1998 жылды Халық бiрлiгi мен ұлттық тарих жылы деп жариялау туралы
Қазақстан Республикасы Президентiнiң Жарлығы 1997 жылғы 12 желтоқсандағы N 3790
Республика азаматтарының, қоғамдық бiрлестiктерi мен ұйымдарының көптеген өтiнiш-тiлектерiн ескере отырып, жалпы ұлттық татулық пен ұлттық тарихты зерделеудi қамтамасыз ету мақсатында қаулы етемiн:
1. 1998 жыл Халық бiрлiгi мен ұлттық тарих жылы деп жариялансын.
2. Қазақстан Республикасының Үкiметi:
1) Халық бiрлiгi мен ұлттық тарих жылын өткiзу жөнiнде Мемлекеттiк комиссия құратын болсын, 10 қаңтарға дейiнгi мерзiмде оның құрамы жөнiнде ұсыныс енгiзсiн.
Саяси партиялардың, қоғамдық бiрлестiктердiң, ұлттық-мәдени орталықтардың, дiни бiрлестiктердiң, шығармашылық ұйымдардың басшыларына мемлекеттiк комиссияның құрамына ену ұсынылсын.
Облыстардың, Ақмола, Алматы қалаларының әкiмдерi мен министрлiктердiң, мемлекеттiк комитеттер мен ведомстволардың басшыларына осы тәрiздi комиссиялар құру тапсырылсын;
2) 1998 жылғы 15 қаңтарға дейiнгi мерзiмде бұқаралық ақпарат құралдарында кеңiнен және уақтылы жария етiлуiн көздей отырып, тиiстi iс-шаралар жоспарын Мемлекет басшысының бекiтуiне табыс ететiн болсын;
3) Халық бiрлiгi мен ұлттық тарих жылына байланысты iс-шараларды қаржыландыру министрлiктер мен ведомстволар 1998 жылға арналған республикалық бюджетте көздеген қаражат есебiнен және шегiнде жүргiзiлсiн;
4) жаңа мемориалдар салу және тарихи маңызы бар мемориалдарды тиiстi қалпына келтiру жөнiнде шаралар қолдансын;
5) Республикалық ономастикалық комиссияға жекелеген елдi мекендер атауларын тарихи ақиқатқа сәйкес келтiрудi тапсырсын;
6) Халық бiрлiгi мен ұлттық тарих жылын өткiзу жөнiндегi Мемлекеттiк комиссияға жалпыұлттық татулық пен саяси қуғын-сүргiн құрбандарын еске алуды қамтамасыз ету жөнiндегi жұмысты жалғастыруды тапсырсын;
7) осы Жарлықты iске асыру жөнiнде өзге де тиiстi шараларды қолдансын.
3. Осы Жарлық жарияланған күнiнен бастап күшiне енедi.
Қазақстан Республикасының
Президентi

Об объявлении 1998 года Годом народного единства и национальной истории
Указ Президента Республики Казахстан от 10 декабря 1997 года N 3790
Учитывая многочисленные обращения граждан, общественных объединений и организаций Республики, в целях обеспечения общенационального согласия и изучения национальной истории ПОСТАНОВЛЯЮ:
1. Объявить 1998 год Годом народного единства и национальной истории.
2. Правительству Республики Казахстан:
1) образовать Государственную комиссию по проведению Года народного единства и национальной истории. В срок до 10 января внести предложения по ее составу.
Предложить войти в состав Государственной комиссии: руководителям политических партий, общественных объединений, национально-культурных центров, религиозных объединений, творческих организаций.
Поручить акимам областей, гг. Акмолы, Алматы и руководителям министерств, госкомитетов и ведомств образовать аналогичные комиссии;
2) представить в срок до 15 января 1998 года на утверждение Главе государства план соответствующих мероприятий, предусмотрев их широкое и своевременное освещение в средствах массовой информации;
3) финансирование мероприятий по Году народного единства и национальной истории производить за счет и в пределах средств, предусмотренных министерствами и ведомствами по республиканскому бюджету на 1998 год;
4) принять меры по сооружению новых и приведению в надлежащее состояние мемориалов исторической значимости;
5) поручить Республиканской ономастической комиссии привести в соответствие с исторической действительностью наименования отдельных населенных пунктов; P980368
6) поручить Государственной комиссии по проведению Года народного единства и национальной истории продолжить работу по обеспечению общенационального согласия и памяти жертв политических репрессий;
7) принять иные необходимые меры по реализации настоящего Указа.
3. Настоящий Указ вступает в силу со дня опубликования.
Президент
Республики Казахстан