1997 жылды Жалпыұлттық татулық пен саяси қуғын-сүргiн құрбандарын еске алу жылы деп жариялау туралы
Қазақстан Республикасы Президентiнiң Жарлығы 1996 жылғы 30 желтоқсандағы N 3299
Республика азаматтарының, қоғамдық бiрлестiктерi мен ұйымдарының көптеген өтiнiштерiн ескере отырып, жалпыұлттық татулықты, қоғамдық-саяси тұрақтылықты нығайту мақсатында қаулы етемiн:
1. 1997 жыл Жалпыұлттық татулық пен саяси қуғын-сүргiн құрбандарын еске алу жылы деп жариялансын.
2. Қазақстан Республикасының Үкiметi:
1) Жалпыұлттық татулық пен саяси қуғын-сүргiн құрбандарын еске алу жылын өткiзу жөнiнде комиссия құрып, саяси партиялардың, ұлттық мәдени орталықтардың, қоғамдық және дiни бiрлестiктердiң өкiлдерiне оның құрамына кiрудi ұсынсын. Облыстардың әкiмдерiне осындай комиссиялар құру тапсырылсын; P970086
2) 1997 жылдың 15 қаңтарына дейiн тиiстi шаралар әзiрлеп, оны Мемлекет басшысына табыс етсiн, бұқаралық құралдарында оларды кеңiнен және уақтылы жария етiп отыруды көздесiн;
3) жалпыұлттық татулықты қамтамасыз ету қоғамдық-саяси тұрақтылықты нығайту, жеке адам мен мемлекеттiң арасындағы қарым-қатынастарға iзгi сипат беру iсiнде ерекше көзге түскен Республика азаматтарын мемлекеттiк наградалармен наградтауға ұсыну жөнiндегi жұмысты ұйымдастырсын;
4) саяси қуғын-сүргiн құрбандарына жаңа ескерткiштер орнату және бұрын орнатылған ескерткiштердi, олардың жаппай жерленген орындарын тиiстi күйге келтiру жөнiнде шаралар қолдансын;
5) осы Жарлықты iске асыру жөнiнде өзге де қажеттi шаралар қолданатын болсын. U973443
3. Қазақстан Республикасының Ұлттық банкi Жалпыұлттық татулық пен саяси қуғын-сүргiн құрбандарын еске алу жылына арналған тиын теңгелер шығаратын болсын.
4. Осы Жарлық жарияланған сәтiнен бастап күшiне енедi.
Қазақстан Республикасының
Президентi

Об объявлении 1997 года Годом общенационального согласия и памяти жертв политических репрессий
Указ Президента Республики Казахстан от 30 декабря 1996 г. N 3299
Учитывая многочисленные обращения граждан, общественных объединений и организаций Республики, в целях укрепления общенационального согласия, общественно-политической стабильности постановляю:
1. Объявить 1997 год Годом общенационального согласия и памяти жертв политических репрессий.
2. Правительству Республики Казахстан:
1) образовать комиссию по проведению Года общенационального согласия и памяти жертв политических репрессий, предложив войти в ее состав представителям политических партий, национальных культурных центров, общественных и религиозных объединений. Поручить акимам областей образовать аналогичные комиссии; P970086
2) разработать и в срок до 15 января 1997 года представить Главе государства план соответствующих мероприятий, предусмотрев их широкое и своевременное освещение в средствах массовой информации;
3) организовать работу по представлению граждан Республики, отличившихся в деле обеспечения общенационального согласия, укрепления общественно-политической стабильности, гуманизации отношений между личностью и государством, к награждению государственными наградами;
4) принять меры по сооружению новых и приведению в надлежащее состояние существующих памятников жертвам политических репрессий, мест их массовых захоронений;
5) принять иные необходимые меры по реализации настоящего Указа. U973443
3. Национальному Банку Республики Казахстан рассмотреть вопрос о выпуске монет, посвященных Году общенационального согласия и памяти жертв политических репрессий.
4. Настоящий Указ вступает в силу с момента опубликования.
Президент
Республики Казахстан