Қазақстан Республикасының құқық қорғау органдарындағы кадр саясатының кейбір мәселелері туралы
Қазақстан Республикасы Президентінің 2013 жылғы 3 сәуірдегі № 537 Жарлығы.
Қазақстан Республикасы Президенті мен Үкіметі
актілерінің жинағында жариялануға тиіс
ҚАУЛЫ ЕТЕМІН:
1. Қазақстан Республикасы Президентінің жанындағы Қазақстан Республикасының құқық қорғау органдарындағы кадр саясаты мәселелері жөніндегі комиссия (бұдан әрі - Комиссия) құрылсын.
2. Қоса беріліп отырған:
1) Комиссия туралы ереже;
2) Комиссия құрамы бекітілсін.
3. Күші жойылды – ҚР Президентінің 31.07.2023 № 290 Жарлығымен.
4. Осы Жарлық қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Н. Назарбаев
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2013 жылғы 3 сәуірдегі
№ 537 Жарлығымен
БЕКІТІЛГЕН
Қазақстан Республикасы Президентінің жанындағы Қазақстан Республикасының құқық қорғау органдарындағы кадр саясаты мәселелері жөніндегі комиссия туралы
ЕРЕЖЕ
1. Осы Ереже Қазақстан Республикасы Президентінің жанындағы Қазақстан Республикасының құқық қорғау органдарындағы кадр саясаты мәселелері жөніндегі комиссияның (бұдан әрі - Комиссия) құқықтық мәртебесін және өкілеттіктерін айқындайды.
2. Комиссия өз қызметінде Қазақстан Республикасының Конституциясын, заңнамалық актілерін, Қазақстан Республикасы Президентінің актілері мен осы Ережені басшылыққа алады.
3. Комиссияның негізгі міндеттері:
1) осы Ереженің 4-тармағында көрсетілген құқық қорғау органындағы лауазымдарға орналасуға үміткер адамдарды тағайындау туралы ұсынымдарды қарау және Қазақстан Республикасының Президентіне немесе мемлекеттік органдардың (ведомстволардың) бірінші басшыларына ұсыныстар дайындау;
2) Құқық қорғау органдары басшыларының президенттік резервін
жасақтау болып табылады.
4. Комиссия Тізбеде* көзделген құқық қорғау органдарындағы лауазымдарға орналасуға үміткер адамдарды тағайындау туралы мәселелерді қарайды.
* Тізбе – "Мемлекеттік билік органдары жүйесіндегі кадр саясатының кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2023 жылғы 31 шілдедегі № 290 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының Президенті тағайындайтын және босататын және (немесе) онымен келісу бойынша тағайындалатын және босатылатын, Қазақстан Республикасы Президентінің ұсынуы бойынша сайланатын, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігімен келісу бойынша тағайындалатын және босатылатын мемлекеттік саяси қызметшілер, лауазымды және өзге де адамдар лауазымдарының тізбесі.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Президентінің 03.01.2024 № 429 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейiн қолданысқа енгізіледі) Жарлығымен.

О некоторых вопросах кадровой политики в правоохранительных органах Республики Казахстан
Указ Президента Республики Казахстан от 3 апреля 2013 года № 537.
Подлежит опубликованию в
Собрании актов Президента и
Правительства Республики Казахстан
ПОСТАНОВЛЯЮ:
1. Образовать Комиссию при Президенте Республики Казахстан по вопросам кадровой политики в правоохранительных органах Республики Казахстан (далее - Комиссия).
2. Утвердить прилагаемые:
1) Положение о Комиссии;
2) состав Комиссии.
3. Утратил силу Указом Президента РК от 31.07.2023 № 290.
4. Настоящий Указ вводится в действие со дня подписания.
Президент
Республики Казахстан
Н.Назарбаев
УТВЕРЖДЕНО
Указом Президента
Республики Казахстан
от 3 апреля 2013 года № 537
ПОЛОЖЕНИЕ
о Комиссии при Президенте Республики Казахстан по вопросам кадровой политики в правоохранительных органах Республики Казахстан
1. Настоящим Положением определяется правовой статус и полномочия Комиссии при Президенте Республики Казахстан по вопросам кадровой политики в правоохранительных органах Республики Казахстан (далее - Комиссия).
2. Комиссия в своей деятельности руководствуется Конституцией, законодательными актами Республики Казахстан, актами Президента Республики Казахстан и настоящим Положением.
3. Основными задачами Комиссии являются:
1) рассмотрение представлений и подготовка предложений Президенту Республики Казахстан или первым руководителям государственных органов (ведомств) о назначении лиц, претендующих на замещение должностей в правоохранительном органе, указанных в пункте 4 настоящего Положения;
2) формирование Президентского резерва руководителей правоохранительных органов.
4. Комиссия рассматривает вопросы о назначении лиц, претендующих на замещение должностей в правоохранительных органах, предусмотренных в Перечне*.
* Перечень – перечень должностей политических государственных служащих, должностных и иных лиц, назначаемых и освобождаемых Президентом Республики Казахстан и (или) по согласованию с ним, избираемых по представлению Президента Республики Казахстан, а также назначаемых и освобождаемых по согласованию с Администрацией Президента Республики Казахстан, утвержденный Указом Президента Республики Казахстан от 31 июля 2023 года № 290 "О некоторых вопросах кадровой политики в системе органов государственной власти".
Сноска. Пункт 4 - в редакции Указа Президента РК от 03.01.2024 № 429 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).

5. Лауазымдарға орналасуға үміткер адамдарды тағайындауды келісу рәсімін өткізу, сондай-ақ Құқық қорғау органдары басшыларының президенттік резервіне қосу үшін Комиссияның жұмыс органына мынадай материалдар жіберіледі:
1) кандидаттың іскерлік және жеке қасиеттері, атқаратын лауазымындағы қызметтік іс-әрекетінің негізгі көрсеткіштері (соңғы үш жылғы серпінде), сондай-ақ мемлекеттік қызмет істері жөніндегі уәкілетті орган бекіткен өлшемшарттар мен тәртіп негізінде ақпараттық кадр жүйесі арқылы қалыптастырылып жиналған балы көрсетілген тиісті мемлекеттік органның (ведомствоның) бірінші басшысының ұсынымы;
2) кандидаттың фотосуреті бар анықтама парағы (қызметтік тізім);
3) міндетті арнайы тексерістен өткені туралы мәліметтер.
Ескерту. 5-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Президентінің 29.07.2024 № 608 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) Жарлығымен.
6. Өзінің негізгі міндеттерін шешу мақсатында Комиссия:
1) Комиссияның құзыретіне жататын мәселелер бойынша мемлекеттік органдар мен ұйымдардан қажетті ақпарат пен материалдарды белгіленген тәртіппен сұратуға және алуға;
2) Комиссияның құзыретіне жататын мәселелер бойынша мемлекеттік органдар мен өзге де ұйымдардың өкілдерін шақыруға және тыңдауға;
3) Қазақстан Республикасы Президентінің тапсырмасы бойынша өзге де функцияларды жүзеге асыруға құқылы.
7. Комиссия құрамына Комиссияның төрағасы, Комиссия хатшысы және мүшелері кіреді.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Президентінің 03.01.2024 № 429 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейiн қолданысқа енгізіледі) Жарлығымен.
8. Комиссия төрағасы:
1) Комиссия қызметіне жалпы басшылықты жүзеге асырады;
2) Комиссия отырыстарын өткізу орнын, уақытын және форматын айқындайды;
3) Комиссия отырыстарында төрағалық етеді;
4) алып тасталды – ҚР Президентінің 03.01.2024 № 429 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейiн қолданысқа енгізіледі) Жарлығымен.
5) Комиссияның мүшелеріне орындау үшін міндетті тапсырмалар береді.
Ескерту. 8-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Президентінің 03.01.2024 № 429 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейiн қолданысқа енгізіледі) Жарлығымен.
9. Комиссия мүшелері оның жұмыс кестесі мен отырысының күн тәртібі бойынша Комиссия төрағасына ұсыныстар енгізуге құқылы.
10. Егер Комиссияның тізімдік құрамының кемінде үштен екі бөлігі қатысса, оның отырысы заңды деп саналады.
11. Комиссия отырыстары қажеттігіне қарай тікелей, сырттай қатысу форматында немесе ойлайн-форматта өткізіледі.
Ескерту. 11-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Президентінің 03.01.2024 № 429 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейiн қолданысқа енгізіледі) Жарлығымен.

5. Для проведения процедуры согласования назначения лиц, претендующих на замещение должностей, а также включения в Президентский резерв руководителей правоохранительных органов в рабочий орган Комиссии направляются следующие материалы:
1) представление первого руководителя соответствующего государственного органа (ведомства) с указанием деловых и личных качеств кандидата, основных показателей служебной деятельности в занимаемой должности (в динамике за последние три года), а также набранных баллов, сформированных посредством информационной кадровой системы на основе критериев и порядка, утвержденных уполномоченным органом по делам государственной службы;
2) справка-объективка (послужной список) кандидата с фотографией;
3) сведения о прохождении обязательной специальной проверки.
Сноска. Пункт 5 с изменением, внесенным Указом Президента РК от 29.07.2024 № 608 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
6. Комиссия в целях решения своих основных задач вправе:
1) запрашивать и получать в установленном порядке необходимые информацию и материалы у государственных органов и организаций по вопросам, относящимся к компетенции Комиссии;
2) приглашать и заслушивать представителей государственных органов и иных организаций по вопросам, относящимся к компетенции Комиссии;
3) по поручению Президента Республики Казахстан осуществлять иные функции.
7. В состав Комиссии входят председатель Комиссии, секретарь и члены Комиссии.
Сноска. Пункт 7 - в редакции Указа Президента РК от 03.01.2024 № 429 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
8. Председатель Комиссии:
1) осуществляет общее руководство деятельностью Комиссии;
2) определяет место, время и формат проведения заседаний Комиссии;
3) председательствует на заседаниях Комиссии;
4) Исключен Указом Президента РК от 03.01.2024 № 429 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
5) дает обязательные для исполнения указания членам Комиссии.
Сноска. Пункт 8 с изменениями, внесенными Указом Президента РК от 03.01.2024 № 429 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
9. Члены Комиссии вправе вносить предложения председателю Комиссии по графику работы и повестке дня ее заседания.
10. Заседание Комиссии считается правомочным, если на нем присутствует не менее двух третей ее списочного состава.
11. Заседания Комиссии проводятся по мере необходимости в очном, заочном или онлайн-формате.
Сноска. Пункт 11 - в редакции Указа Президента РК от 03.01.2024 № 429 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).

12. Осы Ереженің 4-тармағында көрсетілген адамдарға қатысты кадр мәселелерін Комиссия, әдетте, олардың жеке қатысуынсыз қарайды.
13. Комиссия шешімдері отырысқа қатысқан Комиссия мүшелерінің жалпы санының қарапайым көпшілік дауысымен қабылданады. Дауыстар тең болған жағдайда Комиссия төрағасының дауысы шешуші болып табылады.
Комиссияның шешімін сырттай дауыс беру тәртібінде қабылдауға Комиссия төрағасының келісімімен жол беріледі.
Ескерту. 13-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Президентінің 09.10.2019 № 184 Жарлығымен.
14. Комиссия шешімдері әрбір адамға қатысты жеке қабылданады.
15. Лауазымға тағайындауға арналған ұсынымдарды қарау туралы отырыстың нәтижелері бойынша Комиссия мына шешімдердің бірін қабылдайды:
1) ұсынылған лауазымға тағайындауға ұсынылсын;
2) ұсынылған лауазымға тағайындауға ұсыным беруден бас тартылсын.
16. Құқық қорғау органдары басшыларының президенттік резервіне алуға арналған ұсынуларды қарау туралы отырыстың нәтижелері бойынша Комиссия мынадай шешімдердің бірін қабылдайды:
1) Президенттік резервке алынсын;
2) Президенттік резервке алудан бас тартылсын.
17. Комиссияның шешімдері оның төрағасы қол қоятын хаттамамен ресімделеді.
18. Құқық қорғау органдары басшыларының президенттік резервін жасақтаудың осы Ережеде реттелмеген мәселелері Қазақстан Республикасы Президентінің актілерімен регламенттеледі.
19. Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігінің Құқық қорғау жүйесі бөлімі Комиссияның жұмыс органы болып табылады.
Ескерту. 19-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Президентінің 03.01.2024 № 429 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейiн қолданысқа енгізіледі) Жарлығымен.
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2013 жылғы 3 сәуірдегі
№ 537 Жарлығымен
БЕКІТІЛГЕН
Қазақстан Республикасы Президентінің жанындағы Қазақстан Республикасының құқық қорғау органдарындағы кадр саясаты мәселелері жөніндегі комиссияның ҚҰРАМЫ
Ескерту. Құрам жаңа редакцияда – ҚР Президентінің 03.01.2024 № 429 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейiн қолданысқа енгізіледі) Жарлығымен.
Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігінің Басшысы, төраға
Қазақстан Республикасы Қауіпсіздік Кеңесінің Хатшысы
Қазақстан Республикасы Президенті Кеңсесінің бастығы
Қазақстан Республикасының Бас Прокуроры
Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Төрағасы
Қазақстан Республикасы Президентінің құқықтық мәселелер жөніндегі көмекшісі
Қазақстан Республикасы Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігінің (Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызметтің) төрағасы
Қазақстан Республикасы Қаржылық мониторинг агенттігінің төрағасы
Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрі
Қазақстан Республикасының Әділет министрі
Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлігі жанындағы Қоғамдық кеңестің төрағасы (келісім бойынша)
Қазақстан Республикасы Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігінің (Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызметтің) жанындағы Қоғамдық кеңестің төрағасы (келісім бойынша)
Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігінің Құқық қорғау жүйесі бөлімінің меңгерушісі, хатшы

12. Кадровые вопросы в отношении лиц, указанных в пункте 4 настоящего Положения, рассматриваются Комиссией, как правило, без их личного присутствия.
13. Решения Комиссии принимаются простым большинством голосов от общего количества присутствовавших на заседании членов Комиссии. В случае равенства голосов голос председателя Комиссии является решающим.
Принятие решения Комиссии в порядке заочного голосования допускается с согласия председателя Комиссии.
Сноска. Пункт 13 с изменением, внесенным Указом Президента РК от 09.10.2019 № 184.
14. Решения Комиссии принимаются отдельно в отношении каждого лица.
15. По результатам заседания о рассмотрении представлений к назначению на должность Комиссией принимается одно из следующих решений:
1) рекомендовать для назначения на предлагаемую должность;
2) отказать в даче рекомендации на предлагаемую должность.
16. По результатам заседания о рассмотрении представлений к зачислению в Президентский резерв руководителей правоохранительных органов Комиссией принимается одно из следующих решений:
1) зачислить в Президентский резерв;
2) отказать в зачислении в Президентский резерв.
17. Решения Комиссии оформляются протоколом, который подписывается ее председателем.
18. Вопросы формирования Президентского резерва руководителей правоохранительных органов, не урегулированные настоящим Положением, регламентируются актами Президента Республики Казахстан.
19. Рабочим органом Комиссии является Отдел правоохранительной системы Администрации Президента Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 19 - в редакции Указа Президента РК от 03.01.2024 № 429 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
УТВЕРЖДЕН
Указом Президента
Республики Казахстан
от 3 апреля 2013 года
№ 537
СОСТАВ Комиссии при Президенте Республики Казахстан по вопросам кадровой политики в правоохранительных органах Республики Казахстан
Сноска. Состав - в редакции Указа Президента РК от 03.01.2024 № 429 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
Руководитель Администрации Президента Республики Казахстан, председатель
Секретарь Совета Безопасности Республики Казахстан
начальник Канцелярии Президента Республики Казахстан
Генеральный Прокурор Республики Казахстан
Председатель Комитета национальной безопасности Республики Казахстан
помощник Президента Республики Казахстан по правовым вопросам
Председатель Агентства Республики Казахстан по противодействию коррупции (Антикоррупционной службы)
Председатель Агентства Республики Казахстан по финансовому мониторингу
Министр внутренних дел Республики Казахстан
Министр юстиции Республики Казахстан
председатель Общественного совета при Министерстве внутренних дел Республики Казахстан (по согласованию)
председатель Общественного совета при Агентстве Республики Казахстан по противодействию коррупции (Антикоррупционной службе) (по согласованию)
заведующий Отделом правоохранительной системы Администрации Президента Республики Казахстан, секретарь