Қазақстан Республикасының адам құқықтары саласындағы одан әрі шаралары туралы
Қазақстан Республикасы Президентінің 2021 жылғы 9 маусымағы № 597 Жарлығы.
Адам құқықтары саласында одан әрі шаралар қабылдау мақсатында ҚАУЛЫ ЕТЕМІН:
1. Қазақстан Республикасының Үкіметі:
1) Адам құқықтары саласындағы бірінші кезектегі шаралар жоспарын (бұдан әрі - Іс-шаралар жоспары) бекітсін, онда мынадай жұмыс бағыттарын көздесін:
БҰҰ-ның шарттық органдарымен және БҰҰ-ның Адам құқықтары бойынша кеңесінің арнаулы рәсімдерімен өзара іс-қимыл тетіктерін жетілдіру; адам саудасы құрбандарының құқықтарын қамтамасыз ету; мүгедектігі бар азаматтарға қатысты адам құқықтары; әйелдерге қатысты кемсітуді жою; бірлесу бостандығына құқық; пікір білдіру бостандығына құқық; адамның өмір сүруге және қоғамдық тәртіпке құқығы; үкіметтік емес ұйымдармен өзара іс-қимыл тиімділігін арттыру; адамның қылмыстық сот төрелігі, атқару және азаптаулар мен қатыгез іс-әрекеттердің алдын алу саласындағы құқықтары;
1-1) мынадай жұмыс бағыттарын көздейтін Адам құқықтары және заң үстемдігі саласындағы одан әрі шаралар жоспары (бұдан әрі - Одан әрі шаралар жоспары) бекітілсін:
әйелдерге қатысты кемсітуді жою;
ерлер мен әйелдердің тең құқықтары мен мүмкіндіктерін ілгерілету;
бірлесу бостандығы құқығы;
мүгедектігі бар адамдарға қатысты адам құқықтары;
адамның қылмыстық сот төрелігі, жазаны атқару және азаптаулар мен қатыгез іс-әрекеттердің алдын алу саласындағы құқықтары;
адам саудасы құрбандарының құқықтарын қамтамасыз ету;
мигранттарға, азаматтығы жоқ адамдарға және босқындарға қатысты адам құқықтары;
БҰҰ-ның органдарымен өзара іс-қимыл тетіктерін жетілдіру;
2) Іс-шаралар жоспарын және Одан әрі шаралар жоспарын іске асыруды қамтамасыз етсін;
3) жыл сайын 25 қаңтарға қарай жыл қорытындылары бойынша Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне Іс-шаралар жоспарының және Одан әрі шаралар жоспарының орындалу барысы туралы ақпарат ұсынсын;
4) осы Жарлықты іске асыру бойынша өзге де шараларды қабылдасын.
Ескерту. 1-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Президентінің 13.04.2022 № 871 Жарлығымен.
2. Осы Жарлықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне жүктелсін.
3. Осы Жарлық қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті Қ.Тоқаев

О дальнейших мерах Республики Казахстан в области прав человека
Указ Президента Республики Казахстан от 9 июня 2021 года № 597.
В целях принятия дальнейших мер в области прав человека ПОСТАНОВЛЯЮ:
1. Правительству Республики Казахстан:
1) утвердить План первоочередных мер в области прав человека (далее – План мероприятий), предусматривающий следующие направления работы:
совершенствование механизмов взаимодействия с договорными органами ООН и специальными процедурами Совета ООН по правам человека;
обеспечение прав жертв торговли людьми;
права человека в отношении граждан с инвалидностью;
ликвидация дискриминации в отношении женщин;
право на свободу объединения; право на свободу выражения мнения; право человека на жизнь и общественный порядок;
повышение эффективности взаимодействия с неправительственными организациями;
права человека в области уголовного правосудия, исполнения и предупреждения пыток и жестокого обращения;
1-1) утвердить План дальнейших мер в области прав человека и верховенства закона (далее - План дальнейших мер), предусматривающий следующие направления работы:
ликвидация дискриминации в отношении женщин;
продвижение равных прав и возможностей мужчин и женщин;
право на свободу объединения;
права человека в отношении лиц с инвалидностью;
права человека в области уголовного правосудия, исполнения наказания и предупреждения пыток и жестокого обращения;
обеспечение прав жертв торговли людьми;
права человека в отношении мигрантов, лиц без гражданства и беженцев;
совершенствование механизмов взаимодействия с органами ООН;
2) обеспечить реализацию Плана мероприятий и Плана дальнейших мер;
3) ежегодно к 25 января по итогам года представлять в Администрацию Президента Республики Казахстан информацию о ходе выполнения Плана мероприятий и Плана дальнейших мер;
4) принять иные меры по реализации настоящего Указа.
Сноска. Пункт 1 с изменениями, внесенными Указом Президента РК от 13.04.2022 № 871.
2. Контроль за исполнением настоящего Указа возложить на Администрацию Президента Республики Казахстан.
3. Настоящий Указ вводится в действие со дня его подписания.
Президент Республики Казахстан К. ТОКАЕВ