Мемлекет басшысының 2022 жылғы 1 қыркүйектегі "Әділетті мемлекет. Біртұтас ұлт. Берекелі қоғам" атты Қазақстан халқына Жолдауын іске асыру жөніндегі шаралар туралы
Қазақстан Республикасы Президентінің 2022 жылғы 13 қыркүйектегі № 1008 Жарлығы.
Мемлекет басшысының 2022 жылғы 1 қыркүйектегі "Әділетті мемлекет. Біртұтас ұлт. Берекелі қоғам" атты Қазақстан халқына Жолдауын іске асыру мақсатында ҚАУЛЫ ЕТЕМІН:
1. Қоса беріліп отырған Мемлекет басшысының 2022 жылғы 1 қыркүйектегі "Әділетті мемлекет. Біртұтас ұлт. Берекелі қоғам" атты Қазақстан халқына Жолдауын іске асыру жөніндегі жалпыұлттық іс-шаралар жоспары (бұдан әрі - Жалпыұлттық жоспар) бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасының Үкіметі:
1) Жалпыұлттық жоспар іс-шараларының мүлтіксіз және уақтылы орындалуын, сондай-ақ Мемлекет басшысының 2022 жылғы 1 қыркүйектегі "Әділетті мемлекет. Біртүтас ұлт. Берекелі қоғам" атты Қазақстан халқына Жолдауының ережелері бойынша ақпараттық-түсіндіру жұмысын жүйелі негізде жүргізуді қамтамасыз етсін;
2) есепті жылдан кейінгі жылдың 25 қаңтарына дейін Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне Жалпыұлттық жоспардың орындалу барысы туралы ақпарат ұсынсын.
3. Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін мемлекеттік органдардың, орталық және жергілікті атқарушы органдардың, басқа да мемлекеттік органдардың бірінші басшылары Жалпыұлттық жоспар іс-шараларының мүлтіксіз және уақтылы орындалуын қамтамасыз етсін.
4. Осы Жарлықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне жүктелсін.
5. Осы Жарлық қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Қ.ТОҚАЕВ
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2022 жылғы 13 қыркүйектегі
№ 1008 Жарлығымен
БЕКІТІЛГЕН
Мемлекет басшысының 2022 жылғы 1 қыркүйектегі "Әділетті мемлекет. Біртұтас ұлт. Берекелі қоғам" атты Қазақстан халқына Жолдауын іске асыру жөніндегі ЖАЛПЫҰЛТТЫҚ ІС-ШАРАЛАР ЖОСПАРЫ
Р/с № Іс-шараның атауы Аяқтау нысаны Жауапты орындаушылар Орындау мерзімі
1 2 3 4 5
I. Жаңа экономикалық саясат
1.
Монополиялық және олигополиялық нарықтарды қоспағанда, бағалар мен тарифтерді мемлекеттік реттеуден біртіндеп бас тарту
Президент Әкімшілігіне ұсыныстар
Үкімет, БҚДА, СЖРА
2022 жылғы
қазан
2.
"Тарифті инвестицияға айырбастау" деген жаңа тариф саясатына көшуді қамтамасыз ету, онда мыналарды да қамту:
инфрақұрылымға инвестицияның айтарлықтай бөлігін тарифтің емес, өз қаржысының есебінен салуы бөлігінде монополистердін (операторлардың) қарсы міндеттемелері; өндіруші қуаттардың, электрмен жабдықтау, жылу коммуникациялары желілерінің және су құбыры желілерінің тозу көрсеткішін біртіндеп кемінде 15%-ға төмендету; кәсіпорындарда инновациялық шешімдерді енгізу және жабдықтарды жаңғырту үшін пәрменді ынталандыру;
табыстың белгілі бір үлесін монополистің иелігінде қалдыру;
шығындардың бір бөлігі өндірістік персоналдың еңбекақысын арттыруға, жедел жөндеу жұмыстарын жүргізуге және т.б. жұмсалған жағдайда монополистің оларды тарифтік сметаның әртүрлі баптары арасында өз бетінше қайта бөлу мүмкіндігі
Президент Әкімшілігіне ұсыныстар
Үкімет
2022 жылғы
қазан
3.
Табиғи монополиялар саласында және қоғамдық маңызы бар нарықтарда тарифтерді тоғыспалы субсидиялаудан біртіндеп бас тарту
Президент Әкімшілігіне ұсыныстар
Үкімет, БҚДА
2022 жылғы
қараша
4.
“Конгломерат” ұғымын заңнамалық деңгейде, сондай-ақ конгломераттың барлық мәмілесін, оның ішінде нарыққа тән емес бағаларды қолдану белгілері бойынша мұқият тексеру жүргізу мүмкіндігін айқындау
Қазакстан Республикасы Заңының жобасы
БҚДА, Үкімет, СЖРА
2023 жылғы
маусым
5.
“Бірыңғай оператор” институтын регламенттеу, бұл олардың қызметін монополияға қарсы арнаулы құқық шеңберінде реттеуді енгізуді де білдіреді
Қазақстан Республикасы Заңының жобасы
БҚДА, Үкімет
2023 жылғы
сәуір
6.
Жаңа Салық кодексін әзірлеу, онда мыналарды да көздеу:
салықтық әкімшілендіруді жаңарту; салықтық бақылауды бар мүмкіндігінше цифрландыруды қамтамасыз ету; экономиканың әртүрлі секторларында сараланған салык мөлшерлемелеріне көшу; пайданың технологиялық жаңғыруға және ғылыми әзірлемелерге жұмсалған бөлігіне салынатын корпоративтік табыс салығын азайту немесе одан босату тетігін енгізу;
салық төлеуден жалтару тәуекелдерін барынша азайту мақсатында арнайы салық режимдерін жеңілдету;
салық жүктемесін азайту мақсатында ұйымдарды әдейі бөлшектеуге жол бермеу; ойға қонымды әрі рәсімдері қарапайым бөлшек сауда салығын қолдануды кеңейту
Қазақстан Республикасы Кодексінің жобасы
Үкімет, СЖРА, ЖС
2023 жылғы
желтоқсан
7.
“Сән-салтанатқа салық” салуды енгізу мүмкіндігін қарастыру
Президент Әкімшілігіне ұсыныстар
Үкімет, СЖРА
2023 жылғы
қаңтар
8.
Автомашиналарды Қазақстан Республикасының аумағына әкелудің барлық тиесілі алымдар мен төлемдерді төлеуден жалтаруға мүмкіндік беретін арналарының бәрін жабу үшін шаралар қабылдау
Президент Әкімшілігіне ұсыныстар
Үкімет, ҰҚК, ҚМА, СЖҚА
2022 жылғы
қазан
9.

О мерах по реализации Послания Главы государства народу Казахстана от 1 сентября 2022 года "Справедливое государство. Единая нация. Благополучное общество"
Указ Президента Республики Казахстан от 13 сентября 2022 года № 1008
В целях реализации Послания Главы государства народу Казахстана от 1 сентября 2022 года "Справедливое государство. Единая нация. Благополучное общество" ПОСТАНОВЛЯЮ:
1. Утвердить прилагаемый Общенациональный план мероприятий по реализации Послания Главы государства народу Казахстана от 1 сентября 2022 года "Справедливое государство. Единая нация. Благополучное общество" (далее - Общенациональный план).
2. Правительству Республики Казахстан:
1) обеспечить неукоснительное и своевременное исполнение мероприятий Общенационального плана, а также проведение на системной основе информационно-разъяснительной работы по положениям Послания Главы государства народу Казахстана от 1 сентября 2022 года "Справедливое государство. Единая нация. Благополучное общество";
2) до 25 января года, следующего за отчетным годом, представлять в Администрацию Президента Республики Казахстан информацию о ходе выполнения Общенационального плана.
3. Первым руководителям государственных органов, непосредственно подчиненных и подотчетных Президенту Республики Казахстан, центральных и местных исполнительных органов, других государственных органов обеспечить неукоснительное и своевременное исполнение мероприятий Общенационального плана.
4. Контроль за исполнением настоящего Указа возложить на Администрацию Президента Республики Казахстан.
5. Настоящий Указ вводится в действие со дня его подписания.
Президент
Республики Казахстан
К. ТОКАЕВ
УТВЕРЖДЕН
Указом Президента
Республики Казахстан
от 13 сентября 2022 года № 1008
ОБЩЕНАЦИОНАЛЬНЫЙ ПЛАН МЕРОПРИЯТИЙ
по реализации Послания Главы государства народу Казахстана от 1 сентября 2022 года
"Справедливое государство. Единая нация. Благополучное общество"
№ п/п
Наименование мероприятия
Форма завершения
Ответственные исполнители
Срок исполнения
1
2
3
4
5
I. Новая экономическая политика
1.
Поэтапный отказ от государственного регулирования цен и тарифов, за исключением монопольных и олигопольных рынков
предложения в Администрацию Президента
Правительство, АЗРК, АСПР
октябрь 2022 года
2.
Обеспечение перехода на новую тарифную политику "Тариф в обмен на инвестиции", включающую в себя в том числе:
встречные обязательства монополистов (операторов) в части вложения инвестиций в инфраструктуру преимущественно за счет собственных средств, а не за счет тарифа;
поэтапное снижение показателя износа генерирующих мощностей, сетей электроснабжения, тепловых коммуникаций водопроводных сетей как минимум на 15%;
действенные стимулы для внедрения на предприятиях инновационных решений и модернизации оборудования;
сохранение в распоряжении монополиста определенной доли дохода;
возможность самостоятельного перераспределения монополистом части затрат между различными статьями тарифной сметы в случае их направления на повышение оплаты труда производственного персонала, проведение срочных ремонтных работ и т.д.
предложения в Администрацию Президента
Правительство
октябрь 2022 года
3.
Постепенный отказ от перекрестного субсидирования тарифов в отрасли естественных монополий и на общественно значимых рынках
предложения в Администрацию Президента
Правительство, АЗРК
ноябрь 2022 года
4.
Определение на законодательном уровне понятия "конгломерат", а также возможности проведения тщательной проверки всех сделок конгломерата, в том числе на признаки применения нерыночных цен
проект Закона Республики Казахстан
АЗРК, Правительство, АСПР
июнь 2023 года
5.
Регламентация института "единого оператора", подразумевающая в том числе внедрение регулирования их деятельности в рамках специального антимонопольного права
проект Закона Республики Казахстан
АЗРК, Правительство
апрель 2023 года
6.
Разработка нового Налогового кодекса, предусматривающего в том числе:
обновление налогового администрирования;
обеспечение максимально возможной цифровизации налогового контроля;
переход к дифференцированным налоговым ставкам в разных секторах экономики;
внедрение механизма снижения или освобождения от корпоративного подоходного налога с прибыли, направленной на технологическую модернизацию и научные разработки;
упрощение специальных налоговых режимов с целью минимизирования рисков уклонения от уплаты налогов;
недопущение намеренного дробления организаций с целью снижения налоговой нагрузки;
расширение применения розничного налога с адекватными ставками и простыми процедурами
проект Кодекса Республики Казахстан
Правительство, АСПР, ВС
декабрь 2023 года
7.
Рассмотрение возможности введения "налога на роскошь"
предложения в Администрацию Президента
Правительство, АСПР
январь 2023 года
8.
Принятие мер для перекрытия всех нелегальных каналов ввоза автомашин на территорию Республики Казахстан, предоставляющих возможность уклонения от уплаты всех полагающихся сборов и платежей
предложения в Администрацию Президента
Правительство, КНБ, АФМ, АПК
октябрь 2022 года
9.

2022 жылғы 1 қыркүйекке дейін әкелінген және қолданыстағы заңнамаға сәйкес ресімделмеген автомобильдер үшін оларды кэдеге жарату және алғашкы тіркеу алымдарының жиынтығын 250 мың теңгеден аспайтын мөлшерде төлеу арқылы заңдастыру мүмкіндігін бір реттік тәртіппен беру, бұл шараны іздеу салынбаған және тиісті кедендік "тазартудан" өткен автомобильдерге қолдану
Президент Әкімшілігіне ақпарат
Үкімет, ҮҚК, ҚМА, ҚНРДА
2022 жылғы
желтоқсан
10.
Салық және кеден саласындағы ақпараттық жүйелерді толық біріктіруді аяқтау
Президент Әкімшілігіне ақпарат
Үкімет
2023 жылғы
шілде
11.
"Бір терезе" қағидаты бойынша интеграцияланған кедендік бақылауды енгізу (оның шеңберінде бақылау, оның ішінде фитосанитариялық, ветеринариялық, санитариялық-эпидемиологиялық, радиациялық бақылау, техникалық реттеу іс-шараларын жүргізу)
Президент Әкімшілігіне ақпарат
Үкімет
2023 жылғы
шілде
12.
Жаңа Бюджет кодексін қабылдау, онда мыналарды да көздеу:
бюджет процесін барынша жеңілдету;
“бюджетті басқарудан” “нәтижені дөп басуға” көшу жолымен бюджет саясатының моделін реформалау;
бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің өкілеттіктері мен жауапкершілігін айтарлықтай арттырып, блоктык бюджет элементтерін енгізу;
бюджет саясатының шекті параметрлерін айқындау;
Ұлттық қордан бөлінетін нысаналы трансферт қаражатын аса қажет инфрақұрылымды дамытуға және жалпы еліміз үшін маңызы зор жобаларды іске асыруға ғана жұмсау; салықтық түсімдер мен шығыстардың қосымша түрлерін республикалық бюджеттен жергілікті бюджет деңгейіне беру арқылы фискалдык орталықсыздандыруды күшейту
Қазақстан Республикасы Кодексінің жобасы
Қазақстан Республикасының Кодексі
Үкімет, СЖРА, ЕК
2023 жылғы
қыркүйек
2023 жылғы
желтоқсан
13.
Игерілмеген бюджет қаражатын белгілі бір жағдайларда келесі жылға ауыстыру мүмкіндігін қамтамасыз ету
Қазақстан Республикасының Заңы
Үкімет
2022 жылғы
желтоқсан
14.
Мемлекеттік қаржыны басқару тұжырымдамасының жобасы шеңберінде Ұлттық қордан бөлінетін нысаналы трансферт қаражатын аса қажет инфрақұрылымды дамытуға және жалпы еліміз үшін маңызы зор жобаларды іске асыруға ғана жұмсау туралы норманы енгізу
Қазақстан Республикасы Президентінің Жарлығы
Үкімет, ҰБ
2022 жылғы
қазан
15.
“Халық қатысатын бюджет” практикасын төртінші деңгейдегі бюджеттерге (аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар) кеңінен тарату, оның мөлшерін ТКШ шығыстарының кемінде 10%-ы көлемінде айқындау
Президент Әкімшілігіне ақпарат
Үкімет, СЖРА, Нұр-Сұлтан, Алматы, Шымкент қалаларының және облыстардың әкімдері
2023 жылғы
сәуір
16.

Для автомобилей, ввезенных до 1 сентября 2022 года и не зарегистрированных в соответствии с действующим законодательством, предоставление в разовом порядке возможности их легализации путем уплаты сборов за утилизацию и первичную регистрацию в размере, не превышающем в совокупности 250 тысяч тенге, распространив данную меру на автомобили, не находящиеся в розыске и прошедшие соответствующую таможенную "очистку"
информация в Администрацию Президента
Правительство, КНБ, АФМ, АРРФР
декабрь 2022 года
10.
Завершение полноценной интеграции налоговой и таможенной информационных систем
информация в Администрацию Президента
Правительство
июль 2023 года
11.
Внедрение интегрированного таможенного контроля по принципу "одного окна" (с проведением в рамках него контрольных мероприятий, в том числе фитосанитарного, ветеринарного, санитарно-эпидемиологического, радиационного контроля, технического регулирования)
информация в Администрацию Президента
Правительство
июль 2023 года
12.
Принятие нового Бюджетного кодекса, предусматривающего в том числе:
кардинальное упрощение бюджетного процесса;
реформирование модели бюджетной политики путем перехода от "управления бюджетом" к "управлению результатами";
внедрение элементов блочного бюджета со значительным расширением полномочий и ответственности администраторов бюджетных программ;
определение предельных параметров бюджетной политики;
направление средств целевого трансферта из Национального фонда исключительно на развитие критической инфраструктуры и реализацию проектов общестранового значения;
усиление фискальной децентрализации путем передачи из республиканского бюджета на уровень местного бюджета дополнительных видов налоговых поступлений и расходов
проект Кодекса Республики Казахстан
Правительство, АСПР, СК
сентябрь 2023 года
Кодекс Республики Казахстан
декабрь 2023 года
13.
Обеспечение возможности переноса в определенных случаях неосвоенных бюджетных средств на следующий год
Закон Республики Казахстан
Правительство
декабрь 2022 года
14.
Введение в рамках проекта Концепции управления государственными финансами нормы о направлении средств целевого трансферта из Национального фонда исключительно на развитие критической инфраструктуры и реализацию проектов общестранового значения
Указ Президента Республики Казахстан
Правительство, НБ
октябрь 2022 года
15.
Масштабирование на бюджеты четвертого уровня (города районного значения, села) практики "бюджета народного участия" с определением его размера в объеме не менее 10% от расходов на ЖКХ
информация в Администрацию Президента
Правительство, АСПР, акимы городов Нур-Султана, Алматы, Шымкента и областей
апрель 2023 года
16.

Реттеушілік жаңа актілерді әзірлеу мен келісу процесінде Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне сәйкес талаптар мен реттеушілік құралдарды қалыптастырудың базалық шарттарының мүлтіксіз сақталуын қамтамасыз ете отырып, 2024 жылғы 1 қаңтардан бастап кәсіпкерлік қызметті “басынан бастап” реттеуді іске қосу
Президент Әкімшілігіне ақпарат
Үкімет, “Атамекен” ҰКП (келісім бойынша)
2023 жылғы
шілде,
2023 жылғы
қаңтар
17.
Квазимемлекеттік сектордың мемлекеттік қаржылай қолдау шараларын ұсынуды реттейтін тиісті нормативтік құқықтық актілері мен шешімдеріне енгізу арқылы мемлекеттік колдау шараларын алушы бәсекеге қабілетті шағын және орта кәсіпорындарды айқындауға арналған базалық өлшемшарттарды (еңбекакы төлеу қорының өсуі және салық аударымдарының артуы) енгізу.
“е-Қаржымині” ақпараттық жүйесінің базасында базалық өлшемшарттарға сәйкес мемлекеттік қолдау шараларын алушыларды іріктеу рәсімін автоматтандыру
Президент Әкімшілігіне ақпарат
Үкімет, СЖРА, БҚДА, “Атамекен” ҮКП (келісім бойынша)
2023 жылғы
шілде
18.
“Мемлекеттік сатып алу туралы” жаңа Заң қабылдау, онда мыналарды да көздеу: сатып алынатын тауарлардың, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтер бағасынын төмен болуы емес, сапасының басымдығы;
барлық мемлекеттік және квазимемлекеттік ұйымдардың сатып алуын бірыңғай платформаға ауыстыру
Қазақстан Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасының Заңы тәжірибелік пайдалануға беру актісі
Үкімет, БКДА, “Атамекен” ҰКП (келісім бойынша)
2023 жылғы
қыркүйек
2023 жылғы
желтоқсан
2023 жылғы
наурыз
19.
Конкурстық негізде келісімшарттар жасасу тәртібін қоса алғанда, МЖӘ-нің тиімді жаңа үлгісіне көшуді көздейтін мемлекеттік-жекешелік әріптестік мәселелері бойынша Заң қабылдау
Қазақстан Республикасының Заңы
Үкімет, БКДА, СЖРА
2023 жылғы
қыркүйек
20.
Экономиканың нақты секторын қолжетімді әрі тұракты, оның ішінде коммерциялық банктердің еркін өтімділігі есебінен кредиттеуді қамтамасыз ету бойынша шаралар кешенін тұжырымдау
Президент Әкімшілігіне ұсыныстар
ҰБ, ҚНРДА, Үкімет
2022 жылғы
қараша
21.
Кәсіпкерлерге жер учаскелерін жедел әрі ашық бөлудің тиімді тәсілдерін тұжырымдау
Президент Әкімшілігіне ұсыныстар
Үкімет, БҚДА, СЖРА, Нұр-Сұлтан, Алматы, Шымкент қалаларының және облыстардың әкімдері
2022 жылғы
желтоқсан
22.
Әрбір өңірде және ірі елді мекенде бос жатқан және мақсатына сай пайдаланылмайтын жерлердің бар-жоғына бағалау жүргізіп, кейіннен ақпаратты жариялау және оның бизнес үшін қолжетімділігін қамтамасыз ету
Президент Әкімшілігіне ақпарат
Үкімет, Нұр-Сұлтан, Алматы, Шымкент қалаларының және облыстардың әкімдері
2023 жылғы
маусым
II. Нақты секторды дамыту
23.
Жер қойнауын игеру ісіне инвестициялар тарту үшін заңнаманы және рәсімдерді жеңілдету
Қазақстан Республикасы Заңының жобасы
Үкімет, СЖРА
2023 жылғы
желтоқсан
24.
Геологиялық ақпараттың ұлттық дерекқорын өнеркәсіптік пайдалануға беру
Президент Әкімшілігіне ақпарат
Үкімет
2023 жылғы
мамыр
25.
АЭА қызметінің тиімділігін арттыру мақсатында: АЭА-да “неғұрлым көп ақша салсаң, соғұрлым көп жеңілдік аласың” қағидаты бойынша инвестициялық жеңілдіктер беруге қатысты сараланған тәсілді енгізу;
жұмыс саласы қызметтің басым түрлеріне жатпайтын инвесторлар үшін салықтық және кедендік преференцияларды қолданбай, АЭА-ға жер учаскелерін беру мүмкіндігін ұсыну; барлық инвестициялық міндеттемелерді адал орындаған кәсіпорындар үшін АЭА аумағында жер меншігі құқығы мәселесін шешу
Қазақстан Республикасы Заңының жобасы
Үкімет, БҚДА
2023 жылғы
ақпан
26.
Индустриялық сектордың инвестициялық тартымдылығын арттыру жөнінде шаралар қабылдау
Президент Әкімшілігіне ақпарат
Үкімет
2023 жылғы
наурыз
27.
“Самұрық-Қазына” ҰӘҚ” АҚ қызметін стратегиялық маңызды секторлардағы компаниялар акцияларының мажоритарлық пакетіне ғана иелік ететін инвестор ретінде қайта форматтап, оның жеке инвесторлар іске асыра алмайтын, Қазақстан Республикасының Президенті айқындайтын аса маңызды жаңа жобаларға ғана қатысуын көздеу
Президент Әкімшілігіне ақпарат
Үкімет, “Самұрық- Қазына” ҰӘҚ” АҚ, БҚДА
2023-2024 жылдар
шілде, желтоқсан
28.
“Қазақстан темір жолы” ұлттық компаниясын ұлттық көлік-логистикалық компанияға трансформациялауды қамтамасыз ету
Жол картасы
Үкімет, “Самұрық- Қазына” ҰӘҚ” АҚ, “ҚТЖ” ҰК” АҚ
2022 жылғы
қазан
29.
Автомобиль жолдарынын құрылысы кезінде бұзушылықтарды анықтау жөніндегі нақты нәтижелерді қамтамасыз ете отырып, автомобиль жолдарының, оның ішінде жергілікті маңызы бар автомобиль жолдарының құрылысы сапасын арттыру
Президент Әкімшілігіне ақпарат
Үкімет, ЕК, БП, СЖҚА, ҚМА
2023 жылғы
шілде, желтоқсан
30.
Жол-құрылыс саласын битуммен іркіліссіз қамтамасыз ету жөніндегі шаралар қабылдау
Президент Әкімшілігіне ақпарат
Үкімет, “Самұрық- Қазына” ҰӘҚ” АҚ
2022 жылғы
желтоқсан
31.
Қала құрылысы кодексін әзірлеу
Қазақстан Республикасы Кодексінің жобасы
Үкімет, СЖРА
2023 жылғы
желтоқсан
32.
Әрбір ірі қала бойынша жер учаскелері мен коммуналдық желілердін схемасы көрсетілген функционалды интерактивті картасын жасау
Президент Әкімшілігіне ақпарат
Үкімет, Нұр-Сұлтан, Алматы, Шымкент қалаларының және облыстардың әкімдері
2023 жылғы
маусым, желтоқсан
33.
Жер кадастрының өнеркәсіптік мақсатқа арналған жер учаскелерінің картасын көлік және коммуналдық инфрақұрылымның өзекті схемаларымен толықтыру
Президент Әкімшілігіне ақпарат
Үкімет, Нұр-Сұлтан, Алматы, Шымкент қалаларының және облыстардың әкімдері
2023 жылғы
маусым, желтоқсан
34.
Агроөнеркәсіптік кешенді субсидиялаудың ұзақ мерзімді жаңа тәсілдерін тұжырымдау
Президент Әкімшілігіне ұсыныстар
Үкімет, БҚДА Нұр-Сұлтан, Алматы, Шымкент калаларының және облыстардың әкімдері, “Атамекен” ҰКП (келісім бойынша)
2022 жылғы
қараша
35.
Өңірлердің ерекшелігі мен ауылдық кооперацияларды дамытуды ескере отырып, Жамбыл облысындағы ауыл халқының табысын арттыру жөніндегі пилоттық жобаны кеңінен тарату
Президент Әкімшілігіне ақпарат
Үкімет, Нұр-Сұлтан, Алматы, Шымкент қалаларының және облыстардың әкімдері
2023 жылғы
маусым, желтоқсан
36.
Жер учаскелерінің, табиғи және минералды учаскелердің кадастрлық жүйелерін интеграцияланған дамыту үшін бірыңғай цифрлық платформада экономика салаларының кеңістіктік деректері инфрақұрылымын құру
Президент Әкімшілігіне ақпарат
Үкімет, Нұр-Сұлтан, Алматы, Шымкент қалаларының және облыстардың әкімдері, СЖРА
2023 жылғы
маусым, желтоқсан
37.
Игерілмей жатқан немесе заңнаманы бұза отырып берілген жерлер бойынша 2023 жылдың соңына дейін шешімдер қабылдау
Президент Әкімшілігіне ақпарат
Үкімет, Нұр-Сұлтан, Алматы, Шымкент қалаларының және облыстардың әкімдері, СЖРА
2023 жылғы
қаңтар, маусым, желтоқсан
38.
Су саласында қордаланған проблемаларды шешу үшін сарапшыларды тарта отырып, Үкімет жанындағы Су кеңесінің жұмысын жандандыру
Президент Әкімшілігіне акпарат
Үкімет, ҰҚК, “Атамекен” ҰКП (келісім бойынша)
2022 жылғы
қараша
39.
Қазіргі заманғы білім беру бағдарламасын әзірлей отырып және тиісті қаржыландыруды боле отырып, су саласында сұранысқа ие мамандарды даярлау үшін базалық жоғары оқу орнын айқындау
Президент Әкімшілігіне ақпарат
Үкімет
2023 жылғы
мамыр
40.
Су саласын дамытудың кешенді жоспарын әзірлеу
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы
Үкімет, СЖРА
2023 жылғы
ақпан
III. Ел болашағына арналған стратегиялық инвестициялар
41.
Тұтастай алғанда ерікті медициналық сақтандырудың рөлін күшейте отырып, денсаулық сақтауды және әлеуметтік саланы қаржыландыру тәсілдерін қайта қарау
Президент Әкімшілігіне ұсыныстар
Үкімет, СЖРА
2022 жылғы
қараша
42.
“Ауылда денсаулық сақтауды жаңғырту” ұлттық пилоттық жобасы шеңберінде 2023-2024 жылдар ішінде:
құрылыстың біріздендірілген жобалары бойынша 650 ауылда медициналық және фельдшерлік-акушерлік пункттер салуды және тиісті жабдықпен жарақтандыруды;
32 аудандық аурухананы жаңғыртуды және олардың деңгейін ауданаралық көпбейінді мекеме мәртебесіне дейін көтеруді қамтамасыз ету
Қазакстан Республикасы Үкіметінің қаулысы
Үкімет, СЖРА, Нұр-Сұлтан, Алматы, Шымкент калаларының және облыстардың әкімдері
2022 жылғы
қараша
43.
Телемедицина қызметтерін көрсету жүйесін халықаралық стандарттарға сәйкес келтіру, оның ішінде диагностикалық көрсетілетін қызметтер спектрін кеңейту және қазіргі заманғы цифрлық шешімдерді (деректерді жинаудың, өңдеудің, берудің, сақтау мен олармен алмасудың бұлтты технологиялары және басқалар) пайдалану
Президент Әкімшілігіне ақпарат
Үкімет
2022 жылғы қараша,
2023 жылғы
маусым
44.
Медициналық жоғары оқу орындарының жанынан көпбейінді университеттік ауруханалар мен клиникалар құру
Президент Әкімшілігіне ақпарат
Үкімет

Запуск с 1 января 2024 года регулирования предпринимательской деятельности "с чистого листа" с обеспечением в процессе разработки и согласования новых регуляторных актов неукоснительного соблюдения базовых условий формирования требований и регуляторных инструментов согласно Предпринимательскому кодексу Республики Казахстан
информация в Администрацию Президента
Правительство, НПП "Атамекен" (по согласованию)
июль 2023 года, январь 2024 года
17.
Внедрение базовых критериев (рост фонда оплаты труда и увеличение налоговых отчислений) для определения конкурентоспособных малых и средних предприятий - получателей мер государственной поддержи путем внесения их в соответствующие нормативные правовые акты и решения квазигосударственного сектора, регулирующие предоставление финансовых мер государственной поддержки.
информация в Администрацию Президента
Правительство, АСПР, АЗРК, НПП "Атамекен" (по согласованию)
июль 2023 года
Автоматизация процедуры отбора получателей мер государственной поддержки в соответствии с базовыми критериями на базе информационной системы "е-Минфин"
информация в Администрацию Президента
Правительство
январь 2024 года
18.
Принятие нового Закона "О государственных закупках", предусматривающего в том числе:
проект Закона Республики Казахстан
Правительство, АЗРК, НПП "Атамекен" (по согласованию)
сентябрь 2023 года
приоритет качества над минимальной ценой закупаемых товаров, работ и услуг;
Закон Республики Казахстан
декабрь 2023 года
перевод на единую платформу закупок всех государственных и квазигосударственных организаций
акт ввода в опытную эксплуатацию
март 2024 года
19.
Принятие Закона по вопросам государственно-частного партнерства, предусматривающего переход на новую эффективную модель ГЧП, включая в том числе порядок заключения контрактов на конкурсной основе
Закон Республики Казахстан
Правительство, АЗРК, АСПР
сентябрь 2023 года
20.
Выработка комплекса мер по обеспечению доступного и стабильного кредитования реального сектора экономики, в том числе за счет свободной ликвидности коммерческих банков
предложения в Администрацию Президента
НБ, АРРФР, Правительство
ноябрь 2022 года
21.
Выработка действенных подходов для оперативного и прозрачного выделения предпринимателям земельных участков
предложения в Администрацию Президента
Правительство, АЗРК, АСПР, акимы городов Нур-Султана, Алматы, Шымкента и областей
декабрь 2022 года
22.
Проведение в каждом регионе и крупном населенном пункте оценки наличия свободных и не используемых по назначению земель с последующей публикацией и обеспечением доступности информации для бизнеса
информация в Администрацию Президента
Правительство, акимы городов Нур-Султана, Алматы, Шымкента и областей
июнь 2023 года
II. Развитие реального сектора
23.
Упрощение законодательства и процедур для привлечения инвестиций в разработку недр
проект Закона Республики Казахстан
Правительство, АСПР
декабрь 2023 года
24.
Ввод в промышленную эксплуатацию национального банка данных геологической информации
информация в Администрацию Президента
Правительство
май 2023 года
25.
В целях повышения эффективности деятельности СЭЗ:
внедрение дифференцированного подхода к предоставлению инвестиционных льгот в СЭЗ по принципу "чем больше вложения, тем больше льготы";
предоставление возможности выдачи земельных участков в СЭЗ без применения налоговых и таможенных преференций для инвесторов, не подпадающих под приоритетные виды деятельности;
решение вопроса права земельной собственности на территории СЭЗ для предприятий, добросовестно выполнивших все инвестиционные обязательства
проект Закона Республики Казахстан
Правительство, АЗРК
февраль 2023 года
26.
Принятие мер по повышению инвестиционной привлекательности индустриального сектора
информация в Администрацию Президента
Правительство
март 2023 года
27.
Переформатирование деятельности АО "ФНБ "Самрук-Казына" в инвестора, владеющего только мажоритарным пакетом акций компаний в стратегически важных секторах, предусмотрев его участие только в критически значимых новых проектах, которые не могут быть реализованы частными инвесторами, определяемых Президентом Республики Казахстан
информация в Администрацию Президента
Правительство, АО "ФНБ "Самрук-Казына", АЗРК
июль, декабрь 2023-2024 годы
28.
Обеспечение трансформации национальной компании "Қазақстан темір жолы" в национальную транспортно-логистическую компанию
Дорожная карта
Правительство, АО "ФНБ "Самрук-Казына", АО "НК "КТЖ"
октябрь 2022 года
29.
Повышение качества строительства автомобильных дорог, в том числе местного значения, с обеспечением конкретных результатов по выявлению нарушений при строительстве автомобильных дорог
информация в Администрацию Президента
Правительство, СК, ГП, АПК, АФМ
июль, декабрь 2023 года
30.
Принятие мер по бесперебойному обеспечению дорожно-строительной отрасли битумом
информация в Администрацию Президента
Правительство, АО "ФНБ "Самрук-Казына"
декабрь 2022 года
31.
Разработка Градостроительного кодекса
проект Кодекса Республики Казахстан
Правительство, АСПР
декабрь 2023 года
32.
Создание по каждому крупному городу функциональных интерактивных карт земельных участков и схем коммунальных сетей
информация в Администрацию Президента
Правительство, акимы городов Нур-Султана, Алматы, Шымкента и областей
июнь, декабрь 2023 года
33.
Дополнение карты земельных участков промышленного назначения земельного кадастра актуальными схемами транспортной и коммунальной инфраструктуры
информация в Администрацию Президента
Правительство, акимы городов Нур-Султана, Алматы, Шымкента и областей
июнь, декабрь 2023 года
34.
Выработка новых долгосрочных подходов к субсидированию агропромышленного комплекса
предложения в Администрацию Президента
Правительство, АЗРК, акимы городов Нур-Султана, Алматы, Шымкента и областей, НПП "Атамекен" (по согласованию)
ноябрь 2022 года
35.
Масштабирование пилотного проекта по повышению доходов сельского населения Жамбылской области с учетом специфики регионов и развития сельской кооперации
информация в Администрацию Президента
Правительство, акимы городов Нур-Султана, Алматы, Шымкента и областей
июнь, декабрь 2023 года
36.
Создание инфраструктуры пространственных данных отраслей экономики на единой цифровой платформе для интегрированного развития кадастровых систем земельных, природных и минеральных участков
информация в Администрацию Президента
Правительство, акимы городов Нур-Султана, Алматы, Шымкента и областей, АСПР
июнь, декабрь 2023 года
37.
Принятие до конца 2023 года решений по неиспользуемым или выданным с нарушением законодательства землям
информация в Администрацию Президента
Правительство, акимы городов Нур-Султана, Алматы, Шымкента и областей, АСПР
январь, июнь, декабрь 2023 года
38.
Активизация работы Водного совета при Правительстве с привлечением экспертов для решения накопившихся проблем в водной сфере
информация в Администрацию Президента
Правительство, КНБ, НПП "Атамекен" (по согласованию)
ноябрь 2022 года
39.
Определение базового вуза для подготовки востребованных специалистов в водной отрасли с разработкой современной образовательной программы и выделением соответствующего финансирования
информация в Администрацию Президента
Правительство
май 2023 года
40.
Разработка Комплексного плана развития водной отрасли
постановление Правительства Республики Казахстан
Правительство, АСПР
февраль 2023 года
III. Стратегические инвестиции в будущее страны
41.
Пересмотр подходов к финансированию здравоохранения и социальной сферы в целом с усилением роли добровольного медицинского страхования
предложения в Администрацию Президента
Правительство, АСПР
ноябрь 2022 года
42.
В рамках пилотного национального проекта "Модернизация сельского здравоохранения" обеспечение в течение 2023-2024 годов:
строительства в 650 селах медицинских и фельдшерско-акушерских пунктов по унифицированным проектам строительства и оснащения соответствующим оборудованием;
модернизации и повышения уровня 32 районных больниц до статуса межрайонных многопрофильных учреждений
постановление Правительства Республики Казахстан
Правительство, АСПР, акимы городов Нур-Султана, Алматы, Шымкента и областей
ноябрь 2022 года
43.
Приведение системы оказания телемедицинских услуг в соответствие с международными стандартами, включая расширение спектра диагностических услуг и использование современных цифровых решений (облачные технологии сбора, обработки, передачи, хранения и обмена данными и др.)
информация в Администрацию Президента
Правительство
ноябрь 2022 года, июнь 2023 года
44.
Создание при медицинских вузах многопрофильных университетских больниц и клиник
информация в Администрацию Президента
Правительство

2023-2025 жылдар
шілде, желтоқсан
45.
Резидентурада даярлау гранттарының санын 3 жыл ішінде 70%-ға ұлғайту
Президент Әкімшілігіне акпарат
Үкімет
2023-2025 жылдар
шілде, желтоқсан
46.
2-ден 6 жасқа дейінгі балаларды мектепке дейінгі сапалы біліммен қамтамасыз ету бойынша пәрменді шаралар қабылдау
Президент Әкімшілігіне ақпарат
Үкімет, Нұр-Сұлтан, Алматы, Шымкент қалаларының және облыстардың әкімдері
2022 жылғы
желтоқсан, 2023-2025 жылдар
шілде, желтоқсан
47.
Мектепке дейінгі білім беру жүйесінің кадрлық әлеуетін кадрларды даярлау, біліктілігін арттыру және аттестаттау жүйесін жетілдіру, әлеуметтік мәртебесі мен жалақысын арттыру жолымен күшейту
Президент Әкімшілігіне ақпарат
Үкімет
2023 жылғы шілде, желтоқсан
48.
Мектепке дейінгі ұйым тәрбиешісінің тәрбиеленушілерге арақатынасын және кәсіптік жүктемені ЭЫДҰ нормаларына дейін келтіру
Президент Әкімшілігіне ақпарат
Үкімет
2023-2024 жылдар
желтоқсан
49.
МЖМБС-ға сәйкес кемінде 800 мың орынға арналған орта оқу орындарын салудың және тиісті жабдықпен жарақтандырудың біріздендірілген қазіргі замангы жобалары бойынша 2025 жылдың соңына дейін “Жайлы мектеп” пилоттық ұлттық жобасы шеңберінде мектептер салу
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы
Үкімет, СЖРА, Нүр-Сұлтан, Алматы, Шымкент қалаларының және облыстардың әкімдері
2022 жылғы
қараша
50.
Сыбайлас жемқорлық істері бойынша қылмыстық қудалау органы қаулыларының және сот шешімдерінің нәтижесінде бюджетке түсетін қаражатты мектеп құрылысына жұмсауды заңнамалық регламенттеу жөнінде шаралар қабылдау
Қазақстан Республикасы Заңының жобасы
Үкімет, ЖС, БП, СЖҚА
2022 жылғы
желтоқсан
51.
Халықтың әлеуметтік тұрғыдан әлсіз топтарындағы балаларды мектеп формасымен мемлекеттік бюджет есебінен қамтамасыз ету
Президент Әкімшілігіне ақпарат
Үкімет, Нұр-Сұлтан, Алматы, Шымкент қалаларының және облыстардың әкімдері
2023 жылғы
мамыр
52.
Мектеп формасын мемлекеттік тапсырыс есебінен отандық тауар өндірушілерден сатып алу тетігін әзірлеу және іске асыру
Президент Әкімшілігіне ақпарат
Үкімет
2022 жылғы желтоқсан,
2023 жылғы шілде,
желтоқсан
53.
Педагогикалық жоғары оқу орындарын аккредиттеу стандартын және “педагог құзыретінің шеңбері” - “Педагог” кәсіптік стандартын қабылдау
Президент Әкімшілігіне ақпарат
Үкімет
2023 жылғы
қыркүйек
54.
Жоғары сыныптарда жаратылыстану-математикалық цикл пәндері мен ағылшын тілін оқыту қарқындылығы мен сапасын күшейту
Президент Әкімшілігіне ақпарат
Үкімет
2023 жылғы
маусым
55.
Қазақ тілін де, орыс тілін де жақсы білетін балаларды тәрбиелеу жөнінде кешенді шаралар қабылдау
Президент Әкімшілігіне ақпарат
Үкімет, Нұр-Сұлтан, Алматы, Шымкент қалаларының және облыстардың әкімдері
2022 жылғы
желтоқсан
56.
"Әлеуметтік әмиян" жобасы шеңберінде баланың білім алуына, оның ішінде сыныптан тыс оқуына мемлекет бөлетін барлық қаражатты жинақтау үшін жеке білім беру ваучерлері мен Бірыңғай білім беру есепшотын енгізу
Президент Әкімшілігіне ақпарат
Үкімет
2022 жылғы
желтоқсан,
2023 жылғы
шілде
57.

июль, декабрь 2023-2025 годы
45.
Поэтапное увеличение в течение 3-х лет количества грантов на подготовку в резидентуре на 70%
информация в Администрацию Президента
Правительство
июль, декабрь 2023-2025 годы
46.
Принятие действенных мер по обеспечению детей от 2 до 6 лет качественным дошкольным образованием
информация в Администрацию Президента
Правительство, акимы городов Нур-Султана, Алматы, Шымкента и областей
декабрь 2022 года, июль, декабрь 2023-2025 годы
47.
Усиление кадрового потенциала системы дошкольного образования путем совершенствования системы их подготовки, повышения квалификации и аттестации, повышения социального статуса и заработной платы
информация в Администрацию Президента
Правительство
июль, декабрь 2023 года
48.
Приведение соотношения воспитателя дошкольной организации к воспитанникам и профессиональной нагрузки до норм ОЭСР
информация в Администрацию Президента
Правительство
декабрь 2023-2024 годы
49.
Строительство школ в рамках пилотного национального проекта "Комфортная школа" по унифицированным современным проектам строительства и оснащения соответствующим оборудованием средних учебных заведений не менее чем на 800 тысяч мест до конца 2025 года в соответствии с ГОСО
постановление Правительства Республики Казахстан
Правительство, АСПР, акимы городов Нур-Султана, Алматы, Шымкента и областей
ноябрь 2022 года
50.
Принятие мер по законодательной регламентации направления средств, поступающих в бюджет в результате постановлений органа уголовного преследования и судебных решений по коррупционным делам, на строительство школ
проект Закона Республики Казахстан
Правительство, ВС, ГП, АПК
декабрь 2022 года
51.
Обеспечение детей из социально уязвимых слоев населения школьной формой за счет государственного бюджета
информация в Администрацию Президента
Правительство, акимы городов Нур-Султана, Алматы, Шымкента и областей
май 2023 года
52.
Разработка и реализация механизма приобретения школьной формы за счет государственного заказа у отечественных товаропроизводителей
информация в Администрацию Президента
Правительство
декабрь 2022 года, июль, декабрь 2023 года
53.
Принятие стандарта аккредитации педагогических вузов и "рамки компетенций педагога" - профессионального стандарта "Педагог"
информация в Администрацию Президента
Правительство
сентябрь 2023 года
54.
Усиление интенсивности и качества преподавания в старших классах предметов естественно-математического цикла и английского языка
информация в Администрацию Президента
Правительство
июнь 2023 года
55.
Принятие комплексных мер по воспитанию детей, хорошо владеющих и казахским, и русским языками
информация в Администрацию Президента
Правительство, акимы городов Нур-Султана, Алматы, Шымкента и областей
декабрь 2022 года
56.
Внедрение персональных образовательных ваучеров и Единого образовательного счета для аккумулирования всех средств, предоставляемых государством на обучение ребенка, включая внешкольное, в рамках проекта "Социальный кошелек"
информация в Администрацию Президента
Правительство
декабрь 2022 года, июль 2023 года
57.

Білім беру гранттары жүйесіне ҰБТ нәтижелеріне және өзге де көрсеткіштерге қарай саралауды (30%-дан 100%-ға дейін) енгізе отырып, гранттар құнын қайта қарау
Президент Әкімшілігіне ұсыныстар
Үкімет
2022 жылғы
желтоқсан
58.
Жоғары оқу орындарында оқу ақысын төлеуге жылдық 2-3%-бен ұзақ мерзімді жеңілдікті кредит алуға мүмкіндік беру
Президент Әкімшілігіне ұсыныстар
Үкімет
2022 жылғы
желтоқсан
59.
Студенттерді жатақханамен қамтамасыз ету проблемасын шешу үшін жоғары оқу орындарымен және құрылыс компанияларымен мемлекеттік- жекешелік әріптестік тетігін жетілдіру
Президент Әкімшілігіне ұсыныстар
Үкімет
2022 жылғы
желтоқсан
60.
Басқа қалалардан келген студенттердің тұратын орынмен камтамасыз етілуін жекеменшік жоғары оқу орындарының мемлекеттен қаражат алу өлшемшарттарының бірі ретінде айқындау
Президент Әкімшілігіне ұсыныстар
Үкімет
2022 жылғы
желтоқсан
61.
Халықтың әлеуметтік тұрғыдан аз қамтылған топтарының жекелеген санаттарындағы басқа қалалардан келген студенттердің пәтер жалдауға кететін шығындарын субсидиялау мүмкіндігін пысықтау
Президент Әкімшілігіне ұсыныстар
Үкімет
2022 жылғы
қазан
62.
Білім беру экожүйесін дамыту мақсатында жоғары оқу орындары жанындағы эндаумент-қорлардың қызметін жетілдіру
Президент Әкімшілігіне ұсыныстар
Үкімет, "Қазақстан халқына" ҚҚ (келісім бойынша)
2022 жылғы
қараша
63.
Серпінді тәсілге негізделген және негізгі экономикалық көрсеткіштер ескерілетін ен төменгі жалақыны айқындаудың жаңа әдістемесін енгізу
Президент Әкімшілігіне ұсыныстар Қазақстан Республикасы Заңының жобасы
Үкімет
2023 жылғы қаңтар
2023 жылғы желтоқсан
64.
Ең төменгі жалақы мөлшерін 60 мың теңгеден 70 мың тенгеге дейін ұлғайту
Қазакстан Республикасының Заңы
Үкімет
2022 жылғы
желтоқсан
65.
Заң қабылдау, онда мыналарды: базалық зейнетақының ең төменгі мөлшерін біртіндеп ең төменгі күнкөріс деңгейінің 70%- ына, жоғарғы шегін 120%-ына дейін жеткізуді; әйелдердің зейнетке шығу жасын 2028 жылға дейін 61 жас деңгейінде қалдыруды;
2023 жылғы 1 қаңтардан бастап бала күтімі үшін төлемдер тағайындау кезеңінің ұзақтығын 1,5 жасқа дейін ұлғайтуды;
әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушылар жұмыссыз қалған кезде МӘСҚ-тан берілетін әлеуметтік төлемдердің мөлшерін орташа айлық табысының 45%-ына дейін ұлғайтуды көздеу
Қазақстан Республикасының Заңы
Үкімет
2022 жылғы
желтоқсан
66.
Жеке компанияларды зейнетақы активтерін басқаруға тарту мүмкіндігін көздейтін БЖЗҚ-ның тиімді инвестициялық стратегиясын әзірлеу
Президент Әкімшілігіне ұсыныстар
¥Б, ҚНРДА, БҚДА, Үкімет
2022 жылғы
қараша
67.
2023 жылдан бастап Отбасының цифрлық картасы мен "Әлеуметтік әмиянды" енгізу
Президент Әкімшілігіне ақпарат
Үкімет
2022 жылғы
желтоқсан
68.

Пересмотр стоимости грантов с введением в систему образовательных грантов дифференциации (от 30% до 100%) в зависимости от результатов ЕНТ и иных показателей
предложения в Администрацию Президента
Правительство
декабрь 2022 года
58.
Предоставление возможности получения долгосрочных льготных кредитов на оплату обучения в вузах под 2-3% годовых
предложения в Администрацию Президента
Правительство
декабрь 2022 года
59.
Совершенствование механизма государственно-частного партнерства с вузами и строительными компаниями для решения проблемы обеспечения студентов общежитиями
предложения в Администрацию Президента
Правительство
декабрь 2022 года
60.
Определение в качестве одного из критериев доступа к государственному финансированию частных вузов обеспеченности местами для проживания иногородних студентов
предложения в Администрацию Президента
Правительство
декабрь 2022 года
61.
Проработка возможности субсидирования иногородним студентам из отдельных категорий социально уязвимых слоев населения затрат на проживание
предложения в Администрацию Президента
Правительство
октябрь 2022 года
62.
В целях развития образовательной экосистемы совершенствование деятельности эндаумент-фондов при вузах
предложения в Администрацию Президента
Правительство, ОФ "Қазақстан халқына" (по согласованию)
ноябрь 2022 года
63.
Внедрение новой методики определения минимальной заработной платы, базирующейся на динамичном подходе и учитывающей основные экономические показатели
предложения в Администрацию Президента
Правительство
январь 2023 года
проект Закона Республики Казахстан
декабрь 2023 года
64.
Увеличение размера минимальной заработной платы с 60 до 70 тысяч тенге
Закон Республики Казахстан
Правительство
декабрь 2022 года
65.
Принятие Закона, предусматривающего:
последовательное доведение размеров минимальной базовой пенсии до 70%, максимальной - до 120% от величины прожиточного минимума;
закрепление возраста выхода на пенсию для женщин на уровне 61 года до 2028 года;
увеличение с 1 января 2023 года продолжительности периода назначения выплат по уходу за ребенком до 1,5 лет;
увеличение размеров социальных выплат при потере работы для участников системы социального страхования из ГФСС до 45% от среднемесячного дохода
Закон Республики Казахстан
Правительство
декабрь 2022 года
66.
Разработка эффективной инвестиционной стратегии ЕНПФ, предусматривающей возможность привлечения к управлению пенсионными активами частных компаний
предложения в Администрацию Президента
НБ, АРРФР, АЗРК, Правительство
ноябрь 2022 года
67.
Внедрение с 1 января 2023 года Цифровой карты семьи и "Социального кошелька"
информация в Администрацию Президента
Правительство
декабрь 2022 года
68.

Жастардың кәсіпкерлік бастамалары үшін 2,5%-дан жеңілдетілген микрокредит беру
Президент Әкімшілігіне ақпарат
Үкімет, СЖРА
2023 жылғы
қаңтар
69.
100 мың жасты еңбекпен қамтамасыз ету шараларымен қамту
Президент Әкімшілігіне ақпарат
Үкімет
2023 жылғы
қаңтар
70.
2024 жылғы 1 қаңтардан бастап Ұлттық қордың жыл сайынғы инвестициялық табысының 50%-ын балалар 18 жасқа толғанға дейін мерзімінен бұрын есепшоттан шығарып алу құқығынсыз, кейін оларды баспана және білім алуға пайдалану мүмкіндігімен олардың арнаулы жинақтаушы есепшотына аударып тұруды көздейтін "Ұлттық қор - балаларға" жобасын іске қосу
Президент Әкімшілігіне ұсыныстар
Үкімет, ҰБ
2022 жылғы
қараша
71.
"Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ-ның таза табысының кемінде 7%-ын жыл сайын "Қазақстан халқына" қоғамдық қорына аудару
Қазақстан Республикасының Заңы
Үкімет, "Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ
2022 жылғы
желтоқсан
72.
Қазақстан Республикасы Заңының жобасын әзірлеу, онда мыналарды:
ғылым, білім, денсаулық сақтау, өнеркәсіп, IT, спорт пен мәдениет және басқа салаларда Қазақстан үшін бағалы машық иелері үшін тұруға ықтиярхат алу құқығымен виза енгізуді; біздің экономикамызға 300 мың АҚШ долларынан астам инвестиция салған шетел кәсіпкерлеріне тұруға ыктиярхат алу құқығымен 10 жылға виза алу мүмкіндігін беруді көздеу
Қазақстан Республикасы Заңының жобасы
Үкімет
2023 жылғы
маусым
73.
Демографиялық және экономикалық үрдістерді, сондай-ақ жалпыұлттық мүдделерді ескере отырып, қандастардың көшіп келуіне және ішкі миграцияны реттеуге қатысты саясатты түбегейлі реформалау бойынша ұсыныстар тұжырымдау
Президент Әкімшілігіне ұсыныстар
Үкімет, СЖРА
2022 жылғы
қараша
74.
Қазақстан Республикасы Президентінің жанында Халықтың әлеуметтік жағынан әлсіз санаттарын қолдау мәселелері жөніндегі омбудсмен институтын құру
Қазакстан Республикасы Президентінің өкімі
Үкімет
2023 жылғы
ақпан
75.
Қоғамда еңбек құндылығы идеологиясын ілгерілету жөніндегі кешенді жоспарды әзірлеу және қабылдау
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы
Үкімет
2022 жылғы қараша
IV. Мемлекеттік басқару ісін қайта жаңғырту
76.
Мемлекеттік басқару деңгейлері арасындағы өкілеттіктерді орталықсыздандыру, оның ішінде саяси қызметшілердің нәтижелілігі мен жеке жауапкершілігін арттыруға назар аудара отырып, орталық ведомстволар вертикалін оңтайландыру бойынша жаңа әкімшілік реформаны іске асыру
Жол картасы
Үкімет, СЖРА, МҚІА, ЖС
2022 жылғы қараша
77.
Ведомствоаралық үйлестіруді қамтамасыз ету мен салааралық мәселелерді шешуге назар аудара отырып, Премьер-Министр Кеңсесін Үкіметтің ықшам Аппараты етіп трансформациялау
Президент Әкімшілігіне ұсыныстар
Үкімет
2022 жылғы қазан
78.
Қоғамдық кеңестердің және МИБ қызметін өзгерту
Президент Әкімшілігіне ұсыныстар
Үкімет, Нұр-Сұлтан, Алматы, Шымкент қалаларының және облыстардың әкімдері
2022 жылғы желтоқсан
79.
Тұрғын үйлерді, оның ішінде олардың сыртқы көрінісі мен қалалардың инфрақұрылымын абаттандыру бойынша шаралар қабылдау
Президент Әкімшілігіне ақпарат
Үкімет, Нұр-Сұлтан, Алматы, Шымкент қалаларының және облыстардың әкімдері

Предоставление для предпринимательских инициатив молодежи льготного микрокредитования по 2,5%
информация в Администрацию Президента
Правительство, АСПР
январь 2023 года
69.
Обеспечение охвата мерами занятости молодежи в количестве 100 тыс. человек
информация в Администрацию Президента
Правительство
январь 2023 года
70.
Запуск с 1 января 2024 года проекта "Нацфонд - детям", предполагающего отчисление 50% от ежегодного инвестиционного дохода Национального фонда на специальные накопительные счета детей до достижения ими 18 лет без права досрочного снятия, с возможностью их последующего использования на приобретение жилья и получение образования
предложения в Администрацию Президента
Правительство, НБ
ноябрь 2022 года
71.
Ежегодное перечисление не менее 7% от чистого дохода АО "ФНБ "Самрук-Казына" в общественный фонд "Қазақстан халқына"
Закон Республики Казахстан
Правительство, АО "ФНБ "Самрук-Казына"
декабрь 2022 года
72.
Разработка проекта Закона Республики Казахстан, предусматривающего:
введение визы с правом получения вида на жительство для обладателей ценных для Казахстана навыков в сфере науки, образования, здравоохранения, промышленности, IT, спорта и культуры и других направлений;
предоставление возможности получения визы на 10 лет зарубежным бизнесменам, инвестировавшим в нашу экономику более 300 тысяч долларов США, с правом получения вида на жительство
проект Закона Республики Казахстан
Правительство
июнь 2023 года
73.
Выработка предложений по кардинальной реформе политики переселения кандасов и регулирования внутренней миграции с учетом демографических и экономических тенденций, а также общенациональных интересов
предложения в Администрацию Президента
Правительство, АСПР
ноябрь 2022 года
74.
Учреждение должности Омбудсмена по поддержке социально уязвимых категорий населения при Президенте Республики Казахстан
распоряжение Президента Республики Казахстан
Правительство
февраль 2023 года
75.
Разработка и принятие Комплексного плана по продвижению идеологии ценности труда в обществе
постановление Правительства Республики Казахстан
Правительство
ноябрь 2022 года
IV. Перезагрузка государственного управления
76.
Реализация новой административной реформы по децентрализации полномочий между уровнями государственного управления, в том числе оптимизации вертикали центральных ведомств с акцентом на повышение результативности и персональной ответственности политических служащих
Дорожная карта
Правительство, АСПР, АДГС, ВС
ноябрь 2022 года
77.
Трансформация Канцелярии Премьер-Министра в компактный Аппарат Правительства с акцентом на обеспечение межведомственной координации и решение межотраслевых вопросов
предложения в Администрацию Президента
Правительство
октябрь 2022 года
78.
Переформатирование деятельности общественных советов и ОСИ
предложения в Администрацию Президента
Правительство, акимы городов Нур-Султана, Алматы, Шымкента и областей
декабрь 2022 года
79.
Принятие мер по обустройству жилых домов, в том числе их внешнего вида и инфраструктуры городов
информация в Администрацию Президента
Правительство, акимы городов Нур-Султана, Алматы, Шымкента и областей

2023-2025 жылдар
қаңтар
80.
Мемлекеттік қызметшілерді іріктеу және жұмыстан босату жүйесін, оның ішінде мемлекеттік қызметтің жеке сектордағы кәсіби мамандар үшін барынша ашықтығын қамтамасыз ету үшін қайта қарау
Президент Әкімшілігіне ұсыныстар
МҚІА, Үкімет
2022 жылғы қараша
81.
Мемлекеттік қызмет істері агенттігін толыққанды стратегиялық HR институты етіп қалыптастыру
Президент Әкімшілігіне ұсыныстар
МҚІА
2022 жылғы қараша
82.
Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде тұратын қазақстандықтарды жұмылдыру мүмкіндігі, Қазақстандағы қоғамдық өмірмен байланысын қолдау мақсатында оларға арналған арнайы сервисті іске қосу
Президент Әкімшілігіне ақпарат
Үкімет, МҚІА
2023 жылғы сәуір
83.
Әлемдегі үздік инвестициялық және өндірістік компанияларды үлгі ретінде алып, “Самұрық-Қазына” ҰӘҚ” АҚ жұмысының жаңа үлгісін түпкілікті айқындау
Президент Әкімшілігіне ұсыныстар
Үкімет, “Самұрық- Қазына” ҰӘҚ” АҚ, СЖРА
2022 жылғы қазан
84.
Мемлекеттік активтерді және квазимемлекеттік секторды басқару жөніндегі жыл сайынғы ұлттық баяндаманы дайындау және оны Парламентке ұсыну
Қазакстан Республикасы Заңының жобасы
Ұлттық баяндама
Үкімет
2022 жылғы желтоқсан
2024 жылдан бастап жыл сайын
V. Заң және тәртіп
85.
Судьялардың сот төрағаларына тәуелділігін азайтып, оның ішінде сот төрағалары позицияларының бір бөлігін судья лауазымдарына өзгерту есебінен олардың тең мәртебесін қамтамасыз ету
Қазақстан Республикасы Конституциялық заңының, Қазақстан Республикасы Заңының жобалары
Қазақстан Республикасының Конституциялық заңы, Қазақстан Республикасының Заңы
ЖС, ЖСК
2022 жылғы желтоқсан
2023 жылғы
маусым
86.
Сот төрағалары мен сот алқалары төрағаларын судьялардың өздері сайлайтын элементтерді енгізу
Қазақстан Республикасы Конституциялық заңының, Қазақстан Республикасы Заңының жобалары
Қазақстан Республикасының Конституциялық заңы, Қазақстан Республикасының Заңы
ЖС, ЖСК
2022 жылғы желтоқсан
2023 жылғы маусым
87.
Жоғарғы Сот судьяларын Президенттің Сенатқа үміткерлерді баламалы негізде енгізуі арқылы сайлау элементтерін енгізу
Қазақстан Республикасы Конституциялық заңының, Қазақстан Республикасы Заңының жобалары
Қазақстан Республикасының Конституциялық заңы, Қазақстан Республикасының Заңы
ЖС, ЖСК
2022 жылғы желтоқсан
2023 жылғы маусым
88.
Сот жүйесіне мықты заңгерлерді тарту үшін тиісті ынталандыру және жағдайлар жасау
Президент Әкімшілігіне ұсыныстар
ЖС, ЖСК,
Үкімет
2022 жылғы қараша
89.
Барлық деңгейдегі судьяларды іріктеуден бастап оларды тағайындауға ұсыным беруге дейін нақты кадрлық функциялары бар толыққанды институт ретінде Жоғары Сот Кеңесінің рөлі мен мәртебесін нығайту, оның құзырына судья болуға үміткерлерді дайындау, біліктілігін арттыру, шекті жасын ұзарту, жұмыс істеп жүрген судьялардың өкілеттігін тоқтата тұру және тоқтату мәселелерін беру
Қазақстан Республикасы Конституциялық заңының,
Қазақстан Республикасы Заңының жобалары
Қазақстан Республикасының Конституциялык заңы, Қазақстан Республикасының Заңы
ЖСК, ЖС
2022 жылғы желтоқсан
2023 жылғы маусым
90.
Күштік органдардың судьяларға әкімшілік қысым көрсетуінің барлық амал-тәсілдерін жойып, олардың ықпал етуін доғару
Қазакстан Республикасы Заңының жобасы
ЖС, БП, ІІМ, ҰҚК, СЖҚА, ҚМА, ЖСК
2022 жылғы желтоқсан
91.
Судья заңдылықты өрескел бұзып сот актісін шығарған кезде күшін жойған әрбір сот актісін Сот жюриінің тексеруі тетігін енгізу
Президент Әкімшілігіне ұсыныстар
ЖСК, ЖС
2022 жылғы қараша
92.
“Сот төрелігін жүзеге асыру сапасы” өлшемшарты бойынша судьяларды бағалау және жауапкершілікке тарту институтын қайта қарау
Президент Әкімшілігіне ұсыныстар
ЖС, ЖСК
2022 жылғы қараша
93.
Апелляциялық сатының бірінші сатыдағы сотка қайтармай, нақты мән-маңызы бойынша шешім қабылдауын қамтамасыз ету
Қазақстан Республикасы Заңының жобасы
Қазақстан Республикасының Заңы
жс
2022 жылғы желтоқсан
2023 жылғы маусым
94.
Әкімшілік әділеттің қолданылу аясын кеңейтіп, рәсімдік-процестік кодекске әкімшілік теріс қылықтардың ауқымды бөлігін және азаматтық- құқықтық дауларды беру
Қазақстан Республикасы Заңының жобасы
Үкімет, ЖС, БП, ҰҚК, СЖҚА, ҚМА, “Атамекен” ҰКП (келісім бойынша)
2023 жылғы маусым
95.
Сот төрелігінің тең қолжетімді болуын қамтамасыз ету мақсатында қазіргідей талап- арызда көрсетілген сомадан алынатын пайыз мөлшерінің орнына мүлік даулары бойынша ойға қонымды алым мөлшерін белгілеу
Қазакстан Республикасы Заңының жобасы
ЖС, Үкімет, “Атамекен” ҰКП (келісім бойынша)
2022 жылғы желтоқсан
96.
Заңнама нормаларын түсіну бойынша мемлекеттік органдар арасындағы, мемлекеттік органдар мен мемлекеттік ұйымдар арасындағы дауларды шешу жөніндегі өкілеттіктерді Үкіметке бекіту
Қазақстан Республикасы Заңының жобасы
Үкімет, ЖС, “Самұрық- Қазына” ҰӘҚ” АҚ
2023 жылғы маусым
97.
Сот төрелігін атқару ісінде бірізділікті қамтамасыз етуге арналған интеллектуалды талдау жүйесін толыққанды енгізуді жеделдету
Президент Әкімшілігіне ақпарат
ЖС, Үкімет
2023 жылғы наурыз
98.
Жаппай тәртіпсіздікке үндегені үшін жазаны қатаңдату жөнінде шаралар қабылдау
Қазакстан Республикасы Заңының жобасы
Үкімет, БП, ЖС
2022 жылғы желтоқсан
99.
Тәртіпсіздіктерді ұйымдастыруға қатысы бар басты айыпталушыларды, мемлекетке опасыздық жасағаны және билікті күшпен басып алуға әрекеттенгені үшін айыпталушыларды, террористік және экстремистік қылмыс жасағандарды, рецидивистерді, сондай-ақ жұртты азаптаған адамдарды қоспағанда, “қаңтар оқиғасына” қатысушыларға рақымшылық жасау туралы Заң жобасын әзірлеу
Қазақстан Республикасы Заңының жобасы
Қазақстан Республикасының Заңы
БП, ЖС, Үкімет

январь 2023-2025 годы
80.
Пересмотр системы отбора и увольнения государственных служащих, в том числе для обеспечения максимальной открытости государственной службы для профессионалов из частного сектора
предложения в Администрацию Президента
АДГС, Правительство
ноябрь 2022 года
81.
Становление Агентства по делам государственной службы полноценным институтом стратегического HR
предложения в Администрацию Президента
АДГС
ноябрь 2022 года
82.
Запуск специального сервиса для казахстанцев, проживающих за пределами Республики Казахстан, в целях возможности их консолидации, поддержки связи с общественной жизнью в Казахстане
информация в Администрацию Президента
Правительство, АДГС
апрель 2023 года
83.
Окончательное определение новой модели работы АО "ФНБ "Самрук-Казына" с ориентиром на лучшие инвестиционные и производственные компании мира
предложения в Администрацию Президента
Правительство, АО "ФНБ "Самрук-Казына", АСПР
октябрь 2022 года
84.
Подготовка ежегодного Национального доклада по управлению государственными активами и квазигосударственным сектором с его представлением в Парламент
проект Закона Республики Казахстан
Правительство
декабрь 2022 года
Национальный доклад
ежегодно с 2024 года
V. Закон и порядок
85.
Обеспечение равного статуса судей со снижением их зависимости от председателей судов, в том числе за счет преобразования части позиций председателей судов в судейские должности
проекты Конституционного закона Республики Казахстан, Закона Республики Казахстан
ВС, ВСС
декабрь 2022 года
Конституционный закон Республики Казахстан, Закон Республики Казахстан
июнь 2023 года
86.
Внедрение элементов выборности председателей судов и председателей судебных коллегий самими судьями
проекты Конституционного закона Республики Казахстан, Закона Республики Казахстан
ВС, ВСС
декабрь 2022 года
Конституционный закон Республики Казахстан, Закон Республики Казахстан
июнь 2023 года
87.
Внедрение элементов выборности судей Верховного Суда посредствам внесения Президентом в Сенат кандидатур на альтернативной основе
проекты Конституционного закона Республики Казахстан, Закона Республики Казахстан
ВС, ВСС
декабрь 2022 года
Конституционный закон Республики Казахстан, Закон Республики Казахстан
июнь 2023 года
88.
Создание соответствующих стимулов и условий для привлечения в судебную систему сильных юристов
предложения в Администрацию Президента
ВС, ВСС, Правительство
ноябрь 2022 года
89.
Усиление роли и статуса Высшего Судебного Совета в качестве полноценного института с четкими кадровыми функциями, начиная с отбора и заканчивая рекомендациями по назначению судей всех уровней, с передачей в его ведение вопросов подготовки кандидатов в судьи, повышения квалификации, продления предельного возраста, приостановления и прекращения полномочий действующих судей
проекты Конституционного закона Республики Казахстан, Закона Республики Казахстан
ВСС, ВС
декабрь 2022 года
Конституционный закон Республики Казахстан, Закон Республики Казахстан
июнь 2023 года
90.
Искоренение влияния силовых органов, исключив все инструменты их административного давления на судей
проект Закона Республики Казахстан
ВС, ГП, МВД, КНБ, АПК, АФМ, ВСС
декабрь 2022 года
91.
Внедрение механизма проверки Судебным жюри каждого отмененного судебного акта, при вынесении которого судьей было допущено грубое нарушение законности
предложения в Администрацию Президента
ВСС, ВС
ноябрь 2022 года
92.
Пересмотр института оценки и привлечения к ответственности судей по критерию "качество отправления правосудия"
предложения в Администрацию Президента
ВС, ВСС
ноябрь 2022 года
93.
Обеспечение принятия апелляционной инстанцией решения по существу, без возврата в первую инстанцию
проект Закона Республики Казахстан
ВС
декабрь 2022 года
Закон Республики Казахстан
июнь 2023 года
94.
Расширение сферы административной юстиции с передачей в процедурно-процессуальный кодекс широкого круга административных правонарушений и гражданско-правовых споров
проект Закона Республики Казахстан
Правительство, ВС, ГП, КНБ, АПК, АФМ, НПП "Атамекен" (по согласованию)
июнь 2023 года
95.
Установление разумных размеров государственной пошлины по имущественным спорам вместо существующих процентов от суммы иска с целью обеспечения равного доступа к правосудию
проект Закона Республики Казахстан
ВС, Правительство, НПП "Атамекен" (по согласованию)
декабрь 2022 года
96.
Закрепление за Правительством полномочий по разрешению споров по толкованию законодательных норм между государственными органами, государственными органами и государственными организациями
проект Закона Республики Казахстан
Правительство, ВС, АО "ФНБ "Самрук-Казына"
июнь 2023 года
97.
Ускорение полноценного внедрения интеллектуальной аналитической системы, призванной обеспечить единообразие в отправлении правосудия
информация в Администрацию Президента
ВС, Правительство
март 2023 года
98.
Принятие мер по усилению ответственности за призывы к массовым беспорядкам
проект Закона Республики Казахстан
Правительство, ГП, ВС
декабрь 2022 года
99.
Разработка проекта Закона об амнистии в отношении участников "январских событий", за исключением главных фигурантов, причастных к организации беспорядков, лиц, обвиняемых в государственной измене и попытке насильственной смены власти, совершивших террористические и экстремистские преступления, рецидивистов, а также лиц, применявших пытки
проект Закона Республики Казахстан
ГП, ВС,
Правительство

2022 жылғы 10 қазан
2022 жылғы қараша
100.
"Қаңтар оқиғасы" кезінде қаза болғандардың қаржылық жағдайы қиын отбасыларына материалдық қолдау көрсету, оның ішінде "Қазақстан халқына" қоғамдық қорының қаражаты есебінен материалдық қолдау көрсету мәселелерін пысықтау
Президент Әкімшілігіне ақпарат
Үкімет, "Қазақстан халқына" ҚҚ (келісім бойынша)
2022 жылғы желтоқсан
101.
Аса қатыгездікпен жасалған адам өлтіру және қарақшылық жасау үшін жауапкершілікті, оның ішінде мұндай қылмыстар бойынша шартты түрде мерзімінен бұрын босатуды доғару арқылы күшейту
Қазақстан Республикасы Заңының жобасы
Үкімет, БП, ЖС
2022 жылғы
желтоқсан
102.
Отбасылық-тұрмыстық зорлық-зомбылық үшін жауапкершілікті күшейту
Қазақстан Республикасы Заңының жобасы
Үкімет, БП, ЖС
2022 жылғы
желтоқсан
103.
Нашақорлыққа және есірткі бизнесіне қарсы күрес жөнінде кешенді жоспар әзірлеу
Қазақстан Республикасының Үкіметі қаулысының жобасы
Үкімет, ҰҚК, БП, ҰБ, ҚМА
2023 жылғы
қаңтар
104.
Интернет және телефон арқылы жасалатын алаяқтық әрекеттерді анықтау және бейтараптандыру жұмысын күшейту
Президент Әкімшілігіне ақпарат
Үкімет, БП, ҮҚК
2022 жылғы
желтоқсан
105.
Азаматтардың құқықтық және қаржылық сауатын арттыру жөніндегі шаралар кешенін қабылдау
Президент Әкімшілігіне ақпарат
Үкімет, БП, ҚНРДА, ҚМА
2022 жылғы
желтоқсан
106.
Қылмыстық және Қылмыстық-процестік кодекстерге ревизия жүргізіп, қолданылмайтын не сот төрелігінің сапасына кедергі келтіретін нормаларды алып тастау
Қазақстан Республикасы Занының жобасы
Үкімет, БП, ЖС, ҰҚК, СЖҚА, ҚМА
2023 жылғы
наурыз

10 октября 2022 года
Закон Республики Казахстан
ноябрь 2022 года
100.
Проработка вопросов оказания материальной поддержки семьям погибших в ходе "январских событий", находящимся в сложной финансовой ситуации, в том числе за счет средств общественного фонда "Қазақстан халқына"
информация в Администрацию Президента
Правительство, ОФ "Қазақстан халқына" (по согласованию)
декабрь 2022 года
101.
Усиление ответственности за убийства и бандитизм, совершенные с особым цинизмом, в том числе путем исключения по таким преступлениям условно-досрочного освобождения
проект Закона Республики Казахстан
Правительство, ГП, ВС
декабрь 2022 года
102.
Усиление ответственности за семейно-бытовое насилие
проект Закона Республики Казахстан
Правительство, ГП, ВС
декабрь 2022 года
103.
Разработка Комплексного плана по борьбе с наркоманией и наркобизнесом
проект постановления Правительства Республики Казахстан
Правительство, КНБ, ГП, НБ, АФМ
январь 2023 года
104.
Усиление работы по выявлению и нейтрализации интернет- и телефонного мошенничества
информация в Администрацию Президента
Правительство, ГП, КНБ
декабрь 2022 года
105.
Принятие комплекса мер по повышению правовой и финансовой грамотности граждан
информация в Администрацию Президента
Правительство, ГП, АРРФР, АФМ
декабрь 2022 года
106.
Проведение ревизии Уголовного и Уголовно-процессуального кодексов с исключением неработающих либо препятствующих качеству правосудия норм
проект Закона Республики Казахстан
Правительство, ГП, ВС, КНБ, АПК, АФМ
март 2023 года

107.
Қылмыстық және қылмыстық-процестік заңнаманы түзету өкілеттігін құқық қорғау органдарынан Әділет министрлігіне беру
Президент Әкімшілігіне ұсыныстар
Үкімет, БП, ЖС
2022 жылғы
қыркүйек
Ескертпе: аббревиатуралардың толық жазылуы:
"ҚТЖ" ҰК" АҚ
-
- "Қазақстан темір жолы" ұлттық компаниясы" акционерлік қоғамы
"Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ
-
"Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ – "Самұрыұ-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры” акционерлік қоғамы
МҚІА
-
Қазақстан Республикасының Мемлекеттік қызмет істері агенттігі
БҚДА
-
Қазақстан Республикасының Бәсекелестікті қорғау және дамыту агенттігі
СЖҚА
-
Қазақстан Республикасының Сыбайлас жемкорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігі
ҚНРДА
-
Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі
СЖРА
-
Қазақстан Республикасының Стратегиялык жоспарлау және реформалар агенттігі
ҚМА
-
Қазақстан Республикасының Қаржылық мониторинг агенттігі
ЖС
-
Қазақстан Республикасының Жоғарғы Соты
ЖСА
-
Қазақстан Республикасының Жоғары Сот Кеңесі
БП
-
Қазақстан Республикасының Бас прокуратурасы
ҰҚК
-
Қазақстан Республикасының Ұлттық қауіпсіздік комитеті
ІІМ
-
Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлігі
ҰБ
-
Қазақстан Республикасының Ұлттык Банкі
"Атамекен" ҰКП
-
"Атамекен" Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасы
“Қазақстан халқына” КҚ
-
"Қазақстан халқына" қоғамдық қоры
ЕК
-
Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитеті

107.
Передача полномочий по коррекции уголовного и уголовно-процессуального законодательства от правоохранительных органов Министерству юстиции
предложения в Администрацию Президента
Правительство, ГП, ВС
сентябрь 2022 года
Примечание: расшифровка аббревиатур:
АО "НК "КТЖ"
- акционерное общество "Национальная компания "Қазақстан темір жолы"
АО "ФНБ "Самрук-Казына"
- акционерное общество "Фонд национального благосостояния "Самрук-Казына"
АДГС
- Агентство Республики Казахстан по делам государственной службы
АЗРК
- Агентство по защите и развитию конкуренции Республики Казахстан
АПК
- Агентство Республики Казахстан по противодействию коррупции
АРРФР
- Агентство Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка
АСПР
- Агентство по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан
АФМ
- Агентство по финансовому мониторингу Республики Казахстан
ВС
- Верховный Суд Республики Казахстан
ВСС
- Высший Судебный Совет Республики Казахстан
ГП
- Генеральная прокуратура Республики Казахстан
КНБ
- Комитет национальной безопасности Республики Казахстан
МВД
- Министерство внутренних дел Республики Казахстан
НБ
- Национальный Банк Республики Казахстан
НПП "Атамекен"
- Национальная палата предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен"
ОФ "Қазақстан халқына"
- Общественный фонд "Қазақстан халқына"
СК
- Счетный комитет по контролю за исполнением республиканского бюджета