Мемлекет басшысының 2023 жылғы 1 қыркүйектегі “Әділетті Қазақстанның экономикалық бағдары” атты Қазақстан халқына Жолдауын іске асыру жөніндегі шаралар туралы
Қазақстан Республикасы Президентінің 2023 жылғы 16 қыркүйектегі № 353 Жарлығы.
Мемлекет басшысының 2023 жылғы 1 қыркүйектегі “Әділетті Қазақстанның экономикалық бағдары” атты Қазақстан халқына Жолдауын іске асыру мақсатында ҚАУЛЫ ЕТЕМІН:
1. Қоса беріліп отырған Мемлекет басшысының 2023 жылғы 1 қыркүйектегі “Әділетті Қазақстанның экономикалық бағдары” атты Қазақстан халқына Жолдауын іске асыру жөніндегі жалпыұлттық іс-шаралар жоспары (бұдан әрі - Жалпыұлттық жоспар) бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасының Үкіметі:
1) Жалпыұлттық жоспар іс-шараларының мүлтіксіз және уақтылы орындалуын, сондай-ақ Мемлекет басшысының 2023 жылғы 1 қыркүйектегі “Әділетті Қазақстанның экономикалық бағдары” атты Қазақстан халқына Жолдауының ережелері бойынша ақпараттық-түсіндіру жұмысын жүйелі негізде жүргізуді қамтамасыз етсін;
2) есепті жылдан кейінгі жылдың 25 қаңтарына дейін Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне Жалпыұлттық жоспардың орындалу барысы туралы ақпарат ұсынсын.
3. Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін мемлекеттік органдардың, орталық және жергілікті атқарушы органдардың, басқа да мемлекеттік органдардың бірінші басшылары Жалпыұлттық жоспар іс-шараларының мүлтіксіз және уақтылы орындалуын қамтамасыз етсін.
4. Осы Жарлықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне жүктелсін.
5. Осы Жарлық қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Қ. ТОҚАЕВ
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2023 жылғы 16 қыркүйектегі
№ 353 Жарлығымен
БЕКІТІЛГЕН

О мерах по реализации Послания Главы государства народу Казахстана от 1 сентября 2023 года “Экономический курс Справедливого Казахстана”
Указ Президента Республики Казахстан от 16 сентября 2023 года № 353.
В целях реализации Послания Главы государства народу Казахстана от 1 сентября 2023 года “Экономический курс Справедливого Казахстана” ПОСТАНОВЛЯЮ:
1. Утвердить прилагаемый Общенациональный план мероприятий по реализации Послания Главы государства народу Казахстана от 1 сентября 2023 года “Экономический курс Справедливого Казахстана” (далее - Общенациональный план).
2. Правительству Республики Казахстан:
1) обеспечить неукоснительное и своевременное исполнение мероприятий Общенационального плана, а также проведение на системной основе информационно-разъяснительной работы по положениям Послания Главы государства народу Казахстана от 1 сентября 2023 года “Экономический курс Справедливого Казахстана”;
2) до 25 января года, следующего за отчетным годом, представлять в Администрацию Президента Республики Казахстан информацию о ходе выполнения Общенационального плана.
3. Первым руководителям государственных органов, непосредственно подчиненных и подотчетных Президенту Республики Казахстан, центральных и местных исполнительных органов, других государственных органов обеспечить неукоснительное и своевременное исполнение мероприятий Общенационального плана.
4. Контроль за исполнением настоящего Указа возложить на Администрацию Президента Республики Казахстан.
5. Настоящий Указ вводится в действие со дня его подписания.
Президент
Республики Казахстан
К. ТОКАЕВ
УТВЕРЖДЕН
Указом Президента
Республики Казахстан
от 16 сентября 2023 года № 353
ОБЩЕНАЦИОНАЛЬНЫЙ ПЛАН МЕРОПРИЯТИЙ

Мемлекет басшысының 2023 жылғы 1 қыркүйектегі “Әділетті Қазақстанның экономикалық бағдары” атты Қазақстан халқына Жолдауын іске асыру жөніндегі ЖАЛПЫҰЛТТЫҚ ІС-ШАРАЛАР ЖОСПАРЫ
Р/с №
Іс-шараның атауы
Аяқталу нысаны
Жауапты орындаушылар
Орындалу мерзімі
1
2
3
4
5
1.
Қазақстан Республикасының 2029 жылға дейінгі ұлттық даму жоспарын әзірлеу шеңберінде 6-7% деңгейінде тұрақты экономикалық өсуді қамтамасыз ету және 2029 жылға қарай ұлттық экономиканың көлемін 450 млрд долларға дейін 2 есе ұлғайту жөніндегі шараларды айқындау
Президент Жарлығының жобасы
СЖРА, Үкімет
2023 жылғы желтоқсан
2.
Басым салаларда, оның ішінде: металдарды терең кайта өңдеуде, мұнай, газ және көмір химиясында, ауыр машина жасауда, уран өнеркәсібінде, автобөлшектер мен тыңайтқыштар өндірісінде және басқаларда жоғары деңгейде қайта өңдеу кластерлерін, туризм саласын құруға бағытталған, кемінде 15 ірі жобадан тұратын тізбені бекіту
Президент Әкімшілігіне есеп
Үкімет, “Самұрық- Қазына” ҰӘҚ” АҚ, “ҚазМұнайГаз” ҰК” АҚ
2023 жылғы желтоқсан
3.
Негізгі тәсілдерді, мерзімдерді, жауапты мемлекеттік органдарды, қаржыландыру көздерін, қажетті мемлекеттік қолдау шараларын айқындай отырып, ірі жобаларды іске асыру жөніндегі жоспарларды әзірлеу
Президент Әкімшілігіне есеп
Үкімет
2024 жылғы ақпан
4.
Кәсіпорындарды елдің ішінде табиғи ресурстарды кайта өңдеуге ынталандыруға бағытталған реттеуші және фискалдық шараларды тұжырымдау
НҚА топтамасын қабылдау
Үкімет, СЖРА
2024 жылғы шілде
5.
Өңдеуші өнеркәсіпті жеткілікті көлемде және барабар баға бойынша шикізатпен қамтамасыз ету
НҚА топтамасын қабылдау
Үкімет
2023 жылғы желтоқсан
6.
Мынаған: тауарларды реттелетін сатып алуда отандық өндірушілермен жасалатын офтейк-келісімшарттардың үлесін кем дегенде 10%-ға дейін жеткізуге;
3 жыл ішінде реттелетін сатып алуда қазақстандық қамтудың кемінде 60%-ға дейінгі үлесін қамтамасыз етуге бағытталған шараларды қабылдау
Президент Әкімшілігіне есеп
Үкімет, “Самұрық- Қазына” ҰӘҚ” АҚ, “Атамекен” ҰКП
2024-2026 жж. шілде, желтоқсан
7.
Қолданыстағы CTKZ нысанындағы сертификаттардың және индустриялық сертификаттың орнына Қазақстаннан шыққан тауарлардың тізілімін жасауды қоса алғанда, сауда саясатында ішкі нарықты және отандық өндірушілерді қорғауға бағытталған реттеуші шараларды тұжырымдау
НҚА топтамасын қабылдау
Үкімет, БКДА, “Атамекен” ҰКП
2024 жылғы шілде
8.
Кәсіпорындарда технологиялық және экологиялық жағдайды, денсаулық сақтау жүйесін жақсарту үшін шаралар қабылдау, оған қоса ірі өнеркәсіп өндірістерінің және инфрақұрылымдық кәсіпорындардың әрбір 5 жыл сайын технологиялық және экологиялық аудиттен өтуі жөніндегі заңнамалық талапты белгілеу
НҚА топтамасын қабылдау
Үкімет
2024 жылғы наурыз
9.
Тау-кен секторын басқару жүйесін икемді реттеуші және фискалды шарттарды енгізу, оның ішінде: геологиялық зерделеуді меншікті қаражатының есебінен жүзеге асырған инвесторларға жер қойнауын пайдаланудың басым құқығын қамтамасыз ету; кешенді мемлекеттік сараптаманы енгізу және процестерді толығымен цифрландыру арқылы жобаларды келісу мерзімдері мен рәсімдерін екі есе қысқарту есебінен ірі жекеше инвестицияларды тартуға бағытталған жаңғырту
НҚА топтамасын қабылдау
Үкімет, СЖРА, “Атамекен” ҰКП
2024 жылғы ақпан
10.

по реализации Послания Главы государства народу Казахстана от 1 сентября 2023 года “Экономический курс Справедливого Казахстана”
№ п/п
Наименование мероприятия
Форма завершения
Ответственные исполнители
Срок исполнения
1
2
3
4
5
1.
Определение в рамках разработки Национального плана развития Республики Казахстан до 2029 года мер по обеспечению стабильного экономического роста на уровне 6-7% и увеличению объема национальной экономики к 2029 году в 2 раза до 450 млрд долларов
проект Указа Президента
АСПР,
Правительство
декабрь 2023 года
2.
Утверждение перечня из не менее чем 15 крупных проектов, направленных на создание кластеров высокого передела в приоритетных направлениях, в т.ч.: глубокая переработка металлов, нефте-, газо- и углехимия, тяжелое машиностроение, урановая промышленность, производство автокомпонентов и удобрений, сфера туризма и др.
отчет в Администрацию Президента
Правительство, АО “ФНБ “Самрук-Казына”, АО “НК “КазМунайГаз”
декабрь 2023 года
3.
Разработка планов по реализации крупных проектов с определением основных подходов, сроков, ответственных государственных органов, источников финансирования, необходимых мер государственной поддержки
отчет в Администрацию Президента
Правительство
февраль 2024 года
4.
Выработка регулирующих и фискальных мер, направленных на стимулирование предприятий на переработку природных ресурсов внутри страны
принятие пакета НПА
Правительство,
АСПР
июль 2024 года
5.
Обеспечение обрабатывающей промышленности сырьем в достаточном объеме и по адекватным ценам
принятие пакета НПА
Правительство
декабрь 2023 года
6.
Принятие мер, направленных на: доведение в регулируемых закупках товаров доли офтейк-контрактов с отечественными производителями минимум до 10%;
обеспечение доли казахстанского содержания в регулируемых закупках в течение 3-х лет до не менее 60%
отчет в Администрацию Президента
Правительство, АО “ФНБ “Самрук-Казына”, НПП “Атамекен”
июль, декабрь 2024-207.6 гг.
7.
Выработка регулирующих мер в торговой политике, направленных на защиту внутреннего рынка и отечественных производителей, включая создание Реестра товаров казахстанского происхождения взамен действующих сертификатов формы CTKZ и индустриального сертификата
принятие пакета НПА
Правительство,
АЗРК,
НПП “Атамекен”
июль 2024 года
8.
Принятие мер для улучшения технологического и экологического состояния, системы охраны здоровья на предприятиях, включая установление законодательного требования по прохождению крупнейшими промышленными производствами и инфраструктурными предприятиями технологического и экологического аудита каждые 5 лет
принятие пакета НПА
Правительство
март 2024 года
9.
Модернизация системы управления горнорудным сектором, направленная на привлечение крупных частных инвестиций за счет внедрения гибких регуляторных и фискальных условий, в том числе:
обеспечения приоритетного права на недропользование инвесторам, осуществляющим геологическое изучение за счет своих средств;
принятие пакета НПА
Правительство,
АСПР,
НПП “Атамекен”
февраль 2024 года
сокращения в два раза сроков и процедур согласования проектов путем внедрения комплексной государственной экспертизы и полной цифровизации процессов
10.

2026 жылға қарай геологиялық-геофизикалық зерделенген алаңдарды казіргі 1,5 млн шаршы км-ден кемінде 2,2 млн шаршы км-ге жеткізу
Президент Әкімшілігіне есеп
Үкімет
2024-2026 жж. шілде, желтоқсан
11.
2023 жылдың соңына дейін сирек және сирек кездесетін металдар саласын дамытудың кешенді пайымын әзірлеу
Үкімет қаулысының жобасы
Үкімет, СЖРА
2023 жылғы желтоқсан
12.
Елдің қорғаныс-өнеркәсіп кешенін нығайту бойынша:
отандық қорғаныс кәсіпорындарын мемлекеттік қолдауды күшейту және оларды тиісті ведомстволардан тапсырыстармен қамтамасыз ету;
заманауи технологиялардың трансферті және жергілікті өнім үлесі жоғары қару-жарақ пен әскери техника өндірістерінің циклдерін құру; жасап шығарылатын жоғары технологиялы қару-жарақ пен әскери техниканың түрлері мен номенклатурасын көбейту; қару-жарақ пен әскери техниканы жедел жөндеу үшін өндірістік қуаттарды арттыру арқылы шаралар қабылдау
Президент Әкімшілігіне есеп
Үкімет, ҰҚК, МКҚ
2023 жылғы желтоқсан, 2024- 2026 жж. шілде, желтоқсан
13.
Отандык кәсіпорындарды тікелей қаржылық қолдау тетігі ретінде арнаулы Қорғаныс-өнеркәсіп кешенін дамыту қорын құру
Үкімет қаулысы
Үкімет
2023 жылғы желтоқсан
14.
Қазақстан Республикасының агроөнер- кәсіптік кешенін дамытудың 2021-2030 жылдарға арналған тұжырымдамасын жаңарту, онда:
бастапқы өндірістен жоғары деңгейде кайта өңдеу өнімін шығаруға кезең- кезеңімен көшу және үш жыл ішінде агроөнеркәсіптік кешендегі қайта өңделген өнімнің үлесін 70%-ға дейін ұлғайту жөніндегі міндеттер;
қайта өңдеуді ынталандыру үшін салық саясатын қайта қарау;
отандық агрофирмаларды ірілендіруге ынталандыру, сондай-ақ трансұлттық корпорацияларды өзара тиімді шарттарда белсенді түрде тарту;
етті, сүтті және астықты терең кайта өңдеу бойынша басым және перспективалы бағыттарды айқындау, өнеркәсіптік жылыжай шаруашылығын дамыту; Солтүстік Қазақстан облысының тәжірибесін құс фабрикаларын, көкөніс қоймаларын және етті мал шаруашылығы кәсіпорындарын салуға және суару жөніндегі жобаларға тарата отырып, ірі сүт-тауарлы фермаларды салуды жалғастыру;
отандық техника өндірушілердің және аграршылардың мүдделерін ескере отырып, ауыл шаруашылығы техникасын жаңарту қарқынын жылына 8-10%-ға дейін жеткізу;
қазақстандық тауарларды шетелдік нарықтарда ілгерілету үшін шаралар қабылдай отырып, экспорт географиясын жоспарлы түрде кеңейту;
егістіктерді әртараптандыру, рентабельділігі жоғары дақылдардың алаңын ұлғайту, суды көп қажетсінетін және монодақылды егістіктерді қысқарту; фермерлерді отандық тұқымдармен қамтамасыз ету, жаңа өнімді сұрыптарды шығару және өсіру де көзделеді
Үкімет қаулысы
Үкімет
2024 жылғы ақпан
15.
Азаматтардың әлеуметтік жағынан осал санаттарын тиімді атаулы колдауды қамтамасыз ете отырып, әлеуметтік маңызы бар тамақ өнімдерінің бағасын реттеуден кезең-кезеңімен бас тарту
НҚА топтамасын қабылдау
Үкімет
2024 жылғы тамыз
16.
“Ауыл аманаты” бағдарламасын одан әрі іске асыру аясында жеке қосалқы шаруашылықтардың кооперациясын ынталандыру
Президент Әкімшілігіне есеп
Үкімет, “AMANAT” партиясы

Доведение площади геолого-геофизической изученности к 2026 году с текущих 1,5 млн до не менее 2,2 млн кв. км
отчет в Администрацию Президента
Правительство
июль, декабрь 2024-2026 гг.
11.
Разработка до конца 2023 года комплексного видения развития отрасли редких и редкоземельных металлов
проект постановления Правительства
Правительство,
АСПР
декабрь 2023 года
12.
Принятие мер по укреплению оборонно-промышленного комплекса страны посредством:
усиления государственной поддержки отечественных оборонных предприятий и обеспечения их заказами от соответствующих ведомств; трансферта современных технологий и создания циклов производств вооружения и военной техники с высокой долей локализации;
увеличения видов и номенклатуры производимого высокотехнологичного вооружения и военной техники; повышения производственных мощностей для оперативности ремонта вооружения и военной техники
отчет в Администрацию Президента
Правительство, КНБ,
СГО
декабрь
2023 года, июль, декабрь 2024-2026 гг.
1
2
3
4
5
13.
Создание специального Фонда развития оборонно-промышленного комплекса в качестве механизма прямой финансовой поддержки отечественных предприятий
Постановление Правительства
Правительство
декабрь 2023 года
14.
Актуализация Концепции развития агропромышленного комплекса Республики Казахстан на 2021-2030 годы, предусматривающей в том числе: задачи по поэтапному переходу от первичного производства к выпуску продукции более высоких переделов и увеличению в течение трех лет доли переработанной продукции в агропромышленном комплексе до 70%; пересмотр налоговой политики для стимулирования переработки; стимулирование укрупнения отечественных агрофирм, а также активное привлечение транснациональных корпораций на взаимовыгодных условиях; определение приоритетных и перспективных направлений по глубокой переработке мяса, молока и зерна, развитие промышленного тепличного хозяйства; продолжение строительства крупных молочно-товарных ферм с распространением опыта Северо-Казахстанской области на строительство птицефабрик, овощехранилищ и предприятий мясного животноводства и проектов по орошению;
Постановление Правительства
Правительство
февраль 2024 года
доведение темпов обновления сельскохозяйственной техники до 8-10% в год с учетом интересов отечественных производителей техники и аграриев; планомерное расширение географии экспорта с принятием мер для продвижения казахстанских товаров на зарубежных рынках;
диверсификацию посевов, увеличение площади высокорентабельных культур, сокращение водоемких и монокультурных посевов;
обеспечение фермеров отечественными семенами, выведение и культивацию новых производительных сортов
15.
Поэтапный отказ от регулирования цен на социально значимые продукты питания с обеспечением эффективной адресной поддержки социально уязвимых категорий граждан
принятие пакета НПА
Правительство
август 2024 года
16.
Стимулирование кооперации личных подсобных хозяйств в рамках дальнейшей реализации программы “Ауыл аманаты”
отчет в Администрацию Президента
Правительство, партия “AM AN АТ”

2024-2025 жж. маусым
17.
Аграрлық ғылымды дамыту бойынша шаралар қабылдау, оның ішінде: танылған шетелдік аграрлық ғылым орталықтарымен толыққанды ғылыми- практикалық ынтымақтастықты жолға қою;
жекеше ғылыми-технологиялық бастамаларды қолдау және білім беру бағдарламаларын аграрлық сектордың қажеттіліктеріне бейімдеу;
Ұлттық аграрлық ғылыми-білім беру орталығын вертикалды интеграцияланған агротехнологиялық хабқа айналдыру
Президент Әкімшілігіне есеп
НҚА топтамасын қабылдау
НҚА топтамасын қабылдау
Үкімет
2024 жылғы тамыз
2024 жылғы мамыр
2024 жылғы наурыз
18.
“Азық-түлік келісімшарт корпорациясы” ұлттық компаниясы” АҚ-ның жекеше нарыққа ауыл шаруашылығы өнімдерін өндірудің, сақтаудың және өткізудің толыққанды желісін құруда жәрдемдесу жөніндегі мандат, сондай- ақ бағаның өсуін ірку үшін интервенцияны жүзеге асыру да көзделетін жаңартылған стратегиясын іске асыруды қамтамасыз ету
НҚА топтамасын қабылдау
Үкімет
2024 жылғы қаңтар
19.
Халық пен экономиканың ағымдағы қажеттіліктері және болашақтағы кажеттіліктерін болжау негізінде, Қазақстан Республикасының ұлттық инфрақұрылымдық жоспарын әзірлеу шеңберінде отын-энергетика кешенінде, көлік, су салаларында және басқа да инфрақұрылымдық салаларда желілік жобаларды айқындау
Үкімет қаулысы
Үкімет, СЖРА
2023 жылғы желтоқсан
20.
Таяудағы бес жылда көлемі 14 гигаватт болатын жаңа энергетикалық қуаттарды, оның ішінде жаңартылатын энергия көздерінің және гидроэлектрэнергиясының қуаттарын салу
Президент Әкімшілігіне есеп
Үкімет, “Самұрық- Қазына” ҰӘҚ” АҚ
2023 жылғы желтоқсан, 2024- 2028 жж. маусым, желтоксан
21.
Энергиямен, жылумен және сумей жабдықтау жүйесінің жеке маңызды экономика саласы ретінде тиімді түрде жұмыс істеуі бойынша, оның ішінде: тарифтік саясатты қайта қарау және саланың инвестициялық тартымдылығын арттыруға бағытталған тариф түзудің жаңа әдістерін енгізу;
табиғи монополиялардың барлық субъектілері үшін 5-7 жыл мерзімге барабар нарықтық тарифтерді енгізу;
монополистердің жауапкершілігін арттыру және цифрлық бақылау құралдарын енгізу, азаматтардың тарифтік сметалар мен инвестициялық бағдарламалардың орындалуы жөніндегі ақпаратқа код жеткізуін кеңейту көзделетін жаңа тәсілдерді тұжырымдау
Президент Әкімшілігіне есеп
Үкімет
2024 жылғы наурыз
22.
Жаңа газ өңдеу зауыттарын салуды жандандыру, қолда бар қайта өңдеу қуаттарын айналымға толық тарту, сондай-ақ жаңа газ кен орындарын барлау мен игеруге инвестициялар тарту
Президент Әкімшілігіне есеп
Үкімет, “Самұрық- Қазына” ҰӘҚ” АҚ, “ҚазМұнайГаз” ҰК” АҚ, “QazaqGaz” ҰК”
АҚ

июнь 2024-2025 гг.
17.
Принятие мер по развитию аграрной науки, в том числе:
налаживание полноценного научно- практического сотрудничества с признанными зарубежными центрами аграрной науки;
поддержка частных научно-технологических инициатив и адаптация образовательных программ к потребностям аграрного сектора;
трансформация Национального аграрного научно-образовательного центра в вертикально интегрированный агротехнологический хаб
отчет в Администрацию Президента
принятие пакета НПА
принятие пакета НПА
Правительство
август 2024 года
май 2024 года
март 2024 года
18.
Обеспечение реализации обновленной стратегии АО “Национальная компания “Продовольственная контрактная корпорация”, предусматривающей в том числе мандат по содействию частному рынку в создании полноценной сети производства, хранения и реализации сельскохозяйственной продукции, а также осуществление интервенции для сдерживания роста цен
принятие пакета НПА
Правительство
январь 2024 года
19.
На основе текущих и прогноза будущих потребностей населения и экономики определение в рамках разработки Национального инфраструктурного плана Республики Казахстан узловых проектов в топливно-энергетическом комплексе, транспортной, водной и других инфраструктурных отраслях
Постановление Правительства
Правительство,
АСПР
декабрь 2023 года
20.
Строительство в ближайшие пять лет новых энергетических мощностей в объеме 14 гигаватт, в том числе возобновляемых источников энергии и гидроэлектроэнергии
отчет в Администрацию Президента
Правительство, АО “ФНБ “Самрук- Казына”
декабрь 2023 года, июнь, декабрь 2024-2028 гг.
21.
Выработка новых подходов по эффективному функционированию системы энерго-, тепло- и водоснабжения как отдельной важной отрасли экономики, предусматривающих в том числе: пересмотр тарифной политики и внедрение новых методов тарифообразования, направленных на повышение инвестиционной привлекательности отрасли;
введение адекватных рыночных тарифов сроком на 5-7 лет для всех субъектов естественных монополий; повышение ответственности монополистов и внедрение цифровых инструментов контроля, расширение доступа граждан к информации по исполнению тарифных смет и инвестиционных программ
отчет в Администрацию Президента
Правительство
март 2024 года
22.
Активизация строительства новых газоперерабатывающих заводов, полное вовлечение в оборот имеющихся перерабатывающих мощностей, а также привлечение инвестиций в разведку и освоение новых газовых месторождений
отчет в Администрацию Президента
Правительство, АО “ФНБ “Самрук- Казына”, АО “НК “КазМунайГаз”, АО “НК “QazaqGaz”

2024- 2028 жж. наурыз, қыркүйек
23.
ЭЫДҰ-ның стандарттарын ескере отырып, қолданыстағы энергия тиімділігі саясатын түбегейлі түрде қайта қарау, оның ішінде энергия үнемдеу мәдениетін қалыптастыру, тұтас энергия тиімділігі мен ресурс үнемдеу бойынша нормативтік талаптарды кезең-кезеңімен енгізу, 2029 жылға қарай негізгі энергия тұтыну және энергия қажетсіну көрсеткіштерін кем дегенде 15%-ға төмендету
НҚА топтамасын қабылдау
Үкімет
2024 жылғы желтоқсан
24.
Бүкіл энергетика саласын баскару тәсілдерін жетілдіру, оған қоса: сутегі энергетикасын дамытуды;
энергетикалык машина жасауда технологиялардың трансфертін және өндірістерді жергілікті жерге орналастыруды;
теңестіруші қуаттарды, энергия жинақтау жүйесін құруды;
парник газдарын шығару квоталарымен сауда жасау жүйесін дамытуды ынталандыру
НҚА топтамасын қабылдау
Үкімет, “Атамекен” ҰКП, АХҚО, “Самұрық- Қазына” ҰӘҚ” АҚ
2024 жылғы қыркүйек
25.
“Астана” халықаралық қаржы орталығының өңірде ESG қағидаттарының негізінде “жасыл” қаражатты тарту үшін өңірлік негізгі алаңға айналуы
НҚА топтамасын қабылдау
Үкімет, АХҚО, ҚНРДА, ҰБ
2024 жылғы наурыз
26.
АЭС салудың орындылығы мәселесін жария тыңдаулар мен жан-жақты кеңінен талқылауды өткізіп, жалпыұлттық республикалық референдумға шығару
Президент Әкімшілігіне есеп
Үкімет, ОСК, “Самұрық-Қазына” ҰӘҚ” АҚ, Астана, Алматы, Шымкент қалаларының және облыстардың әкімдері
2024 жылғы наурыз
27.
Ойластырылған су саясатын жасау, ол: су ресурстары бойынша сапалы талдау мен болжау жүргізуге;
суаратын суды субсидиялау тәсілдерін жетілдіру және нормативтен артық су тұтынғаны үшін көтеріңкі тарифті енгізу арқылы ағымдағы нақты жағдайларға жауап беретін барабар нарықтық тарифтерді қалыптастыруға;
су үнемдейтін озық технологияларды енгізуді жылына 150 мың гектарға дейін жылдамдатуға;
су саласына жекеше инвестициялардың көптеп келуін және фермерлердің су үнемдеуші технологияларды енгізуін ынталандыратын шараларды әзірлеуге де бағытталады
Президент Әкімшілігіне есеп
Үкімет
2024 жылғы наурыз
28.
20 жаңа су қоймасын салу және кемінде жұмыс істеп тұрған 15 су қоймасын реконструкциялау, 2027 жылға қарай қосымша екі текше километрге жуық суды қамтамасыз ету үшін кемінде 3500 километр су арнасын жаңғырту және цифрлау
Президент Әкімшілігіне есеп
Үкімет, Астана, Алматы, Шымкент қалаларының және облыстардың әкімдері
2024- 2026 жж. маусым, желтоқсан
29.
Судың “қара нарығын” жою жөніндегі шараларды, оның ішінде су саласындағы бұзушылық үшін жауаптылықты заңнамалық деңгейде қатаңдату арқылы күшейту
Президент Әкімшілігіне есеп
Үкімет, Астана, Алматы, Шымкент қалаларының және облыстардың әкімдері
2024 жылғы тамыз
30.
Ұлттық гидрогеологиялық қызметті қайтадан құру
Президент Әкімшілігіне есеп
Үкімет
2023 жылғы желтоқсан
31.
Елдің су шаруашылығын басқару жүйесін реформалау, оған қоса бүкіл саланы материалдық және кадрлық жағынан күшейте отырып, саланың негізгі компанияларын (“Қазсушар”, “Нұра топтық су құбыры” және басқалар) “қайта жаңғырту”
Президент Әкімшілігіне есеп
Үкімет
2024 жылғы желтоқсан
32.
Жаңа өңірлік кооперация моделінің маңызды элементі ретінде су-энергетика ресурстарын ұтымды пайдалану мәселесін көршілес мемлекеттермен жан-жақты пысықтау
Президент Әкімшілігіне есеп
Үкімет

март, сентябрь 2024- 2028 гг.
23.
Кардинальный пересмотр действующей политики энергоэффективности с учетом стандартов ОЭСР, в том числе формирование культуры энергосбережения, поэтапное внедрение нормативных требований по энергоэффективности и ресурсосбережению в целом, снижение к 2029 году ключевых показателей энергопотребления и энергоемкости минимум на 15%
принятие пакета НПА
Правительство
декабрь 2024 года
24.
Совершенствование подходов к управлению всей энергетической отраслью, включая стимулирование: развития водородной энергетики; трансферта технологий и локализации производства в энергетическом машиностроении;
создания балансирующих мощностей, системы аккумулирования энергии; развития системы торговли квотами на выбросы парниковых газов
принятие пакета НПА
Правительство, НПП “Атамекен”, МФЦА, АО“ФНБ “Самрук-Казына”
сентябрь 2024 года
25.
Становление Международного финансового центра “Астана’' основной региональной площадкой в регионе для привлечения “зеленого” фондирования на основе принципов ESG
принятие пакета НПА
Правительство, МФЦА, АРРФР, НБ
март 2024 года
26.
Вынесение вопроса целесообразности строительства АЭС на общенациональный республиканский референдум с проведением публичных слушаний и всестороннего широкого обсуждения
отчет в Администрацию Президента
Правительство, ЦИК, АО “ФНБ “Самрук- Казына”, акимы городов Астаны, Алматы, Шымкента и областей
март 2024 года
27.
Выстраивание выверенной водной политики, направленной в том числе на: проведение качественного анализа и прогноза по водным ресурсам; формирование адекватных рыночных тарифов, отвечающих текущим реалиям, посредством совершенствования подходов к субсидированию поливной воды и введения повышенного тарифа за сверхнормативное потребление воды;
ускорение внедрения передовых водосберегающих технологий - до 150 тысяч гектаров в год;
разработка мер, стимулирующих приток частных инвестиций в водную отрасль и внедрение фермерами водосберегающих технологий
отчет в Администрацию Президента
Правительство
март 2024 года
28.
Строительство 20 новых и реконструкция не менее 15 действующих водохранилищ, модернизация и оцифровка не менее 3500 километров каналов для обеспечения к 2027 году дополнительно около двух кубических километров воды
отчет в Администрацию Президента
Правительство, аки- мы городов Астаны, Алматы, Шымкента и областей
июнь, декабрь 2024-2026 гг.
29.
Усиление мер по искоренению '‘черного рынка” воды, в том числе посредством ужесточения на законодательном уровне ответственности за нарушения в водной сфере
отчет в Администрацию Президента
Правительство, аки- мы городов Астаны, Алматы, Шымкента и областей
август 2024 года
30.
Воссоздание Национальной гидрогеологической службы
отчет в Администрацию Президента
Правительство
декабрь 2023 года
31.
Реформирование системы управления водным хозяйством страны, включая “перезагрузку” ключевых компаний отрасли (“Казводхоз”, “Нуринский груп повой водопровод” и других) с материальным и кадровым усилением всей отрасли
отчет в Администрацию Президента
Правительство
декабрь 2024 года
32.
Всесторонняя проработка с соседними государствами вопроса рационального использования водно-энергетических ресурсов как важного элемента новой модели региональной кооперации
отчет в Администрацию Президента
Правительство

2023 жылғы желтоқсан, 2024- 2026 жж. маусым, желтоқсан
33.
Мына ірі теміржол жобаларын іске асыруды аяқтау:
“Достық - Мойынты”;
“Бақты - Аякөз”;
“Дарбаза - Мақтаарал”;
Алматыны айналып өтетін темір жол желісі
Президент Әкімшілігіне есеп
Үкімет, “ҚТЖ” ҰК” АҚ
2024 жылғы караша
34.
Транскаспий маршрутын дамыту бойынша әріптес елдермен - Қытаймен, Әзербайжанмен, Грузиямен, Түркиямен күш-жігерді біріктіру
халықаралық келісімдер және құқықтық актілер
Үкімет
2024-2025 жж. қаңтар, шілде
35.
Мыналардың құрылысын аяқтау: Ақтаудағы контейнер хабы;
“Бақты” өткеліндегі жаңа “құрғақ порт”
Президент Әкімшілігіне есеп
Үкімет, “ҚТЖ” ҰК” АҚ
2025 жылғы желтоқсан
2026 жылғы желтоқсан
36.
Қара теңізде Орта дәліз бойындағы порттық қуаттарды кеңейту
Президент Әкімшілігіне есеп
Үкімет, “ҚТЖ” ҰК" АҚ
2026 жылғы желтоқсан
37.
Құрық портын толыққанды логистикалық кластер ретінде қалыптастыруды да қамтитын теңіз инфрақұрылымын дамытудың кешенді жоспарын әзірлеу
Үкімет қаулысы
Үкімет, “ҚТЖ” ҰК” АҚ
2024 жылғы сәуір
38.
“Солтүстік - Оңтүстік” теміржол маршрутының өткізу қабілетін, оның ішінде “Болашақ - Челябинск” теміржол желісін жаңғырту есебінен кезең-кезеңмен екі еселеу
Президент Әкімшілігіне есеп
Үкімет, “Самұрық-Қазына” ҰӘҚ” АҚ
2024- 2027 жж.
шілде, желтоқсан
39.
Астана, Алматы, Шымкент және Ақтөбе әуежайларын жүктерді жинақтау және бөлу бойынша бәсекеге қабілетті және сапалы көрсетілетін қызметтерді қоса алғанда, логистикалық кызметтердің толық спектрін көрсететін мультимодальдық орталықтар ретінде дамыту
Президент Әкімшілігіне есеп
Үкімет, Астана, Алматы, Шымкент қалаларының және Актобе облысының әкімдері
2024 жылғы наурыз, қазан
40.
Теміржол көлігі саласында “ҚТЖ ҰК” АҚ-ның борыштық жүктемесін азайту бойынша жүргізіліп жаткан жұмысты ескеретін, көлік-логистика саласына жекеше инвестицияларды белсенді түрде тартуға ықпал ететін барабар реттеу саясатын қалыптастыру
Президент Әкімшілігіне есеп
Үкімет, “Самұрық- Қазына” ҰӘҚ” АҚ
2023 жылғы желтоқсан
41.
“Қазақстан Темір Жолы” ұлттық компаниясын толыққанды көлік-логистика компаниясына айналдыруды қысқа мерзімде аяқтау
НҚА топтамасын қабылдау
Үкімет, “ҚТЖ” ҰК” АҚ
2023 жылғы желтоқсан
42.
Автомобиль жолдарын салу саласындағы жұмыстарды уақтылы және сапалы орындамау, заманауи тиімді технологияларды қолдану деңгейінің төмендігі, сыбайлас жемқорлықтың жоғары деңгейі, саладағы бәсекелестіктің төмен болуы сияқты және басқа да проблемаларды шешуге бағытталған жаңа нормативтік құжаттарды қабылдай отырып, бақылауды қатаңдату және жосықсыз компанияларды жауаптылыққа тарту, сондай-ақ нақты жүйелі шараларды іске асыру
Президент Әкімшілігіне есеп
Үкімет, Астана, Алматы, Шымкент калаларының және облыстардың әкімдері
2024 жылғы қаңтар
43.

декабрь 2023 года, июнь, декабрь 2024-2026 гг.
33.
Завершение реализации крупных железнодорожных проектов:
“Достык - Мойынты”;
“Бахты - Аягоз”;
“Дарбаза - Мактаарал”; обводная линия Алматы
отчет в Администрацию Президента
Правительство, АО “НК “КТЖ”
ноябрь 2024 года
34.
Объединение усилий со странами-партнерами - Китаем, Азербайджаном, Грузией, Турцией по развитию Транскаспийского маршрута
международные соглашения и правовые акты
Правительство
январь, июль 2024-2025 гг.
35.
Завершение строительства: контейнерного хаба в Актау; нового “сухого порта” на переходе “Бахты”
отчет в Администрацию Президента
Правительство, АО “НК “КТЖ”
Декабрь 2025 года
Декабрь 2026 года
36.
Расширение портовых мощностей на Черном море вдоль Среднего коридора
отчет в Администрацию Президента
Правительство, АО “НК “КТЖ”
декабрь 2026 года
37.
Разработка комплексного плана развития морской инфраструктуры, включающей в том числе формирование порта Курык в качестве полноценного логистического кластера
Постановление Правительства
Правительство, АО “НК “КТЖ”
апрель 2024 года
38.
Поэтапное удвоение пропускной способности железнодорожного маршрута “Север - Юг”, в том числе за счет модернизации железнодорожной линии “Болашак - Челябинск”
отчет в Администрацию Президента
Правительство, АО “ФНБ “Самрук- Казына”
июль, декабрь 2024-2027 гг.
39.
Развитие аэропортов Астаны, Алматы, Шымкента и Актобе в качестве мультимодальных центров, оказывающих полный спектр логистических услуг, включая конкурентоспособные и качественные услуги по аккумулированию и распределению грузов
отчет в Администрацию Президента
Правительство, аки- мы городов Астаны, Алматы, Шымкента и Актюбинской области
март, октябрь 2024 года
40.
Формирование адекватной регуляторной политики в сфере железнодорожного транспорта, учитывающей проводимую работу по снижению долговой нагрузки АО “НК “КТЖ” и способствующей активному привлечению частных инвестиций в транспортнологистическую отрасль
отчет в Администрацию Президента
Правительство, АО“ФНБ “Самрук-Казына”
декабрь 2023 года
41.
Завершение в кратчайшие сроки трансформации национальной компании “Казакстан TeMip Жолы” в полноценную транспортно-логистическую компанию
принятие пакета НПА
Правительство, АО “НК “КТЖ”
декабрь 2023 года
42.
Ужесточение контроля и привлечение к ответственности недобросовестных компаний, а также реализация конкретных системных мер с принятием новых нормативных документов, направленных на решение таких проблем в сфере строительства автомобильных дорог, как несвоевременное и некачественное выполнение работ, низкий уровень применения современных эффективных технологий, высокий уровень коррупции, низкая конкуренция в отрасли и др.
отчет в Администрацию Президента
Правительство, аки- мы городов Астаны, Алматы, Шымкента и областей
январь 2024 года
43.

2029 жылға дейін 4 мың км-ден астам автомобиль жолдарына сапалы реконструкция жүргізу
Президент Әкімшілігіне есеп
Үкімет, Астана, Алматы, Шымкент қалаларының және облыстардың әкімдері
2024-2028 жж. желтоқсан
44.
3 жыл ішінде көлік-логистика секторының ЖІӨ құрылымындағы үлесін кемінде 9%-ға жеткізуді қамтамасыз ету
Президент Әкімшілігіне есеп
Үкімет, “ҚТЖ” ҰК” АҚ
2025-2026 жж. тамыз
45.
2026 жылға карай ІТ-көрсетілетін қызметтерінің экспортын 1 млрд долларға дейін жеткізу
Президент Әкімшілігіне есеп
Үкімет
2024- 2025 жж. шілде, желтоқсан
46.
Халықаралық ірі ІТ-компаниялармен бірлескен кәсіпорындарды ашу
Президент Әкімшілігіне ұсыныстар
Үкімет
2023 жылғы желтоқсан
47.
Жасанды интеллект саласындағы халықаралық жетекші компаниялармен ынтымақтастықты жандандыру
Президент Әкімшілігіне есеп
Үкімет, ҰҚК
2024-2025 жж. тамыз
48.
Еліміздің кем дегенде 3 жоғары оқу орнының базасында жасанды интеллект саласында білікті кадрларды даярлау және зерттеулер жүргізу
Президент Әкімшілігіне есеп
Үкімет
2024 жылғы қараша
49.
Ірі дата орталықтарын салуға инвестициялар тартуға бағытталған түзетулерді заңнамаға енгізу және осы салада қазақстандық инвесторлардың мүддесін ілгерілету
Заң
Үкімет
2024 жылғы шілде
50.
Цифрландыруда басшылыққа алынатын қағидаттарды бекітетін біртұтас салалық құжатты сарапшылар қоғамдастығымен, Парламент депутаттарымен бірлесе отырып әзірлеу
Заң жобасы
Үкімет
2024 жылғы қыркүйек
51.
“Ғылым және технологиялық саясат туралы” Заңды әзірлеу аясында: шетелдік табысты тәжірибенің негізінде инновациялық инфрақұрылымдарды - бизнес-инкубаторларды, коммерцияландыру орталықтарын, технопарктер мен конструкторлық бюроларды құру жөніндегі жеке бастамаларды қолдаудын пәрменді шараларын айқындау;
инновациялық жобаларды іске асыру үшін венчурлік қаржыландыруды дамыту жөніндегі нормаларды енгізу
Заң жобасы
Үкімет
2023 жылғы казан
52.
Өңірлердегі жоғары оқу орындарының базасында нақты сектормен тығыз үйлестіре отырып, барлық облыс орталықтарында біртұтас инновациялық экожүйе құру
Президент Әкімшілігіне есеп
Үкімет, Астана, Алматы, Шымкент қалаларының және облыстардың әкімдері
2024-2025 жж. шілде
53.
“Astana Hub” халықаралық технологиялық паркінің үлгісінде елдің барлық өңірлерінде технологиялық хабтар ашу
Президент Әкімшілігіне есеп
Үкімет, Астана, Алматы, Шымкент қалаларының және облыстардың әкімдері
2024-2025 жж. шілде
54.
Әрбір облыс орталығында және ірі қалада креативті индустрия орталықтарын құруды, қатысушыларға өз өнімдерін коммерцияландыру мәселелерінде көмек көрсетуді де қамтитын, креативті индустрияны қолдау шараларының жеке топтамасын әзірлеу
НҚА топтамасын қабылдау
Үкімет, БКДА, Астана, Алматы, Шымкент қалаларының және облыстардың әкімдері
2024 жылғы ақпан
55.
Зияткерлік меншікті қорғау бойынша қосымша құқықтық құралдарды енгізу
Заң жобасы
Үкімет, ҚМА, БП, ЖС
2024 жылғы сәуір
56.
Заңнамаға шағын кәсіпкерлік субъектілерін ірілендіруге ынталандыратын өзгерістер енгізу
НҚА топтамасын қабылдау
Үкімет, БҚДА, “Атамекен” ҰКП
2024 жылғы маусым
57.

Проведение качественной реконструкции более 4 тысяч км автомобильных дорог до 2029 года
отчет в Администрацию Президента
Правительство, аки- мы городов Астаны, Алматы, Шымкента и областей
декабрь 2024-2028 гг.
44.
Обеспечение в течение 3 лет достижения доли транспортно-логистического сектора в структуре ВВП не менее 9%
отчет в Администрацию Президента
Правительство, АО “НК “КТЖ”
август 2025-2026 гг.
45.
Доведение экспорта IT-услуг до 1 млрд долларов к 2026 году
отчет в Администрацию Президента
Правительство
июль, декабрь 2024-2025 гг.
46.
Открытие совместных предприятий с крупными международными IT-компаниями
предложения в Администрацию Президента
Правительство
декабрь 2023 года
47.
Активизация сотрудничества с ведущими международными компаниями в сфере искусственного интеллекта
отчет в Администрацию Президента
Правительство,
КНБ
август 2024-2025 гг.
48.
Подготовка квалифицированных кадров и проведение исследований в области искусственного интеллекта на базе как минимум 3-х вузов страны
отчет в Администрацию Президента
Правительство
ноябрь 2024 года
49.
Внесение поправок в законодательство, направленных на привлечение инвестиций в строительство крупных дата-центров и продвижение интересов казахстанских инвесторов в данной сфере
Закон
Правительство
июль 2024 года
50.
Разработка совместно с экспертным сообществом, депутатами Парламента целостного отраслевого документа, закрепляющего руководящие принципы цифровизации
проект Закона
Правительство
сентябрь 2024 года
51.
В рамках разработки Закона “О науке и технологической политике” включение норм по:
определению действенных мер поддержки частных инициатив по созданию инновационной инфраструктуры - бизнес- инкубаторов, центров коммерциализации, технопарков и конструкторских бюро на основе успешного зарубежного опыта;
развитию венчурного финансирования для реализации инновационных проектов
проект Закона
Правительство
октябрь 2023 года
52.
Создание на базе региональных вузов в тесной координации с реальным сектором целостной инновационной экосистемы во всех областных центрах
отчет в Администрацию Президента
Правительство, аки- мы городов Астаны, Алматы, Шымкента и областей
июль 2024-2025 гг.
53.
Открытие во всех регионах страны технологических хабов по примеру международного технологического парка “Astana Hub”
отчет в Администрацию Президента
Правительство, аки- мы городов Астаны, Алматы, Шымкента и областей
Июль 2024-2025 гг.
54.
Разработка отдельного пакета мер поддержки креативной индустрии, включающего в том числе формирование центров креативной индустрии в каждом областном центре и крупном городе, помощь участникам с вопросами коммерциализации своих продуктов
принятие пакета НПА
Правительство, АЗРК, акимы городов Астаны, Алматы, Шымкента и областей
февраль 2024 года
55.
Введение дополнительных правовых инструментов по защите интеллектуальной собственности
проект Закона
Правительство, АФМ, ГП, ВС
апрель 2024 года
56.
Внесение изменений в законодательство, стимулирующих укрупнение субъектов малого предпринимательства
принятие пакета НПА
Правительство, АЗРК, НПП “Атамекен”
июнь 2024 года
57.

Табысты жұмыс істейтін орта кәсіпорынның әрбірі бойынша өндірісті 2-3 есе кеңейтуге арналған нақты жоспар (арнаулы келісім) әзірлеу
Президент Әкімшілігіне есеп
Үкімет, “Атамекен” ҰКП
2024 жылғы қыркүйек
58.
“Бизнестің жол картасы” және “Қарапайым заттар экономикасы” бағдарламаларын шағын және орта кәсіпкерлікті қолдаудың кешенді бағдарламасына біріктіру
Үкімет қаулысы
Үкімет, ҮБ
2023 жылғы желтоқсан
59.
Өндірістердің технологиялық күрделілігі деңгейі және бизнестің санаттары бойынша мемлекеттік қолдауды саралау тетіктерін тұжырымдау
Президент Әкімшілігіне есеп
Үкімет
2024 жылғы шілде
60.
Мемлекеттік қолдаудың операциялық тиімді болуы мақсатында “Бәйтерек” ҰБХ” АҚ-ның құрылымын өзгертуді және оны кең ауқымда цифрландыруды жүзеге асыру
НҚА топтамасын қабылдау
Үкімет. БҚДА, КНР ДА.
ҰБ, “Бәйтерек" ҰБХ” АҚ, АХҚО, “Атамекен” ҰКП
2024 жылғы маусым
61.
“KazakhExport” экспорттық сақтандыру компаниясының базасында экспортты ілгерілететін толыққанды институт құру, онда қажетті құралдарды шоғырландыру
Заң жобасы
Үкімет, БҚДА, “Бәйтерек” ҰБХ” АҚ, “KazakhExport” ЭСК” АҚ
2024 жылғы қаңтар
62.
Жұмыс бағытын аудандарда, монокалаларда және ауылдық ірі елді мекендерде тұрғын үймен қамтамасыз етуге бағдарлай отырып, “Отбасы банк” АҚ-ның қызметін қайта жаңғырту
Президент Әкімшілігіне есеп
Үкімет, ҚНРДА, ҰБ, “Бәйтерек” ҰБХ” АҚ, “Отбасы банк” АҚ
2024 жылғы маусым
63.
Негізгі нарықтарды демонополизациялау үшін шаралар қабылдау
Президент Жарлығы
БКДА, Үкімет, СЖРА
2024 жылғы наурыз
64.
Тауар биржаларының жұмыс істеуіне қолайлы жағдайлар жасау мақсатында: импорт пен өнімсіз делдалдықтың пайдасына бәсекелестікті жоюды және сатып алу рәсімдерін айналып өту мүмкіндігін болдырмауға бағытталған реттеу талаптарын қатаңдату;
отандық өндірушілердің озық сауда құралдарына толыққанды қол жеткізуін қамтамасыз ету бойынша шаралар қабылдау
НҚА топтамасын қабылдау
Үкімет, БҚДА, АХҚО, ҰБ, БП
2024 жылғы мамыр
65.
Өңірлік күшті тауар-шикізат биржасын құру мәселесін пысықтау
Президент Әкімшілігіне есеп
Үкімет, БҚДА, ҰБ, “Атамекен” ҰКП, АХҚО
2024 жылғы қыркүйек
66.
Монополияға қарсы орган қабылдаған шешімдерді қолдан тежеуді болдырмау мақсатында монополияға қарсы органның әкімшілік актісіне (ҚР бәсекелестікті қорғау саласындағы заңнамасын бұзу белгілерінің бар екені туралы хабарлама, тергеп-тексеру жүргізу туралы бұйрық, ақпарат пен құжаттарды сұрату, тергеп-тексеру шеңберіндегі өзге де әрекеттер) сот тәртібімен шағым жасалған жағдайда, оның тоқтатыла тұруын болғызбауды көздейтін түзетулерді заңнамаға енгізу
Заң жобасы
БКДА, Үкімет
2024 жылғы қаңтар
67.
Қайтарылған активтерді мемлекет үшін ашық және тиімді шарттармен бәсекелес ортаға беру
Президент Әкімшілігіне есеп
Үкімет, БП

Разработка по каждому успешно действующему среднему предприятию конкретного плана, (специального соглашения), нацеленного на расширение производства в 2-3 раза
отчет в Администрацию Президента
Правительство, НПП “Атамекен”
сентябрь 2024 года
58.
Объединение программ “Дорожная карта бизнеса” и “Экономика простых вещей” в комплексную программу поддержки малого и среднего предпринимательства
Постановление Правительства
Правительство,
НБ
декабрь 2023 года
59.
Выработка механизмов по дифференциации государственной поддержки по уровню технологической сложности производств и категориям бизнеса
отчет в Администрацию Президента
Правительство
июль 2024 года
60.
В целях операционной эффективности государственной поддержки осуществление структурной трансформации АО “НУХ “Байтерек” и его масштабной цифровизации
принятие пакета НПА
Правительство, АЗРК, АРРФР, НБ, АО “НУХ “Байтерек”, МФЦА, НПП “Атамекен”
июнь 2024 года
61.
Создание на базе экспортной страховой компании “KazakhExport” полноценного института продвижения экспорта с консолидацией в нем необходимых инструментов
проект Закона
Правительство, АЗРК, АО “НУХ “Байтерек”, АО “ЭСК “Kazakh Export”
январь 2024 года
62.
Перезагрузка деятельности АО “Отбасы банк” с переориентацией фокуса в работе на обеспечение жильем в районах, моногородах и крупных сельских населенных пунктах
отчет в Администрацию Президента
Правительство, АРРФР, НБ, АО “НУХ “Байтерек”,
АО “Отбасы банк”
июнь 2024 года
63.
Принятие мер для демонополизации ключевых рынков
Указ Президента
АЗРК,
Правительство,
АСПР
март 2024 года
64.
В целях создания благоприятных условий для функционирования товарных бирж принятие мер по: ужесточению регуляторных требований, направленных на недопущение устранения конкуренции и возможности обхода закупочных процедур в пользу импорта и непродуктивного посредничества;
обеспечению полноценного доступа отечественных производителей к передовым торговым инструментам
принятие пакета НПА
Правительство, АЗРК, МФЦА, НБ, ГП
май 2024 года
65.
Проработка вопроса создания сильной региональной товарно-сырьевой биржи
отчет в Администрацию Президента
Правительство, АЗРК, НБ, НПП “Атамекен”, МФЦА
сентябрь 2024 года
66.
В целях недопущения искусственного торможения принятых антимонопольным органом решений внесение поправок в законодательство, предусматривающих исключение приостановления административного акта (уведомление о наличии признаков нарушения законодательства РК в области защиты конкуренции, приказ о проведении расследования, запрос информации и документов, иные действия в рамках расследования) антимонопольного органа в случае его обжалования в судебном порядке
проект Закона
АЗРК,
Правительство
Январь 2024 года
67.
Передача в конкурентную среду возвращенных активов на прозрачных и выгодных для государства условиях
отчет в Администрацию Президента
Правительство, ГП

2024-2025 жж. қаңтар, маусым
68.
Жекешелендірудің 2021-2025 жылдарға арналған кешенді жоспарына сәйкес “Самұрық-Қазына” ҰӘҚ” АҚ компанияларының барлық бейінді емес активтерін жекешелендіру және IPO/SPO өткізу
Президент Әкімшілігіне есеп
Үкімет, АХҚО, ҚНРДА, ҰБ, “Самұрық-Қазына” ҰӘҚ” АҚ
2024-2025 жж. желтоқсан
69.
Экономикалық құқық бұзушылықтарды қылмыстық санаттан одан әрі арылту және кәсіпкерлерді салық қылмыстары бойынша қылмыстық жауаптылыққа тарту нормаларының шегін анықтайтын әділ механизм енгізу
Заң жобасы
Заң
ҚМА, Үкімет, ЖС, БП, ҰҚК, СЖІҚА
2023 жылғы желтоқсан
2024 жылғы шілде
70.
Құқық қорғау органдарының кәсіпкерлік субъектілерін негізсіз қудалау практикасын жою
Президент Әкімшілігіне есеп
БП, ЖС, ҰҚК, СЖІҚА, ҚМА, ІІМ
2024 жылғы шілде
71.
Халықтың шамадан тыс кредит алуын азайту бойынша жаңа жүйелі шараларды тұжырымдау
Президент Әкімшілігіне ұсыныстар
ҚНРДА, ҰБ, Үкімет
2023 жылғы қараша
72.
“AMANAT” партиясымен бірлесіп, халықты “Қарызсыз қоғам” жобасымен қамту ауқымын кеңейту
Президент Әкімшілігіне есеп
Үкімет, ҚНРДА, “AMANAT” партиясы
2023 жылғы желтоқсан
73.
Екінші деңгейдегі банктердің таза пайдасын (оның ішінде бұрын алған) мемлекет мүдделерін ескере отырып әділ түрде кайта белу механизмін әзірлеу
Президент Әкімшілігіне ұсыныстар
Үкімет, ҚНРДА, ҰБ
2023 жылғы қараша
74.
Банктерді корпоративтік кредиттеуге белсенді түрде қатысуға, оның ішінде фискалды және пруденциалды реттеу шаралары арқылы ынталандыру бойынша ұсыныстарды тұжырымдау
Президент Әкімшілігіне ұсыныстар
ҚНРДА, Үкімет, ҰБ
2023 жылғы қараша
75.
Банктердің стрестік активтерін экономикалык айналымға тарту бойынша шаралар қабылдау, оның ішінде цифрлық платформа құру
Президент Әкімшілігіне есеп
ҚНРДА, Үкімет. ҰБ, АХҚО
2024 жылғы
ақпан, қазан
76.
Басым жобаларды қаржыландыру кезінде даму институттарына кепілдіктер беру, сондай-ақ синдикатталған қаржыландыру мен қоса қаржыландыруды ұсыну мүмкіндігін кеңейту тетіктерін әзірлеу
Президент Әкімшілігіне есеп
Үкімет, ҚНРДА, “Бәйтерек” ҰБХ” АҚ, “Самұрық-Қазына” ҰӘҚ” АҚ
2024 жылғы маусым
77.
Банк саласындағы бәсекелестікті арттыру мақсатында елімізге шетелден сенімді 3 банкті тарту
Президент Әкімшілігіне есеп
ҚНРДА, ҰБ, Үкімет, АХҚО
2024 жылғы қараша
78.
Кәсіпкерлерге жаңа кредиттерді берудің жыл сайынғы өсуін кемінде 20% деңгейінде қамтамасыз ету
Президент Әкімшілігіне есеп
ҚНРДА, ҰБ, Үкімет
2024 жылғы шілде, 2025-2026 жж. қаңтар, шілде
79.
Стратегиялық жобаларды Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан қаржыландыру жөнінде түсіп жатқан ұсыныстарға жан-жақты сараптама жасаудың жүйелі тетігін тұжырымдау
Президент Әкімшілігіне есеп
ҰБ, Үкімет, ЖАП
2024 жылғы сәуір
80.
Еліміздің қор биржаларын бірыңғай басқаруға біріктіру тетіктерін тұжырымдау
Президент Әкімшілігіне есеп
ҰБ, ҚНРДА, АХҚО
2024 жылғы наурыз
81.
Ұлттық төлем жүйесін толығымен ендіру процесін аяқтау
Президент Әкімшілігіне есеп
ҰБ
2024 жылғы желтоксан
82.
Қазақстан Республикасының жаңа Бюджет кодексі аясында:
блоктық бюджетті пилоттық режимде ендіру;
аудандық деңгей бюджетінің кіріс бөлігін қалыптастыру көздерін бекіту және ретке келтіру төлем түрлері бойынша түсімдердің бір бөлігін өңірлерге беру туралы норманы қосылған құн салығын қоса алғанда, басқа да салықтарға қолдану арқылы өңірлердің дербестігі деңгейін арттыру
НҚА топтамасын қабылдау
Үкімет
2024 жылғы желтоксан
84.
Жергілікті бюджетке жиналатын салықтардың бір бөлігі бойынша преференцияларды айқындау жөніндегі өкілеттіктерді өңірлерге беру мүмкіндігін қарастыру
Президент Әкімшілігіне есеп
Үкімет, СЖРА
2024 жылғы шілде
85.
Қазақстан Республикасының Салық кодексіне және заңға тәуелді актілерге: өңдеуші өнеркәсіптің жаңа жобаларын іске асырудың алғашқы үш жылында шетелдік және отандық инвесторларды салықтарды және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдерді төлеуден босатуды;
қосылған құн салығын қайтару рәсімін жеңілдетуді;
салық жеңілдіктерін ретке келтіруді және олардың көлемін кем дегенде 20%-ға қысқартуды, оларды ұсынудың нақты қағидаларын айқындауды;
фискалды органдар мен салық төлеушілер арасындағы өзара іс-қимылдың сервистік моделіне көшудің қамтамасыз етілуін;
салық есептілігінің нысандарын 30%-ға қысқарта отырып, салықтық бақылауды толығымен цифрландыруды;
салық және бюджетке төленетін өзге төлемдер түрлерінің жалпы санын кем дегенде 20%-ға азайтуды;
прогрессивті салық салуды енгізудің жеделдетілуін көздейтін өзгерістер мен толықтырулар енгізу
Кодекс жобасы
Кодекс
Үкімет, ЖАП, “Атамекен” ҰКП
2023 жылғы желтоқсан
2024 жылғы қазан
87.
Балалық шақтың қауіпсіз болуын қамтамасыз ету бойынша:
жол инфрақұрылымының, ғимараттардың, балаларға арналған киімдердің, тамақ өнімдерінің қауіпсіздігі мәселелерін шешуге;
білім беру мекемелеріндегі психологиялық қолдау қызметтерін институционалдық жағынан күшейтуге;
зорлық-зомбылық пен буллинг құрбандарына бірыңғай сенім телефонын ұйымдастыруға және пәрменді көмек бағдарламасын әзірлеуге бағытталған шараларды қабылдау
Президент Әкімшілігіне есеп
Үкімет
2024 жылғы. маусым
88.
Кәмелетке толмағандарға қатысты кез келген зорлық-зомбылық нысаны үшін жазаны қатаңдату
Заң жобасы
Үкімет, ЖС, БП, ҰҚК, ҚР-дағы Бала құқықтары жөніндегі уәкіл
2023 жылғы желтоқсан
89.
Байланыс операторларымен тиісті ресурстарға тарифтелмейтін қол жеткізуді қамтамасыз ету туралы меморандумдар жасау арқылы оқушылар үшін Интернеттің жылдамдығын және цифрлық білім беру ресурстарының қолжетімділігін арттыру
Президент Әкімшілігіне есеп, жасалған меморандумдар
Үкімет

январь, июнь 2024-2025 гг.
68.
Приватизация всех непрофильных активов и проведение IPO/SPO компаний АО “ФНБ “Самрук-Казына” в соответствии с Комплексным планом приватизации на 2021-2025 годы
отчет в Администрацию Президента
Правительство, МФЦА, АРРФР, НБ, АО “ФНБ “Самрук-Казына”
декабрь 2024-2025 гг.
69.
Дальнейшая декриминализация экономических правонарушений и внедрение справедливого механизма определения пределов норм привлечения предпринимателей к уголовной ответственности по налоговым преступлениям
проект Закона Закон
АФМ, Правительство, ВС, ГП, КНБ, АПК
Декабрь 2023 года
Июль 2024 года
70.
Исключение практики необоснованного преследования субъектов предпринимательства правоохранительными органами
отчет в Администрацию Президента
ГП, ВС, КНБ, АПК, АФМ, МВД
июль 2024 года
71.
Выработка новых системных мер по снижению чрезмерной закредитованности населения
предложения в Администрацию Президента
АРРФР, НБ, Правительство
ноябрь 2023 года
72.
Расширение совместно с партией "AMANAT" охвата населения проектом "Қарызсыз қоғам"
отчет в Администрацию Президента
Правительство, АРРФР, партия “AMANAT”
декабрь 2023 года
73.
Разработка механизма справедливого перераспределения чистой прибыли банков второго уровня (в том числе ранее полученной) с учетом интересов государства
предложения в Администрацию Президента
Правительство, АРРФР, НБ
ноябрь 2023 года
74.
Выработка предложений по стимулированию банков к активному участию в корпоративном кредитовании, в том числе через меры фискального и пруденциального регулирования
предложения в Администрацию Президента
АРРФР,
Правительство,
НБ
ноябрь 2023 года
75.
Принятие мер по вовлечению в экономический оборот стрессовых активов банков, в том числе создание цифровой платформы
отчет в Администрацию Президента
АРРФР, Правительство, НБ, МФЦА
февраль, октябрь 2024 года
76.
Разработка механизмов расширения возможности предоставления гарантий институтов развития при финансировании приоритетных проектов, а также предоставления синдицированного финансирования и софинансирования
отчет в Администрацию Президента
Правительство, АРРФР, АО “НУХ “Байтерек”,
АО “ФНБ “Самрук- Казына”
июнь 2024 года
77.
Привлечение в страну 3-х надежных зарубежных банков с целью повышения конкуренции в банковской сфере
отчет в Администрацию Президента
АРРФР, НБ, Правительство, МФЦА
ноябрь 2024 года
78.
Обеспечение ежегодного роста выдачи новых кредитов предпринимателям на уровне не менее 20%
отчет в Администрацию Президента
АРРФР, НБ, Правительство
июль 2024 года, январь, июль 2025-2026 гг.
79.
Выработка системного механизма всесторонней экспертизы поступающих предложений по финансированию стратегических проектов из Национального фонда Республики Казахстан
отчет в Администрацию Президента
НБ, Правительство, ВАП
апрель 2024 года
80.
Выработка механизмов объединения фондовых бирж страны под единым управлением
отчет в Администрацию Президента
НБ, АРРФР, МФЦА
март 2024 года
81.
Завершение процесса полноценного внедрения Национальной платежной системы
отчет в Администрацию Президента
НБ
декабрь 2024 года
82.
В рамках нового Бюджетного кодекса Республики Казахстан: внедрение блочного бюджета в пилотном режиме;
закрепление и упорядочение источников формирования доходной части бюджета районного уровня
принятие пакета НПА
Правительство
декабрь 2024 года
83.
Повышение уровня самостоятельности регионов посредством распространения нормы о передаче в регионы части поступлений по корпоративному подоходному налогу и иным видам платежей на другие налоги, включая налог на добавленную стоимость, обеспечив передачу на второй уровень бюджета дополнительно не менее 2 трлн тенге и поэтапное снижение доли трансфертов из республиканского бюджета к совокупным доходам местного бюджета с 50% до в среднем 25%
принятие пакета НПА
Правительство
март 2024 года
84.
Рассмотрение возможности передачи в регионы полномочий по определению преференций по той части налогов, которые собираются в местный бюджет
отчет в Администрацию Президента
Правительство,
АСПР
ИЮЛЬ
2024 года
85.
Внесение в Налоговый кодекс Республики Казахстан и подзаконные акты изменений и дополнений, предусматривающих:
освобождение иностранных и отечественных инвесторов от уплаты налогов и других обязательных платежей в бюджет на первые три года реализации новых проектов обрабатывающей промышленности;
упрощение процедуры возврата налога на добавленную стоимость; упорядочение и сокращение объема налоговых льгот минимум на 20%, определение четких правил их предоставления;
обеспечение перехода на сервисную модель взаимодействия между фискальными органами и налогоплательщиками;
полную цифровизацию налогового контроля с сокращением форм налоговой отчетности на 30%;
уменьшение минимум на 20% общего количества видов налоговых и иных обязательных платежей в бюджет; ускорение введения прогрессивного налогообложения
проект Кодекса
Кодекс
отчет в Администрацию Президента
Правительство,
ВАП,
НПП “Атамекен”
Декабрь
2023 года
Октябрь
2024 года
Март
2025 года
86.
Расширение не менее чем в 2 раза перечня видов деятельности для применения розничного налога
Постановление Правительства
Правительство, НПП “Атамекен”
декабрь 2023 года
87.
Принятие мер по обеспечению безопасного детства, направленных на: решение вопросов безопасности дорожной инфраструктуры, зданий, одежды, продуктов питания для детей; институциональное усиление в образовательных учреждениях служб психологической поддержки; организацию единого телефона доверия и разработку действенной программы помощи жертвам насилия и буллинга
отчет в Администрацию Президента
Правительство
Июнь 2024 года
88.
Ужесточение наказания за любые формы насилия в отношении несовершеннолетних
проект Закона
Правительство, ВС, ГП, КНБ, Уполномоченный по правам ребенка в РК
декабрь 2023 года
89.
Повышение скорости Интернета и доступности цифровых образовательных ресурсов для школьников путем заключения меморандумов с операторами связи об обеспечении нетарифицируемого доступа к соответствующим ресурсам
отчет в Администрацию Президента, заключенные меморандумы
Правительство

2023-2025 жж. желтоқсан
90.
Мемлекеттен берілетін бастапқы білім беру капиталын, мемлекеттік сыйлықақыны, инвестициялық табысты жыл сайынғы төлеуді көздейтін, бес жастан асқан балаларды қамтитын “Келешек” атты бірыңғай ерікті жинақтау жүйесін енгізу
НҚА топтамасын қабылдау
Үкімет
2024 жылғы желтоқсан
91.
Экономиканың басымдықтарына, өңірлік және салалық ерекшеліктерге қарай техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдарын қаржыландырудың икемді тетіктерін қалыптастыру және әлеуетті жұмыс берушілермен ұзақ мерзімді серіктестік қарым-қатынасты қамтамасыз ету
Президент Әкімшілігіне есеп
Үкімет, СЖРА, Астана, Алматы, Шымкент қалаларының және облыстардың әкімдері, “Атамекен” ҰКП
2024 жылғы желтоқсан
92.
Платформалық жұмыспен қамту мәселесін реттей отырып, цифрлық экономикаға жұмысқа тартылған азаматтардың еңбек құқықтарын қорғаудың пәрменді тетіктерін әзірлеу
Заң
Үкімет, БКДА
2024 жылғы қазан
93.
Жұмыс орнындағы кәсіптік тәуекелдердің алдын алуға және жоюға бағытталған Қауіпсіз еңбектің 2030 жылға дейінгі тұжырымдамасын 2023 жылдың соңына дейін қабылдау
Үкімет қаулысы
Үкімет
2023 жылғы желтоқсан
94.
Зиянды еңбек жағдайында ұзақ уақыт жұмыс істеп жүрген, саланы дамытуға елеулі үлес қосқан жұмыскерлерге денсаулығына келтірілген зиян дәрежесі ескеріле отырып, 55 жастан бастап зейнет жасына толғанға дейін арнаулы әлеуметтік төлем төлеуді енгізу
Заң
Үкімет, ҚНРДА
2023 жылғы желтоқсан
95.
2024 жылғы 1 қаңтардан бастап ең төмен жалақы мөлшерін 85 мың теңгеге дейін көтеру
Заң
Үкімет
2023 жылғы желтоқсан
96.
Еңбек нарығын дамытудың 2030 жылға дейінгі кешенді жоспарын бекіту
Үкімет қаулысы
Үкімет
2023 жылғы қараша
97.
Қазақстан Республикасының Үкіметіне сөзбұйдаға, бюрократияға салмай және Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігімен келісусіз экономиканы дербес басқарудың пәрменді тетіктерін бере отырып, экономикалық саясатты іске асыру үшін толық жауапкершілікті, ал министрлер мен барлық деңгейдегі әкімдерге нақты түпкілікті нәтижелерге қол жеткізу үшін дербес жауапкершілікті бекіте отырып, салалық шешімдерді дайындау мен орындау жөніндегі өкілеттіктерді жүктеу
НҚА топтамасын қабылдау
Үкімет, Астана, Алматы, Шымкент қалаларының және облыстардың әкімдері
2023 жылғы желтоқсан
98.
Қазақстан Республикасының Президенті Әкімшілігінің күш жігерін мемлекеттің әлеуметтік-экономикалық дамуының стратегиялық бағыттарына, ішкі және сыртқы саясат, қорғаныс және қауіпсіздік, құқықтық және кадр саясаты мәселелеріне жұмылдыра отырып, Мемлекет басшысы және Қазақстан Республикасының Президенті Әкімшілігінің басшылығы тапсырмаларының орындалуын мониторингтеу және бақылау тетігін қайта қарау
Президент Әкімшілігіне ұсыныстар
Үкімет Аппараты
2023 жылғы қазан
99.
Мемлекеттік аппаратты бюрократиядан арылту бойынша жұмысты жалғастыру
Президент Әкімшілігіне есеп
Үкімет, МҚІА, СЖРА
2023 жылғы желтоқсан

декабрь 2023-2025 гг.
90.
Внедрение Единой добровольной накопительной системы “Келешек”, предусматривающей стартовый образовательный капитал от государства, ежегодную выплату государственной премии, инвестиционный доход, с охватом детей с пяти лет
принятие пакета НПА
Правительство
декабрь 2024 года
91.
Формирование гибких механизмов финансирования организаций ТиПО в зависимости от приоритетов экономики, региональной и отраслевой специфик и обеспечение долгосрочных партнерских отношений с потенциальными работодателями
отчет в Администрацию Президента
Правительство, АСПР, аки мы городов Астаны, Алматы, Шымкента и областей,
НПП “Атамекен”
декабрь 2024 года
92.
Разработка действенных механизмов защиты трудовых прав граждан, задействованных в цифровой экономике, с регулированием вопроса платформенной занятости
Закон
Правительство,
АЗРК
октябрь 2024 года
93.
Принятие до конца 2023 года Концепции безопасного труда до 2030 года, направленной на предупреждение и исключение профессиональных рисков на рабочих местах
Постановление Правительства
Правительство
декабрь 2023 года
94.
Внедрение специальной социальной выплаты работникам, длительное время занятым во вредных условиях труда, внесшим значимый вклад в развитие отраслей, с учетом степени урона здоровью с 55 лет до достижения пенсионного возраста
Закон
Правительство,
АРРФР
декабрь 2023 года
95.
Повышение с 1 января 2024 года размера минимальной зарплаты до 85 тысяч тенге
Закон
Правительство
декабрь 2023 года
96.
Утверждение Комплексного плана развития рынка труда до 2030 года
Постановление Правительства
Правительство
ноябрь 2023 года
97.
Возложение на Правительство Республики Казахстан полной ответственности за реализацию экономической политики с предоставлением действенных рычагов самостоятельного управления экономикой без волокиты, бюрократии и согласований с Администрацией Президента Республики Казахстан, а на министров и акимов всех уровней полномочий по подготовке и исполнению отраслевых решений с закреплением персональной ответственности за достижение конкретных конечных результатов
принятие пакета НПА
Правительство, аки- мы городов Астаны, Алматы, Шымкента и областей
декабрь 2023 года
98.
Пересмотр механизма мониторинга и контроля исполнения поручений Главы государства и руководства Администрации Президента Республики Казахстан с концентрацией усилий Администрации Президента Республики Казахстан на стратегических направлениях социально-экономического развития государства, вопросах внутренней и внешней политики, обороны и безопасности, правовой и кадровой политики
предложения в Администрацию Президента
Аппарат Правительства
октябрь 2023 года
99.
Продолжение работы по дебюрократизации государственного аппарата
отчет в Администрацию Президента
Правительство, АДГС, АСПР
декабрь 2023 года

100.
Қазақстан Республикасы мемлекеттік жоспарлауының ықшам және икемді жүйесін қалыптастыру
Үкімет қаулысы
Үкімет, СЖРА
2023 жылғы желтоқсан
101.
Саяси партиялардың кадр әлеуетін де іске қосу арқылы саяси қызметшілердің кадр резервін құру
Президент Әкімшілігіне ұсыныстар
МҚІА, СЖРА, Үкімет
2023 жылғы қараша
Ескертпе: аббревиатуралардың толық жазылуы:
“КазМұнайГаз” ҰК” АҚ
-
“ҚазМұнайГаз” ұлттық компаниясы” акционерлік қоғамы
“ҚТЖ” ҰК” АҚ
-
“Қазақстан Темір Жолы” ұлттық компаниясы” акционерлік қоғамы
“QazaqGaz” ҰК” АҚ
-
“QazaqGaz” ұлттық компаниясы” акционерлік қоғамы
“Бәйтерек” ҰБХ” АҚ
-
“Бәйтерек” ұлттық басқарушы холдингі” акционерлік қоғамы
“Самұрық-Қазына” ҰӘҚ” АҚ
-
“Самұрық-Қазына” ұлттық әл-ауқат қоры” акционерлік қоғамы
“KazakhExport” ЭСК” АҚ
-
“KazakhExport” экспорттық сақтандыру компаниясы” акционерлік қоғамы
“Отбасы банк” АҚ
-
“Отбасы банк” акционерлік қоғамы
МҚІА
-
Қазақстан Республикасының Мемлекеттік қызмет істері агенттігі
БҚДА
-
Қазақстан Республикасының Бәсекелестікті қорғау және дамыту агенттігі
СЖІҚА
-
Қазақстан Республикасының Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігі
ҚНРДА
-
Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі
СЖРА
-
Қазақстан Республикасының Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі
ҚМА
-
Қазақстан Республикасының Қаржылық мониторинг агенттігі
ЖАП
-
Қазақстан Республикасының Жоғары аудиторлық палатасы
ЖС
-
Қазақстан Республикасының Жоғарғы Соты
БП
-
Қазақстан Республикасының Бас прокуратурасы
ҰҚК
-
Қазақстан Республикасының Ұлттық қауіпсіздік комитеті
ІІМ
-
Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлігі
АХҚО
-
"Астана" халықаралық қаржы орталығы
ҰБ
-
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі
"Атамекен" ҰКП
-
“Атамекен” Қазақстан Республикасының ұлттық кәсіпкерлер палатасы
МКҚ
-
Қазақстан Республикасының Мемлекеттік күзет қызметі
ОСК
-
Қазақстан Республикасының Орталық сайлау комиссиясы

100.
Формирование компактной и гибкой Системы государственного планирования Республики Казахстан
Постановление Правительства
Правительство,
АСПР
декабрь 2023 года
101.
Создание кадрового резерва политических служащих с задействованием в том числе кадрового потенциала политических партий
предложения в Администрацию Президента
АДГС, АСПР, Правительство
ноябрь 2023 года
Примечание: расшифровка аббревиатур:
АО "НК "КазМунайГаз" - акционерное общество “Национальная компания “КазМунайГаз”
АО "НК "КТЖ" - акционерное общество “Национальная компания “Казакстан TeMip Жолы”
АО “НК "QazaqGaz" - акционерное общество “Национальная      компания “QazaqGaz”
АО “НУХ “Байтерек - акционерное общество “Национальный управляющий холдинг “Байтерек”
АО “ФНБ "Самрук-Казына" - акционерное общество “Фонд национального благосостояния "Самрук-Казына"
АО “ЭСК "KazakhExport" - акционерное общество “Экспортная страховая компания "KazakhExport"
АО “Отбасы банк” - акционерное общество “Отбасы банк”
АД ГС
- Агентство Республики Казахстан по делам государственной службы
АЗРК
- Агентство по защите и развитию конкуренции Республики Казахстан
АПК
- Агентство Республики Казахстан по противодействию коррупции
АРРФР
- Агентство Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка
АСПР
- Агентство по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан
АФМ
- Агентство по финансовому мониторингу Республики Казахстан
ВАП
- Высшая аудиторская палата Республики Казахстан
ВС
- Верховный Суд Республики Казахстан
ГП
- Генеральная прокуратура Республики Казахстан
КНБ
- Комитет национальной безопасности Республики Казахстан
МВД
- Министерство внутренних дел Республики Казахстан
МФЦА
- Международный финансовый центр “Астана”
НБ
- Национальный Банк Республики Казахстан
НПП “Атамекен”
- Национальная палата предпринимателей Республики Казахстан “Атамекен”
его
- Служба государственной охраны Республики Казахстан
ЦИК
- Центральная избирательная комиссия Республики Казахстан