"Каспий", "Тобыл" және "Батыс" әлеуметтік-кәсіпкерлік корпорацияларын құру және олардың қызметін қамтамасыз ету жөніндегі шаралар туралы
Қазақстан Республикасы Президентінің 2007 жылғы 17 қыркүйектегі N 407 Жарлығы
Индустриялық-инновациялық саясат шеңберінде өңірлік дамытудың тиімділігін арттыру мақсатында ҚАУЛЫ ЕТЕМІН:
1. Қазақстан Республикасының Үкіметі заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) олардың жарғылық капиталдарына мемлекет жүз пайыз қатысатын Ақтау қаласында орналасатын "Каспий" әлеуметтік-кәсіпкерлік корпорациясы" ұлттық компаниясы" (бұдан әрі - "Каспий" ӘКК" ҰК" АҚ), Қостанай қаласында орналасатын "Тобыл" әлеуметтік-кәсіпкерлік корпорациясы" ұлттық компаниясы" (бұдан әрі - "Тобыл" ӘКК" ҰК" АҚ) және Ақтөбе қаласында орналасатын "Батыс" әлеуметтік-кәсіпкерлік корпорациясы" ұлттық компаниясы" (бұдан әрі - "Батыс" ӘКК" ҰК" АҚ) акционерлік қоғамдарын құрсын;
2) мемлекеттік және жеке секторларды шоғырландыру, кластерлік тәсіл негізінде біртұтас экономикалық нарық құру, инвестициялар тарту және инновациялар үшін қолайлы экономикалық орта қалыптастыру, өңірлерді әлеуметтік дамытуға, сондай-ақ пайдалы қазбаларды, оның ішінде мынадай пайдалы қазбаларды: газды (көмір қабаттарынан өндірілген метаннан басқа), мұнайды, уранды қоспағанда, кең таралған пайдалы қазбаларды барлауға, өндіруге, қайта өңдеуге бағытталған бағдарламаларды әзірлеуге және іске асыруға қатысу жолымен "Каспий" ӘКК" ҰК" АҚ қызметінің негізгі мәні - Атырау, Маңғыстау облыстарының, "Тобыл" ӘКК" ҰК" АҚ қызметінің негізгі мәні - Солтүстік Қазақстан, Қостанай облыстарының және "Батыс" ӘКК" ҰК" АҚ қызметінің негізгі мәні - Батыс Қазақстан, Ақтөбе облыстарының экономикалық дамуына жәрдемдесу болып белгіленсін;
3) " Каспий " ӘКК" ҰК" АҚ, " Тобыл " ӘКК" ҰК" АҚ және " Батыс " ӘКК" ҰК" АҚ қызметінің негізгі принциптері туралы меморандумдарды бекітсін;
4) "Каспий" ӘКК" ҰК" АҚ, "Тобыл" ӘКК" ҰК" АҚ және "Батыс" ӘКК" ҰК" АҚ қызметі үшін, жер учаскелерін және республикалық, коммуналдық меншік объектілерін, оның ішінде олардың жарғылық капиталына ақы төлеуді қоса алғанда, қажетті мемлекеттік активтерді беруді қамтамасыз етсін;
5) нормативтік құқықтық актілерге тиісті өзгерістер мен толықтырулар енгізсін;
6) осы Жарлықтан туындайтын өзге де шаралар қабылдасын.
Ескерту. 1-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Президентінің 2008.07.20. N 632 Жарлығымен.
2. Осы Жарлықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне жүктелсін.
3. Осы Жарлық қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті

О мерах по созданию и обеспечению деятельности социально-предпринимательских корпораций "Каспий", "Тобол" и "Батыс"
Указ Президента Республики Казахстан от 17 сентября 2007 года N 407
Подлежит опубликованию в Собрании
актов Президента и Правительства
Республики Казахстан и
республиканской печати
В целях повышения эффективности регионального развития в рамках индустриально-инновационной политики ПОСТАНОВЛЯЮ:
1. Правительству Республики Казахстан в установленном законодательством порядке:
1) создать акционерные общества со стопроцентным участием государства в их уставных капиталах - "Национальная компания "Социально-предпринимательская корпорация "Каспий" (далее - АО "НК "СПК "Каспий") с местом дислокации в городе Актау, "Национальная компания "Социально-предпринимательская корпорация "Тобол" (далее - АО "НК "СПК "Тобол") с местом дислокации в городе Костанае и "Национальная компания "Социально-предпринимательская корпорация "Батыс" (далее - АО "НК "СПК "Батыс") с местом дислокации в городе Актобе;
2) определить основным предметом деятельности АО "НК "СПК "Каспий" содействие экономическому развитию Атырауской, Мангистауской областей, АО "НК "СПК "Тобол" - Северо-Казахстанской, Костанайской областей и АО "НК "СПК "Батыс" - Западно-Казахстанской и Актюбинской областей путем консолидации государственного и частного секторов, создания единого экономического рынка на основе кластерного подхода, формирования благоприятной экономической среды для привлечения инвестиций и инноваций, участия в разработке и реализации программ, направленных на социальное развитие регионов, а также разведку, добычу, переработку полезных ископаемых, в том числе и общераспространенных, за исключением следующих полезных ископаемых: газ (кроме метана, добываемого из угольных пластов), нефть, уран;
3) утвердить меморандумы об основных принципах деятельности АО "НК "СПК " Каспий ", АО "НК "СПК " Тобол " и АО "НК "СПК " Батыс ";
4) обеспечить передачу необходимых для деятельности АО "НК "СПК "Каспий", АО "НК "СПК "Тобол" и АО "НК "СПК "Батыс" государственных активов, включая земельные участки и объекты республиканской, коммунальной собственности, в том числе в оплату их уставных капиталов;
5) внести соответствующие изменения и дополнения в нормативные правовые акты;
6) принять иные меры, вытекающие из настоящего Указа.
Сноска. Пункт 1 с изменениями, внесенными Указом Президента РК от 20.07.2008 N 632 .
2. Контроль за исполнением настоящего Указа возложить на Администрацию Президента Республики Казахстан.
3. Настоящий Указ вводится в действие со дня подписания.
Президент
Республики Казахстан