Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдары жүйесін одан әрі оңтайландыру жөніндегі шаралар туралы
Қазақстан Республикасы Президентінің Жарлығы. 1998 жылғы 18 қыркүйек N 4073
Қазақстан Республикасында мемлекеттік басқару жүйесін одан әрі жетілдіру, мемлекеттік қызметшілер қызметінің тиімділігін арттыру және жауапкершілігін күшейту мақсатында қаулы етемін:
1. Мынадай мемлекеттік органдардың штат саны оларды қамтуға арналған тиісті шығыстармен қоса қысқартылсын:
1) Қазақстан Республикасының Ұлттық қауіпсіздік комитеті - офицерлік құрамдағы 1000 әскери қызметшіге;
2) Қазақстан Республикасының Бас прокуратурасы - 500 қызметкерге.
2. Қазақстан Республикасының Үкіметі Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарының штат санын офицерлік құрамдағы 1500 әскери қызметшіге оларды қамтуға арналған тиісті шығыстармен қоса қысқартуды қамтамасыз етсін.
3. Осы Жарлықтың 1, 2-тармақтарында аталған мемлекеттік органдардың босатылатын қызметкерлеріне Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген әлеуметтік кепілдіктер мен өтемдер беріледі деп белгіленсін.
4. Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін мемлекеттік орган ретінде Қазақстан Республикасының Мемлекеттік қызмет істері жөніндегі агенттігі (бұдан былай - Агенттік) құрылсын. см.U990280
5. Агенттікке мынадай негізгі міндеттерді орындау жүктелсін:
1) мемлекеттік қызмет жүйесін жетілдіру, мемлекеттік қызметшілердің еңбегін ұйымдастыру жөніндегі ұсыныстарды талдап жасау және шаралар қолдану;
2) мемлекеттік қызмет кадрларының жай-күйіне мониторинг жүргізу, соның ішінде мемлекеттік қызметтің кадрлық резервін қалыптастыру;
3) мемлекеттік қызмет кадрларын даярлау, қайта даярлау және біліктілігін арттыру, соның ішінде мемлекеттік қызмет жүйесі үшін қызметкерлер даярлауға мемлекеттік тапсырысты орналастыру;
4) мемлекеттік қызметшілердің еңбегіне ақы төлеу жүйесін жетілдіру жөніндегі жұмысты, оларды әлеуметтік-құқықтық қорғаудың өзге де шараларын ұйымдастыру;
5) мемлекеттік қызмет туралы заңдарды жетілдіру мәселелері жөніндегі ұсыныстарды талдап жасау және шаралар қолдану, соның ішінде мемлекеттік қызметке кіру, оны өткеру, мемлекеттік қызметшілерді аттестациялау мәселелері жөнінде нормативтік құқықтық актілерді әзірлеп, қабылдау;
6) мемлекеттік қызмет туралы заңдардың сақталуын бақылау, соның ішінде мемлекеттік қызметшілердің қызмет этикасы ережелерін сақтауын бақылау;
7) Қазақстан Республикасы Жоғары тәртіптік кеңесінің қызметін қамтамасыз ету.
6. Қазақстан Республикасының Президенті Әкімшілігінің құрылымында Қазақстан Республикасы Жоғары тәртіптік кеңесінің хатшылығы таратылсын.

О мерах по дальнейшей оптимизации системы государственных органов Республики Казахстан
Указ Президента Республики Казахстан от 18 сентября 1998 года № 4073
В целях дальнейшего совершенствования системы государственного управления в Республике Казахстан, повышения эффективности деятельности и усиления ответственности государственных служащих постановляю:
1. Сократить штатную численность с соответствующими расходами на их содержание следующих государственных органов:
1) Комитета национальной безопасности Республики Казахстан - на 1000 военнослужащих офицерского состава;
2) Генеральной прокуратуры Республики Казахстан - на 500 сотрудников.
2. Правительству Республики Казахстан обеспечить сокращение штатной численности органов внутренних дел Республики Казахстан на 1500 военнослужащих офицерского состава с соответствующими расходами на их содержание.
3. Установить, что высвобождаемым работникам государственных органов, перечисленных в пунктах 1, 2 настоящего Указа, предоставляются социальные гарантии и компенсации, предусмотренные законодательством Республики Казахстан.
4. Образовать Агентство Республики Казахстан по делам государственной службы (далее - Агентство) как государственный орган, непосредственно подчиненный и подотчетный Президенту Республики Казахстан.
5. Возложить на Агентство выполнение следующих основных задач:
1) выработку предложений и принятие мер по совершенствованию системы государственной службы, организации труда государственных служащих;
2) мониторинг состояния кадров государственной службы, в том числе формирование кадрового резерва государственной службы;
3) подготовку, переподготовку и повышение квалификации кадров государственной службы, в том числе размещение государственного заказа на подготовку работников для системы государственной службы;
4) организацию работы по совершенствованию системы оплаты труда государственных служащих, иных мер их социально-правовой защиты;
5) выработку предложений и принятие мер по вопросам совершенствования законодательства о государственной службе, в том числе разработку и принятие нормативных правовых актов по вопросам поступления на государственную службу, ее прохождения, аттестации государственных служащих;
6) контроль за соблюдением законодательства о государственной службе, в том числе контроль за соблюдением правил служебной этики государственных служащих;
7) обеспечение деятельности Высшего дисциплинарного совета Республики Казахстан.
6. Упразднить в структуре Администрации Президента Республики Казахстан секретариат Высшего дисциплинарного совета Республики Казахстан.

7. Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігі, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Кеңсесі, Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі, Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі бір ай мерзімде:
1) тиісті құрылымдық бөлімшелерді қайта құру мен штат санын қысқартуды осы штат санын Агенттікке бере отырып жүзеге асырсын;
2) Агенттікке осы Жарлықтың 7-тармағында аталған мемлекеттік органдардың қайта құрылатын құрылымдық бөлімшелерінің функциялары мен өкілеттіктерін, қажетті материалдық-техникалық құралдары мен өзге де мүлкін Агенттікке жүктелген міндеттер мен Агенттікке берілетін штат саны көлемінде табыс етсін;
3) өз құрылымы мен штат санын осы Жарлыққа сәйкес келтірсін.
8. "Қазақстан Республикасының Жоғары тәртіптік кеңесі туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 1997 жылғы 21 қазандағы N 3705 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының Жоғары тәртіптік кеңесі туралы ережеге мынадай өзгеріс енгізілсін:
4-тармақта "Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігінің Басшысы" сөздері "Қазақстан Республикасының Мемлекеттік қызмет істері жөніндегі агенттігінің төрағасы" сөздерімен алмастырылсын.
9. Қазақстан Республикасының Үкіметі бір ай мерзімде:
1) Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі Кеден комитетінің штат санын осы Жарлықтың 1, 2-тармақтарында аталған мемлекеттік органдардың штат санын қысқарту есебінен ұлғайтсын;
2) Агенттіктің қызметін 1998 жылға арналған республикалық бюджетте осы Жарлықтың 7-тармағында аталған мемлекеттік органдарды қамту үшін көзделген қаржы есебінен, осы органдардың штат санының, материалдық-техникалық құралдары мен өзге де мүлкінің Агенттікке берілетін бөлігін қамтуға бөлінген қаражат шегінде, қаржыландыруды қамтамасыз етсін;
3) жыл сайын республикалық бюджет жобасында Агенттікті қамтуға арнап қаражат көздейтін болсын;
4) өз актілерін осы Жарлыққа сәйкес келтірсін;
5) осы Жарлықтан туындайтын өзге де шаралар қолдансын.
10. Республика Президентінің Әкімшілігі, Республика Ұлттық қауіпсіздік комитеті, Республика Бас прокуратурасы бір ай мерзімде Мемлекет басшысының қарауына Қазақстан Республикасы Президентінің бұрын шығарылған актілерін осы Жарлыққа сәйкес келтіру туралы ұсыныстар енгізсін.
11. Агенттік бір ай мерзімде Мемлекет басшысының қарауына:
1) Қазақстан Республикасының Мемлекеттік қызмет істері жөніндегі агенттігі туралы ереженің жобасын;
2) Агенттіктің құрылымы мен жалпы штат саны жөнінде ұсыныстар енгізсін.

7. Администрации Президента Республики Казахстан, Канцелярии Премьер-Министра Республики Казахстан, Министерству финансов Республики Казахстан, Министерству труда и социальной защиты населения Республики Казахстан в месячный срок:
1) осуществить реорганизацию и сокращение штатной численности соответствующих структурных подразделений с передачей этой штатной численности Агентству;
2) передать Агентству функции и полномочия реорганизуемых структурных подразделений, необходимые материально-технические средства и иное имущество государственных органов, перечисленных в пункте 7 настоящего Указа, в объеме возложенных на Агентство задач и передаваемой Агентству штатной численности;
3) привести свою структуру и штатную численность в соответствие с настоящим Указом.
8. В Положение о Высшем дисциплинарном совете Республики Казахстан, утвержденное Указом Президента Республики Казахстан от 21 октября 1997 года № 3705 "О Высшем дисциплинарном совете Республики Казахстан", внести следующее изменение:
в пункте 4 слова "Руководитель Администрации Президента Республики Казахстан" заменить словами "Председатель Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы".
9. Правительству Республики Казахстан в месячный срок:
1) увеличить штатную численность Таможенного комитета Министерства финансов Республики Казахстан за счет сокращения штатной численности государственных органов, перечисленных в пунктах 1, 2 настоящего Указа;
2) обеспечить финансирование деятельности Агентства за счет ассигнований, предусмотренных республиканским бюджетом на 1998 год на содержание перечисленных в пункте 7 настоящего Указа государственных органов, в пределах средств, выделяемых на содержание передаваемых Агентству части штатной численности, материально-технических средств и иного имущества этих органов;
3) ежегодно предусматривать в проекте республиканского бюджета средства на содержание Агентства;
4) привести свои акты в соответствие с настоящим Указом;
5) принять иные меры, вытекающие из настоящего Указа.
10. Администрации Президента Республики, Комитету национальной безопасности Республики, Генеральной прокуратуре Республики в месячный срок внести на рассмотрение Главе государства предложения о приведении ранее изданных актов Президента Республики Казахстан в соответствие с настоящим Указом.
11. Агентству в месячный срок внести на рассмотрение Главе государства:
1) проект Положения об Агентстве Республики Казахстан по делам государственной службы;
2) предложения по структуре и общей штатной численности Агентства.

12. Осы Жарлықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне жүктелсін.
13. Осы Жарлық қол қойылған күнінен бастап күшіне енеді.
Қазақстан Республикасының
Президенті

12. Контроль за исполнением настоящего Указа возложить на Администрацию Президента Республики Казахстан.
13. Настоящий Указ вступает в силу со дня подписания.
Президент
Республики Казахстан