Қазақстанның Мемлекеттiк даму банкiсiн құру туралы
Қазақстан Республикасы Президентiнiң Жарлығы 1994 жылғы 6 қыркүйек N 1849. Күшi жойылды - Қазақстан Республикасы Президентінiң 1995.08.18. N 2411 жарлығымен. ~U952411
Мемлекеттiк және мемлекеттiк кепiлдiк арқылы тартылған қаржы ресурстары есебiнен жүргiзiлетiн инвестициялық қызметтi жетiлдiру және тиiмдiлiгiн арттыру мақсатында қаулы етемiн:
1. Министрлер Кабинетiнiң Қазақстанның Мемлекеттiк даму банкiсiн құру туралы Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкiсiмен келiсiлген ұсынысы қабылдансын.
2. а) Қазақстанның Мемлекеттiк даму банкiсi:
- Қазақстан Үкiметi белгiленген елдiң экономикасын басым дамытуға сәйкес тиiмдi инвестициялық жобаларға орта мерзiмдi және ұзақ мерзiмдi кредит берудi жүзеге асыратын үкiметтiк қаржы-кредит институты болып табылады <*> ;
<*> Ескерту: 2-тармақтың а) тармақшасының сөздермен
толықтырылды - ҚР Президентiнiң 1995.01.19.
N 2035 жарлығымен.
- кредит ресурстарының нысаналы және тиiмдi пайдаланылуына, өзi қаржыландыратын инвестициялық жобалардың жүзеге асырылуына жауап бередi;
ә) Қазақстанның Мемлекеттiк даму банкiсi Басқармасының құрамына Қазақстан Республикасының Экономика және Қаржы министрлiктерiнiң, басқа да мемлекеттiк басқару органдарының өкiлдерi кiредi деп белгiленсiн.
Қазақстанның Мемлекеттiк даму банкiсi Басқармасының жеке құрамын Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi бекiтедi.
3. Қазақстан Республикасының мемлекеттiк даму банкiсiнiң жарғылық қоры мен кредит ресурстарын құруды Экономиканы жаңғырту қоры қаржысының, сол сияқты шетел инвестициялық кредиттерi мен басқа да оған тартылған көздердiң есебiнен жүзеге асыру қажет деп танылсын.
4. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкiсi қазiргi кезде Қазақстан Республикасының Экономиканы жаңғырту қоры есебiнен кредит берiлген объектiлердiң қаржылық және техникалық құжаттарын, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiсiнiң Инвестицияларды қаржыландыру және кредиттеу департаментiнiң облыстық басқармалардағы тиiстi бөлiмшелерiмен қоса құрылымдық бөлiмдерiн Қазақстанның Мемлекеттiк даму банкiсiне беретiн болсын.
5. Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi:
шетел инвестициялық кредиттерiн тарту, алу мен қызмет көрсету, инвестициялық жобаларды сараптау және басқа да мәселелер бойынша Мемлекеттiк даму банкiсiнiң қызмет аясын, оның Қазақстан Республикасының мемлекеттiк экспорт-импорт банкiмен және Экономика министрлiгiнiң жанындағы Шетел инвестициялары жөнiндегi Ұлттық агенттiкпен өзара iс-қимылының тәртiбiн айқындайтын болсын;
бiр айлық мерзiм iшiнде Қазақстанның Мемлекеттiк даму банкiсiнiң құрылтайшы құжаттарын әзiрлеп, белгiленген тәртiппен Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкiсiне тiркеуге ұсынсын;

О создании Госудаpственного банка pазвития Казахстана
Указ Пpезидента Республики Казахстана от 6 сентябpя 1994 г. N 1849. Утpатил силу Указом Пpезидента Республики Казахстан от 18 августа 1995 г. N 2411
В целях совершенствования и повышения эффективности инвестиционной деятельности, осуществляемой за счет государственных и привлекаемых под государственные гарантии финансовых ресурсов, постановляю:
1. Принять предложение Кабинета Министров, согласованное с Национальным банком Республики Казахстан, о создании Государственного банка развития Казахстана.
2. Установить, что:
а) Государственный банк развития Казахстана:
- является правительственным финансово-кредитным институтом, осуществляющим среднесрочное и долгосрочное кредитование эффективных инвестиционных проектов в соответствии с определяемыми Правительством Казахстана приоритетами экономического развития страны; <*>
- несет ответственность за обеспечение целевого и эффективного использования кредитных ресурсов, реализацию финансируемых им инвестиционных проектов;
б) в состав Правления Государственного банка развития входят представители министерств экономики и финансов, других органов государственного управления Республики Казахстан.
Персональный состав Правления Государственного банка развития Казахстана утверждается Кабинетом Министров Республики Казахстан.
Сноска. В подпункт "а" внесены изменения Указом Президента Республики Казахстан от 19 января 1995 г. N 2035.
3. Признать необходимым осуществить формирование уставного фонда и кредитных ресурсов Государственного банка развития Казахстана за счет средств Фонда преобразования экономики, а также иностранных инвестиционных кредитов и других привлекаемых источников.
4. Национальному банку Республики Казахстан передать Государственному банку развития Казахстана финансовую и техническую документацию по кредитуемым в настоящее время объектам за счет средств Фонда преобразования экономики Республики Казахстан, а также структурные подразделения Департамента финансирования и кредитования инвестиций Национального банка Республики Казахстан, включая соответствующие подразделения в областных управлениях.
5. Кабинету Министров Республики Казахстан:
определить сферу деятельности Государственного банка развития, порядок его взаимодействия с государственным Экспортно-импортным банком и Национальным агентством по иностранным инвестициям при Министерстве экономики Республики Казахстан в области привлечения, получения и обслуживания иностранных инвестиционных кредитов, экспертизы инвестиционных проектов и других вопросов;
в месячный срок разработать учредительные документы Государственного банка развития Казахстана и внести в установленном порядке на регистрацию в Национальный банк Республики Казахстан;

1994 жылдың 1 қазанына дейiн қарайлас инвесторлардың Қазақстанның Мемлекеттiк даму банкiсiнiң ресурстарына қатысу мүмкiндiгiн; Қазақстанның Мемлекеттiк даму банкiсiн құру және оның қызметкерлерiн оқыту жөнiнде халықаралық қаржы ұйымдарымен және шетел банкiлерiмен техникалық көмек көрсету туралы мәселенi пысықтайтын болсын;
Экономиканы жаңғырту қорының қаржысын Қазақстанның Мемлекеттiк даму банкiсiне өткiзу қажеттiгiн ескере отырып, қолданылып жүрген заңдарға өзгертулер енгiзу туралы ұсыныс әзiрлеп, белгiленген тәртiппен Қазақстан Республикасының Жоғарғы Кеңесiне ұсынсын.
6. Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк мүлiк жөнiндегi
мемлекеттiк комитетi Қазақстанның Мемлекеттiк даму банкiн
орналастыру үшiн Алматы қаласынан үй-жай бөлсiн.
7. Осы Жарлық жарияланған күннен бастап күшiне енедi.
Қазақстан Республикасының
Президентi

в срок до 1 октября 1994 г. проработать с потенциальными инвесторами возможность их участия в ресурсах Государственного банка развития Казахстана; с международными финансовыми организациями и зарубежными банками - об оказании технической помощи в создании Государственного банка развития Казахстана и обучении его сотрудников;
разработать и внести в установленном порядке в Верховный Совет Республики Казахстан предложения по изменению действующего законодательства с учетом передачи средств Фонда преобразования экономики Государственному банку развития Казахстана.
6. Государственному комитету Республики Казахстан по государственному имуществу выделить помещение в г. Алматы для размещения аппарата Государственного банка развития Казахстана.
7. Настоящий Указ вступаает в силу со дня опубликования.
Президент Республики Казахстан