер басталғанға дейiн 30 күн бұрын жазбаша хабардар етедi.
Осы Хаттама Тараптар оның күшіне енуi үшін қажеттi мемлекетiшілiк рәсiмдердi орындағаны туралы соңғы жазбаша хабарлама алған күнiнен бастан күшiне енедi.
Осы Хаттама Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясы арасындағы 1995 жылғы 20 қаңтардағы Эмба полигонын пайдалану және жалға беру шарттары туралы келiсiмнiң ажырамас бөлiгі болып табылады және өз қолданысын осы Келiсiммен бiр мезгiлде тоқтатады.
________ қаласында 200__ жылғы "__"_________ әрқайсысы қазақ және орыс тiлдерiнде екi данада жасалды әрi екi мәтiннің күшi бiрдей.
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ             РЕСЕЙ ФЕДЕРАЦИЯСЫ
YШIН                               YШIН
Қазақстан Республикасы мен
Ресей Федерациясы арасындағы
1995 жылғы 20 қаңтардағы
Эмба полигонын пайдалану
және жалға беру шарттары
туралы келiсiмге өзгерiстер
мен толықтырулар енгiзу
туралы хаттамаға
1-ҚОСЫМША
Қазақстан Республикасының аумағында ракеталардың
бөлiнетiн бөлiктерi құлайтын әскери алаңдардың
ШЕКАРАСЫ
Нүкте нөмiрi
Географиялық координаттары
Ескертпе
солтүстiк ендiк
(град. мин.)
шығыс бойлық
(град. мин.)
Ақтөбе облысы Мұғалжар ауданы координаттары
шектелген N 1 учаске (солтүстiк учаске)
1

2. Российская Федерация осуществляет оплату за использование Полигоном в интересах Российской Федерации земельных участков в период их аренды в соответствии с Договором об аренде испытательного полигона Эмба от 18 октября 1996 года.".
5. Второе предложение пункта 1 статьи 6 изложить в следующей редакции:
"Статус воинских формирований Российской Федерации, временно находящихся на территории Республики Казахстан, лиц, входящих в их состав, и членов их семей, а также вопросы юрисдикции правоохранительных органов Российской Федерации на территории Полигона определяются Соглашением между Российской Федерацией и Республикой Казахстан о статусе воинских формирований Российской Федерации, временно находящихся на территории Республики Казахстан, от 20 января 1995 года и другими соглашениями Сторон.".
6. Абзац первый статьи 7 изложить в следующей редакции:
"Деятельность Полигона регламентируется положением о структурных подразделениях, объектах и боевых полях Государственного центрального межвидового полигона Министерства обороны Российской Федерации, размещенных на территории Республики Казахстан, утверждаемым Министром обороны Российской Федерации по согласованию с Министром обороны Республики Казахстан (далее - положение о Полигоне) и осуществляется на основании:".
7. В статье 8:
в абзаце втором слова "восстановление и" исключить;
после абзаца девятого дополнить абзацем следующего содержания:
"рекультивацию полей падения мишеней и ракет при необходимости в порядке, определяемом по согласованию Сторон.";
дополнить абзацем тринадцатым следующего содержания:
"Допускается использование земельных участков и воздушного пространства полигона Эмба (5580 база обеспечения испытательных работ) при проведении испытательных работ в интересах 929 Государственного летно-испытательного центра Министерства обороны Российской Федерации на основании годовых планов научно-исследовательских и испытательных работ, предусмотренных в статье 7 настоящего Соглашения.".
8. Статью 9 дополнить абзацем вторым следующего содержания:
"Ведение земельного кадастра и мониторинга на территории Полигона, контроль за целевым использованием земель осуществляет уполномоченный государственный орган по управлению земельными ресурсами Республики Казахстан в порядке и сроки, которые согласованы с командованием Полигона.".
9. Приложение "Перечень координат геодезических знаков и опорных точек, определяющих границы земельных участков полигона Эмба" к Соглашению заменить приложениями 1, 2, 3 к настоящему Протоколу.
Все споры и разногласия, возникающие при толковании и применении положений настоящего Протокола будут решаться путем взаимных консультаций и переговоров между Сторонами.
При возникновении вопросов у одной из Сторон, требующих совместного решения, данная Сторона письменно уведомляет другую Сторону не позднее чем за 30 дней до начала переговоров.
Настоящий Протокол вступает в силу с даты последнего письменного уведомления о выполнении Сторонами внутригосударственных процедур, необходимых для его вступления в силу.
Настоящий Протокол является неотъемлемой частью Соглашения между Республикой Казахстан и Российской Федерацией об условиях использования и аренды полигона Эмба от 20 января 1995 года и прекращает свое действие одновременно с данным Соглашением.
Совершено в городе _____________ "__"________ 200 года в двух экземплярах, каждый на казахском и русском языках, причем оба текста имеют одинаковую силу.
ЗА РЕСПУБЛИКУ                 ЗА РОССИЙСКУЮ
КАЗАХСТАН                     ФЕДЕРАЦИЮ
ПРИЛОЖЕНИЕ 1
к Протоколу о внесении
изменений и дополнений в
Соглашение между Республикой
Казахстан и Российской Федерацией
об условиях использования и
аренды полигона Эмба
от 20 января 1995 года
ГРАНИЦЫ
боевых полей для падения отделяющихся частей
ракет на территории Республики Казахстан
Номер точки
Географические координаты
Примечание
северная
широта
(град,
мин.)
восточная
долгота
(град,мин.)
Мугалжарский район Актюбинской области
участок N 1, ограниченный координатами
(северный участок)
1