Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк тергеу комитетi туралы Ереженi бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Президентiнiң Жарлығы 1995 жылғы 4 қараша N 2594. Күші жойылды - ҚР Президентінің 2006.01.09. N 1696 жарлығымен.
"Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк тергеу комитетiн құру туралы" Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1995 жылғы 6 қазандағы N 2513  Жарлығының  3-тармағына сәйкес қаулы етемiн:
1. Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк тергеу комитетi туралы қоса берiлiп отырған Ереже бекiтiлсiн.
2. <*>
ЕСКЕРТУ. 2-тармақ күшiн жойды - Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1997.05.15. N 3504  жарлығымен.
Қазақстан Республикасының
Президентi
Қазақстан Республикасы
Президентiнiң 1995 жылғы
4 қарашадағы N 2594
Жарлығымен
Бекiтiлген
Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк
тергеу комитетi туралы
Ереже
I. Жалпы ережелер
1. Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк тергеу комитетi:
1) Республика Президентiне тiкелей бағынатын және есеп беретiн Мемлекеттiк тергеу комитетi органдарының бiртұтас жүйесiнде анықтауды, алдын ала тергеудi, экономикалық, лауазымдық және әскери қылмыстар жөнiндегi iстер бойынша, жедел iздестiру қызметiн, ұйымдасқан қылмыс пен жемқорлыққа, сондай-ақ басқа да ерекше қауiптi қылмыстық көрiнiстерге қарсы күрес жүргiзетiн жедел iздестiру қызметi мен олардан туындайтын өзге де функцияларды жүзеге асыратын орталық мемлекеттiк орган болып табылады;
2) өзiне жүктелген мiндеттердi атқара отырып, облыстар, Ақмола және Алматы қалалары бойынша, Қарулы күштердегi, өзге де әскерлер мен әскери құрамалардағы өзiне бағынысты бөлiмшелерге, сондай-ақ оқу орындарына, мекемелер мен ұйымдарға басшылықты қамтамасыз етедi, оның ерекше режимдi және ерекше маңызды объектiлерде, iрi қалалар мен аймақтарда өкiлдiктерi болады.
ЕСКЕРТУ. 1-тармақ өзгертiлдi - Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1997.05.15. N 3504  жарлығымен.
2. Мемлекеттiк тергеу комитетi өз қызметiнде Қазақстан Республикасының Конституциясы мен заңдарын, Республика Президентiнiң актiлерiн, өзге де заңдар мен осы Ереженi басшылыққа алады.
3. Мемлекеттiк тергеу комитетi өз жұмысын Қазақстан Республикасының басқа да құқық қорғау және өзге орталық атқарушы органдарымен өзара iс-қимыл жасай отырып құрады.
4. Мемлекеттiк тергеу комитетiнiң және оған бағынысты органдардың қызметiн қаржыландыру, олардың қызметкерлерiн тұрғын үймен қамтамасыз ету республикалық бюджет қаражаты есебiнен жүзеге асырылады.
5. Мемлекеттiк тергеу комитетi заңды тұлға болып табылады, оның Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк елтаңбасы бейнеленген қазақ және орыс тiлдерiнде өз атауы жазылған мөрi болады.
II. Мемлекеттi тергеу комитетiнiң негiзгi
мiндеттерi

Об утверждении Положения о Государственном следственном комитете Республики Казахстан
Указ Президента Республики Казахстан от 4 ноября 1995 г. N 2594. Утратил силу - Указом Президента РК от 9 января 2006 года N 1696 (U061696) (вводится в действие со дня подписания)
Во исполнение Указа Президента Республики Казахстан от 6
октября 1995 г. N 2513 "Об образовании Государственного
следственного комитета Республики Казахстан" постановляю:
1. Утвердить прилагаемое Положение о Государственном
следственном комитете Республики Казахстан.
2. (Пункт 2 утратил силу - Указом Президента РК от 15 мая 1997
г. N 3504   U973504_  )
Президент
Республики Казахстан
Утверждено
Указом Президента
Республики Казахстан
от 4 ноября 1995 г. N 2594
Положение
о Государственном следственном комитете
Республики Казахстан
I. Общие положения
1. Государственный следственный комитет Республики Казахстан:
1) является центральным государственным органом в единой системе органов Государственного следственного комитета, непосредственно подчиненным и подотчетным Президенту Республики, осуществляющим дознание, предварительное следствие, оперативно-розыскную деятельность по делам об экономических, должностных и воинских преступлениях, ведущим борьбу с организованной преступностью и коррупцией, а также другими особо опасными преступными проявлениями и вытекающие из них иные функции;<*>
2) выполняя возложенные на него обязанности, обеспечивает руководство подчиненными ему подразделениями по областям, городам Акмоле и Алматы, в Вооруженных Силах, иных войсках и воинских формированиях, а также учебными заведениями, учреждениями и организациями, имеет представительства на особорежимных и особо важных объектах, в крупных городах и регионах.<*>
Сноска. В пункт 1 внесены изменения - Указом Президента РК от 15 мая 1997 г. N 3504  U973504_  .
2. Государственный следственный комитет в своей деятельности руководствуется Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента Республики, иным законодательством и настоящим Положением.
3. Государственный следственный комитет строит свою работу во взаимодействии с другими правоохранительными и иными центральными исполнительными органами Республики Казахстан.
4. Финансирование деятельности Государственного следственного комитета и подчиненных ему органов, обеспечение их работников жильем производится за счет средств республиканского бюджета.
5. Государственный следственный комитет является юридическим лицом, имеет печать с изображением Государственного герба Республики Казахстан и своим наименованием на казахском и русском языках.
II. Основные задачи Государственного
следственного комитета

6. Мемлекеттiк тергеу комитетiнiң негiзгi мiндеттерi:
1) анықтау жүргiзу, алдын ала тергеу, жедел iздестiру және заңмен Мемлекеттiк тергеу комитетiнiң құзыретiне жатқызылған өзге де iс-әрекет арқылы қылмыстарды айқындау, ашу және тыйып тастау;
2) қылмысқа қарсы күрес саласындағы мемлекеттiк саясатты әзiрлеу мен жүзеге асыруға қатысу;
3) қылмысқа қарсы күрес саласындағы халықаралық ынтымақтастық;
4) Комитетке бағынысты органдардың өздерiне жүктелген қызметтiк мiндеттерiн орындау жөнiндегi iс-әрекетiне ұйымдық, практикалық және әдiстемелiк басшылық жасау;
5) Комитет органдарының кадрларын даярлау және қайта даярлау, қызмет тәртiбiн нығайту;
6) Комитет органдарының қызметкерлерiн, олардың отбасы мүшелерiн әлеуметтiк және құқықтық жағынан қорғау болып табылады.
III. Мемлекеттiк тергеу комитетiнiң негiзгi
функциялары
7. Мемлекеттiк тергеу комитетiнiң негiзгi функциялары:
1) қылмыстық ахуалды талдау және болжам жасау, қылмыс жасауға ықпал ететiн себептер мен жағдайларды зерделеу және оларды жою жөнiнде пәрмендi шаралар әзiрлеу;
2) Комитет органдары қызметiнiң басым бағыттарын айқындау, оларды жүзеге асырудың құқықтық, ұйымдық, экономикалық тетiктерiн әзiрлеу;
3) Комитет органдарының жедел iздестiру қызметiн ұйымдастыру және жүзеге асырылуын бақылау, оларға практикалық және әдiстемелiк көмек көрсету;
4) неғұрлым ауыр және күрделi, сондай-ақ кең қоғамдық серпiн туғызған қылмыстар жөнiндегi iстердi тергеу, жедел iздестiру шараларын жүргiзу;
5) орталықтандырылған криминалистiк, жедел iздестiру және ақпараттық-анықтамалық есеп жүргiзу;
6) Комитет органдары бөлiмшелерiнiң жедел iздестiру қызметiн жоспарлау және үйлестiру; Қазақстан Республикасының Бас прокуратурасымен, Ұлттық қауiпсiздiк комитетiмен, Iшкi iстер министрлiгiмен, сондай-ақ мемлекеттiк комитеттерiмен және өзге орталық атқарушы органдарымен өзара iс-қимыл жасау;
7) Комитет органдарының кадрларын iрiктеу мен орналастыру және оларды оқытуды ұйымдастыру;
8) Республика Президентiнiң қарауына Комитет органдарын қаржылық, кадрлық және материалдық-техникалық жағынан қамтамасыз ету жөнiнде ұсыныстар енгiзу;
9) құқық қорғау қызметiнiң мәселелерi жөнiндегi заң және өзге де нормативтiк-құқықтық актiлер жобаларын әзiрлеуге қатысу;
10) өз құзыретi шегiнде Қазақстан Республикасының қылмысқа қарсы күрес мәселелерi жөнiндегi халықаралық мiндеттемелерiн орындау, шет мемлекеттердiң құқық қорғау органдарымен өзара iс-қимыл жасау, халықаралық ұйымдардың қызметiне қатысу;

6. Основными задачами Государственного следственного комитета являются:
1) выявление, раскрытие и пресечение преступлений путем производства дознания, предварительного расследования, оперативно-розыскной и иной деятельности, отнесенной законодательством к компетенции Государственного следственного комитета;
2) участие в разработке и реализации государственной политики в
области борьбы с преступностью;
3) международное сотрудничество в области борьбы с
преступностью;
4) организационное, практическое и методическое руководство
деятельностью подчиненных Комитету органов по выполнению возложенных
на них служебных задач;
5) подготовка и переподготовка кадров органов Комитета,
укрепление служебной дисциплины;
6) социальная и правовая защита работников органов Комитета,
членов их семей.
III. Основные функции Государственного
следственного комитета
7. Основными функциями Государственного следственного комитета
являются:
1) анализ и прогнозирование криминогенной обстановки, изучение причин и условий, способствующих совершению преступлений, и выработка эффективных мер по их устранению;
2) определение приоритетных направлений деятельности органов Комитета, разработка правового, организационного, экономического механизмов их реализации;
3) организация и контроль за осуществлением оперативно-служебной деятельности органов Комитета, оказание им практической и методической помощи;
4) расследование дел о наиболее тяжких и сложных преступлениях, а также вызвавших широкий общественный резонанс, производство оперативно-розыскных мероприятий;
5) ведение централизованного криминалистического, оперативно-розыскного и информационно-справочного учета;
6) планирование и координация оперативно-служебной деятельности подразделений органов Комитета; взаимодействие с Генеральной прокуратурой, Комитетом национальной безопасности, Министерством внутренних дел, а также с государственными комитетами и иными центральными исполнительными органами Республики Казахстан;
7) подбор и расстановка кадров органов Комитета и организация их обучения;
8) внесение на рассмотрение Президента Республики предложений по финансовому, кадровому и материально-техническому обеспечению органов Комитета;
9) участие в разработке проектов законодательных и иных нормативно-правовых актов по вопросам правоохранительной деятельности;
10) исполнение в пределах своей компетенции международных обязательств Республики Казахстан по вопросам борьбы с преступностью, взаимодействие с правоохранительными органами зарубежных государств, участие в деятельности международных организаций;

11) Республика Президентiнiң қарауына Комитет органдарының қызметiн жетiлдiру жөнiнде ұсыныстар енгiзу болып табылады.
8. Мемлекеттiк тергеу комитетi өз құзыретiнiң шегiнде нормативтiк-құқықтық актiлер оның қарауына жатқызған өзге де функцияларды орындайды.
IV. Мемлекеттiк тергеу комитетiнiң қызметiн
ұйымдастыру
9. Мемлекеттiк тергеу комитетiн Қазақстан Республикасының Президентi қызметке тағайындап, қызметтен босататын Төраға басқарады.
10. Мемлекеттiк тергеу комитетi Төрағасының үш орынбасары болады, оларды оның ұсынысымен Қазақстан Республикасының Президентi қызметке тағайындайды және қызметтен босатады.
ЕСКЕРТУ. 10-тармақ жаңа редакцияда - Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1997.05.15. N 3504  жарлығымен.
11. Мемлекеттiк тергеу комитетiнiң Төрағасы:
1) Мемлекеттiк тергеу комитетiнiң қызметiне басшылық етедi және Комитеттiң жұмысын ұйымдастыру мен оған жүктелген мiндеттердiң орындалуы үшiн жеке-дара жауап бередi;
2) Төраға орынбасарларына, құрылымдық бөлiмшелер басшыларына жүктелетiн тиiстi мiндеттердi анықтайды, олардың қызметiнiң ретi туралы ережелердi бекiтедi;
3) Қазақстан Республикасының мемлекеттiк органдарында, сондай-ақ халықаралық ұйымдарда және шетел мемлекеттерiнiң құқық қорғау органдарымен қатынастарда Комитеттiң атынан өкiлдiк етедi;
4) өз құзыретiнiң шегiнде бұйрықтар, өкiмдер, нұсқаулар шығарады, Комитеттiң құрылымына енгiзiлген қызметтер мен бөлiмшелер туралы нұсқаулықтарды, басшылықтаманы, жарғыларды, ережелердi бекiтедi;
5) бекiтiлген қаражат шегiнде Комитет органдарының бөлiмшелерiн құрады және таратады, олардың құрылымын, штат саны мен еңбек ақы қорын анықтайды;
6) заңдарда белгiленген тәртiппен азаматтарды Мемлекеттiк тергеу комитетiне қызметке қабылдайды, арнаулы және әскери атақтар бередi;
7) Мемлекеттiк тергеу комитетi департаменттерiнiң, бас басқармаларының, басқармаларының, бөлiмдерiнiң бастықтары мен олардың орынбасарларын, оқу орындарының, мекемелердiң, ұйымдардың бастықтары мен олардың орынбасарларын қызметке тағайындайды және қызметтен босатады;
8) Мемлекеттiк тергеу комитетi органдарының басқа да қызметкерлерiн тағайындау тәртiбiн анықтайды;
9) Комитет пен оған бағынысты органдардың қызметкерлерiн көтермелейдi және тәртiптiлiк ретiмен жаза бередi;
10) Қазақстан Республикасының Президентi мен Үкiметiне Комитет органдарының құқық қорғау қызметiнiң, ұйымдастыру-штат, кадр және материалдық-техникалық қамтамасыз ету мәселелерi бойынша ұсыныс енгiзедi;
11) Қазақстан Республикасының Президентiне Комитет органдарының жоғары басшы құрамына атақтар беру және қызметкерлерi мен қызметшiлерiн мемлекеттiк наградалармен наградтау, сондай-ақ оларға құрметтi атақтар беру туралы ұсыныс енгiзедi;

11) внесение на рассмотрение Президента Республики предложений по совершенствованию деятельности органов Комитета.
8. Государственный следственный комитет в пределах своей компетенции выполняет и иные функции, отнесенные к его ведению нормативно-правовыми актами.
IV. Организация деятельности Государственного
следственного комитета
9. Государственный следственный комитет возглавляет Председатель, назначаемый на должность и освобождаемый от должности Президентом Республики Казахстан.
10. Председатель Государственного следственного комитета имеет трех заместителей, которые по его представлению назначаются на должность и освобождаются от должности Президентом Республики Казахстан.<*>
Сноска. Пункт 10 - в редакции Указа Президента РК от 15 мая 1997 г. N 3504  U973504_  .
11. Председатель Государственного следственного комитета:
1) руководит деятельностью Государственного следственного комитета и несет персональную ответственность за организацию работы и выполнение возложенных на Комитет задач;
2) определяет функциональные обязанности заместителей Председателя, руководителей структурных подразделений, утверждает положения о порядке их деятельности;
3) представляет Комитет в государственных органах Республики Казахстан, а также в международных организациях и в отношениях с правоохранительными органами иностранных государств;
4) издает в пределах своей компетенции приказы, распоряжения, указания, утверждает инструкции, руководства, уставы, положения о службах и подразделениях, входящих в структуру Комитета;
5) образует и упраздняет подразделения органов Комитета, определяет их структуру, штатную численность и фонд оплаты труда в пределах утвержденных ассигнований;
6) в порядке, установленном законодательством, зачисляет граждан на службу в Государственный следственный комитет, присваивает специальные и воинские звания;<*>
7) назначает на должность и освобождает от должности начальников департаментов, главных управлений, управлений, отделов Государственного следственного комитета и их заместителей, начальников учебных заведений, учреждений, организаций и их заместителей;<*>
8) определяет порядок назначения других работников органов Государственного следственного комитета;
9) поощряет и наказывает в дисциплинарном порядке работников Комитета и подчиненных ему органов;
10) вносит предложения Президенту и Правительству Республики Казахстан по вопросам правоохранительной деятельности, организационно-штатного, кадрового и материально-технического обеспечения органов Комитета;
11) вносит представления Президенту Республики Казахстан о присвоении званий высшего начальствующего состава и награждении работников и служащих органов Комитета государственными наградами, а также о присвоении им почетных званий;

12) Мемлекеттiк тергеу комитетiнiң органдарын ұстауға республикалық бюджеттен бөлiнген қаражат шегiнде жұмсалатын қаржы, оның iшiнде валюта қаржысын бөледi;
13) нормативтiк актiлермен өзiне берiлген басқа да өкiлеттiктердi жүзеге асырады.
ЕСКЕРТУ. 11-тармақ өзгертiлдi - Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1997.05.15. N 3504  жарлығымен.
12. Мемлекеттiк тергеу комитетiнiң Төрағасы болмаған ретте оның мiндеттерiн Төрағаның тапсыруы бойынша орынбасарларының бiрi атқарады.
13. Бағынысты органдардың қызметi үйлестiрiлуiн қамтамасыз ету, жедел-қызмет жұмысының неғұрлым маңызды мәселелерiн қарау, солар бойынша келiсiлген шешiмдер қабылдау үшiн Комитетте алқа құрылады, оның құрамында Комитеттiң Төрағасы (алқаның төрағасы), оның орынбасарлары (лауазымы бойынша), сондай-ақ Мемлекеттiк тергеу комитетi органдарының басқа да басшы қызметкерлерi болады. Алқа құрамын Республиканың Президентi Комитет Төрағасының ұсынуы бойынша бекiтедi.
Төраға мен алқа мүшелерiнiң арасында келiспеушiлiк болған жағдайда Төраға өз шешiмiн қабылдайды және туындаған келiспеушiлiктер жайында Республиканың Президентiне хабарлайды. Алқа мүшелерi өз пiкiрiн Республиканың Президентiне баяндауға хақылы.
14. Мемлекеттiк тергеу комитетi органдары қызметкерлерiнiң қызмет атқару тәртiбi Республика Президентi бекiтетiн Ережемен анықталады.
V. Қазақстан Республикасы мемлекеттiк тергеу
комитетiнiң қызметiн бақылау және қадағалау
15. Мемлекеттiк тергеу комитетiнiң қаржы қызметiн бақылауды заңдарда белгiленген тәртiп бойынша Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi жүзеге асырады.
16. Заңдар мен Республика Президентiнiң актiлерiн Мемлекеттiк тергеу комитетi мен оның органдарының сақтауын қадағалауды Қазақстан Республикасының Бас Прокуроры мен оған байланысты прокурорлар жүзеге асырады.

12) распределяет финансовые средства на содержание органов Государственного следственного комитета в пределах ассигнований, выделенных из республиканского бюджета, включая валютные средства;
13) осуществляет другие полномочия, предоставленные ему нормативными актами.
Сноска. В пункт 11 внесены изменения - Указом Президента РК от 15 мая 1997 г. N 3504  U973504_  .
12. В случае отсутствия Председателя Государственного следственного комитета его обязанности по поручению Председателя исполняет один из заместителей.
13. Для обеспечения координации деятельности подчиненных органов, рассмотрения наиболее важных вопросов оперативно-служебной деятельности, принятия по ним согласованных решений в Комитете образуется коллегия в составе Председателя Комитета (председатель коллегии), его заместителей (по должности), а также других руководящих работников органов Государственного следственного комитета. Состав коллегии утверждается Президентом Республики по представлению Председателя Комитета.
В случае разногласий между Председателем и членами коллегии Председатель принимает свое решение и сообщает о возникших разногласиях Президенту Республики. Члены коллегии вправе доложить свое мнение Президенту Республики.
14. Порядок прохождения службы работниками органов Государственного следственного комитета определяется Положением, утверждаемым Президентом Республики.
V. Контроль и надзор за деятельностью
Государственного следственного комитета
Республики Казахстан
15. Контроль за финансовой деятельностью Государственного следственного комитета в установленном законодательством порядке осуществляется Министерством финансов Республики Казахстан.
16. Надзор за соблюдением законов и актов Президента Республики Государственным следственным комитетом и его органами осуществляют Генеральный Прокурор Республикой Казахстан и подчиненные ему прокуроры.