Қазақстан Республикасы Президентiнiң 2003 жылғы 31 желтоқсандағы N 1271 Жарлығына өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы
Қазақстан Республикасы Президентінің 2005 жылғы 15 қарашадағы N 1672 Жарлығы
"Президент пен Үкімет актілерінің
жинағында" жариялануға тиіс
"Қазақстан Республикасының кейбiр заңнамалық актiлерiне қаржы нарығын реттеудi жүзеге асыратын мемлекеттiк органдар қызметiнiң мәселелерi бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" 2005 жылғы 8 шiлдедегi Қазақстан Республикасы Заңын iске асыру мақсатында  ҚАУЛЫ ЕТЕМIН:
1. Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң ережесiн және құрылымын бекiту туралы" 2003 жылғы 31 желтоқсандағы N 1271 Жарлығына (Қазақстан Республикасының ПYАЖ-ы, 2004 ж., N 50, 640-құжат) мынадай өзгерiстер мен толықтырулар енгiзiлсiн:
аталған Жарлықпен бекiтiлген Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi туралы ережеде:
3-тармақтың екiншi абзацындағы "және валюта" деген сөздер алынып тасталсын;
5-тармақтың үшiншi абзацында "480090" деген цифрлар "050040" деген цифрлармен ауыстырылсын;
8-тармақта:
3) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"3) ең төменгі резервтiк талаптардың нормативтерiн белгiлейдi және олардың орындалуын бақылауды жүзеге асырады;";
7) тармақша мемлекеттiк тілдегі мәтiнде мынадай редакцияда жазылсын:
"7) валюта нарығындағы интервенцияны, сондай-aқ iшкі валюта нарығында шетел валютасының сұранысы мен ұсынысы көздерiн бағалауды және талдауды жүзеге асырады;";
9-тармақта:
2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"2) банкноттар мен монеталар шығарудың, Қазақстан Республикасының аумағында олардың айналысын ұйымдастырудың және айналыстан алудың ерекше құқығына ие болады.
Айналысқа банкноттар мен монеталар шығаруды жеке және заңды тұлғаларға оларды сату арқылы Қазақстанның Ұлттық Банкi жүзеге асырады.";
мынадай мазмұндағы 2-1) тармақшамен толықтырылсын:
"2-1) Қазақстан Ұлттық Банкiнiң инвестициялық және коллекциялық монеталарды сату және сатып алу тәртiбiн айқындайды, сондай-ақ жеке және заңды тұлғаларға оларды сату бағасын белгілейдi;";
11-тармақта:
2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"2) Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi Қазынашылық комитетiнiң және Астана, Алматы қалалары бойынша Қазынашылық департаменттерiнiң бiрыңғай қазынашылық шотына, шетел валютасындағы шоттарына қызмет көрсетедi;";
8) тармақшада "мемлекеттiк органның" деген сөздерден кейiн "(бұдан әрi - уәкiлеттi орган)" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 12-1-тармағымен толықтырылсын:
"12-1. Төлем жүйелерiнiң жұмыс iстеуiн қадағалауды жүзеге асыру мақсатында Қазақстанның Ұлттық Банкi:

О внесении изменений и дополнений в Указ Президента Республики Казахстан от 31 декабря 2003 года N 1271
Указ Президента Республики Казахстан от 15 ноября 2005 года N 1672
Подлежит опубликованию в
"Собрании актов Президента
и Правительства"
В целях реализации Закона Республики Казахстан от 8 июля 2005 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам деятельности государственных органов, осуществляющих регулирование финансового рынка" ПОСТАНОВЛЯЮ:
1. Внести в Указ Президента Республики Казахстан от 31 декабря 2003 года N 1271 "Об утверждении Положения и структуры Национального Банка Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 2004 г., N 50, ст. 640) следующие изменения и дополнения:
в Положении о Национальном Банке Республики Казахстан, утвержденном названным Указом:
в абзаце втором пункта 3 слова "и валютной" исключить;
в абзаце третьем пункта 5 цифры "480090" заменить цифрами "050040";
в пункте 8:
подпункт 3) изложить в следующей редакции:
"3) устанавливает нормативы минимальных резервных требований и осуществляет контроль за их выполнением;";
в подпункте 7) слова "в рамках проводимой денежно-кредитной политики" заменить словами ", а также оценку и анализ источников спроса и предложения иностранной валюты на внутреннем валютном рынке;";
в пункте 9:
подпункт 2) изложить в следующей редакции:
"2) обладает исключительным правом выпуска банкнот и монет, организации их обращения и изъятия из обращения на территории Республики Казахстан.
Выпуск банкнот и монет в обращение осуществляется Национальным Банком Казахстана посредством их продажи физическим и юридическим лицам;";
дополнить подпунктом 2-1) следующего содержания:
"2-1) определяет порядок продажи и выкупа Национальным Банком Казахстана инвестиционных и коллекционных монет, а также устанавливает цену их продажи физическим и юридическим лицам;";
в пункте 11:
подпункт 2) изложить в следующей редакции:
"2) обслуживает единый казначейский счет, счета в иностранной валюте Комитета казначейства Министерства финансов Республики Казахстан и департаментов Казначейства по городам Астане, Алматы;";
в подпункте 8) после слов "и финансовых организаций" дополнить словами "(далее - уполномоченный орган)";
дополнить пунктом 12-1 следующего содержания:
"12-1. В целях осуществления надзора за функционированием платежных систем Национальный Банк Казахстана вправе:

1) төлем жүйелерiн ұйымдастыруға және жұмыс iстеу шарттары мен тәртiбiн айқындайтын нормативтiк құқықтық актілер қабылдауға;
2) төлем жүйелерiнiң жұмыс iстеу мониторингiн жүзеге асыруға және оны жүргiзудiң тәртiбiн белгілеуге;
3) төлем жүйелерiнiң ұйымдастырылуын және жұмыс iстеуiн тексеруге;
4) төлем жүйелерiнiң қатысушылары мен операторларынан ақпарат алуға;
5) Қазақстан Ұлттық Банкiнiң нормативтiк құқықтық актiлерiне сәйкес төлем жүйелері қатысушыларының қызметiн тексеруді жүзеге асыруға құқылы.";
13-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"13. Валюталық реттеу және бақылауды жүзеге асыру мақсатында Қазақстанның Ұлттық Банкi:
1) Қазақстан Республикасында шетел валютасы және шетел валютасындағы бағалы қағаздар айналысының саласын және тәртiбiн айқындайды, резиденттер мен резидент еместердiң Қазақстан Республикасының аумағында валюталық құндылықтармен операцияларды жүргiзу және шетел банктерiнде Қазақстан Республикасы резиденттерiнiң шоттар ашу тәртiбiнiң ережесiн белгiлейдi;
2) валюталық реттеу және валюталық бақылау мәселелерi бойынша нормативтiк құқықтық актiлер қабылдайды, сондай-ақ басқа мемлекеттiк органдар әзiрлеген валюталық реттеу және валюталық бақылау мәселелерi бойынша нормативтiк құқықтық актiлердi келiседi;
3) валюталық құндылықтарды Қазақстан Республикасына әкелу және Қазақстан Республикасынан әкету және жiберу тәртiбiн белгілейдi;
4) экспорттық-импорттық валюталық бақылауды жүзеге асырудың тәртiбiн белгiлейдi;
5) валюталық операцияларды және валюталық құндылықтарды пайдалануға байланысты қызметті лицензиялау, валюта операцияларын тiркеу, валюта операциялары туралы хабарлау тәртiбiн белгiлейдi және лицензиялар, тiркеу куәлiктерiн, валюта операцияларын хабарлау жөнiндегi куәлiктер бередi;
6) Қазақстан Республикасының аумағында қызметiн жүзеге асыратын резидент еместердiң валюталық операцияларының мониторингiн (валюталық мониторинг) жүзеге асыру тәртiбiн белгілейдi;
7) айырбастау пункттерiн тiркеу тәртiбiн белгiлейдi, сондай-ақ айырбастау пункттерiнiң тiркеу куәлiктерiн бередi және Қазақстан Республикасының валюта заңнамасына сәйкес олардың қолданылуын тоқтатады;
8) Қазақстан Ұлттық Банкiнiң Басқармасы айқындаған тiзбеге сәйкес шетел валюталарына қатысты Қазақстан Республикасы ұлттық валютасының ресми бағамын белгілейдi;
9) мемлекеттiк органдардың құзыретiне сәйкес олардың келiсiмi бойынша Қазақстан Республикасындағы резиденттер және резидент еместердiң орындауы мiндеттi валюта операциялары бойынша есепке алу мен есептiлiктiң тәртiбiн және нысандарын белгілейдi;

1) принимать нормативные правовые акты, определяющие условия и порядок организации и функционирования платежных систем;
2) осуществлять мониторинг функционирования платежных систем и устанавливать порядок его проведения;
3) проверять организацию и функционирование платежных систем;
4) получать информацию от участников и операторов платежных систем;
5) осуществлять проверки деятельности участников платежных систем в соответствии с нормативными правовыми актами Национального Банка Казахстана.";
пункт 13 изложить в следующей редакции:
"13. В целях осуществления валютного регулирования и контроля Национальный Банк Казахстана:
1) определяет сферу и порядок обращения в Республике Казахстан иностранной валюты и ценных бумаг в иностранной валюте, устанавливает правила проведения резидентами и нерезидентами операций с валютными ценностями на территории Республики Казахстан и порядок открытия счетов резидентами Республики Казахстан в иностранных банках;
2) принимает нормативные правовые акты по вопросам валютного регулирования и валютного контроля, а также согласовывает нормативные правовые акты по вопросам валютного регулирования и валютного контроля, разработанные другими государственными органами;
3) устанавливает порядок ввоза, вывоза и пересылки в Республику Казахстан и из Республики Казахстан валютных ценностей;
4) устанавливает порядок осуществления экспортно-импортного валютного контроля;
5) устанавливает порядок лицензирования валютных операций и деятельности, связанной с использованием валютных ценностей, регистрации валютных операций, уведомления о валютных операциях и выдает лицензии, регистрационные свидетельства, свидетельства об уведомлении о валютных операциях;
6) устанавливает порядок осуществления мониторинга валютных операций нерезидентов, осуществляющих деятельность на территории Республики Казахстан (валютный мониторинг);
7) устанавливает порядок регистрации обменных пунктов, а также выдает регистрационные свидетельства обменного пункта и приостанавливает их действие в соответствии с валютным законодательством Республики Казахстан;
8) устанавливает официальный курс национальной валюты Республики Казахстан к иностранным валютам согласно перечню, определяемому Правлением Национального Банка Казахстана;
9) устанавливает по согласованию с государственными органами в соответствии с их компетенцией порядок и формы учета и отчетности по валютным операциям, обязательные для исполнения резидентами и нерезидентами в Республике Казахстан;

10) валюта заңнамасын сақтау мәселелерi бойынша тексерулерді жүзеге асырады, сондай-ақ валюта заңнамасы бұзылған жағдайда өз құзыретi шегінде және Қазақстан Республикасының заңнамасымен белгіленген тәртiпте санкциялар қолданады;
11) тауарлар (жұмыстар және қызмет көрсетулер) экспортынан түскен шетел валютасындағы түсiмдердi мiндетті түрде сату режимiн енгiзедi және жояды;
12) алтынвалюта активтерiмен операцияларды қалыптастырады және жасайды;
13) халықаралық есеп айырысуларды ұйымдастырады, шет елдермен валюталық-қаржылық және кредиттік-есеп айырысу қатынастарын жетiлдiредi;
14) жасалған мемлекеттiк шарттарға сәйкес шетелдiк және халықаралық ұйымдардан шетел валютасын тартады;
15) Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген валюталық реттеу және валюталық бақылау саласында өзге де функцияларды орындайды.";
15-тармақтың 10) тармақшасында "(мүдде)" деген сөз алынып тасталсын;
16-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"16. Қаржы ұйымдарының қызметiн лицензиялау, бақылау және қадағалауды жүзеге асыру, сондай-ақ олардың қызметiн реттеудi Қазақстан Республикасының заң актiлерiне сәйкес келтiру мақсатында Қазақстанның Ұлттық Банкi:
1) қызметiнiң ерекше түрi шетел валютасымен айырбастау операцияларын ұйымдастыру болып табылатын заңды тұлғаларға шетел валютасымен айырбастау операцияларын ұйымдастыруға лицензиялар бередi; (N 5 қосымша)
2) банк операцияларының жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын ұйымдарға: банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялауға; банкаралық клирингке; сейф операцияларына; төлем карточкаларын шығаруға лицензия бередi;
3) инкассация бойынша операцияларды Қазақстан Ұлттық Банкiнiң лицензиясы негiзiнде жүзеге асыратын заңды тұлғалардың, сондай-ақ қызметiнiң ерекше түрi шетел валютасымен айырбастау операцияларын ұйымдастыру болып табылатын заңды тұлғалардың жарғылық капиталының ең төменгi мөлшерiн және қалыптасу тәртiбiн белгiлейдi;
4) қызметiнiң ерекше түрi шетел валютасымен айырбастау операцияларын ұйымдастыру болып табылатын заңды тұлғаларға әдiлет органдарында мемлекеттiк тiркелуге рұқсат бередi;
5) Қазақстан Республикасының заң актiлерiмен белгiленген жағдайда, уәкiлеттi органға уәкiлеттi органның банк операцияларының жекелеген түрлерi бойынша лицензия беру мүмкiндiгi туралы қорытынды бередi, сондай-ақ осындай қорытындыны беру тәртiбiн айқындайды;
6) Қазақстан Республикасының заң актiлерiмен көзделген жағдайда мемлекеттiк органдардан, ұйымдардан және азаматтардан өзінiң бақылау және қадағалау функцияларын жүзеге асыру үшiн қажеттi мәлiметтер алады;

10) осуществляет проверки по вопросам соблюдения валютного законодательства, а также в пределах своей компетенции и порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, применяет санкции в случае нарушения валютного законодательства;
11) вводит и отменяет режим обязательной продажи выручки в иностранной валюте от экспорта товаров (работ и услуг);
12) формирует и совершает операции с золотовалютными активами ;
13) организует международные расчеты, совершенствует валютно-финансовые и кредитно-расчетные отношения с зарубежными странами;
14) привлекает в соответствии с заключенными государственными договорами иностранную валюту от иностранных и международных организаций;
15) выполняет иные функции в области валютного регулирования и валютного контроля, предусмотренные законодательством Республики Казахстан.";
в подпункте 10) пункта 15 слово "(интереса)" исключить;
пункт 16 изложить в следующей редакции:
"16. В целях осуществления лицензирования, контроля и надзора за деятельностью финансовых организаций, а также регулирования их деятельности в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан Национальный Банк Казахстана:
1) выдает лицензии на организацию обменных операций с иностранной валютой юридическим лицам, исключительным видом деятельности которых является организация обменных операций с иностранной валютой; (приложение N 5)
2) выдает лицензии организациям, осуществляющим отдельные виды банковских операций, на: инкассацию банкнот, монет и ценностей; межбанковский клиринг; сейфовые операции; выпуск платежных карточек;
3) устанавливает минимальный размер и порядок формирования уставного капитала юридических лиц, осуществляющих на основании лицензии Национального Банка Казахстана операции по инкассации, а также юридических лиц, исключительным видом деятельности которых является организация обменных операций с иностранной валютой;
4) выдает разрешение на государственную регистрацию в органах юстиции юридическим лицам, исключительным видом деятельности которых является организация обменных операций с иностранной валютой;
5) в случаях, установленных законодательными актами Республики Казахстан, выдает уполномоченному органу заключение о возможности выдачи уполномоченным органом лицензии по отдельным видам банковских операций, а также определяет порядок выдачи такого заключения;
6) получает от государственных органов, организаций и граждан сведения, необходимые для осуществления своих контрольных и надзорных функций, в случаях, предусмотренных законодательными актами Республики Казахстан;

7) басқа мемлекеттердiң уәкiлеттi органдарымен, орталық банктерiмен және қадағалау органдарымен ынтымақтастықта болады және өздерi бақылау функцияларын жүзеге асыруға қажеттi ақпаратпен алмасуға құқылы;
8) Қазақстан Республикасының заң актiлерiнде айқындалған өкiлеттiгі шегiнде банк қызметi, ақша төлемдерi және аударымы, валюталық операцияларды жүзеге асыру және өзге де мәселелер бойынша барлық банктер, банк операцияларының жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын ұйымдар және олардың клиенттерi орындауға мiндеттi нормативтiк құқықтық актiлер шығарады, сондай-ақ олардың сақталуын қадағалауды жүзеге асырады;
9) барлық қаржы ұйымдары орындауға мiндеттi бухгалтерлiк есеп және операцияларды автоматтандыру жүйесi мәселелерi бойынша нормативтiк құқықтық актiлердi әзiрлейдi және бекiтедi, сондай-ақ Қазақстан Ұлттық Банкiнiң лицензиясы негiзiнде банк операцияларының жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын ұйымдардың бухгалтерлiк есеп және қаржылық есептiлiк және бухгалтерлiк есеп стандарттары туралы Қазақстан Республикасының заңнамасы талаптарын сақтауын бақылауды жүзеге асырады;
10) операцияларды автоматтандыру жүйелерiне қойылатын талаптарды барлық қаржы ұйымдарының сақтауын бақылауды, оның ішiнде уәкiлеттi органдардың қызметкерлерiн тарта отырып жүргiзілген тексерулер арқылы жүзеге асырады;
11) мынадай банк операцияларын жүргізу тәртiбiн айқындайды: банктердiң және банк операцияларының жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын ұйымдардың корреспонденттiк шоттарын ашу және жүргізу; жеке және заңды тұлғаларға тиесiлi тазартылған қымбат металдардың нақты саны көрсетiлетiн осы тұлғалардың металл шоттарын ашу және жүргізу; кассалық операциялар; аударым операциялары; есепке алу операциялары; жеке және заңды тұлғалардың, оның iшiнде корреспондент банктердiң банктік шоттары жөнiндегі тапсырмалары бойынша есеп айырысуларды жүзеге асыру; банкаралық клиринг; сейф операциялары; төлем карточкаларын шығару; банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды  инкассациялау; шетел валютасында айырбастау операцияларын ұйымдастыру; чек кiтапшаларын шығару; аккредитивті ашу (қою) және растау және ол бойынша мiндеттердi орындау;
12) банктерде операциялар жасауға сенімхат беру тәртiбiн белгiлейдi;
13) тиiстi уәкiлеттi органдардың келiсiмi бойынша банктер мен банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың үй-жайларын күзету және құрылысын ұйымдастыру жөнiндегі орындалуы мiндетті талаптарды белгілейдi;
14) бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік жүйесiн реттеу жөнiндегі уәкілетті органмен келiсе отырып қаржылық есептiлiктiң халықаралық стандарттарымен реттелмеген және оларға қайшы келмейтiн мәселелер бойынша бухгалтерлiк есептiң стандарттарын, сондай-ақ оларға әдістемелік ұсынымдарды әзірлейді және бекітеді;

7) сотрудничает с уполномоченным органом, центральными банками и надзорными органами других государств и вправе обмениваться информацией, необходимой для осуществления ими контрольных функций;
8) издает обязательные для исполнения всеми банками, организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций, и их клиентами нормативные правовые акты по вопросам банковской деятельности, платежей и переводов денег, осуществления валютных операций и иным вопросам в пределах полномочий, определенных законодательными актами Республики Казахстан, а также осуществляет надзор за их соблюдением;
9) разрабатывает и утверждает обязательные для исполнения всеми финансовыми организациями нормативные правовые акты по вопросам бухгалтерского учета и систем автоматизации операций, а также осуществляет контроль за соблюдением организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций на основании лицензии Национального Банка Казахстана, требований законодательства Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности и стандартов бухгалтерского учета;
10) осуществляет контроль за соблюдением всеми финансовыми организациями требований, предъявляемых к системам автоматизации операций, в том числе посредством проверок с привлечением работников уполномоченного органа;
11) определяет порядок проведения следующих видов банковских операций: открытие и ведение корреспондентских счетов банков и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций; открытие и ведение металлических счетов физических и юридических лиц, на которых отражается физическое количество аффинированных драгоценных металлов, принадлежащих данному лицу; кассовые операции; переводные операции; учетные операции; осуществление расчетов по поручению физических и юридических лиц, в том числе банков-корреспондентов, по их банковским счетам; межбанковский клиринг; сейфовые операции; выпуск платежных карточек; инкассация банкнот, монет и ценностей; организация обменных операций с иностранной валютой; выпуск чековых книжек; открытие (выставление) и подтверждение аккредитива и исполнение обязательств по нему;
12) устанавливает порядок выдачи доверенности на совершение операций в банках;
13) устанавливает по согласованию с соответствующими уполномоченными органами обязательные для исполнения требования по организации охраны и устройству помещений банков и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций;
14) разрабатывает и утверждает по согласованию с уполномоченным органом по регулированию системы бухгалтерского учета и финансовой отчетности стандарты бухгалтерского учета по вопросам, не урегулированным международными стандартами финансовой отчетности и не противоречащим им, а также методические рекомендации к ним;

15) уәкiлеттi органның келісімi бойынша Қазақстан Республикасының заң актілерінде көзделген жағдайларда, қаржы ұйымдарының және олардың аффилиирленген тұлғаларының қаржылық есептiлiктерiнiң халықаралық стандарттарға сәйкес келетiн тiзбесiн және нысанын, сондай-ақ ұсыну мерзімдері мен тәртібiн белгілейдi;
16) егер Қазақстан Республикасының заң актiлерiнде өзгеше көзделмесе, ақша төлемдерiн және аударымдарын реттеу мақсатында Қазақстан Республикасының Yкiметінiң келісiмi бойынша банктер, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар және барлық шаруашылық субъектiлерi жүзеге асыратын банк шоттары бойынша төлем жасау кезектілігін белгiлеуге құқылы;
17) банктердің операциялары мен мәмілелерінің жекелеген түрлерi бойынша сандық шектеулерді белгiлейдi;
18) банктерге және банк операцияларының жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын ұйымдарға олар банк қызметi, есепке алу, ақша төлемдерi мен аударымдары, валюталық операцияларды жүзеге асыру мәселелерi жөнiндегi нормативтiк құқықтық актілердi бұзған жағдайда өз құзыретi шегiнде ықпал ету шараларын және банктік және валюталық заңнамада белгiленген тәртiппен санкциялар қолданады. Банктерге және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарға өз құзыретi шегiнде санкциялар қолданған кезде Ұлттық Банк бұл жөнiнде уәкілеттi органға хабарлайды;
19) лицензиаттарға Қазақстан Республикасының банктiк және валюталық заңнамасын бұзғаны үшін өз құзыретi шегiнде ықпал ету шараларын және санкциялар қолданады;
20) бағалы қағаздар нарығында тиiстi лицензиялар алмай-ақ Қазақстан Республикасының заң актiлерiнде айқындалған банк қызметiн және кәсiби қызметтi жүзеге асырады.";
мынадай мазмұндағы 16-1-тармағымен толықтырылсын:
"16-1. Қазақстан Ұлттық Банкiнiң реттеу функциялары Қазақстан Республикасы қаржы жүйесiнiң тұрақтылығын қамтамасыз етуге ықпал жасауға бағытталады.";
17-тармақта 3), 6), 7), 9), 19) және 22-тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"3) елдiң есептiк төлем балансын, халықаралық инвестициялық позицияны және жалпы сыртқы борышын бағалауды қалыптастырады, төлем балансының қысқа мерзімді, орта мерзiмдi және ұзақ мерзiмдi болжамдық бағалауын әзiрлеуге қатысады, валюталық операцияларды тiркеудi, сондай-ақ мемлекеттiк кепiлдiгi жоқ мемлекеттік емес сыртқы заемдар және Қазақстан Республикасының аумағында қызметiн жүзеге асыратын резидент емес заңды тұлғалардың филиалдары мен өкiлдiктерiнiң операциялары бойынша шарттардың мониторингiн жүзеге асырады;";
"6) мемлекеттiк органдар мен қаржылық ұйымдар үшiн кадрлар даярлауға және қайта даярлауға қатысады;

15) устанавливает по согласованию с уполномоченным органом перечень и формы, соответствующие международным стандартам, а также сроки и порядок представления финансовой отчетности всеми финансовыми организациями и их аффилиированными лицами в случаях, предусмотренных законодательными актами Республики Казахстан;
16) в целях упорядочения платежей и переводов денег вправе устанавливать по согласованию с Правительством Республики Казахстан очередность платежей по банковским счетам, осуществляемых банками, организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций, и всеми хозяйствующими субъектами, если иное не предусмотрено законодательными актами Республики Казахстан;
17) устанавливает количественные ограничения по отдельным видам операций и сделок банков;
18) применяет к банкам и организациям, осуществляющим отдельные виды банковских операций, в пределах своей компетенции меры воздействия и санкции в порядке, установленном банковским и валютным законодательством, в случае нарушения ими нормативных правовых актов по вопросам банковской деятельности, учета, платежей и переводов денег, осуществления валютных операций. При применении в пределах своей компетенции санкций к банкам и организациям, осуществляющим отдельные виды банковских операций, Национальный Банк Казахстана уведомляет об этом уполномоченный орган;
19) применяет к лицензиатам в пределах своей компетенции меры воздействия и санкции за нарушение банковского и валютного законодательства Республики Казахстан;
20) осуществляет без получения соответствующих лицензий банковскую деятельность и профессиональную деятельность на рынке ценных бумаг, определенную законодательными актами Республики Казахстан.";
дополнить пунктом 16-1 следующего содержания:
"16-1. Регулирующие функции Национального Банка Казахстана направлены на содействие обеспечению стабильности финансовой системы Республики Казахстан.";
подпункты 3), 6), 7), 9), 19) и 22) пункта 17 изложить в следующей редакции:
"3) формирует отчетный платежный баланс, международную инвестиционную позицию и оценку валового внешнего долга страны, участвует в разработке краткосрочных, среднесрочных и долгосрочных прогнозных оценок платежного баланса, осуществляет регистрацию валютных операций, а также мониторинг договоров по негосударственным внешним займам, не имеющим государственных гарантий, и операций филиалов и представительств юридических лиц-нерезидентов, осуществляющих деятельность на территории Республики Казахстан;";
"6) участвует в подготовке и переподготовке кадров для государственных органов и финансовых организаций;

7) мемлекеттiк органдардан, қаржылық және өзге де ұйымдардан, сондай-ақ олардың қауымдастықтарынан (одақтарынан) өз функцияларын орындау үшiн статистикалық есеп және қажет болған жағдайда өзге де қосымша ақпарат сұратуға және алуға құқылы;";
"9) Қазақстан Ұлттық Банкi және Қазақстан Республикасының Үкiметi немесе басқа да заңды тұлғалар арасында жасалатын сенiмгерлiк басқару туралы шарттардың негiзiнде активтердi сенiмгерлiк басқаруды жүзеге асырады. Қазақстан Ұлттық Банкi және Қазақстан Республикасының Үкiметi арасында жасалатын сенiмгерлiк басқару туралы шарттар ресми баспасөз басылымдарында жарияланады;";
"19) Қазақстан Республикасының аумағында шығарылатын немесе аумағына әкелiнетiн вексель қағазының қорғалу дәрежесіне қойылатын талаптарды, сондай-ақ вексель қағаздарына техникалық талаптарды бекiтедi;";
"22) Ұлттық Банк қызметкерлерiн даярлауды және бiлiктiлiгiн арттыруды жүзеге асырады;";
19-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"19. Қазақстан Ұлттық Банкiнiң қаржы жылындағы бөлiнбеген таза кiрiсi осы қаржы жылына жатқызылатын нақты алынған кiрiстерi мен шығыстары (алтынвалюта активтерiн қайта бағалау шоттарына жатқызылған, пайда болған iске асырылмаған кiрiс сомасын қоспағанда) арасындағы айырма ретінде айқындалады.
Банктiк активтер бойынша жасалған жалпы провизиялар (резервтер) сомасына және алтынвалюта активтерiн қайта бағалаудан iске асырылған кiрiс сомасына азайтылған Қазақстан Ұлттық Банкiнiң қаржы жылындағы бөлiнбеген таза кiрiсi Қазақстан Ұлттық Банкiнiң Басқармасы белгiлеген мөлшерде жарғылық және (немесе) резервтiк капиталдарды ұлғайтуға жiберiледi.
Қазақстан Республикасының Президенті Қазақстан Ұлттық Банкiнiң жылдық есебiн бекiткеннен кейiн бөлiнбеген таза кiрiстiң қалған бөлiгi бiр қаржы жылына мәулетпен мемлекеттiк бюджетке аударылады.
Егер резервтiк капиталдың мөлшерi жарғылық капитал сомасынан аз болған жағдайда барлық бөлiнбеген таза кiрiс Қазақстан Ұлттық Банкiнiң басқаруында қалады және жарғылық капитал мөлшерiне жеткенге дейiн резервтiк капиталды толықтыруға жiберiледi. Қаржы жылындағы шығындарды өтеу үшiн резервтiк капитал қаражаты жеткiлiксiз болған кезде орны жабылмаған шығын Қазақстан Ұлттық Банкiне бiр қаржы жылына мәулетпен мемлекеттiк бюджет қаражаты есебiнен толық көлемде өтеледi.";
20-тармақта:
бiрiншi абзацта "алынған" деген сөз "бөлiнбеген" деген сөзбен ауыстырылсын;
үшiншi абзацта:
"жарғылық капитал мөлшерiнде құралады" деген сөздер "жарғылық капиталдан кем емес мөлшерде қалыптасады" деген сөздермен ауыстырылсын;
"таза кiрiс" деген сөздердiң алдынан "бөлiнбеген" деген сөздермен толықтырылсын;
2) тармақшада "Қазақстан Республикасында" деген сөздер "Қазақстан Ұлттық Банкiнде" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы абзацтармен толықтырылсын:
"Қазақстан Ұлттық Банкiнiң активтерiн немесе мiндеттемелерiн бағалаудағы өзгерiстердiң салдары болып табылатын алтынвалюта активтерi бойынша бағамдық айырма олар пайда болған есептiк кезеңдегi iске асырылмаған кiрiстердiң немесе шығыстардың есебiне жатқызылады. Қаржы жылы iшiнде Қазақстан Ұлттық Банкiнiң нормативтiк құқықтық актілерiне сәйкес есептелген iске асырылған кiрiс немесе шығыс сомасы есептiк кезеңдегi кiрiстер мен шығыстардың тиiстi шоттарына жiберiледi. Қаржы жылын аяқтау нәтижелерi бойынша iске асырылмаған кiрiстер мен шығыстар қайта бағалаудың тиiстi шоттарына жатқызылады. Алтынвалюта активтерiнiң түрлерi бойынша қайта бағалау шоттарында қалдық болмаған жағдайда пайда болған терiс бағамдық айырма есептi кезеңнiң шығыстарына жатқызылады. Алтынвалюта активтерiн қайта бағалаудан түскен iске асырылған кiрістер толық көлемде резервтiк қорды ұлғайтуға жiберiледi.
Қазақстан Ұлттық Банкi алтынвалюта активтерiн ұлттық валютаның тұрақтылығын және айырбасталымдылығын қамтамасыз ету, Қазақстан Республикасының мiндеттемелерi бойынша төлемдердi жүзеге асыру үшiн қажетті деңгейде ұстап тұруға тиiс.";
23-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

7) для выполнения своих функций вправе запрашивать и получать статистическую отчетность и в случае необходимости иную дополнительную информацию от государственных органов, финансовых и иных организаций, а также их ассоциаций (союзов);";
"9) осуществляет доверительное управление активами на основании договоров о доверительном управлении, заключаемых между Национальным Банком Казахстана и Правительством Республики Казахстан или другими юридическими лицами. Договоры о доверительном управлении, заключаемые между Национальным Банком Казахстана и Правительством Республики Казахстан, публикуются в официальных печатных изданиях;";
"19) утверждает требования, предъявляемые к степеням защиты вексельной бумаги, производимой на территории или ввозимой на территорию Республики Казахстан, а также технические требования к вексельной бумаге;";
"22) осуществляет подготовку и повышение квалификации работников Национального Банка Казахстана;";
пункт 19 изложить в следующей редакции:
"19. Нераспределенный чистый доход Национального Банка Казахстана за финансовый год определяется как разница между фактически полученными доходами и расходами (за исключением образовавшейся суммы нереализованного дохода, относимой на счета переоценки золотовалютных активов), относящимися к данному финансовому году.
Нераспределенный чистый доход Национального Банка Казахстана, уменьшенный на сумму созданных общих провизий (резервов) по банковским активам и на сумму реализованного дохода от переоценки золотовалютных активов, направляется на увеличение уставного и (или) резервного капиталов в размере, установленном Правлением Национального Банка Казахстана.
После утверждения Президентом Республики Казахстан годового отчета Национального Банка Казахстана оставшаяся часть нераспределенного чистого дохода перечисляется в государственный бюджет с отсрочкой на один финансовый год.
В случае если размер резервного капитала составляет менее суммы уставного капитала, то весь нераспределенный чистый доход остается в распоряжении Национального Банка Казахстана и направляется на пополнение резервного капитала до достижения им размера уставного капитала. При недостаточности средств резервного капитала для возмещения убытков финансового года непокрытые убытки компенсируются Национальному Банку Казахстана в полном объеме за счет средств государственного бюджета с отсрочкой на один финансовый год.";
в пункте 20:
в абзаце первом слова "полученного им" заменить словом "нераспределенного";
в абзаце третьем:
слова "образуется в размере" заменить словами "формируется в размере не менее";
после слов "за счет" дополнить словом "нераспределенного";
в подпункте 2) слова "Республике Казахстан" заменить словами "Национальном Банке Казахстана";
дополнить абзацами следующего содержания:
"Курсовые разницы по золотовалютным активам, являющиеся следствием изменений в оценке активов или обязательств Национального Банка Казахстана, относятся на счета нереализованных доходов или расходов отчетного периода, в котором они возникли. В течение финансового года сумма реализованного дохода или расхода, рассчитанная в соответствии с нормативными правовыми актами Национального Банка Казахстана, направляется на соответствующие счета доходов и расходов отчетного периода. По результатам завершения финансового года нереализованные доходы и расходы относятся на соответствующие счета переоценки. В случае отсутствия остатков на счетах переоценки по видам золотовалютных активов возникающая отрицательная курсовая разница относится на расходы отчетного периода. Реализованные доходы от переоценки золотовалютных активов направляются на увеличение резервного капитала в полном объеме.
Национальный Банк Казахстана должен поддерживать золотовалютные активы на уровне, необходимом для обеспечения стабильности и конвертируемости национальной валюты, осуществления платежей по обязательствам Республики Казахстан.";
пункт 23 изложить в следующей редакции:

"23. Қазақстан Ұлттық Банкi Басқармасының құзыретiне:
1) мемлекеттiк ақша-кредит саясатын әзiрлеу;
2) банк қызметiнiң, бухгалтерлiк есептiң, ақша төлемдерi мен аударымдарының, вексель айналымының, валюта операцияларын және олардың сақталуын қадағалауды жүзеге асырудың, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заң актiлерiнде және Қазақстан Республикасы Президентiнiң нормативтiк құқықтық актiлерiнде көзделген жағдайларда қызметтiң өзге де түрлерiне қатысты Қазақстан Ұлттық Банкiнiң нормативтiк құқықтық актiлерiн бекiту;
3) Қазақстан Республикасы Президентi бекiткен тұжырымдама негiзiнде банкноттар мен монеталардың номиналдық құнын, сондай-ақ дизайнын айқындау, Қазақстан Республикасының ұлттық валютасы банкноттары мен монеталарын шығару, банкноттар мен монеталардың дизайны немесе нысаны өзгерген кезде оларды ауыстыру, сондай-ақ ескi және бүлiнген банкноттар мен монеталарды айырбастау тәртiбiн белгiлеу туралы шешiмдер қабылдау;
4) коллекциялық және инвестициялық монеталарды шығару тақырыбын, дайындау таралымын, қоспасын, шығарылатын мерзiмi мен күнiн айқындау;
5) басқа елдердiң тапсырыстары бойынша коллекциялық монеталар соғу туралы шешiм қабылдау;
6) Қазақстан Ұлттық Банкiнiң банкноттар мен монеталарды сату және сатып алу тәртiбiн айқындау;
7) ресми қайта қаржыландыру ставкасын белгiлеу;
8) қызметiнiң ерекше түрi шетел валютасымен айырбастау операцияларын жүргiзу болып табылатын уәкiлеттi ұйымдарға берiлетiн шетел валютасымен айырбастау операцияларын ұйымдастыруға берiлген лицензияны қоспағанда, "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi туралы" Қазақстан Республикасының Заңында көзделген банк операцияларының жекелеген түрлерiн жүргiзуге лицензия беру, қолданылуын тоқтату және қайтарып алу туралы шешiмдер қабылдау;
9) банктерде операциялар жүргiзуге сенiмхат берудiң тәртiбiн белгiлеу;
10) алтынвалюта активтерiн басқарудың негiзгi принциптерiн айқындау;
11) монетарлыққа жатқызылатын қызметтi айқындау;
12) Қазақстан Ұлттық Банкiнiң жұмысы туралы жылдық есептi қарау, қабылдау және Қазақстан Республикасы Президентiнiң бекiтуіне ұсыну;
13) тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер) экспортынан шетел валютасындағы түсімдi мiндеттi сату режимiн енгiзу және күшін жою туралы шешiмдер қабылдау;
14) Қазақстан Ұлттық Банкiнiң жылдық шоғырландырылған қаржылық есептiлігін қарау және бекiту;
15) Қазақстан Ұлттық Банкiнiң жарғылық және резервтiк капиталын қалыптастыру, Қазақстан Ұлттық Банкінің негiзгi құрал-жабдықтарын және өзге де мүлкiн, бюджеттi (шығыстар сметасын) пайдалану, ақылы қызмет көрсету тәртiбi туралы оның нормативтiк құқықтық актiлерiн бекіту;

"23. В компетенцию Правления Национального Банка Казахстана входит:
1) разработка государственной денежно-кредитной политики;
2) утверждение нормативных правовых актов Национального Банка Казахстана, касающихся отдельных вопросов банковской деятельности, бухгалтерского учета, платежей и переводов денег, вексельного обращения, осуществления валютных операций и надзора за их соблюдением, а также иных видов деятельности в случаях, предусмотренных законодательными актами Республики Казахстан и нормативными правовыми актами Президента Республики Казахстан;
3) определение номинальной стоимости, а также дизайна банкнот и монет на основе утвержденной Президентом Республики Казахстан концепции, принятие решения о выпуске банкнот и монет национальной валюты Республики Казахстан, замене банкнот и монет при изменении их дизайна или формы, а также установление порядка обмена ветхих и поврежденных банкнот и монет;
4) определение тематики выпуска, тиража изготовления, сплава, сроков и даты выпуска коллекционных и инвестиционных монет;
5) принятие решения о чеканке коллекционных монет по заказам других стран;
6) определение порядка продажи и выкупа Национальным Банком Казахстана банкнот и монет;
7) установление официальной ставки рефинансирования;
8) принятие решений о выдаче, приостановлении действия и отзыве лицензии на проведение отдельных видов банковских операций, предусмотренных Законом Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан", за исключением лицензии на организацию обменных операций с иностранной валютой, выдаваемой уполномоченным организациям, исключительным видом деятельности которых является проведение обменных операций с иностранной валютой;
9) установление порядка выдачи доверенности на совершение операций в банках;
10) определение основных принципов управления золотовалютными активами;
11) определение деятельности, относящейся к монетарной;
12) рассмотрение, принятие и представление на утверждение Президенту Республики Казахстан годового отчета о работе Национального Банка Казахстана;
13) принятие решений о введении и отмене режима обязательной продажи выручки в иностранной валюте от экспорта товаров (работ, услуг);
14) рассмотрение и утверждение годовой консолидированной финансовой отчетности Национального Банка Казахстана;
15) утверждение нормативных правовых актов Национального Банка Казахстана о порядке формирования его уставного и резервного капиталов, использования основных средств и иного имущества, бюджета (сметы расходов) Национального Банка Казахстана, об оказании платных услуг;

16) Қазақстан Ұлттық Банкi департаменттерiнiң директорларын, филиалдарының, өкiлдiктерiнiң және ұйымдарының біріншi басшыларын лауазымға тағайындауға (лауазымнан босатуға) келiсiм беру;
17) Қазақстан Ұлттық Банкi, оның филиалдары, өкiлдiктерi және ұйымдары қызметкерлерiнiң еңбек жағдайын, оған ақы төлеудi, әлеуметтiк-тұрмыстық қамтамасыз етудi, бiліктiлiгiн арттыруды және қайта даярлауды айқындау және бекiту;
18) уәкiлеттi орган басшысының ұсынуы бойынша оны қаржыландырудың жалпы сомасын бекіту;
19) "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi туралы" Қазақстан Республикасы Заңына сәйкес халықаралық және өзге де ұйымдарға Қазақстан Ұлттық Банкiнiң қатысуы туралы шешiмдер қабылдау;
20) Қазақстан Ұлттық Банкi Директорлар кеңесiнiң (Директораттың) құрамын бекiту;
21) қызметiн реттеу мен қадағалау уәкiлеттi органға және Қазақстанның Ұлттық Банкiне жүктелген ұйымдар үшiн бухгалтерлiк есеп шоттарының үлгі жоспарларын, бухгалтерлiк есеп және қаржылық есептiлiк бойынша нормативтік құқықтық актiлердi, сондай-ақ халықаралық қаржылық есептiлiк стандарттарымен реттелмеген және оларға қайшы келмейтiн мәселелер бойынша бухгалтерлік есеп стандарттарын және оларға әдістемелік ұсынымдарды бухгалтерлiк есеп және қаржылық есептiлiк жүйесiн реттеу жөнiндегi уәкiлеттi органның келісiмi бойынша бекiту;
22) банк болып табылмайтын заңды тұлғаларға Қазақстан Ұлттық Банкінде банктiк шоттар ашудың шарттарын айқындау;
23) Қазақстан Республикасының аумағында шығарылатын немесе аумағына әкелiнетін вексель қағазының қорғалу дәрежесiне қойылатын талаптарды, сондай-ақ вексель қағазына қойылатын техникалық талаптарды бекiту;
24) Қазақстанның Ұлттық Банкi берген кредиттер бойынша банктердің және басқа ұйымдардың Қазақстанның Ұлттық Банкi алдындағы берешегiн қайта құрылымдау шарттарын айқындау;
25) Қазақстан Ұлттық Банкiнiң құрылымын, жалпы штат санын, Қазақстан Ұлттық Банкiнiң еңбекақы төлеу жүйесiн және Қазақстанның Ұлттық Банкi туралы ереженi, сондай-ақ оларға өзгерiстер мен толықтыруларды қарау, мақұлдау және Қазақстан Республикасы Президентiнiң бекiтуiне ұсыну;
26) жарғылық және (немесе) резервтiк капиталдарды қалыптастыруға жiберiлетiн бөлiнбеген таза кiрiс мөлшерiн белгiлеу;
27) өкiлеттігіне Қазақстанның Ұлттық Банкi мен Қазақстан Республикасының Үкiметi арасында жасалатын мүлiктi сенiмгерлiк басқару туралы шарттардың негiзiнде берiлген активтердi сенiмгерлiк басқару бойынша шұғыл шешiмдер қабылдау кiретiн лауазымды тұлғаны (Қазақстанның Ұлттық Банкi Төрағасының орынбасарынан төмен емес деңгейдегi) айқындау;

16) дача согласия на назначение на должность (освобождение от должности) директоров департаментов, первых руководителей филиалов, представительств и организаций Национального Банка Казахстана;
17) определение и утверждение условий труда, его оплаты, социально-бытового обеспечения, повышения квалификации и переподготовки работников Национального Банка Казахстана, его филиалов, представительств и организаций;
18) утверждение общей суммы финансирования уполномоченного органа по представлению его руководителя;
19) принятие решений об участии Национального Банка Казахстана в международных и иных организациях в соответствии с Законом Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан";
20) утверждение состава Совета директоров (Директората) Национального Банка Казахстана;
21) утверждение для организаций, регулирование и надзор за деятельностью которых возложены на уполномоченный орган и Национальный Банк Казахстана, типовых планов счетов бухгалтерского учета, нормативных правовых актов по бухгалтерскому учету и финансовой отчетности, а также по согласованию с уполномоченным органом по регулированию системы бухгалтерского учета и финансовой отчетности стандартов бухгалтерского учета по вопросам, не урегулированным международными стандартами финансовой отчетности и не противоречащим им, и методических рекомендаций к ним;
22) определение условий открытия банковских счетов в Национальном Банке Казахстана юридическим лицам, не являющимся банками;
23) утверждение требований, предъявляемых к степеням защиты вексельной бумаги, производимой на территории или ввозимой на территорию Республики Казахстан, а также технических требований к вексельной бумаге;
24) определение условий реструктуризации задолженности банков и других организаций перед Национальным Банком Казахстана по кредитам, предоставленным Национальным Банком Казахстана;
25) рассмотрение, одобрение и представление на утверждение Президенту Республики Казахстан структуры, общей штатной численности, системы оплаты труда Национального Банка Казахстана и Положения о Национальном Банке Казахстана, а также изменений и дополнений в них;
26) установление размера нераспределенного чистого дохода, направляемого на формирование уставного и (или) резервного капиталов;
27) определение должностного лица (на уровне не ниже заместителя Председателя Национального Банка Казахстана), в полномочия которого входит оперативное принятие решений по доверительному управлению активами, переданными на основании заключаемых между Национальным Банком Казахстана и Правительством Республики Казахстан договоров о доверительном управлении имуществом;

28) банктер үшiн ең төменгi резервтiк талаптардың нормативiн бекiту;
29) Ұлттық Банктiң лицензиясы негiзiнде инкассация бойынша операцияны жүзеге асыратын заңды тұлғалардың, сондай-ақ қызметiнiң ерекше түрi шетел валютасымен айырбастау операцияларын ұйымдастыру болып табылатын заңды тұлғалардың жарғылық капиталының ең аз мөлшерiн және қалыптастыру тәртiбiн белгілеу;
30) халықаралық қаржылық есептiлiктiң стандарттарын ескере отырып Қазақстан Ұлттық Банкi үшiн бухгалтерлiк есеп саясаты мен әдiстерiн айқындау;
31) Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының инвестициялық операцияларды жүзеге асыру ережелерiн, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын сенiмгерлiк басқару нәтижелерi туралы Қазақстан Республикасының Үкiметiне ұсынылатын есептi бекiту;
32) Қазақстан Республикасы Парламентiне Қазақстан Республикасы Ұлттық қорын сенiмгерлiк басқару нәтижелерi туралы жыл сайын ақпарат беру;
33) өкiлеттiгiне Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын сенiмгерлiк басқару бойынша шұғыл шешiмдер қабылдау кiретiн лауазымды тұлғаны (өкiлеттi өкiл) (Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi Төрағасының орынбасарынан төмен емес деңгейдегi) айқындау;
34) Қазақстан Республикасы ұлттық валютасының ресми бағамы белгіленетiн шетел валюталарының тiзбесiн айқындау кiредi;
35) бағалы қағаздар эмитенттерiнiң кредиттiк рейтингiсiнiң ең төменгi деңгейiн айқындайды.
Қазақстан Ұлттық Банкiнiң Басқармасы Қазақстан Ұлттық Банкiнiң құзыретiне кiретiн кез келген мәселенi қарауға әрi шешiм қабылдауға құқылы.";
36-тармақтың бiрiншi сөйлемi мынадай редакцияда жазылсын:
"Филиалдың қызметiне басшылықты Қазақстан Ұлттық Банкi Басқармасының келiсiмi бойынша Қазақстан Ұлттық Банкiнiң Төрағасы лауазымға тағайындайтын (лауазымнан босататын) оның директоры жүзеге асырады.";
45-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"45. Қазақстан Ұлттық Банкi Басқармасының шешiмi негізiнде Қазақстан Ұлттық Банкiнiң қызметін тексеруді, оның ішiнде қаржылық есептілікке аудиттi құрылтайшылар құрамына Экономикалық ынтымақтастық және даму ұйымына (ЭЫДҰ) мүше мемлекеттердiң орталық банкiнiң аудитiн жүргізу тәжiрибесi бар аудиторлық ұйым кiретiн аудиторлық ұйым жыл сайын жүзеге асырады. Қазақстан Ұлттық Банкiнiң және оның ұйымдарының қызметін тексерудi тек қана Қазақстан Республикасы Президентiнiң келiсiмi немесе тапсырмасы бойынша кез келген мемлекеттік орган жүзеге асырады.".
2. Осы Жарлық 2005 жылғы 18 желтоқсаннан бастап қолданысқа енетiн 1-тармақтың отыз үшiнші абзацын қоспағанда, қол қойылған күнiнен бастап қолданысқа енгізiледi.
Қазақстан Республикасының
Президентi

28) утверждение нормативов минимальных резервных требований для банков;
29) установление минимального размера и порядка формирования уставного капитала юридических лиц, осуществляющих на основании лицензии Национального Банка операции по инкассации, а также юридических лиц, исключительным видом деятельности которых является организация обменных операций с иностранной валютой;
30) определение политики и методов бухгалтерского учета для Национального Банка Казахстана с учетом международных стандартов финансовой отчетности;
31) утверждение правил осуществления инвестиционных операций Национального фонда Республики Казахстан, а также отчета о результатах доверительного управления Национальным фондом Республики Казахстан, представляемого Правительству Республики Казахстан;
32) ежегодное предоставление информации о результатах доверительного управления Национальным фондом Республики Казахстан Парламенту Республики Казахстан;
33) определение должностного лица (на уровне не ниже заместителя Председателя Национального Банка Казахстана), в полномочия которого входит оперативное принятие решений по доверительному управлению Национальным фондом Республики Казахстан (полномочный представитель);
34) определение перечня иностранных валют, по которым устанавливается официальный курс национальной валюты Республики Казахстан;
35) определение минимального уровня кредитного рейтинга эмитентов ценных бумаг.
Правление Национального Банка Казахстана вправе рассмотреть и принять решение по любому вопросу, входящему в компетенцию Национального Банка Казахстана.";
предложение первое пункта 36 изложить в следующей редакции:
"Руководство деятельностью филиала осуществляет его директор, назначаемый на должность (освобождаемый от должности) Председателем Национального Банка Казахстана с согласия Правления Национального Банка Казахстана.";
пункт 45 изложить в следующей редакции:
"45. На основании решения Правления Национального Банка Казахстана проверка деятельности Национального Банка Казахстана, в том числе аудит финансовой отчетности, ежегодно осуществляется аудиторской организацией, в состав учредителей которой входит аудиторская организация, имеющая опыт аудита центрального банка государства - члена Организации экономического сотрудничества и развития (ОЭСР). Проверка деятельности Национального Банка Казахстана и его организаций любыми государственными органами осуществляется только с согласия или по поручению Президента Республики Казахстан.".
2. Настоящий Указ вводится в действие со дня подписания, за исключением абзаца тридцать третьего пункта 1, который вводится в действие с 18 декабря 2005 года.
Президент
Республики Казахстан