Қазақстан Республикасындағы құқықтық реформаның тиiмдiлiгiн арттыру жөнiндегi шаралар туралы
Қазақстан Республикасы Президентiнiң Жарлығы 1993 жылғы 16 маусым N 1228. Күшi жойылды - Қазақстан Республикасы Президентiнiң 2001.09.04. N 677 Жарлығымен. ~U010677
Құқықтық реформа - аса маңызды жалпы мемлекеттiк мiндеттердiң бiрi, белгiленiп отырған барлық қоғамдық өзгерiстердiң ойдағыдай iске асуы да соны шешуге байланысты болады.
Мемлекеттiк құқық саясатын қалыптастыру мен жүзеге асырудың пәрмендi тетiгiн жасау, Қазақстан Республикасындағы құқықтық реформаның тиiмдiлiгiн арттыру мақсатында қаулы етемiн:
1. Құқықтық реформаны жүзеге асыру жөнiнде министрлiктердiң, мемлекеттiк комитеттер мен ведомстволардың, жергiлiктi атқару органдарының, кәсiпорындардың, мекемелер мен ұйымдардың қызметiн үйлестiрiп отыру Әдiлет министрлiгiне жүктелсiн.
2. Қазақстан Республикасының Президентi мен Министрлер Кабинетiнiң заң шығару инициативасы ретiнде дайындалатын заңдар жобаларының басты әзiрлеушiсi болып Әдiлет министрлiгi белгiленсiн.
3. Жоғарғы Кеңестегi құқықтық мәселелер бойынша Президент пен Министрлер Кабинетiнiң өкiлдiгi Әдiлет министрiне тапсырылсын.
4. Министрлiктер, мемлекеттiк комитеттер мен ведомстволар әзiрлеген азаматтардың құқықтарын, бостандығы мен заңды мүдделерiн қозғайтын құқықтық актiлердiң жобалары Министрлер Кабинетiне олар Әдiлет министрлiгiнде құқықтық сараптан өткiзiлгеннен кейiн ғана тапсырылатын болып белгiленсiн.
5. <*>
Ескерту. 5-тармақ күшiн жойған - Қазақстан Республикасы
Президентiнiң 1995.12.12. N 2679 заң күші бар
Жарлығымен. U952679_
6. Әдiлет министрлiгi тиiстi министрлiктердiң, мемлекеттiк комитеттердiң, ведомстволар мен ғылыми мекемелердiң қатысуымен құқықтық реформаның заңдарды жүйеге түсiру, сот реформасының ұйымдық-материалдық әзiрлiгi, нотариат, АХАТ /Азаматтық хал актiлерiн тiркеу/ органдары және өзге заң мекемелерi жүйесiн жетiлдiру мәселелерiн қамтитын мемлекеттiк бағдарлама әзiрленсiн.
7. Әдiлет министрлiгi жанынан ғылыми-зерттеу заң институты құрылып, оған заң жобалары жұмысын ғылыми және практикалық қамтамасыз ету, нормативтiк құқықтық актiлер жобаларына құқықтық және криминологиялық сараптау жүргiзу, сондай-ақ қабылданған заңдардың тиiмдiлiгiн болжау функциялары жүктелсiн.
Қазақстан Республикасы Ұлттық академиясының қызметкерлерi үшiн көзделген тиiстi жеңiлдiктер институттың қызметкерлерiне де қолданылсын.
8. Әдiлет министрлiгi жанынан Республикалық құқықтық ақпарат орталығы құрылсын және оның негiзiнде тұтынушыларға құқықтық-ақпараттық қызмет көрсету, автоматты жүйелердi пайдалана отырып, оларды анықтамалық-әдiстемелiк материалмен, заң құжаттарының үлгiлерiмен жабдықтау ұйымдастырылсын.

О меpах по повышению эффективности пpавовой pефоpмы в Республике Казахстан
Указ Пpезидента Республики Казахстан от 16 июня 1993 года N 1228 . (Утратил силу - Указом Президента РК от 4 сентября 2001 г. N 677 ~U010677 )
Правовая реформа является одной из важнейших общегосударственных задач, от решения которой зависит успех всех намеченных общественных преобразований.
В целях создания действенного механизма формирования и реализации государственной правовой политики, повышения эффективности правовой реформы в Республике Казахстан постановляю:
1. Возложить на Министерство юстиции координацию деятельности министерств, государственных комитетов и ведомств, местных исполнительных органов, предприятий, учреждений и организаций по осуществлению правовой реформы.
2. Определить Министерство юстиции головным разработчиком проектов законов, подготавливаемых в порядке законодательной инициативы Президента и Кабинета Министров Республики Казахстан.
3. Поручить министру юстиции представительство Президента и Кабинета Министров по правовым вопросам в Верховном Совете.
4. Установить, что проекты правовых актов, разработанные министерствами, государственными комитетами и ведомствами, затрагивающие права, свободы и законные интересы граждан, могут быть представлены в Кабинет Министров только после их правовой экспертизы в Министерстве юстиции.
5. Исключен Указом Президента Республики Казахстан, имеющим силу Закона, имеющим силу Закона, от 12 декабря 1995 г. N 2679.
6. Министерству юстиции с участием соответствующих министерств, государственных комитетов, ведомств и научных учреждений разработать государственную программу правовой реформы, включающей вопросы систематизации законодательства, организационно-материальной подготовки судебной реформы, совершенствования системы нотариата, органов загса и иных юридических учреждений.
7. Создать при Министерстве юстиции научно-исследовательский институт законодательства, возложив на него функции научного и практического обеспечения законопроектных работ, проведения правовой и криминологической экспертизы проектов нормативных правовых актов, а также прогнозирования эффективности принимаемых законов.
Распространить на сотрудников института соответствующие льготы, предусмотренные для работников Национальной академии наук Республики Казахстан.
8. Создать при Министерстве юстиции республиканский центр правовой информации и организовать на его базе правовое информационное обслуживание потребителей, снабжение их справочно-методическим материалом, образцами юридических документов с использованием автоматизированных систем.

9. Баспасөз және бұқаралық ақпарат министрлiгi Әдiлет министрлiгiмен бiрлесiп, нормативтiк құқықтық актiлердi, анықтамалық-әдiстемелiк материалдарды ресми жариялауға, заң практикасы тәжiрибесiн таратуға, халыққа құқықтық тәрбие беру мен ағартуға маманданған республикалық баспа мен заң газетiн құру туралы ұсынысты 1993 жылғы 1 қарашаға дейiнгi мерзiмде Министрлер Кабинетiне тапсырсын.
10. Қазақстан Республикасы министрлiктерiнiң, мемлекеттiк комитеттер мен ведомстволарының азаматтардың құқықтарын, бостандығы мен заңды мүдделерiн қозғайтын немесе ведомствоаралық сипаты бар 1993 жылғы 28 қаңтардан кейiн қабылданған нормативтiк актiлерi Әдiлет министрлiгiнде ресми тiркеуден өткiзiлетiн және заңда белгiленген тәртiппен жарияланатын болып белгiленсiн.
11. Министрлер Кабинетi:
- республикада заң оқу орындарын ашуын және олардың қызметiнiң қажеттiгiнiң негiздiлiгiне тексеру ұйымдастырсын;
- республиканың заңгер кадрларға деген қажетiн қанағаттандыру,
заң бiлiмiн дамыту және оның сапасын арттыру үшiн заң институтын
құратын болсын;
- осы Жарлықты жүзеге асыру жөнiнде қажеттi ұйымдастыру
шараларын жүзеге асырсын;
- Жарлықта баяндалған шараларды қаржылық-материалдық
қамтамасыз ету жөнiндегi Әдiлет министрлiгiнiң ұсыныстарын қарасын;
- осы Жарлыққа сәйкес Әдiлет министрлiгi туралы Ережеге және
Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң өзге де шешiмдерiне
өзгерiстер енгiзсiн.
Қазақстан Республикасының
Президентi

9. Министерству печати и массовой информации совместно с Министерством юстиции представить в Кабинет Министров в срок до 1 ноября 1993 года предложения об учреждении республиканского издательства и юридической газеты, специализирующихся на официальной публикации нормативных правовых актов, справочно-методических материалов, распространения опыта юридической практики, правового воспитания и просвещения населения.
10. Установить, что нормативные акты министерств, государственных комитетов и ведомств Республики Казахстан, затрагивающие права, свободы и законные интересы граждан или носящие межведомственный характер, принятые после 28 января 1993 года, подлежат официальной регистрации в Министерстве юстиции и опубликованию в установленном законодательством порядке.
11. Кабинету Министров:
- организовать проверку обоснованности открытия и целесообразности функционирования юридических учебных заведений в республике;
- для удовлетворения потребностей республики в юридических кадрах,
развития юридического образования и повышения его качества образовать
юридический институт;
- осуществить необходимые организационное меры по реализации
настоящего Указа;
- рассмотреть предложения Министерства юстиции о
финансово-материальном
обеспечении мер, изложенных в Указе;
- внести в соответствии с настоящим Указом изменения в положение
о Министерстве юстиции и иные решения Кабинета Министров Республики
Казахстан.
Президент
Республики Казахстан