Тұтынуға жұмсалатын қаражатты мемлекеттiк реттеу туралы
Қазақстан Республикасы Президентiнiң Жарлығы 1994 жылғы 10 қаңтардағы. Күшi жойылды - Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1995.07.18. N 2367 жарлығымен. ~U952367
"Қазақстан Республикасының Президентi мен жергiлiктi әкiмдерге уақытша қосымша өкiлеттiк беру туралы" Қазақстан Республикасы Заңының негiзiнде және тұтынуға жұмсалатын қаражатты мемлекеттiк реттеу мақсатында қаулы етемiн:
1. Былай деп белгiленсiн:
- табыс салықтарын төлегеннен кейiн және бюджетке басқа да төлемдер жасағаннан кейiн меншiктiң және шаруашылық жүргiзудiң барлық нысандарындағы кәсiпорындарда қалған пайда /таза пайда/ алып қоюға жатпайды және оны меншiк иесi белгiлеген тәртiп бойынша өздерi бөледi.
Пайдадан тұтынуға жұмсалатын қаражат Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi белгiлеген норматив бойынша анықталады.
- тұтынуға жұмсалатын қаржының оның нормаланғандағы көлемiнен асып кеткен сомасы пайдаға салық салынатын қосымша объект болып табылады;
- өткiзiлген өнiмiнiң /жұмысының, көрсеткен қызметiнiң/ өзiндiк құнының құрамында қызметкерлердiң еңбегiне ақы төлеудегi нақтылы шығыстарын олардың нормаланған шамасымен салыстырғандағыдан асырып жiберген кәсiпорындар, меншiк нысанына және қаржы-шаруашылық қызметiнiң нәтижесiне қарамастан, бюджетке пайдадан алынатын салықты осы шығыстардың артып кеткен сомасынан төлейдi.
Бұл ретте еңбек ақы төлеу шығыстарының белгiленген тәртiппен анықталатын осы шығыстардың нақтылы есептелген шамасы мен нормаланған шамасы арасындағы айырма ретiнде есептелген артып кеткен сомасына пайдадан алынатын салық 4 коэффициентi қолданылып, қазiргi ставкасы бойынша салынады.
Өткiзiлген өнiмнiң өзiндiк құнына қосылатын еңбекке ақы төлеу шығыстарының нормаланған шамасын анықтау тәртiбiн Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi белгiлейдi.
Осы тармақтың қағидалары Қазақстан Республикасының Заңдарына сәйкес тiркелген жарлық қорына шетел капиталының үлесi 30 проценттен асатын шетелдiк қатысушылары бар кәсiпорындарға қолданылмайды.
2. Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi меншiктiң және шаруашылық жүргiзудiң барлық нысандарындағы кәсiпорындар үшiн тұтынуға жұмсалатын қаражатты мемлекеттiк реттеудiң тетiгiн әзiрлеп, бекiтетiн болсын.
3. Осы Жарлықтың Заңмен бiрдей күшi бар және ол Қазақстан Республикасының 1991 жылғы 13 ақпанда қабылданған "Кәсiпорындар туралы" Заңына /Қазақ ССР Жоғарғы Советiнiң Ведомостары, 1991 ж., N 96-бап, Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесiнiң Жаршысы, 1993 ж.,N 10,
253-бап/ және Қазақ ССР-iнiң "Кәсiпорындардан, бiрлестiктер мен
ұйымдардан алынатын салық туралы" 1991 жылғы 14 ақпандағы Заңына
/Қазақ ССР Жоғарғы Советiнiң Ведомостары, 1991 ж., N 9, 116-бап/
тиiстi өзгерiстер мен толықтырулар енгiзiлгенге дейiн қолданылатын
болады.

О госудаpственном pегулиpовании сpедств напpавляемых на потpебление
УКАЗ Пpезидента Республики Казахстан от 10 янваpя 1994 г. N 1495. Утратил силу - Указом Президента РК от 18 июля 1995 г. N 2367.
На основании Закона Республики Казахстан "О временном делегировании Президенту Республики Казахстан и главам местных администраций дополнительных полномочий" и в целях государственного регулирования средств, направляемых на потребление, ПОСТАНОВЛЯЮ:
1. Установить, что:
- прибыль, остающаяся у предприятий всех форм собственности и хозяйствования после уплаты налогов и других платежей в бюджет (чистая прибыль) не подлежит изъятию и распределяется ими в соответствии с установленным собственником порядком.
Средства, направляемые на потребление из прибыли, определяются по нормативу, устанавливаемому Кабинетом Министров Республики Казахстан;
- дополнительным объектом обложения налогом на прибыль является сумма превышения средств, направляемых на потребление, над их нормируемой величиной.
Предприятия, независимо от форм собственности и результатов финансово-хозяйственной деятельности, имеющие превышение фактических расходов на оплату труда работников, в составе себестоимости реализованной продукции (работ, услуг), по сравнению с их нормируемой величиной, уплачивают в бюджет налог на прибыль с суммы превышения этих расходов.
При этом сумма превышения расходов на оплату труда, исчисленная как разница между фактически начисленной и нормируемой величиной этих расходов, определяемой в установленном порядке, облагается действующей ставкой налога на прибыль с применением коэффициента 4.
Порядок определения нормируемой величины расходов на оплату труда, включаемой в себестоимость реализованной продукции, устанавливается Кабинетом Министров Республики Казахстан.
Положения данного пункта не распространяются на предприятия с иностранным участием, доля иностранного капитала в уставном фонде которых составляет более 30 процентов, зарегистрированные в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
2. Кабинету Министров Республики Казахстан разработать и утвердить механизм государственного регулирования средств, направляемых на потребление для предприятий всех форм собственности и хозяйствования.
3. Настоящий Указ имеет силу Закона и действует до внесения соответствующих изменений и дополнений в Закон Республики Казахстан "О предприятиях", принятый 13 февраля 1991 г. (Ведомости Верховного Совета Казахской ССР, 1991 г., N 8, ст. 96, Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1993 г., N 10, ст. 253), и в Закон Казахской ССР от 14 февраля 1991 г. "О налогах с предприятий, объединений и организаций" (Ведомости Верховного Совета Казахской ССР, 1991 г., N 9, ст. 116).