"Қазақстан Республикасының адам құқықтары саласындағы одан әрі шаралары туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2021 жылғы 9 маусымдағы № 597 Жарлығына өзгеріс пен толықтыру енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Президентінің 2022 жылғы 13 сәуірдегі № 871 Жарлығы
ҚАУЛЫ ЕТЕМІН:
1. "Қазақстан Республикасының адам құқықтары саласындағы одан әрі шаралары туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2021 жылғы 9 маусымдағы № 597 Жарлығына мынадай өзгеріс пен толықтыру енгізілсін:
1 тармақта:
мынадай мазмұндағы 1-1) тармақшамен толықтырылсын:
"1-1) мынадай жұмыс бағыттарын көздейтін Адам құқықтары және заң үстемдігі саласындағы одан әрі шаралар жоспары (бұдан әрі - Одан әрі шаралар жоспары) бекітілсін:
әйелдерге қатысты кемсітуді жою;
ерлер мен әйелдердің тең құқықтары мен мүмкіндіктерін ілгерілету;
бірлесу бостандығы құқығы;
мүгедектігі бар адамдарға қатысты адам құқықтары;
адамның қылмыстық сот төрелігі, жазаны атқару және азаптаулар мен қатыгез іс-әрекеттердің алдын алу саласындағы құқықтары;
адам саудасы құрбандарының құқықтарын қамтамасыз ету;
мигранттарға, азаматтығы жоқ адамдарға және босқындарға қатысты адам құқықтары;
БҰҰ-ның органдарымен өзара іс-қимыл тетіктерін жетілдіру;";
2) және 3) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"2) Іс-шаралар жоспарын және Одан әрі шаралар жоспарын іске асыруды қамтамасыз етсін;
3) жыл сайын 25 қаңтарға қарай жыл қорытындылары бойынша Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне Іс-шаралар жоспарының және Одан әрі шаралар жоспарының орындалу барысы туралы ақпарат ұсынсын;".
2. Осы Жарлық қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енеді.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Қ.Тоқаев

О внесении изменения и дополнения в Указ Президента Республики Казахстан от 9 июня 2021 года № 597 "О дальнейших мерах Республики Казахстан в области прав человека"
Указ Президента Республики Казахстан от 13 апреля 2022 года № 871
ПОСТАНОВЛЯЮ:
1. Внести в Указ Президента Республики Казахстан от 9 июня 2021 года № 597 "О дальнейших мерах Республики Казахстан в области прав человека" следующие изменение и дополнение:
в пункте 1:
дополнить подпунктом 1-1) следующего содержания:
"1-1) утвердить План дальнейших мер в области прав человека и верховенства закона (далее - План дальнейших мер), предусматривающий следующие направления работы:
ликвидация дискриминации в отношении женщин;
продвижение равных прав и возможностей мужчин и женщин;
право на свободу объединения;
права человека в отношении лиц с инвалидностью;
права человека в области уголовного правосудия, исполнения наказания и предупреждения пыток и жестокого обращения;
обеспечение прав жертв торговли людьми;
права человека в отношении мигрантов, лиц без гражданства и беженцев;
совершенствование механизмов взаимодействия с органами ООН;";
подпункты 2) и 3) изложить в следующей редакции:
"2) обеспечить реализацию Плана мероприятий и Плана дальнейших мер;
3) ежегодно к 25 января по итогам года представлять в Администрацию Президента Республики Казахстан информацию о ходе выполнения Плана мероприятий и Плана дальнейших мер;".
2. Настоящий Указ вводится в действие со дня его подписания.
Президент Республики Казахстан К. Токаев