Қазақстан Республикасы мен Француз Республикасының арасындағы Қазақстан-француз Президенттік комиссиясын құру туралы хаттамаға қол қою туралы
Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылғы 15 шілдедегі № 1022 Жарлығы
ҚАУЛЫ ЕТЕМІН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы мен Француз Республикасының арасындағы Қазақстан-француз Президенттік комиссиясын құру туралы хаттаманың жобасы мақұлдансын.
2. Қазақстан Республикасының Мемлекеттік хатшысы - Қазақстан Республикасының Сыртқы істер министрі Қанат Бекмырзаұлы Саудабаев Қазақстан Республикасының атынан Қазақстан Республикасы мен Француз Республикасының арасындағы Қазақстан-француз Президенттік комиссиясын құру туралы хаттамаға қол қойсын, оған қағидаттық сипаты жоқ өзгерістер мен толықтырулар енгізуге рұқсат берілсін.
3. Осы Жарлық қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті                                       Н. Назарбаев
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2010 жылғы 15 шілдедегі
№ 1022 Жарлығымен
МАҚҰЛДАНҒАН
Жоба
Қазақстан Республикасы мен Француз Республикасының арасындағы
Қазақстан-француз Президенттік комиссиясын құру туралы
ХАТТАМА
(2013 жылғы 26 қаңтарда күшіне енді - СІМ-нің ресми сайты)
Бұдан әрі Тараптар деп аталатын Қазақстан Республикасы мен Француз Республикасы,
2008 жылғы 11 маусымда Париж қаласында қол қойылған Қазақстан Республикасы мен Француз Республикасының арасындағы Стратегиялық әріптестік туралы шартты кеңейтуге ниет білдіре отырып,
екі мемлекеттің халықтары арасындағы екіжақты ынтымақтасты және байланысты кеңейту мен нығайтуға деген тілектерін растай отырып,
екіжақты іс-қимылды жақсарту және бірлескен жобаларды жүзеге асыру арқылы ынтымақтастықтың жаңа перспективаларын іздестіру мақсатында ұдайы саяси консультациялардың тұрақты жұмыс істейтін тетігін қалыптастыруда екі мемлекеттің ортақ мүдделерін тани отырып,
мұндай тұрақты жұмыс істейтін тетік саяси консультациялардың өткізілуіне икемділік беруіне және екіжақты ынтымақтастық туралы келісімдер негізінде құрылған аралас комиссиялар мен комитеттерді енгізуіне ниет білдіре отырып,
Қазақстан Республикасының Президенті Н.Ә.Назарбаев пен Француз Республикасының Президенті Н. Саркозидің 2009 жылғы 6 қазанда қабылданған бірлескен шешімдеріне сәйкес,
төмендегілер туралы келісті:
1-бап
Қазақстан-француз Президенттік комиссиясы (бұдан әрі - Комиссия) өзара мүддені білдіретін мәселелер бойынша саяси диалог пен пікір алмасудың тұрақты жұмыс істейтін тетігін қалыптастыру мақсатында құрылады.
2-бап
Комиссия:
Қазақстан-француз ынтымақтастығының жай-күйі бойынша пікір алмасу, екіжақты ынтымақтастықтың неғұрлым перспективалы бағыттарын және өзара іс-қимыл нысандарын жетілдіру жолдарын айқындау;
екіжақты халықаралық шарттар мен Тараптар арасындағы қол жеткізілген уағдаластықтардың орындалу жай-күйі мониторингі;
Тараптар арасындағы өзара іс-қимылды нығайтуға бағытталған басым ынтымақтастық бағдарламаларын әзірлеу, екіжақты халықаралық шарттарын жоспарлаумен дайындау;
екіжақты қарым-қатынастардың проблемалық мәселелерін талдау және реттеу мақсатында жұмыс істейді.

О подписании Протокола между Республикой Казахстан и Французской Республикой о создании Казахстанско-французской Президентской комиссии
Указ Президента Республики Казахстан от 15 июля 2010 года № 1022
ПОСТАНОВЛЯЮ:
1. Одобрить прилагаемый проект Протокола между Республикой Казахстан и Французской Республикой о создании Казахстанско-французской Президентской комиссии.
2. Государственному секретарю Республики Казахстан - Министру иностранных дел Республики Казахстан Саудабаеву Канату Бекмурзаевичу подписать от имени Республики Казахстан Протокол между Республикой Казахстан и Французской Республикой о создании Казахстанско-французской Президентской комиссии, разрешив вносить изменения и дополнения, не имеющие принципиального характера.
3. Настоящий Указ вводится в действие со дня подписания.
Президент
Республики Казахстан                       Н. Назарбаев
ОДОБРЕН
Указом Президента
Республики Казахстан
от 15 июля 2010 года № 1022
Проект
ПРОТОКОЛ
между Республикой Казахстан и Французской Республикой
о создании Казахстанско-французской Президентской комиссии
(Официальный сайт МИД РК - Вступило в силу с даты подписания)
Республика Казахстан и Французская Республика, далее именуемые Сторонами,
желая расширить Договор о стратегическом партнерстве между Республикой Казахстан и Французской Республикой, подписанный 11 июня 2008 года в городе Париже,
подтверждая желание расширять и укреплять двустороннее сотрудничество и связи между народами двух государств,
признавая общие интересы двух государств в формировании постоянно действующего механизма регулярных политических консультаций в целях улучшения двустороннего взаимодействия и поиска новых перспектив сотрудничества посредством осуществления совместных проектов,
желая, чтобы такой постоянно действующий механизм придал гибкость проведению политических консультаций и включал смешанные комиссии и комитеты, созданные на основе соглашений о двустороннем сотрудничестве,
в соответствии с совместным решением Президента Республики Казахстан Назарбаева Н.А. и Президента Французской Республики Саркози Н., принятым 6 октября 2009 года,
согласились о нижеследующем:
Статья 1
Казахстанско-французская Президентская комиссия (далее - Комиссия) создается в целях формирования регулярного действующего механизма политического диалога и обмена мнениями по вопросам, представляющим взаимный интерес.
Статья 2
Комиссия функционирует в целях:
обмена мнениями по состоянию казахстанско-французского сотрудничества, определения наиболее перспективных направлений двустороннего сотрудничества и путей совершенствования форм взаимодействия;
мониторинга состояния исполнения двусторонних международных договоров и договоренностей, достигнутых между Сторонами;
разработки приоритетных программ сотрудничества, планирования и подготовки двусторонних международных договоров, направленных на укрепление взаимодействия между Сторонами;
анализа и урегулирования проблемных вопросов двусторонних отношений.

3-бап
Комиссияны Қазақстан Республикасының Президенті мен Француз Республикасының Президенті басқарады, олар тиісінше Комиссияның қазақстандық және француздық бөліктерінің төрағалары болып табылады.
Қазақстан Республикасының және Француз Республикасының Сыртқы істер министрлері Комиссияның үйлестірушілері (бұдан әрі - үйлестірушілер) болып табылады.
4-бап
Комиссияның құрылымына қол қойылған екіжақты құжаттар негізінде әрекет ететін мынадай аралас комиссиялар (кеңестер, комитеттер) кіреді:
Қазақстан-француз экономикалық ынтымақтастық жөніндегі үкіметаралық комиссия;
Қазақстан-француз іскерлік кеңесі;
Қазақстан-француз бірлескен әскери комиссиясы;
Әскери-техникалық ынтымақтастық жөніндегі комиссия;
Азаматтық қорғаныс, төтенше жағдайлардың алдын алу және оларды жою мәселелері жөніндегі аралас Қазақстан-француз комиссиясы;
Ғарыш кеңістігін бейбіт мақсатта зерттеу және пайдалану саласындағы ынтымақтастық жөніндегі бірлескен комитет.
Қажет болған кезде Комиссияның үйлестірушілері қосымша комиссиялар, комитеттер және жұмыс топтарын қалыптастыру туралы ұсыныстар енгізе алады.
Комиссиялардың отырыстары шеңберінде конференциялар, бизнес-форумдар, көрмелер және тұсаукесерлер ұйымдастырылуы мүмкін.
Тараптар департамент директорлары және Сыртқы істер министрлерінің орынбасарлары деңгейінде сыртқы саясат пен қауіпсіздіктің өзекті мәселелері бойынша саяси консультациялар өткізеді.
5-бап
Қажет болған жағдайда Комиссияның отырыстарын дайындау Президенттердің көмекшілері немесе Сыртқы істер министрлері деңгейінде олардың халықаралық іс-шараларға қатысуы барысында немесе екіжақты сапарлары кезінде талқылануы мүмкін.
6-бап
Комиссияның отырыстары Қазақстан Республикасында және Француз Республикасында кезекпен өткізіледі. Отырыстарды өткізу орны мен күні дипломатиялық арналар арқылы айқындалады.
7-бап
Комиссияның отырыстарында төрағалық етуді қабылдаушы Тарап жүзеге асырады.
Комиссияның отырысын әзірлеуді қабылдаушы Тарап жүзеге асырады.
Комиссияның отырысына үйлестірушілер Комиссияның құрамына кіретін аралас комиссиялардың (кеңестердің, комитеттердің) қызметі туралы есептер ұсынады.
Комиссия отырысының қорытынды құжаты үйлестірушілер қазақ, француз және орыс тілдерінде әзірлейтін Хаттама болып табылады.
Үйлестірушілер Комиссия отырысында қол жеткізілген уағдаластықтардың іске асырылуының мониторингін жүзеге асырады.
8-бап
Осы Хаттама 2008 жылғы 11 маусымдағы Шарт шеңберінде қол қойылған күнінен бастап күшіне енеді.
Алматы қаласында 2010 жылғы 16 шілдеде әрқайсысы қазақ, француз және орыс тілдерінде екі түпнұсқа данада жасалды, әрі барлық мәтіндердің күші бірдей.
Қазақстан Республикасы үшін        Француз Республикасы үшін

Статья 3
Комиссию возглавляют Президент Республики Казахстан и Президент Французской Республики, которые являются председателями соответственно казахстанской и французской частей Комиссии.
Координаторами Комиссии являются министры иностранных дел Республики Казахстан и Французской Республики (далее - координаторы).
Статья 4
В структуру Комиссии входят смешанные комиссии (советы, комитеты), действующие на основании подписанных двусторонних документов:
Казахстанско-французская межправительственная комиссия по экономическому сотрудничеству;
Казахстанско-французский деловой совет;
Совместная казахстанско-французская военная комиссия;
Комиссия по военно-техническому сотрудничеству;
смешанная Казахстанско-французская комиссия по вопросам гражданской обороны, предупреждения и ликвидации чрезвычайных ситуаций;
совместный Комитет по сотрудничеству в сфере исследования и использования космического пространства в мирных целях.
При необходимости координаторы Комиссии могут вносить предложения о формировании дополнительных комиссий, комитетов и рабочих групп.
В рамках заседаний Комиссии могут быть организованы конференции, бизнес-форумы, выставки и презентации.
Стороны проводят политические консультации на уровне директоров департаментов и заместителей министров иностранных дел по актуальным вопросам внешней политики и безопасности.
Статья 5
В случае необходимости подготовка заседаний Комиссии может обсуждаться на уровне помощников президентов или на уровне министров иностранных дел в ходе их участия в международных мероприятиях или во время двусторонних визитов.
Статья 6
Заседания Комиссии проводятся поочередно в Республике Казахстан во Французской Республике. Место и дата проведения заседаний определяются по дипломатическим каналам.
Статья 7
Председательство на заседаниях Комиссии осуществляет принимающая Сторона.
Подготовку заседания Комиссии осуществляет принимающая Сторона.
На заседания Комиссии координаторы представляют отчеты о деятельности смешанных комиссий (советов, комитетов), входящих в состав Комиссии.
Итоговым документом заседания Комиссии является Протокол, подготовленный координаторами на казахском, французском и русском языках.
Координаторы осуществляют мониторинг реализации договоренностей, достигнутых на заседании Комиссии.
Статья 8
Настоящий Протокол вступает в силу со дня подписания в рамках Договора от 11 июня 2008 года.
Совершено в городе Алматы 16 июля 2010 года в двух экземплярах, каждый на казахском, французском и русском языках, причем все тексты имеют одинаковую силу.
За                                          За
Республику Казахстан                       Французскую Республику