"Қазақстан Республикасының Ішкіісмині жүйесінің республикалық және жергілікті бюджет есебінен ұсталатын мемлекеттік мекемелерінде бухгалтерлік есеп жүргізу туралы"
Бұйрық Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі 2000 жылғы 3 сәуір N 174 Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2000 жылғы 17 сәуірде тіркелді Тіркеу N 1112. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің м.а. 2013 жылғы 5 қаңтардағы № 7 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Ішкі істер министрінің м.а. 05.01.2013 № 7 бұйрығымен (01.01.2013 бастап қолданысқа енгізіледі).
Қазақстан Республикасының Ішкіісмині жүйесінің республикалық және жергілікті бюджет есебінен ұсталатын мемлекеттік мекемелерінде бухгалтерлiк есеп жүргiзудi ұйымдастыру мақсатында БҰЙЫРАМЫН:
1. Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi Қазынашылық департаментiнiң 1998 жылғы 27 қаңтардағы N 30 бұйрығымен (оның өзгерiстерiмен және толықтыруларымен) бекiтiлген, мемлекеттiк мекемелердегi бухгалтерлiк есеп жөнiндегi Нұсқаулық басшылыққа алу және орындау үшiн жариялансын.
2. Мыналар ескерiлсiн:
1) республикалық және жергiлiктi бюджеттер бойынша шығыс сметаларын орындаудың бухгалтерлiк есебi жоғарыда көрсетiлген Нұсқаулықта көзделген шоттардың жоспары бойынша жеке баланстарда жүргiзiледi. Демеушiлiк және қайырымдылық көмек шотына және депозиттiк шотқа түсетiн ақша сомаларының бухгалтерлiк есебi бюджеттiк есептiң бiртұтас балансында жүргiзiледi;
2) Комитеттерде, Департаменттерде және Iшкіісминнiң, ІІББ-IIБ-нiң орталықтандырылған бухгалтерияларында, Iшкiiсминнiң оқу орындарында шығыс сметаларын орындаудың бухгалтерлiк есебi осы бұйрықтың N 1 қосымшасына сәйкес ордерлiк-журналдық нысан бойынша, ал Iшкi әскерлер қолбасшысының бас басқармасын қоса алғандағы қалған органдар мен бөлiмшелерде - жоғарыда аталған Нұсқаулыққа сәйкес есептiң ордерлiк-мемориалдық нысаны бойынша жүзеге асырылады;
3) арттехқару құралдары (брондытанк техникасы, атыс қаруы, оптикалық құралдар, жеке брондықорғаныс құралдары, әскери-химиялық мүлiктер, радиациялық және химиялық барлау құралдары, инженерлiк қарулану құралдары) активтерге жатады және "Машиналар мен жабдықтар" деген 013-кiшi шотта ескерiледi;
4) бiр жылдан аз қызмет еткен арттехқару құралдары олардың құнына қарамастан; сатып алу бағасы бойынша бiрлiгi үшiн құны есептiк көрсеткiштiң 40 есесiне дейiнгi арттехқару құралдары олардың қызмет ету мерзiмiне қарамастан; Қазақстан Республикасының Iшкiiсминi жүйесi органдарының және бөлiмшелерiнiң қатардағы және басшы құрам адамдарына, әскери қызметшiлерiне арналған заттық мүлiктер мен нысандық киiмдер құнына және қызмет еткен мерзiміне қарамастан активтерге жатпайды және арзан бағалы және тез тозатын заттар құрамында ескерiледi;

О ведении бухгалтерского учета в государственных учреждениях системы МВД Республики Казахстан, содержащихся за счет республиканского и местных бюджетов
Приказ Министра Внутренних Дел Республики Казахстан от 3 апреля 2000 года N 174. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 17.04.2000 г. за N 1112. Утратил силу приказом и.о. Министра внутренних дел Республики Казахстан от 5 января 2013 года № 7
Сноска. Утратил силу приказом и.о. Министра внутренних дел РК от 05.01.2013 № 7 (вводится в действие с 1 января 2013 года).
В целях организации ведения бухгалтерского учета в государственных учреждениях системы МВД Республики Казахстан, содержащихся за счет республиканского и местных бюджетов, приказываю:
1. Объявить для руководства и исполнения Инструкцию по бухгалтерскому учету в государственных учреждениях, утвержденную приказом Департамента казначейства Министерства финансов Республики Казахстан от 27 января 1998 года N 30 (с изменениями и дополнениями к нему).
2. Принять к сведению, что:
1) бухгалтерский учет исполнения смет расходов по республиканскому и местным бюджетам ведется на отдельных балансах по плану счетов, предусмотренному вышеуказанной Инструкцией. Бухгалтерский учет денежных сумм, поступающих на счет для спонсорской и благотворительной помощи и депозитный счет, ведется на едином балансе бюджетного учета;
2) бухгалтерский учет исполнения смет расходов в Комитетах, Департаментах и централизованных бухгалтериях МВД, ГУВД-УВД, учебных заведениях МВД осуществляется по журнально-ордерной форме в соответствии с приложением N 1 настоящего приказа, в остальных органах и подразделениях, включая Главное управление Командующего внутренними войсками, - по мемориально-ордерной форме учета в соответствии с вышеназванной Инструкцией;
3) средства арттехвооружения (бронетанковая техника, стрелковое оружие, оптические приборы, средства индивидуальной бронезащиты, военно-химическое имущество, средства радиационной и химической разведки, средства инженерного вооружения) относятся к активам и учитываются на субсчете 013 "Машины и оборудование";
4) средства арттехвооружения, служащие менее одного года, независимо от их стоимости; средства арттехвооружения стоимостью до 40-кратного расчетного показателя за единицу по цене приобретения, независимо от срока их службы; вещевое имущество и форменное обмундирование для лиц рядового и начальствующего состава, военнослужащих органов и подразделений системы МВД Республики Казахстан, независимо от стоимости и срока службы, не относятся к активам и учитываются в составе малоценных и быстроизнашивающихся предметов;

5) арттехқару құралдары бойынша тозуы анықталмайды;
6) "Оқу, ғылыми және басқа да мақсаттарға арналған материалдар" деген 060-кiшi шотта, сондай-ақ оқ-дәрiлер, белсендi өңдеу, арнайы өңдеу және дегазация құралдары ескерiледi;
7) "Депозиттiк сомалар бойынша есеп айырысулар" деген 174-кiшi шотта алынып қойылған сомалар және сотталғандар мен тергеу қамауындағы адамдардың жеке ақшасы ескерiледi.
8) "Депозиттiк сомалар бойынша есеп айырысулар" деген 174-кiшi шоттың дебетiне орындау парақтары бойынша сотталғандардың еңбекақысынан, зейнетақысынан, жәрдемақысынан және өзге де кiрiстерiнен ұсталған сомалар, сондай-ақ сотталғандардың Қазақстан Республикасының нормативтiк құқықтық актiлерiнде көзделген мынадай шығындарға:
- тамақ өнiмдерi мен бiрiншi кезекте қажет заттарды сатып алуға;
- жақын туысқандарына және өзге де адамдарға ақшалай аударымдар жiберуге;
- қалааралық телефон арқылы сөйлесулерiн төлеуге;
- сауда желiсi арқылы әдебиеттер сатып алуға, газеттер мен журналдарға жазылуға жұмсаған қаражаттары жазылады.
Бұл ретте 17, 18-шоттардың тиiстi кiшi шоттары кредиттеледi.
9) 174-кiшi шоттың кредитiне жалақы, зейнетақы, жәрдемақы және сотталғандар мен тергеу қамауындағы адамдардың жеке есеп шоттарына қабылданған өзге де кiрiстер жазылады;
10) "Аванстық төлемдер тәртiбiндегi есеп айырысулар" деген 179-кiшi шотта көрсеткен қызметтерi үшiн түзеу мекемелерiндегi сотталғандардың шаруашылық жүргiзушi субъектiлермен есеп айырысулары есепке алынады;
11) Түзеу мекемелерiндегi сотталғандардың орындаған жұмыстары үшiн ақшалай қаражаттар "Депозиттiк шот" деген 112-кiшi шотқа келiп түскенде 112-кiшi шот дебеттеледi және 179-кiшi шот кредиттеледi;
12) "Орындалған жұмыстар үшiн басқа да есеп айырысулар" деген 189-кiшi шотта түзеу мекемелерiндегi сотталғандармен жалақы, зейнетақы, жәрдемақы және өзге де кiрiстер бойынша есеп айырысулар есепке алынады;
13) 189-кiшi шоттың кредитiне берiлетiн жалақының, зейнетақының, жәрдемақының және өзге де кiрiстердiң сомалары жазылады, бұл ретте 179-кiшi шот дебеттеледi;
14) 189-кiшi шоттың дебетiне сотталғанның және тергеу қамауындағы адамның жеке есеп шотына қабылданған жалақысы, зейнетақысы мен өзге де кiрiстерi жазылады, бұл ретте 174-кiшi шот кредиттеледi.
15) "Iшкi iстер органдарынан босатылған адамдармен заттай мүлiктер және арнайы киiмдер үшiн есеп айырысулар" деген 16-баланстан тыс шотта Қазақстан Республикасы Iшкiiсминiнiң нормативтiк құқықтық актiлерiне сәйкес iшкi iстер органдарынан босатылған адамдармен (есепке алу "Қайтарылмаған материалдық құнды заттар үшiн оқушылар мен студенттердiң қарызы" деген 07-баланстан тыс шотта жүргiзiлетiн оқу орындарының курсанттары мен тыңдаушыларын қоспағанда) заттай мүлік үшін есеп
айырысулар ескеріледі.

5) по средствам арттехвооружения износ не определяется;
6) на субсчете 060 "Материалы для учебных, научных и других целей" учитываются также боеприпасы, средства активной обработки, спецобработки и дегазации;
7) на субсчете 174 "Расчеты по депозитным суммам" учитываются изъятые суммы и личные деньги осужденных и следственно арестованных лиц;
8) в дебет субсчета 174 "Расчеты по депозитным суммам" записываются удержанные суммы из заработка, пенсий, пособий и иных доходов осужденных по исполнительным листам, а также использованные осужденными средства на следующие расходы, предусмотренные нормативными правовыми актами Республики Казахстан:
- приобретение продуктов питания и предметов первой необходимости;
- отправление денежных переводов близким родственникам и иным лицам;
- оплату междугородних телефонных переговоров;
- приобретение через торговую сеть литературы, подписку на газеты и журналы.
При этом кредитуются соответствующие субсчета счетов 17, 18;
9) в кредит субсчета 174 записываются зарплата, пенсия, пособия и иные доходы, зачисленные на лицевые счета осужденных и следственно- арестованных лиц;
10) на субсчете 179 "Расчеты в порядке авансовых платежей" учитываются расчеты с хозяйствующими субъектами за оказанные услуги осужденными исправительных учреждений;
11) при поступлении денежных средств на субсчет 112 "Депозитный счет" за выполненные работы осужденными исправительных учреждений дебетуется субсчет 112 и кредитуется субсчет 179;
12) на субсчет 189 "Другие расчеты за выполненные работы" учитываются расчеты с осужденными исправительных учреждений по заработной плате, пенсиям, пособиям и иным доходам;
13) в кредит субсчета 189 записываются суммы начисленной заработной платы, пенсии, пособий и иных доходов, при этом дебетуется субсчет 179;
14) в дебет субсчета 189 записываются зачисленные на лицевой счет осужденного и следственно арестованного лица заработная плата, пенсия, пособия и иные доходы, при этом кредитуется субсчет 174;
15) на забалансовом счете 16 "Расчеты за вещевое имущество и спецодежду с лицами, уволенными из органов внутренних дел" учитываются расчеты за вещевое имущество с лицами, уволенными из органов внутренних дел (за исключением курсантов и слушателей учебных заведений, учет по которым ведется на забалансовом счете 07 "Задолженность учащихся и студентов за невозвращенные материальные ценности"), в соответствии с нормативными правовыми актами МВД Республики Казахстан.

3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы
Ішкіісминінің Қаржымен қамтамасыз ету департаментіне (А.С. Майсаканов)
жүктелсін.
4. Осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде
тіркелген күннен бастап күшіне енеді.
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрі-
Ішкі әскерлер қолбасшысы
генерал-лейтенант
"Келісілді"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
Қазынашылық комитетінің
төрағасының міндетін
атқарушы
Қазақстан Республикасы Iшкiiсминiнiң
2000 ж. 3 сәуір N 174
бұйрығына N 1 қосымша
ОРДЕРЛIК-ЖУРНАЛДЫҚ НЫСАН БОЙЫНША
ЕСЕПКЕ АЛУ РЕГИСТРЛЕРIН ЖҮРГIЗУ ТӘРТIБI
1. Ордерлiк-журналдық нысанда мынадай есепке алу регистрлерi
қолданылады: ордер-журналдар, ведомостер және әзiрлеме кестелер.
Есепке алудың ордерлiк-журналдық нысанының регистрлер құрамы
---------------------------------------------------------------------------
номерлерi         !                 Атауы және мақсаты
---------------------------------------------------------------------------
ордер-  ! ведомос. !
журналдар.! тердiң   !
дың    !          !
---------------------------------------------------------------------------
1     !    2     !                           3
---------------------------------------------------------------------------
1          1      Касса-шоты (12) бойынша
2          2      Бюджеттiк, депозиттiк шоттар мен демеушiлiк және
қайырымдылық көмек шоттары бойынша (09, 10, 11)
Қоса салу парағы
3                 "Басқа да ақшалай қаражаттар" деген (13) шот бойынша
4                 Активтер, активтердiң тозуы және активтердегi қорлар
(01, 02, 25) шоттары бойынша
Қоса салу парағы
5                 Қаржыландырудың, қорлардың және белгiлi бiр мақсатқа
жұмсалатын қаржылардың (14, 23, 24) шоттары бойынша
6                 Атқарылған жұмыстар және көрсетiлген қызметтер үшiн
жеткiзiп берушiлермен, мердiгерлермен және тапсырма
берушiлермен, әртүрлi дебиторлармен және
кредиторлармен есеп айырысулар (15, 17) шоттары
бойынша
7                 Есеп беретiн адамдармен есеп айырысулар (16) бойынша
8                 Материалдық шоттар және есеп айырысулар мен
шығындардың шоттары (03, 04, 05, 06, 08, 18, 19, 20,
21) бойынша
9                 Арзан бағалы немесе жылдам тозатын заттар (07, 26)
бойынша
Қоса салу парағы
3      Атқарылған жұмыстар және көрсетiлген қызметтер үшiн
жеткiзiп берушiлермен, мердiгерлермен және тапсырма
берушiлермен, әртүрлi дебиторлармен және
кредиторлармен есеп айырысулар (15, 17) шоттары
бойынша
4      Материалдар қозғалысының есеп-шоттары (03, 05)
бойынша
Әзiрлеме кестесi:
1. Штаттық персоналды ақшалай қамсыздандыру
жөнiндегi есеп айырысулар

3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на Департамент
финансового обеспечения МВД Республики Казахстан (Майсаканов А.С.).
4. Настоящий приказ вступает в силу со дня регистрации в Министерстве
юстиции Республики Казахстан.
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
"Согласовано"
И.О. Председателя Комитета казначейства
Министерства финансов Республики Казахстан
Приложение N 1
к приказу МВД РК
от 3 апреля 2000 г. N 174
Порядок ведения учетных регистров
по журнально-ордерной форме
1. При журнально-ордерной форме применяются следующие учетные
регистры: журналы-ордера, ведомости и разработочные таблицы.
Состав регистров журнально-ордерной формы учета.
---------------------------------------------------------------------------
номера            !
---------------------!
Журналов-!Ведомостей !         Наименование и назначение
ордеров !           !
---------------------------------------------------------------------------
1    !     2     !                        3
---------------------------------------------------------------------------
1          1        По счету - касса (12)
2          2        По бюджетным, депозитным счетам и счетам для
спонсорской и благотворительной помощи (09,10,11)
Вкладной лист
3                   По счету "Прочих денежных средств" (13)
4                   По счетам - активы, износ активов и фонды в
активах (01, 02, 25)
Вкладной лист
5                   По счетам финансирования, фондов и средств
целевого назначения (14, 23, 24)
6                   По счетам расчетов с поставщиками, подрядчиками и
заказчиками за выполненные работы и оказанные
услуги, с разными дебиторами и кредиторами (15,17)
7                   По расчетам с подотчетными лицами (16)
8                   По материальным счетам и счетам расчетов и
расходов (03,04,05,06,08,18,19,20,21)
9                   По малоценным и быстроизнашивающимся предметам
(07, 26)
Вкладной лист
3        По счетам расчетов с поставщиками, подрядчиками и
заказчиками за выполненные работы и оказанные
услуги с разными дебиторами и кредиторами (15,17)
4        По счетам движения материалов (03-06)
Разработочная таблица:
1. Расчетов по денежному содержанию штатного
персонала

2. Шифрды ашу парағы
Парақты Бас кiтап
Есепке алу регистрлерiн құру негiзiне шаруашылық операцияларды тiркеудiң кредиттiк белгiсi қойылған. Алайда, ерекшелiк ретiнде кассалық операциялар (1-ордер-журнал, 1-ведомость) мен демеушiлiк және қайырымдылық көмек үшiн шотқа келiп түсетiн бюджеттiк қаражаттар мен ақшалай сомалардың қозғалысы жөнiндегi операциялар және депозиттiк шот (2-ордер-журнал, 2-ведомость) дебет бойынша да, кредит бойынша да тiркеледi, яғни ордер-журнал мен қосымша ведомость бiр регистрге бiрiктiрiледi. Ордер-журналдарды осылайша құру ақшалай қаражат қозғалысына бақылау жасау үшiн қажет.
Ордерлiк-журналдық нысанды қолдану кезiнде активтердiң аналитикалық есебi бойынша инвентарлық карточкалар, тауарлық-материалдық құндылықтарды есепке алу жөнiндегi карточкалар, айналым және сальдолық ведомостер жүргiзiледi.
КАССАЛЫҚ ОПЕРАЦИЯЛАРДЫҢ ЕСЕБI.
12-шот бойынша 1-ордер-журнал және ведомость
2. Кассалық операциялардың есебi 1-ордер-журнал мен 1-ведомосте жүзеге асырылады. Жазулар кассирдiң есебi негiзiнде, бухгалтерлiк қызмет олардағы: қосымшалары болатын кассалық ордерлердi, құжаттардың дұрыс толтырылуын; ордерлерге қоса берiлген құжаттар мөртабанмен немесе төлем жасалғаны туралы кассирдiң белгiсiмен жабылған-жабылмағанын алдын ала тексередi.
Есеп тексерiлгеннен кейiн әрбiр кiрiс және кассалық ордерге кiшi шоттың дебеттелген немесе кредиттелген нөмірi, аналитикалық есеп ерекшелiгiнiң номерi қойылады. Корреспонденциялаушы шоттардың дәл осындай белгiсi кассирдiң есебiнде әрбiр сомаға қарсы қойылады. Кассирдiң есебi бойынша кiрiс және шығыс сомалары аттас корреспонденциялаушы (дебеттелген немесе кредиттелген) шоттар бойынша есептеледi және кiрiс операциялары 12-шот бойынша 1-ведомосте, шығындар - 1-ордер-журналда жазылады.
"Бюджет бойынша шығындар" деген 20-шоттың дебетi және кредитiне қатысты сомалар ерекшелiктерi бойынша 2-нысандағы шифрдi ашу парақтарына жазылады.
Ай аяқталғаннан кейiн 1-ордер-журналда және 1-ведомосте жиыны есептеледi.
1-ордер-журналдың деректерi Бас кiтапқа мынадай тәртiппен көшiрiледi: алдымен Бас кiтаптың "Кредит бойынша айналым" деген бағанына есептiк айдың жолы бойынша 12-шоттың кредиттiк айналымы жазылады.
Дебеттiк айналымдар Бас кiтаптың тиiстi корреспонденциялаушы шоттар үшiн бөлiнген беттерiне жазылады.
1-ведомостiң жиыны Бас кiтапқа таратылып жазылмайды, ол басқа да есепке алу регистрлерiмен салыстыру үшiн қызмет етедi.
БЮДЖЕТТIК ҚАРАЖАТТЫҢ, ДЕМЕУШIЛIК ПЕН
ҚАЙЫРЫМДЫЛЫҚ КӨМЕК ШОТЫНА КЕЛІП ТҮСКЕН
АҚШАЛАЙ СОМАЛАРДЫҢ ҚОЗҒАЛЫСЫ БОЙЫНША
ОПЕРАЦИЯЛАРДЫ ЕСЕПКЕ АЛУ ЖӘНЕ ДЕПОЗИТТIК ШОТ.

2. Листок-расшифровка
___________________________________________________________________________
Главная книга в листах
В основу построения учетных регистров положен кредитовый признак регистрации хозяйственных операций. Однако, в виде исключения, кассовые операции (журнал-ордер 1, ведомость 1) и операции по движению бюджетных средств, денежных сумм, поступающих на счет для спонсорской и благотворительной помощи и депозитный счет (журнал-ордер 2, ведомость 2) регистрируются как по дебету, так и по кредиту счетов, то есть в одном регистре совмещены журнал-ордер и вспомогательная ведомость. Такое построение журналов-ордеров необходимо для осуществления контроля за движением денежных средств.
При применении журнально-ордерной формы ведутся инвентарные карточки по аналитическому учету активов, карточки по учету товарно-материальных ценностей, оборотные и сальдовые ведомости.
Учет кассовых операций.
Журнал-ордер 1 и ведомость 1 по счету 12
2. Учет кассовых операций осуществляется в журнале-ордере 1 и ведомости 1. Записи производятся на основании отчетов кассира, в которых бухгалтерской службой предварительно проверяются: кассовые ордера с приложениями; правильность оформления документов; погашены ли приложенные к ордерам документы штампом или отметкой кассира об оплате.
После проверки отчета на каждом приходном или расходном кассовом ордере проставляется номер дебетуемого или кредитуемого субсчета и указывается номер специфики аналитического учета. Такая же разметка корреспондирующих счетов производится в отчете кассира против каждой суммы. Суммы прихода и расхода по отчетам кассира подсчитываются по одноименным корреспондирующим (дебетуемым и кредитуемым) счетам и записываются - приходные операции в ведомости 1, расходные - в журнале- ордере 1 по счету 12.
Суммы, относимые в дебет и кредит счета 20 "Расходы по бюджету" записываются по спецификам в листках-расшифровках формы 2.
По окончании месяца в журнале-ордере 1 и ведомости 1 подсчитываются итого.
Данные журнала-ордера 1 переносятся в Главную книгу в следующем порядке: первоначально записывается кредитовый оборот счета 12 в графу "Оборот по кредиту" Главной книги, по строке отчетного месяца.
Дебетовые обороты записываются на страницах главной книги, отведенных для соответствующих корреспондирующих счетов.
Итоги ведомости 1 в Главную книгу не разносятся, а служат для сверки с другими учетными регистрами.
Учет операций по движению бюджетных средств,
денежных сумм, поступающих на счет для
спонсорской и благотворительной помощи и депозитный счет.

09, 10, 11 шот бойынша 2-ордер-журнал және 2-ведомость
3. Жазбалар 2-ордер-журналға және 2-ведомостке Қазынашылық органының көшiрмелерi мен олардың қоса берiлген бастапқы құжаттары негiзiнде жазылады.
Ақшаның келiп түсуi жөнiндегі де, төлемдер жөнiндегi де құжаттар осы есептiк айдың шегiнде бiрiншi номерден бастап өсу тәртiбi бойынша номерленедi. Әр құжаттың жоғарғы оң жақ бұрышында реттiк номерi және корреспонденциялаушы шоттың номерi, ал қажет болған жағдайларда ерекшелігi мен кiшi шоттың номерi көрсетiледi.
Қазынашылық органының көшiрмелерiнде белгiлер қойылады - сол жағында, әрбiр сомаға қарсы құжаттың реттiк номерi, оң жағында - корреспонденциялаушы шоттың номерi көрсетiледi. Содан соң келiп түскен және есептен шығару сомалары бiртектес корреспонденциялаушы шоттар бойынша (қажет болғанда ерекшелiктерi мен кiшi шоттар бойынша) есептеледi және жиынды деректер есепке алу регистрiнде жазылады. Қазынашылық органының әрбiр көшiрмесi 2-ордер-журналда жеке жол бойынша көрсетiледi.
Ай аяқталғаннан кейiн 2-ордер-журналдың жиыны Қазынашылықтың аумақтық органының N 032-А нысанды "Республикалық бюджет бойынша алынған мiндеттемелердi ескере отырып, бюджеттiк топтастыру ерекшелiктерi бойынша бөлiнген лимиттер мен кассалық шығындардың қозғалысы ведомосiмен"
салыстырылады.
2-ведомостiң жиыны Бас кiтапқа таратылып жазылмайды, ол несиелiк
белгiсi бойынша есепке алу регистрлерiмен салыстырылады.
"Бюджет бойынша шығындар" деген 20-шоттың дебетi мен кредитiне
жатқызылатын сомалар ерекшелiктерi бойынша 2-нысанды шифрдi ашу
парақтарында жазылады.
БАСҚА ДА АҚШАЛАЙ ҚАРАЖАТТАРДЫ ЕСЕПКЕ АЛУ.
13-шот бойынша 3-ордер-журнал
4. 3-ордер-журналға қазынашылық органының корреспонденциялаушы
шоттардың тұрғысында 2-ордер-журналды толтыру жөнiнде жазылған тәртiптегi
көшiрмелерi негiзiнде жазбалар жүргiзiледi.
Ай аяқталғаннан кейiн 3-ордер-журналдың жиыны Бас кiтапқа көшiрiледi.
Қаражаттардың айдың басы мен аяғындағы қалдықтары кiшi шоттар тұрғысында
және жалпы 13-шот бойынша 3-ордер-журналдың соңғы бетiнде келтiрiледi.
ОПЕРАЦИЯЛАРДЫ АКТИВТЕР МЕН ҚОРЛАРДЫҢ
ҚОЗҒАЛЫСЫ БОЙЫНША ЕСЕПКЕ АЛУ.
01, 02, 25-шоттар 4-ордер-журнал
5. 4-ордер-журналда "Активтер" деген 01, "Активтердiң тозуы" деген 02 және "Активтердегi қор" деген 25-шоттар бойынша операциялар көрсетiледi. Ордер-журнал екi бөлiмнен тұрады: бiрiншi бөлiмде "Активтердiң және материалдық құндылықтардың қозғалысы туралы есеп беру" деген жылдық есептiң 5 нысанын толтыру үшiн қажеттi тұрғыда активтердiң келiп түсуi мен есептен шығарылуы бөлiп көрсетiле отырып, 01-шоты бойынша операциялар жазылады.
"Активтер" деген 01-шоттың кредитi бойынша жазбалар "Мемлекеттiк мекемелерде активтердi есептен шығару актiсi" деген ОС-3 (бюдж) және "Автокөлiк құралдарын есептен шығару актiсi" деген ОС-4 типтiк нысандар жөнiндегi актiлердiң негiзiнде жазылады, бұл ретте құжаттың реттiк номерi мен қысқаша мәтiнi көрсетiледi. 4-ордер-журналдың талдау деректерiнiң негiзiнде жылдық есеп берудің 5 нысаны толтырылады. Ай аяқталғаннан кейiн 4-ордер-журналдың жиыны Бас кiтапқа көшiрiледi.
ВЕДОМСТВО IШIНДЕГI ЕСЕП АЙЫРЫСУЛАРДЫ,
ҚАРЖЫЛАНДЫРУ БОЙЫНША ЕСЕПКЕ АЛУ

Журнал-ордер 2 и ведомость 2 по счету 09, 10, 11
3. Записи в журнал-ордер 2 и ведомость 2 производятся на основании выписок органа Казначейства и приложенных к ним первичных документов.
Документы, как по поступлению денег, так и по платежам, нумеруются в пределах данного отчетного месяца в возрастающем порядке, начиная с первого номера. В правом верхнем углу каждого документа проставляется порядковый номер и номер корреспондирующего счета, а в необходимых случаях указывается номер специфики и субсчета.
На выписках органа Казначейства делаются отметки - с левой стороны, против каждой суммы указывается порядковый номер документа, с правой стороны - номер корреспондирующего счета. Затем суммы поступлений и списания подсчитываются по однородным корреспондирующим счетам (при необходимости по спецификам и субсчетам) и итоговые данные записываются в учетный регистр. Каждая выписка органа Казначейства отражается в журнале-ордере 2 по отдельной строке.
По окончании месяца итоги журнала-ордера 2 сверяются с "Ведомостью движения выделенных лимитов и кассовых расходов по спецификам бюджетной классификации с учетом взятых обязательств по республиканскому бюджету" ф. N 032-А территориального органа Казначейства.
Итоги ведомости 2 в Главную книгу не разносятся, а сверяются с учетными регистрами по кредитовому признаку.
Суммы, относимые в дебет и кредит счета 20 "Расходы по бюджету" записываются по спецификам в листках-расшифровках формы 2.
Учет прочих денежных средств.
Журнал-ордер 3 по счету 13
4. Записи в журнал-ордер 3 производятся на основании выписок органа казначейства в разрезе корреспондирующих счетов в порядке, изложенном по заполнению журнала-ордера 2.
По окончании месяца итоги журнала-ордера 3 переносятся в Главную книгу. Остатки средств на начало и конец месяца в разрезе субсчетов и в целом по счету 13 приводятся на последней странице журнала-ордера 3.
Учет операций по движению активов и фондов.
Журнал-ордер 4 по счетам 01, 02, 25
5. В журнале-ордере 4 отражаются операции по счетам 01 "Активы", 02 "Износ активов" и 25 "Фонд в активах". Журнал-ордер состоит из двух разделов: в первом разделе записываются операции по счету 01, с выделением поступления и списания активов в разрезе, необходимом для составления формы 5 годового отчета "Отчет о движении активов и материальных ценностей".
Записи по кредиту счета 01 "Активы" производятся на основании актов по типовым формам ОС-3 (бюдж) "Акт на списание активов в государственных учреждениях" и ОС-4 "Акт на списание автотранспортных средств", при этом указывается порядковый номер документа и краткий текст. На основании аналитических данных журнала-ордера 4 составляется форма 5 годового отчета.
По окончании месяца итоги журнала-ордера 4 переносятся в Главную книгу.
Учет внутриведомственных расчетов
по финансированию.

14, 23, 24-шоттар бойынша 5-ордер-журнал
6. "Ведомство iшiндегi есеп айырысулар" деген 14, "Қаржыландыру" деген 23, "Мақсатты түрдегi қорлар мен қаражаттар" деген 24 шоттар бойынша операциялар 5-ордер-журналда ескерiледi.
Осы ордер-журналда синтетикалық есеп (бет жағы) пен 23, 24 шоттар бойынша аналитикалық есеп бiрге жазылады.
Операциялар жазбасы бастапқы құжаттардың немесе құрама есептердiң, ал 1 және 2-ведомостер бойынша бiр айдың жиындары негiзiнде жүргiзiледi.
Бiр айдағы жазбалар мен 5-ордер-журналдағы жиындарды қорытындылау аяқталғаннан кейiн деректер Бас кiтапқа көшiрiледi.
Басқа ордер-журналдарда ескерiлген 23, 24 шоттардың дебетi бойынша айналымдар аналитикалық есептiң кiшi шоттары тұрғысында бiр айдың жиындарында да көрсетiледi.
Есеп берулердi толтыру үшiн қажеттi деректердi алу мақсатында кестелерде есептiк айдың жыл басынан бергi өсiмдi жиындарының айналымдары келтiрiледi. "Мемлекеттiк мекемелердiң шығындарына және басқа да iс-шараларға бюджеттен қаржыландыру" деген 230 кiшi шот бойынша мекемелер (ұйымдар) арасындағы өзара есеп айырысулар және басқа да есеп айырысулар бойынша операцияларды 3-ведомосте алдын ала тiркеуге рұқсат етiледi. 5-ордер-журнал ведомостiң жиынды деректерiнiң негiзiнде толтырылады.
5-ордер-журнал шахматтық тәртiппен есептеледi. Бас кiтапқа жазу
кезiнде 14, 23, 24-шоттардың кредиттiк айналымдары осы кiтаптың "Кредит
бойынша айналым" деген бағаны бойынша көрсетiледi.
5-ордер-журналдың дебеттiк айналымдары Бас кiтаптың "Дебет бойынша
айналым" деген тарауында бөлiнген бағандардағы тиiстi шоттар бойынша
көшiрiп жазылады.
ЕСЕП АЙЫРЫСУЛАРДЫ ЕСЕПКЕ АЛУ.
15, 17-шоттар бойынша 6-ордер-журнал
7. 6-ордер-журнал атқарылған жұмыстар мен көрсетiлген қызметтер үшiн
жеткiзiп берушiлермен, мердiгерлермен және тапсырыс берушiлермен, басқа да
төлемдер бойынша, дебиторлармен және кредиторлармен есеп айырысуларды
есепке алуға арналған.
Жазбалар 3-ведомостiң жиынды деректерi негiзiнде жүргiзiледi. Ай
аяқталғаннан кейiн 6-ордер-журналдың жиынды деректерi Бас кiтапқа
көшiрiледi.
ЕСЕП БЕРЕТIН АДАМДАРМЕН ЕСЕП АЙЫРЫСУЛАРДЫ
ЕСЕПКЕ АЛУ.
16-шот бойынша 7-ордер-журнал
8. Есеп беретiн адамдармен 16-шотта көрсетiлетiн есеп айырысуларды есепке алу үшiн жазбалардың бiртұтас жүйесiндегi синтетикалық және аналитикалық есеп қамтамасыз етiлетiн 7-ордер-журнал арналады. Аналитикалық есеп бойынша берiлген жекелеген сомалар бойынша жүргiзiледi және позициялық тәсiлмен жүзеге асырылады. Әрбiр жекелеген жол бойынша бекiтiлген аванстық есеп беру негiзiнде берiлген аванс, шығын сомалары, сондай-ақ пайдаланылмаған аванстың қайтарылған сомасы немесе шығындардың қайтарылған сомасы көрсетiледi.
Әрбiр аванстық есеп беруге жеке жолмен осы айдағы кезектi реттiк номер берiледi. Есепке алу регистрiндегi жазбаға дейiн, аванстық есепте баланстық шоттар номерлерiнiң белгiсi қойылады, ал олардың дебетiне шығынның тиiстi сомалары жатқызылуы тиiс.
Әрбiр жеке шотқа (есеп беретiн адам) жолдардың қажеттi саны бөлiнедi.
7-ордер-журналға жазбалар бастапқы құжаттардың (кiрiс және шығыс кассалық ордерлердiң, аванстық есеп берулердiң және т.б.) негiзiнде жүргiзiледi.
Ай аяқталғанда 7-ордер-журналдың деректерi есептеледi және жиынды деректер Бас кiтапқа енгiзiледi.
БЮДЖЕТ БОЙЫНША ШЫҒЫНДАР СМЕТАСЫН
ОРЫНДАУ ЖӨНIНДЕГI ОПЕРАЦИЯЛАРДЫ ЕСЕПКЕ АЛУ.
03, 04, 05, 06, 08, 18, 19, 20, 21-шоттар бойынша 8-ордер-журнал

Журнал-ордер 5 по счетам 14, 23, 24
6. Операции по счетам 14 "Внутриведомственные расчеты", 23 "Финансирование", 24 "Фонды и средства целевого назначения" учитываются в журнале-ордере 5.
В данном журнале-ордере сочетается синтетический учет (лицевая сторона) и аналитический учет по счетам 23, 24.
Запись операций производится на основании первичных документов или сводных отчетов, а по ведомостям 1 и 2 итогами за месяц.
По окончании записей за месяц и подведений итогов в журнале-ордере 5, данные переносятся в Главную книгу.
Обороты по дебету счетов 23, 24, учтенные в других журналах-ордерах, отражаются также итогами за месяц в разрезе субсчетов аналитического учета.
В целях получения необходимых данных для заполнения отчетности в таблицах приводятся обороты нарастающими итогами с начала года за отчетный месяц. По субсчету 230 "Финансирование из бюджета на расходы государственного учреждения и другие мероприятия" операции по взаимным расчетам между учреждениями (организациями) и другим расчетам разрешается предварительно регистрировать в ведомости 3. На основании итоговых данных ведомости заполняется журнал-ордер 5.
Журнал-ордер 5 подсчитывается шахматным порядком. При записи в
главную книгу кредитовые обороты счетов 14, 23, 24 отражаются по графе
"Оборот по кредиту" данной книги.
Дебетовые обороты журнала-ордера 5 разносятся по соответствующим
счетам Главной книги в отведенных графах раздела "Оборот по дебету".
Учет расчетов.
Журнал-ордер 6 по счетам 15, 17
7. Журнал-ордер 6 предназначен для учета расчетов с поставщиками,
подрядчиками и заказчиками за выполненные работы и оказанные услуги,
прочим платежам, с дебиторами и кредиторами.
Записи производятся на основании итоговых данных ведомости 3.
По окончании месяца итоговые данные журнала-ордера 6 переносятся в
Главную книгу.
Учет расчетов с подотчетными лицами.
Журнал-ордер 7 по счету 16
8. Для учета расчетов с подотчетными лицами, отражаемых на счете 16, предназначен журнал-ордер 7, в котором обеспечивается в единой системе записей синтетический и аналитический учет. Аналитический учет ведется по отдельным выданным в подотчет суммам и осуществляется позиционным способом. По каждой отдельной строке отражаются выданный аванс, суммы расхода на основе утвержденного авансового отчета, а также возвращенная сумма неиспользованного аванса или возмещенная сумма перерасхода.
Каждому авансовому отчету присваивается очередной порядковый номер за данный месяц отдельной строкой. До записи в учетном регистре, на авансовом отчете делается разметка номеров балансовых счетов, в дебет которых должны быть отнесены соответствующие суммы расхода.
На каждый лицевой счет (подотчетное лицо) отводится необходимое
количество строк.
Записи в журнал-ордер 7 производятся на основании первичных
документов (приходных и расходных кассовых ордеров, авансовых отчетов и
др.).
При окончании месяца данные журнала-ордера 7 подсчитываются, и
итоговые данные заносятся в Главную книгу.
Учет операций по исполнению сметы
расходов по бюджету.
Журнал-ордер 8.
По счетам 03, 04, 05, 06, 08, 18, 19, 20, 21

9. Нақты шығындардың синтетикалық және аналитикалық есебi 8-ордер-журналда жүзеге асырылады онда бiр мезгiлде 20-шоттағы кiшi шоттардың дебетi бойынша да, кредитi бойынша да операциялар жинақталады.
8-ордер-журналда, сондай-ақ шоттардың кредиттiк айналымдары да көрсетiледi.
8-ордер-журналға жазбалар 3, 4-ведомостер мен 1-әзiрлеме кестенiң негiзiнде жүргiзiледi.
Сметаның орындалуын бақылау үшiн нақты шығындар (ерекшелiктер бойынша) бiр айдағы жиындармен және жыл басынан бастап келтiрiледi.
Дебет және кредит бойынша айналымдар басқа ордер-журналдардан N 2 шифрдi ашу-парақтарының негiзiнде толтырылады.
Ай аяқталғаннан кейiн 8-ордер-журналдың деректерi есептеледi және жиындары Бас кiтапқа көшiрiледi.
Ашық лимиттердiң, кассалық және нақты шығындардың аналитикалық есебi N 294 нысандағы лимиттер (ассигнованиялар) мен шығындарды есепке алу кiтабында бюджеттiк топтасыру бағдарламалары, кiшi бағдарламалары және ерекшелiктерi бойынша жүргiзiледi.
АРЗАН БАҒАЛЫ, ТЕЗ ТОЗАТЫН ЗАТТАРДЫ ЖӘНЕ
АРЗАН БАҒАЛЫ, ТЕЗ ТОЗАТЫН ЗАТТАР ҚОРЫН ЕСЕПКЕ АЛУ.
07, 26-шоттар бойынша 9-ордер-журнал
10. "Арзан бағалы және тез тозатын заттар" деген 07 және "Арзан бағалы және тез тозатын заттар қоры" деген 26 шоттардағы операциялар 9-ордер-журналда ескерiледi. Жазбалар бастапқы құжаттардың, материалдық есеп берулердiң негiзiнде жүргiзiледi, бұл ретте ордер-журналдың "мәтiн" деген бағанында операцияның мазмұны көрсетiледi. Арзан бағалы және тез тозатын заттардың түрлерi бойынша аналитикалық есеп кiтаптарда түрлерi, сақталу орындары мен пайдаланылуы бойынша жүргiзiледi.
9-ордер-журналға жазбалар актiлердiң, кiрiс ордерлерiнiң, үстеме қағаздардың және басқа құжаттардың негiзiнде жүргiзiледi. Ай аяқталғаннан кейiн жиынды деректер Бас кiтапқа көшiрiледi.
АТҚАРЫЛҒАН ЖҰМЫСТАР МЕН КӨРСЕТIЛГЕН
ҚЫЗМЕТТЕР ҮШІН ЖЕТКIЗІП БЕРУШІЛЕРМЕН,
МЕРДІГЕРЛЕРМЕН ЖӘНЕ ТАПСЫРЫС БЕРУШІЛЕРМЕН ЕСЕП
АЙЫРЫСУ ШОТТАРЫ БОЙЫНША, ӘРТУРЛI
ДЕБИТОРЛАРМЕН, КРЕДИТОРЛАРМЕН
15, 17-шоттар бойынша 3-ведомостi.
11. 3-ведомость жеткiзiп берушiлермен, мердiгерлермен және тапсырыс берушiлермен есеп айырысуларды есепке алу ушiн жүргiзiледi және ол бiр айға, тоқсанға немесе бiр жылға ашылады. Бастапқы құжаттардың көлемiне байланысты, есепке алудың қолайлы болуы және аналитикалық есептi жүргiзудiң көрнекiлiгi үшiн 3-ведомостi есеп айырысудың әрбiр түрi бойынша жеке-жеке дәптерлерге тiгу ұсынылады.
3-ведомостi ашқан кезде жекелеген мемлекеттiк мекемелер үшiн бiрнеше жол бөлiнедi.
3-ведомость айналымдық ведомость - сальдо схемасы бойынша айдың басына (дебеттiк немесе кредиттiк) қарыздың пайда болу датасы, дебет бойынша айналымдар, кредит бойынша айналымдар және айдың аяғындағы сальдо көрсетiле отырып құрылады.
3-ведомоске жазбалар бастапқы құжаттардың (актiлердiң, үстеме қағаздардың, шоттардың, төлем талаптарының, салыстыру ведомостерiнiң және т.б.) деректерi бойынша жүргiзiледi.

9. Синтетический и аналитический учет фактических расходов осуществляется в журнале-ордере 8, в котором одновременно суммируются операции как по дебету, так и по кредиту соответствующих субсчетов счета 20.
В журнале-ордере 8 отражаются также кредитовые обороты счетов.
Записи в журнал-ордер 8 производятся на основании ведомостей 3, 4 и
разработочной таблицы 1.
Для контроля за исполнением сметы фактические расходы (по спецификам)
приводятся итогами за месяц и с начала года.
Обороты по дебету и кредиту из других журналов-ордеров заполняются на
основании листков-расшифровок N 2.
По окончании месяца данные журнала-ордера 8 подсчитываются, и итоги
переносятся в Главную книгу.
Аналитический учет открытых лимитов, кассовых и фактических расходов
ведется в книге учета лимитов (ассигнований) и расходов формы N 294 по
программам, подпрограммам и спецификам бюджетной классификации.
Учет малоценных и быстроизнашивающихся предметов
и фонда в малоценных и быстроизнашивающихся предметах.
Журнал-ордер 9 по счетам 07, 26
10. Операции по счетам 07 "Малоценные и быстроизнашивающиеся предметы" и 26 "Фонд в малоценных и быстроизнашивающихся предметах" учитываются в журнале-ордере 9. Записи производятся на основании первичных документов, материальных отчетов, при этом в графе "текст" журнала-ордера указывается содержание операции. Аналитический учет по видам малоценных и быстроизнашивающихся предметов ведется в книгах по видам, местам хранения и эксплуатации.
Записи в журнал-ордер 9 производятся на основании актов, приходных ордеров, накладных и других документов. По окончании месяца итоговые данные переносятся в Главную книгу.
Ведомость 3 по счетам расчетов с поставщиками,
подрядчиками и заказчиками за выполненные работы и оказанные
услуги с разными дебиторами и кредиторами по счетам 15, 17
11. Ведомость 3 ведется для учета расчетов с поставщиками, подрядчиками и заказчиками и открывается на месяц, квартал или год. В зависимости от объема первичных документов, для удобства учета и наглядности ведения аналитического учета рекомендуется ведомость 3 сшивать в отдельные тетради отдельно по видам расчетов.
При открытии ведомости 3 для отдельных государственных учреждений отводится несколько строк.
Ведомость 3 построена по схеме оборотной ведомости-сальдо на начало месяца (дебетовое или кредитовое) с указанием даты возникновения задолженности, обороты по дебету, обороты по кредиту и сальдо на конец месяца.
Записи в ведомость 3 производятся по данным первичных документов (актам, накладным, счетам, платежным требованиям, сличительным ведомостям и др.).

15-шоттың кредитi бойынша және 17-шоттың кiшi шоттары бойынша айналымдардың бiр айлық жиыны 3-ведомостерден 6-ордер-журналға көшiрiледi.
Депоненттелген жалақыны есепке алу кiтабы бiр жылға ашылады. Әрбiр
депонент үшiн кiтапта жеке жол бөлiнедi, онда табельдік номер, тегi, аты,
әкесiнiң аты, депоненттелген сома көрсетiледi.
Кассадан төлеудiң шамасына қарай, сомалар шығыс кассалық ордердiң
номерi көрсетiле отырып, тиiстi айдағы дебеттiк бөлiмнiң бағанында дәл
сондай жол бойынша жазылады.
Айдың аяғында N 441 нысандағы депоненттелген жалақы мен стипендияның
аналитикалық есебiнiң кiтабы есептеледi және сальдо (кезектi бос жолда)
шығарылады, ол жабылмаған позициялардың сомасына тең болуы керек.
МАТЕРИАЛДАРДЫҢ ҚОЗҒАЛЫСЫН ЕСЕПКЕ АЛУДЫҢ
4-ВЕДОМОСТI.
12. 4-ведомость материалдық құндылықтардың қозғалысын олардың сақталу
орындары бойынша сомалық түрде есепке алуға арналған.
4-ведомостке жазбалар материалдық құндылықтардың кiрiсi мен шығысы
жөнiндегi жинақтау ведомостерiнiң немесе бастапқы құжаттардың (кiрiс
ордерлерiнiң, актiлердiң, талаптардың, лимиттiк-заборлық карталардың және
т.б.) негiзiнде жүргiзiледi.
Ай аяқталғаннан кейiн жиынды деректер 4-ведомостен 8-ордер -журналға
көшiрiледi.
1-ӘЗIРЛЕМЕ КЕСТЕ.
ШТАТТЫҚ ПЕРСОНАЛДЫ АҚШАЛАЙ
ҚАМСЫЗДАНДЫРУ БОЙЫНША ЕСЕП АЙЫРЫСУЛАР
МӘЛIМЕТI
13. 1-әзiрлеме кесте ақшалай қамсыздандыру мен жалақыны топтастырудың
және оларды шығындардың бағыттары бойынша (ерекшелiктерi бойынша)
таратудың жиынтық регистрi болып табылады. Жазылған жалақы сомаларының
белгiсi шығындарды экономикалық топтастырудың шоттары, ерекшелiктерi
бойынша осыған арнайы бөлiнген кестедегi нысанның соңғы бетiнде жасалады.
Деректер 1-әзiрлеме кестеден 8-ордер-журналға көшiрiлiп жазылуы тиiс.
2-ӘЗIРЛЕМЕ КЕСТЕ
ШИФРДI АШУ ПАРАҒЫ.
14. "Бюджет бойынша шығындар" деген 20-шоттың дебетiне (кредитiне) жатқызылған сомалардың, басқа да ордер-журналдарда немесе ведомостерде корреспонденциясы болатын 200, 202, 203 кiшi шоттардың шифрлерi ашылады және кiшi шоттары, ерекшелiктерi бойынша 2-нысанды шифрдi ашу парақтарында топталады.
Парақтардағы жазбалар операциялардың мазмұнын қысқаша түсiндiру арқылы бiр күннiң немесе одан да ұзақ кезеңнiң жиындарымен бастапқы құжаттардың деректерi бойынша жүргiзiледi.
Есеп беру айы аяқталғаннан кейiн толтырылған шифрдi ашу парақтары 8-ордер-журналда көрсету үшiн бухгалтерияға тапсырылады. Есепке алу регистрлерiне жазба түсiрiлгеннен кейiн шифрдi ашу парақтары 8-ордер-журналдың бастапқы құжаттарына қоса тiркеледi және 20-шотқа мұрағаттық анықтама жанында сақталады.
БАС КIТАП.
15. Бас кiтап бiр жылға ашылады және ордер-журналдағы деректердi жалпылау, баланс құрған кезде жекелеген шоттар бойынша жүргiзiлген жазбалардың дұрыстығын өзара тексеру үшiн пайдаланылады. Бас кiтапта: кiрiспе сальдо, ағымдағы айналымдар мен әрбiр синтетикалық есеп бойынша шығыс сальдо көрсетiледi. Ағымдағы айналымдардың Бас кiтаптағы жазбалары бiр мезгiлде ордер-журналдарда көрсетiлген есепке алу деректерiн тiркеу де болып табылады.
Бас кiтапта жүргiзiлген жазбалардың дұрыстығын тексеру барлық шоттар бойынша айналымдар мен сальдо сомаларын есептеу арқылы жүзеге асырылады. Бас кiтап бойынша және барлық шоттар бойынша дебеттiк және кредиттiк сальдо сомалары өзара тең болуы тиiс.
БАСТАПҚЫ ҚҰЖАТТАР МЕН ЕСЕПКЕ АЛУ
РЕГИСТРЛЕРIН САҚТАУ.
Бастапқы құжаттар мен есепке алу регистрлерiн сақтау тәртiбi есепке алу регистрлерiндегi әрбiр жазба бойынша құжаттарды тез арада тауып алу мүмкiндiгiн қамтамасыз етуi тиiс.
Бастапқы бухгалтерлiк құжаттар ордер-журналдардан немесе аналитикалық
есеп ведомостерiнен бөлек сақталады. Ағымдағы айдағы құжаттардың
кез-келген бiр ордер-журналға немесе бiр ведомостке қатысты әрбiр партиясы
жеке топтастырылады.
Бұл ретте құжаттар папка iшiне ордер-журналдағы немесе ведомостегi
жазбалардың орналасу тәртiбi бойынша тiгiледi.
Жекелеген ордер-журнал мен ведомостке қатысты құжаттардың әрбiр
тобына мұрағаттық сақтау үшiн анықтама қоса берiлуi тиiс.
2000 ж.______________N____
МҰРАҒАТ YШIН АНЫҚТАМА.
N_____ о/ж-ға кредиттелетiн шоттың шифрi_______________
---------------------------------------------------------------------------
Құжаттар        !          Құжаттардың саны        !    Ескертпе
---------------------------------------------------------------------------
N-N           !
---------------------------------------------------------------------------
Орындаушы:
Папкаларда мекеменiң атауы, жыл басынан бастап папканың (iстiң) атауы мен реттiк нөмiрi, есеп беру кезеңi (жылы, айы), ордер-журналдың немесе ведомостiң нөмiрi, папкадағы (iстегi) парақтардың саны келтiрiледi.
Ордер-журналдар, ведомостер және әзiрлеме кестелер олардың әрқайсысы
үшiн жеке-жеке бiр жылға арналып ашылатын папкаларда сақталады.
Папкалар есепке алу регистрлерінің оларға ордер-журналдар, ведомостер
және әзірлеме кестелер бекітілетін ішкі түбіршектері бар форматы бойынша
әзірленеді.
Жыл аяқталғаннан кейін есепке алу регистрлері жеке папкаға тігіледі.
Жеке құрамының саны 25 адамнан кем ішкі істер мекемелерінде
шаруашылық операциялары (құжаттар) "Бас журнал" кітабында тіркелуі
мүмкін.
Қазақстан Республикасының Ішкіісмині
(мемлекеттік мекеменің атауы)
N 1 Ордер-журнал
және
N 1 Ведомость
N 12 "Касса" шоты бойынша
жылдың       айы үшін
Ашу парақтарындағы деректер N 8 о-ж __________________жазылды
айы
Сомалар айналымының Бас кітабында __________________көрсетілді
айы
Орындаушы ________________________
қолы
ҚҚЕБ бастығы-бас бухгалтер _____________
қолы

Месячные итоги оборотов по кредиту счета 15 и по субсчетам счета 17 из ведомостей 3 переносятся в журнал-ордер 6.
Книга учета депонированной заработной платы открывается на год. Для каждого депонента в книге отводится отдельная строка, по которой указывается табельный номер, фамилия, имя и отчество, депонированная сумма.
По мере выплаты из кассы, суммы записываются по той же строке
в графе соответствующего месяца дебетового раздела, с указанием номера
расходного кассового ордера.
В конце месяца книга аналитического учета депонированной заработной
платы и стипендии ф. N 441 подсчитывается и выводится сальдо (на очередной
свободной строке), которое должно быть равно сумме незакрытых позиций.
Ведомость 4 учета движения материалов.
12. Ведомость 4 предназначена для учета движения материальных
ценностей в суммовом выражении по местам их хранения.
Записи в ведомость 4 производятся на основании накопительных
ведомостей по приходу и расходу материальных ценностей или первичных
документов (приходных ордеров, актов, требований, лимитно-заборных карт и
др.).
По окончании месяца итоговые данные из ведомости 4 переносятся в
журнал-ордер 8.
Разработочная таблица 1.
Сводка расчетов по денежному содержанию
штатного персонала
13. Разработочная таблица 1 является сводным регистром группировки
денежного содержания и заработной платы и распределения их по направлениям
затрат (по спецификам). Разметка сумм начисленной заработной платы по
счетам, спецификам экономической классификации расходов производится
в специально отведенной для этого таблице на последней странице формы.
Данные из разработочной таблицы 1 подлежат переносу в журнал-ордер 8.
Разработочная таблица 2.
Листок-расшифровка
14. Суммы, относимые в дебет (кредит) счета 20 "Расходы по бюджету", субсчета 200, 202, 203, по которым имеется корреспонденция в других журналах-ордерах или ведомостях, расшифровываются и группируются по субсчетам, спецификам в листках-расшифровках формы 2.
Записи в листках производятся по данным первичных документов итогами за день или более продолжительный период, с кратким пояснением содержания операции.
По окончании отчетного месяца заполненные листки-расшифровки передаются бухгалтерии для отражения в журнале-ордере 8. После записи в учетный регистр листки-расшифровки приобщаются к первичным документам журнала-ордера 8 и хранятся при архивной справке к счету 20.
Главная книга
15. Главная книга открывается на год и используется для обобщения данных из журналов-ордеров, взаимной проверки правильности произведенных записей по отдельным счетам при составлении баланса. В Главной книге показываются: вступительное сальдо, текущие обороты и исходящее сальдо по каждому синтетическому счету. Запись текущих оборотов в Главную книгу является одновременно и регистрацией учетных данных, отраженных в журналах-ордерах.
Проверка правильности записей, произведенных в Главной книге осуществляется подсчетом сумм оборотов и сальдо по всем счетам. Суммы дебетовых и кредитовых оборотов, а также дебетовых и кредитовых сальдо по Главной книге и по всем счетам должны быть соответственно равны.
Хранение первичных документов
и учетных регистров
16. Порядок хранения первичных документов и учетных регистров должен обеспечить возможность быстрого нахождения документов по каждой записи в учетных регистрах.
Первичные бухгалтерские документы хранятся отдельно от журналов-
ордеров или ведомостей аналитического учета. Каждая партия документов
текущего месяца, относящаяся к какому-либо одному журналу-ордеру или к
одной ведомости, формируется отдельно.
При этом внутри папки документы подшиваются в порядке
последовательности записей в журнале-ордере или в ведомости.
Каждой группе документов, относящейся к отдельному журналу-ордеру или
ведомости, должна прилагаться справка для архивного хранения.
Справка для архива
N __ за ______ 199_ г.
шифр кредитуемого счета __ к ж/о N ____
--------------------------------------------------------------------------
Документы ! Количество !     Примечание
___________! документов !
с N по N   !            !
--------------------------------------------------------------------------
Исполнитель:
На папках приводятся наименования учреждения, название и порядковый номер папки (дела) с начала года, отчетный период (год, месяц) номер журнала-ордера или ведомости, количество листов в папке (деле).
Журналы-ордера, ведомости и разработочные таблицы хранятся в папках,
открываемых на год отдельно для каждого из них.
Папки изготавливаются по формату учетных регистров с внутренними
корешками, к которым крепятся журналы-ордера, ведомости и разработочные
таблицы.
По окончании года учетные регистры подшиваются в отдельную папку.
В учреждениях внутренних дел, с численностью личного состава менее 25
человек, хозяйственные операции (документы) могут регистрироваться в книге
"Журнал-Главная".
МВД Республики Казахстан
________________________________
(наименование государственного
учреждения)
Журнал-ордер N 1
и
Ведомость N 1
по счету N 12-касса
за _______ месяц _____ года
Журнал-ордер и ведомость закончены ______________________________
месяц
Данные листков-расшифровок в ж-о N 8 записаны ___________________
месяц
В Главной книге суммы оборотов отражены _________________________
месяц
Исполнитель ________________     Начальник УФО-
подпись             главный бухгалтер _______________
подпись

*) 20 шот бойынша жинақтаулар N 2 ашу парақтарында спецификалар бойынша
жүргізіледі.
Ай басындағы сальдо___________теңге______________тиын
N_____шот кредиті бойынша ордер-журнал
---------------------------------------------------------------------------
жол  !     !     !     !     !     !     !     !     !     ! Шот дебеті
N   !  N  !  N  !  N  !  N  !  N  !  N  !  N  !  N  !  N  !  бойынша
! шот ! шот ! шот ! шот ! шот ! шот ! шот ! шот ! шот !   жиыны
!-------------------------------------------------------------------

*) По счету 20 накапливание производится в листках-расшифровках N 2
по спецификам.
Сальдо на начало месяца ________ тенге ______ тиын
------------------------------------------------------------
Номер !Счет!Счет!Счет!Счет!Счет!Счет!Счет!Счет!Счет!Итого по!
строки!  N !  N !  N !  N !  N !  N !  N !  N ! N  !дебету  !
!    !    !    !    !    !    !    !    !    ! счета  !
------------------------------------------------------------!

!     1!     2!   3!     4!    5!     6!   7!     8!     9!    10
---------------------------------------------------------------------------
132
Ақшалық
құжаттар
Жиыны:
134
Қаржылық
салымдар
Жиыны:
Жиыны:
13 шот
бойынша
барлығы
---------------------------------------------------------------------------
Қазақстан Республикасының Ішкіісмині
(мемлекеттік мекеменің атауы)
N 4 ордер-журнал
_______жылдың__________айы үшін
N 01 "Активтер"
N 02 "Активтердің тозуы"
N 25 "Активтердегі қорлар"
шоттарының кредиті бойынша айналымдар
Ордер-журнал мен ведомость__________________аяқталды
датасы
Ашу парақтарындағы деректер N 8 ордер-журналға______________жазылды
датасы
Айналымдар сомасының Бас кітабында________________көрсетілген
датасы
Орындаушы________________
қолы
ҚҚЕБ бастығы - Бас бухгалтер_____________
қолы
---------------------------------------------------------------------------
жол  ! датасы   !Құжат !             !N 1 шот қосалқы шоттарының кредиті
N   !          !  N   !     Мәтін   !N     !  N   ! N    ! N   ! N
-------!----------!------!-------------!------!------!------!-----!--------
А      !Б         !В     !            1!     2!     3!     4!    5!      6
---------------------------------------------------------------------------
Жыл басынан   Х      Х     Х      Х      Х
бергі айналым
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22 Айлық жиыны
23 Жыл басынан бергі айналым             Х       Х           Х      Х
Белгілер
---------------------------------------------------------------------------
N 4 ордер-журналға қосымша бет (бюджет)
---------------------------------------------------------------------------
Шоттардың (қосалқы !
шоттардың) дебеті  !                 Активтердің кетуін ашу
-------------------!-------------------------------------------------------
N !N 25!N !N 01 шот!Есебінен шығарылды!қайтарым.!тозуына және!Жұм.  !Басқа
!    !  !бойынша !------------------!сыз бе.  !ескіру бойы.!салды !шығы.
!    !  !жиыны   !Мекемелер! Кінәлі !рілді    !нша есептен !      !стар
!    !  !        !         ! адамдар!         !шығарылды   !      !
---------------------------------------------------------------------------
7!   8! 9!      10!       11!      12!       13!          14!    15!   16
---------------------------------------------------------------------------
Х !Х   !Х
---------------------------------------------------------------------------
---------------------------------------------------------------------------
Х !Х   !Х
---------------------------------------------------------------------------
---------------------------------------------------------------------------
Жол  ! Датасы   !Құжат !                !N 25 шот кредиті шоттар дебетіне
N   !          !  N   !     Мәтін      !N          !N     !N    !N
-------!----------!------!----------------!-----------!------!-----!-------

!    1    !  2 !  3  !  4 !  5  !  6 !  7  !  8 !  9  !  10
---------------------------------------------------------------------------
132 Денежные
документы
---------------------------------------------------------------------------
---------------------------------------------------------------------------
Итого:
---------------------------------------------------------------------------
134 Финансовые
вложения
---------------------------------------------------------------------------
Итого:
---------------------------------------------------------------------------
Итого:
---------------------------------------------------------------------------
Всего по счету 13....
---------------------------------------------------------------------------
МВД Республики Казахстан
_______________________________
наименование государственного
учреждения
Журнал-ордер N 4
за ____________ месяц ____ года
Обороты по кредиту счетов
N 01 "Активы"
N 02 "Износ активов"
N 25 "Фонд в активах"
Журнал-ордер закончен _________________
дата
Данные листков-расшифровок в Ж-О N 8 записаны ___________
дата
В Главной книге суммы оборотов отражены ____________
дата
Исполнитель ___________    Начальник УФО-Главный бухгалтер ___________
(подпись)                                     (подпись)
---------------------------------------------------------------------------
N     !Дата!N доку-!     Текст       !    Кредит субсчетов счета N 01 в
строки!    ! мента !                 !-------------------------------------
!    !       !                 !    N   !   N   !   N   !  N  !  N
---------------------------------------------------------------------------
А   !  Б !  В    !        1        !    2   !   3   !   4   !  5  !  6
---------------------------------------------------------------------------
!    !       !Оборот с начала  !    Х   !   Х   !   Х   !  Х  !  Х
!    !       !   года          !        !       !       !     !
---------------------------------------------------------------------------
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22  Итого за месяц
23  Оборот с начала года                Х        Х             Х     Х
---------------------------------------------------------------------------
Отметки
---------------------------------------------------------------------------
Вкладной лист к журналу-ордеру N 4 (бюджет)
---------------------------------------------------------------------------
Дебет счетов (субсчетов)! Расшифровка выбытия активов
---------------------------------------------------------------------------
N  !N 25 !  N  !Итого по!Списано на счет  !передан!списано!реализо-!прочие
!     !     !счету   !-----------------!безвоз-!по вет-!вано    !выбытия
!     !     !N 01    !Учрежде-!виновных!мездно !хости и!        !
!     !     !        !ния     !лиц     !       !износу !        !
---------------------------------------------------------------------------
7 !  8  !  9  !   10   !   11   !   12   !   13  !   14  !   15   !   16
---------------------------------------------------------------------------
Х    Х    Х
---------------------------------------------------------------------------
23.
Х    Х    Х
---------------------------------------------------------------------------
---------------------------------------------------------------------------
N    ! Дата !N доку-!                ! Кредит счета N 25 в дебет счетов
строки !      !мента  !                !-----------------------------------
!      !       !  Текст         !    N     !   N    !   N   !   N
---------------------------------------------------------------------------

5! 6! 7!       8!       9!       10!    11!          12!      13!    14
---------------------------------------------------------------------------
Х   !Х !Х
---------------------------------------------------------------------------
---------------------------------------------------------------------------
Х   !Х !Х
---------------------------------------------------------------------------
N 01 шоттың аналитикалық деректері
---------------------------------------------------------------------------
қосал.!Қосалқы шоттар!Жыл басынан !Есеп !        Дебет       !Кредит! Есеп
қы шот!бойынша анали.!есеп беру   !беру !--------------------!      !беру
N     !тикалық есепке!айына дей.  !айы. !Осы !Басқа О/Ж-дан  !      !айының
!алу           !інгі айна.  !ның  !о/ж !о/ж!Со.!о/ж!со.!      !аяғын.
!              !лым         !ба.  !б/ша!N  !ма !N  !ма !      !дағы
!--------------!------------!сын. !    !   !   !   !   !      !сальдо
!Атауы         !дебет!кредит!дағы !    !   !   !   !   !      !
!              !     !      !сальдо
---------------------------------------------------------------------------

5  ! 6 ! 7 !    8     !   9  !  10   ! 11 !   12   !    13      !  14
---------------------------------------------------------------------------
Х  ! Х ! Х !
---------------------------------------------------------------------------
Оборот с начала года
Х  ! Х ! Х !
---------------------------------------------------------------------------
Аналитические данные к счету N 01
---------------------------------------------------------------------------
N суб-!Аналитический !Оборот с    !Саль !        Дебет       !Кредит!Сальдо
счета !учет по       !начала года !до на!--------------------!      !на
!субсчетам     !до отчетного!нача-!По  !Из других Ж/О  !      !конец
!              !месяца      !ло   !дан-!---------------!      !отчет-
!              !            !отчет!ному!Ж/О!Сум!Ж/О!Сум!      !ного
!--------------!------------!ного !ж/о !N  !ма !N  !ма !      !месяца
!Наименование  !дебет!кредит!меся !    !   !   !   !   !      !
!              !     !      !ца   !    !   !   !   !   !      !
---------------------------------------------------------------------------

А     !Б             !    1!     2!    3!   4!  5!  6!  7!  8!     9!   10
---------------------------------------------------------------------------
010    Ғимарат
011    Құрылыстар
012    Тапсырылатын
құрылғылар
013    Машиналар мен
жабдықтар
014    Материалдық емес
активтер
015    Көлік құралдары
016    Аспаптар,
өндірістік
(иесін қоса)
және шаруашылық
құралдары
017    Жұмысқа
пайдаланатын
және өнім
беретін мал
018    Кітапхана қоры
019    Өзге активтер
---------------------------------------------------------------------------
N 1 шот бойынша барлығы
Қазақстан Республикасының Ішкіісмині
(мемлекеттік мекеменің атауы)
N 5 ордер-журнал
14 "Қаржыландыру бойынша ведомство ішіндегі есептер"
23 "Қаржыландыру"
24 "Арнаулы мақсаттағы қорлар мен қаржылар"
шоттарының кредиттері бойынша
_________ ж.___________айы үшін
---------------------------------------------------------------------------

А     !Б             !    1!     2!    3!   4!  5!  6!  7!  8!   9  !  10
---------------------------------------------------------------------------
010     Здания
011     Сооружения
012     Передаточные
устройства
013     Машины и
оборудования
014     Нематериальные
активы
015     Транспортные
средства
016     Инструменты,
производственный
(включая
принадлежности)
и хозяйственный
инвентарь
017     Рабочий и
продуктивный скот
018     Библиотечный фонд
019     Прочие активы
---------------------------------------------------------------------------
Всего по счету N 01
МВД Республики Казахстан
_______________________________
(наименование государственного
учреждения)
Журнал-Ордер N 5
По кредиту счетов: 14 "Внутриведомственные расчеты по финансированию"
23 "Финансирование"
24 "Фонды и средства целевого назначения"
за _________ месяц _____ г.
---------------------------------------------------------------------------

!            Кредит           !      14!       23!       24! Жиыны
!Дебет                        !        !         !         !
!-----------------------------!        !         !         !
!Шот N ! Қосалқы ! Негіздеме  !
!      !  Шот N  !(жазба маз. !
!      !         !мұны қажет  !
!      !         !кезде)      !
---------------------------------------------------------------------------
!А     !Б        !В           !      1 !       2 !       3 !       4
---------------------------------------------------------------------------
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28                        Жиыны
Белгілер
23 шот бойынша аналитикалық деректер
---------------------------------------------------------------------------
!Қаржыландыру көзінің! Жыл басынан!Есеп ! Ағымдағы ай бойынша     !
!атауы               ! есеп беру  !беру ! айналымдар              !Есеп
!                    !айына дейін.!айы. !-------------------------!беру
!                    !гі айналым  !ның  !       Дебет        !Кре.!айы.
!                    !            !бас. !--------------------!дит !ның
!                    !            !ында.!осы !басқа о/ж-дан  !    !ая.
!                    !            !ғы   !о/ж !о/ж!со.!о/ж!со.!    !ғын.
!                    !            !саль.!б/ша!   !ма !   !ма !    !дағы
!                    !            !до   !    !   !   !   !   !    !са.
!                    !------------!     !    !   !   !   !   !    !льдо
!                    !дебет!кредит!
---------------------------------------------------------------------------
А   !Б                   !    1!     2!    3!   4!  5!  6!  7!  8!   9!  10
---------------------------------------------------------------------------
230  Мемлекеттік мекемелер
шығыстарын және басқа
шараларды бюджеттен
қаржыландыру
231  Күрделі салымдарды
бюджеттен қаржыландыру
232  Басқа бюджеттердің
есебінен қаржыландыру
235  Өзара есеп бойынша
мемлекеттік шығыстарды
және басқа шараларды
бюджеттен қаржыландыру
236  Ата-аналардың балалар
мекемелерін ұстауға
арналған қаржылары
239  Сыртқы заем
қаражаттарынан
жобаларды қаржыландыру
Жиыны:
---------------------------------------------------------------------------
230 "Мемлекеттік мекемелер шығыстарын және басқа шараларды бюджеттен
қаржыландыру" қосалқы шоты бойынша айналымдар қозғалысы туралы анықтама
---------------------------------------------------------------------------
1
2
3
4
5
6
7
8
9
0
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Жиыны
24 шот бойынша аналитикалық деректер
---------------------------------------------------------------------------
!Аналитикалық есепке ! Жыл басынан!Есеп ! Ағымдағы ай бойынша     !
!алу мақалалары      ! есеп беру  !беру ! айналымдар              !Есеп
!                    !айына дейін.!айы. !-------------------------!беру
!                    !гі айналым. !ның  !       Дебет        !Кре.!айы.
!                    !дар         !бас. !--------------------!дит !ның
!                    !            !ында.!осы !басқа о/ж-дан  !    !ая.
!                    !            !ғы   !о/ж !о/ж!со.!о/ж!со.!    !ғын.
!                    !            !саль.!б/ша!   !ма !   !ма !    !дағы
!                    !            !до   !    !   !   !   !   !    !са.
!                    !------------!     !    !   !   !   !   !    !льдо
!                    !Дебет!Кредит!
---------------------------------------------------------------------------
А   !Б                   !    1!     2!    3!   4!  5!  6!  7!  8!   9!  10
---------------------------------------------------------------------------
Материалдық
ынталандыру қоры
Мақ.
сат.  Өндірістік және
тар.  әлеуметтік даму
ға    қоры
ар.   Кредиттер
нал.
ған
қор.
лар
мен
қар.
жылар
24 шот бойынша барлығы
---------------------------------------------------------------------------
Ордер-журнал __________________аяқталды
датасы
Айналымдардың Бас кітабында________________көрсетілген
датасы
Орындаушы________________
қолы
ҚҚЕБ бастығы - Бас бухгалтер_____________
қолы
Қазақстан Республикасының Ішкіісмині
(мемлекеттік мекеменің атауы)
N 6 ордер-журнал
15 - "Жеткізіп берушілермен, мердігерлермен және тапсырыс
берушілермен істеген жұмыстары мен көрсеткен қызметтері үшін
есеп айырысу"
17 - "Әр түрлі дебиторлармен және кредиторлармен есеп айырысу"
шоттарының кредиті бойынша
________жылдың____________айы үшін
Ордер-журнал__________________аяқталды
датасы
Айналымдар сомасының Бас кітабында________________көрсетілген
датасы
Орындаушы________________    ҚҚЕБ бастығы - Бас бухгалтер_____________
қолы                                           қолы
N 3 ведомостің айлық жиындарының негізінде толтырылады.
---------------------------------------------------------------------------
Жол !   Шоттар     !    !  !     N 17 Әр түрлі дебиторлармен және
N  !      кредиті !    !  !----------------------------------------------
!Шоттар        !    !  !N        !N       !N       !N       !N
!дебеті        !    !  !қос/шот  !қос/шот !қос/шот !қос/шот !қос/шот
---------------------------------------------------------------------------
N!   N шот      !
---------------------------------------------------------------------------
1! 2!        3!       4!       5!       6!       7
---------------------------------------------------------------------------
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
Жиыны
---------------------------------------------------------------------------
кредиторлармен есеп айырысу             !N "Жеткізіп берушілермен,!Ордер-
----------------------------------------!мердігерлермен және тап. !журнал
N      !N      !N      !N      !N 17 шот!сырыс берушілермен істе. !бойынша
қос/шот!қос-шот!қос/шот!қос/шот!  б/ша  !ген жұмыстары мен көрсет.!барлығы
!       !       !       ! жиыны  !кен қызметтері үшін есеп !
!       !       !       !        !айырысу" шоты            !
---------------------------------------------------------------------------
8!      9!     10!     11!      12!                       13!     14
---------------------------------------------------------------------------
---------------------------------------------------------------------------
Қазақстан Республикасының Ішкіісмині
(мемлекеттік мекеменің атауы)
N 7 ордер-журнал
_______жылдың__________айы үшін
N 16 "Есеп беруші тұлғалармен есеп айырысу"
шотының кредиті бойынша айналымдар
Ордер-журнал__________________аяқталды
датасы
Ашу парақтарындағы деректер N 8 ордер-журналға______________жазылды
датасы
Айналымдар сомасының Бас кітабында________________көрсетілген
датасы
Орындаушы________________
қолы
ҚҚЕБ бастығы - Бас бухгалтер_____________
қолы
_________ж._____________
---------------------------------------------------------------------------
жол! Есеп беруші  !  Ай басындағы сальдо    !  Дебет бойынша айналымдар
N !тұлғаның тегі,!-------------------------!------------------------------
!аты, ә/аты    !дебет!кредит!қарыздардың ! негіздеме !құжат!кор..! сома
!              !     !      !пайда болу  !           !N    !шот  !
!              !     !      !датасы      !           !     !     !
---------------------------------------------------------------------------
!А             !    1!     2!           3!          4!    5!    6!    7
---------------------------------------------------------------------------
---------------------------------------------------------------------------
Жиыны:
---------------------------------------------------------------------------
таблицаның жалғасы:
---------------------------------------------------------------------------
Шығынды жабуға берілді  !       шоттар дебетіне айналымдар
--------------------------!------------------------------------------------
құжат N !кор. шот ! сома  ! негіздеме !  дата  !  құжат N  !N__ !N__ !N___
---------------------------------------------------------------------------

!                 Кредит      !      14!       23!       24! Итого
!Дебет                        !        !         !         !
!-----------------------------!        !         !         !
!Счет N!Субсчет  !Основание   !        !         !         !
!      !  N      !(где        !        !         !         !
!      !         !требуется   !        !         !         !
!      !         !содержание  !        !         !         !
!      !         !записи)     !        !         !         !
---------------------------------------------------------------------------
!А     !Б        !В           !      1 !       2 !       3 !       4
---------------------------------------------------------------------------
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28                     Итого
Отметки
----------------------------------------------------------------------
Аналитические данные по счету 23
---------------------------------------------------------------------------
!Наименование      !Обороты с   !Сальдо!  Обороты за текущий    !Сальдо
!источников        !начала года !на    !         месяц          !на
!финансирования    !до отчетного!начало!------------------------!конец
!                  !месяца      !отчет-!       Дебет        !Кре!отчет-
!                  !            !ного  !--------------------!дит!ного
!                  !            !месяца!по  !из других ж/о  !   !месяца
!                  !            !      !дан-!---------------!   !
!                  !            !      !ному!ж/о!сум!ж/о!сум!   !
!                  !            !      !ж/о !   !ма !   !ма !   !
!                  !------------!      !    !   !   !   !   !   !
!                  !дебет!кредит!      !    !   !   !   !   !   !
---------------------------------------------------------------------------
А   !Б                 !   1 !   2  !   3  !  4 ! 5 ! 6 ! 7 ! 8 ! 9 !  10
---------------------------------------------------------------------------
230  Финансирование из
бюджета на расходы
государственного
учреждения и др.
мероприятия
231  Финансирование из
бюджета капитальных
вложений
232  Финансирование за
счет других бюджетов
235  Финансирование из
бюджета на расходы
государственных
учреждений и другие
мероприятия по
взаимозачету
236  Средства родителей
на содержание
детского учреждения
239  Финансирование
проектов из средств
внешних займов
Итого:
---------------------------------------------------------------------------
Справка о движении сумм по субсчету 230 "Финансирование из
бюджета на расходы государственного учреждения и другие мероприятия"
---------------------------------------------------------------------------
1
2
3
4
5
6
7
8
9
0
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Итого:
---------------------------------------------------------------------------
Аналитические данные по счету 24
---------------------------------------------------------------------------
!Статьи           !Обороты     !Сальдо!Обороты за текущий месяц!Сальдо
!аналитического   !с начала    !на    !----------------------- !на
!учета            !года до     !начало!      Дебет        !Кре-!конец
!                 !отчетного   !отчет-!-------------------!дит !отчет-
!                 !месяца      !ного  !по  !из других ж/о !    !ного
!                 !------------!месяца!дан-!--------------!    !месяца
!                 !Дебет!Кредит!      !ному!ж/о!сум!ж/!сум!    !
!                 !     !      !      !ж/о !   ! ма! о!ма !    !
---------------------------------------------------------------------------
А   !Б                !    1!     2!    3 !   4!  5!  6! 7!  8!   9!  10
---------------------------------------------------------------------------
Фонд материального
поощрения
Фон
ды и  Фонд производствен-
сред  ного и социального
ства  развития
целе  Кредиты
вого
наз-
наче
ния
Всего по счету 24
---------------------------------------------------------------------------
Журнал-ордер закончен _________
дата
В главной книге оборотов отражены _________
дата
Исполнитель  _____________
подпись
Начальник УФО-главный бухгалтер _____________
подпись
МВД Республики Казахстан
-------------------------------------
(наименование государственного
учреждения)
Журнал-ордер N 6
По кредиту счетов:
15 - "Расчеты с поставщиками, подрядчиками и заказчиками
за выполненные работы и оказанные услуги"
17 - "Расчеты с разными дебиторами и кредиторами"
за ____________  _________
(месяц)      (год)
Журнал-ордер закончен _________
дата
В Главной книге суммы оборотов отражены _________
дата
Исполнитель  _____________
подпись
Начальник УФО-главный бухгалтер _____________
подпись
Заполняется на основании месячных итогов ведомости N 3
---------------------------------------------------------------------------
N   !      Кредит  !  !  !     Счет N 17   Расчеты с разными дебиторами
стро-!      счетов  !  !  !----------------------------------------------
ки   !Дебет         !  !  !Субсчет!Субсчет!Субсчет!Субсчет!Субсчет!Субсчет
!счетов        !  !  !   N   !   N   !   N   !   N   !   N   !  N
---------------------------------------------------------------------------
N     Счет N
---------------------------------------------------------------------------
!1 !2 !     3 !     4 !     5 !    6  !     7 !   8
---------------------------------------------------------------------------
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
Итого
--------------------------------------------------------------------------
продолжение таблицы
--------------------------------------------------------------------------
и кредиторами                 !Счет N 15 - Расчеты с   !Всего
--------------------------------!поставщиками, подрядчи- !по
Субсчет!Субсчет!Субсчет!Итого по!ками и заказчиками      !журналу-
N   !   N   !   N   !счету   !за выполненные работы   !ордеру
!       !       !N 17    !и оказанные услуги      !
!       !       !        !                        !
---------------------------------------------------------------------------
9!     10!     11!      12!                  13    !   14
---------------------------------------------------------------------------
---------------------------------------------------------------------------
МВД Республики Казахстан
-------------------------------
(наименование государственного
учреждения)
Журнал-ордер N 7
за __________ месяц ______ г.
Обороты по кредиту счета
N 16 "Расчеты с подотчетными лицами"
Журнал-ордер закончен _________
дата
Данные листков-расшифровок в ж/о N 8 записаны ____________
дата
В главной книге суммы оборотов отражены _________
дата
Исполнитель  _____________
подпись
Начальник УФО-Главный бухгалтер _____________
подпись
За _______ месяц _____ год
---------------------------------------------------------------------------
N  !Фамилия, И.О. ! Сальдо на начало месяца !   Обороты по дебету
ст-!подотчетного  !-------------------------!------------------------------
ро-!лица          !дебет!кредит!дата образ. ! основание !N до-!кор. !сумма
ки !              !     !      !задолжен.   !           !кумен!счет !
!              !     !      !            !           !та   !     !
---------------------------------------------------------------------------
!А             !    1!     2!           3!          4!    5!    6!  7
---------------------------------------------------------------------------
---------------------------------------------------------------------------
Итого:
---------------------------------------------------------------------------
продолжение таблицы:
---------------------------------------------------------------------------
Выдано в возм. расходов !       Обороты в дебет счетов
--------------------------!------------------------------------------------
N докум.!кор. счет !сумма ! основание ! дата ! N докум. ! N _ ! N _ !N __
---------------------------------------------------------------------------

8!        9!     10!         11!      12!         13!  14!  15!  16
---------------------------------------------------------------------------
---------------------------------------------------------------------------
таблицаның жалғасы:
айы үшін
---------------------------------------------------------------------------
!N 16 шот кредиті бойынша (корреспонденциялаушы шоттар    !ай аяғындағы
!және қосалқы шоттар бойынша)                             !   сальдо
---------------------------------------------------------------------------
жол!N__!N__!N__!N__!N__!N__!N__!N__!N__!       Әр түрлі      !Дебет!Кредит
N !                                   !---------------------!     !
!                                   !N  !сома !кредит б/ша!
!   !     !   жиыны   !
---------------------------------------------------------------------------

8!         9!    10!         11!    12!        13!   14!   15!  16
---------------------------------------------------------------------------
---------------------------------------------------------------------------
---------------------------------------------------------------------------
продолжение таблицы:
---------------------------------------------------------------------------
! По кредиту счета N 16 (по корреспондирующим счетам   !Сальдо на конец
! и субсчетам                                          ! месяца
---------------------------------------------------------------------------
N   !N__!N__!N__!N__!N__!N__!N__!N__!N__!   Разное         !Дебет!Кредит
стро!   !   !   !   !   !   !   !   !   !------------------!     !
ки  !   !   !   !   !   !   !   !   !   !N  !сумма ! итого !     !
!   !   !   !   !   !   !   !   !   !   !      !  по   !     !
!   !   !   !   !   !   !   !   !   !   !      !кредиту!     !
---------------------------------------------------------------------------

! 17! 18! 19! 20! 21! 22! 23! 24! 25!   !   26!         27!   28!    29
---------------------------------------------------------------------------
---------------------------------------------------------------------------
Қазақстан Республикасының Ішкіісмині
(мемлекеттік мекеменің атауы)
N 8 ордер-журнал
"Бюджет бойынша шығыстар сметасының орындалуы"
03 "Бұйымдар мен өнімдер"
04 "Жабдықтар, құрылыс материалдары және ғылыми зерттеулерге арналған
материалдар"
05 "Малдардың төлі және бордақыдағы малдар"
06 "Материалдар және тамақ өнімдері"
08 "Өндіріске және басқа мақсаттарға арналған шығындар"
18 "Жұмысшылармен, қызметшілермен және стипендиаттармен есеп
айырысулар"
19 "Зейнеткерлік және әлеуметтік қамсыздандыру бойынша есеп
айырысулар"
20 "Бюджет бойынша шығыстар"
21 "Басқа шығыстар"
шоттарының кредиттері бойынша
_______ж.______  _______________үшін
Ордер-журнал __________________аяқталды
датасы
Айналымдар сомасының Бас кітабында "Ордер-журнал бойынша барлығы

! 17! 18! 19! 20! 21! 22! 23! 24! 25!   !   26 !   27  !   28!    29
---------------------------------------------------------------------------
---------------------------------------------------------------------------
МВД Республики Казахстан
------------------------------
наименование государственного
учреждения
Журнал-ордер N 8
"Исполнение сметы расходов по бюджету"
По кредиту счетов:
03 "Изделия и продукция"
04 "Оборудование, строительные материалы и материалы для
научных исследований"
05 "Молодняк животных и животные на откорме"
06 "Материалы и продукты питания"
08 "Затраты на производство и другие цели"
18 "Расчеты с рабочими, служащими и стипендиатами"
19 "Расчеты по пенсионному и социальному обеспечению"
20 "Расходы по бюджету"
21 "Прочие расходы"
за ________ _____ г.
Журнал-ордер закончен __________
дата
В главной книге суммы оборотов по данным строки
"Всего по журналу

Шот N!    Шоттардың атауы      !   3    !   4    !   5    !   6    !   7
---------------------------------------------------------------------------
А  ! Б                       !   1    !   2    !   3    !   4    !   5
---------------------------------------------------------------------------
3   Бұйымдар мен өнімдер.....
4   Жабдықтар, құрылыс
материалдары және ғылыми
зерттеулерге арналған
материалдар..............
5   Малдардың төлі және
бордақыдағы малдар.......
6   Материалдар және тамақ
өнімдері.................
8   Өндіріске және басқа
мақсаттарға арналған
шығындар.................
9   Бюджет бойынша ашық
лимиттер.................
12   Касса....................
14   Қаржыландыру бойынша
ведомство ішіндегі есеп
айырысулар...............
17   Әр түрлі дебиторлармен
және кредиторлармен есеп
айырысулар...............
18   Жұмысшылармен және
қызметшілермен есеп
айырысулар...............
19   Зейнеткерлік және әлеуметтік
қамсыздандыру бойынша есеп
айырысулар...............
21   Басқа шығыстар...........
23   Қаржыландыру.............
24   Белгілі бір мақсатқа
арналған қорлар мен
қаражаттар...............
---------------------------------------------------------------------------
---------------------------------------------------------------------------
Бет бойынша жиыны........
Ордер-журнал бойынша
барлығы..................
---------------------------------------------------------------------------
---------------------------------------------------------------------------
Шот!N 18!N 19!N 08!N  !  N 20 шот     ! N 21   !N   ! N  !N  !Ордер-журнал
N  !шот !шот !шот !шот!---------------!шот     !шот !шот !шот!бойынша
!    !    !    !   !Бюджет         !Басқа   !    !    !   !барлығы 1-16
!    !    !    !   !бойынша шығыс  !шығыстар!    !    !   !бағаналар
!    !    !    !   !---------------!        !    !    !   !
!    !    !    !   !Қосалқы!Қосалқы!        !    !    !   !
!    !    !    !   !шот    !шот    !        !    !    !   !
---------------------------------------------------------------------------
---------------------------------------------------------------------------
Жиыны
Барлығы
Қазақстан Республикасының Ішкіісмині
(мемлекеттік мекеменің атауы)
N 9 ордер-журнал
N 07 "Арзан бағалы және тез тозатын заттар"
N 26 "Арзан бағалы және тез тозатын заттардағы қор"
шоттарының кредиті бойынша айналымдар
Ордер-журнал мен ведомость__________________аяқталды
датасы
Ашу парақтарындағы деректер N 8 ордер-журналға______________жазылды
датасы
Айналымдар сомасының Бас кітабында________________көрсетілген
датасы
Орындаушы________________
қолы
ҚҚЕБ бастығы - Бас бухгалтер_____________
қолы
---------------------------------------------------------------------------
Жол ! Датасы !      Мәтін     !     N 07 шот кредиті
N  !        !                !-------------------------------------------

N сч.!  Наименование счетов    !   3    !   4    !   5    !   6    !   7
---------------------------------------------------------------------------
А  ! Б                       !   1    !   2    !   3    !   4    !   5
---------------------------------------------------------------------------
3   Изделия и продукция.....
4   Оборудование, строительные
материалы и материалы
для научных исследований
5   Молодняк животных и
животные на откорме.....
6   Материалы и продукты
питания .................
8   Затраты на производство
и другие цели
9   Открытые лимиты по бюджету
12   Касса....................
14   Внутриведомственные расчеты
по финансированию
17   Расчеты с разными дебиторами
и кредиторами
18   Расчеты с рабочими и
служащими
19   Расчеты по пенсионному и
социальному обеспечению
21   Прочие расходы ..........
23   Финансирование...........
24   Фонды и средства целевого
назначения
---------------------------------------------------------------------------
---------------------------------------------------------------------------
Итого по странице........
Всего по журналу-ордеру
---------------------------------------------------------------------------
---------------------------------------------------------------------------
N  !Счет!Счет!Счет!Счет! Счет N 20    ! Счет   !Счет!Счет!Счет!Всего по
сче!N18 !N19 !N08 !N   !--------------! N 21   !N   !N   !N   !журналу-
та !    !    !    !    !Расход по     !Прочие  !    !    !    !ордеру
!    !    !    !    !бюджету       !расходы !    !    !    !графы 1-16
!    !    !    !    !--------------!        !    !    !    !
!    !    !    !    !Суб-   !Суб-  !        !    !    !    !
!    !    !    !    !счет   !счет  !        !    !    !    !
---------------------------------------------------------------------------
---------------------------------------------------------------------------
Итого
Всего
МВД Республики Казахстан
-------------------------------
(наименование государственного
учреждения)
Журнал-ордер N 9
за __________ месяц ______ г.
Обороты по кредиту счетов
N 07 "Малоценные и быстроизнашивающиеся предметы"
N 26 "Фонд в малоценных и быстроизнашивающихся предметах"
Журнал-ордер и ведомость закончены _________
дата
Данные листков-расшифровок в ж-о N 8 записаны ____________
дата
В главной книге суммы оборотов отражены       ____________
дата
Исполнитель  _____________________________________________
подпись
Начальник УФО-Главный бухгалтер __________________________
подпись
Вкладной лист к журналу-ордеру N 9 (бюджет)
---------------------------------------------------------------------------
N     !Дата!N доку-! Текст !     Кредит счета 07 в
строки!    !мента  !       !-----------------------------------------------

!        !                !  N 070   ! N 26   !N      !N    !N
---------------------------------------------------------------------------
!А       !В               !         1!       2!      3!    4!       5
---------------------------------------------------------------------------
!        !Жыл басынан     !          !        !       !     !
!        !бергі айналым   !Х         !Х       !Х      !Х    !Х
---------------------------------------------------------------------------
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29    Ай бойынша жиыны
30 Жыл басынан бергі айналы     Х           Х       Х       Х     Х
31    Белгілер
---------------------------------------------------------------------------
N 9 ордер-журналға қосымша бет (бюджет)
---------------------------------------------------------------------------
Шоттардың (қосалқы!       Оның ішінде
шоттардың) дебеті !
---------------------------------------------------------------------------
N_!N_!N_!N 07 шот !Жетіспеушіліктер мен!Ақысыз !Бұзылуына және!Ішкі !Басқа
!  !  !бойынша  !ұрланғандар есебінен!берілді!зілзалаға бай.!айна.!шығы.
!  !  !жиыны    !шығарылды           !       !ланысты есеп. !лым. !стар
!  !  !         !--------------------!       !тен шығарылды !дар  !
!  !  !         !мекемелер!кінәлі    !       !              !     !
!  !  !         !         !адамдар   !       !              !     !
---------------------------------------------------------------------------
6! 7! 8!        9!       10!        11!     12!            13!   14!   15
---------------------------------------------------------------------------
Х !Х !Х
---------------------------------------------------------------------------
---------------------------------------------------------------------------
Х !Х !Х
---------------------------------------------------------------------------
---------------------------------------------------------------------------
Жол ! Датасы ! Құжат N !     Мәтін     !     N 26 шот кредиті
N  !        !         !               !----------------------------------
!        !         !               !   N 070  !  N 071  !  N 073
---------------------------------------------------------------------------
!А       !Б        !В              !         1!        2!          3
---------------------------------------------------------------------------
!        !         !Жыл басынан    !          !         !
!        !         !бергі айналым  !Х         !Х        !Х
---------------------------------------------------------------------------
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20    Ай бойынша жиыны................
21 Жыл басынан бергі айналы...........            Х        Х
22    Белгілер........................
---------------------------------------------------------------------------
---------------------------------------------------------------------------
Шоттардың (қосалқы!       Оның ішінде
шоттардың) дебеті !
---------------------------------------------------------------------------
N__!N__! N 26 шот !Есебінен сатып      !Ақысыз !     !Басқа   !Ішкі
!   ! бойынша  !алынды              !берілді!     !түсімдер!айналымдар
!   !          !--------------------!       !     !        !
!   !          !қаржылан.!арнайы қа.!       !     !        !
!   !          !дыру     !ражаттар  !       !     !        !
-----------------------------------------------------------------
----------
4!  5!         6!        7!         8!      9!   10!      11!        12
---------------------------------------------------------------------------
Х  !Х
---------------------------------------------------------------------------
---------------------------------------------------------------------------
Х  !Х
---------------------------------------------------------------------------
Қазақстан Республикасының Ішкіісмині
(мемлекеттік мекеменің атауы)
N 3 Ведомость
N________шоттың N________қосалқы шоты бойынша аналитикалық есеп
15 "Жеткізіп берушілермен, мердігерлермен және тапсырыс берушілермен
атқарған жұмыстары мен көрсеткен қызметтері үшін есеп айырысу"
17 "Әр түрлі дебиторлармен және кредиторлармен есеп айырысулар"
шоттарының қосалқы шоттары бойынша жүргізіледі
________жылдың________________айы үшін
Орындаушы________________
қолы
_____ж.______айы үшін
---------------------------------------------------------------------------
!Дебиторлардың,!  Ай басындағы сальдо    !  Дебет бойынша айналымдар
N !кредиторлардың!-------------------------!------------------------------
!атауы         !дебет!кредит!қарыздың    ! негіздеме !құжат!кор. ! сома
!              !     !      !пайда болу  !           !N    !шот  !
!              !     !      !датасы      !           !     !     !
---------------------------------------------------------------------------

!    !       !       !  N 070   ! N 26   ! N     ! N     ! N
---------------------------------------------------------------------------
!А   ! Б     ! В     !         1!       2!      3!      4!     5
---------------------------------------------------------------------------
!             !Оборот !          !        !       !       !
!             !с начала
!             !года   !  Х       ! Х      ! Х     ! Х     ! Х
---------------------------------------------------------------------------
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29   Итого за месяц
30   Оборот с начала года               Х        Х      Х       Х     Х
31   Отметки
---------------------------------------------------------------------------
продолжение таблицы:
---------------------------------------------------------------------------
Дебет счетов (субсчетов) !        В том числе
---------------------------------------------------------------------------
N  ! N  ! N  ! Итого по  !Списано недостач!Передано!Списано!Внутрен-!Прочие
!    !    ! счету N07 !и хищений за    !безвоз- !от пор-!ние обо-!выбы-
!    !    !           !счет            !мездно  !чи и   !роты    !тия
!    !    !           !----------------!        !стих.  !        !
!    !    !           !учрежде!виновных!        !бедствий        !
!    !    !           !ний    !лиц     !        !       !        !
---------------------------------------------------------------------------
6 ! 7  ! 8  !       9   !     10!      11!     12 !     13!      14!    15
---------------------------------------------------------------------------
Х   Х    Х
---------------------------------------------------------------------------
Оборот с начала года
---------------------------------------------------------------------------
Х   Х    Х
---------------------------------------------------------------------------
---------------------------------------------------------------------------
N     !Дата!N доку-! Текст !Кредит счета N 26 в!Дебет счетов (субсчетов)
строки!    !мента  !       !-----------------------------------------------
!    !       !       !N 070!N 071!N 073 ! N   ! N  ! Итого по счету
!    !       !       !     !     !      !     !    ! N 26
---------------------------------------------------------------------------
!А   ! Б     ! В     !    1!    2!     3!   4 !  5 !       6
---------------------------------------------------------------------------
!             !Оборот !     !     !      !     !    !
!             !с начала     !     !      !     !    !
!             !года   !  Х  ! Х   ! Х    !   Х !  Х !
---------------------------------------------------------------------------
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20   Итого за месяц.........
21   Оборот с начала года... Х     Х     Х       Х     Х
22   Отметки................
---------------------------------------------------------------------------
Продолжение таблицы
-----------------------------------------------------------
В том числе                                           !
----------------------------------------------------------!
Приобретено за счет !получено!       !прочие !внутренние  !
--------------------!безвоз- !       !поступ-!обороты     !
финанси-!спец.средс.!мездно  !       !ления  !            !
рования !           !        !       !       !            !
----------------------------------------------------------!
7   !     8     !    9   !   10  !   11  !    12      !
-----------------------------------------------------------
-----------------------------------------------------------
МВД Республики Казахстан
-----------------------------------
(наименование государственного учреждения
Ведомость N 3
Аналитический учет к счету N ________ субсчет N ______
Ведется по субсчетам счетов:
15 "Расчеты с поставщиками, подрядчиками и заказчиками
за выполненные работы и оказанные услуги"
17 "Расчеты с разными дебиторами и кредиторами"
за ________ месяц ______ год
Исполнитель ___________________
подпись
за ________ месяц ______ год
---------------------------------------------------------------------------
!Наименование  !Сальдо на начало месяца  !  Обороты по дебету
N !дебиторов,    !-------------------------!------------------------------
!кредиторов    !Дебет!Кредит!Дата образ. ! Основание !N    !кор. ! Сумма
!              !     !      !задолженнос.!           !док. !счет !
!              !     !      !            !           !     !     !
---------------------------------------------------------------------------

!А             !    1!     2!           3!          4!    5!    6!    7
---------------------------------------------------------------------------
---------------------------------------------------------------------------
Жиыны:
---------------------------------------------------------------------------
таблицаның жалғасы:
---------------------------------------------------------------------------
Шоттар дебетіне (корреспонденциялаушы шоттар мен қосалқы шоттар бойынша)
---------------------------------------------------------------------------
Негіздеме ! датасы !Құжат N  !N___ !N___ !N___ ! N___!N___!N___!N___!N___
---------------------------------------------------------------------------
8!       9!       10!   11!   12!   13!   14!  15!  16!  17!   18
---------------------------------------------------------------------------
---------------------------------------------------------------------------
таблицаның жалғасы:
---------------------------------------------------------------------------
кредит бойынша айналымдар
---------------------------------------------------------------------------
жол !N___!N___!N___!N___!N___!N___!N___!   Әр түрлі       !    Жиыны
N  !    !    !    !    !    !    !    !------------------!
!    !    !    !    !    !    !    !   N   !   Сома   !
---------------------------------------------------------------------------
!  19!  20!  21!  22!  23!  24!  25!       !        26!           27
---------------------------------------------------------------------------
---------------------------------------------------------------------------
Кредит бойынша________жиыны_________ Есеп беру айы бойынша жазбалар
(датасы) аяқталды
N 6 ордер-журналға 11-26 бағандардан сәйкесінше сомалар көшірілді_________
датасы
Орындаушы______________
Қазақстан Республикасының Ішкіісмині
(мемлекеттік мекеменің атауы)
N 4 Ведомость _______ж._________айы үшін
Материалдар қозғалысын есепке алу
---------------------------------------------------------------------------
жол ! Көрсеткіштер      !корресп.!Қосалқы шоттар немесе топтардың N
N  !                   !шот N   !----------------------------------------
!                   !        !----------------------------------------
!                   !        !Қойма N немесе материалдық жауапты адам
---------------------------------------------------------------------------
!                   !        !       !       !       !       !
-----!-------------------!--------!----------------------------------------
1    !Ай басындағы қалдық!Х       !      1!      2!      3!      4!      5
---------------------------------------------------------------------------
2        Кіріс
3
4
5
6
7
8
9
10   Жиыны
11   Қалдықпен қоса кіріс
жиыны
12   Шығыс
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32  ЖИЫНЫ:                  Х
33  Ай аяғындағы қалдық     Х
---------------------------------------------------------------------------
Қосалқы шоттар немесе топтардың N
---------------------------------------------------------------------------
Қойма N немесе материалдық жауапты адам
---------------------------------------------------------------------------
Х
---------------------------------------------------------------------------
Х
---------------------------------------------------------------------------
Х
---------------------------------------------------------------------------
Ведомость аяқталды_________________________
датасы
Орындаушы ____________________________
қолы
Қазақстан Республикасының Ішкіісмині
(мемлекеттік мекеменің атауы)
Штаттық персоналдың еңбекақылық есеп айырысуының
N 1 Әзірлеме таблицасы
_______ж. ____________айы үшін
жылы          айы
Таблица _____ж. "___"_____________ аяқталды
Сәйкес айналымдар N 8 ордер-журналға _____ж. "____"________ көшірілді
Орындаушы             ҚҚЕБ бастығы - Бас бухгалтер
_________________     _______________________
қолы                     қолы
---------------------------------------------------------------------------
Ведомость   !Бөлімшелердің!                                    Аударым
------------!атауы        !------------------------------------------------
N   !датасы !             !                               Негізгі еңбекақы
!       !             !------------------------------------------------
!       !             !лауазымдық окладтар            !арнайы  !класы
!       !             !-------------------------------!атақтары!
!       !             !барлығы!жоғары, !кіші басшы!   !        !
!       !             !       !аға және!құрам және!   !        !
!       !             !       !орта    !қатардағы !   !        !
!       !             !       !басшы   !          !   !        !
!       !             !       !құрам   !          !   !        !
---------------------------------------------------------------------------

!А             !    1!     2!           3!          4!    5!    6!    7
---------------------------------------------------------------------------
---------------------------------------------------------------------------
Итого:
---------------------------------------------------------------------------
Продолжение таблицы
--------------------------------------------------------------------------
Обороты по кредиту в дебет счетов (по корреспондирующим счетам и субсчетам)
---------------------------------------------------------------------------
Основание !дата !N док.  !N !N !N !N !N !N !N !N !N !N !N !N !N !N !N !
---------------------------------------------------------------------------
8    !  9  !  10    !11!12!13!14!15!16!17!18!19!20!21!22!23!24!25!
---------------------------------------------------------------------------
Продолжение таблицы
--------------------------
Разные       ! Итого !
-----------------!       !
N счета! Сумма   !       !
-------------------------!
!   26    !   27  !
-------------------------!
Итого по кредиту _______ Записи за отчетный месяц закончены ____ (дата)
В журнал-ордер N 6 соответствующие суммы из графы 11-26 перенесены____дата
Исполнитель_____________________
МВД Республики Казахстан
------------------------------------
(наименование государственного учреждения)
Ведомость N 4
за ___________ месяц ______г.
Учет движения материалов
---------------------------------------------------------------------------
N    !Показатели      !корресп.!  N субсчетов или групп
строки!                !счет N  !------------------------------------------
!                !        !------------------------------------------
!                !        !Склад N или материально-ответственное лицо
---------------------------------------------------------------------------
1    !Остаток на      !        !       !       !       !       !
!начало месяца   !Х       !      1!      2!      3!      4!      5
---------------------------------------------------------------------------
2     Приход
3
4
5
6
7
8
9
10   Итого
11   Итого приход с остатком
12   Расход
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32  Итого...                Х
33  Остаток на конец месяца Х
---------------------------------------------------------------------------
Продолжение таблицы
---------------------------------------------------------------------------
!      !        !        !N субсчетов или групп
---------------------------------------------------------------------------
!      !        !        !Склад N или материально-ответственное лицо
---------------------------------------------------------------------------
!      !        !    Х   !
---------------------------------------------------------------------------
!      !        !    Х   !
---------------------------------------------------------------------------
!      !        !    Х   !
---------------------------------------------------------------------------
Продолжение таблицы
---------------------------------------------------------------------------
!      !        !        !N субсчетов или групп
---------------------------------------------------------------------------
!      !        !        !Склад N или материально-ответственное лицо
---------------------------------------------------------------------------
!      !        !    Х   !
---------------------------------------------------------------------------
!      !        !    Х   !
---------------------------------------------------------------------------
!      !        !    Х   !
---------------------------------------------------------------------------
Ведомость закончена _______________________
дата
Исполнитель __________________________
подпись
МВД Республики Казахстан
------------------------------------
(наименование государственного
учреждения)
Разработочная таблица N 1
расчетов по денежному содержанию штатного персонала
за _______ месяц ________год
(месяц)        (год)
Таблица закончена "___"___________ г.
Соответствующие обороты в журнал-ордер N 8 перенесены "___"________г.
Исполнитель           Начальник УФО-Главный бухгалтер
_________________     _______________________________
подпись                   подпись
---------------------------------------------------------------------------
Ведомость !Наименование !              Начисления
----------!подразделений!-------------------------------------------------
N   !дата !             !        Основная заработная плата
!     !             !-------------------------------------------------
!     !             ! должностные оклады            !специал.!клас-
!     !             !-------------------------------!звания  !сность
!     !             !всего!высшего, !младшего  !    !        !
!     !             !     !старшего !начсостава!    !        !
!     !             !     !и        !и рядовых !    !        !
!     !             !     !среднего !          !    !        !
!     !             !     !начсостава          !    !        !
---------------------------------------------------------------------------

А   !Б      !В            !      1!       2!         3!  4!       5!     6
---------------------------------------------------------------------------
---------------------------------------------------------------------------
Ай бойынша ЖИЫНЫ:
Жыл басынан бергі БАРЛЫҒЫ:
---------------------------------------------------------------------------
таблицаның жалғасы:
---------------------------------------------------------------------------
Қосымша ақшалай төлемдер
---------------------------------------------------------------------------
еңбек!ерекше жағдайлар!аудандық!   !  !марапат-!белгілен. !лауазым. !басқа.
еткен!үшін қосылатын  !коэффи. !   !  !таулар  !ген уақыт.!дық окла.!лар
жыл. !үстеме ақы      !циент   !   !  !        !тан тыс   !дына қо. !
дары !                !        !   !  !        !жұмысқа   !сылатын  !
!                !        !   !  !        !демалыс   !үстемақы !
!                !        !   !  !        !күндерге  !         !
!                !        !   !  !        !төлеу     !         !
---------------------------------------------------------------------------
7!               8!       9! 10!11!      12!        13!       14!   15
---------------------------------------------------------------------------
---------------------------------------------------------------------------
таблицаның жалғасы:
---------------------------------------------------------------------------
!Аударылды    !    Ұсталым-
---------------------------------------------------------------------------
Өтемақылық төлемдер              !Басқа!барлығы!оның !кіріс!орындау
----------------------------------------!ауда.!       !ішін.!салық!парақ.
орнына !сауықты.!демал. !сақтал.!   !   !ры.  !       !де   !     !тары
азық-  !руға бе.!жәрд.  !ақы    !   !   !лым. !       !атте.!     !бойынша
түлік  !рілетін !ақы    !       !   !   !дар  !       !стац.!     !
пайкасы!жәрдем. !       !       !   !   !     !       !құ.  !     !
!ақы     !       !       !   !   !     !       !рамға!     !
---------------------------------------------------------------------------
16!      17!     18!     19! 20! 21!   22!     23!   24!   25!     26
---------------------------------------------------------------------------
таблицаның жалғасы:
---------------------------------------------------------------------------
-дар                  !Беріледі!   берілді            !Депо.!жұмыс беруші.
----------------------!        !----------------------!нент.!лер жарнасы
проф.!кредит!   !жиыны!        !ведомость!шығыс!есеп  !тел. !--------------
салық!      !   !     !        !бойынша  !орде.!беру. !ген  !әлеум.!   !
!      !   !     !        !         !рі   !ші    !     !салық !   !
!      !   !     !        !         !б/ша !тұлға.!     !      !   !
!      !   !     !        !         !     !ларға !     !      !   !
---------------------------------------------------------------------------

А  !  Б  !  В          !    1!       2 !        3 ! 4  !    5   !    6
--------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------
---------------------------------------------------------------------------
Итого за месяц:
Всего с начала года
---------------------------------------------------------------------------
продолжение таблицы
---------------------------------------------------------------------------
Основная заработная плата           !    Дополнительные денежные выплаты
---------------------------------------------------------------------------
выслуга!надбавка  !районный  !   !    !премии  !оплата    !надбавки !прочие
лет    !за особые !коэффици- !   !    !        !сверхур.  !к должн. !
!условия   !ент       !   !    !        !работы    !окладу   !
!          !          !   !    !        !в выход.  !         !
!          !          !   !    !        !дни       !         !
!          !          !   !    !        !          !         !
!          !          !   !    !        !          !         !
---------------------------------------------------------------------------
7  !       8  !       9  ! 10! 11 !     12 !       13 !       14!   15
---------------------------------------------------------------------------
---------------------------------------------------------------------------
продолжение таблицы:
---------------------------------------------------------------------------
!Начислено   !  Удержания
---------------------------------------------------------------------------
Компенсационные выплаты            !Прочие!Всего!в т.ч.!подох!по исп.
----------------------------------------!начис !     !не    !налог!листам
взамен !пособие !выход. !сохран.!   !   !ления !     !аттест.     !
прод.  !на оздо-!пособ. !з/пл.  !   !   !      !     !соста-!     !
пайка  !ровление!       !       !   !   !      !     !ву    !     !
---------------------------------------------------------------------------
16!      17!     18!     19! 20! 21!   22 !   23!   24 !  25 !    26
---------------------------------------------------------------------------
продолжение таблицы:
---------------------------------------------------------------------------
!Причи-!   Выдано             !Депо !Взносы работо-
----------------------!тается!----------------------!ниро !дателей
проф. !кредит!  !Итого!к вы- !по ведо-!по рас!подот !вано !--------------
взносы!      !  !     !даче  !мости   !ордеру!четн. !     !социал!   !
!      !  !     !      !        !      !лицам !     !налог !   !
---------------------------------------------------------------------------

27!    28! 29!   30!      31!       32!   33!    34!   35!    36! 37! 38
---------------------------------------------------------------------------
--------------------
N 8 ордер-журналға
жазуға жатады
--------------------
дебет!кредит!сома
--------------------
--------------------
Жиыны:
Қазақстан Республикасының Ішкіісмині
(мемлекеттік мекеменің атауы)
N 2 Ашу парағы
_______ ж. ____________________ үшін
N ордер-журналдар бойынша сомалар N 20 шот дебетіне енгізілді
ведомостер                кредитіне
---------------------------------------------------------------------------
Жазбалар мазмұны немесе!N 20 шот 200 қосалқы шотының       !Шоттар
ордер-журнал номерлері !спецификалары бойынша сомалар      !кредитінен
!-----------------------------------!---------------
!N__!N__!N__!N__!N__!N__!N__!N__!N__!   !   !   !
---------------------------------------------------------------------------
А                      !  1!  2!  3!  4!  5!  6!  7!  8!  9! 10! 11! 12! 13
---------------------------------------------------------------------------
---------------------------------------------------------------------------
Ашу парағы _____________ аяқталды   жиынтық сомалар N 8 ордер-журналда
датасы
______________ көрсетілген
датасы
Орындаушы __________________    ҚҚЕБ бастығы - Бас бухгалтер _____________
қолы                                              қолы
Бас кітап N  шот        шоттың атауы       о.ж. нысаны (бюджет)
---------------------------------------------------------------------------
Ай !        дебет бойынша айналымдар             !Кредит!   Сальдо   ! Ай
!---------------------------------------------!б/ша  !------------!
!N 1!N 2!N 3!N 4!N 5!N 6!N 7!N 8!N 9!   !Дебет!айна. !Дебет!Кредит!
!о/ж!о/ж!о/ж!о/ж!о/ж!о/ж!о/ж!о/ж!о/ж!   !б/ша !лым   !     !      !
!   !   !   !   !   !   !   !   !   !   !жиыны!      !     !      !
---------------------------------------------------------------------------
1!  2!  3!  4!  5!  6!  7!  8!  9! 10! 11!   12!    13!   14!    15!  16
Қаңтардың 1-
індегі сальдо
---------------------------------------------------------------------------
---------------------------------------------------------------------------
"Қазақстан Республикасының Ішкіісмині жүйесінің республикалық
және жергілікті бюджет есебінен ұсталатын мемлекеттік
мекемелерінде бухгалтерлік есеп жүргізу туралы"
Қазақстан республикасы Ішкіісминінің
2000 жылғы 3 сәуір N 174 бұйрығына
Негіздеме-анықтама
Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі Қазынашылық департаментінің 1998 жылғы 27 қаңтардағы N 30 бұйрығымен өзгерістер және толықтырулар енгізіліп бекітілген Мемлекеттік мекемелердегі бухгалтерлік есеп жөніндегі нұсқаулықты басшылыққа алу және орындау осы бұйрықпен жарияланады.
Сонымен бірге аталған Нұсқаулықта ішкі істер органдарының жүйесіндегі бухгалтерлік есепке қатысы бар жекелеген ережелер, атап айтқанда, оларды ұстау қаржыландырудың екі көзінің (республикалық және жергілікті бюджеттер) есебінен жүзеге асырылатын бөлімшелердегі бухгалтерлік есепті жүргізу тәртібі; арттехқару құралдары мен нысандық киімді есепке алу тәртібі; сотталғандар мен тергеу қамауындағы адамдардан алынып қойылған ақшалай қаражаттардың түсуі мен пайдаланылуын есепке алу тәртібі; ішкі істер органдарынан босатылған адамдармен заттай мүлік үшін есеп айырысуларды есепке алу тәртібі көрсетілмеген. Осыған байланысты Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Қазынашылық департаментімен келісілген бұл ережелер осы бұйрықта көрсетілген.
Осы бұйрық азаматтардың құқықтары мен заңды мүдделерін қозғайтындығы
ескеріле отырып, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1998 жылғы 12
желтоқсандағы N 1278 қаулысымен бекітілген Ережелерге сәйкес Қазақстан
Республикасының Әділет министрлігінде міндетті мемлекеттік тіркеуге жатады.
Қазақстан Республикасы Ішкіісминінің
Штаб-Департаменті бастығының орынбасары,
Құқықтық қамтамасыз ету және халықаралық
байланыстар басқармасының бастығы
Оқығандар:
Омарбекова А.Т.
Икебаева Ә.Ж.

27 !   28 !29!   30!    31!      32!    33!    34!   35!    36! 37! 38
---------------------------------------------------------------------------
--------------------
Подлежит записи в  !
журнал-ордер N 8   !
-------------------!
дебет!кредит!сумма !
-------------------!
-------------------!
Итого:           !
-------------------
МВД Республики Казахстан
-------------------------------
(наименование государственного
учреждения)
Листок-расшифровка N 2
за _________ 19 ___ г.
Суммы по журналам-ордерам   N    ____ отнесенные в дебет счета N 20
-------------------                       ---------
ведомостям                               кредит
---------------------------------------------------------------------------
Содержание записи      ! Суммы по спецификам субсчета 200  !С кредита
или номера журнала     !      счета N 20                   !счетов
ордера                 !-----------------------------------!---------------
!N__!N__!N__!N__!N__!N__!N__!N__!N__!   !   !   !
---------------------------------------------------------------------------
А                      !  1!  2!  3!  4!  5!  6!  7!  8!  9! 10! 11! 12! 13
---------------------------------------------------------------------------
---------------------------------------------------------------------------
продолжение таблицы
---------------------------------------------------------------------------
Содержание записи      ! Суммы по спецификам субсчета 200  !С кредита
или номера журнала-    !      счета N 20                   !счетов
ордера                 !-----------------------------------!---------------
!N__!N__!N__!N__!N__!N__!N__!N__!N__!   !   !   !
---------------------------------------------------------------------------
А                      !  1!  2!  3!  4!  5!  6!  7!  8!  9! 10! 11! 12! 13
---------------------------------------------------------------------------
---------------------------------------------------------------------------
Всего
---------------------------------------------------------------------------
Листок-расшифровка закончен ________ итоговые суммы в журнале-ордере N 8
дата
отражены _______
дата
Исполнитель______________   Начальник УФО-Главный бухгалтер__________
подпись                                        подпись
Главная книга
Счет N
Наименование счета                       ж.о. форма (бюджет)
---------------------------------------------------------------------------
Ме-!       Обороты по дебету   ! Обороты по дебету    !      !Сальдо !Месяц
сяц!------------------------------------------ Итого  !Оборот!-------!
!Ж/О!Ж/О!Ж/О!Ж/О!Ж/О!Ж/О!Ж/О!Ж/О!Ж/О!      !по     !по кре!Де-!Кре!
!N 1!N2 !N3 !N4 !N5 !N6 !N7 !N8 !N9 !      !дебету !диту  !бет!дит!
---------------------------------------------------------------------------
1!  2!  3!  4!  5!  6!  7!  8!  9!10 !  11  !  12   !  13  ! 14!15 !  16
Сальдо на 1 января
---------------------------------------------------------------------------
(Специалисты: Склярова И.В.,
Цай Л.Г.)