Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк тергеу комитетi және оның органдары туралы
Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1995 жылғы 21 желтоқсандағы N 2706 Заң күшi бар жарлығы. Күшi жойылды - Қазақстан Республикасының 1998.12.09. N 307 Заңымен
"Қазақстан Республикасының Президентi мен жергiлiктi әкiмдерге
уақытша қосымша өкiлеттiк беру туралы" 1993 жылғы 10 желтоқсандағы
Қазақстан Республикасы Заңының 1-бабына, Қазақстан Республикасы
Конституциясы 92-бабының 4-тармағына сәйкес және Мемлекеттiк тергеу
комитетi мен оның органдарының мәртебесiн, өкiлеттiгiн айқындау және
қызметiн ұйымдастыру мақсатында осы Жарлықты шығарамын.
I Тарау
Жалпы ережелер
1-бап. Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк тергеу
комитетi және оның органдары
1. Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк тергеу комитетi және оның органдары (бұдан былай Мемлекеттiк тергеу комитетi) - Республиканың орталық атқарушы органдарының жүйесiне кiрмейтiн, анықтама, тергеу, жедел-iздестiру қызметi мен олардан туындайтын өзге де функцияларды жүзеге асыратын, Республиканың Президентiне тiкелей бағынатын және есеп беретiн арнаулы мемлекеттiк орган.
2. Мемлекеттiк тергеу комитетi, оның органдары мен ұйымдары заңды тұлға болып табылады, Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк Елтаңбасы бейнеленген және қазақ және орыс тiлдерiнде өзiнiң атауы жазылған мөрi, Қазақстан Республикасының банк мекемелерiне тиiстi шоттары болады.
2-бап. Мемлекеттiк тергеу комитетi қызметiнiң
құқықтық негiзi
Мемлекеттiк тергеу комитетi қызметiнiң құқықтық негiзiн:
1) Қазақстан Республикасының Конституциясы мен заңдары;
2) осы Жарлық;
3) осы Жарлыққа қайшы келмейтiн және онымен реттелмеген бөлiгiнде Қазақстан Республикасының өзге де нормативтiк құқықтық актiлерi;
4) Қазақстан Республикасының халықаралық шарттары мен өзге де мiндеттемелерi;
5) Қазақстан Республикасының Конституциялық Кеңесi мен Жоғарғы Сотының нормативтiк қаулылары;
6) Қазақстан Республикасының Президентi бекiтетiн Мемлекеттiк тергеу комитетi туралы, Мемлекеттiк тергеу комитетiнiң қатардағы және басшы құрамы адамдарының қызмет өткеруi туралы Ережелер құрайды.
3-бап. Мемлекеттiк тергеу комитетiнiң мiндеттерi
1. Мемлекеттiк тергеу комитетiнiң мiндеттерi:
1) азаматтардың, ұйымдар мен мемлекеттiң құқықтары мен заңды
мүдделерiн қылмыстық қол сұғушылықтан қорғау;
2) қылмысты анықтау, тыю, ашу және тергеу;
3) жеке және заңды тұлғаларға қылмыс арқылы келтiрiлген
материалдық залалдың өтелуiн қамтамасыз ету;
4) қылмыс жасауға ықпал ететiн себептер мен жағдайды анықтау,
оларды жою жөнiнде шаралар қолдану;

О Государственном следственном комитете Республики Казахстан и его органах
Указ Президента Республики Казахстан от 21 декабря 1995 г. N 2706 имеющий силу Закона. Утратил силу - Законом РК от 9 декабря 1998г. N 307 ~Z980307.
В соответствии со статьей 1 Закона Республики Казахстан от 10 декабря 1993 года "О временном делегировании Президенту Республики Казахстан и главам местных администраций дополнительных полномочий", пунктом 4 статьи 92 Конституции Республики Казахстан и в целях определения статуса, полномочий и организации деятельности Государственного следственного комитета и его органов издаю настоящий Указ.
Глава I
Общие положения
Статья 1. Государственный следственный комитет
Республики Казахстан и его органы
1. Государственный следственный комитет Республики Казахстан и его органы (далее Государственный следственный комитет) - непосредственно подчиненный и подотчетный Президенту Республики специальный государственный орган, не входящий в систему центральных исполнительных органов Республики, осуществляющий дознание, следствие, оперативно-розыскную деятельность и вытекающие из них иные функции.
2. Государственный следственный комитет, его органы и организации являются юридическими лицами, имеют печати с изображением Государственного герба Республики Казахстан и своим наименованием на казахском и русском языках, соответствующие счета в банковских учреждениях Республики Казахстан.
Статья 2. Правовая основа деятельности Государственного
следственного комитета
Правовую основу деятельности Государственного следственного комитета составляют:
1) Конституция и законы Республики Казахстан;
2) настоящий Указ;
3) другие нормативные правовые акты Республики Казахстан в части, не противоречащей и не урегулированной настоящим Указом;
4) международные договорные и иные обязательства Республики Казахстан;
5) нормативные постановления Конституционного Совета и Верховного Суда Республики Казахстан;
6) положения о Государственном следственном комитете, о прохождении службы лицами рядового и начальствующего состава Государственного следственного комитета, утверждаемые Президентом Республики Казахстан.
Статья 3. Задачи Государственного следственного
комитета
1. Задачами государственного следственного комитета являются:
1) защита прав и законных интересов граждан, организаций и
государства от преступных посягательств;
2) выявление, пресечение, раскрытие и расследование преступлений;
3) обеспечения возмещения материального ущерба, причиненного
преступлениями физическим и юридическим лицам;
4) выявление причин и условий, способствующих совершению
преступлений, принятие мер по их устранению;

5) қылмысқа қарсы күрес саласындағы мемлекеттiк саясатты
әзiрлеуге және iске асыруға қатысу;
6) қылмысқа қарсы күрес саласындағы халықаралық ынтымақтастық
болып табылады.
2. Өзге мiндеттер Мемлекеттiк тергеу комитетiне заңмен ғана
жүктелуi мүмкiн.
4-бап. Мемлекеттiк тергеу комитетi қызметiнiң
принциптерi
1. Мемлекеттiк тергеу комитетi өз қызметiн заңдылық, қорғалу құқығын қамтамасыз ету, тегiне, әлеуметтiк, лауазымдық және мүлiктiк жағдайына, жынысына, нәсiлiне, ұлтына, тiлiне, дiнге көзқарасына, сенiмiне немесе өзге де кез келген жағдаяттарға қарамастан, заң алдындағы теңдiк принциптерiмен жүзеге асырады.
2. Мемлекеттiк тергеу комитетi жүзеге асыратын қылмыстық
iстердi тергеуiне құқыққа қарсы араласуға, оның қызметкерлерiнiң
заңды қызметiне кедергi жасауға тыйым салынады және оның өзi заңмен
белгiленген жауапкершiлiкке тартуға әкелiп соғады.
3. Мемлекеттiк тергеу комитетi заңда белгiленген шектерде жария
жұмыс iстейдi.
4. Мемлекеттiк тергеу комитетiнiң қызметi дара басшылық
негiзiнде құрылады.
5. Мемлекеттiк тергеу комитетi қызметкерлерiнiң iс жүргiзу ретi
заңмен айқындалады.
5-бап. Халықаралық мiндеттемелердi атқару
Мемлекеттiк тергеу комитетi Қазақстан Республикасының
халықаралық шарттарынан туындайтын өзара құқықтық көмек көрсету
мәселелерiн өз құзыретi шегiнде шешедi.
II Тарау
Мемлекеттiк тергеу комитетiнiң жүйесi
және оның қызметiн ұйымдастыру
6-бап. Мемлекеттiк тергеу комитетiнiң жүйесi
Мемлекеттiк тергеу комитетiнiң және оның органдарының жүйесiн анықтама, тергеу және жедел-iздестiру қызметiн жүзеге асыратын Мемлекеттiк тергеу комитетi, аумақтық, салалы және мамандандырылған органдар, сондай-ақ мiндеттi қызметтi қамтамасыз ететiн ерекше және режимдiк объектiлер, оқу орындары мен өзге де ұйымдар құрайды.
7-бап. Мемлекеттiк тергеу комитетi
1. Мемлекеттiк тергеу комитетi анықтау, тергеу, жедел-iздестiру қызметiн және өзге де функцияларды жүзеге асыратын, өзiне бағынысты органдардың жүйесiндегi орталық орган болып табылады.
2. Мемлекеттiк тергеу комитетiн Республика Президентi қызметке тағайындайтын және қызметiнен босататын Төраға басқарады.
3. Мемлекеттiк тергеу комитетi Төрағасының оның ұсынуымен Республиканың Президентi қызметке тағайындайтын және қызметтен босататын орынбасарлары болады.
4. Неғұрлым маңызды мәселелердi қарау үшiн Мемлекеттiк тергеу комитетiнiң Төрағасы алқа құрады, оның дербес құрамын Төрағаның ұсынуы бойынша Республиканың Президентi бекiтедi.

5) участие в разработке и реализации государственной политики в
области борьбы с преступностью;
6) международное сотрудничество в сфере борьбы с преступностью.
2. Иные задачи на Государственный следственный комитет могут
быть возложены только законом.
Статья 4. Принципы деятельности Государственного
следственного Комитета
1. Государственный следственный комитет осуществляет свою деятельность на принципах законности, обеспечения права на защиту, равенства перед законом, независимо от происхождения, социального, должностного и имущественного положения, пола, расы, национальности, языка, отношения к религии, убеждений, или по любым иным обстоятельствам.
2. Запрещается и влечет установленную законом ответственность противоправное вмешательство в осуществляемое Государственным следственным комитетом расследование уголовных дел, воспрепятствование законной деятельности его сотрудников.
3. Государственный следственный комитет функционирует гласно в пределах, установленных законодательством.
4. Деятельность Государственного следственного комитета строится на основе единоначалия.
5. Процессуальное положение сотрудников Государственного следственного комитета определяется законом.
Статья 5. Исполнение международных обязательств
Государственный следственный комитет в пределах своей компетенции решает вопросы оказания взаимной правовой помощи, вытекающие из международных договоров Республики Казахстан.
Глава II. Система Государственного следственного комитета
и организация ее деятельности
Статья 6. Система Государственного следственного
комитета
Систему Государственного следственного комитета и его органов составляют Государственный следственный комитет, территориальные, отраслевые и специализированные органы, осуществляющие дознание, следствие и оперативно-розыскную деятельность, а также особые и режимные объекты, учебные заведения и иные организации, обеспечивающие функциональную деятельность.
Статья 7. Государственный следственный комитет
1. Государственный следственный комитет является центральным органом в системе подчиненных ему органов, осуществляющим дознание, следствие, оперативно-розыскную деятельность и иные функции.
2. Государственный следственный комитет возглавляет Председатель, назначаемый на должность и освобождаемый от должности Президентом Республики.
3. Председатель Государственного следственного комитета имеет заместителей, которые по его представлению назначаются на должность и освобождаются от должности Президентом Республики.
4. Для рассмотрения наиболее важных вопросов Председатель Государственного следственного комитета образует коллегию, персональный состав которой по его представлению утверждается Президентом Республики.

5. Мемлекеттiк тергеу комитетiнiң құрамына бас басқармалар, басқармалар, бөлiмдер мен өзге де бөлiмшелер кiредi.
8-бап. Мемлекеттiк тергеу комитетiнiң аумақтық
органдары
1. Мемлекеттiк тергеу комитетiнiң аумақтық органдары облыстар, Республиканың астанасы, республикалық маңызы бар қалалар бойынша бас басқармалар мен басқармалар, сондай-ақ аудандар, қалалар мен қалалардағы аудандар бойынша басқармалар, бөлiмдер мен өзге де бөлiмшелер болып табылады.
2. Мемлекеттiк тергеу комитетiнiң аумақтық органдарында анықтама, тергеу, жедел-iздестiру қызметiн және өзге функцияларды жүргiзудi қамтамасыз ететiн тиiстi құрылымдық бөлiмшелер құрылады.
9-бап. Мемлекеттiк тергеу комитетiнiң салалық
және мамандандырылған органдары
1. Қорғаныс өнеркәсiбi объектiлерiндегi, өзге де режимдiк объектiлер мен арнайы органдардағы, темiр жол, су және әуе көлiгi ұйымдарындағы анықтама, тергеу және жедел-iздестiру қызметiн Мемлекеттiк тергеу комитетiнiң салалық органдары жүзеге асырады.
2. Қылмыстың жекелеген түрлерiн анықтау, тыю, ашу және тергеу
үшiн Мемлекеттiк тергеу комитетiнiң жүйесiнде мамандандырылған
бөлiмшелер құрылады.
10-бап. Мемлекеттiк тергеу комитетiнiң өзге де
органдары мен ұйымдары
Мiндеттi қызметiн қамтамасыз ету, кадр, материалдық техникалық,
әлеуметтiк-мәдени және тұрмыстық сипаттағы мiндеттердi шешу үшiн
Мемлекеттiк тергеу комитетiнiң қарауында тиiстi ерекше және режимдiк
объектiлер, оқу орындары мен өзге де ұйымдар болады.
III Тарау
Мемлекеттiк тергеу комитетi және оның лауазымды
адамдарының құқықтық мәртебесi
11-бап. Мемлекеттiк тергеу комитетiнiң мiндеттерi
Мемлекеттiк тергеу комитетi:
1) адамның және азаматтың құқықтарын, бостандығын қылмыстық қол
сұғушылықтан қорғауға;
2) заңды және жеке тұлғалардың заңды мүлiктiк мүдделерiн
қорғауға;
3) заңды белгiленген шекте анықтама, тергеу және
жедел-iздестiру қызметiн жүргiзуге;
4) әзiрленiп жатқан немесе жасалған кез келген қылмыс туралы арыздар мен хабарларды қабылдауға, тiркеуге және қарауға, оларды жасаған адамдардың уақтылы жолын қиып, қылмысын ашуға және ұстауға, қоғамдық қауiптi зардаптарды болдырмауға;
5) заңмен олардың тергеуiне жатқызылған қылмысты анықтауға, тыюға ашуға және тергеуге;
6) жасаған қылмысы үшiн қылмыстық жауапкершiлiктен жалтарған адамдарды, сондай-ақ хабар-ошарсыз жоғалып кеткендердi iздестiруге;
7) алдын ала тергеудiң заңда көзделген құпиясын қамтамасыз етуге, процеске қатысушылар мен өзге де адамдардың өмiрiн, денсаулығын, мүлкiн қорғау шараларын қолдануға;

5. В состав Государственного следственного комитета входят главные управления, управления, отделы и иные подразделения.
Статья 8. Территориальные органы Государственного
следственного комитета
1. Территориальными органами Государственного следственного комитета являются главные управления и управления по областям, столице Республики, городам республиканского значения, а также управления, отделы и иные подразделения по районам, городам и районам в городах.
2. В территориальных органах Государственного следственного комитета образуются соответствующие структурные подразделения, обеспечивающие проведения дознания, следствия, оперативно-розыскную деятельность и иные функции.
Статья 9. Отраслевые и специализированные органы
Государственного следственного комитета
1. Дознание, следствие и оперативно-розыскная деятельность на объектах оборонной промышленности, иных режимных объектах и специальных органах, организациях железнодорожного, водного и воздушного транспорта осуществляется отраслевыми органами Государственного следственного комитета.
2. Для выявления, пресечения, раскрытия и расследования отдельных видов преступлений в системе Государственного следственного комитета образуются специализированные подразделения.
Статья 10. Иные органы и организации Государственного
следственного комитета
Для обеспечения функциональной деятельности, решения задач
кадрового, материально-технического, социально-культурного и
бытового характера в ведении Государственного следственного комитета
находятся соответствующие особые и режимные объекты, учебные
заведения и иные организации.
Глава III. Правовой статус Государственного следственного
комитета и его должностных лиц
Статья 11. Обязанности Государственного следственного
комитета
Государственный следственный комитет обязан:
1) защищать права, свободы человека и гражданина от преступных
посягательств;
2) защищать законные имущественные интересы юридических и
физических лиц;
3) проводить дознание, следствие и оперативно-розыскную
деятельность в пределах, установленных законом;
4) принимать, регистрировать и рассматривать заявления и сообщения о любом готовящемся или совершенном преступлении, своевременно пресекать, раскрывать и задерживать лиц, их совершивших, предотвращать общественно опасные последствия;
5) выявлять, пресекать, раскрывать и расследовать преступления, отнесенные законодательством к их подследственности;
6) разыскивать лиц, уклонившихся от уголовной ответственности за совершенные преступления, а также пропавших без вести;
7) обеспечивать предусмотренную законом тайну предварительного следствия, принимать меры к охране жизни, здоровья, имущества участников процесса и иных лиц;

8) құқыққа қарсы қол сұғушылықтан, табиғи апаттардан, авариялар мен жазатайым оқиғалардан зардап шеккен азаматтарға көмек көрсетуге;
9) кiдiртуге болмайтын жағдайларда iшкi iстер органы қызметкерлерiнiң құқық бұзушылықты тыю жөнiндегi өкiлеттiгiн орындауға;
10) төтенше немесе соғыс жағдайы режимiн қамтамасыз етуге өз құзыретi шегiнде қатысуға;
11) қылмыстың жай-күйi, қылмысты ашу мен тергеу жөнiндегi қызметтiң нәтижелерi туралы халыққа хабарлап тұруға, азаматтарға құқықтық тәрбие қатысуға мiндеттi.
12-бап. Мемлекеттiк тергеу комитетiнiң құқықтары
Мемлекеттiк тергеу комитетiнiң осыған уәкiлдiк берген лауазымды адамдары арқылы:
1) қылмыс жасады немесе қылмыс жасауға әзiрлендi деген сезiк келтiрген адамдарды ұстауға, оларды жеке, сондай-ақ заттарын, құжаттары мен көлiк құралдарын тексерудi жүзеге асыруға;
2) Мемлекеттiк тергеу комитетiнiң тергеуiне заңмен жатқызылған қылмысты анықтау, тыю, ашу және тергеу кезiнде заңда көзделген шекте мемлекеттiк органдарға, ұйымдар мен лауазымды адамдарға орындалуы мiндеттi тапсырмалар беруге;
3) қылмысты анықтау, тыю, ашу және алынған деректердi қылмыс жасауға кiнәлi адамдарды әшкерелеуге пайдалану мақсатындағы жалпы және арнайы жедел - iздестiру шараларын заңда белгiленген тәртiппен жүзеге асыруға;
4) суретке түсiруге, дыбыс-, кино - бейнежазбалар, дактилоскопия жасауға, жеке адамды анықтау мен салғастыру үшiн қажеттi өзге де деректер алуға, сондай-ақ қылмыс жасады деп сезiк келтiрiлiп ұсталғандарды, қамауға алынғандарды, қылмыс жасады деп кiнә тағылғандарды, қасақана қылмыс жасағаны үшiн сотталғандарды және еркiнен айыру орындарынан босатылғандарды тiркеуге;
5) қылмыстың есебiн жүргiзуге және тiркеуге;
6) анықтау, тергеу және жедел - iздестiру қызметiн қамтамасыз ететiн криминалдық және өзге есептер, ақпараттық iздестiру жүйесiн жасауға әрi пайдалануға құқылы. Басқа құқық қорғау органдары мен соттарға қолда бар ақпаратты белгiленген тәртiппен беруге;
7) қылмыстық iстер бойынша сараптама жасауға және жедел-iздестiру материалдары бойынша қажеттi зерттеулер жүргiзуге;
8) қозғалған қылмыстық iстер бойынша мемлекеттiк органдар мен ұйымдардан ақпарат пен материалдарды кедергiсiз және өтеусiз алуға;
9) жүргiзiлiп жатқан материалдар мен қылмыстық iстер бойынша азаматтарды Мемлекеттiк тергеу комитетi мен оның органдарына шақыруға, олардан түсiнiктемелер, құжаттар, бұлардың көшiрмелерiн алуға, жауап алуды жүргiзуге, сондай-ақ дәлелдi себептерсiз шақыруға келуден жалтарған адамдарды белгiленген тәртiппен мәжбүрлеп әкелуге;

8) оказывать помощь гражданам, пострадавшим от противоправных посягательств, стихийных бедствий, аварий и несчастных случаев;
9) в случаях, не терпящих отлагательства, выполнить полномочия сотрудника органа внутренних дел по пресечению правонарушений;
10) участвовать в обеспечении режима чрезвычайного или военного положения в пределах своей компетенции;
11) информировать население о состоянии преступности, результатах деятельности по раскрытию и расследованию преступлений, принимать участие в правовом воспитании граждан.
Статья 12. Права Государственного следственного
комитета
Государственный следственный комитет в лице уполномоченных на то должностных лиц имеет право:
1) задерживать лиц, подозреваемых в совершении или приготовлении к совершению преступления, осуществлять их личный досмотр, а также вещей, документов и транспортных средств;
2) при выявлении, пресечении, раскрытии и расследовании преступлений, отнесенных законодательством к подследственности Государственного следственного комитета, давать обязательные для исполнения поручения государственным органам, организациям и должностным лицам в пределах, предусмотренных законодательством;
3) осуществлять в установленном законодательством порядке общие и специальные оперативно-розыскные мероприятия в целях выявления, пресечения, раскрытия преступлений и использования полученных данных в изобличении виновных в их совершении лиц;
4) производить фотографирование, звуко-, кино-, видеофиксацию, дактилоскопирование, получать иные необходимые для установления и идентификации личности данные, а также регистрировать задержанных по подозрению в совершении преступлений, заключенных под стражу, обвиняемых в совершении преступлений, судимых за умышленные преступления и освобожденных из мест лишения свободы;
5) вести учет и регистрацию преступлений;
6) создавать и использовать криминалистические и иные учеты, информационные поисковые системы, обеспечивающие дознание, следственную и оперативно-розыскную деятельность. В установленном порядке предоставлять имеющуюся информацию другим правоохранительным органам и судам;
7) производить экспертизы по уголовным делам и необходимые исследования по оперативно-розыскным материалам;
8) беспрепятственно и безвозмездно получать по возбужденным уголовным делам информацию и материалы в государственных органах и организациях;
9) по находящимся в производстве материалам и уголовным делам вызывать граждан в Государственный следственный комитет и его органы, получать от них объяснения, документы, их копии, производить допросы, а также в установленном порядке подвергать приводу лиц, уклоняющихся от явки без уважительной причины;

10) заңда белгiленген тәртiппен банктерден жеке және заңды тұлғалардың шоттарындағы ақшалай қаражатының қалдықтары мен қозғалысы туралы анықтама, сондай-ақ жеке тұлғалардың банктердегi сақтаулы мүлкiнiң сипаты мен құны туралы мәлiметтер алуға;
11) егер сол жерде қылмыс жасалды немесе жасалды деген жеткiлiктi мәлiметтер болған кезде қылмыстың жолын кесу, оны жасады деп сезiк келтiрiлген адамдарды iздестiру мақсатында ұйымдардың (дипломатиялық иммунитетке ие шет мемлекеттер мен халықаралық ұйымдар өкiлдерiнiң үй-жайларынан басқасы), әскери құрамалардың аумағы мен үй-жайларына, азаматтарға тиесiлi тұрғын үйлер мен өзге де үй-жайларға, оларға тиесілi жер учаскелерiне кедергiсiз кiруге құқылы. Азаматтардың тұрғын үйлерiне басып кiру фактiлерi туралы прокурор жиырма төрт сағаттың iшiнде хабардар етiледi;
12) тергеу iс-қимылдары мен жедел - iздестiру шараларын жүргiзген кезде жекелеген учаскелер мен аумақтарда адамдардың болуын шектеуге немесе бұған уақытша тыйым салуға;
13) қылмыс жасады деп сезiк келтiрiлiп ұсталған адамдарды, сондай-ақ қылмыстың жолын кесу шаралары ретiнде тұтқындалған және қамауға алынған адамдарды оқшау жағдайда уақытша ұстайтын изоляторлар мен тергеу изоляторларын иеленуге;
14) ұйымдардың қызмет үй-жайларын, сондай-ақ азаматтардың тұрғын үй және өзге үй-жайларын шарттық негiзде пайдалануға;
15) қауырт жағдайларда байланыс құралдарын олардың тұрған жерiне және тиесiлiлiгiне қарамастан, халықаралық әрi қалааралық сөйлесулер бойынша шығын өтелетiндей етiп, қызмет мақсатында пайдалануға;
16) өзге мүмкiндiктер болмаған жағдайда шұғыл медициналық көмекке мұқтаж азаматтарды емдеу мекемелерiне жеткiзу үшiн, сондай-ақ кiдiруге болмайтын өзге де жағдаяттарда меншiк нысандарына қарамастан, (дипломатиялық иммунитетке ие шет мемлекеттер мен халықаралық ұйымдардың өкiлдiктерiнен басқа), нұқсан келе қалған ретте шығыны өтелетiндей етiп көлiк құралдарын пайдалануға;
17) жасалған қылмыстың мән-жайын анықтау тұрғысында жұртшылықты хабардар етiп, жұмылдыру, қылмыскерлер мен хабарсыз жоғалып кеткен адамдарды iздестiру, сондай-ақ өзге де хабарлар жасау үшiн мемлекеттiк бұқаралық ақпарат құралдарын өтеусiз пайдалануға;
18) қызмет және iссапар куәлiктерiн көрсету арқылы көлiктiң
барлық түрлерiне арналған жүрiп-тұру құжаттарын кезектен тыс алуға
және қонақүйлерден орын алуға;
19) қылмысты анықтауға, тыюға, ашуға және тергеуге жәрдемдескен
азаматтарды көтермелеуге құқылы;
20) Мемлекеттiк тергеу комитетiнiң жұмысшылар мен
қызметшiлерiнен басқа қызметкерлерiнiң таксиден басқа қоғамдық
көлiкте тегiн жүруге құқығы бар.

10) в установленном законом порядке получать в банках справки об остатках и движении денежных средств на счетах физических и юридических лиц, а также сведения о характере и стоимости имущества физических лиц, находящегося на хранении в банках;
11) беспрепятственно входить на территорию и в помещения организаций (за исключением помещений представительств иностранных государств и международных организаций, обладающих дипломатическим иммунитетом), воинских формирований, жилые и иные принадлежащие гражданам помещения, на принадлежащие им земельные участки при наличии достаточных данных полагать, что там совершено или совершается преступление, в целях его пресечения, преследования подозреваемых в его совершении лиц. О фактах вторжения в жилище граждан прокурор уведомляется в течение двадцати четырех часов;
12) ограничивать или временно запрещать доступ людей на отдельные участки и территории при проведении следственных действий и оперативно-розыскных мероприятий;
13) для содержания в условиях изоляции лиц, задержанных по подозрению в совершении преступлений, а также лиц, в отношении которых мерой пресечения избраны арест и содержание под стражей, иметь изоляторы временного содержания и следственные изоляторы;
14) пользоваться на договорной основе служебными помещениями организаций, а также жилыми и иными помещениями граждан;
15) в безотлагательных случаях в служебных целях пользоваться средствами связи, независимо от места их нахождения и принадлежности, с возмещением расходов по международным и междугородным переговорам;
16) при отсутствии иных возможностей использовать транспортные средства, независимо от форм собственности (кроме представительств иностранных государств и международных организаций, обладающих дипломатическим иммунитетом), для доставления в лечебные учреждения граждан, нуждающихся в экспертной медицинской помощи, а также в иных случаях, не терпящих отлагательства, с возмещением ущерба владельцам в случае его причинения;
17) безвозмездно пользоваться государственными средствами массовой информации для оповещения и привлечения общественности к установлению обстоятельств совершенных преступлений, розыска преступников и без вести пропавших лиц, а также иных сообщений;
18) по предъявлению служебного и командировочного удостоверений приобретать вне очереди проездные документы на все виды транспорта и получать место для проживания в гостиницах;
19) поощрять граждан, оказавших содействие в выявлении, пресечении, раскрытии и расследовании преступлений;
20) сотрудники Государственного следственного комитета, кроме рабочих и служащих, имеют право бесплатного проезда в общественном транспорте, кроме такси.

13-бап. Мемлекеттiк тергеу комитетi Төрағасының
өкiлеттiгi
1. Мемлекеттiк тергеу комитетiнiң Төрағасы:
1) Мемлекеттiк тергеу комитетiнiң қызметiне басшылық етедi және жұмыстың ұйымдастырылуы мен жүктелген мiндеттердiң орындалуына дербес жауап бередi;
2) Мемлекеттiк тергеу комитетi Төрағасы орынбасарларының, органдары мен құрылымдық бөлiмшелерi басшыларының мiндеттерiн айқындайды, олардың қызметiнiң тәртiбi туралы ереженi бекiтедi;
3) Қазақстан Республикасының мемлекеттiк органдарында, сондай-ақ халықаралық ұйымдарда және шет мемлекеттердiң құқық қорғау органдарымен қатынастарда Мемлекеттiк тергеу комитетiнiң атынан өкiлдiк етедi;
4) өзiнiң құзыретi шегiнде бұйрықтар, өкiмдер, нұсқаулар шығарады, нұсқаулықтарды, басшылыққа алынатын ережелер мен жарғыларды бекiтедi;
5) Мемлекеттiк тергеу комитетiнiң құрылымдық бөлiмшелерi мен органдарын құрады, таратады және қайта құрады, олардың құрылымы мен штат санын айқындайды;
6) азаматтарды заңда белгiленген тәртiппен Мемлекеттiк тергеу комитетiне қызметке алады, арнаулы атақтар бередi;
7) аумақтық, салалық және мамандандырылған органдардың, ерекше және режимдiк объектiлердiң, оқу орындары мен өзге де ұйымдардың бастықтарын, олардың орынбасарларын, жетекшi қызметтер мен құрылымдық бөлiмшелердiң басшыларын, сондай-ақ орталық органның қызметкерлерiн қызметке тағайындайды және қызметтен босатады;
8) Мемлекеттiк тергеу комитетiнiң басқа да қызметкерлерiн тағайындау тәртiбiн айқындайды;
9) Мемлекеттiк тергеу комитетiнiң қызметкерлерiн көтермелейдi және тәртiп ретiмен жазалайды;
10) қылмыстың жай-күйi және қылмысты ашу мен тергеу жөнiндегi қызметтiң нәтижелерi туралы Республика Президентi жүйелi түрде хабардар етiп отырады, Республика Президентi мен Үкiметiне Мемлекеттiк тергеу комитетiнiң құқық қорғау қызметi, ұйымдық, кадр және материалдық-техникалық қамтамасыз ету мәселелерi бойынша ұсыныстар енгiзедi;
11) Мемлекеттiк тергеу комитетiнiң қызметкерлерiне жоғары арнаулы атақтар мен құрметтi атақтар беру және қызметкерлердi мемлекеттiк наградалармен наградтау туралы Республика Президентiне ұсынымдар енгiзедi;
12) басқа құқық қорғау органдарымен өзара iс-қимылды ұйымдастырады, құқық қорғау органдарының қылмысқа қарсы күрестегi қызметiн ұйымдастыру мәселелерi бойынша олармен бiрлесiп бұйрықтар мен нұсқаулар шығарады;
13) бөлiнген қаржы шегiнде Мемлекеттiк тергеу комитетiн ұстауға қаражат қаржысын бөледi;
14) Мемлекеттiк тергеу комитетiнiң жедел-iздестiру шараларын жүзеге асыруға өкiлеттi органдары мен құрылымдық бөлiмшелерiнiң және қызметкерлерiнiң тiзбесiн белгiлейдi;

Статья 13. Полномочия Председателя Государственного
следственного комитета
1. Председатель Государственного следственного комитета:
1) руководит деятельностью Государственного следственного комитета и несет персональную ответственность за организацию работы и выполнение возложенных на него задач;
2) определяет обязанности заместителей Председателя, руководителей органов и структурных подразделений Государственного следственного комитета, утверждает положения о порядке их деятельности;
3) представляет Государственный следственный комитет в государственных органах Республики Казахстан, а также в международных организациях и в отношениях с правоохранительными органами иностранных государств;
4) издает в пределах своей компетенции приказы, распоряжения, указания, утверждает инструкции, руководства и уставы;
5) образует, упраздняет и реорганизует структурные подразделения и органы Государственного следственного комитета, определяет их структуру и штатную численность;
6) в установленном законодательством порядке зачисляет граждан на службу в Государственный следственный комитет, присваивает специальные звания;
7) назначает на должность и освобождает от должности начальников территориальных, отраслевых и специализированных органов, особых и режимных объектов, учебных заведений и иных организаций, их заместителей, руководителей ведущих служб и структурных подразделений, а также сотрудников центрального органа;
8) определяет порядок назначения других сотрудников Государственного следственного комитета;
9) поощряет и наказывает в дисциплинарном порядке сотрудников Государственного следственного комитета;
10) регулярно информирует Президента Республики о состоянии преступности и результатах деятельности по раскрытию и расследованию преступлений, вносит предложения Президенту и Правительству Республики по вопросам правоохранительной деятельности, организационного, кадрового и материально-технического обеспечения Государственного следственного комитета;
11) вносит представления Президенту Республики о присвоении высших специальных званий и почетных званий, награждении сотрудников Государственного следственного комитета государственными наградами;
12) организует взаимодействие с другими правоохранительными органами, издает совместно с ним приказы и указания по вопросам организации деятельности правоохранительных органов и борьбе с преступностью;
13) распределяет финансовые средства на содержание Государственного следственного комитета в пределах выделенных ассигнований;
14) устанавливает перечень органов и структурных подразделений Государственного следственного комитета и сотрудников, правомочных осуществлять оперативно-розыскную деятельность;

15) Мемлекеттiк тергеу комитетiнде қару-жарақ, оқ-дәрi және арнайы құралдар иеленудiң, сақтаудың және алып жүрудiң тәртiбiн белгiлейдi;
16) Мемлекеттiк тергеу комитетiнiң органдарында алқалар құрады;
17) өзiне нормативтiк-құқықтық актiлерiмен берiлген басқа да өкiлеттiктердi жүзеге асырады.
2. Мемлекеттiк тергеу комитетiнiң Төрағасы болмаған жағдайда оның мiндетiн Төрағаның тапсыруымен орынбасарларының бiрi атқарады.
14-бап. Мемлекеттiк тергеу комитетiнiң органдары
мен бөлiмшелерi басшыларының өкiлеттiгi
1. Мемлекеттiк тергеу комитетiнiң құрылымдық бөлiмшелерi басшыларының, аумақтық, салалық және мамандандырылған органдарының, ерекше және режимдiк объектiлерiнiң, оқу орындары мен өзге де ұйымдары бастықтарының бағынысындағы органдарға басшылықты жүзеге асыру жөнiндегi өкiлеттiгi Мемлекеттiк тергеу комитетiнiң Төрағасы бекiтетiн сол органдар туралы ережелермен айқындалады.
2. Мемлекеттiк тергеу комитетiнiң анықтама, тергеу және жедел iздестiру қызметi заңмен реттеледi.
3. Мемлекеттiк тергеу комитетiнiң органдары мен тергеу бөлiмшелерi басшыларының iс жүргiзу жөнiндегi өкiлеттiгi заңмен реттеледi.
15-бап. Мемлекеттiк тергеу комитетi қызметкерлерiнiң
құқықтық жағдайы
1. Мемлекеттiк тергеу комитетiнiң қызметкерлерi өкiмет өкiлi болып табылады және мемлекеттiң қорғауында болады.
2. Мемлекеттiк тергеу комитетiнiң арнаулы атағы бар қызметкерлерiне қару мен арнайы құралдарды алып жүру, сақтау, қолдану құқығы берiледi.
3. Мемлекеттiк тергеу комитетi қызметкерлерiнiң заңды талаптары барлық жеке және заңды тұлғаларға мiндеттi.
4. Мемлекеттiк тергеу комитетiнiң қызметкерлерi азаматтардың құқықтарын шектеуге бағытталған iс-қимылын "Заң атымен" деген сөздердi айта отырып жүргiзедi. Бұл орайда әрбiр адам белсендi iс-әрекетiн тоқтатуға, Мемлекеттiк тергеу комитетi қызметкерлерiнiң талаптарына сөзсiз бағынуға және оның қызмет мiндеттерiн атқаруға байланысты нұсқауларын орындауға мiндеттi.
5. Мемлекеттiк тергеу комитетi қызметкерлерiнiң заңды талаптарын орындамау, қорлау, қарсылық көрсету, күш көрсетем деп қорқыту немесе олардың өмiрiне, денсаулығына, намысы мен қадiр-қасиетiне, мүлкiне қол сұғу, жүктелген мiндеттерiн орындауға кедергi келтiретiн басқа да iс-әрекеттер, сондай-ақ Мемлекеттiк тергеу комитетi қызметкерлерiнiң қызметтiк мiндеттерi мен қызметтiк парызын атқаруына байланысты олардың отбасы мүшелерiнiң, жақын туыстарының өмiрiне, денсаулығына, намысына, қадiр-қасиетiне және мүлкiне қол сұғу заңмен белгiленген жауапкершiлiкке әкеп соғады.

15) определяет порядок приобретения, хранения и ношения в Государственном следственном комитете оружия, боеприпасов и специальных средств;
16) образует коллегии в органах Государственного следственного комитета;
17) осуществляет другие полномочия, предоставленные ему нормативными правовыми актами.
2. В случае отсутствия Председателя Государственного следственного комитета его обязанности по поручению Председателя исполняет один из заместителей.
Статья 14. Полномочия руководителей органов и подразделений
Государственного следственного комитета
1. Полномочия руководителей структурных подразделений Государственного следственного комитета, начальников территориальных, отраслевых и специализированных органов, особых и режимных объектов, учебных заведений и иных организаций по осуществлению руководства подчиненными органами определяются положениями об этих органах, утверждаемыми Председателем Государственного следственного комитета.
2. Дознание, следствие и оперативно-розыскная деятельность Государственного следственного комитета регламентируются законодательством.
3. Процессуальные полномочия руководителей органов и следственных подразделений Государственного следственного комитета регламентируются законодательством.
Статья 15. Правовое положение сотрудников Государственного
следственного комитета
1. Сотрудники Государственного следственного комитета являются представителями власти и находятся под защитой государства.
2. Сотрудникам Государственного следственного комитета, имеющим специальное звание, предоставляется право ношения, хранения, применения оружия и специальных средств.
3. Законные требования сотрудников Государственного следственного комитета обязательных для исполнения всеми физическими и юридическими лицами.
4. Действия сотрудников Государственного следственного комитета, направленные на ограничение прав граждан, сопровождаются словами "Именем закона". Каждое лицо при этом обязано прекратить активные действия, беспрекословно подчиниться требованиям сотрудников Государственного следственного комитета и выполнить его указания, связанные с исполнением служебных обязанностей.
5. Невыполнение законных требований сотрудников Государственного следственного комитета, оскорбление, сопротивление, угроза насилием или посягательство на их жизнь, здоровье, честь и достоинство, имущество, другие действия, препятствующие выполнению возложенных на них обязанностей, а также посягательство на жизнь, здоровье, честь, достоинство и имущество членов их семей, близких родственников в связи с исполнением сотрудниками Государственного следственного комитета служебных обязанностей и служебного долга влекут установленную законом ответственность.

6. Мемлекеттiк тергеу комитетi қызметкерiнiң лауазымы оқытушылық, ғылыми немесе басқа да шығармашылық қызметтi қоспағанда, депутаттық мандатпен, ақы төленетiн өзге де қызметпен шұғылданумен, кәсiпкерлiк қызметтi жүзеге асырумен, коммерциялық ұйымдардың басшы органның немесе байқаушы кеңесiнiң құрамына кiрумен сыйыспайды.
7. Мемлекеттiк тергеу комитетiнiң қызметкерлерiне ереуiл ұйымдастыруға және оларды өткiзуге қатысуға тыйым салынады.
8. Мемлекеттiк тергеу комитетiнiң қызметкерлерi партиялардың, кәсiптiк одақтардың қатарында болмауға, қандай да бiр саяси партияны жақтамауға тиiс.
9. Заңға көрiнеу қайшы келетiн бұйрық немесе нұсқау алған жағдайда Мемлекеттiк тергеу комитетiнiң қызметкерi заңды басшылыққа алуға мiндеттi және соның қорғауында болады.
10. Құқыққа қарсы екенi айқын бұйрықты немесе нұсқауды орындау Мемлекеттiк тергеу комитетiнiң қызметкерiн жауапкершiлiктен босатпайды.
11. Мемлекеттiк тергеу комитетi қызметкерлерiнiң өздерiне қатысты қабылдаған шешiмдер мен әрекеттерге жоғары тұрған лауазымды адамдарға немесе сотқа шағымдануына хақысы бар.
16-бап. Күш қолдану, арнайы құралдар мен қару
қолданудың құқықтық режимi мен шектерi
1. Мемлекеттiк тергеу комитетiнiң қызметкерлерi нақты ахуалды ескере отырып, құқық бұзушылықты, тыю сондай-ақ оларды жасаған адамдарды ұстау үшiн күш пен арнайы құралдарды қолданады.
2. Мемлекеттiк тергеу комитетiнiң қызметкерлерi қаруды нақты ахуалды ескере отырып, құқық бұзушылықты тыю, оларды жасаған адамдарды ұстау, сондай-ақ қамаудан (әкiмшiлiк жолмен тұтқындалғандардан басқасы) қашқан адамдарды ұстау үшiн қолданылады.
3. Мемлекеттiк тергеу комитетiнiң қызметкерлерi, егер олардың iс-әрекетi заңға сәйкес жүргiзiлсе, күш, арнайы құралдар мен қаруды қолданудан келтiрiлген залал үшiн жауап бермейдi.
4. Мемлекеттiк тергеу комитетiнiң қызметкерi:
1) азаматтарды қылмыстық қол сұғудан қорғау, сонымен бiрге кепiлге алынғандарды босату;
2) өзiн-өзi қорғау, құқық қорғау органдарының қызметкерлерiне, олардың отбасы мүшелерiне, құқықтық тәртiптi қорғау мен құқық бұзушылықты тыю жөнiндегi қызметтiк немесе қоғамдық борышын атқару үстiндегi басқа да адамдарға жасалған шабуылды тойтару;
3) ұйымдар мен азаматтардың үй-жайларына, көлiк-құралдарына жасалған шабуылды тыю;
4) қарсылық көрсеткен немесе қылмыс жасау үстiнде көзге түскен адамдарды ұстау, сондай-ақ қамаудан қашқан адамдарды (әкiмшiлiк жолмен тұтқындалғандардан басқасы) ұстау үшiн;

6. Должность сотрудника Государственного следственного комитета не совместима с депутатским мандатом, с занятием иной оплачиваемой должности, кроме преподавательской, научной или иной творческой деятельности, осуществлением предпринимательской деятельности, вхождением в состав руководящего органа или наблюдательного совета коммерческой организации.
7. Сотрудникам Государственного следственного комитета запрещается организация забастовок и участие в их проведении.
8. Сотрудники Государственного следственного комитета не должны состоять в партиях, профессиональных союзах, выступать в поддержку какой-либо политической партии.
9. При получении приказа или указания, явно противоречащих закону, сотрудник Государственного следственного комитета обязан руководствоваться законом и находится под его защитой.
10. Выполнение заведомо противоправного приказа или указания не освобождает сотрудника Государственного следственного комитета от ответственности.
11. Сотрудники Государственного следственного комитета имеют право на обжалование принимаемых в отношении них решений и действий вышестоящим должностным лицам или в суд. #
Статья 16. Правовой режим и пределы применения физической
силы, специальных средств и оружия
1. Физическая сила и специальные средства применяются сотрудниками Государственного следственного комитета с учетом конкретной ситуации для пресечения правонарушений, а также задержания лиц, их совершивших.
2. Оружие применяется сотрудниками Государственного следственного комитета с учетом конкретной ситуации для пресечения преступлений, задержания лиц, их совершивших, а также в отношении лиц, совершающих побег из-под стражи (кроме административно арестованных).
3. Сотрудники Государственного следственного комитета не несут ответственности за вред, причиненный применением физической силы, специальных средств и оружия, если их действия осуществлены в соответствии с законодательством.
4. Сотрудник Государственного следственного комитета вправе применять физическую силу, специальные средства и оружие для:
1) защиты граждан от преступных посягательств, а равно освобождения заложников;
2) самообороны, отражения нападения на работников правоохранительных органов, членов их семей, других лиц, выполняющих служебный или общественный долг по охране правопорядка и пресечении правонарушений;
3) пресечения нападения на помещения, транспортные средства организаций и граждан;
4) задержания лиц, оказывающих сопротивление, либо застигнутых при совершении преступления, а также для задержания лиц, совершивших побег из-под стражи (кроме административно арестованных);

5) егер жүргiзушiсi тоқтау жөнiнде қойылған заңды талапқа бағынбаса және азаматтардың өмiрi мен денсаулығына қатер төндiрсе, сондай-ақ оның тоқтамауы қылмыспен байланысты болса, көлiк құралдарын ақау түсiрiп тоқтату;
6) жануарлардың шабуылынан қорғану;
7) сондай-ақ қажеттi қорғаныс пен аса керек болған өзге жағдайларда;
8) дабыл белгiсiн беру немесе көмекке шақыру үшiн күш, арнайы құралдар мен қару қолдануға құқылы.
5. Мынадай жағдайларда:
1) олар қарулы шабуыл жасаған, қарулы қарсылық көрсеткен, кепiлдер алған, көлiк құралдарын, соның iшiнде әуе кемесiн басып алған не адам өмiрi мен денсаулығына қатер төндiретiн топтасып шабуыл жасаған жағдайлардан басқа кезде, сондай-ақ қару қолдану басқа азаматтардың өмiрi мен денсаулығына қатер төндiруi мүмкiн жағдайларда әйелдер мен кәмелетке толмағандарға қатысты қару қолдануға;
2) олар айналадағы адамдардың өмiрi мен денсаулығына қатер төндiретiн қарулы шабуыл жасаған, топтасып шабуыл жасаған не қарулы қарсылық көрсеткен жағдайлардан басқа кезде әйелдерге, мүгедектiк белгiлерi айқын байқалған адамдар мен жас балаларға қатысты арнайы құралдар мен тәсiлдердi қолдануға тыйым салынады.
6. Атыс қаруы мен арнайы құралдар қолданылған барлық жағдайларда Мемлекеттiк тергеу комитетiнiң қызметкерлерi айналадағы азаматтардың қауiпсiздiгiн қамтамасыз ету, зардап шеккендерге шұғыл медициналық көмек көрсету үшiн қолдан келген және қажеттi барлық шараларды қолдануға, қару қолданылғаны туралы тiкелей бастығына баяндауға тиiс.
7. Адам өлiмiне немесе өзге ауыр зардаптарға апарып соқтырған қару мен арнайы құралдардың қолданудың әрбiр жағдайы туралы дереу прокурор хабардар етiледi.
17-бап. Мемлекеттiк тергеу комитетi қызметкерлерiнiң
жауапкершiлiгi
1. Заңды бұзуға жол бергенi және қызметтiк мiндетiн тиiсiнше
орындамағаны үшiн Мемлекеттiк тергеу комитетiнiң қызметкерлерi заңда
белгiленген тәртiппен жауап бередi.
2. Қызметкерлердiң азаматтардың құқықтары мен заңды мүдделерiн
бұзуы Мемлекеттiк тергеу комитетiн бұзылған құқық пен заңды
мүдделерi қалпына келтiруге, жеке және заңды тұлғаларға келтiрiлген
залалды өтеуге және кiнәлiлердi жауапқа тартуды қамтамасыз етуге
мiндеттейдi.
3. Мемлекеттiк тергеу комитетi қызметкерлерiнiң заңсыз
iс-әрекетiне бағыныстылық ретiмен жоғары тұрған органға, прокурорға
немесе сотқа шағым жасауға болады.
IV Тарау
Мемлекеттiк тергеу комитетiнде қызмет өткеру
18-бап. Мемлекеттiк тергеу комитетiнiң кадрлары
1. Мемлекеттiк тергеу комитетiнiң кадрларын белгiленген тәртiппен арнаулы атақ берiлген қызметкерлер, құқықтық жағдайды заңмен белгiленетiн әскери қызметшiлер, сондай-ақ жұмысшылар мен қызметшiлер құрайды.

5) остановки транспортных средств путем их повреждения, если водитель не подчиняется законным требованиям остановиться и ставит под угрозу жизнь и здоровье граждан, а также если неподчинение связано с преступлением;
6) защиты от нападения животных;
7) а также в иных случаях необходимой обороны и крайней необходимости;
8) подачи сигнала тревоги или вызова помощи.
5. Запрещается применять:
1) оружие в отношении женщин и несовершеннолетних, кроме случаев совершения ими вооруженного нападения, оказания вооруженного сопротивления, захвата заложников, транспортных средств, в том числе и воздушного судна, либо угрожающего жизни и здоровью группового нападения, а также в случаях, когда применение оружия может создать угрозу для жизни и здоровья других граждан;
2) специальные средства и приемы в отношении женщин, лиц с явными признаками инвалидности и малолетних, кроме случаев совершения ими нападения, угрожающего жизни и здоровью окружающих, группового нападения либо оказания вооруженного сопротивления.
6. Во всех случаях применения огнестрельного оружия и специальных средств сотрудники Государственного следственного комитета должны принять все возможные и необходимые меры по обеспечению безопасности окружающих граждан, оказания неотложной медицинской помощи пострадавшим, доложить непосредственному начальнику о применении оружия.
7. О каждом случае применения оружия и специальных средств, повлекших гибель людей или иные тяжкие последствия, незамедлительно информируется прокурор.
Статья 17. Ответственность сотрудников Государственного
следственного комитета
1. За нарушение законности и ненадлежащее исполнение служебных обязанностей сотрудники Государственного следственного комитета несут ответственность в установленном законодательством порядке.
2. Нарушение сотрудниками прав и законных интересов граждан влечет обязанность Государственного следственного комитета восстановить нарушенные права и законные интересы, возместить ущерб, причиненный физическим и юридическим лицам, и обеспечить привлечение виновных к ответственности.
3. Незаконные действия сотрудников Государственного следственного комитета могут быть обжалованы в вышестоящий в порядке подчиненности орган, прокурору или в суд.
Глава IV. Прохождение службы в Государственном
следственном комитете
Статья 18. Кадры Государственного следственного комитета
1. Кадры Государственного следственного комитета составляют сотрудники, то есть лица, которым в установленном порядке присвоено звание, военнослужащие, правовое положение которых определяется законодательством, а также рабочие и служащие.

2. Мемлекеттiк тергеу комитетiнiң қызметкерлерiне өздерiнiң жеке басы мен өкiлеттiгiн растайтын белгiленген үлгiдегi куәлiк пен жетон берiледi. Олар үлгiлерi мен тиiстiлiк нормаларын Қазақстан Республикасының Президентi белгiлейтiн нысандағы арнаулы киiм-кешекпен тегiн қамтамасыз етiледi.
3. Мемлекеттiк тергеу комитетiнiң, оның аумақтық, салалық және мамандандырылған органдарының, ерекше және режимдiк объектiлерiнiң, оқу орындары мен өзге ұйымдары қызметкерлерiнiң жалпы санын бөлiнген бюджет қаржысы шегiнде Республика Президентi белгiлейдi.
19-бап. Мемлекеттiк тергеу комитетiне қызметке
қабылдау
1. Мемлекеттiк тергеу комитетiне қызметке өзiнiң моральдық және кәсiптiк қасиеттерi, бiлiмi мен денсаулық жағдайына қарай өздерiне жүктелген мiндеттердi орындауға қабiлеттi жасы 18-ден кем емес Қазақстан Республикасының азаматтары ерiктi негiзде қабылданады.
2. Мемлекеттiк тергеу комитетiне қызметкер кiру мемлекеттiк қызметшi кадрлар туралы республикалық деректер орталығына алдын ала сұрау салу және азаматтарды мiндеттi арнаулы тексеруден өткiзу арқылы жүзеге асырылады.
3. Мемлекеттiк тергеу комитетiне қызметке қабылдау контракт негiзiнде де жүзеге асырылуы мүмкiн. Контракт шарттарын Мемлекеттiк тергеу комитетiнiң Төрағасы белгiлейдi.
4. Мемлекеттiк тергеу комитетiнiң оқу орындарына оқуға орта бiлiмi бар он сегiзге толмаған адамдар қабылдана алады. Мемлекеттiк тергеу комитетi оқу орындарының күндiзгi бөлiмшелерiнде оқыған уақыт мерзiмдi әскери қызмет атқаруға теңестiрiледi. Бұл ретте Мемлекеттiк тергеу комитетiнiң оқу орындарына, оқуына Мемлекеттiк тергеу комитетiнiң қаржысы есебiнен ақы төленетiн басқа оқу орындарына оқуға түскен адамдармен оқу орнын бiтiргеннен кейiн Мемлекеттiк тергеу комитетiнде одан әрi қызмет өткеру шарттары мен мерзiмi көзделген контракт жасалады.
5. Мемлекеттiк тергеу комитетiнiң қатардағы және кiшi басшы құрамның лауазымдарына 32 жастан аспаған адамдар, орта және аға басшы құрамының лауазымдарына 40 жастан аспаған адамдар қабылданады. Ерекше жағдайларда аталған жас шегi Мемлекеттiк тергеу комитетi Төрағасының шешiмiмен өзгертiледi.
6. Мемлекеттiк тергеу комитетiнiң қызметкерлерiне арнаулы атақтар беру, еңбек стажын үздiксiз қызмет өткерген жылдарына есептеу шарты мен тәртiбi заңмен белгiленедi.

2. Сотрудникам Государственного следственного комитета в подтверждении их личности и полномочий выдаются удостоверения и жетоны установленного образца. Они обеспечиваются бесплатно форменным и специальным оборудованием, образцы и нормы положенности которого устанавливаются Президентом Республики Казахстан.
3. Общая численность сотрудников Государственного следственного комитета, его территориальных, отраслевых и специализированных органов, особых и режимных объектов, учебных заведений и иных организаций определяется Президентом Республики в пределах выделенных бюджетных ассигнований.
Статья 19. Прием на службу в Государственный
следственный комитет
1. На службу в Государственный следственный комитет принимаются граждане Республики Казахстан на добровольной основе в возрасте не моложе 18 лет, способные по своим моральным и профессиональным качествам, образованию и состоянию здоровья выполнять возложенные на них задачи.
2. Поступление на службу в Государственный следственный комитет осуществляется при условии предварительного запроса в республиканский центр данных о кадрах государственных служащих и прохождении гражданами обязательной специальной проверки.
3. Прием на службу в Государственный следственный комитет может осуществляться и на контрактной основе. Условия контракта определяются Председателем Государственного следственного комитета.
4. На учебу в учебные заведения Государственного следственного комитета могут зачисляться лица, не достигшие восемнадцати лет, имеющие среднее образование. Время обучения на очных отделениях учебных заведений Государственного следственного комитета приравнивается к прохождению срочной воинской службы. При этом с лицами, поступившими на учебу в учебные заведения Государственного следственного комитета, другие учебные заведения с оплатой обучения за счет средств Государственного следственного комитета, заключается контракт, которым предусматриваются условия и сроки дальнейшего прохождения службы в Государственном следственном комитете после окончания учебного заведения.
5. На должности рядового и младшего начальствующего состава Государственного следственного комитета принимаются лица в возрасте не старше 32 лет, среднего и старшего начальствующего состава - не старше 40 лет. В исключительных случаях указанный возрастной ценз изменяется решением Председателя Государственного комитета.
6. Условия и порядок присвоения специальных званий, зачета трудового стажа в выслугу лет сотрудникам Государственного следственного комитета устанавливаются законодательством.

7. Мемлекеттiк тергеу комитетiне тұңғыш қызметке кiретiн адамдар мiндеттi түрде бастапқы оқудан не тағлымдамадан өтедi, оларға сондай-ақ сынақ мерзiмi белгiленуi мүмкiн.
8. Мемлекеттiк тергеу комитетiне қызметке қабылдаудың, оқу мен тағлымдамадан өткiзудiң, қызмет өткерудiң тәртiбi осы Жарлықпен, Мемлекеттiк тергеу комитетiнiң қатардағы және басшы құрамының қызмет өткеру тәртiбi туралы Ережемен және басқа нормативтiк құқықтық актiлермен белгiленедi.
9. Мемлекеттiк тергеу комитетiне тұңғыш рет қызметке кiрген адамдар мәтiнiн Республика Президентi бекiткен Ант қабылдайды.
10. Бұрын сотталған және ақталмайтын негiздер бойынша қылмыстық жауапкершiлiктен босатылған, сондай-ақ мемлекеттiк қызметтен, өзге құқық қорғау органдарынан, соттар мен әдiлет органдарынан жарамсыз себептер бойынша шығарылған адамдар Мемлекеттiк тергеу комитетiне қызметке қабылданбайды.
11. Мемлекеттiк тергеу комитетiнде қызмет атқаратын әскери мiндеттi адамдар, мемлекеттiк тергеу комитетi оқу орындарының курсанттары мен тыңдаушыларын қоса, әскери қызметшiлерден басқалары, белгiленген тәртiппен әскери есептен шығарылады және Мемлекеттiк тергеу комитетiнде арнайы есепте тұрады.
12. Еңбек заңдары Мемлекеттiк тергеу комитетiнiң қызметкерлерiне олар осы Жарлық пен Мемлекеттiк тергеу комитетiнiң қатардағы және басшы құрамдағы адамдарының қызмет өткеру тәртiбi туралы Ережеге қайшы келмейтiн шекте қолданылады.
13. Мемлекеттiк тергеу комитетiнiң жұмысшылары мен қызметшiлерiн жұмысқа алу, босату еңбек заңдарымен реттеледi.
20-бап. Мемлекеттiк тергеу комитетi органдары мен
құрылымдық бөлiмшелерiнiң бастықтарына
қойылатын талаптар
Анықтаманы, тергеудi және жедел iздестiру қызметiн жүзеге асыратын аумақтық, салалық және мамандандырылған органдардың бастықтарының, орталық органның құрылымдық бөлiмшелерi басшыларының қызметiне қажеттi моральдық, кәсiптiк және ұйымдастыру қасиеттерi бар және, әдетте, жоғары заң бiлiмi бар Қазақстан Республикасының азаматтары тағайындалады.
21-бап. Мемлекеттiк тергеу комитетiнде
қызметте болудың шектi жасы
1. Мемлекеттiк тергеу комитетiнiң қызметкерлерi Мемлекеттiк тергеу комитетiнiң қатардағы және басшы құрамдағы адамдарының қызмет өткеруi туралы Ережемен белгiленген жас шегiне дейiн қызметте бола алады. Қызметкерлердiң кейбiр санаттарының қызмет мерзiмi белгiленген тәртiппен ұзартылуы мүмкiн.

7. Впервые поступающие на службу в Государственный следственный комитет лица в обязательном порядке проходят первоначальное обучение и стажировку, им также может устанавливаться испытательный срок.
8. Порядок приема на службу в Государственный следственный комитет, обучения и стажировки, прохождения службы определяются настоящим Указом, Положением о порядке прохождения службы лицами рядового и начальствующего состава Государственного следственного комитета и другими нормативными правовыми актами.
9. Лица, впервые поступившие на службу в Государственный следственный комитет принимают присягу, текст которой утверждается Президентом Республики.
10. Не могут быть приняты на службу в Государственный следственный комитет лица, ранее судимые и освобожденные от уголовной ответственности по нереабилитирующим основаниям, а также уволенные по отрицательным мотивам с государственной службы, из иных правоохранительных органов, судов и органов юстиции.
11. Военнообязанные, состоящие на службе в Государственном следственном комитете, включая курсантов и слушателей учебных заведений Государственного следственного комитета, за исключением военнослужащих, снимаются в установленном порядке с воинского учета и состоят на специальном учете в Государственном следственном комитете.
12. К сотрудникам Государственного следственного комитета трудовое законодательство применяется в той мере, в какой оно не противоречит настоящему Указу и Положению о порядке прохождения службы лицами рядового и начальствующего состава Государственного следственного комитета.
13. Прием на работу, увольнение рабочих и служащих Государственного следственного комитета регулируются трудовым законодательством.
Статья 20. Требования, предъявляемые к начальникам органов
и структурных подразделений Государственного
следственного комитета
На должность начальников территориальных, отраслевых и специализированных органов, руководителей структурных подразделений центрального органа, осуществляющих дознание, следствие и оперативно-розыскную деятельность, назначаются граждане Республики Казахстан, обладающие необходимыми моральными, профессиональными и организаторскими качествами и имеющие, как правило, высшее юридическое образование.
Статья 21. Предельный возраст пребывания на службе
в Государственном следственном комитете
1. Сотрудники Государственного следственного комитета могут состоять на службе до предельного возраста, установленного Положением о прохождении службы лицами рядового и начальствующего состава Государственного следственного комитета. Срок службы отдельным категориям сотрудников может быть продлен в установленном порядке.

2. Қызмет мерзiмiн ұзарту қызметкердi осы Жарлықпен және Мемлекеттiк тергеу комитетiнiң қатардағы және басшы құрамдағы адамдарының қызмет өткеруi туралы Ережеде көзделген негiздер бойынша босату мүмкiндiгiн жоққа шығармайды.
22-бап. Мемлекеттiк тергеу комитетi қызметкерлерiнiң
демалыстары
1. Мемлекеттiк тергеу комитетiнiң қызметкерлерiне ұзақтығы 30 тәулiк ақылы демалыс, сондай-ақ заңмен көзделген өзге де демалыстар берiледi.
2. Қызмет атқарған жылдарына (күнтiзбелiк есептегенде) қарай қосымша ақылы демалыс төмендегiдей қызмет атқарған жылдары бар қызметкерлерге берiледi:
1) он жылдан астам - ұзақтығы 5 тәулiк;
2) он бес жылдан астам - ұзақтығы 10 тәулiк;
3) жиырма жылдан астам - ұзақтығы 15 тәулiк.
3. Биiк таулы жерлерде, климат жағдайы ауыр және қолайсыз мекендерде қызмет өткеретiн Мемлекеттiк тергеу комитетiнiң қызметкерлерiне қызмет атқарған жылдарына қарамастан ұзақтығы 45 тәулiк кезектi демалыс берiледi.
4. Мемлекеттiк тергеу комитетiнiң жұмысшылары мен
қызметшiлерiнiң демалыстары еңбек заңдарына сәйкес белгiленедi.
23-бап. Мемлекеттiк тергеу комитетiндегi
қызметтен босату
Мемлекеттiк тергеу комитетiнде қызмет атқаратын қызметкерлер
мынадай негiздер бойынша:
1) зейнетақы алуға құқық беретiн еңбек сiңiрген жылдары (қызмет
мерзiмi) және әскери қызметте болудың шектi жасына жетуi бойынша;
2) қызметте болудың шектi жасына толуы бойынша;
3) денсаулығы бойынша - әскери-дәрiгерлiк комиссияның
қорытындысы негiзiнде;
4) штаттардың қысқаруына немесе органдар мен бөлiмшелердiң
қайта ұйымдастырылуына байланысты басқа қызметте пайдалану мүмкiн
болмаған жағдайда;
5) контрактының бұзылуына байланысты;
6) өзiнiң тiлегi бойынша;
7) басқа мемлекеттiк органдар мен ұйымдарға жұмысқа ауысуына
байланысты;
8) сынақ мерзiмi iшiнде қызметке жарамсыздығы анықталған
жағдайда;
9) аттестациялық тәртiппен қызметке сәйкес келмеуi бойынша;
10) беделiн түсiретiн қылық жасағаны үшiн;
11) қызмет тәртiбiн ұдайы бұзғаны үшiн;
12) соттың айыптау үкiмi заңды күшiне енуiне байланысты;
13) Қазақстан Республикасының азаматтығынан айырылуына
байланысты босатылады.
ЕСКЕРТУ. 23-бап өзгертiлдi - Қазақстан Республикасының 1997.06.19.
N 134-I Заңымен.
Z970134_
24-бап. Мемлекеттiк тергеу комитетiнiң қызметкерлерiне
еңбекақы төлеу, оларды зейнетақымен және өзге
төлемдермен қамтамасыз ету
1. Мемлекеттiк тергеу комитетi қызметкерлерiнiң ақшалай үлесi лауазымдық жалақыдан, арнаулы атағы үшiн берiлетiн қосымша ақыдан және қызмет атқарған жылдары үшiн төленетiн үстеме ақыдан тұрады. Бұған қоса оларға сыйлықтар мен материалдық көмек төленедi.

2. Продление срока службы не исключает возможности увольнения сотрудника по основаниям, предусмотренным настоящим Указом и Положением о прохождении службы лицами рядового и начальствующего состава Государственного следственного комитета.
Статья 22. Отпуска сотрудников Государственного
следственного комитета
1. Сотрудникам Государственного следственного комитета предоставляются оплачиваемые отпуска продолжительностью 30 суток, а также иные отпуска, предусмотренные законодательством.
2. Дополнительный оплачиваемый отпуск в зависимости от выслуги лет (в календарном исчислении) предоставляется сотрудникам, имеющим выслугу более:
1) десяти лет - продолжительностью пять суток;
2) пятнадцати лет - продолжительностью 10 суток;
3) двадцати лет -продолжительностью 15 суток.
3. Сотрудникам Государственного следственного комитета, проходящим службу в высокогорных местностях, местностях с тяжелыми и неблагоприятными климатическими условиями, очередной отпуск предоставляется продолжительностью 45 суток независимо от выслуги лет.
4. Отпуска рабочим и служащим Государственного следственного комитета определяются в соответствии с трудовым законодательством.
Статья 23. Увольнение со службы в Государственном
следственном комитете
Сотрудники, состоящие на службе в Государственном следственном комитете, увольняются по следующим основаниям:
1) по выслуге лет (срока службы) и достижении предельного
возраста пребывания на военной службе, дающих право на пенсию;
2) по достижении предельного возраста пребывания на службе;
3) по состоянию здоровья - на основании заключения
военно-врачебной комиссии;
4) в связи с сокращением штатов или реорганизацией органов и
подразделений в случае невозможности использования в другой
должности;
5) в связи с расторжением контракта;
6) по собственному желанию;
7) в связи с переходом на работу в другие государственные
органы и организации;
8) в случае обнаружившейся непригодности к службе в течение
испытательного срока;
9) по служебному несоответствию в аттестационном порядке;
10) за совершение дискредитирующего проступка;
11) за систематические нарушения служебной дисциплины;
12) в связи со вступлением в законную силу обвинительного
приговора суда;
13) в связи с утратой гражданства Республики Казахстан.
Сноска. В статью 23 внесены изменения - Законом РК от 19 июня
1997 г. N 134
Z970134_
.
Статья 24. Оплата труда, пенсионное и иное обеспечение
сотрудников Государственного следственного
комитета
1. Денежное содержание сотрудников Государственного следственного комитета состоит из должностного оклада, доплаты за специальное звание и надбавки за выслугу лет. Кроме того, им выплачиваются премии и материальная помощь.

2. Мемлекеттiк тергеу комитетiнiң кадрларына еңбекақы төлеу жүйесiн Премьер-Министрiнiң ұсынуы бойынша Республика Президентi белгiлейдi.
3. Мемлекеттiк тергеу комитетiнiң қызметкерлерiне лауазымдық жалақысына арнаулы атағы үшiн берiлетiн қосымша ақы қосылған жиынтық мөлшерiне қарай және жұмыс стажына байланысты процент есебiнде мынадай мөлшерде қызмет атқарған жылдары үшiн ай сайын үстеме ақы төленедi: қызмет атқарған жылдары үш жылдан асса - он бес, бес жылдан асса - жиырма, он жылдан асса - отыз, он бес жылдан асса - қырық, жиырма жылдан асса - елу процент.
4. Мемлекеттiк тергеу комитетiнiң қызметкерлерi Қазақстан Республикасының Үкiметi белгiлеген нормалар бойынша нақты түрiндегi азық-түлiк пайымен не пайдың ақшалай өтемiмен қамтамасыз етiледi.
5. Мемлекеттiк тергеу комитетiнiң қызметкерлерiн зейнетақымен қамсыздандыру және мүгедектiгi бойынша мемлекеттiк әлеуметтiк жәрдемақыларды төлеу Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жүзеге асырылады.
6.
6. Мемлекеттiк тергеу комитетiнiң қызметкерлерi мен
зейнеткерлерiне Республика Үкiметi белгiлейтiн шекте Қорғаныс
министрлiгiнiң әскери қызметшiлерi мен зейнеткерлерi үшiн заңмен
белгiленген жеңiлдiктер артықшылықтар қолданылады.
ЕСКЕРТУ. 24-бап өзгертiлдi - Қазақстан Республикасының 1997.06.19.
N 134-I Заңымен.
Z970134_
V Тарау
Мемлекеттiк тергеу комитетiнiң қызметкерлерi
мен зейнеткерлерiн әлеуметтiк қорғау
25-бап. Сақтандыру және қаза тапқан немесе мертiккен
жағдайда залалды өтеу
1. Мемлекеттiк тергеу комитетiнiң қызметкерлерi республикалық бюджет қаражаты есебiнен мiндеттi жеке және медициналық сақтандыруға жатады.
2. Сақтандыру сомаларын төлеу тәртiбi Қазақстан Республикасының нормативтiк құқықтық актiлерiмен белгiленедi.
3. Мемлекеттiк тергеу комитетiнiң қызметкерi қызметтiк мiндеттерiн атқару кезiнде қаза тапқан (қайтыс болған), не қызметтiк мiндеттерiн орындау кезiнде алынған жарақаттың салдарынан қызметтен босатылған жағдайда бiр жыл бойы қарауындағыларға және мұрагерлерiне соңғы атқарған лауазымы бойынша он жылдық ақшалай табысы мөлшерiнде бiржолғы сақтандыру сомасы төленедi.
4. Мемлекеттiк тергеу комитетiнiң қызметкерлерiне қызметтiк мiндеттерiн атқару кезiндегi жарақаттануы, жаралануы (контузия алуы), мертiгуi, сырқаттануы салдарынан мүгедектiк белгiленген жағдайда, оларға:
1) I топтағы мүгедекке - бес жылдық ақшалай табысы;
2) II топтағы мүгедекке - үш жылдық ақшалай табысы;
3) III топтағы мүгедекке - бiр жылдық ақшалай табысы мөлшерiнде бiржолғы сақтандыру сомасы төленедi.

2. Система оплаты труда кадров Государственного следственного комитета устанавливается Президентом Республики по представлению Премьер-Министра.
3. Сотрудникам Государственного следственного комитета ежемесячно выплачивается надбавка за выслугу лет в процентах к суммарному размеру должностного оклада с включением доплаты за специальное звание и в зависимости от стажа работы в следующих размерах: при выслуге свыше трех лет - пятнадцать, свыше пяти лет - двадцать, свыше десяти лет - тридцать, свыше пятнадцати лет - сорок, свыше двадцати лет - пятьдесят процентов.
4. Сотрудники Государственного следственного комитета обеспечиваются продовольственным пайком в натуральном выражении по нормам, установленным Правительством Республики, либо денежной компенсацией пайка.
5. Пенсионное обеспечение сотрудников Государственного следственного комитета и выплата государственного социального пособия по инвалидности осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
6. В пределах, установленных правительством Республики, на сотрудников и пенсионеров Государственного следственного комитета распространяются льготы и преимущества, устанавливаемые законодательством для военнослужащих и пенсионеров Министерства обороны.
Сноска. В статью 24 внесены изменения - Законом РК от 19 июня 1997 г. N 134 Z970134_ .
Глава V. Социальная защита сотрудников и пенсионеров
Государственного следственного комитета
Статья 25. Страхование и возмещение ущерба в случае
гибели или увечья
1. Сотрудники Государственного следственного комитета подлежат обязательному личному и медицинскому страхованию за счет средств республиканского бюджета.
2. Порядок выплаты страховых сумм определяется нормативными правовыми актами Республики Казахстан.
3. В случае гибели (смерти) сотрудника Государственного следственного комитета при исполнении служебных обязанностей либо в течение года после увольнения со службы в следствие травмы, полученной при исполнении служебных обязанностей, иждивенцам и наследникам выплачивается единовременная страховая сумма в размере десятилетнего денежного содержания по последней занимаемой должности.
4. При установлении сотрудникам Государственного следственного комитета инвалидности, наступившей в результате травмы, ранения (контузии), увечья, заболевания, полученных при исполнении служебных обязанностей, им выплачиваются единовременные страховые суммы в размерах:
1) инвалиду I группы - пятилетнего денежного содержания;
2) инвалиду II группы - трехлетнего денежного содержания;
3) инвалиду III группы - годового денежного содержания.

5. Мемлекеттiк тергеу комитетiнiң қызметкерлерi қызметтiк мiндеттерiн орындау кезiнде мүгедектiкке ұшырамай ауыр мертiккен (жарақаттанған, жараланған, контузия алған) жағдайда үш айлық, жеңiл мертiккен жағдайда бiр айлық ақшалай табысы мөлшерiнде сақтандыру сомасы төленедi. Бұл ретте сақтандырудың аталған түрi жөнiндегi сақтандыру сомасы сақтандырудың басқа түрлерi бойынша төленетiн төлем мен нұқсанды өтеу ретiндегi төлемге қарамастан төленедi.
6. Мемлекеттiк тергеу комитетi қызметкерiнiң қаза табуы (қайтыс болуы), жарақаттануы, жаралануы (мертiгуi), сырқаттануы қызметтiк мiндеттерiн атқаруына қатысты жағдайларға байланысты болмағанда белгiленген тәртiппен дәлелденсе, сақтандыру сомасы төленбейдi.
7. Мемлекеттiк тергеу комитетiнiң қаза тапқан (қайтыс болған) қызметкерiнiң балаларына олар кәмелеттiк жасқа толғанға дейiн, сондай-ақ оның асырауында болған еңбекке жарамсыз отбасы мүшелерiне тұрғын үйдi ұстауға, коммуналдық қызметтер (орталықтандырылған жылу, суық және ыстық сумен жабдықтау, канализация, электр қуатымен жабдықтау, газ, қоқыстан адалау, лифтiлердi қамту) үшiн шығындарды төлеу жөнiнде, ал орталықтандырылған жылу жоқ үйлерде тұратындарға - Қазақстан Республикасының Үкiметi азаматтарға арнап белгiлеген тәртiппен және нормалар шегiнде отын үшiн де жеңiлдiктер құқығы сақталады. Мәслихаттардың шешiмi бойынша Қазақстан Республикасының Үкiметi белгiлеген нормалар шегiнде және тәртiппен тұрғын үйдi ұстауға және коммуналдық қызметтерге алдын ала ақшалай төлем түрiндегi жеңiлдiктер беруге жол берiледi. Қаза тапқан адамның отбасына немесе оның асырауындағыларға айлық ақшалай үлесi мөлшерiнде асыраушысынан айырылу жағдайы бойынша мемлекеттiк әлеуметтiк жәрдемақы тағайындалады;
ЕСКЕРТУ. 25-баптың 7-тармағы жаңа редакцияда - Қазақстан
Республикасының 1997.04.02. N 88-I Заңымен. Z970088_
ЕСКЕРТУ. 25-бап өзгертiлдi - Қазақстан Республикасының 1997.06.19.
N 134-I Заңымен. Z970134_
26-бап. Жерлеу шығындарын өтеу
Мемлекеттiк тергеу комитетiнiң қайтыс болған немесе қаза тапқан қызметкерлерi мен зейнеткерлерiн жерлеу үшiн олардың үш айлық үлесi мөлшерiнде бiржолғы ақшалай өтем төленедi.
27-бап. Мемлекеттiк тергеу комитетiнiң қызметкерлерi
мен зейнеткерлерiнiң тұрғын үй құқығы
1. Мемлекеттiк тергеу комитетiнiң қызметкерлерi қызметтiк тұрғын үй қорынан тұрғын үймен бiрiншi кезекте қамтамасыз ету құқығын пайдаланады.
2. Мемлекеттiк тергеу комитетiнiң он күнтiзбелiк жылдан астам қызмет атқарған қызметкерлерiнiң тұрақты тұрып жатқан қызметтiк тұрғын үй-жайын аталған қызметкерлер қалауына қарай қалдық құны бойынша жеке меншiгiне сатып ала алады.

5. В случае получения сотрудниками Государственного следственного комитета при исполнении служебных обязанностей тяжелого увечья (травмы, ранения, контузии), не повлекшего инвалидности, им выплачивается страховая сумма в размере трехмесячного денежного содержания, легкого увечья - месячного денежного содержания. При этом страховые суммы по данному виду страхования выплачиваются, независимо от выплат по другим видам страхования и выплат в порядке возмещения вреда.
6. Страховая сумма не выплачивается, если в установленном порядке доказано, что гибель (смерть), травма, ранение (увечье), заболевание сотрудника Государственного следственного комитета наступили в связи с обстоятельствами, не связанными с исполнением служебных обязанностей.
7. За детьми погибшего (умершего) сотрудника Государственного следственного комитета до достижения ими совершеннолетия, а также за нетрудоспособными членами семьи, находившимися на его иждивении, сохраняется право на льготы по оплате расходов на содержание жилища, за коммунальные услуги (централизованное отопление, холодное и горячее водоснабжение, канализацию, электроснабжение, газоснабжение, мусороудаление, обслуживание лифтов), а проживающим в домах, где нет централизованного отопления, - также за топливо в порядке и пределах норм, определяемых для граждан Правительством Республики Казахстан. Допускается, по решению маслихатов, предоставление льгот в виде денежных выплат с упреждением на содержание жилища и коммунальные услуги в пределах норм и в порядке, установленных Правительством Республики Казахстан. Семье погибшего или его иждивенцам назначается государственное социальное пособие по случаю потери кормильца в размере месячного денежного содержания.
Сноска. Пункт 7 - в редакции Закона РК от 2 апреля 1997 г. N 88 Z970088_ . Внесены изменения - Законом РК от 19 июня 1997 г. N 134 Z970134_ .
Статья 26. Компенсация расходов на погребение
Для погребения умерших или погибших сотрудников и пенсионеров Государственного следственного комитета выплачивается единовременная денежная компенсация в размере трехмесячного содержания.
Статья 27. Жилищные права сотрудников и пенсионеров
Государственного следственного комитета
1. Сотрудники Государственного следственного комитета пользуются правом первоочередного обеспечения жилой площадью из служебного жилищного фонда.
2. Служебное жилое помещение, занимаемое для постоянного проживания сотрудниками Государственного следственного комитета, состоящими на службе более десяти календарных лет, по желанию названных сотрудников выкупается ими в личную собственность по остаточной стоимости.

3. Мемлекеттiк тергеу комитетiнiң қызметкерлерi мен зейнеткерлерi басқа тұрғын үй-жайын бермейiнше қызметтiк тұрғын үй-жайынан шығарылмайды.
4. Жас шамасы, денсаулық жағдайы, штаттың қысқаруы, қызмет еткен жылдары бойынша қызметтен зейнетке шығарылған Мемлекеттiк тергеу комитетiнiң қызметкерлерi мен зейнеткерлерi және олармен бiрге тұратын отбасы мүшелерi үшiн тұрғын үй қорының ведомстволық бағыныстылығына қарамастан, тұрғын үйдi ұстауға, коммуналдық қызметтер (орталықтандырылған жылу, суық және ыстық сумен жабдықтау, канализация, электр қуатымен жабдықтау, газ, қоқыстан адалау, лифтiлердi қамту) үшiн шығындарды төлеу жөнiнде, ал орталықтандырылған жылу жоқ үйлерде Қазақстан Республикасының Үкiметi азаматтарға арнап белгiлеген тәртiппен және нормалар шегiнде, отын үшiн де 50 проценттiк шегерiм белгiленедi. Мәслихаттардың шешiмi бойынша Қазақстан Республикасының Үкiметi белгiлеген нормалар шегiнде және тәртiппен тұрғын үйдi ұстауға және коммуналдық қызметтерге алдын ала ақшалай төлем түрiндегi жеңiлдiктер беруге жол берiледi.
ЕСКЕРТУ. 27-баптың 4-тармағы жаңа редакцияда - Қазақстан
Республикасының 1997.04.02. N 88-I Заңымен. Z970088_
5. Тұрғын үй-жайын жалға алу шарты бойынша пайдаланатын
Мемлекеттiк тергеу комитетiнiң қызметкерлерiне Қазақстан
Республикасының Үкiметi белгiлеген тәртiп пен мөлшерде өтем төленедi.
6. Мемлекеттiк тергеу комитетiнiң қызметкерi қызмет бабындағы
мiндеттерiн атқару кезiнде қаза тапқан жағдайда қаза тапқан адамның
отбасы ол қаза тапқан күннен бастап бiр жылдан кешiктiрiлмей заңмен
белгiленген шарт және тәртiп бойынша мемлекеттiк тұрғын үй алаңынан
тұрған үй алуға құқылы.
28-бап. Мемлекеттiк тергеу комитетiнiң қызметкерлерi
мен зейнеткерлерiне медициналық және
санаторий-курорттық қызмет көрсету
Мемлекеттiк тергеу комитетiнiң қызметкерлерi мен олардың
өздерiмен бiрге тұратын отбасы мүшелерi, сондай-ақ Мемлекеттiк
тергеу комитетiнiң зейнеткерлерi тиiстi мемлекеттiк денсаулық сақтау
мекемелерiндегi медициналық және санаторий-курорттық қызметтi
Республика Үкiметi белгiлеген тәртiппен пайдаланады.
VI Тарау
Мемлекеттiк тергеу комитетiн қаржымен және
материалдық-техникалық қамтамасыз ету
29-бап. Мемлекеттiк тергеу комитетiн қаржыландыру
1. Мемлекеттiк тергеу комитетiн қаржыландыру республикалық
бюджеттiң қаражаты есебiнен жүзеге асырылады.
30-бап. Мемлекеттiк тергеу комитетiн
материалдық-техникалық қамтамасыз ету
1. Мемлекеттiк тергеу комитетiн материалдық-техникалық
қамтамасыз етудiң тәртiбi мен нормаларын Республика Үкiметi
белгiлейдi.

3. Не подлежат выселению из служебных жилых помещений без предоставления другого жилого помещения сотрудники и пенсионеры Государственного следственного комитета.
4. Для сотрудников и пенсионеров Государственного следственного комитета, уволенных со службы на пенсию по возрасту, состоянию здоровья, сокращению штатов, по выслуге лет, и совместно проживающих членов их семей устанавливается, независимо от ведомственной принадлежности жилищного фонда, 50-процентная скидка по оплате расходов на содержание жилища, за коммунальные услуги (централизованное отопление, холодное и горячее водоснабжение, канализацию, электроснабжение, газоснабжение, мусороудаление, обслуживание лифтов), а в домах, где нет централизованного отопления, - также за топливо в порядке и пределах норм, определяемых для граждан Правительством Республики Казахстан. Допускается, по решению маслихатов, предоставление льгот в виде денежных выплат с упреждением на содержание жилища и коммунальные услуги в пределах норм и в порядке, установленных Правительством Республики Казахстан.
5. Сотрудникам Государственного следственного комитета, пользующимся жилым помещением по договору аренды, выплачивается компенсация в порядке и размерах, устанавливаемых Правительством Республики Казахстан.
6. В случае гибели сотрудника Государственного следственного
комитета при исполнении служебных обязанностей семья погибшего имеет
право на получение не позднее одного раза в год со дня его гибели
жилой площади из государственного жилищного фонда на условиях и в
порядке, установленных законодательством.
Сноска. Пункт 4 - в редакции Закона РК от 2 апреля 1997 г. N 88
Z970088_
.
Статья 28. Медицинское и санаторно-курортное обслуживание
сотрудников и пенсионеров Государственного
следственного комитета
Сотрудники Государственного следственного комитета и члены их
семей, проживающие совместно с ними, а также пенсионеры
Государственного следственного комитета пользуются в установленном
Правительством Республики порядке медицинским и санаторно-курортным
обслуживанием в соответствующих государственных учреждениях
здравоохранения.
Глава VI. Финансовое и материально-техническое
обеспечение Государственного следственного
комитета
Статья 29. Финансирование Государственного следственного
комитета
Финансирование Государственного следственного комитета
осуществляется за счет средств республиканского бюджета.
Статья 30. Материально-техническое обеспечение
Государственного следственного комитета
1. Порядок и нормы материально-технического обеспечения Государственного следственного комитета определяются Правительством Республики.

2. Қызметтiк үй-жайларын, байланыс және көлiк құралдарын
Республика Үкiметi мен жергiлiктi атқарушы органдар бередi.
3. Мемлекеттiк тергеу комитетiнiң темiржол, су, әуе
көлiгiндегi, қорғаныс объектiлерiндегi, Қарулы Күштерiндегi
органдары қызметтiк үй-жайларымен, байланыс құралдарымен тиiстi
органдар мен ұйымдардың есебiнен қамтамасыз етiледi, олар сондай-ақ
бұларды пайдалану жөнiндегi шығындарды да өтейдi.
VII Тарау
Қорытынды ережелер
31-бап. Мемлекеттiк тергеу комитетiнiң
қызметiне қаржылық бақылау
Мемлекеттiк тергеу комитетiнiң қаржы-шаруашылық қызметiн
бақылауды Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi жүзеге асырады.
32-бап. Мемлекеттiк тергеу комитетiнiң қызметiне
прокурорлық қадағалау
Мемлекеттiк тергеу комитетiнiң анықтама, тергеу және
жедел-iздестiру қызметiн жүргiзуi кезiнде заңдардың дәл және
бiрыңғай қолданылуына жоғары қадағалауды Қазақстан Республикасының
Бас Прокуроры мен оған бағынысты прокурорлар жүзеге асырады.
33-бап. Осы Жарлықтың күшiне ену тәртiбi
1. Осы Жарлық 1996 жылғы 1 қаңтардан бастап күшiне енедi.
2. Осы Жарлықтың күшi сондай-ақ Мемлекеттiк тергеу комитетiнiң осы Жарлық күшiне енгенге дейiн жұмысқа қабылданған қызметкерлерiне, жұмысшылары мен қызметшiлерiне қолданылады.
34-бап. Осы Жарлықты жүзеге асыру жөнiндегi шаралар
1. Қазақстан Республикасының Үкiметi осы Жарлықтан туындайтын қажеттi шараларды қолданатын болсын.
2. Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк тергеу комитетi:
1) Қазақстан Республикасы Мемлекеттiк тергеу комитетiнiң қатардағы және басшы құрамы адамдарының қызмет өткеруi жөнiндегi Ереже мен "Қазақстан Республикасы Мемлекеттiк тергеу комитетiнiң қатардағы және басқы құрамның арнаулы атақтары туралы" Қазақстан Республикасы Президентiнiң Заң күшi бар Жарлығының жобаларын Қазақстан Республикасы Президентiнiң қарауына ұсынсын;
2) осы Жарлықтан туындайтын өзге де шараларды қолдансын.
Қазақстан Республикасының
Президентi

2. Служебные помещения, средства связи и транспортные средства предоставляются Правительством Республики и местными исполнительными органами.
3. Органы Государственного следственного комитета на железнодорожном, водном, воздушном транспорте, оборонных объектах, Вооруженных Силах обеспечиваются служебными помещениями, средствами связи за счет соответствующих органов и организаций, которые также несут расходы по их эксплуатации.
Глава VII. Заключительные положения
Статья 31. Финансовый контроль за деятельностью
Государственного следственного комитета
Контроль за финансово-хозяйственной деятельностью
Государственного следственного комитета осуществляется Министерством финансов Республики Казахстан.
Статья 32. Прокурорский надзор за деятельностью
Государственного следственного комитета
Высший надзор за точным и единообразным применением законов при проведении дознания, следствия оперативно-розыскной деятельности Государственным следственным комитетом осуществляется Генеральным Прокурором Республики Казахстан и подчиненными ему прокурорами.
Статья 33. Порядок вступления в силу настоящего Указа
1. Настоящий Указ вступает в силу с 1 января 1996 года.
2. Действие настоящего Указа распространяется также на сотрудников, рабочих и служащих Государственного следственного комитета, принятых на работу до вступления в силу настоящего Указа.
Статья 34. Меры по реализации настоящего Указа
1. Правительству Республики Казахстан принять необходимые меры, вытекающие из настоящего Указа.
2. Государственному следственному комитету Республики Казахстан:
1) предоставить на рассмотрение Президента Республики Казахстан проект Положения о прохождении службы лицами рядового и начальствующего состава Государственного следственного комитета Республики Казахстан и проект Указа Президента Республики Казахстан, имеющего силу Закона, "О специальных званиях рядового и начальствующего состава Государственного следственного комитета Республики Казахстан";
2) принять иные меры, вытекающие из настоящего Указа.
Президент
Республики Казахстан