"Қазатомөнеркәсiп" Ұлттық атом компаниясын құру туралы
Қазақстан Республикасы Президентiнiң Жарлығы 1997 жылғы 14 шiлде N 3593
Қазақстан Республикасының экономикалық дамуы үшiн уран өнеркәсiбiнiң стратегиялық мәнi мен әлемдiк уран рыногының жетекшi шебiне шығудың маңыздылығын ескере отырып, сондай-ақ уранды барлау, өндiру, өңдеу және өткiзу, атом энергия станциялары үшiн ядролық отын өндiру мәселелерiнде мемлекет мүдделерiн қорғау мақсатында қаулы етемiн:
1. Қазақстан Республикасының Үкiметi:
бiр ай мерзiмде заңдарда белгiленген тәртiппен "Қазатомөнеркәсiп" ашық акционерлiк қоғамын мемлекеттiң жүз проценттiк үлесi бар жабық акционерлiк қоғам нысанындағы "Қазатомөнеркәсiп" Ұлттық атом компаниясы (бұдан былай - Компания) етiп қайта құруды қамтамасыз етсiн;
Компанияның жарғылық қорына акционерлiк қоғамдардың акцияларының мемлекеттiк пакеттерiн, өзге де шаруашылық серiктестiктерiндегi мемлекет пакеттерiн, өзге де шаруашылық серiктестiктерiндегi мемлекет үлестерiн, сондай-ақ уран мен оның қоспаларын барлаумен, өндiрумен, өңдеумен, атом энергия станциялары үшiн ядролық отын шығарумен айналысатын мемлекеттiк кәсiпорындардың мүлiктiк кешендерiн беретiн болсын
Компания активтерiнiң тiзбесi мен құрылымын қалыптастырсын;
Компания қызметiнiң мәнi уран мен оның қоспаларын, сирек кездесетін металдарды барлауды, өндiрудi, өңдеудi, сирек кездесетін металдардың экспорты мен импортын, уранды, оның қоспаларын және сирек кездесетін металдарды өндіру процесін сумен қамтамасыз ету үшін жер асты суларын барлауды және өндіруді жүзеге асыру (мемлекет мүдделерiн қамтамасыз ете отырып), атом энергия станциялары үшiн ядролық отын шығару, атом-энергетикалық кешен өнiмiн әлемдiк рынокта өткiзу, ядролық материалдардың мемлекеттiк резервiн ұстау және қызмет көрсету, сондай-ақ республиканың уран кен орындары бойынша геологиялық ақпарат мониторингiне және оның сақталуы мен таралуын бақылауға жәрдемдесу болып белгiленсiн
құрамында уран бар материалдарды барлауға, өндiруге және өңдеуге лицензиялар беру туралы мәселелер қаралған кезде сараптама жасау үшiн Компанияны мiндеттi түрде тартатын болсын;
Компанияны уран мен оның қоспаларының, атом энергия станциялары үшiн ядролық отынның, арнаулы құрал-жабдық пен технологиялардың, қосарлы қолданылатын материалдардың экспорты мен импорты жөнiндегi ұлттық оператор деп белгiлесiн;
бiр ай мерзiмде Уран мен оның қоспаларының, атом энергия станциялары үшiн ядролық отынның, арнаулы құрал-жабдық пен технологиялардың, қосарлы қолданылатын материалдардың экспорты мен импорты жөнiндегi ұлттық оператор туралы ереженi бекiтетiн болсын;
заңдарда белгiленген тәртiппен Компанияның құрылтай құжаттарын бекiтiп, оны мемлекеттiк тiркеудi қамтамасыз етсiн.
Ескерту. 1-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Президентінің 2006.05.24. N 122 Жарлығымен.

О создании Национальной атомной компании "Казатомпром"
Указ Президента Республики Казахстан от 14 июля 1997 г. N 3593
С учетом стратегического значения урановой промышленности для экономического развития Республики Казахстан и важности выхода на ведущие позиции мирового уранового рынка, а также в целях защиты интересов государства в вопросах разведки, добычи, переработки и реализации урана, производства ядерного топлива для атомных энергетических станций постановляю:
1. Правительству Республики Казахстан:
обеспечить в месячный срок преобразование в установленном законодательством порядке открытого акционерного общества "Казатомпром" в Национальную атомную компанию "Казатомпром" (далее - Компания) в форме закрытого акционерного общества со стопроцентной долей государства;
передать в уставный фонд Компании государственные пакеты акций акционерных обществ, государственные доли в иных хозяйственных товариществах, а также имущественные комплексы государственных предприятий, занимающихся разведкой, добычей, переработкой урана и его соединений, производством ядерного топлива для атомных энергетических станций;
сформировать перечень и структуру активов Компании;
определить предметом деятельности Компании осуществление (при обеспечении интересов государства) разведки, добычи, переработки урана и его соединений, редких металлов, экспорта и импорта редких металлов, разведки и добычи подземных вод для водообеспечения процесса добычи урана, его соединений и редких металлов, производство ядерного топлива для атомных энергетических станций, реализацию продукции атомно-энергетического комплекса на мировом рынке, содержание и обслуживание государственного резерва ядерных материалов, а также содействие мониторингу геологической информации по урановым месторождениям республики и контролю за ее сохранностью и распространением;
привлекать в обязательном порядке Компании для экспертизы при рассмотрении вопросов о выдаче лицензий на разведку, добычу и переработку ураносодержащих материалов;
определить Компанию национальным оператором по экспорту и импорту урана и его соединений, ядерного топлива для атомных энергетических станций, специального оборудования и технологий, материалов двойного применения;
утвердить в месячный срок Положение о национальном операторе по экспорту и импорту урана и его соединений, ядерного топлива для атомных энергетических станций, специального оборудования и технологий, материалов двойного применения;
утвердить в установленном законодательством порядке учредительные документы Компании и обеспечить ее государственную регистрацию.  <*>
Сноска. В пункт 1 внесены изменения Указом Президента РК от 24 мая 2006 года N  122 .

2. Осы Жарлық қол қойылған күнiнен бастап күшiне енедi.
Қазақстан Республикасының
Президентi

2. Настоящий Указ вступает в силу со дня подписания.
Президент
Республики Казахстан