Қазақстан Республикасының мемлекеттiк Экспорт-импорт банкiн құру туралы
Қазақстан Республикасы Президентiнiң Жарлығы 1994 жылғы 16 шілде N 1815. Күші жойылды - ҚР Президентінің 2006.01.09. N 1696 жарлығымен.
Қазақстан Республикасы алатын немесе кепiлдiк беретiн шетелдiк кредиттердi тарту, жұмсау, оларға қызмет көрсету және өтеу процестерiн мемлекеттiк реттеудi күшейту мақсатында және отандық өнiм экспортын дамытуды ынталандыру мақсатында қаулы етемiн:
1. Қазақстан Республикасының мемлекеттiк Экспорт-импорт банкi /Қазақстан Эксимбанкi/ құрылсын.
2. Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк экспорт-импорт банкi:
мемлекеттiк қаржы және кредит институты болып табылады және кредит ресурстарының тиiмдi пайдаланылуын қамтамасыз ету және ол қаржыландыратын жобалардың жүзеге асырылуы үшiн жауап бередi;
Қазақстан Республикасының Үкiметi атынан және соның тапсыруы бойынша қол қойылған кредит келiсiмдерiнен туындайтын барлық халықаралық мiндеттемелер бойынша Қазақстан Әлем банкiнiң құқылы мұрагерi болып табылады деп белгiленсiн. <*>
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда берiлген - ҚР Президентiнiң
1995 ж. 19 қаңтардағы N  2035  Жарлығына сәйкес.
3. Қазақстан Республикасы мемлекеттiк Экспорт-импорт банкiнiң негiзгi функциялары болып мыналар белгiленсiн:
- Қазақстан Республикасы алатын және кепiлдiк беретiн шетелдiк кредиттердi Қазақстан Республикасының заемшысы ретiнде тарту және агентi ретiнде оларға қызмет көрсету;
- Қазақстан кәсiпорындарына құрылымдық реформаларды жүргiзу және импортты алмастыратын өндiрiстердi дамыту үшiн қажеттi технологияларды, жабдықтар мен өнiмдi импорттауды ынталандыру үшiн кредиттер беру;
-даяр бұйымдарды және экспорттың Қазақстан үшiн дәстүрлi болып табылмайтын басқа да номенклатурасын экспорттаушыларға кредиттер беру;
- қазақстан банкiлерi беретiн экспорттық кредиттер тәуекелiн сақтандыру /кепiлдiк беру/;
- импортты қысқартуды немесе экспорты ұлғайтуды қамтамасыз ететiн өндiрiстi дамыту мақсатында кәсiпорындар мен жобаларды қысқа мерзiмге қаржыландыру; <*>
- шетелдiк компанияларды тарта отырып жобалардың сараптамасын ұйымдастыру және жүргiзу, жобаларды шетелдiк кредиттер есебiнен қаржыландыру үшiн зерделеу және iрiктеп алу;
- мамандандырылған халықаралық ұйымдарда Қазақстан Республикасының мүдделерiне өкiлдiк ету;
Ескерту. 3-шi тармақтың алтыншы абзацынан сөздер алынып тасталды - ҚР Президентiнiң 1995 жылғы 19 қаңтардағы N  2035  Жарлығымен.
(4-тармақ) <*>.
Ескерту. 4-шi тармақтың күшi жойылды - ҚР Президентiнiң
1995 жылғы 19 қаңтардағы N  2035  Жарлығымен.
5. Қазақстан Республикасы мемлекеттiк Экспорт-импорт банкiнiң жарғылық қоры мен шетелдiк кредиттерге қызмет көрсету жөнiндегi резервтiк қорды мынадай көздер:
- Қазақстан Әлем Банкiнiң өз капиталындағы мемлекет үлесi;
- 1995 жылдан бастап республикалық бюджет қаражаты;
- өз қызметiнен түскен пайда есебiнен құру қажет деп танылсын.

О создании госудаpственного Экспоpтно-импоpтного банка Республики Казахстан
Указ Пpезидента Республики Казахстан от 16 июля 1994 года N 1815. Утратил силу - Указом Президента РК от 9 января 2006 года N 1696 (U061696) (вводится в действие со дня подписания)
В целях усиления государственного регулирования процессов привлечения, использования, обслуживания и погашения иностранных кредитов, получаемых или гарантируемых Республикой Казахстан, и стимулирования развития экспорта отечественной продукции постановляю:
1. Создать государственный Экспортно-импортный банк Республики Казахстан (Эксимбанк Казахстан).
2. Установить, что государственный Экспортно-импортный банк Республики Казахстан является:
правительственным финансово-кредитным институтом и несет ответственность за обеспечение эффективного использования кредитных ресурсов и реализацию финансируемых им проектов; правопреемником Алем Банка Казахстан по всем международным обязательствам, вытекающим из подписанных от имени и по поручению Правительства Республики Казахстан кредитных соглашений. <*>
Сноска. Пункт 2 - в редакции Указа Президента Республики Казахстан от 19 января 1995 г. N 2035.
3. Определить основными функциями государственного Экспортно- импортного банка Республики Казахстан:
- привлечение в качестве заемщика и обслуживание в качестве агента Республики Казахстан иностранных кредитов, получаемых и гарантируемых Республикой Казахстан;
- предоставление кредитов казахстанским предприятиям с целью стимулирования импорта технологий, оборудования и продукции, необходимых для проведения структурных реформ и развития импортозамещающих производств;
- предоставление кредитов экспортерам готовых изделий и другой номенклатуры нетрадиционного для Казахстана экспорта;
- страхование (гарантирование) рисков экспортных кредитов, предоставляемых казахстанскими банками;
- краткосрочное финансирование предприятий и проектов с целью развития производства, обеспечивающего сокращение импорта или увеличение экспорта;<*>
- организация и проведение экспертизы проектов с привлечением иностранных компаний, изучение и отбор проектов для их финансирования за счет иностранных кредитов;
- представление интересов Республики Казахстан в специализированных международных организациях.
Сноска. В абзац шестой внесены изменения - Указом Президента Республики Казахстан от 19 января 1995 г. N 2035.
4. Пункт 4 утратил силу - Указом Президента Республики Казахстан от 19 января 1995 г. N 2035.
5. Признать необходимым формирование уставного фонда государственного Экспортно-импортного банка Республики Казахстан и резервного фонда по обслуживанию иностранных кредитов за счет следующих источников:
- государственной доли в собственном капитале Алем Банка Казахстан;
- средств республиканского бюджета, начиная с 1995 года;
- части прибыли от собственной деятельности.

6. Қазақстан Республикасының министрлер Кабинетi:
- Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi, Әдiлет министрлiгi, Мемлекеттiк мүлiк жөнiндегi мемлекеттiк комитетi, Қазақстан Республикасының Экономика министрлiгi жанындағы Шетелдiк инвестициялар жөнiндегi ұлттық агенттiк, Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi мен Қазақстан Әлем Банкi өкiлдерiнiң қатысуымен мынадай қырлары бойынша құжаттар жобаларын жасап шығару үшiн комиссия құрсын:
а/ жаңадан құрылған Қазақстан Республикасының мемлекеттiк Экспорт-импорт банкiне берiлетiн Қазақстан Әлем Банкiнiң активтерi мен пассивтерiн бөлу;
б/ Қазақстан Әлем Банкiнiң өз капиталындағы мемлекет үлесiнiң Қазақстан Республикасының мемлекеттiк Экспорт-импорт банкiне кезең-кезеңмен берiлуi туралы Қазақстан Әлем Банкi мен Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi арасындағы келiсiмдi даярлау;
в/ Қазақстан Республикасының мемлекеттiк Экспорт-импорт банкi жарғысының жобасын әзiрлеу;
- Қазақстан Республикасының мемлекеттiк Экспорт-импорт банкiнiң құрылтай құжаттарын белгiленген тәртiппен Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкiне тiркеуге енгiзсiн.
7. Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiмен бiрлесiп Қазақстан Әлем Банкi арқылы берiлген шетелдiк кредиттерде iс-қимыл жасаушы шетел кредиторлары мен сақтандырушыларын Қазақстан Республикасының мемлекеттiк Экспорт-импорт банкiнiң құрылғаны туралы хабардар етiп, олармен 1994 жылғы 1 қарашаға дейiнгi мерзiмде кредиттiк келiсiмдердi Қазақстан Республикасының мемлекеттiк Экспорт-импорт банкiне қайта ресiмдеу процедуралары туралы келiссөздер жүргiзетiн болсын.
8. Қазақтан Республикасының Әдiлет министрлiгi бiр ай мерзiмде Қазақстан Республикасының Президентi мен Министрлер Кабинетiнiң шешiмдерiн осы Жарлықпен сәйкестiкке келтiру туралы ұсыныстар енгiзетiн болсын.
9. Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк мүлiк жөнiндегi мемлекеттiк комитетi Қазақстан Республикасы мемлекеттiк
Экспорт-импорт банкiнiң аппаратын орналастыру үшiн Алматы қаласында үй-жай бөлетiн болсын.
10. Осы Жарлық жарияланған күнiнен бастап күшiне енедi.
Қазақстан Республикасының
Президентi

6. Кабинету Министров Республики Казахстан:
- создать комиссию с участием представителей Министерства финансов, Министерства юстиции Республики Казахстан, Государственного комитета Республики Казахстан по государственному имуществу, Национального агентства по иностранным инвестициям при Министерстве экономики Республики Казахстан, Национального Банка Республики Казахстан и Алем Банка Казахстан для выработки проектов документов по следующим аспектам:
а) выделение активов и пассивов Алем Банка Казахстан, передаваемых во вновь создаваемый Государственный экспортно-импортный банк Республики Казахстан;
б) подготовка соглашения между Алем Банком Казахстан и Министерством финансов Республики Казахстан о поэтапной передаче государственной доли в собственном капитале Алем Банка Казахстан в государственный Экспортно-импортный банк Республики Казахстан;
в) разработка проекта Устава государственного Экспортно-импортного банка Республики Казахстан;
внести учредительные документы государственного Экспортно-импортного банка Республики Казахстан в установленном порядке на регистрацию в Национальный Банк Республики Казахстан.
7. Министерству финансов совместно с Министерством юстиции Республики Казахстан известить иностранных кредиторов и страховщиков, задействованных в представленных через Алем Банк Казахстан иностранных кредитах, о создании государственного Экспортно-импортного банка Республики Казахстан и провести с ними переговоры о процедурах переоформления кредитных соглашений на государственный Экспортно-импортный банк Республики Казахстан в срок до 1 ноября 1994 г.
8. Министерству юстиции Республики Казахстан в месячный срок
внести предложения о приведении в соответствие с настоящим Указом
решений Президента и Кабинета Министров Республики Казахстан.
9. Государственному комитету Республики Казахстан по
государственному имуществу выделить помещение в г.Алматы для
размещения аппарата государственного Экспортно-импортного банка
Республики Казахстан.
10. Настоящий Указ вступает в силу со дня опубликования.
Президент
Республики Казахстан