Бағалы қағаздар нарығын қалыптастыру жөнiндегi шаралар туралы
Қазақстан Республикасы Президентiнiң Жарлығы 1994 жылғы 20 наурыз N 1613. Күшi жойылды - Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1995.04.21. N 2228 Жарлығымен.
Бағалы қағаздар нарығының жұмыс iстеуi мен дамуы саласындағы қатынастарды реттеу, бағалы қағаздармен операциялар жүргiзудiң тиiмдiлiгiн қамтамасыз ететiн тиiстi инфрақұрылым қалыптастыру, инвесторлар үшiн кепiлдiктер қамтамасыз ету, бағалы қағаздар нарығына кәсiпқой қатысушылардың қызметiн үйлестiру, бақылау функцияларын орындау мақсатында және "Қазақстан Республикасының Президентi мен жергiлiктi әкiмдерге уақытша қосымша өкiлеттiк беру туралы" 1993 жылғы 10 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес қаулы етемiн:
1. Қазақстан Республикасының Бағалы қағаздар жөнiндегi ұлттық комиссиясы құрылсын. Қазақстан Республикасының Бағалы қағаздар жөнiндегi ұлттық комиссиясы республикалық мемлекеттiк басқару органы болып табылады деп белгiленсiн.
2. Қазақстан Республикасының Бағалы қағаздар жөнiндегi ұлттық комиссиясы туралы Ереже бекiтiлсiн /қоса берiлiп отыр/.
3. Қазақстан Республикасының Бағалы қағаздар жөнiндегi ұлттық комиссиясының негiзгi мiндеттерi бағалы қағаздар нарығына кәсiпқой қатысушылардың және бағалы қағаздар шығаруға қатысты бөлiгiнде эмитенттердiң қызметiн реттеу, бағалы қағаздар нарығындағы қызметтi бақылау функцияларын орындау, кадрлар даярлау деп белгiленсiн.
4. Қазақстан Республикасының Орталық бағалы қағаздар депозитарийi құрылсын. Қазақстан Республикасының Орталық бағалы қағаздар депозитарийi Қазақстан Республикасының Бағалы қағаздар жөнiндегi ұлттық комиссиясының қарамағында болады және оған есеп берiп отырады деп белгiленсiн. Қазақстан Республикасының Бағалы қағаздар жөнiндегi ұлттық комиссиясы мүдделi министрлiктермен және ведомстволармен келiсе отырып Қазақстан Республикасының Орталық бағалы қағаздар депозитарийi мен Қазақстан Республикасындағы депозитарийлер туралы Ереженi екi ай мерзiм iшiнде бекiтсiн.
5. Қазақстан Республикасының Бағалы қағаздар жөнiндегi ұлттық комиссиясы бағалы қағаздар нарығына кәсiпқой қатысушылардың қызметiн реттейтiн актiлердi екi ай мерзiм iшiнде әзiрлеп, бекiтсiн.
6. "Бағалы қағаздар айналымы мен қор биржасы туралы" 1991 жылғы 11 маусымдағы Қазақ КСР Заңының /Қазақ КСР Жоғарғы Кеңесiнiң ведомостары N 24, 1991 ж. 286-бап/ күшi жойылды деп танылсын.
7. Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi:
- жаңадан сайланған Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесiнiң қарауына "Бағалы қағаздар айналымы және қор биржасы туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасын енгiзсiн;
- жаңа Заң қабылданғанға дейiн қолданылатын бағалы қағаздар айналымы мен қор биржасы туралы уақытша ереженi бекiтсiн;
- Қазақстан Республикасының Бағалы қағаздар жөнiндегi ұлттық комиссиясы мен Қазақстан Республикасының Орталық бағалы қағаздар депозитарийiнiң қызметiн қаржыландыру үшiн республикалық бюджеттен қажеттi қаржы бөлсiн;
- Үкiметтiң шешiмдерiн осы Жарлыққа сәйкестендiрсiн және
Қазақстан Республикасының министрлiктерi, мемлекеттiк комитеттерi
және ведомстволары актiлерiнiң қайта қаралуын қамтамасыз етсiн.

О меpах по фоpмиpованию pынка ценных бумаг
УКАЗ Пpезидента Республики Казахстан от 20 маpта 1994 г. N 1613. Утpатил силу Указом Пpезидента Республики Казахстан от 21 апpеля 1995 г. N 2228.
В целях регулирования отношений в области функционирования и развития рынка ценных бумаг, формирования соответствующей инфраструктуры, обеспечивающей эффективность проведения операций с ценными бумагами, обеспечения гарантий для инвесторов, координирования деятельности профессиональных участников рынка ценных бумаг, выполнения контрольных функций и в соответствии с Законом Республики Казахстан от 10 декабря 1993 года "О временном делегировании Президенту Республики Казахстан и главам местных администраций дополнительных полномочий" постановляю:
1. Создать Национальную комиссию по ценным бумагам Республики Казахстан. Установить, что Национальная комиссия по ценным бумагам Республики Казахстан является республиканским органом государственного управления.
2. Утвердить Положение о Национальной комиссии по ценным бумагам Республики Казахстан (прилагается)
3. Определить основными задачами Национальной комиссии по ценным бумагам Республики Казахстан регулирование деятельности профессиональных участников рынка ценных бумаг и эмитентов в части выпуска ценных бумаг, выполнение контрольных функций за деятельностью на рынке ценных бумаг, подготовку кадров.
4. Создать Центральный депозитарий ценных бумаг Республики Казахстан. Установить, что Центральный депозитарий ценных бумаг Республики Казахстан находится в ведении Национальной комиссии по ценным бумагам Республики Казахстан и подотчетен ей. Национальной комиссии по ценным бумагам Республики Казахстан в двухмесячный срок утвердить Положение о Центральном депозитарии ценных бумаг Республики Казахстан и депозитариях в Республике Казахстан по согласованию с заинтересованными министерствами и ведомствами.
5. Национальной комиссии по ценным бумагам Республики Казахстан в двухмесячный срок разработать и утвердить акты, регулирующие деятельность профессиональных участников рынка ценных бумаг.
6. Признать утратившим силу Закон Казахской ССР от 11 июня 1991 года "Об обращении ценных бумаг и фондовой бирже" (Ведомости Верховного Совета Казахской ССР, N 24, ст. 286, 1991 г.).
7. Кабинету Министров Республики Казахстан:
- внести на рассмотрение вновь избранного Верховного Совета Республики Казахстан проект Закона Республики Казахстан "Об обращении ценных бумаг и фондовой бирже";
- утвердить Временное положение об обращении ценных бумаг и фондовой бирже, действующее до принятия нового Закона;
- выделить необходимые ассигнования для финансирования деятельности Национальной комиссии по ценным бумагам Республики Казахстан и Центрального депозитария ценных бумаг Республики Казахстан из средств республиканского бюджета;
- привести в соответствие с настоящим Указом решения Правительства
и обеспечить пересмотр актов министерств, государственных комитетов и
ведомств Республики Казахстан.

8. Осы Жарлықтың заң күшi бар және "Бағалы қағаздар айналымы
мен қор биржасы туралы" Қазақстан Республикасының Заңы қабылданғанға
дейiн қолданылады.
9. Осы Жарлық жарияланған күнiнен бастап күшiне енедi.
Қазақстан Республикасының
Президентi
Қазақстан Республикасы
Президентiнiң
1994 жылғы 20 наурыздағы
N 1613 Жарлығымен
Бекiтiлген
Қазақстан Республикасының Бағалы қағаздар жөнiндегi
ұлттық комиссиясы туралы
ЕРЕЖЕ
1. Қазақстан Республикасының бағалы қағаздар жөнiндегi ұлттық комиссиясы /бұдан әрi - комиссия/ бағалы қағаздар нарығындағы қатынастардың реттелуiн, субъектiлер мүдделерiнiң қорғалуын және бағалы қағаздар нарығы жұмысының бақылауын қамтамасыз ету жөнiндегi орталық мемлекеттiк басқару органы болып табылады.
2. Комиссия құрамында Төраға мен 4 мүше болады. Төрағаны және
комиссияның барлық мөлшерiн Қазақстан Республикасының Президентi
5 жыл мерзiмге тағайындайды.
<*>
Ескерту. 2-тармақтан сөздер алынып тасталған - ҚР Президентiнiң
11.01.1995 ж. N 2019 Жарлығымен.
3. Өз қызметiнде комиссия Қазақстан Республикасының заңдарын,
сондай-ақ осы Ереженi басшылыққа алады.
4. Қазақстан Республикасының Бағалы  қағаздар жөнiндегi
комиссиясының негiзгi мiндеттерi:
- келiсiлген қаржы саясатын жүргiзу мақсатымен бағалы қағаздар
нарығында мемлекеттiк реттеудi үйлестiру;
- бағалы қағаздар нарығына кәсiпқой қатысушылардың қызметiн реттеу және бағалы қағаздар туралы нормативтi актiлердiң сақталуын бақылау;
- бағалы қағаздармен жасалатын операциялар жөнiндегi бiрегей стандарттар мен ережелердi, бағалы қағаздарды тiркеу, шығару және олардың айналымы мәселелерi жөнiндегi әдiстемелiк нұсқауларды әзiрлеу мен практикаға енгiзу.
- акционерлiк қоғамдар /банкiлерден басқалары/ эмиссияларының проспектiлерiн тiркеу;
- акционерлiк қоғамдар мен шаруашылық жүргiзушi басқа да субъектiлердiң бағалы қағаздар шығару эмиссиялары проспектiлерiнiң дұрыстығын тексеру;
- басқа елдердiң тиiстi органдарымен өзара қарым-қатынас механизмiн жасау шараларын жүзеге асыру;
- кәсiпқой қатысушылар, сондай-ақ Қазақстан Республикасында бағалы қағаздар нарығының мәселелерiмен шұғылданушы және басқа мемлекеттiк органдар қызметшiлерiн даярлау iсiн ұйымдастыру;
- бағалы қағаздар бойынша кәсiпқой қызмет жүргiзуге лицензиялар беру.
5. Бағалы қағаздар жөнiндегi ұлттық комиссияға мынадай өкiлеттiктер берiлсiн:
- бағалы қағаздар шығарудың және олардың айналымының тәртiбiн, бағалы қағаздар нарығына кәсiпқой қатысушыларға қойылатын талаптарды белгiлейтiн ережелердi, нұсқауларды және басқа да актiлердi әзiрлеу мен бекiту;
- ақпарат жинаумен және бағалы қағаздар нарығының жайына талдау жасаумен шұғылдану;
- бағалы қағаздар нарығындағы қызмет туралы қажеттi ақпарат алу;
- ашық сату үшiн бағалы қағаздарын ұсынушы кез келген эмитенттен, кәсiпқой субъектiлерден және бағалы қағаздар нарығы инфрақұрылымының органдарынан, соның iшiнде қор биржаларынан, бағалы қағаздар депозитарийлерi мен клиринг орталықтарынан iшкi ережелер, жарғылар, регламенттер, нұсқаулар, әзiрленуi мен жариялануы мiндеттi үлгi құжаттар талап ету;
- республиканың бағалы қағаздар нарығында қаржы делдалдарының /инвестициялық, сақтандыру және басқа да фирмалардың, банкiлердiң, компаниялардың және қорлардың, соның iшiнде шетелдiк/ қызметiн бақылау;
- эмитенттердiң және бағалы қағаздар нарығының кәсiпқой қатысушыларының бухгалтерлiк құжаттамасын тексеру;
- инвесторлардың, эмитенттердiң, сондай-ақ бағалы қағаздар нарығына кәсiпқой қатысушылардың өтiнiш-ұсыныстарын қарау;
- бағалы қағаздардың барлық эмитенттерi үшiн ақпарат берудiң ережелерiн белгiлеу;
- бағалы қағаздар нарығының дамуы мен жұмыс iстеуi саласында халықаралық деңгейде Қазақстан Республикасының мүдделерiн бiлдiру;
- бағалы қағаздар нарығының жұмыс iстеуiне байланысты ресми материалдар берiлетiн Комиссия жаршысын жариялау. Жаршыда жарнама материалдарының жариялануына жол берiлмейдi;
- жоғарғы бiлiктi шетелдiк және отандық мамандарды контракт негiзiнде консультанттар мен сарапшылар ретiнде тарту;
- бағалы қағаздар нарығындағы қызметтi реттеуге қатысты басқа да өкiлеттiктердi жүзеге асыру.

8. Настоящий Указ имеет силу закона и действует до принятия Закона
Республики Казахстан "Об обращении ценных бумаг и фондовой бирже".
9. Настоящий Указ вступает в силу со дня опубликования.
Президент
Республики Казахстан
УТВЕРЖДЕНО
Указом Президента Республики
Казахстан от 20 марта 1994 г.
N 1613
ПОЛОЖЕНИЕ
о Национальной комиссии по ценным бумагам
Республики Казахстан
1. Национальная комиссия по ценным бумагам Республики Казахстан (в дальнейшем комиссия) является центральным органом государственного управления по обеспечению регулирования отношений на рынке ценных бумаг, защиты интересов субъектов и контроля за функционированием рынка ценных бумаг.
2. Комиссия состоит из Председателя и 4 членов. Председатель и все члены комиссии назначаются Президентом Республики Казахстан сроком на 5 лет. <*>
Сноска. В пункт 2 внесены изменения - Указом Президента Республики Казахстан от 11 января 1995 г. N 2019.
3. В своей деятельности комиссия руководствуется законодательством Республики Казахстан, а также настоящим Положением.
4. Основными задачами комиссии по ценным бумагам Республики Казахстан являются:
- координация государственного регулирования на рынке ценных бумаг с целью проведения согласованной финансовой политики;
- регулирование деятельности профессиональных участников рынка ценных бумаг и контроль за соблюдением нормативных актов о ценных бумагах;
- разработка и внедрение в практику унифицированных стандартов и правил по операциям с ценными бумагами, методических указаний по вопросам регистрации, выпуска и обращения ценных бумаг;
- регистрация проспектов эмиссии акционерных обществ (кроме банков);
- осуществление проверок достоверности проспектов эмиссии акционерных обществ и других хозяйствующих субъектов на выпуск ценных бумаг;
- осуществление меропрятий по созданию механизма взаимоотношений с соответствующими органами других стран;
- организация подготовки профессиональных участников, а также служащих государственных органов, занимающихся вопросами рынка ценных бумаг в Республике Казахстан и других;
- выдача лицензий на ведение профессиональной деятельности по ценным бумагам.
5. Наделить Национальную комиссию по ценным бумагам следующими полномочиями:
- разрабатывать и утверждать правила, положения, инструкции и иные акты, определяющие порядок выпуска и обращения ценных бумаг, требования к профессиональным участникам рынка ценных бумаг;
- заниматься сбором информации и проведением анализа состояния рынка ценных бумаг;
- получать необходимую информацию о деятельности на рынке ценных бумаг;
- требовать от любого эмитента, представляющего свои ценные бумаги для публичной продажи, от профессиональных субъектов и органов инфраструктуры рынка ценных бумаг, включая фондовые биржи, депозитарии ценных бумаг и клиринговые центры, представления внутренних правил, уставов, регламентов, инструкций, типовых документов, обязательных к составлению и публикации;
- контролировать деятельность финансовых посредников (инвестиционные, страховые и другие фирмы, банки, компании и фонды, включая иностранные) на рынке ценных бумаг республики;
- проводить проверки бухгалтерской документации эмитентов и профессиональных участников рынка ценных бумаг;
- рассматривать обращение инвесторов, эмитентов, а также профессиональных участников рынка ценных бумаг;
- устанавливать правила предоставления информации для всех эмитентов ценных бумаг;
- представлять интересы Республики Казахстан на международном уровне в области развития и функционирования рынка ценных бумаг;
- публиковать Вестник комиссии, содержащий официальные материалы, связанные с функционированием рынка ценных бумаг. В Вестнике не допускается публикация рекламных материалов;
- привлекать в качестве консультантов и экспертов высококвалифицированных зарубежных и отечественных специалистов на контрактной основе;
- осуществлять другие полномочия, касающиеся регулирования деятельности на рынке ценных бумаг.

6. Комиссия өзiне жүктелген мiндеттер шеңберiнде Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгiнен, Ұлттық банкiнен, Меммүлiккомнан және басқа да мемлекеттiк органдардан бағалы қағаздар нарығы жөнiнде ақпарат алуға, сондай-ақ олармен бiрге тексерулер жүргiзуге және бағалы қағаздар туралы заңды орындау жөнiндегi басқа да iс-қимылдарды жүзеге асыруға құқылы.
7. Комиссия жұртшылықты өз қызметi туралы бұқаралық ақпарат құралдары арқылы хабардар етедi.
8. Комиссияны қайта құру мен тарату Қазақстан Республикасының заңында белгiленген тәртiппен жүзеге асырылады.
9. Комиссияның өз атауы қазақ және орыс тiлдерiнде жазылған, Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк елтаңбасы бейнеленген ресми мөрi болады.

6. Комиссия в рамках задач, возложенных на нее, имеет право получать информацию от Министерства финансов Республики Казахстан, Национального банка, Госкомимущества и других государственных органов Республики Казахстан в части рынка ценных бумаг, а также осуществлять совместно с ними проверки и иные действия по исполнению законодательства о ценных бумагах.
7. Комиссия информирует общественность о своей деятельности через средства массовой информации.
8. Реорганизация и ликвидация комиссии производится в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
9. Комиссия имеет официальную печать с изображением Государственного герба Республики Казахстан со своим наименованием на казахском и русском языках.