Бірінші басшыларын Қазақстан Республикасының Президенті қызметке тағайындайтын және қызметтен босататын мемлекеттік жоғары оқу орындарының мәселелері туралы
Қазақстан Республикасы Президентінің 2008 жылғы 21 сәуірдегі N 573 Жарлығы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Президентінің 2019 жылғы 17 тамыздағы № 120 Жарлығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Президентінің 17.08.2019 № 120 Жарлығымен.
ҚАУЛЫ ЕТЕМІН:
1. Қоса беріліп отырған:
1) бірінші басшыларын Қазақстан Республикасының Президенті қызметке тағайындайтын және қызметтен босататын мемлекеттік жоғары оқу орындарының тізбесі;
2) Қазақстан Республикасының Президенті қызметке тағайындайтын мемлекеттік жоғары оқу орындарының бірінші басшыларын қызметке тағайындау, аттестаттау және қызметтен босату ережелері бекітілсін.
Ескерту. 1-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Президентінің 2012.01.27 № 257 Жарлығымен.
2. Осы Жарлық алғаш ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Н. Назарбаев
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2008 жылғы 21 сәуірдегі
N 573 Жарлығымен
БЕКІТІЛГЕН
Бірінші басшыларын Қазақстан Республикасының Президенті қызметке
тағайындайтын және қызметтен босататын мемлекеттік жоғары оқу орындарының
ТІЗБЕСІ
Ескерту. Тізбеге өзгерістер енгізілді - ҚР Президентінің 2010.06.12 N 996; 26.08.2015 N 75; 29.08.2016 N 313; 25.12.2018 № 805 Жарлықтарымен.
1. Әл-Фараби атындағы Қазақ ұлттық университеті
2. Л.Н.Гумилев атындағы Еуразия ұлттық университеті
3. Қ.И. Сәтбаев атындағы Қазақ ұлттық техникалық зерттеу университеті
4. Абай атындағы Қазақ ұлттық педагогикалық университеті
5. Қазақ ұлттық аграрлық университеті
6. Құрманғазы атындағы Қазақ ұлттық консерваториясы
7. Қазақ ұлттық өнер университеті
8. Т.Қ.Жүргенов атындағы Қазақ ұлттық өнер академиясы
9. С.Ж.Асфендияров атындағы Қазақ ұлттық медициналық университеті
10. Қазақ ұлттық хореография академиясы
11. Қазақ ұлттық қыздар педагогикалық университеті
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2008 жылғы 21 сәуірдегі
N 573 Жарлығымен
БЕКІТІЛГЕН
Қазақстан Республикасының Президенті қызметке тағайындайтын мемлекеттік жоғары оқу орындарының бірінші басшыларын қызметке тағайындау, аттестаттау және қызметтен босату ережелері
Ескерту. Ереженің тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Президентінің 2012.01.27 № 257 Жарлығымен.
1. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасының Президенті қызметке тағайындайтын мемлекеттік жоғары оқу орындарының бірінші басшыларын қызметке тағайындау, аттестаттау және қызметтен босату ережелері (бұдан әрі - Ереже) "Білім туралы" Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 27 шілдедегі Заңына сәйкес әзірленді.
Ереже Қазақстан Республикасының Президенті қызметке тағайындайтын мемлекеттік жоғары оқу орындарының бірінші басшыларын қызметке тағайындау, аттестаттау және қызметтен босату тәртібін айқындайды.

О вопросах государственных высших учебных заведений, первые руководители которых назначаются на должности и освобождаются от должностей Президентом Республики Казахстан
Указ Президента Республики Казахстан от 21 апреля 2008 года N 573. Утратил силу Указом Президента Республики Казахстан от 17 августа 2019 года № 120
Сноска. Утратил силу Указом Президента РК от 17.08.2019 № 120.
Подлежит опубликованию в Собрании
актов Президента и Правительства
Республики Казахстан
ПОСТАНОВЛЯЮ:
1. Утвердить прилагаемые:
1) перечень государственных высших учебных заведений, первые руководители которых назначаются на должности и освобождаются от должностей Президентом Республики Казахстан;
2) Правила назначения, аттестации и освобождения от должности первых руководителей государственных высших учебных заведений, назначаемых Президентом Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 1 с изменениями, внесенными Указом Президента РК от 27.01.2012 № 257.
2. Настоящий Указ вводится в действие со дня его первого официального опубликования.
Президент
Республики Казахстан
Н. Назарбаев
УТВЕРЖДЕН
Указом Президента
Республики Казахстан
от 21 апреля 2008 года N 573
ПЕРЕЧЕНЬ
государственных высших учебных заведений,
первые руководители которых назначаются
на должности и освобождаются от должностей
Президентом Республики Казахстан
Сноска. Перечень с изменениями, внесенными указами Президента РК от 12.06.2010 № 996; от 26.08.2015 № 75; от 29.08.2016 № 313; от 26.12.2018 № 805.
1. Казахский национальный университет имени аль-Фараби
2. Евразийский национальный университет имени Л.Н. Гумилева
3. Казахский национальный исследовательский технический университет имени К.И. Сатпаева
4. Казахский национальный педагогический университет имени Абая
5. Казахский национальный аграрный университет
6. Казахская национальная консерватория имени Курмангазы
7. Казахский национальный университет искусств
8. Казахская национальная академия искусств имени Т.К. Жургенова
9. Казахский национальный медицинский университет имени С.Д. Асфендиярова
10. Казахская национальная академия хореографии
11. Казахский национальный женский педагогический университет
УТВЕРЖДЕНЫ
Указом Президента
Республики Казахстан
от 21 апреля 2008 года N 573
ПРАВИЛА
назначения, аттестации и освобождения от должности первых руководителей государственных высших учебных заведений, назначаемых Президентом Республики Казахстан
Сноска. Заголовок в редакции Указа Президента РК от 27.01.2012 № 257.
1. Общие положения
1. Настоящие Правила назначения, аттестации и освобождения от должности первых руководителей государственных высших учебных заведений, назначаемых Президентом Республики Казахстан (далее - Правила), разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан от 27 июля 2007 года "Об образовании".
Правила определяют порядок назначения, аттестации и освобождения от должности первых руководителей государственных высших учебных заведений, назначаемых Президентом Республики Казахстан.

Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Президентінің 2012.01.27 № 257 Жарлығымен.
2. Қызметке тағайындау және қызметтен босату тәртібі
2. Қарамағында мемлекеттік жоғары оқу орны бар мемлекеттік органның басшысы Қазақстан Республикасының Премьер-Министрімен келіскені туралы ақпаратты, сондай-ақ ұсынылып отырған тағайындаудың немесе босатудың себептері мен дәлелдерін көрсете отырып, мемлекеттік жоғары оқу орнының бірінші басшысын қызметке тағайындау үшін кандидатураны немесе қызметтен босату туралы ұсынысты Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне келісуге енгізеді.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Президентінің 26.02.2018 № 643 Жарлығымен.
3. Мемлекеттік жоғары оқу орнының бірінші басшысын қызметке тағайындау үшін ұсынылып отырған кандидатура немесе қызметтен босату туралы ұсыныс Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігімен келісілгеннен кейін Қазақстан Республикасы Президентінің қарауына тиісті ұсыныс енгізіледі.
4. Мемлекеттік жоғары оқу орны бірінші басшысының лауазымына ұсынылатын кандидатураны тағайындау туралы ұсынысқа мынадай құжаттар қоса беріледі:
1) қарамағында мемлекеттік жоғары оқу орны бар мемлекеттік органның басшысы қол қойған мінездеме;
2) кадрлар есебі бойынша жеке парақ;
3) ғылыми еңбектер тізімі;
4) білімі, ғылыми дәрежесі мен атағы туралы құжаттардың көшірмелері;
5) еңбек кітапшасының көшірмесі.
Лауазымға тағайындау туралы ұсыныста мемлекеттік жоғары оқу орны бірінші басшысының лауазымына тағайындауға ұсынылатын кандидаттың қысқаша іскерлік және жеке қасиетінің мінездемесі беріледі.
Мемлекеттік жоғары оқу орны бірінші басшысының лауазымынан босату туралы ұсынысқа аттестаттау комиссиясының хаттамасы қоса беріледі.
5. Қазақстан Республикасының Президенті мемлекеттік жоғары оқу орнының бірінші басшысын атқаратын лауазымынан босатуы мүмкін.
3. Аттестаттаудан өтудің тәртібі
6. Қазақстан Республикасының Президенті қызметке тағайындайтын және қызметтен босататын мемлекеттік жоғары оқу орындарының бірінші басшылары үш жылда бір рет аттестаттаудан өтеді. Мемлекеттік жоғары оқу орнының бірінші басшысының алғашқы аттестаттаудан өтуі оның қызметке тағайындалған күнінен бастап үш жыл өткеннен кейін өткізіледі.
Мемлекеттік жоғары оқу орындарының бірінші басшыларын аттестаттаудан өткізуді аттестаттау комиссиясы (бұдан әрі - Комиссия) жүргізеді. Комиссияның құрамын қарамағында мемлекеттік жоғары оқу орны бар мемлекеттік орган бекітеді. Комиссияның құрамына Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігінің, Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің, қарамағында мемлекеттік жоғары оқу орны бар мемлекеттік органның және қоғамдық ұйымдардың өкілдері енгізіледі.
Қарамағында мемлекеттік жоғары оқу орны бар мемлекеттік органның басшысы Комиссияның төрағасы болып табылады.

Сноска. Пункт 1 в редакции Указа Президента РК от 27.01.2012 № 257.
2. Порядок назначения на должность
и освобождения от должности
2. Руководитель государственного органа, в ведении которого находится государственное высшее учебное заведение, вносит на согласование в Администрацию Президента Республики Казахстан кандидатуру для назначения на должность или предложение об освобождении от должности первого руководителя государственного высшего учебного заведения с указанием информации о согласовании кандидатуры с Премьер-Министром Республики Казахстан, а также причин и мотивов предлагаемого назначения или освобождения.
Сноска. Пункт 2 в редакции Указа Президента РК от 26.02.2018 № 643.
3. После согласования с Администрацией Президента Республики Казахстан кандидатуры, предлагаемой для назначения на должность, или предложения об освобождении от должности первого pyководителя государственного высшего учебного заведения, соответствующее представление вносится на рассмотрение Президенту Республики Казахстан.
4. К представлению о назначении рекомендуемой кандидатуры на должность первого руководителя государственного высшего учебного заведения прилагаются следующие документы:
1) характеристика, подписанная руководителем государственного органа, в ведении которого находится государственное высшее учебное заведение;
2) личный листок по учету кадров;
3) список научных трудов;
4) копии документов об образовании, ученых степенях и званиях;
5) копия трудовой книжки.
В представлении о назначении на должность дается краткая характеристика деловых и личных качеств кандидата, рекомендуемого для назначения на должность первого руководителя государственного высшего учебного заведения.
К представлению об освобождении от должности первого руководителя государственного высшего учебного заведения прилагается протокол аттестационной комиссии.
5. Первый руководитель государственного высшего учебного заведения может быть освобожден от занимаемой должности Президентом Республики Казахстан.
3. Порядок прохождения аттестации
6. Первые руководители государственных высших учебных заведений, назначаемые на должности и освобождаемые от должностей Президентом Республики Казахстан, один раз в три года проходят аттестацию. Первоначальная аттестация первого руководителя государственного высшего учебного заведения проводится по истечении трех лет со дня его назначения на должность.
Аттестацию первых руководителей государственных высших учебных заведений проводит аттестационная комиссия (далее - Комиссия). Состав Комиссии утверждается государственным органом, в ведении которого находится государственное высшее учебное заведение. В состав Комиссии включаются представители Администрации Президента Республики Казахстан, Министерства образования и науки Республики Казахстан, государственного органа, в ведении которого находится государственное высшее учебное заведение, и общественных организаций.
Председателем Комиссии является руководитель государственного органа, в ведении которого находится государственное высшее учебное заведение.

7. Аттестаттаудан өтуден бір ай бұрын мемлекеттік жоғары оқу орындарының бірінші басшылары Комиссияның төрағасына мынадай құжаттарды ұсынады:
1) жоғары оқу орнының ғылыми кеңесі мақұлдаған негізгі жұмыс қорытындылары туралы есеп;
2) жоғары оқу орнын дамыту перспективасына арналған қызмет бағдарламасы;
3) есепті кезеңдегі ғылыми еңбектердің тізімі.
8. Комиссияның отырысында мемлекеттік жоғары оқу орны бірінші басшысының өткен кезеңдегі жұмыс қорытындылары туралы қысқаша есебі және жоғары оқу орнының перспективаға арналған қызмет бағдарламасы тыңдалады.
9. Құжаттарды қараудың және мемлекеттік жоғары оқу орнының бірінші басшысын тыңдау нәтижелері бойынша Комиссия мынадай шешімдердің бірін қабылдайды:
1) атқаратын лауазымына сәйкес келеді;
2) атқаратын лауазымына сәйкес келмейді;
3) қайта аттестаттаудан өтуі тиіс.
10. Комиссияның атқаратын лауазымына сәйкес келмеуі туралы шешім қабылдауы аттестаттаудың теріс нәтижесі болып табылады және атқаратын лауазымынан босатуға ұсыныс енгізу үшін негіз болады.
11. Қайта аттестаттау осы Ережелерде айқындалған тәртіппен бастапқы аттестаттау өткізілген сәттен бастап алты айдан кейін өткізіледі. Комиссия қайта аттестаттауды жүргізе отырып, мынадай шешімдердің бірін қабылдайды:
1) атқаратын лауазымына сәйкес келеді;
2) атқаратын лауазымына сәйкес келмейді.
12. Комиссияның шешімі Комиссия мүшелерінің ашық дауыс беруі арқылы көпшілік дауыспен қабылданады.
Дауыстар тең болған кезде Комиссия төрағасы берген дауыс шешуші болып саналады.
Шешім, егер Комиссия отырысына Комиссия мүшелерінің кемінде үштен екісі қатысса, заңды болып саналады.
13. Комиссияның шешімі хаттамамен рәсімделеді, оған Комиссия төрағасы қол қояды және мемлекеттік жоғары оқу орны бірінші басшысының аттестаттау парағына және қызмет ету тізіміне енгізіледі.
14. Комиссия атқаратын лауазымына сәйкес келмеуі туралы шешім қабылдаған жағдайда хаттама қызметтен босату туралы ұсыныспен бірге Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігіне жіберіледі.
15. Мемлекеттік жоғары оқу орны бірінші басшысының Комиссия шешіміне заңнамада белгіленген тәртіппен шағымдануына құқығы бар.

7. За месяц до прохождения аттестации первые руководители государственных высших учебных заведений представляют председателю Комиссии следующие документы:
1) отчет об основных итогах работы, одобренный ученым советом высшего учебного заведения;
2) программу деятельности высшего учебного заведения на перспективу развития;
3) список научных трудов за отчетный период.
8. На заседании Комиссии заслушивается краткий отчет первого руководителя государственного высшего учебного заведения об итогах работы за истекший период и программа деятельности высшего учебного заведения на перспективу.
9. По результатам рассмотрения документов и заслушивания первого руководителя государственного высшего учебного заведения Комиссия принимает одно из следующих решений:
1) соответствует занимаемой должности;
2) не соответствует занимаемой должности;
3) подлежит повторной аттестации.
10. Принятие Комиссией решения о несоответствии занимаемой должности является отрицательным результатом аттестации и служит основанием для внесения представления на освобождение от занимаемой должности.
11. Повторная аттестация проводится через шесть месяцев с момента проведения первоначальной аттестации в порядке, определенном настоящими Правилами. Комиссия, проведя повторную аттестацию, принимает одно из следующих решений:
1) соответствует занимаемой должности;
2) не соответствует занимаемой должности.
12. Решение Комиссии принимается открытым голосованием большинством голосов членов Комиссии.
При равенстве голосов голос председателя Комиссии является решающим.
Решение считается правомочным, если на заседании Комиссии присутствовали не менее двух третей членов Комиссии.
13. Решение Комиссии оформляется протоколом, который подписывается председателем Комиссии, и заносится в аттестационный лист и послужной список первого руководителя государственного высшего учебного заведения.
14. В случае принятия Комиссией решения о несоответствии занимаемой должности, протокол направляется в Администрацию Президента Республики Казахстан вместе с представлением об освобождении от должности.
15. Первый руководитель государственного высшего учебного заведения вправе обжаловать решение Комиссии в установленном законодательством порядке.