ЭКСПО-2017 халықаралық мамандандырылған көрмесін дайындау мен оны өткізу жөніндегі мемлекеттік комиссия құру туралы
Қазақстан Республикасы Президентінің 2012 жылғы 26 қарашадағы № 436 Жарлығы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Президентінің 2017 жылғы 20 қазандағы № 568 Жарлығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Президентінің 20.10.2017 № 568 Жарлығымен.
ҚАУЛЫ ЕТЕМІН:
1. Осы Жарлыққа қосымшаға сәйкес құрамда Астана қаласында 2017 жылы өтетін ЭКСПО-2017 халықаралық мамандандырылған көрмесін дайындау мен оны өткізу жөніндегі мемлекеттік комиссия құрылсын.
2. Осы Жарлық қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2012 жылғы 26 қарашадағы
№ 436 Жарлығына
ҚОСЫМША
ЭКСПО-2017 халықаралық мамандандырылған көрмесін дайындау мен оны өткізу жөніндегі мемлекеттік комиссияның
ЛАУАЗЫМДЫҚ ҚҰРАМЫ
Ескерту. Құрам жаңа редакцияда- ҚР Президентінің 06.08.2014 № 888 Жарлығымен; өзгеріс енгізілді - ҚР Президентінің 09.06.2016 N 275 Жарлығымен.
Қазақстан Республикасының Премьер-Министрі, төраға
Астана қаласының әкімі, төрағаның орынбасары
комиссия мүшелері:
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің бірінші орынбасары
әлеуметтік-экономикалық мәселелерге жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігі Басшысының орынбасары немесе Қазақстан Республикасы Президентінің көмекшісі
Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрі
Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрі
Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрі
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрі
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрі
Қазақстан Республикасы Энергетика министрі
Қазақстан Республикасы Қаржы министрі
Қазақстан Республикасының Ақпарат және коммуникациялар министрі
"Астана ЭКСПО-2017" ұлттық компаниясы" акционерлік қоғамының басқарма төрағасы (келісім бойынша)
ЭКСПО-2017 халықаралық мамандандырылған көрмесінің комиссары
"Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры" акционерлік қоғамының басқарма төрағасы (келісім бойынша)
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2012 жылғы 26 қарашадағы
№ 436 Жарлығымен
ЭКСПО-2017 халықаралық мамандандырылған көрмесін дайындау мен өткізу жөніндегі мемлекеттік комиссия туралы
ЕРЕЖЕ
Ескерту. Ереже жаңа редакцияда - ҚР Президентінің 24.07.2013 № 602 Жарлығымен.
1. Жалпы ережелер
1. Астана қаласында ЭКСПО-2017 халықаралық мамандандырылған көрмесін дайындау мен өткізу жөніндегі мемлекеттік комиссия (бұдан әрі - Мемлекеттік комиссия) консультативтік-кеңесші орган болып табылады.
2. Мемлекеттік комиссия өз қызметінде Қазақстан Республикасының Конституциясын, заңдарын, Қазақстан Республикасы Президентінің және Қазақстан Республикасы Үкіметінің актілерін, өзге де нормативтік құқықтық актілерді, сондай-ақ осы Ережені басшылыққа алады.

Об образовании Государственной комиссии по подготовке и проведению Международной специализированной выставки ЭКСПО-2017
Указ Президента Республики Казахстан от 26 ноября 2012 года № 436. Утратил силу Указом Президента Республики Казахстан от 20 октября 2017 года № 568
Сноска. Утратил силу Указом Президента РК от 20.10.2017 № 568.
ПОСТАНОВЛЯЮ:
1. Образовать Государственную комиссию по подготовке и проведению Международной специализированной выставки ЭКСПО-2017 в городе Астане в 2017 году в составе согласно приложению к настоящему Указу.
2. Настоящий Указ вводится в действие со дня подписания.
Президент
Республики Казахстан
Н. НАЗАРБАЕВ
ПРИЛОЖЕНИЕ
к Указу Президента
Республики Казахстан
от 26 ноября 2012 года № 436
ДОЛЖНОСТНОЙ СОСТАВ
Государственной комиссии по подготовке и проведению Международной специализированной выставки ЭКСПО-2017
Сноска. Должностной состав в редакции Указа Президента РК от 06.08.2014 № 888; с изменением, внесенным Указом Президента РК от 09.06.2016 № 275.
Премьер-Министр Республики Казахстан, председатель
аким города Астаны, заместитель председателя
члены комиссии:
Первый заместитель Премьер-Министра Республики Казахстан
заместитель Руководителя Администрации Президента Республики Казахстан или помощник Президента Республики Казахстан, курирующий социально-экономические вопросы
Министр по инвестициям и развитию Республики Казахстан
Министр иностранных дел Республики Казахстан
Министр культуры и спорта Республики Казахстан
Министр национальной экономики Республики Казахстан
Министр образования и науки Республики Казахстан
Министр энергетики Республики Казахстан
Министр финансов Республики Казахстан
Министр информации и коммуникаций Республики Казахстан
председатель правления акционерного общества "Национальная компания "Астана ЭКСПО-2017" (по согласованию)
Комиссар Международной специализированной выставки ЭКСПО-2017
председатель правления акционерного общества "Фонд национального благосостояния "Самрук-Казына" (по согласованию)
УТВЕРЖДЕНО
Указом Президента
Республики Казахстан
от 26 ноября 2012 года № 436
ПОЛОЖЕНИЕ
о Государственной комиссии по подготовке и проведению
Международной специализированной выставки ЭКСПО-2017
Сноска. Положение в редакции Указа Президента РК от 24.07.2013 № 602.
I. Общие положения
1. Государственная комиссия по подготовке и проведению Международной специализированной выставки ЭКСПО-2017 (далее - Государственная комиссия) в городе Астане является консультативно-совещательным органом.
2. Государственная комиссия в своей деятельности руководствуется Конституцией, законами Республики Казахстан, актами Президента Республики Казахстан и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.

3. Мемлекеттік комиссия төрағадан, оның орынбасарларынан және Мемлекеттік комиссия мүшелерінен тұрады.
4. Мемлекеттік комиссияның жұмыс органы Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігі болып табылады.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Президентінің 06.08.2014 № 888 Жарлығымен.
II. Мемлекеттік комиссияның міндеттері, функциялары мен құқықтары
5. Мемлекеттік комиссияның міндеті Астана қаласында ЭКСПО-2017 халықаралық мамандандырылған көрмесін (бұдан әрі - "ЭКСПО-2017, Астана" көрмесі) дайындау мен өткізу жөнінде ұсыныстар әзірлеу болып табылады.
6. Мемлекеттік комиссия "ЭКСПО-2017, Астана" көрмесін ұйымдастыру мен оны өткізу мәселелері жөнінде, атап айтқанда:
1) "ЭКСПО-2017, Астана" көрмесін ұйымдастыру мен өткізу жөніндегі ұлттық іс-шаралар жоспарының орындалуы;
2) "ЭКСПО-2017, Астана" көрмесін дайындауға, ұйымдастыруға және өткізуге байланысты шығыстар көлемін және оны қаржыландырудың көздерін айқындау;
3) "ЭКСПО-2017, Астана" көрмесін дайындау мен оны өткізуге байланысты мәселелерді жедел шешу бойынша іс-шараларды орындауға қатысатын орталық мемлекеттік органдар, жергілікті атқарушы органдар мен өзге де ұйымдардың қызметі мен өзара іс-қимылын үйлестіруді қамтамасыз ету;
4) "ЭКСПО-2017, Астана" көрмесін дайындау және өткізу үшін коммерциялық және коммерциялық емес ұйымдарды тарту;
5) "ЭКСПО-2017, Астана" көрмесін дайындау мен өткізу жөніндегі іс-шараларды қаржыландыру үшін бюджеттен тыс көздерден қаражат тарту жөнінде ұсыныстар әзірлеу;
6) "ЭКСПО-2017, Астана" көрмесін дайындау, ұйымдастыру мен өткізуге байланысты іс-шаралардың орындалуына бақылауды қамтамасыз ету жөнінде ұсыныстар әзірлейді және оларды Қазақстан Республикасы Президентінің қарауына енгізеді.
7. Мемлекеттік комиссия өз құзыреті шегінде:
1) орталық мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдар мен өзге ұйымдардан өзіне жүктелген міндеттер мен функцияларды орындау үшін қажетті ақпаратты, құжаттар мен материалдарды сұратуға және алуға;
2) Мемлекеттік комиссия отырыстарында Мемлекеттік комиссия құзыретіне кіретін мәселелер бойынша орталық мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдар мен өзге де ұйымдар өкілдерін тыңдауға;
3) өзінің құзыретіне кіретін мәселелер бойынша шешімдер қабылдауға құқылы.
III. Мемлекеттік комиссияның қызметін ұйымдастыру
8. Мемлекеттік комиссияның қызметіне басшылық жасауды Мемлекеттік комиссияның төрағасы жүзеге асырады.
9. Төраға болмағанда оның міндеттерін оның орынбасарларының бірі атқарады.
10. Мемлекеттік комиссияның отырыстары қажеттігіне қарай, бірақ тоқсанына бір реттен жиі өткізілмейді.
Мемлекеттік комиссияның қарауына шығару үшін ұсынылған мәселелер міндетті түрде мүдделі мемлекеттік органдармен келісіледі.

3. Государственная комиссия состоит из председателя, его заместителей и членов Государственной комиссии.
4. Рабочим органом Государственной комиссии является Министерство национальной экономики Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 4 в редакции Указа Президента РК от 06.08.2014 № 888.
II. Задачи, функции и права Государственной комиссии
5. Задачей Государственной комиссии является выработка предложений по подготовке и проведению Международной специализированной выставки ЭКСПО-2017 в городе Астане (далее - выставка "ЭКСПО-2017, Астана").
6. Государственная комиссия вырабатывает и вносит на рассмотрение Президенту Республики Казахстан предложения по вопросам организации и проведения выставки "ЭКСПО-2017, Астана", в частности, по:
1) исполнению Национального плана мероприятий по организации и проведению выставки "ЭКСПО-2017, Астана";
2) определению объема расходов, связанных с подготовкой, организацией и проведением выставки "ЭКСПО-2017, Астана" и источников их финансирования;
3) обеспечению координации деятельности и взаимодействия центральных государственных органов, местных исполнительных органов и иных организаций, участвующих в выполнении мероприятий по оперативному решению вопросов, связанных с подготовкой и проведением выставки "ЭКСПО-2017, Астана";
4) привлечению коммерческих и некоммерческих организаций для подготовки и проведения выставки "ЭКСПО-2017, Астана";
5) выработке предложений по привлечению средств из внебюджетных источников для финансирования мероприятий по подготовке и проведению выставки "ЭКСПО-2017, Астана";
6) обеспечению контроля за выполнением мероприятий, связанных с подготовкой, организацией и проведением выставки "ЭКСПО-2017, Астана".
7. Государственная комиссия в пределах своей компетенции вправе:
1) запрашивать и получать от центральных государственных и местных исполнительных органов и иных организаций информацию, документы и материалы, необходимые для выполнения возложенных на нее задач и функций;
2) заслушивать на заседаниях Государственной комиссии представителей центральных государственных и местных исполнительных органов и иных организаций по вопросам, входящим в компетенцию Государственной комиссии;
3) принимать решения по вопросам, входящим в ее компетенцию.
III. Организация деятельности Государственной комиссии
8. Руководство деятельностью Государственной комиссии осуществляет председатель Государственной комиссии.
9. В отсутствие председателя его обязанности исполняет один из его заместителей.
10. Заседания Государственной комиссии проводятся по мере необходимости, но не реже одного раза в квартал.
Вопросы, предложенные для вынесения на рассмотрение Государственной комиссии, в обязательном порядке согласовываются с заинтересованными государственными органами.

11. Жұмыс органының функциялары:
1) Мемлекеттік комиссияның отырыстарына дайындықты қамтамасыз ету;
2) есепті айдан кейінгі айдың 10-күніне мемлекеттік органдар ұсынатын деректер негізінде тапсырмаларды орындау жөніндегі атқарылған жұмыс туралы жинақтап - қорытылған ақпаратты есепті айдан кейінгі айдың 25-күніне дейін тоқсан сайын бір рет Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне жолдау;
3) отырыстың күн тәртібінің мәселелері бойынша материалдарды (анықтамалар, тұсаукесерлер, хаттамалық шешімдердің жобалары, сөйлеушілер мен қатысушылардың тізімдері) жинау және Мемлекеттік комиссияның отырыстарын өткізгенге дейін кемінде үш жұмыс күні бұрын Мемлекеттік комиссияның төрағасына ұсыну;
4) Мемлекеттік комиссияның отырысы хаттамасының жобасын Мемлекеттік комиссияның отырысқа қатысқан мүшелеріне келісуге және бұрыштама қоюға жіберу болып табылады.
12. Мемлекеттік комиссияның төрағасымен келісілген Мемлекеттік комиссия отырысының күн тәртібін отырысқа кемінде он бес жұмыс күні қалғанда жұмыс органы қалыптастырады және отырыс басталғанға дейін үш жұмыс күні бұрын Мемлекеттік комиссияның мүшелеріне жібереді.
13. Мемлекеттік комиссияның отырысы Мемлекеттік комиссия төрағасының шешімі және жұмыс органының ұсынысы бойынша шақырылады.
Отырыс өткізілетін күн, оған шығарылатын мәселелер бойынша материалдар ұсыну мерзімі Мемлекеттік комиссия төрағасының отырысты шақыру туралы шешімінде айқындалады.
Жұмыс органы отырысты шақыру туралы шешімді алған сәттен бастап бір күн мерзімде материалдар мен мәжіліске қатысушылардың тізімін дайындау үшін Мемлекеттік комиссия мүшелеріне, мүдделі мемлекеттік органдарға және ұйымдарға күн тәртібін жолдайды.
14. Отырыстың күн тәртібінің мәселелері бойынша материалдар (анықтама, тұсаукесерлері, хаттамалық шешімнің жобасы, сөйлеушілер мен қатысушылар тізімі) отырысты шақыру туралы шешімде өзгеше көзделмесе, жұмыс органына отырыс өткізілгенге дейін кемінде бес жұмыс күні бұрын берілуі тиіс.
15. Мемлекеттік комиссия мүшелері отырыс өткізілетін күнге дейін кемінде екі жұмыс күні бұрын жұмыс органына отырысқа өздерінің қатысатынын растайды.
16. Егер Мемлекеттік комиссияның отырысына Мемлекеттік комиссия мүшелерінің жартысынан астамы қатысса, ол заңды деп есептеледі.
17. Жұмыс органы отырыс өткізілетін күнге дейін үш жұмыс күнінен кешіктірмей ресми түрде Қазақстан Республикасы Үкіметіне материалдар мен қатысушылар тізімін енгізеді, сондай-ақ Мемлекеттік комиссия отырысына қатысушыларды материалдармен қамтамасыз етеді.
Жұмыс органы Мемлекеттік комиссия отырыстарында кворумның болуын қамтамасыз етеді.

11. Функциями рабочего органа являются:
1) обеспечение подготовки заседаний Государственной комиссии;
2) направление в Администрацию Президента Республики Казахстан раз в квартал к 25 числу месяца, следующего за отчетным, обобщенной информации о проделанной работе по исполнению поручений на основании данных, представляемых государственными органами к 10 числу месяца, следующего за отчетным;
3) сбор и представление материалов по вопросам повестки дня заседания (справки, презентации, проекты протокольных решений, списки выступающих и участников) председателю Государственной комиссии не менее чем за три рабочих дня до проведения заседания;
4) направление присутствовавшим на заседании членам Государственной комиссии для согласования и визирования проекта протокола заседания Государственной комиссии.
12. Повестка дня заседания Государственной комиссии, согласованная с председателем Государственной комиссии, формируется рабочим органом не позднее чем за пятнадцать рабочих дней до заседания и направляется членам Государственной комиссии не позднее чем за три рабочих дня до начала заседания.
13. Заседание Государственной комиссии созывается по решению председателя Государственной комиссии и предложению рабочего органа.
Дата проведения заседания, представление материалов по вопросам, выносимым на него, определяются в решении председателя Государственной комиссии о созыве заседания.
Рабочий орган с момента получения решения о созыве заседания в однодневный срок рассылает повестку дня членам Государственной комиссии, заинтересованным государственным органам и организациям для подготовки материалов и списков участников совещания.
14. Материалы по вопросам повестки дня заседания (справки, презентации, проект протокола, список выступающих и участников) должны быть представлены в рабочий орган не менее чем за пять рабочих дней до проведения заседания, если в решении о созыве заседания не предусмотрено иное.
15. Члены Государственной комиссии не менее чем за два рабочих дня до даты проведения заседания подтверждают свое участие рабочему органу.
16. Заседание Государственной комиссии считается правомочным, если на нем присутствует более половины членов Государственной комиссии.
17. Рабочий орган не позднее чем за три рабочих дня до даты проведения заседания в официальном порядке вносит материалы и список участников в Правительство Республики Казахстан, а также обеспечивает материалами участников Государственной комиссии.
Рабочий орган обеспечивает наличие кворума на заседаниях Государственной комиссии.

18. Мемлекеттік комиссияның шешімдері отырысқа қатысып отырған
мүшелерінің жалпы санының басым дауысымен қабылданады және
Мемлекеттік комиссия хаттамасымен ресімделеді. Мемлекеттік комиссия
мүшелерінің даусы тең түскен жағдайда төрағалық етушінің даусы шешуші
болып табылады.
Жұмыс органы Мемлекеттік комиссия отырысы аяқталғаннан кейін бір күн мерзімде Қазақстан Республикасы Премьер-Министрі Кеңсесінің
құрылымдық бөлімшелерімен жұмыс тәртібінде келісілген Мемлекеттік
комиссия отырысы хаттамасының жобасын дайындайды.
19. Мемлекеттік комиссияның отырыстарына Мемлекеттік комиссияның мүшелері болып табылмайтын лауазымды адамдар, сондай-ақ бұқаралық ақпарат құралдарының өкілдері шақырылуы мүмкін.
20. Орталық және жергілікті атқарушы органдар Мемлекеттік комиссияға жүктелген міндеттерді орындауға жәрдемдеседі.
21. Мемлекеттік комиссияның қызметі Қазақстан Республикасының
22. Президенті шешімінің негізінде тоқтатылады.

18. Решения Государственной комиссии принимаются большинством голосов от общего числа ее членов, присутствующих на заседании, и оформляются протоколом Государственной комиссии. При равенстве голосов членов Государственной комиссии голос председательствующего является решающим.
По окончании заседания Государственной комиссии рабочий орган в однодневный срок готовит проект протокола заседания Государственной комиссии, согласованный в рабочем порядке со структурными подразделениями Канцелярии Премьер-Министра Республики Казахстан.
Рабочий орган в течение трех рабочих дней согласовывает и визирует у членов Государственной комиссии проект протокола заседания Государственной комиссии и представляет его в Правительство Республики Казахстан.
19. На заседания Государственной комиссии могут приглашаться должностные лица, не являющиеся членами Государственной комиссии, а также представители средств массовой информации.
20. Центральные и местные исполнительные органы оказывают содействие Государственной комиссии в выполнении возложенных на нее задач.
21. Деятельность Государственной комиссии прекращается на основании решения Президента Республики Казахстан.