Емдік-алдын алу тағамдарын және витаминдік препараттарды тегін беру Ережелерін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2000 жылғы 21 сәуірдегі N 95-ө бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2000 жылғы 13 мамырда тіркелді Тіркеу N 1131. Қолданылуы тоқтатылды - ҚР Үкіметінің 2005 жылғы 9 ақпандағы N 124 қаулысымен.
Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң "Қазақстан Республикасының экономика салаларында еңбек жағдайлары мен оны қорғауды жақсарту жөнiндегi 1997-2000 жылдарға арналған негiзгi бағыттары туралы" 1997 жылғы 21 қаңтардағы N 89 қаулысына , Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң 1999 жылғы 9 сәуiрдегi N 394 қаулысымен бекiтiлген "Еңбек және халықты әлеуметтiк қорғау министрлiгi туралы Ережеге" сәйкес, БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса берiлiп отырған, Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау iстерi жөнiндегi агенттiгiмен келiсiлген, Емдiк-алдын алу тағамдарын және витаминдiк препараттарды тегiн беру Ережелерi бекiтiлсiн және Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде тiркелген күнiнен бастап қолдануға енгiзiлсiн.
2. Облыстық, Астана және Алматы қалаларының еңбек, жұмыспен қамту және халықты әлеуметтiк қорғау басқармаларының (департаменттерiнiң) бастықтары осы Бұйрықтың барлық меншiк нысандарындағы ұйымдарға жеткiзiлуiн, сондай-ақ оның орындалуын бақылауды қамтамасыз етсiн.
3. Еңбек қорғау басқармасы (Р.Ж. Yмбетқұлов) осы Бұйрықтың Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтiк қорғау министрлiгiнiң "Вопросы труда" бюллетенiнде жариялануын ұйымдастырсын. Емдiк-алдын алу тағамдарын және витаминдiк препараттарды тегiн беру Ережелерiн қолдану жөнiндегi қажеттi түсiндіру жұмыстарын жүргiзсiн.
4. Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтiк қорғау министрінің "Емдік-алдын алу тағамдарын және витаминдiк препараттарды тегін беру Ережелерiн бекiту туралы" 2000 жылдың 6 наурызындағы N 66-Ө бұйрығы күшi жойылды деп танылсын.
Министр
Қазақстан Республикасы
Келісілді:                             Еңбек және халықты
Қазақстан Республикасының              әлеуметтік қорғау министрінің
Денсаулық сақтау істері                2000 жылғы 21 сәуірде N 95-Ө
жөніндегі агенттігі                        бұйрығымен бекітілген
2000 жылғы 29 ақпан N 07-992
Емдiк-алдын алу тамақтары мен витамин
препараттарын тегiн берудiң
ЕРЕЖЕСІ
1. Емдiк-алдын алу тамақтары мен витамин препараттарын тегiн берудiң Ережесi "Еңбек қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының негiзiнде әзiрлендi.
2. Емдiк-алдын алу тамақтары (бұдан әрi - ЕАТ) мен витамин препараттары қызметкерлерге кәсiби аурудан сақтандыру және олардың денсаулығын нығайту мақсатында ұйымдардың өндiрiстiк объектiлерiн ұжымдық шарт арқылы еңбек жағдайлары бойынша "Ұйымдардың өндiрiстiк объектiлерiн еңбек жағдайлары бойынша аттестациялау туралы Ережеге" (Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтiк қорғау министрлiгiнiң 1998 ж. 15.01 N 2 бұйрығымен бекiтiлген және Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгiнде тiркелген 1998 ж. 19.03. N 486 ) сәйкес аттестациялау негiзiнде берiледi.

Об утверждении Правил бесплатной выдачи лечебно-профилактического питания и витаминных препаратов
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 21 апреля 2000г. N 95-П. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 13.05.2000г. N 1131. Отменен - постановлением Правительства РК от 9 февраля 2005 года N 124 (P050124)
В соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 21 января 1997 года N 89 P970089_  "Об основных направлениях по улучшению условий и охраны труда в отраслях экономики Республики Казахстан на 1997-2000 годы", P990394_  Положением о Министерстве труда и социальной защиты населения Республики Казахстан, утвержденным постановлением Правительства Республики Казахстан от 9 апреля 1999 года N 394, приказываю:
1. Утвердить прилагаемые Правила бесплатной выдачи лечебно-профилактического питания и витаминных препаратов, согласованные с Агентством Республики Казахстан по делам здравоохранения и ввести их в действие со дня регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
2. Начальникам областных, городов Астаны и Алматы управлений (департаментов) труда, занятости и социальной защиты населения обеспечить доведение настоящего Приказа до организаций всех форм собственности, а также контроль за его исполнением.
3. Управлению охраны труда (Умбеткулов Р.Ж.) организовать публикацию настоящего Приказа в бюллетене Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан "Вопросы труда". Провести необходимую разъяснительную работу по применению Правил бесплатной выдачи лечебно-профилактического питания и витаминных препаратов.
4. Признать утратившим силу приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 6 марта 2000 года N 66-П "Об утверждении Правил бесплатной выдачи лечебно-профилактического питания и витаминных препаратов".
Министр
Согласованы:                                Утверждены
Агентством Республики                     Приказом Министра труда и
Казахстан по делам                        социальной защиты населения
Здравоохранения                           Республики Казахстан
от 29.02.2000 года N 07-992               21.04.2000 года N 95-П
Правила
бесплатной выдачи лечебно-профилактического
питания и витаминных препаратов
1. Правила бесплатной выдачи лечебно-профилактического питания и витаминных препаратов (далее - Правила) разработаны на основе Закона Республики Казахстан Z933000_  "Об охране труда".
2. Лечебно-профилактическое питание (далее - ЛПП) и витаминные препараты выдаются работникам по результатам аттестации по условиям труда, проводимой в соответствии с V980486_  "Положением об аттестации производственных объектов организаций по условиям труда" (утверждено приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 15.01.98 г. N 2 и зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан от 19.03.98 г. N 486) и в целях предупреждения профессиональных заболеваний и отравлений, укрепления их здоровья.

3. Оларды тағайындау мен тегiн беру, белгiлi бiр кәсiптер мен қызметтерде, еңбек жағдайлары аса зиянды жұмыстарда iстейтiн қызметкерлерге емдiк-алдын алу тамақтары мен витамин препараттарын, - ЕАТ рационына (2-қосымша) және витамин препаратын тегiн берудiң нормаларына сай құқық беретiн өндiрiстiң Тiзбесiне (1-қосымша) сәйкес жүргiзiледi.
4. Меншiк және шаруашылықты жүргiзу нысандарына қарамастан ұйымдардың кәсiптерi мен қызметтерi аталған Тiзбедегi өндiрiстерде көзделген қызметкерлерiнiң нақты жұмыс iстеген күндерiне емдiк-алдын алу тамақтары мен витамин препараттарын алуға құқығы бар.
5. Емдiк-алдын алу тамақтары мен витамин препараттарын тағайындау және беру ЕАТ рационының физиологиялық-гигиеналық бағалау, осы тамақтарды алатын қызметкерлерiнiң тамақтану мәртебесiн зерттеу (қандай қызметкерлер кәсiбiне, жұмыс орны мен еңбек жағдайына қарай сәйкес келетiн N 1 ден N 5 дейiнгi тамақтану рациондары бойынша тамақтарды алуға құқылы) негiзiнде жүргiзiледi.
6. Емдiк-алдын алу тағамдары мен витамин препараттары, сондай-ақ құрылыс, құрылыс-монтаж, жөндеу - құрылыс және iске қосу жұмыстарымен айналысатын ұйымдарда күнi бойы жұмыс iстейтiн басқа да қызметкерлерге, жұмыс iстеп тұрған еңбек жағдайлары зиянды өндiрiстерде жабдықтарды тазалау мен әзiрлеудi және өндiрiстердi тоқтатуды жүргiзетiн негiзгi қызметкерлер мен жұмысшылар үшiн де осы тағамдар белгiленген.
7. Емдiк-алдын алу тағамдары мен витамин препараттарын беру, жұмыс алдында ыстық тағам түрiнде жүргiзiледi. Жекелеген жағдайларда ЕАТ-ны түскi үзiлiс кезiнде де беруге болады. Жоғары қысымды жағдайларда (кессондарда, барокамераларда, су астындағы жұмыстарда) жұмыс iстейтiндерге шлюзден өткеннен кейiн берiледi.
8. Емдiк-алдын алу тамақтары:
1) - жұмыс iстемейтiн күндерде;
2) - демалыс күндерде;
3) - қызмет iссапарлары күндерiнде;
4) - өндiрiстен қол үзiп оқып жүрген күндерде;
5) - жұмысты ЕАТ тағайындалмаған басқа учаскелерде орындаған күндерде;
6) - еңбекке уақытша жарамсыздығы кезiнде берiлмейдi.
9. ЕАТ өткен уақыт үшiн немесе бiрнеше ауысым бұрын беруге, сондай-ақ уақытында алынбаған емдiк-алдын алу тамақтарының ақшасын алуға рұқсат етiлмейдi.
10. Емдiк-алдын алу тағамдары мен витамин препараттары дайындалатын орындары өзiнiң құрылымы мен мазмұны жағынан Құрылыс нормалары мен ережелерiне және Санитарлық ережелер мен нормаларға сай келуi керек.
11. Емдiк-алдын алу тағамдары мен витамин препараттары жекелеген өндiрiстер үшiн белгiленген рациондар мен нормаларға сәйкес жасалады. Рациондар бойынша емдiк-алдын алу таңертеңгi ыстық тағамдарының шамамен алты күнге жасалған мәзiрiне сәйкес әрбiр күнге арналып тамақтар тiзбесi бойынша емдiк-алдын алу тамақтары рациондарын физиологиялық-гигиеналық бағалау схемалық кестесi (6-қосымша) мен қоса Мәзiр жасалады (3-қосымша).

3. Назначение и выдача ЛПП производятся в соответствии с Перечнем производств, работа в которых дает право работникам определенных профессий и должностей на бесплатное получение лечебно-профилактического питания и витаминных препаратов в связи с особо вредными условиями труда (Приложение
1) и в соответствии с Рационами лечебно-профилактического питания и Нормами выдачи витаминных препаратов (Приложение 2).
4. Правом на получение ЛПП и витаминных препаратов пользуются работники организаций, независимо от форм собственности и хозяйствования, профессии и должности которых предусмотрены в соответствующих производствах указанного Перечня, в дни фактической занятости.
5. Назначение и выдача лечебно-профилактического питания и витаминных препаратов проводится на основе физиолого-гигиенической оценки рационов ЛПП, изучение пищевого статуса (какие рабочие, в зависимости от профессии, места работы и условий труда должны получать питание по соответствующему рациону питания с N 1 по N 5) работающих, получающих это питание.
6. Лечебно-профилактическое питание и витаминные препараты выдаются также работникам других организаций, занятым полный рабочий день на строительных, строительно-монтажных, ремонтно-строительных и пусконаладочных работах, рабочим, производящим чистку и подготовку оборудования к ремонту и консервации - в действующих производствах с особо вредными условиями труда, в которых как для основных работников, так и для ремонтного персонала установлено это питание.
7. Выдача лечебно-профилактического питания производится в виде  горячих завтраков перед началом работы. В отдельных случаях, допускается  выдача ЛПП в обеденный перерыв. Работающим в условиях повышенного давления (в кессонах, барокамерах, на водолазных работах), ЛПП должно выдаваться после вышлюзования.
8. Лечебно-профилактическое питание не выдается:
1) в нерабочие дни;
2) в дни отпуска;
3) в дни служебных командировок;
4) в дни учебы с отрывом от производства;
5) в дни выполнения работ на других участках, где ЛПП не предусмотрено;
6) в период временной нетрудоспособности.
9. Выдача ЛПП за прошедшее время или за несколько смен вперед, а также компенсация за неполученное вовремя лечебно-профилактическое питание не разрешается.
10. Помещения, где производится приготовление и выдача ЛПП и витаминных препаратов, должны по своему устройству и содержанию соответствовать Строительным нормам и правилам и Санитарным правилам и нормам.
11. Приготовление и выдача ЛПП и витаминных препаратов производятся в соответствии с утвержденными рационами и нормами. По перечню продуктов должны составляться Меню-раскладки на каждый день в соответствии с Примерным шестидневным меню-раскладкой горячих завтраков лечебно- профилактического питания по рационам (Приложение 3) и со Схемой таблиц, составляемых при физиолого-гигиенической оценке рационов лечебно- профилактического питания (Приложение 6).

12. Мәзiрдi жасауға, тамақ дайындауға құқы бар өндiрiстiң меңгерушiсi жауапты болып табылады.
13. Тамақ өнiмдерiнiң бiрiн екiншiсiмен ауыстыруға, тек өте сирек жағдайларда, тағамдардың бiрiн-бiрi алмастырушылығы нормалары шегiнде жол берiледi (4-қосымша).
14. Витамин препараттарын берудi қоғамдық тамақтандыру ұйымдары тамақтану рациондарын витаминдермен байыту тәсiмi бойынша бекiтiлген нормаларға сәйкес жүргiзедi (2-қосымша). Витаминдердi жұмсаудың есебiн жүргiзу және витаминдендiрудi бақылауды қамтамасыз ету үшiн қоғамдық тамақтандыру ұйымдарында витаминдендiрудiң күнi, уақыты, шығындары, қандай тамақтар және қанша көлемде витаминдендiрiлгендiгi жауапты адамның қолы көрсетiлетiн "Витамин препараттарын жұмсаудың журналын" жүргiзу қажет.
15. Емдiк-алдын алу тамақтары белгiленген үлгiдегi арнайы талондар бойынша берiледi.
16. Емдiк-алдын алу тағамдары мен витамин препараттарын тегiн берудiң Ережесiмен таныстыру, қызметкерлермен еңбектi қорғау жөнiнде нұсқаулық өткiзу кезiнде N 1 ден N 5 дейiнгi рациондар бойынша емдiк-алдын алу тамақтарының таңертеңгi ыстық тамағын алушы жұмысшыларға жадынамаға сәйкес (5-қосымша) жүргiзiледi.
17. Емдiк-алдын алу тармақтарын тегiн алатын қызметкерлерге еңбек жағдайының аса зияндылығына байланысты сүт немесе соған тең келетiн басқа да тамақ тағамдары берiлмейдi.
18. Қызметкерлердi ЕАТ-мен қамтамасыз ету және осы Ереженi сақтау үшiн жауапкершiлiк жұмыс берушiге жүктеледi.
19. Меншiк және шаруашылықты жүргiзу нысандарына қарамастан, ұйымдарда емдiк-алдын алу тамақтарының тегiн беру Тәртiбiнiң орындалуын бақылау аумақтық санитарлық-эпидемиологиялық ұйымдарға, Мемлекеттiк еңбек инспекциясына жүктеледi (ендiрме N 2). Кәсiподақ ұйымдары Қазақстан Республикасы заңдарында берiлген құқықтық шеңберде еңбектi қорғау заңдарының сақталуын қоғамдық бақылау арқылы жүзеге асырады.
1 Қосымша
Қазақстан Республикасы
Келісілді:                             Еңбек және халықты
Қазақстан Республикасының              әлеуметтік қорғау министрінің
Денсаулық сақтау істері                2000 жылғы 21 сәуірде N 95-Ө
жөніндегі агенттігі                        бұйрығымен бекітілген
2000 жылғы 29 ақпан N 07-992
Аса зиянды еңбек жағдайларына байланысты
емдік-сақтандыру тамақтануға және витамин препараттарын
тегін алуға құқық беретін, белгілі кәсіптер мен қызметтерде
жұмыс істелетін өндірістердің
Тізбесі
--------------------------------------------------------------------
Өндірістер, кәсіптер және қызметтер атаулары      ! Емдеу сақтандыру
!     тамақтану
!    рационының N
--------------------------------------------------------------------
1 ТАРАУ. ХИМИЯЛЫҚ ӨНДIРIСТЕР

12. Ответственным за составление меню является заведующий производством организации, имеющей право на приготовление пищи.
13. Замена одних пищевых продуктов другими допускается в исключительных случаях в пределах норм взаимозаменяемости продуктов (Приложение 4).
14. Выдача витаминных препаратов производится организациями, имеющими право на приготовление пищи, в соответствии с утвержденными нормами по схеме обогащения рационов питания витаминами (Приложение 2). Для учета расхода витаминов и обеспечения контроля за витаминизацией в организациях питания необходимо вести "Журнал расхода витаминных препаратов", где указываются: дата, время, расход витаминов, какое блюдо и в каком количестве витаминизировано, подпись ответственного лица.
15. Лечебно-профилактическое питание должно выдаваться по специальным талонам утвержденного образца.
16. Ознакомление с Правилами бесплатной выдачи лечебно- профилактического питания и витаминных препаратов осуществляется при проведении с работниками инструктажа по охране труда согласно Памятки для рабочих, получающих горячие завтраки лечебно-профилактического питания по рационам с N 1 по N 5 (Приложение 5).
17. Работникам, получающим бесплатно лечебно-профилактическое питание в связи с особо вредными условиями труда, выдача молока или других равноценных пищевых продуктов не производится.
18. Ответственность за обеспечение работников ЛПП и соблюдение настоящих Правил возлагается на работодателя.
19. Контроль за выполнением Правил бесплатной выдачи лечебно- профилактического питания и витаминных препаратов в организациях с особо вредными условиями труда, независимо от форм собственности и хозяйствования, возлагается на органы государственного санитарно-эпидемиологического надзора, государственную инспекцию труда, в части вопросов касающихся их компетенции. Профсоюзные организации осуществляют общественный контроль в пределах предоставленных законодательством Республики Казахстан прав за соблюдением законодательства об охране труда.
Приложение 1
Согласован                             Утвержден
Агентством Республики                приказом Министра труда и
Казахстан по делам                   социальной защиты населения
здравоохранения                      Республики Казахстан
29.02.2000 года N 07-992              21.04.2000 года N 98-П
Перечень
производств, работа в которых дает право работникам
определенных профессий и должностей на бесплатное
получение лечебно-профилактического питания и витаминных
препаратов в связи с особо вредными условиями труда
----------------------------------------------------------------------
Наименование производств, профессий и должностей         !N рациона
!лечебно-
!профил.
!питания
----------------------------------------------------------------------
1                             !    2
----------------------------------------------------------------------                 Глава 1. Химические производства

1-БӨЛIМ. ОРГАНИКАЛЫҚ ЕМЕС ӨНIМДЕР
1. Күкiрт қышқылы өндiрiсi
Негiзгi технологиялық процеспен, жөндеу және                2
жабдықтарға қызмет көрсетумен толық жұмыс күн
айналысатын жұмысшылар мен мастерлер.
2. Фосфор қышқылы өндiрiсi
Негiзгі технологиялық процеспен, жөндеу және                4
жабдықтарға қызмет көрсетумен толық жұмыс күн
айналысатын жұмысшылар мен мастерлер.
3. Фосфорлы кальций өндiрiсi
Негiзгi технологиялық процеспен жөндеу және                 4
жабдықтарға қызмет көрсетумен толық жұмыс күн
айналысатын жұмысшылар мен мастерлер.
4. Фосфорлы ангидрид өндiрiсі
Негiзi технологиялық процеспен, жөндеу және                 4
жабдықтарға қызмет көрсетумен толық жұмыс күн
айналысатын жұмысшылар мен мастерлер.
5. Сары және қызыл фосфор өндiрiсi
Негiзгі технологиялық процеспен, жөндеу және                4
жабдықтарға қызмет көрсетумен толық жұмыс күн
айналысатын жұмысшылар мен мастерлер.
Балқытылған фосфорлы шлактан жасалатын құрылыс              4
заттарын өндiру кезiндегi негiзгі технологиялық
процесте қызмет iстейтiн жұмысшылар.
6. Бес күкiрттi фосфор өндiрiсi
Негiзгі технологиялық процеспен, жөндеу және                4
жабдықтарға қызмет көрсетумен толық жұмыс күн
айналысатын жұмысшылар мен мастерлер.
7. Металл фосфидтерi өндiрiсi (мырыш, мыс және басқа)
Негiзгі технологиялық процеспен, жөндеу және                4
жабдықтарға қызмет көрсетумен толық жұмыс күн
айналысатын жұмысшылар мен мастерлер.
8. Суперфосфат, фторсыздалған фосфат, күрделi-аралас
және күрделi тыңайтқыштар өндiрiсi
Негiзгі технологиялық процеспен, жөндеу және                4
жабдықтарға қызмет көрсетумен толық жұмыс күн
айналысатын жұмысшылар мен мастерлер.
9. Аммофос өндiрiсi
Негiзгі технологиялық процеспен, жөндеу және                4
жабдықтарға қызмет көрсетумен толық жұмыс күн
айналысатын жұмысшылар мен мастерлер.
10. Yшхлорлы фосфор және хлортотық фосфор өндірісі
Негiзгі технологиялық процеспен, жөндеу және                4
жабдықтарға қызмет көрсетумен толық жұмыс күн
айналысатын жұмысшылар мен мастерлер.
11. Сұйық хлор өндiрiсi
Негiзгі технологиялық процеспен, жөндеу және                2
жабдықтарға қызмет көрсетумен толық жұмыс күн
айналысатын жұмысшылар мен мастерлер.
12. Екi тотық хлор өндiрiсi
Негiзгі технологиялық процеспен, жөндеу және                4
жабдықтарға қызмет көрсетумен толық жұмыс күн
айналысатын жұмысшылар мен мастерлер.
13. Хлорлы әк өндiрiсi
Негiзгі технологиялық процеспен, жөндеу және                2
жабдықтарға қызмет көрсетумен толық жұмыс күн
айналысатын жұмысшылар мен мастерлер.
14. Хлорлы темiр өндiрiсі
Негiзгі технологиялық процеспен, жөндеу және                2
жабдықтарға қызмет көрсетумен толық жұмыс күн
айналысатын жұмысшылар мен мастерлер.

Раздел 1. Неорганические продукты
1. Производство серной кислоты
Рабочие и мастера, занятые полный рабочий день в основном      2
технологическом процессе, на ремонте и обслуживании оборудования
2. Производство фосфорной кислоты
Рабочие и мастера, занятые полный рабочий день в основном      4
технологическом процессе, на ремонте и обслуживании оборудования
3. Производство фосфористого кальция
Рабочие, занятые полный рабочий день в основном технологическом
процессе, на ремонте и обслуживании оборудования                    4
4. Производство фосфорного ангидрида
Рабочие и мастера, занятые полный рабочий день в основном      4
технологическом процессе, на ремонте и обслуживании оборудования
5. Производство желтого и красного фосфора
Рабочие и мастера, занятые полный рабочий день в основном      4
технологическом процессе, на ремонте и обслуживании оборудования
Рабочие, занятые в основном технологическом процессе при       4
производстве строительных изделий из расплавленного фосфорного шлака
(щебня, пемзы, ваты и др.)
6. Производство пятисернистого фосфора
Рабочие и мастера, занятые полный рабочий день в основном      4
технологическом процессе, на ремонте и обслуживании оборудования
7. Производство фосфидов металла (цинка, меди и др.)
Рабочие и мастера, занятые полный рабочий день в основном      4
технологическом процессе, на ремонте и обслуживании оборудования
8. Производство суперфосфата, обесфторенных фосфатов,
сложно-смешанных и сложных удобрений
Рабочие и мастера, занятые полный рабочий день в основном      4
технологическом процессе, на ремонте и обслуживании оборудования
9. Производство аммофоса
Рабочие и мастера, занятые полный рабочий день в основном      4
технологическом процессе, на ремонте и обслуживании оборудования
10. Производство треххлористого фосфора
и хлорокиси фосфора
Рабочие и мастера, занятые полный рабочий день в основном      4
технологическом процессе, на ремонте и обслуживании оборудования
11. Производство жидкого хлора
Рабочие и мастера, занятые полный рабочий день в основном      2
технологическом процессе, на ремонте и обслуживании оборудования
12. Производство двуокиси хлора
Рабочие и мастера, занятые полный рабочий день в основном      4
технологическом процессе, на ремонте и обслуживании оборудования
13. Производство хлорной извести
Рабочие и мастера, занятые полный рабочий день в основном      2
технологическом процессе, на ремонте и обслуживании оборудования
14. Производство хлорного железа
Рабочие и мастера, занятые полный рабочий день в основном      2
технологическом процессе, на ремонте и обслуживании оборудования

29. Таллий қолданумен монокристалл өндірісі
Негiзгі технологиялық процеспен, жөндеу және                2
жабдықтарға қызмет көрсетумен толық жұмыс күн
айналысатын жұмысшылар мен мастерлер.
30. Аэросил өндiрiсі
Негiзгі технологиялық процеспен және жөндеумен              4
толық жұмыс күн айналысатын жұмысшылар мен мастерлер.
31. Ақ құрым өндiрiсі
Негiзгі технологиялық процеспен, жөндеу және                4
жабдықтарға қызмет көрсетумен толық жұмыс күн
айналысатын жұмысшылар мен мастерлер.
32. Техникалық асбест заттар өндірісі
(тоқыма цехтары)
Негiзгі технологиялық процеспен, жөндеу және                4
жабдықтарға қызмет көрсетумен толық жұмыс күн
айналысатын жұмысшылар мен мастерлер.
2-Бөлім. Органикалық өнімдер
33. Хлорбензол, дихлорбензол, трихлорбензол, тетрахлорбензол,
гексахлорбензол өндірісі
Негiзгі технологиялық процеспен, жөндеу және                4
жабдықтарға қызмет көрсетумен толық жұмыс күн
айналысатын жұмысшылар мен мастерлер.
34. Эпирхлоргидрин өндiрiсі
Негiзгі технологиялық процеспен, жөндеу және                4
жабдықтарға қызмет көрсетумен толық жұмыс күн
айналысатын жұмысшылар мен мастерлер.
35. Оловоорганикалық қоспалар өндірісі
Негiзгі технологиялық процеспен толық жұмыс күн             5
айналысатын жұмысшылар мен мастерлер.
36. Диносеб гербициді өндірісі
Негiзгі технологиялық процеспен, жөндеу және                4
жабдықтарға қызмет көрсетумен толық жұмыс күн
айналысатын жұмысшылар мен мастерлер.
37. Экстралин өндiрiсі
Негiзгі технологиялық процеспен, жөндеу және                5
жабдықтарға қызмет көрсетумен толық жұмыс күн
айналысатын жұмысшылар мен мастерлер.
38. Бензолдан, хлорбензолдан және бензолдың
басқа туындыларынан фенол өндірісі
Негiзгі технологиялық процеспен, жөндеу және                4
жабдықтарға қызмет көрсетумен толық жұмыс күн
айналысатын жұмысшылар мен мастерлер.
39. Таза ванадий бестотығында фталдық ангидрид
өндірісі (қойылтылған катализаторда)
Негiзгі технологиялық процеспен, жөндеу және                 4
жабдықтарға қызмет көрсетумен толық жұмыс күн
айналысатын жұмысшылар мен мастерлер.
40. Керамикалық бояғыш зат өндiрiсі
Негiзгі технологиялық процеспен, жөндеу және                 3
жабдықтарға қызмет көрсетумен толық жұмыс күн
айналысатын жұмысшылар мен мастерлер.
41. Төртхлорлық көміртегі өндiрiсі
Негiзгі технологиялық процеспен, жөндеу және                 4
жабдықтарға қызмет көрсетумен толық жұмыс күн
айналысатын жұмысшылар мен мастерлер.
42. Дихлорэтан өндiрiсі
Негiзгі технологиялық процеспен, жөндеу және                 4
жабдықтарға қызмет көрсетумен толық жұмыс күн
айналысатын жұмысшылар мен мастерлер.

29. Производство монокристаллов с применениями таллия
Рабочие и мастера, занятые полный рабочий день в основном      2
технологическом процессе, на ремонте и обслуживании оборудования
30. Производство аэросил
Рабочие и мастера, занятые полный рабочий день в основном      4
технологическом процессе, на ремонте оборудования
31. Производство белой сажи
Рабочие и мастера, занятые полный рабочий день в основном      4
технологическом процессе, на ремонте и обслуживании оборудования
32. Производство асбестовых технических изделий
(текстильные цехи)
Рабочие и мастера, занятые полный рабочий день в основном      4
технологическом процессе, на ремонте и обслуживании оборудования
Раздел 2. Органические продукты
33. Производство хлорбензола, дихлорбензола, трихлорбензола,                  тетрахлорбензола, гексахлорбензола
Рабочие и мастера, занятые полный рабочий день в основном      4
технологическом процессе, на ремонте и обслуживании оборудования
34. Производство эпирхлоргидрина
Рабочие и мастера, занятые полный рабочий день в основном      4
технологическом процессе, на ремонте и обслуживании оборудования
35. Производство оловоорганических соединений
Рабочие и мастера, занятые полный рабочий день в основном      5
технологическом процессе
36. Производство гербицида диносеба
Рабочие и мастера, занятые полный рабочий день в основном      4
технологическом процессе, на ремонте и обслуживании оборудования
37. Производство экстралина
Рабочие и мастера, занятые полный рабочий день в основном      5
технологическом процессе, на ремонте и обслуживании оборудования
38. Производство фенола из бензола, хлорбензола и
других производных бензола
Рабочие и мастера, занятые полный рабочий день в основном      4
технологическом процессе, на ремонте и обслуживании оборудования
39. Производство фталевого ангидрида на чистой пятиокиси
ванадия (на концентрированном катализаторе)
Рабочие и мастера, занятые полный рабочий день в основном      4
технологическом процессе, на ремонте и обслуживании оборудования
40. Производство керамических красителей
Рабочие и мастера, занятые полный рабочий день в основном      3
технологическом процессе, на ремонте и обслуживании оборудования
41. Производство четыреххлористого углерода
Рабочие и мастера, занятые полный рабочий день в основном      4
технологическом процессе, на ремонте и обслуживании оборудования
42. Производство дихлорэтана
Рабочие и мастера, занятые полный рабочий день в основном      4
технологическом процессе, на ремонте и обслуживании оборудования

43. Үшхлорэтан өндiрiсі
Негiзгі технологиялық процеспен, жөндеу және                 4
жабдықтарға қызмет көрсетумен толық жұмыс күн
айналысатын жұмысшылар мен мастерлер.
44. Гексахлорэтан өндiрiсі
Негiзгі технологиялық процеспен, жөндеу және                4
жабдықтарға қызмет көрсетумен толық жұмыс күн
айналысатын жұмысшылар мен мастерлер.
45. Керосин пиролизы, пирогаз бөлу және
тазарту өндірісі
Негiзгі технологиялық процеспен толық жұмыс күн             5
айналысатын жұмысшылар мен мастерлер.
46. Хлорпикрин өндiрiсі
Негiзгі технологиялық процеспен, жөндеу және                2
жабдықтарға қызмет көрсетумен толық жұмыс күн
айналысатын жұмысшылар мен мастерлер.
47. Хлорлы этил, трихлорэтилен мен изопропил
спирт өндірісі
Негiзгі технологиялық процеспен толық жұмыс күн              5
айналысатын жұмысшылар мен мастерлер.
48. Этилен тотығы және оның туындылары
этилцеллозольва, хлорекс, этиленгликоль өндірісі
Негiзгі технологиялық процеспен, жөндеу және                 5
жабдықтарға қызмет көрсетумен толық жұмыс күн
айналысатын жұмысшылар мен мастерлер.
49. Фенилэтил спирт өндiрiсі
Негiзгі технологиялық процеспен, жөндеу және                4
жабдықтарға қызмет көрсетумен толық жұмыс күн
айналысатын жұмысшылар мен мастерлер.
50. Гербицид өндiрiсі
Негiзгі технологиялық процеспен, жөндеу және                4
жабдықтарға қызмет көрсетумен толық жұмыс күн
айналысатын жұмысшылар мен мастерлер.
51. Фосген арқылы сірке ангидрид өндірісі
Негiзгі технологиялық процеспен, жөндеу және                2
жабдықтарға қызмет көрсетумен толық жұмыс күн
айналысатын жұмысшылар мен мастерлер.
52. Кетен арқылы сірке ангидрид өндірісі
Негiзгі технологиялық процеспен, жөндеу және                2
жабдықтарға қызмет көрсетумен толық жұмыс күн
айналысатын жұмысшылар мен мастерлер.
53. Ацетальдегид өндiрiсі
Негiзгі технологиялық процеспен, жөндеу және                5
жабдықтарға қызмет көрсетумен толық жұмыс күн
айналысатын жұмысшылар мен мастерлер.
54. Этилбензол өндірісі (өндіріс жабық ғимаратта
болғанда ғана)
Негiзгі технологиялық процеспен, жөндеу және                4
жабдықтарға қызмет көрсетумен толық жұмыс күн
айналысатын жұмысшылар мен мастерлер.
55. Құрастырылған улағыш өндірісі
Негiзгі технологиялық процеспен, жөндеу және                4
жабдықтарға қызмет көрсетумен толық жұмыс күн
айналысатын жұмысшылар мен мастерлер.
56. Этил сұйығының өндiрiсі
Негiзгі технологиялық процеспен, жөндеу және                4
жабдықтарға қызмет көрсетумен, қосалқы өндірісте
(арнаулы киімді, аяқ киімді, противогаздарды
дегазациялау; арнаулы киімдер жуу, жұқпалы
жұмыстарға қолданған ыдыстарды дайындау және
жөндеу) толық жұмыс күн айналысатын жұмысшылар
мен мастерлер.

43. Производство трихлорэтана
Рабочие и мастера, занятые полный рабочий день в основном      4
технологическом процессе, на ремонте и обслуживании оборудования
44. Производство гексахлорэтана
Рабочие и мастера, занятые полный рабочий день в основном      4
технологическом процессе, на ремонте и обслуживании оборудования
45. Производство пиролиза керосина, разделения
и очистки пирогаза
Рабочие и мастера, занятые полный рабочий день в основном      5
технологическом процессе
46. Производство хлорпикрина
Рабочие и мастера, занятые полный рабочий день в основном      2
технологическом процессе и на ремонте оборудования
47. Производство хлористого этила, трихлорэтилена
и изопропилового спирта
Рабочие и мастера, занятые полный рабочий день в основном      5
технологическом процессе
48. Производство окиси этилена и ее производных
этилцеллозольва, хлорекса, этиленгликоля
Рабочие и мастера, занятые полный рабочий день в основном      5
технологическом процессе, на ремонте и обслуживании оборудования
49. Производство фенилэтилового спирта
Рабочие и мастера, занятые полный рабочий день в основном      4
технологическом процессе, на ремонте и обслуживании оборудования
50. Производство гербицидов
Рабочие и мастера, занятые полный рабочий день в основном      4
технологическом процессе, на ремонте и обслуживании оборудования
51. Производство уксусного ангидрида через фосген
Рабочие и мастера, занятые полный рабочий день в основном      2
технологическом процессе, на ремонте и обслуживании оборудования
52. Производство уксусного ангидрида через кетен
Рабочие и мастера, занятые полный рабочий день в основном      2
технологическом процессе, на ремонте и обслуживании оборудования
53. Производство ацетальдегида
Рабочие и мастера, занятые полный рабочий день в основном      5
технологическом процессе, на ремонте и обслуживании оборудования
54. Производство этилбензола (только при расположении
производства в закрытом помещении)
Рабочие и мастера, занятые полный рабочий день в основном      4
технологическом процессе, на ремонте и обслуживании оборудования
55. Производство комбинированных протравителей
Рабочие и мастера, занятые полный рабочий день в основном      4
технологическом процессе, на ремонте и обслуживании оборудования
56. Производство этиловой жидкости
Рабочие и мастера, занятые полный рабочий день в основном      4
технологическом процессе, на ремонте и обслуживании оборудования,
во вспомогательном производстве (дегазации спецодежды, обуви,
противогазов; стирке спецодежды; подготовке и ремонте
зараженной тары)

57. Хлорпарафин өндiрiсі
Негiзгі технологиялық процеспен, жөндеу және                 4
жабдықтарға қызмет көрсетумен толық жұмыс күн
айналысатын жұмысшылар мен мастерлер.
58. Пенапоропластыр өндiрiсі
Негiзгі технологиялық процеспен, жөндеу және                4
жабдықтарға қызмет көрсетумен толық жұмыс күн
айналысатын жұмысшылар мен мастерлер.
59. Синтетикалық, дивинилнитрил, полизопрен және
полибутадиен каучук (СКБ, СКН, СКИ-3, СКД) өндірісі
Негiзгі технологиялық процеспен, жөндеу және                5
жабдықтарға қызмет көрсетумен толық жұмыс күн
айналысатын жұмысшылар мен мастерлер.
60. Стирол, альфаметилстирол, дивинилстирол каучуктер
мен латекстер, дивинилметилстирол, хлорпрен каучук,
ацетилен (табиғи газдан) өндірісі
Негiзгі технологиялық процеспен, жөндеу және                4
жабдықтарға қызмет көрсетумен толық жұмыс күн
айналысатын жұмысшылар мен мастерлер.
61. Полиизобутилен өндiрiсі
Негiзгі технологиялық процеспен толық жұмыс күн             5
айналысатын жұмысшылар мен мастерлер.
62. Бутилкаучук өндірісі (хлорлық метил ортада)
Негiзгі технологиялық процеспен толық жұмыс күн             4
айналысатын жұмысшылар мен мастерлер.
63. Хлорвинил, оның негізінде сополимерлер,
полихлорвинил шайыр өндірісі
Негiзгі технологиялық процеспен, жөндеу және                 4
жабдықтарға қызмет көрсетумен толық жұмыс күн
айналысатын жұмысшылар мен мастерлер.
64. Талшықты және асбест прессматериалдар өндірісі
Негiзгі технологиялық процеспен, жөндеу және                 4
жабдықтарға қызмет көрсетумен толық жұмыс күн
айналысатын жұмысшылар мен мастерлер.
65. Техникалық бензил спирт өндiрiсі
Негiзгі технологиялық процеспен толық жұмыс күн              4
айналысатын жұмысшылар мен мастерлер.
66. Химиялық талшықтар өндiрiсі
Негiзгі технологиялық процеспен, жөндеу және                 5
жабдықтарға қызмет көрсетумен толық жұмыс күн
айналысатын жұмысшылар мен мастерлер.
67. Контакттік қалыптау әдісімен және
механикалық тәсілмен шыныпластиктер өндірісі
Негiзгі технологиялық процеспен толық жұмыс күн              4
айналысатын жұмысшылар мен мастерлер.
3-Бөлім. Лактар мен бояулар
68. Қорғасын глет және жоса өндірісі
Негiзгі технологиялық процеспен, жөндеу және             3 пен 2
жабдықтарға қызмет көрсетумен толық жұмыс күн           апта сайын
айналысатын жұмысшылар мен мастерлер.                    алмастыру
69. Қорғасын сары бояу өндірісі
Негiзгі технологиялық процеспен, жөндеу және              3 пен 2
жабдықтарға қызмет көрсетумен толық жұмыс күн           апта сайын
айналысатын жұмысшылар мен мастерлер.                    алмастыру

57. Производство хлорпарафина
Рабочие и мастера, занятые полный рабочий день в основном      4
технологическом процессе и на ремонте оборудования
58. Производство пенопоропластов
Рабочие и мастера, занятые полный рабочий день в основном      4
технологическом процессе и на ремонте и обслуживании оборудования
59. Производство синтетических, дивинилнитрильных,
полиизопренового и полибутадиенового каучуков
(СКБ, СКН, СКИ-3, СКД)
Рабочие и мастера, занятые полный рабочий день в основном      5
технологическом процессе, на ремонте и обслуживании оборудования
60. Производство стирола, альфаметилстирола, дивинилстирольных
каучуков и латексов, дивинилметилстирольного, хлорпренового каучука;
ацетилена (из природного газа)
Рабочие и мастера, занятые полный рабочий день в основном      4
технологическом процессе, на ремонте и обслуживании оборудования
61. Производство полиизобутилена
Рабочие и мастера, занятые полный рабочий день в основном      5
технологическом процессе
62. Производство бутилкаучука (в среде хлористого метила)
Рабочие и мастера, занятые полный рабочий день в основном      4
технологическом процессе
63. Производство хлорвинила, сополимеров на его основе,
полихлорвиниловых смол
Рабочие и мастера, занятые полный рабочий день в основном      4
технологическом процессе, на ремонте и обслуживании оборудования
64. Производство волокнистых и асбестовых прессматериалов
Рабочие и мастера, занятые полный рабочий день в основном      4
технологическом процессе, на ремонте и обслуживании оборудования
65. Производство технического бензилового спирта
Рабочие и мастера, занятые полный рабочий день в основном      4
технологическом процессе
66. Производство волокон химических
Рабочие и мастера, занятые полный рабочий день в основном      5
технологическом процессе, на ремонте и обслуживании оборудования
67. Производство стеклопластиков методом контактного
формования и механизированным способом
Рабочие и мастера, занятые полный рабочий день в основном      4
технологическом процессе
Раздел 3. Лаки и краски
68. Производство свинцового глета и сурика
Рабочие и мастера, занятые полный рабочий день в               3 и 2
основном технологическом процессе, на ремонте и                 чередовать обслуживании оборудования                                       понедельно
69. Производство свинцовых кронов
Рабочие и мастера, занятые полный рабочий день в               3 и 2
основном технологическом процессе, на ремонте и обслуживании    чередовать
оборудования                                                    понедельно

70. Қорғасын ақ бояу өндірісі
Негiзгі технологиялық процеспен, жөндеу және             3 пен 2
жабдықтарға қызмет көрсетумен толық жұмыс күн           апта сайын
айналысатын жұмысшылар мен мастерлер.                    алмастыру
71. Ветерилды мырыш ақ бояу өндірісі
Негiзгі технологиялық процеспен, жөндеу және             3 пен 2
жабдықтарға қызмет көрсетумен толық жұмыс күн           апта сайын
айналысатын жұмысшылар мен мастерлер.                    алмастыру
4-Бөлім. Тау-кен жұмыстары
72. Апатит-нефелин рудаларды шығару және өңдеу
Негiзгі технологиялық процеспен, жөндеу және                 4
жабдықтарға қызмет көрсетумен толық жұмыс күн
айналысатын жұмысшылар мен мастерлер.
73. Құрамында хром бар рудаларды шығару және өңдеу
Негiзгі технологиялық процеспен, жөндеу және                 2
жабдықтарға қызмет көрсетумен толық жұмыс күн
айналысатын жұмысшылар мен мастерлер.
5-Бөлім. Химиялық реактивтер*
74. Құрамында фтор бар тұз-реактивтер өндірісі
(кремний фтор сутекті алюминий, фторлы, сусыз алюминий,
кремний фтор сутекті калий, фторлы титан-аммоний,
фторлы магний, кремний фтор сутекті натрий, кремний фтор
сутекті қышқыл, фторлы литий, фторлы натрий және фторлы
калий)
Негiзгі технологиялық процеспен және жабдықтарды             2
жөндеумен (слесарь-жөндеуші) толық жұмыс күн
айналысатын жұмысшылар мен мастерлер.
75. Құрамында фосфор бар тұз-реактивтер өндірісі
(фосфорлыватистіқышқыл аммоний, екі рет қосылған
фосфорлықышқыл барий, бесхлорлы фосфор)
Негiзгі технологиялық процеспен, жөндеу және                 4
жабдықтарға қызмет көрсетумен толық жұмыс күн
айналысатын жұмысшылар мен мастерлер.
76. Құрамында берилий бар тұз-реактивтер өндірісі
(азотқышқылды берилий, берилий тотығы, күкірттіқышқыл
берилий, көмірқышқылды берилий, сіркеқышқылды берилий,
хлорлы берилий)
Негiзгі технологиялық процеспен, жөндеу және                 5
жабдықтарға қызмет көрсетумен толық жұмыс күн
айналысатын жұмысшылар мен мастерлер.
77. Қорғасын-реактив тұздар өндірісі
(хромқышқылды қорғасын, хлорлы қорғасын, екі тотықты
қорғасын, темір қорғасын таяқшалары, йодты қорғасын,
қымыздық қышқылды қорғасын, түйіршектелген қорғасын,
қорғасын асқын тотығы, азоттықышқыл қорғасын, қорғасын
тотығы, роданды қорғасын, күкіртқышқылды қорғасын,
сіркеқышқылды қорғасын, күкіртті қышқылды қорғасын,
қорғасын фталаты, көмірқышқылды қорғасын)
Негiзгі технологиялық процеспен, жөндеу және              3 пен 2
жабдықтарға қызмет көрсетумен толық жұмыс күн            апта сайын
айналысатын жұмысшылар мен мастерлер.                     алмастыру
78. Хром-реактив тұздар өндірісі
(азоттықышқыл хром, гидрат тотығы, күкіртқышқылды,
хлорлы, сіркеқышқылды)
Негiзгі технологиялық процеспен, жөндеу және                 2
жабдықтарға қызмет көрсетумен толық жұмыс күн
айналысатын жұмысшылар мен мастерлер.

70. Производство свинцовых белил
Рабочие и мастера, занятые полный рабочий день в           3 и 2
основном технологическом процессе, на ремонте и                 чередовать
обслуживании оборудования                                       понедельно
71. Производство ветерильных цинковых белил
Рабочие и мастера, занятые полный рабочий день в           3 и 2
основном технологическом процессе, на ремонте и                 чередовать
обслуживании оборудования                                       понедельно
Раздел 4. Горные работы
72. Добыча и переработка апатито-нефелиновых руд
Рабочие и мастера, занятые полный рабочий день в основном   4
технологическом процессе, на ремонте и обслуживании оборудования
73. Добыча и переработка хромсодержащих руд
Рабочие и мастера, занятые полный рабочий день в основном   2
технологическом процессе, на ремонте и обслуживании оборудования
Раздел 5. Химические реактивы*
74. Производство фторсодержащих солей-реактивов
(алюминий кремнефтористоводородный, алюминий
фтористый, безводный, калий кремнефтористоводородный,
титан-аммоний, фтористый, калий титано-фтористоводородный,
магний фтористый, натрий кремнефтористоводородный,
кремнефтористоводородная кислота, фтористый литий,
фтористый натрий, фтористый калий)
Рабочие и мастера, занятые полный рабочий день в основном    2
технологическом процессе и на ремонте оборудования
(слесарь-ремонтник)
75. Производство фосфорсодержащих солей-реактивов (аммоний
фосфорноватистокислый, барий фосфорнокислый двухзамещенный, фосфор
пятихлористый)
Рабочие и мастера, занятые полный рабочий день в основном    4
технологическом процессе и на ремонте оборудования
76. Производство бериллийсодержащих солей-реактивов (бериллий
азотнокислый, бериллий окись, бериллий сернокислый, бериллий
углекислый, бериллий уксуснокислый, бериллий хлористый)
Рабочие и мастера, занятые полный рабочий день в основном    5
технологическом процессе, на ремонте и обслуживании оборудования
77. Производство солей свинца-реактивов (свинец
хромовокислый, свинец хлористый, свинец двуокись, свинец
металлический в палочках, свинец йодистый, свинец
щавелевокислый, свинец гранулированный, свинец перекись,
свинец азотнокислый, свинец окись, свинец роданистый,
свинец сернокислый, свинец уксуснокислый, свинец
серноватистокислый, фталат свинца, свинец углекислый)
Рабочие и мастера, занятые полный рабочий день в             3 и 2
основном технологическом процессе и на ремонте               чередовать
оборудования                                                 понедельно
78. Производство солей хрома - реактивов
(хром азотнокислый, гидрат окиси, сернокислый,
хлористый, уксуснокислый)
Рабочие и мастера, занятые полный рабочий день в основном    2
технологическом процессе и на ремонте оборудования

79. Марганец-реактив тұздар өндірісі
(көмірқышқылды марганец, асқын тотық, екітотық,
азоттықышқыл, күкіртқышқылды)
Негiзгі технологиялық процеспен, жөндеу және                 5
жабдықтарға қызмет көрсетумен толық жұмыс күн
айналысатын жұмысшылар мен мастерлер.
80. Аэрофлоттар өндірісі
(ксиленондық, крезолдық, калийбутилдық)
Негiзгі технологиялық процеспен, жөндеу және                 4
жабдықтарға қызмет көрсетумен толық жұмыс күн
айналысатын жұмысшылар мен мастерлер.
81. Аминөндіріс-реактивтер өндірісі (п-аминоацетофенон,
аминоазобензол-пара, амидол, аминофенол-пара негізі,
аминофенол-мета мен орто, анизидин-пара, тұз қышқылды
анилин, антразо, тиоглеколь қышқылды анилид,
ацетил-дифениламин, бензиламин, бутиламин,
диазоаминобензол-пара, ортодианизидин,
диметиламиноазобензол-пара, диметиламинобензальдегид-пара,
тұз қышқылды диметилпарафенилендиамин, тұз қышқылды
диметиланилин, дипикриламин, диэтиламин және оның
тұздары, 2, 6-дихлорфенолиндифенолин, диэтиламин
және оның тұздары, нитродифениламин, пропиламин,
сульфанил қышқылы, стильбазо, толуидин тионалид,
триптофан, фенилгидразин негізі, тұз қышқылды
фенилгидразин, фенилендиамин-пара және оның тұздары,
тұз қышқылды этиламин, дитиоанилин, азобензол, анилин,
күкіртқышқылды анилин, сіркеқышқылды анилин,
күкіртқышқылды аминофенол-пара, диметиланилин,
дифенил-несеп, тұз қышқылды диметиламин, тұз
қышқылды метиламин, альфанафтиламин, бетанафтохинон,
альфанафтохинон, толидин-орто, толуидин-орта, -мета,
-пара, толуилендиамид-мета, тұз қышқылды фенилгидразин,
толуидин, хлоргидрат, стильбен, ацетнафталид-альфа,
ацетофенон, бензо-хлор-2, 4-дихлоранилид,
диметилпарафенилендиамин сульфат, барий және
натрий дифениламиносульфонаты, дифенилкарбазид,
диэтилпарафенилендиамин сульфаты, 2,
6- дибромфенолиндофенол, дибромфенилгидразин,
дибутиламин, диметглиоксим, фенилгидрооксиламин,
купферон)
Негiзгі технологиялық процеспен, жөндеу және                 4
жабдықтарға қызмет көрсетумен толық жұмыс күн
айналысатын жұмысшылар мен мастерлер.
82. Уран мен торий радиоактивтік тұздар
өндірісі (азотқышқылды уранил, сіркеқышқылды,
күкіртқышқылды, хлорлы және сіркеқышқылды,
азотқышқылды ураниламмоний, уран тотығы.
Азотқышқылды торий, сіркеқышқылды хлорлы,
көмірқышқылды, қымыздыққышқылды,
күкіртқышқылды және т.б.)
Негізгі технологиялық процеспен және жабдықтар               1
жөндеумен (слесарь-жөндеуші) толық жұмыс күн
айналысатын жұмысшылар мен мастерлер.
6. Бөлім. Химия-фармацевтикалық өндіріс
83. Теобромин, фенилацетамид, цианды бензил өндірісі
Негiзгі технологиялық процеспен және жабдықтар               2
жөндеумен (слесарь-жөндеуші) толық жұмыс күн
айналысатын жұмысшылар мен мастерлер.

79. Производство солей марганца - реактивов (углекислый
марганец, перекись, двуокись, азотнокислый, сернокислый)
Рабочие и мастера, занятые полный рабочий день в основном    5
технологическом процессе и на ремонте оборудования
80. Производство аэрофлотов (ксиленонового, крезолового,
калиевобутилового)
Рабочие и мастера, занятые полный рабочий день в основном    4
технологическом процессе и на ремонте оборудования
81. Производство аминопродуктов - реактивов (п-аминоацетофенон, аминоазобензол-пара, амидол, аминофенол-пара основание, аминофенол-мета и орто, анизидин-пара, анилин солянокислый, антразо, анилид тиоглеколевой кислоты, ацетил-дифениламин, бензиламин, бутиламин, диазоаминобензол-пара, ортодианизидин, диметиламиноазобензол-пара, диметиламинобензальдегид-пара, диметилпарафенилендиамин солянокислый, диметиланилин солянокислый, дипикриламин, диэтиланилин, 2, 6-дихлорфенолиндифенолин, диэтиламин и его соли, нитродифениламин, пропиламин, сульфаниловая кислота, стильбазо, толуидин тионалид, триптофан, фенилгидразин основание, фенилгидразин солянокислый, фенилендиамин-пара и его соли, этиламин солянокислый, дитиоанилин, азобензол, анилин, анилин сернокислый, анилин уксуснокислый, аминофенол-пара сернокислый, диметиланилин, дифенилмочевина, диметиламин солянокислый, метиламин солянокислый, альфанафтиламин, бетанафтохинон, альфанафтохинон, толидин-орто, толуидин-орта, -мета, -пара,
толуилендиамид-мета, фенилгидразин сернокислый, толуидин, хлоргидрат,
стильбен, ацетнафталид-альфа, ацетофенон, бензо-хлор-2, 4-дихлоранилид,
диметилпарафенилендиамин сульфат, дифениламиносульфонат бария и натрия,
дифенилкарбазид, диэтилпарафенилендиамин сульфат, 2, 6-
дибромфенолиндофенол, дибромфенилгидразин, дибутиламин, диметглиоксим,
фенилгидрооксиламин, купферон)
Рабочие и мастера, занятые полный рабочий день в основном      4
технологическом процессе, на ремонте оборудования
(слесарь-ремонтник)
82. Производство радиоактивных солей урана и тория (уранил
азотнокислый, уксуснокислый, сернокислый, хлористый и
углекислый, ураниламмоний азотнокислый, уран окись. Торий
азотнокислый, уксуснокислый хлористый, углекислый,
щавелевокислый, сернокислый и др.)
Рабочие и мастера, занятые полный рабочий день в основном      1
технологическом процессе, на ремонте оборудования
(слесарь-ремонтник)
Раздел 6. Химико-фармацевтические производства
83. Производство теобромина, фенилацетамида, цианистого
бензила
Рабочие и мастера, занятые полный рабочий день в основном      2
технологическом процессе, на ремонте оборудования
(слесарь-ремонтник)

84. Промедол, фенацетин, аминазин, пропазин өндірісі
Негiзгі технологиялық процеспен және жабдықтар               4
жөндеумен (слесарь-жөндеуші) толық жұмыс күн
айналысатын жұмысшылар мен мастерлер.
85. Нитрохлоракридин, аминохинол, трихомонацид,
азидин, димеколин мен фосфакол фепраноны, армин және
миотикалық дәрілер ерітінділерінің өндірісі
Негiзгі технологиялық процеспен және жабдықтар               4
жөндеумен (слесарь-жөндеуші) толық жұмыс күн
айналысатын жұмысшылар мен мастерлер.
86. Оксиметил қоспаларының өндірісі
Негiзгі технологиялық процеспен және жабдықтар               4
жөндеумен (слесарь-жөндеуші) толық жұмыс күн
айналысатын жұмысшылар мен мастерлер.
87. Наганин, карбохолин, прозерин өндірісі
Негiзгі технологиялық процеспен және жабдықтар               4
жөндеумен (слесарь-жөндеуші) толық жұмыс күн
айналысатын жұмысшылар мен мастерлер.
88. Ампуладағы медициналық хлорэтил өндірісі
Негiзгі технологиялық процеспен және жабдықтар               4
жөндеумен (слесарь-жөндеуші) толық жұмыс күн
айналысатын жұмысшылар мен мастерлер.
89. Кутизон өндірісі
Негiзгі технологиялық процеспен және жабдықтар               4
жөндеумен (слесарь-жөндеуші) толық жұмыс күн
айналысатын жұмысшылар мен мастерлер.
90. Үш фторлы бор мен оның негізіндегі өнімдер өндірісі
Негiзгі технологиялық процеспен және жабдықтар               5
жөндеумен (слесарь-жөндеуші) толық жұмыс күн
айналысатын жұмысшылар мен мастерлер.
2 Тарау. Түсті металлургия өндірістері
91. Сынап өндірісі
Негiзгі технологиялық процеспен, жөндеу және жабдықтарға     4
қызмет көрсетумен толық жұмыс күн айналысатын жұмысшылар
мен мастерлер.
92. Қорғасын мен қалайы өндірісі
1) Қорғасын мен қалайы рудаларды, концентраттарды
(агломератты) балқыту, қорғасын, қалайы және
құрамында қорғасын бар қорытындыларды тазарту.
Негiзгі технологиялық процеспен, жөндеу және жабдықтарға   3 пен 2
қызмет көрсетумен толық жұмыс күн айналысатын жұмысшылар  апта сайын
мен мастерлер.                                            алмастыру            2) Қорғасын-қалайы рудаларын байыту                    3 пен 2
апта сайын
1. Қорғасын және қалайы өндірісін байыту фабрикаларының   алмастыру
уатқыш машиналарына қызмет көрсететін жұмысшылар.
2. Қорғасын және қалайы өндірісін байыту фабрикаларында
концентраттар кептірумен айналысатын кептіруші.
93. Тау-кен байыту комбинаттарында лопарит
концентраттары өндірісі
1) Жер астындағы жұмыстар
Концентрат шығарумен, жабықтарды жөндеу және оларға          1
қызмет көрсетумен айналысатын жұмысшылар,
басшылар және мамандар.
2) Жер үстіндегі жұмыстар
Концентрат шығаруда технологиялық және қосымша               1
процестермен толық жұмыс күн айналысатын жұмысшылар.

84. Производство промедола, фенацетина, аминазина, пропазина
Рабочие и мастера, занятые полный рабочий день в основном      4
технологическом процессе, на ремонте оборудования
(слесарь-ремонтник)
85. Производство нитрохлоракридина, аминохинола, трихомонацида,
азидина, димеколина и фепранона фосфакола, армина и растворов
миотических средств
Рабочие и мастера, занятые полный рабочий день в основном      4
технологическом процессе, на ремонте оборудования
(слесарь-ремонтник)
86. Производство оксиметильного соединения
Рабочие и мастера, занятые полный рабочий день в основном      4
технологическом процессе, на ремонте оборудования
(слесарь-ремонтник)
87. Производство наганина, карбахолина, прозерина
Рабочие и мастера, занятые полный рабочий день в основном      4
технологическом процессе, на ремонте оборудования
(слесарь-ремонтник)
88. Производство хлорэтила медицинского в ампулах
Рабочие и мастера, занятые полный рабочий день в основном      4
технологическом процессе, на ремонте оборудования
(слесарь-ремонтник)
89. Производство кутизона
Рабочие и мастера, занятые полный рабочий день в основном      4
технологическом процессе, на ремонте оборудования
(слесарь-ремонтник)
90. Производство трехфтористого бора и продуктов
на его основе
Рабочие и мастера, занятые полный рабочий день в основном      5
технологическом процессе, на ремонте оборудования
(слесарь-ремонтник)
Глава 2. Производства цветной металлургии
91. Производство ртути
Рабочие и мастера занятые полный рабочий день в основном       4
технологическом процессе, на ремонте и обслуживании оборудования
92. Производство свинца и олова
1) Плавка свинцовых и оловянных руд, концентратов
(агломерата), рафинирование свинца, олова и свинецсодержащих сплавов
Рабочие и мастера занятые полный рабочий день в               3 и 2
основном технологическом процессе,на ремонте и                  чередовать
обслуживании оборудования                                       понедельно
2) Обогащение свинцово-оловянных руд
- Рабочие, обслуживающие дробильные агрегаты обогатительных
фабрик, свинцового и оловянного производств                        3 и 2
- Сушильщик,                                               чередовать
занятый на сушке концентратов обогатительных фабрик             понедельно
свинцового и оловянного производств
93. Производство лопаритового концентрата на
горнообогатительных комбинатах
1) Подземные работы
Рабочие, руководители и специалисты, занятые в добыче        1
концентрата, на ремонте и обслуживании оборудования
2) Поверхностные работы
Рабочие, занятые полный рабочий день в обеспечении           1
технологического и вспомогательного процессов добычи концентрата

3) Рудаларды байыту
Негізгі технологиялық процеспен, жөндеу және                 1
жабдықтарға қызмет көрсетумен толық жұмыс күн
айналысатын жұмысшылар мен мастерлер.
94. Лопарит концентраттарды өндіру
Негізгі технологиялық процеспен, жабдықтарды жөндеу          1
және қызмет көрсетумен, лабораторияда толық күн
айналысатын жұмысшылар мен мамандар, басшылар.
95. Мыс рудаларды, концентраттарды (агломератты)
және құрамында қорғасыны бар басқа материалдарды
балқыту және өңдеу
Негізгі технологиялық процеспен, жөндеу және              3 пен 2
жабдықтарға қызмет көрсетумен толық жұмыс күн            апта сайын
айналысатын жұмысшылар мен мастерлер.                    алмастыру
96. Берилий өндірісі
Берилий гидроокисін, берилий тотығын, металл берилий          2
және одан жасалған заттарды өндірумен тікелей
айналысатын жұмысшылар
97. Экономиканың қорғасын мырыш және мыс саласында,
рудалар немесе жыныстар құрамында 10 процент және одан
да көп бос кремний екі тотығы бар рудниктарда (шахталарда)
жер астында тау-кен қазу, дайындау және тазалау жұмыстары
Негізгі технологиялық процеспен, жөндеу және                  4
жабдықтарға қызмет көрсетумен толық жұмыс күн
айналысатын жұмысшылар мен мастерлер.
98. Экономиканың қорғасын мырыш және мыс саласындағы
рудниктер мен шахталарында құрамында кремний екі тотығы
10 проценттен артық болған рудаларды шығару және өңдеу
1) Жер астындағы тау-кен жұмыстары
Негізгі технологиялық процеспен, жөндеу және                  4
жабдықтарға қызмет көрсетумен толық жұмыс күн
айналысатын жұмысшылар мен мастерлер.
2) Рудаларды өңдеу
Байыту фабрикаларының уатқыш және уатқыш-шахталық             4
бөлімшелерінде тікелей айналысатын жұмысшылар мен
мастерлер
3 Тарау. Электротехникалық және радиотехникалық өндірістер
99. Сынап толтырылған газдан айыру құралдары және сынап
түзеткіштер өндірісі
Негізгі технологиялық процеспен, жөндеу және                4
жабдықтарға қызмет көрсетумен толық жұмыс күн
айналысатын жұмысшылар мен мастерлер.
100. Қорғасын (қышқыл) аккумуляторлар өндірісі
Негізгі технологиялық процеспен, жөндеу және                3 пен 2
жабдықтарға қызмет көрсетумен толық жұмыс күн             апта сайын
айналысатын жұмысшылар мен мастерлер.                      алмастыру
101. Темір никель және кадмий никель (сілті)
аккумуляторлар өндірісі
Негізгі технологиялық процеспен, жөндеу және                2
жабдықтарға қызмет көрсетумен толық жұмыс күн
айналысатын жұмысшылар мен мастерлер.
102. Арнайы химия тоқ көздері өндірісі
(сынап, қорғасын және олардың қоспаларын пайдаланумен
байланысты жұмыстарда)
Негізгі технологиялық процеспен, жөндеу және                4
жабдықтарға қызмет көрсетумен толық жұмыс күн
айналысатын жұмысшылар мен мастерлер.

3) Обогащение руд
Рабочие и мастера, занятые полный рабочий день в основном    1
технологическом процессе, на ремонте и обслуживании оборудования
94. Переработка лопаритового концентрата
Рабочие и специалисты, руководители, занятые полный рабочий  1
день в основном технологическом процессе, на ремонте и
обслуживании оборудования, в лаборатории
95. Плавка и переработка медных руд, концентратов
(агломерата) и других материалов, содержащих свинец
Рабочие и мастера, занятые полный рабочий день в            3 и 2
основном технологическом процессе, на ремонте и              чередовать
обслуживании оборудования                                    понедельно
96. Производство бериллия
Работники, непосредственно занятые на работах в              2
производстве гидроокиси бериллия, окиси бериллия,
металлического бериллия и изделий из них
97. Подземные горнопроходческие, подготовительные
и очистные работы на рудниках (шахтах) свинцовоцинковой
и медной отрасли экономики, где руды или породы содержат
10 процентов и более свободной двуокиси кремния
Рабочие и мастера, занятые полный рабочий день в основном    4
технологическом процессе и на ремонте оборудования
98. Добыча и переработка руд с содержанием двуокиси
кремния более 10 процентов на рудниках и шахтах свинцовоцинковой
и медной отрасли экономики
1) Подземные горные работы
Рабочие и мастера, занятые полный рабочий день в основном    4
технологическом процессе, на ремонте и обслуживании оборудования
2) Переработка руд
Рабочие и мастера, непосредственно занятые в дробильных      4
и дробильно-шихтарных подразделениях обогатительных фабрик
Глава 3. Электротехнические и радиотехнические производства
99. Производство газоразрядных приборов, наполняемых
ртутью и ртутных выпрямителей
Рабочие и мастера, занятые полный рабочий день в основном    4
технологическом процессе, на ремонте и обслуживании оборудования
100. Производство свинцовых (кислотных) аккумуляторов
Рабочие и мастера, занятые полный рабочий день в             3 и 2
основном технологическом процессе, на ремонте и               чередовать
обслуживании оборудования                                     понедельно
101. Производство железоникелевых и кадмиевоникелевых
(щелочных) аккумуляторов
Рабочие и мастера, занятые полный рабочий день в основном    2
технологическом процессе, на ремонте и обслуживании оборудования
102. Производство специальных химических источников тока
(на работах, связанных с применением ртути, свинца и их соединений)
Рабочие и мастера, занятые полный рабочий день в основном    4
технологическом процессе и на ремонте обрудования

103. Электр көмір заттар өндірісі
Негізгі технологиялық процеспен және                        3 пен 2
жабдықтар жөндеумен толық жұмыс күн                       апта сайын
айналысатын жұмысшылар мен мастерлер.                      алмастыру
104. Гальваникалық элементтер және батарейлер өндірісі
1) Марганец рудасын өңдеу және агломераттар дайындау
Негізгі технологиялық процеспен, жөндеу және                5
жабдықтарға қызмет көрсетумен толық жұмыс күн
айналысатын жұмысшылар мен мастерлер.
105. Фенолоформальдегид, анилиноформальдегид,
полиэфирноэпоксид, полиэфиримидоэпоксид лактар,
шайыр және компаунд өндірісі
Негізгі технологиялық процеспен және жабдықтар              4
жөндеумен (слесарь-жөндеуші) толық жұмыс күн
айналысатын жұмысшылар мен мастерлер.
106. Қабатты пластиктер, орауыш заттар мен
профильді пластиктер өндірісі
Негізгі технологиялық процеспен және жабдықтар              4
жөндеумен толық жұмыс күн айналысатын жұмысшылар
мен мастерлер (слесарь-жөндеуші)
107. Миканиттер, слюдопласттар, слюдоониттер және
кремний органикалық, полиэфирэпоксид және
полиэфиримидоэпоксидтағы жұқа шыны мата
Негізгі технологиялық процеспен, жөндеу және                4
жабдықтарға қызмет көрсетумен толық жұмыс күн
айналысатын жұмысшылар мен мастерлер.
4 Тарау. Радиоактивты заттармен және ионды сәуле
таратушы көздермен жұмыс істеу
(I- IV тарауларға енгізілмеген)
1. Уран мен торий рудаларын шығару және өңдеумен            1
(жүк тиеу жұмыстары мен сақтауды енгізгенде);
уран, торий, тритий, радий, торий-228, радий-228,
актиний-228, полоний, трансуран элементтерін,
кәсіпорындар мен тәжірибе қондырғыларындағы уран
мен торийдың бөліну өнімдерін өндіру және өңдеумен
тікелей айналысатын жұмысшылар.
2. Өндірістік, энергетикалық, транспорттық және             1
тәжірибе-өндірістік ядролық реакторлармен тікелей
айналысатын жұмысшылар.
3. Жұмыс орындарында активтігі 1 милликюриден асқанда       1
нейтрон көздер (радий-берилий, полоний-берилий және
өзге де ерекше жоғары радио уытты радиоактивті заттар
негізіндегі нейтрон көздер) дайындаумен тікелей
айналысатын жұмысшылар.
4. Радий, торий-228, радий-228, актиний-228, ашық           1
түрдегі полонийді пайдалануда тұрақты әсері бар
радиоактивтік жарық құрамын өндірумен тікелей
айналысатын жұмысшылар
5. Жұмыс орнында көз активі 1 миликюриден жоғары            1
болғанда радий эманациясын айырып алумен
айналысатын жұмысшылар
6. Лабораториялық және радий, торий-228, радий-228,         1
актиний-228, полоний, плутоний, уран 233-235,
стронций-90, цезий-137, церий-144, уранның ажырау
өнімдерінің бөлінбеген қоспасын жұмыс орынында
1 миликюриден артық мөлшерде ашық түрде қолданатын
басқа жұмыстармен айналысатын жұмысшылар
5 Тарау. Жоғары атмосфералық қысым жағдайларындағы
жұмыстар

103. Производство электроугольных изделий
Рабочие и мастера, занятые полный рабочий день в             3-4
основном технологическом процессе и на ремонте оборудования    чередовать
понедельно
104. Производство гальванических элементов и батарей
1) Обработка марганцевой руды и изготовление агломератов
Рабочие и мастера, занятые полный рабочий день в основном    5
технологическом процессе, на ремонте и обслуживании оборудования
105. Производство фенолоформальдегидных, анилиноформальдегидных,
полиэфирноэпоксидных, полиэфиримидоэпоксидных лаков, смол и компаундов
Рабочие и мастера, занятые полный рабочий день в основном    4
технологическом процессе и на ремонте оборудования
(слесарь-ремонтник)
106. Производство слоистых пластиков, намоточных изделий
и профильных стеклопластиков
Рабочие и мастера, занятые полный рабочий день в основном    4
технологическом процессе и на ремонте оборудования (слесарь-
ремонтник)
107. Производство миканитов, слюдопластов, слюдинитов и
пленкостеклотканей на кремнийорганических,
полиэфирноэпоксидных и полиэфиримидоэпоксидных связующих
Рабочие и мастера, занятые полный рабочий день в основном    4
технологическом процессе, на ремонте и обслуживании оборудования
Глава 4. Работы с радиоактивными веществами
и источниками ионизирующих излучений
(не включенные в Главы 1-3)
1. Работники, непосредственно занятые на добыче и            1
переработке (включая погрузочные работы и хранение) урановых и ториевых руд; производстве и переработке урана, тория, трития, радия, тория-228, радия-228, актиния-228, полония, трансурановых элементов, продуктов деления урана и тория на предприятиях и опытных установках
2. Работники, непосредственно занятые на промышленных, 1 энергетических, транспортных и опытно-промышленных ядерных реакторах
3. Работники, непосредственно занятые приготовлением 1 нейтрононовых источников (радий-бериллиевые, полоний- бериллиевые и другие нейтронные источники на основе радиоактивных веществ особо высокой радиотоксичности), при активности на рабочем месте свыше 1 милликюри
4. Работники, непосредственно занятые в производстве 1 радиоактивных светосоставов постоянного действия с применением радия, тория-228, радия-228, актиния-228, полония в открытом виде
5. Работники, непосредственно занятые получением эманации 1 радия при активности источника на рабочем месте свыше 1 милликюри
6. Работники, непосредственно занятые на лабораторных и 1 других работах с применением в открытом виде в количестве свыше 1 милликюри на рабочем месте радия, тория 228, радия-228, актиния-228, полония, плутония, урана 233-235, стронция-90, цезия-137, церия-144, неразделенной смеси продуктов расщепления урана, трансурановых элементов
Глава 5. Работы в условиях повышенного атмосферного давления

1) Кессондардағы жұмыстармен тікелей айналысатын            4
барлық жұмысшылар, инженер-техникалық жұмысшылар
мен қызметшілер
2) ОСВОД және ДОСААФ жеңіл жабдықтау сүңгуірлерінен         4
басқа су астындағы-техникалық, құрылыс-монтаж және
жөндеу жұмыстарымен айналысатын сүңгуірлер
3) теңіз өнімдерін (трепанг, мидий, балдырлар және басқа)   4
шығарумен айналысатын сүңгуірлер
4) Емдеу барокамераларында тікелей жұмыс істейтін           4
дәрігерлер, орта медициналық қызметкерлері және
инженер-техникалық жұмысшылар
6 Тарау. Қара металлургия өндірістері
108. Домналық өндіріс
Негізгі технологиялық процеспен айналысатын жұмысшылар     А; В1; В2;
витаминдері
109. Болат балқыту және ферроқорытпа өндірісі
Негізгі технологиялық процеспен айналысатын жұмысшылар          4
110. Прокат және құбыр өндірісі
Негізгі технологиялық процеспен айналысатын жұмысшылар      А; В1; В2;
витаминдері
111. Алюминий термиялық тәсілмен металл хромды
және құрамында хром бар қорытпалар өндірісі
Өндіріспен тікелей айналысатын жұмысшылар                        2
7 тарау. Азық-түлік өнеркәсібі өндірістері
112. Темекі-махорка өндірісі
Темекі, шылым, сигарет, сигар, шегетін және иіскейтін           В; С;
махорка және шылым ферментациялаумен тікелей айналысатын      витаминдері
жұмысшылар мамандар
113. Нан пісіру өндірісі
а) Жидіту агрегатының машинисі                                  С; РР;
б) Нан пісіруші                                               витаминдері
Ескерту:
1. ондағы жұмыс белгілі кәсіптер мен лауазымдар қызметкерлеріне аса зиянды еңбек жағдайларына байланысты емдеу-алдын алу тамақтануды тегін алуға құқық беретін жаңа өндіріс пайда болған кезде басқа бақылау жасайтын органдармен келісу бойынша тізім толықтырыла береді;
2. Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау
министрінің 1998 жылғы 15 қаңтардағы N 2 бұйрығымен бекітілген және
Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 1998 жылы 19 наурызда N
486 тіркелген "Еңбек жағдайлары бойынша ұйымдардың өндірістік
объектілерін аттестациялау туралы ережеге" сәйкес емдеу алдын-алу тамақтану жұмыс орындарын аттестациялау нәтижелері бойынша беріле алады және ұжымдық шартта көрсетілуі қажет.
2 Қосымша
Келісілді:
Қазақстан Республикасының       Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты
Денсаулық сақтау істері           әлеуметтік қорғау министрінің
жөніндегі агенттігі               2000 жылғы 21 сәуір N 95-Ө
2000 жылғы 29 ақпан N 07-992      бұйрығымен бекітілді
Витамин препараттарын тегін беру нормалары және
емдік-профилактикалық тамақтандырудың
Рационы
Емдеу-профилактикалық тамақтандырудың таңертеңгі ыстық астары азық-түліктің белгілі жиынтығынан құралады және витаминдермен бірге ағзаның қарсыласуын жоғарылататын және ағзадан зиянды заттар шығаруды жылдамдататын, денсаулықты сақтау мен еңбекке қабілетін жоғарылататын химиялық құрамы бар
N 1 Рацион
(бір күндік норма граммда)

1) Все рабочие, инженерно-технические работники и служащие,  4
непосредственно занятые на работах в кессонах
2) Водолазы, занятые на подводно-технических, строительно-   4
монтажных и ремонтных работах, кроме водолазов легкого
снаряжения спасательных служб
3) Водолазы, занятые на добыче морепродуктов (трепанг,       4
мидия водоросли и др.)
4) Врачи, средний медицинский персонал и инженерно-          4
технические работники, непосредственно работающие в лечебных
барокамерах
Глава 6. Производства черной металлургии
108.  Доменное производство
Рабочие, занятые в основном технологическом процессе      Вита-
мины
А; В1; В2
109. Сталеплавильное и ферросплавное производства
Рабочие, занятые в основном технологическом процессе        4
110. Прокатное и трубное производство
Рабочие, занятые в основном технологическом              Витамины
процессе                                                 А; В1; В2
111. Производство металлического хрома и хромосодержащих
сплавов алюминотермическим способом
Рабочие и специалисты, непосредственно занятые в            2
производстве
Глава 7. Производства пищевой промышленности
112. Табачно-махорочное производство
Рабочие и специалисты, непосредственно занятые в        Витамины
производстве табака, папирос, сигарет, сигар, курительной    - В; C
и нюхательной махорки и на ферментации табаков
113. Хлебопекарное производство
1) Машинист ошпарочного агрегата                        Витамины
2) Пекарь                                               С; РР
Примечание:
1. При возникновении новых производств, работа в которых дает право работникам определенных профессий и должностей на бесплатное получение лечебно-профилактического питания в связи с особо вредными условиями труда, Перечень будет пополняться по согласованию с другими надзорными и контролирующими органами.
2. В соответствии с "Положением об аттестации производственных
объектов организации по условиям труда", утвержденным приказом Министра
труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 15 января 1998
года N 2 и зарегистрированным Министерством юстиции Республики Казахстан
19 марта 1998 года N 486, лечебно-профилактическое питание может быть
предоставлено по результатам аттестации рабочих мест и должно отражаться в
коллективном договоре.
Приложение 2
Согласованы                                   Утверждены
Агентством Республики                         Приказом Министра труда и
Казахстан по делам                            социальной защиты населения
Здравоохранения                               Республики Казахстан
29.02.2000 года N 07-992                      от 21.04.2000 года. N 95-П
Рационы
лечебно-профилактического питания и нормы
бесплатной выдачи витаминных препаратов
Горячие завтраки лечебно-профилактического питания состоят из
определенного набора продуктов и имеют такой химический состав, который
вместе с витаминами повышает сопротивляемость и ускоряет выведение вредных
веществ из организма, способствует сохранению здоровья и повышению
работоспособности (Приложение 5).
Рацион N 1 (дневная норма в граммах)

Қара бидай наны            100         Қаймақ                   10
Бидай ұны                   10         Ірімшік                  20
Картоп ұны                   1         Сары май                 20
Жармалар, макарондар        25         Өсімдік майы              7
Бұршақ                      10         Картоп                  160
Қант                        17         Капуста                 150
Ет                          70         Көкөніс                  90
Балық                       20         Томат-пюре                7
Бауыр                       30         Жаңа піскен жемістер    130
Жұмыртқа                   3/4 д.      Мүк жидегі (лимон)        5
Айран                      200         Сухари                    5
Сүт                         70         Тұз                       5
Сүзбе                       40         Шай                      0,4
Химиялық құрамы мен жұғымдылығы: белоктар - 59 г., майлар - 51 г.,
углеводтар - 159 г. Жұғымдылығы - 1380 ккал.
Рационға қосымша 150 мг. аскорбин қышқылы беріледі.
N 2 рацион
(күнделікті нормасы граммен)
Бидай наны                 100         Балық                    25
Қара бидай наны            100         Бауыр                    25
Бидай ұны                   15         Сары май                 15
Жармалар, макарондар        40         Сүт (айран)             200
Картоп                     100         Ірімшік                  25
Көкөніс                    150         Жұмыртқа                1/4 д.
Көк бұршақ                  10         Тұз                       5
Томат-пюре                   2         Шай                      0,5
Қант                        35         Дәмдеуіштер           қажетіне
қарай
Өсімдік майы                13         Ет                      150
Химиялық құрамы мен жұғымдылығы: белоктар - 63 г., майлар - 50 г.,
углеводтар - 185 г. Жұғымдылығы - 1481 ккал.
Рационға қосымша:
фтор қоспаларымен жұмыс істегенде - 2 мг. ретинол, 150 мг. аскорбин
қышқылы;
сілтілі металдармен, хлор және оның органикалық емес қоспаларымен
және азот тотықтарымен жұмыс істегенде - 2 мг. ретинол, 100 мг. аскорбин
қышқылы;
фосгенмен жұмыс істегенде - 100 мг. аскорбин қышқылы беріледі.
N 2а рационы
(күнделікті нормасы граммен)
Бидай наны (II сорт ұн)    100         Сүт, айран, қатық        156
Қара бидай наны
(қара бидай ұны)           100         Шай                      0,1
Бидай ұны                    6         Қант                       5
Жарма (ақталған тары,
қарақұмық, күріш)           15         Өсімдік майы              20
Картоп                     120         Сары май                  13

Хлеб ржаной        100              Сметана              10
Мука пшеничная      10              Сыр                  20
Мука картофельная    1              Масло сливочное      20
Крупа, макароны     25              Масло растительное    7
Бобовые             10              Картофель           160
Сахар               17              Капуста             150
Мясо                70              Овощи                90
Рыба                20              Томат-пюре            7
Печень              30              Фрукты свежие       130
Яйцо               3/4 шт.          Клюква (лимон)        5
Кефир              200              Сухари                5
Молоко              70              Соль                  5
Творог              40              Чай                 0,4
Химический состав и калорийность: белки - 59 г., жиры - 51 г.,
углеводы - 159 г. Калорийность - 1380 ккал.
Дополнительно к рациону выдается 150 мг. аскорбиновой кислоты.
Рацион N 2 (дневная норма в граммах)
Хлеб пшеничный          100              Рыба                25
Хлеб ржаной             100              Печень              25
Мука пшеничная           15              Масло сливочное     15
Крупа, макароны          40              Молоко (кефир)     200
Картофель               100              Сыр                 25
Овощи                   150              Яйцо               1/4 шт.
Горошек зеленый          10              Соль                 5
Томат-пюре                2              Чай                0,5
Сахар                    35              Специи по необходимости
Масло растительное       13              Мясо              150
Химический состав и калорийность: белки - 63 г., жиры - 50 г.,
углеводы - 185 г. Калорийность - 1481 ккал.
Дополнительно к рациону выдаются:
на работах с соединениями фтора - 2 мг. ретинола, 150 мг.
аскорбиновой кислоты;
на работах с щелочными металлами, хлором и его неорганическими
соединениями и окислами азота - 2 мг. ретинола, 100 мг. аскорбиновой
кислоты;
на работах с фосгеном - 100 мг. аскорбиновой кислоты.
Рацион N 2 а (дневная норма в граммах)
Хлеб пшеничный                     Молоко, кефир,
(мука II сорта)         100        простокваша            156
Хлеб ржаной
(из обойной муки)       100        Чай                    0,1
Мука пшеничная            6        Сахар                    5
Крупа (пшено,
гречка, рис)             15        Масло растительное      20
Картофель               120        Масло сливочное         13

Көкөніс                    274         Ет                        81
Жемістер мен шырындар       73         Бауыр, жүрек              40
Кепкен жемістер              7         Қаймақ (майл. 30%)        32
Сүзбе (майл. 11%)           70         Тұз                        4
Химиялық құрамы мен жұғымдылығы: белоктар - 52 г., оның ішінде малдың - 34 г., майлар - 63 г., оның ішінде өсімдік - 23., углеводтар - 156 г., амин қышқылдары: триптофан - 0,6, метионин+цистин - 2,4, лизин - 3,2, фениалалин+тирозин - 3,5, гистидин - 1,2. Жұғымдылығы - 1370 ккал.
Қосымша рационға 100 мг. аскорбин қышқылы, 2 мг. ретинол, 15 мг. никотин қышқылы, 25 мг. витамин (метилметионинсульфоний хлориды), 150 мл.
минералды суы беріледі.
N 3 рацион
(күнделікті норма граммен)
Бидай наны                 100         Картоп                   100
Қара бидай наны            100         Дәмдеуіштер         қажетіне қарай
Бидай ұны, макарон өнімдері 15         Томат-пюре                 5
Жарма                       35         Жемістер                 100
Мал майы                    10         Қант                      35
Сүт және басқа ашыған                  Тоң май                    5
сүт өнімдері               200         Ет                       100
Сүзбе (майл. 18%)           80         Балық                     25 Жұмыртқа                   1/3         Тұз                        5
Бауыр                       20         Көкөніс                  160
Шай                        0,5
Көкөністі (термиялық өңдеуге жатпаған) салат, винегрет және т.б. түрлерінде беру міндетті.
Химиялық құрамы мен жұғымдылығы: белоктар - 64 г., майлар - 52 г., углеводтар - 188 г. Жұғымдылығы - 1466 ккал.
Қосымша рационға 150 мг. аскорбин қышқылы, 2 г. пектин немесе 300 мл. жұмсағымен шырын.
N 4 рацион
(күнделікті норма граммен)
Бидай наны                 100         Ет                       100
Қара бидай ұны             100         Балық                     50
Бидай ұны                   15         Сары май                  15
Жарма, макарондар           15         Сүт (айран)              200
Картоп                     150         Қаймақ                    20
Көкөніс                     25         Сүзбе                    110
Томат-пюре                   3         Жұмыртқа                 1/4 д.
Қант                        45         Тұз                        5
Өсімдік майы                10         Шай                      0,5
Химиялық құрамы мен жұғымдылығы: белоктар - 65 г., майлар - 45 г., углеводтар - 181 г. Жұғымдылығы - 1428 ккал.
Қосымша рационға 150 мг. аскорбин қышқылы; мышьяк, фосфор, сынап пен теллурдың қоспаларымен жұмыс істейтіндерге - 4 мг. тиамин беріледі.
N 4а рационы
(күнделікті норма граммен)
Бидай наны                 210         Жеміс, жидек, шырындар:

Овощи                   274        Мясо                    81
Фрукты свежие и соки     73        Печень, сердце          40
Сухофрукты                7        Сметана (30% жирн.)     32
Творог (11% жирн.)       70        Соль                     4
Химический состав и калорийность: белки - 52 г., в т.ч. животные - 34 г., жиры - 63 г., в т.ч. растительные - 23 г., углеводы - 156г., аминокислоты: триптофан - 0,6, метионин + цистин - 2,4, лизин - 3,2, фениалалин + тирозин - 3,5, гистидин - 1,2.
Калорийность - 1370 ккал.
Дополнительно к рациону выдается, 100 мг. аскорбиновой кислоты, 2 мг.
ретинола, 15 мг. никотиновой кислоты, 25 мг. витамина
(метилметионинсульфония хлорид), 150 мл. минеральной воды.
Рацион N 3 (дневная норма в граммах)
Хлеб пшеничный            100          Картофель        100
Хлеб ржаной               100     Специи по необходимости
Мука пшеничная,
макаронные изделия        15           Томат-пюре         5
Крупа                     35           Фрукты           100
Масло животное            10           Сахар             35
Молоко и другие молоч-            Масло растительное      5
нокислые продукты         200     Жир животный            5
Творог (18% жирн.)         80     Мясо                  100
Яйцо                     1/3 шт.  Рыба                   25
Печень                     20     Соль                    5
Чай                      0,5      Овощи                 160
Обязательна выдача овощей (не подвергнутых термической обработке) в
виде салатов, винегретов и т.д.
Химический состав и калорийность: белки - 64 г., жиры - 52 г.,
углеводы - 188 г. Калорийность - 1466 ккал.
Дополнительно к рациону выдается, 150 мг. аскорбиновой кислоты, 2 г.
пектина или 300 мл. сока с мякотью.
Рацион N 4 (дневная норма в граммах)
Хлеб пшеничный             100      Мясо                100
Хлеб ржаной                100      Рыба                 50
Мука пшеничная              15      Масло сливочное      15
Крупа, макароны             15      Молоко (кефир)      200
Картофель                  150      Сметана              20
Овощи                       25      Творог              110
Томат-пюре                   3      Яйцо                1/4 шт.
Сахар                       45      Соль                  5
Масло растительное          10      Чай                 0,5
Химический состав и калорийность: белки - 65 г., жиры - 45 г.,
углеводы - 181 г. Калорийность - 1428 ккал.
Дополнительно к рациону выдается, 150 мг. аскорбиновой кислоты;
работающим с соединениями мышьяка, фосфора, ртути и теллуром - 4 мг.
тиамина.
Рацион N 4 а (дневная норма в граммах)
Хлеб пшеничный          210      Фрукты, ягоды, соки:

Бидай ұны                    5         алма                      108
Сухари                       3         өрік                       34
қант                        8
Жарма:                                 Өсімдік майы               12
арпа                         7         Ет                        110
күріш                       10
вермишель                    5         Сары май                    7
Картоп                     213         Сүт                        57
Көкөніс:                   242         Қаймақ                     23
капуста                     58         Сүзбе                      50
көк бұршақ                  18
қызылша                     48         Жұмыртқа                    1
сәбіз                       88
басты пияз                  13
томат-паста                  5
дәмдеуіш-шөптер             12
Химиялық құрамы мен жұғымдылығы: белоктар - 52 г., оның ішінде малдың - 26 г., майлар - 41 г., оның ішінде өсімдік -15 г., углеводтар - 206 г. Жұғымдылығы - 1342 ккал.
Қосымша рационға 100 мг. аскорбин қышқылы және 2 мг. тиамин беріледі.
N 4б рационы
(күнделікті норма граммен)
Бидай наны                  75         Алма                       10
Қара бидай наны             75         Жеміс шырындары            60
Бидай ұны                   16         Қант                       15
Жарма (тары, күріш,
қарақұмық және т.б.)        10         Өсімдік майы               13
Макарон өнімдері             8         Сары май                   18
Картоп                     170         Сиыр еті                   74
Көкөніс:                               Тауық еті                  37
капуста                    100         Бауыр                      20
сәбіз                       82
қызылша                     19         Балық                      40
дәмдеуіш-шөптер             20
шалғам, тұрын               12         Сүт                       142
қияр                        10         Қаймақ                     28
Басты пияз                  27
Жұмыртқа                    10         Сүзбе                      40
Томат-пюре                  8
Лимон                        1         Шай                       0,1
Химиялық құрамы мен жұғымдылығы: белоктар - 56 г., оның ішінде малдың - 32 г., майлар - 56 г., оның ішінде өсімдік майы - 16 г., углеводтар - 164 г., оның ішінде моно- және дисахаридтар - 46 г., органикалық қышқылдар - 3,2 г., аминоқышқылдар; глютамин - 11,6., цистин+метионин - 2,2 г. Жұғымдылығы - 1380 ккал.
Қосымша рационға тиамин - 2 мг., рибофлавин - 2 мг., пиридоксин - 3 мг., ниацин - 20 мг., аскорбин қышқылы - 100 мг., токоферол - 10 мг., глютамин қышқылы - 500 мг. беріледі.
N 5 рацион
(күнделікті норма граммен)

Мука пшеничная            5      яблочный                108
Сухари                    3      абрикосовый              34
Сахар                     8
Крупы:                           Масло растительное       12
перловая                  7      Мясо                    110
рис                      10
вермишель                 5      Масло сливочное           7
Картофель               213      Молоко                   57
Овощи:                  242      Сметана                  23
капуста                  58      Творог                   50
зеленый горошек          18      Яйцо                     1 шт.
свекла                   48
морковь                  88
лук репчатый             13
томат-паста               5
зелень                   12
Химический состав и калорийность: белки - 52 г., в т.ч. животные - 26
г., жиры - 41 г., в т.ч. растительные - 15 г., углеводы - 206 г.
Калорийность - 1342 ккал.
Дополнительно к рациону выдается 100 мг. аскорбиновой кислоты и 2 мг.
тиамина.
Рацион N 4 б (дневная норма в граммах)
Хлеб пшеничный          75       Яблоки              10
Хлеб ржаной             75       Соки фруктовые      60
Мука пшеничная          16       Сахар               15
Крупа (пшено, рис,
гречка и др.)           10       Масло растительное  13
Макаронные изделия       8       Масло сливочное     18
Картофель              170       Говядина            74
Овощи:                           Куры                37
капуста                100       Печень              20
морковь                 82
свекла                  19       Рыба                40
зелень                  20
редис, редька           12       Молоко             142
огурцы                  10       Сметана             28
лук репчатый            27
Яйцо                    10       Творог              40
Томат-пюре           8
Лимон                    1       Чай                 0,1
Химический состав и калорийность: белки - 56 г., в т.ч. животные - 32
г., жиры - 56 г., в т.ч. растительные - 16 г., углеводы - 164 г., в т.ч.
моно- и дисахариды - 46 г., органические кислоты - 3,2 г., аминокислоты:
глютаминовая - 11,6 г., цистин + метионин - 2,2 г. Калорийность - 1380
ккал.
Дополнительно к рациону выдаются тиамин - 2 мг., рибофлавин - 2 мг.,
пиридоксин - 3 мг., ниацин - 20 мг., аскорбиновая кислота - 100 мг.,
токоферол - 10 мг., глютаминовая кислота - 500 мг.
Рацион N 5 (дневная норма в граммах)

Бидай наны                 100         Ет                        100
Қара бидай наны            100         Балық                      35
Бидай ұны                    3         Бауыр                      25
Жарма мен макарондар        20         Сары май                   17
Картоп                     125         Сүт (айран)               200
Көкөніс                    100         Қаймақ                     10
Томат-пюре                   2         Сүзбе                      35
Қант                        40         Жұмыртқа                    1
Өсімдік майы                15         Тұз                         5
Шай                        0,5
Химиялық құрамы мен жұғымдылығы: белоктар - 58 г., майлар - 53 г.,  углеводтар - 172 г. Жұғымдылығы - 1438 ккал.
Қосымша рационға 150 мг. аскорбин қышқылы және 4 мг. тиамин беріледі.
Өндірiс сипаттамасына байланысты
тегiн витаминдер беру нормасы
Витаминдердi тегiн беру - сауықтыру-алдын алу тамақтану түрлерiнiң бiрi болып табылады. Қара металлургиядағы ыстық цехтардағы жұмысшылар
үшiн, сондай-ақ тамақ өнеркәсiбi өндiрiсiнде - нан пiсiру, табак-махорка- Тiзбеге сәйкес витаминдер беру көзделген:
--------------------------------------------------------------------------
Қызметкерлер санаты                !  Витаминдер  ! Күндік
!     атауы    !мөлшері,
!              !   мг
--------------------------------------------------------------------------
1. Қоршаған ортаның жоғарғы температурасының және
қарқынды жылу сәулелерiнiң әсерiндегi қызметкерлер:
- қара металлургия ұйымдарының домналық, болат        ретинол-А       2
балқытатын, ферробалқыту, прокат және құбыр           тиамин-В1       3
прокаты өндiрiсiнде тiкелей айналысатын               рибофлавин-     3
В2
- жидiту агрегаттарының машинистерi                   аскорбин
және нан пiсiру өндiрiсiндегi наубайшы                қышқылы-С       150
никотин
қышқылы         20
2. Никотины бар шаң әсерiндегi табак-                 тиамин-В1       150
махорка және никотин өндiрiсiнде                      аскорбин
жұмыс iстейтiн қызметкерлер                           қышқылы-С
--------------------------------------------------------------------------
Тамақтану рационын витаминдермен байыту схемасы
Тамақтану рационы витаминдердi тағамдарға тiкелей қосу (кристалл
түрiнде немесе майлы ерiтiнде-ретинол, токоферол) жолымен немесе 1-2
поливитамин дражесiн беру жолымен байытылады.
Витамин ерiтiндiсi күнде, су немесе тағамның белгiлi бiр көлемiнде қажет мөлшерi болатындай қылып дайындалады. Витаминдердiң су ерiтiндiлерi сақтауға келмейдi.
Витаминдер ерiтiндiсiн дайындауды жеңiлдету үшiн мына кестемен пайдалану керек:
--------------------------------------------------------------------------
Адам.! Сұйы.!                        Витаминдер, мг.
дар  ! қтың !-------------------------------------------------------------
саны ! мөл. !        С           !          В1            !       В2
! шерi,!     дозасы:        !                        !
!  мл  !--------------------!                        !

Хлеб пшеничный           100          Мясо            100
Хлеб ржаной              100          Рыба             35
Мука пшеничная             3          Печень           25
Крупа и макароны          20          Масло сливочное  17
Картофель                125          Молоко (кефир)  200
Овощи                    100          Сметана          10
Томат-пюре                 2          Творог           35
Сахар                     40          Яйцо            1 шт.
Масло растительное        15          Соль              5
Чай                      0,5
Химический состав и калорийность: белки - 58 г., жиры - 53 г.,
углеводы - 172 г. Калорийность - 1438 ккал.
Дополнительно к рациону выдается 150 мг. аскорбиновой кислоты и 4 мг.
тиамина.
Нормы бесплатной выдачи витаминов в
зависимости от характера производства
Бесплатная выдача витаминов является одной из разновидностей
лечебно-профилактического питания. Для рабочих горячих цехов в черной
металлургии, а также в производствах пищевой промышленности -
хлебопекарном, табачно-махорочном, согласно Перечню, предусматривается
выдача витаминов:
----------------------------------------------------------------------
Категории работников                          ! Наименование !Дневная
! витаминов    !доза, мг
----------------------------------------------------------------------
1. Работники, подвергающиеся воздействию
высокой температуры и интенсивному
теплооблучению:
1) непосредственно занятые в доменном,      Ретинол А       2
сталеплавильном, ферросплавном, прокатном и      Тиамин В1       3
трубопрокатном производстве организаций черной   Рибофлавин В2   3
металлургии
2) машинисты ошпарочных агрегатов и пекари  Аскорбиновая
в хлебопекарном производстве                     кислота С      150
Никотиновая
кислота         20
2. Работники, занятые в табачно-махорочном  Тиамин В1        2
и никотиновом производствах, подвергающиеся      Аскорбиновая
воздействию пыли, содержащей никотин             кислота С      150
Схема
обогащения рационов питания витаминами
Рационы питания обогащаются витаминами путем их добавления (в
кристаллическом виде или масляном растворе-ретинол, токоферол)
непосредственно в блюда, либо путем выдачи 1-2 драже поливитаминов.
Раствор витаминов готовится ежедневно таким образом, чтобы в
определенном объеме воды или блюда содержалась необходимая доза.
Водные растворы витаминов хранению не подлежат.
Для облегчения приготовления раствора витаминов следует пользоваться
таблицей:
-------------------------------------------------------------------------
Количест-!К-во воды!Витамин С при дозе !Витамин В1 в мг.!Витамин В2 в мг.
во людей !в мл.    !-------------------!                !

!      !   100мг  !  150мг  !                        !
--------------------------------------------------------------------------
1     4       100       150                3                    15
5     20      500       750               15                    75
10    40      1000      1500              30                   150
50    200     5000      7500             150                   750
--------------------------------------------------------------------------      Емдеу-алдын алу тамақтарының ыстық таңертеңгi тағамдарын алатындардың шайына немесе кофесiне 1 шай қасықтан витамин ерiтiндiсiн қосады.
Тек қана витаминдер берiлетiн жағдайларда оларды бiрiншi не екiншi тағамдарға қосады.
Витаминдердi жоғары температурадан бұзылудан сақтау үшiн оларды қайнап тұрған сорпаға, борщқа және т.б салу керек емес. Витаминдендiрудi тағамдарды тарату кезiнде жүргiзедi.

!         ! 100 мг.  !150 мг. !                !
-------------------------------------------------------------------------
1          4      100       150           3               15
5         20      500       750          15               75
10         40     1000      1500          30              150
50        200     5000      7500         150              750
Получающим горячие завтраки лечебно-профилактического питания витаминный раствор добавляют в чай или кофе по одной чайной ложке.
В тех случаях, когда выдаются только витамины, их добавляют в первые или третьи блюда.
Для предупреждения разрушения витаминов высокой температурой, их не следует закладывать в кипящий суп, борщ и т.п. Витаминизацию проводят непосредственно при раздаче блюда.
Витамин А растворяют в жире и добавляют в первые, вторые блюда, из

А витаминiн майға ерiтедi және 1 адамға 2 мг есебiмен бiрiншi, екiншi тағамдарға қосады (немесе 6600 и.е. артық)
А витаминiнiң кәдуiлгi май концентратында 1 мл 100000 и.е. (15 адамға қажет мөлшерде) бар. Бiр адамға мөлшерi-осы концентраттың екi тамшысы.
Е витаминiн мал майына ерiтедi, екiншi тағамдардың тұздығына қосады. Е витаминiн қосу (дәрiханадағы препараттың 5% май ерiтiндiсiнiң 1 тамшысында 1 мг. бар) мына схемамен жасалады:
--------------------------------------------------------------------------
Адамдар     !   Мал майының   !   Құрамындағы   !  Е витаминiнiң 5%
саны       !   мөлшерi мг.   !   Е витаминi,   !  май ерiтiндiсiнiң
!                 !       мг.       !        көлемi
--------------------------------------------------------------------------       1                 5                10                10 тамшы
5                25                50                50 тамшы
10                50               100               1 шай қасық
50               250               500               5 шай қасық
100               500              1000              10 шай қасық
--------------------------------------------------------------------------
Келісілді:
Қазақстан Республикасының            Емдеу-профилактикалық тағамдану мен
Денсаулық сақтау істері                витамин препараттарын ақысыз
жөніндегі агенттігі                    беру ережесіне
2000 жылғы 29 ақпан N 07-992           3 қосымша
N 1 рацион бойынша емдеу-профилактикалық
тамақтанудың таңертеңгі ыстық асының шамамен алты
күндік мәзірін таратып салу
--------------------------------------------------------------------------
Мәзірі          !N тара.!
!тып са.!--------------------------------------------
!лу     !Қара  !Бидай!Бидай !Ұн.  !Кар.!Ка.!Сә. !Қы.
!       !бидай !наны !және  !мака.!топ !пу.!біз !зыл.
!       !наны  !     !картоп!рон  !    !ста!    !ша
!       !      !     !ұны   !және !    !   !    !
!       !      !     !      !бұр. !    !   !    !
!       !      !     !      !шақ  !    !   !    !
--------------------------------------------------------------------------
1-ші күн
Капуста салаты            48                                 264
Қаймақтағы бауыр         689                 15     70
Сүзбе пудингі            490                  4     10
Жеміс
Айран
Нан, шай                       100
2-ші күн
Винегрет                  75                             40   30   25   40
Картоппен бірге      611/733                  5         260
піскен сиыр еті
Капустамен бірге
піскен омлет             535                                  100
Жеміс
Айран
Нан, шай                       100
3-ші күн

расчета 2 мг. на 1 человека (или более 6600 и.е.).
Обычный масляный концентрат витамина А содержит 100000 и.е. в 1 мл,
(количество необходимое для 15 человек). Доза на одного человека - две
капли этого концентрата.
Витамин Е растворяют в жире, добавляют в гарниры вторых блюд.
Закладка витамина Е (1 капля 5% масляного раствора аптечного препарата
содержит 1 мг. витамина) проводится по схеме:
-------------------------------------------------------------------------
Кол-во людей!Кол-во жира, мл.!Содержание витамина!Объем масляного 5%
!                !Е, мг.             !раствора витамина Е
-------------------------------------------------------------------------
1                5                10             10 капель
5               25                50             50 капель
10               50               100             1 чайная ложка
50              250               500             5 чайных ложек
100              500              1000            10 чайных ложек
Приложение 3
Согласовано                                к Правилам бесплатной
Агентством Республики                      выдачи лечебно-
Казахстан по делам                         профилактического питания
Здравоохранения                            и витаминных препаратов
29.02.2000г. N 07-992
Примерное шестидневное меню-раскладка
горячих завтраков лечебно-профилактического
питания по рациону N 1
--------------------------------------------------------------------------
Меню                 !Расклад!           Продукты в граммах
!ка N   !--------------------------------------------
!       !Хлеб  !Хлеб  !Мука  !Мука,!Кар!Ка-!Мор-!Свек
!       !ржаной!пшенич!пшенич!мака-!то-!пус!ковь!ла
!       !      !ный   !ная и !роны !фе !та !    !
!       !      !      !карто-!и бо-!ль !   !    !
!       !      !      !фельн.!бовые!   !   !    !
--------------------------------------------------------------------------
1-й день
Салат капустный           48                                 264
Печень в сметане         689                 15     70
Пудинг творожный         490                  4     10
Фрукты
Кефир
Хлеб, чай                      100
2-й день
Винегрет                  75                             40   30   25   40
Говядина отварная    611/733                  5         260
с картофелем
Омлет запеченный
с капустой               535                                  100
Фрукты
Кефир
Хлеб, чай                      100
3-й день

Көкөністен салат         413                             10   80   20   45
Бұқтырылған ет
гарнирмен                626                 10               240
Сырниктер қаймақпен      493                 10
Жеміс
Айран
Нан, шай                       100
4-ші күн
Капустадан салат          40                                  264
Картоппен бірге
піскен балық         558/773                  4         260
Жеміс
Айран
Нан, шай                       100
5-ші күн
Маринадталған қызылша
жасыл бұршақпен           82                        50                  92
Строгандық бауыр         690                  5         260
Сүзбе сүтпен             485
Жеміс
Айран
Нан, шай                       100
6-ші күн
Винегрет                  76                             60   30   25   40
Тефтельмен вермишель     726                 13     70
Ірімшікпен жұмыртқа бот  506
Жеміс
Айран
Нан, шай                       100
--------------------------------------------------------------------------
Барлығы 6 күнге                600     -     60/6  150/60 960 900  -   475
Шамамен 1 күнге                100     -     10/1   25/10 160 150  -    90
таблицаның жалғасы:
--------------------------------------------------------------------------
Мәзірі      !                Азық-түлік граммен
!--------------------------------------------------------
!Пияз!Томат.!Қа.!Өсім.!Мал  !Қай.!Ірім.!Сү.!Жұ. !Си.!Ба.
!    !пюре  !нт !дік  !майы !мақ !шік  !збе!мыр.!ыр !лық
!    !      !   !майы !     !    !     !   !тқа !еті!
------------------------------------------------------------------------
1-ші күн
Капуста салаты                 3   11
Қаймақтағы бауыр                         15    15
Сүзбе пудингі                 20         10     5        90  0,25
Жеміс
Айран
Нан, шай                      10
2-ші күн
Винегрет           30               5
Картоппен бірге                          20                      164
піскен сиыр еті
Капустамен бірге
піскен омлет                                                 1,5
Жеміс
Айран
Нан, шай                      10
3-ші күн
Көкөністен салат   18                          15
Бұқтырылған ет
гарнирмен          27   15               20                       69
Сырниктер
қаймақпен                      5          5    15        70   0,25
Жеміс
Айран
Нан, шай                      10
4-ші күн
Капустадан салат               3   11
Картоппен бірге
піскен балық       36              10     5                   120
Жеміс
Айран
Нан, шай                      10
5-ші күн

Салат овощной            413                             10   80   20   45
Мясо тушеное с
гарниром                 626                 10               240
Сырники со сметаной      493                 10
Фрукты
Кефир
Хлеб, чай                      100
4-й день
Салат капустный           40                                  264
Запеченная рыба с
картофелем           558/773                  4         260
Яйцо в смятку
Фрукты
Кефир
Хлеб, чай                      100
5-й день
Свекла маринованная с
зеленым горошком          82                        50                  92
Печень по строгановски   690                  5         260
Творог с молоком         485
Фрукты
Кефир
Хлеб, чай                      100
6-й день
Винегрет                  76                             60   30   25   40
Тефтели с вермишелью     726                 13     70
Яичная каша с сыром      506
Фрукты
Кефир
Хлеб, чай                      100
----------------------------------------------------------------------
Итого за  6 дней               600     -     60/6  150/60 960 900  -   475
Округлено за 1 день            100     -     10/1   25/10 160 150  -    90
(Продолжение таблицы)
--------------------------------------------------------------------------
Меню             !                Продукты в граммах
!--------------------------------------------------------
!Лук !Томат-!Са-!Масло!Масло!Сме!Сыр!Тво!Яйцо  !Го-!Рыба
!    !пюре  !хар!расти!живот!та-!   !рог!      !вя-!
!    !      !   !тель-!ное  !на !   !   !      !ди-!
!    !      !   !ное  !     !   !   !   !      !на !
--------------------------------------------------------------------------
1-й день
Салат капустный                3   11
Печень в сметане                         15    15
Пудинг творожный              20         10     5     90  0,25шт.
Фрукты
Кефир
Хлеб, чай                     10
2-й день
Винегрет           30               5
Говядина отварная                        20                      164
с картофелем
Омлет запеченный
с капустой                                                1,5шт.
Фрукты
Кефир
Хлеб, чай                     10
3-й день
Салат овощной      18                          15
Мясо тушеное с
гарниром           27   15               20                       69
Сырники со
сметаной                       5          5    15     70   0,25шт.
Фрукты
Кефир
Хлеб, чай                     10
4-й день
Салат капустный                3   11
Запеченная рыба с
картофелем         36              10     5                           120
Яйцо в смятку                                              1 шт.
Фрукты
Кефир
Хлеб, чай                     10
5-й день

Маринадталған қызылша          3    5
жасыл бұршақпен
Строгандық бауыр              15   10
Сүзбе сүтпен                  10                      80
Жеміс
Айран
Нан, шай                      10
6-ші күн
Винегрет                                         10             97
Тефтельмен
вермишель          29   17                15          60    1,5
Ірімшікпен
жұмыртқа бот                               5
Жеміс
Айран
Нан, шай                      10
--------------------------------------------------------------------------
Барлығы 6 күнге    -    72   104     42  120     70   60 240 4,5   430 120
дана
Шамамен 1 күнге    -    12    17      7   20     10   10  40 0,75   70  20
дана
таблицаның жалғасы:
-----------------------------------------------
Мәзірі        !     Азық-түлік граммен     !
!----------------------------!
!Бауыр !  Сүт  ! Жеміс!Мүкжі.!
!      !       !      !дегі  !
-----------------------------------------------
1-ші күн
Капуста салаты                           7,5
Қаймақтағы бауыр    99
Сүзбе пудингі                             15
Жеміс                              130
Айран                      200
Нан, шай
2-ші күн
Винегрет
Картоппен бірге            100
піскен сиыр еті
Капустамен бірге
піскен омлет                50
Жеміс                              130
Айран                      200
Нан, шай
3-ші күн
Көкөністен салат
Бұқтырылған ет
гарнирмен
Сырниктер қаймақпен
Жеміс                              130
Айран                      200
Нан, шай
4-ші күн
Капустадан салат                         7,5
Картоппен бірге
піскен балық                50
Жеміс                              130
Айран                      200
Нан, шай
5-ші күн
Маринадталған қызылша
жасыл бұршақпен
Строгандық бауыр       81
Сүзбе сүтпен               135
Жеміс                              130
Айран                      200
Нан, шай
6-ші күн
Винегрет
Тефтельмен вермишель        25
Ірімшікпен жұмыртқа бот     60
Жеміс                              130
Айран                      200
Нан, шай
-----------------------------------------------
Барлығы 6 күнге     180   1620     780   30
Шамамен 1 күнге      30    270     130    5
N 2 рацион бойынша емдік-профилактикалық
тамақтанудың таңертеңгі ыстық асының шамамен
алты күндік мәзірін таратып салу
--------------------------------------------------------------------------
Мәзірі          !N тара.!           Азық-түлік граммен
!тып са.!--------------------------------------------
!лу     !Қара  !Бидай!Бидай !Жарма!Кар.!Ка.!Сә. !Қы.
!       !бидай !наны !ұны   !және !топ !пу.!біз !зыл.
!       !наны  !     !      !мака.!    !ста!    !ша
!       !      !     !      !рон. !    !   !    !
!       !      !     !      !дар  !    !   !    !
!       !      !     !      !     !    !   !    !
--------------------------------------------------------------------------
1-ші күн

Свекла маринованная с          3    5
зеленым горошком
Печень по
строгановски       15   10
Творог с молоком              10                      80
Фрукты
Кефир
Хлеб, чай                     10
6-й день
Винегрет                                         10
Тефтели с
вермишелью         29   17                15                     97
Яичная каша с
сыром                                      5        60      1,5шт.
Фрукты
Кефир
Хлеб, чай                     10
---------------------------------------------------------------------------
Итого за  6 дней   -    72   104     42  120     70   60 240 4,5шт.430 120
Округлено за
1 день             -    12    17      7   20     10   10  40 0,75   70  20
шт.
(Продолжение таблицы)
-----------------------------------------------
Меню             !     Продукты в граммах     !
!----------------------------!
!Печень! Молоко!Фрукты!Клюква!
-----------------------------------------------
1-й день
Салат капустный                          7,5
Печень в сметане    99
Пудинг творожный                          15
Фрукты                             130
Кефир                      200
Хлеб, чай
2-й день
Винегрет
Говядина отварная          100
с картофелем
Омлет запеченный с
капустой                    50
Фрукты                             130
Кефир                      200
Хлеб, чай
3-й день
Салат овощной
Мясо тушеное с
гарниром
Сырники со сметаной
Фрукты                             130
Кефир                      200
Хлеб, чай
4-й день
Салат капустный                          7,5
Запеченная рыба с
картофелем                  50
Яйцо в смятку
Фрукты                             130
Кефир                      200
Хлеб, чай
5-й день
Свекла маринованная с
зеленым горошком
Печень по
строгановски        81
Творог с молоком           135
Фрукты                             130
Кефир                      200
Хлеб, чай
6-й день
Винегрет
Тефтели с вермишелью        25
Яичная каша с сыром         60
Фрукты                             130
Кефир                      200
Хлеб, чай
-----------------------------------------------
Итого за  6 дней    180   1620     780   30
Округлено за 1 день  30    270     130    5
Примерное шестидневное меню-раскладка
горячих завтраков лечебно-профилактического
питания по рациону N 2
--------------------------------------------------------------------------
Меню                 !Расклад!           Продукты в граммах
!ка N   !--------------------------------------------
!       !Хлеб  !Хлеб  !Мука  !Крупа!Кар!Ка-!Мор-!Свек
!       !ржаной!пшенич!пшенич!и ма-!то-!пус!ковь!ла
!       !      !ный   !ная   !каро-!фе !та !    !
!       !      !      !      !ны   !ль !   !    !
!       !      !      !      !     !   !   !    !
--------------------------------------------------------------------------
1-й день

Ірімшік, нан                   100    100
Көкөніс салаты         43                                110      25
Макаронмен бұқты.     626                    5      50            10
рылған сиыр еті
Қанты бар шай
Айран
2-ші күн
Ірімшік, нан                   100      100
Капустадан салат       51                                    229
Жұмыртқа және         662                           50
күрішпен антрекот
Қанты бар шай
Айран
3-ші күн
Ірімшік, нан                   100      100
Винегрет             76/2                                55  86   25   38
Қарақұмық ботқасымен
шницель             721/1                           50
Қанты бар шай
Айран
4-ші күн
Ірімшік, нан                   100      100
Маринадтағы балық     123                    5                    63
Вермишельмен
бауыр                 688                    8      50
Қанты бар шай
Айран
5-ші күн
Ірімшік, нан                   100      100
Көкөністермен
бұқтырылған картоп  368/3                                307      13
Макаронмен ет         698                           50
Қанты бар шай
Айран
6-ші күн
Ірімшік, нан                   100      100
Көкөністен рагу       370                                110 38   63
Етпен блинчиктер      708                    75
Қанты бар шай
Айран
----------------------------------------------------------------------
6 күн үшін барлығы:            600      600  93    250   582      859
1 күнге жинақтағанда           100      100  15     40   100      150
таблицаның жалғасы:
--------------------------------------------------------------------------
Мәзірі      !                Азық-түлік граммен
!--------------------------------------------------------
!Пияз!Томат.!Қа.!Өсім.!Мал  !Қай.!Ірім.!Жұмыр.!Си.!Ба.!Ба
!    !пюре  !нт !дік  !майы !мақ !шік  !қа   !ыр !лық!уыр
!    !      !   !майы !     !    !     !      !еті!   !
--------------------------------------------------------------------------
1-ші күн
Ірімшік, нан                                       25
Көкөніс салаты     25               10
Макаронмен бұқты.   7    5                15                 169
рылған сиыр еті
Қанты бар шай                  15
Айран
2-ші күн
Ірімшік, нан                                       25
Капустадан салат   24          10   10
Жұмыртқа және                             10            1    161
күрішпен антрекот
Қанты бар шай                  15
Айран                          15
3-ші күн
Ірімшік, нан                                       25
Винегрет           37           5   10
Қарақұмық ботқа.
сымен шницель                             15                 151
Қанты бар шай                   15
Айран                           15
4-ші күн
Ірімшік, нан                                       25
Маринадтағы балық                                                156
Вермишельмен

Сыр, хлеб                      100    100
Салат овощной          43                                110      25
Говядина тушеная      626                    5      50            10
с макаронами
Чай с сахаром
Кефир
2-й день
Сыр, хлеб                      100      100
Салат из капусты       51                                    229
Антрекот с яйцом      662                           50
и рисом
Чай с сахаром
Кефир
3-й день
Сыр, хлеб                      100      100
Винегрет             76/2                                55  86   25   38
Шницель с
гречневой кашей     721/1                           50
Чай с сахаром
Кефир
4-й день
Сыр, хлеб                      100      100
Рыба в маринаде       123                    5                    63
Печень с
вермишелью            688                    8      50
Чай с сахаром
Кефир
5-й день
Сыр, хлеб                      100      100
Картофель тушеный
с овощами           368/3                                307      13
Мясо с
макаронами            698                           50
Чай с сахаром
Кефир
6-й день
Сыр, хлеб                      100      100
Рагу овощное          370                                110 38   63
Блинчики с мясом      708                    75
Чай с сахаром
Кефир
----------------------------------------------------------------------
Итого за  6 дней               600      600  93    250   582      859
Округлено за 1 день     1      100      100  15     40   100      150
(Продолжение таблицы)
--------------------------------------------------------------------------
Меню             !                Продукты в граммах
!--------------------------------------------------------
!Лук !Томат-!Са-!Масло!Масло!Сме!Сыр!Яйцо  !Го-!Рыба!Пе-
!    !пюре  !хар!расти!живот!та-!   !      !вя-!    !чень
!    !      !   !тель-!ное  !на !   !      !ди-!    !
!    !      !   !ное  !     !   !   !      !на !    !
--------------------------------------------------------------------------
1-й день
Сыр, хлеб                                          25
Салат овощной      25               10
Говядина тушеная    7    5                15                 169
с макаронами
Чай с сахаром                  15
Кефир
2-й день
Сыр, хлеб                                          25
Салат из капусты   24          10   10
Антрекот с яйцом                          10            1    161
и рисом
Чай с сахаром                  15
Кефир                          15
3-й день
Сыр, хлеб                                          25
Винегрет           37           5   10
Шницель с
гречневой кашей                           15                 151
Чай с сахаром                   15
Кефир                           15
4-й день
Сыр, хлеб                                          25
Рыба в маринаде                                                  156
Печень с

бауыр              38    5       3  15    15                          133
Қанты бар шай                   15
Айран
5-ші күн
Ірімшік, нан                                       25
Көкөністермен
бұқтырылған картоп 12               15    15
Макаронмен ет      29                     15           0,25  161
Қанты бар шай                   15
Айран
6-ші күн
Ірімшік, нан                                       25
Көкөністен рагу    36               10
Етпен блинчиктер                 5   5    15           0,25  164
Қанты бар шай                   15
Айран                           15
----------------------------------------------------------------------
6 күн үшін барлығы:      10    203  75    90      125  1,75  806 156  133
1 күнге жинақтағанда      2     35  13    15       25  0,25  150  25   25
таблицаның жалғасы:
-----------------------------------------------
Мәзірі      !     Азық-түлік граммен     !
!----------------------------!
! Қияр ! Бұршақ! Шай  !Айран !
-----------------------------------------------
1-ші күн
Ірімшік, нан        63
Көкөніс салаты
Макаронмен бұқты.                  0,5
рылған сиыр еті
Қанты бар шай                             200
Айран
2-ші күн
Ірімшік, нан
Капустадан салат
Жұмыртқа және
күрішпен антрекот
Қанты бар шай                      0,5
Айран                                     200
3-ші күн
Ірімшік, нан
Винегрет
Қарақұмық ботқа.
сымен шницель
Қанты бар шай
Айран
4-ші күн
Ірімшік, нан
Маринадтағы балық
Вермишельмен       133
бауыр
Қанты бар шай                      0,5
Айран                                     200
5-ші күн
Ірімшік, нан
Көкөністермен
бұқтырылған картоп
Макаронмен ет
Қанты бар шай                      0,5
Айран                                     200
6-ші күн
Ірімшік, нан
Көкөністен рагу               53
Етпен блинчиктер
Қанты бар шай                      0,5
Айран                                     200
----------------------------------------------------------------------
6 күн үшін барлығы: 63      53     3     1200
1 күнге             10      10    0,5     200
жинақтағанда
N 3 рацион бойынша емдік-профилактикалық
тамақтанудың таңертеңгі ыстық асының шамамен алты күндік
мәзірін таратып салу
--------------------------------------------------------------------------
Мәзірі!                     Азық-түлік граммен
!-------------------------------------------------------------------
!N   !Қара!Нан!Пе.!Би.!Жар.!Пи.!То.!Сә.!Бұ.!Қа.!Мал!Си.!Ба.!Ба. !Шай
!та. !нан !   !че !дай!ма, !яз !мат!біз!р. !нт !ма.!ыр !уыр!лық !
!ра. !    !   !нье!ұны!мака!   !пю.!   !шақ!   !йы !еті!   !кон.!
!тып !    !   !   !   !рон.!   !ре !   !   !   !   !   !   !сер.!
!салу!    !   !   !   !дар !   !   !   !   !   !   !   !   !ві. !
!    !    !   !   !   !    !   !   !   !   !   !   !   !   !лер !
--------------------------------------------------------------------------
1-ші күн
Нан,
май,
кон.

вермишелью         38    5       3  15    15                          133
Чай с сахаром                   15
Кефир
5-й день
Сыр, хлеб                                          25
Картофель тушеный
с овощами          12               15    15
Мясо с
макаронами         29                     15           0,25  161
Чай с сахаром                   15                      шт.
Кефир
6-й день
Сыр, хлеб                                          25
Рагу овощное       36               10
Блинчики с мясом                 5   5    15           0,25  164
Чай с сахаром                   15                      шт.
Кефир                           15
----------------------------------------------------------------------
Итого за  6 дней         10    203  75    90      125  1,75  806 156  133
Округлено за 1 день       2     35  13    15       25  0,25  150  25   25
(Продолжение таблицы)
-----------------------------------------------
Меню             !     Продукты в граммах     !
!----------------------------!
!Огурцы!Горошек! Чай  !Кефир !
-----------------------------------------------
1-й день
Сыр, хлеб
Салат овощной       63
Говядина тушеная
с макаронами
Чай с сахаром                     0,5
Кефир                                     200
2-й день
Сыр, хлеб
Салат из капусты
Антрекот с яйцом
и рисом
Чай с сахаром                     0,5
Кефир                                     200
3-й день
Сыр, хлеб
Винегрет
Шницель с
гречневой кашей
Чай с сахаром                     0,5
Кефир                                     200
4-й день
Сыр, хлеб
Рыба в маринаде
Печень с
вермишелью
Чай с сахаром                     0,5
Кефир                                     200
5-й день
Сыр, хлеб
Картофель тушеный
с овощами
Мясо с
макаронами
Чай с сахаром                     0,5
Кефир                                     200
6-й день
Сыр, хлеб
Рагу овощное                53
Блинчики с мясом
Чай с сахаром                     0,5
Кефир                                     200
----------------------------------------------------------------------
Итого за  6 дней    63      53     3     1200
Округлено за 1 день 10      10    0,5     200
Примерное шестидневное меню-раскладка
горячих завтраков
лечебно-профилактического питания по рациону N 3
--------------------------------------------------------------------------
Меню  !        П р о д у к т ы   в  г р а м м а х
!-------------------------------------------------------------------
!Раск!Хлеб!Хлеб!Пе-!Мука!Кру-!Лук!То-!Мор!Го-!Са-!Мас!Го-!Пе!Рыб!Чай
!лад-!ржа-!пше-!че !пше-!па, !   !мат!ко !ро-!хар!ло !вя-!че!ные!
!ка N!ной !нич-!нье!нич-!мака!   !пю-!вь !шек!   !жи-!ди-!нь!кон!
!    !    !ный !   !ная !роны!   !ре !   !   !   !вот!на !  !сер!
!    !    !    !   !    !    !   !   !   !   !   !ное!   !  !вы !
--------------------------------------------------------------------------
1-й день
Хлеб,
масло,
кон-

сервілер    100  100                                    10          53
Піскен
сиыр еті
мака.
ронмен  611               5    60   8       14     2,5  15  164
Қанты
бар 2                 50                           30                  1,5
стақан
шай,
печенье
2-ші күн
Нан,
май,        100  100                                    10          53
консер.
вілер
Қарамұқ
ботқа.
сымен
бауыр   687               6   46                        15       133
Қанты
бар
2 стақан
шай,
печенье               50                          30                   1,5
3-ші күн
Нан,
май,
консер.
вілер       100  100                                    10          53
Тефтели
күріш.
пен     726              12  60     40    5   10  2,5   15    154
Қанты
бар
екі
стақан
шай,
печенье               50                          30                   1,5
4-ші күн
Нан,
май,
консер.
вілер       100  100                                    10         53
Қуыр.
ылған
ет
бұршақ. 644                                    200      15     155
пен
Қанты
бар
2 стақан
шай,
печенье               50                          30                  1,5
5-ші күн
Нан,
май,
консер.
вілер       100  100            60    36   5             15  161
Тары
ботқа.
сымен
қуыр.  665
ынды
Қанты
бар
2 стақан             50                            30                  1,5
шай,
печенье
6-ші күн
Нан,
май,
консер.
вілер      100  100                                     10        53
Қара.
құмық
ботқа.
сымен 718                     46                        15  100
котлет
Қанты
бар
2 стақан
шай,
печенье             50                           30                   1,5
--------------------------------------------------------------------------
Барлығы
6 күнге    600  600 300  23  272   84  10 24 200 185   150 734 133 318 9
Шамамен
1 күнге    100  100  50   4  45    15   2  6  35  32   25  130  25 130 1,5
N 4 рацион бойынша емдік-профилактикалық тамақтанудың
таңертеңгі ыстық асының шамамен алты күндік мәзірін
таратып салу
--------------------------------------------------------------------------
Мәзірі!                   Азық-түлік граммен
!------------------------------------------------------------------
!N та. !Қара!Нан!Би.!Жар.!Кар.!Ка.!Сә.!Қы. !Пи.!То.!Қа.!Өс.!Мал !Қай
!ратып !нан !   !дай!ма, !топ !пу.!біз!зыл.!яз !мат!нт !ім.!майы!мақ
!салу  !    !   !ұны!ма. !    !ста!   !ша  !   !пю.!   !дік!    !
!      !    !   !   !ка. !    !   !   !    !   !ре !   !ма.!    !
!      !    !   !   !рон.!    !   !   !    !   !   !   !йы !    !
!      !    !   !   !дар !    !   !   !    !   !   !   !   !    !
--------------------------------------------------------------------------
1-ші күн
Қаймақ.
пен

сервы       100  100                                    10          53
Отварная
говядина
с мака-
ронами  611               5    60   8       14     2,5  15  164
Чай с
сахаром               50                           30                  1,5
2стакана,
печенье
2-й день
Хлеб,
масло,      100  100                                    10          53
консервы
Печень с
гречневой
кашей   687               6   46                        15       133
Чай с
сахаром
2 стакана,
печенье               50                          30                   1,5
3-й день
Хлеб,
масло,
кон-
сервы       100  100                                    10          53
Тефтели
с рисом 726              12  60     40    5   10  2,5   15    154
Чай с
сахаром
2стакана,
печенье               50                          30                   1,5
4-й день
Хлеб,
масло,
кон-
сервы       100  100                                    10         53
Мясо
жареное
с го-
рошком  644                                    200      15     155
Чай с
сахаром
2стакана,
печенье               50                          30                  1,5
5-й день
Хлеб,
масло
кон-
сервы       100  100                                    10        53
Поджарка
с пшен-
ной
кашей  665                     60    36   5             15  161
Чай с
сахаром
2стакана,            50                          30                  1,5
печенье
6-й день
Хлеб,
масло
кон-
сервы      100  100                                     10        53
Котлеты с
гречне-
вой
кашей 718                     46                        15  100
Чай с
сахаром2
стакана,
печенье             50                           30                   1,5
--------------------------------------------------------------------------
Итого за
6 дней     600  600 300  23  272   84  10 24 200 185   150 734 133 318 9
Округлено
за  один
день       100  100  50   4  45    15   2  6  35  32   25  130  25 130 1,5
Примерное шестидневное меню-раскладка
горячих завтраков лечебно-профилактического питания по рациону N 4
--------------------------------------------------------------------------
Меню  !       П р о д у к т ы  в  г р а м м а х
!-------------------------------------------------------------------
!Раскла!Хлеб!Хлеб!Му-!Кру!Кар!Ка-!Мор!Свек!Лук!То-!Са-!Мас!Масло!Сме
!дка N !ржа-!пше-!ка !па,!то-!пус!ко !ла  !   !мат!хар!ло !живот!та-
!      !ной !нич-!пше!ма-!фе !та !вь !    !   !пю-!   !рас!ное  !на
!      !    !ный !нич!ка-!ль !   !   !    !   !ре !   !ти-!     !
!      !    !    !ная!ро-!   !   !   !    !   !   !   !те !     !
!      !    !    !   !ны !   !   !   !    !   !   !   !ль !     !
!      !    !    !   !   !   !   !   !    !   !   !   !ное!     !
--------------------------------------------------------------------------
1-й день
Творог
со
сме-

сүзбе 485/1/2                                            7,5            15
Қара.
мық
ботқа.
сымен 626/767           4  46           5        5   12      5    5
бұқты.
рылған
ет
Нан,
май,
шай           100 100                                     15     10
Айран                                                     15
2-ші күн
Ірім.
шіктен
вареник 487            50                                 12      5   30
Піскен
етпен
картоп
запе.
канка.
сы      696                      300            21           15
Нан,
май,
шай          100 100                                 15      10
Айран
3-ші күн
Ірім.
шіктен
пісір.
ілген
пудинг  491                  10                           15      10
Піскен
ет кө.
көніс.
пен    661/773                    200      3  3                     5   30
Нан,
май,
шай         100 100                                       15        10
Айран
4-ші күн
Ірім.
шіктен
запе.
канка   492                 10                           10   5         30
Суға
немесе
картоп.
пен
пісір.
ілген
балық   576                      200                          8     5
Нан,
май,
шай         100 100                                                10
Айран                                                    15
5-ші күн
Қаймақ.
пен
ірім. 485/1/2                                           7,5            15
шік
Макарон.
нан
рулет  725                   30                              3
Нан,
май,
шай        100 100                                       15       10
Айран                                                    15
6-ші күн
Сырник. 493         23                                   25       10   15
тер
Картоп.
пен қу.
ырылған
балық   549                     200                               5
Нан,
май,
шай        100 100                                       15       10
Айран                                                    15
--------------------------------------------------------------------------
Барлығы
6 күнге    600 600 77   96      900   -   8  -  30  12  267 51    85  135
Шамамен
1 күнге    100 100 15   15      150   -   1  -   6   2  45  10    15   20
Ескертпе: Екінші тағамдар суға піскен немесе қыздырып пісірілген. Ет
пен балық экстративтік заттарын шектеу.
таблицаның жалғасы:
-----------------------------------------------------
Мәзірі    !Сүзбе !Жұмыр.!Сиыр еті!Балық!Шай !Айран!
!      !тқа   !        !     !    !     !
-----------------------------------------------------
1-ші күн
Қаймақ.
пен
сүзбе         101
Қара.
мық
ботқа.
сымен                        112
бұқты.
рылған
ет
Нан,
май,
шай                                        0,5
Айран                                            200
2-ші күн
Ірім.
шіктен

таной 485/1/2                                            7,5            15
Мясо
тушеное
с греч-
невой
кашей 626/767           4  46           5        5   12      5    5
Хлеб,
масло,
чай           100 100                                     15     10
Кефир                                                     15
2-й день
Вареники
с тво-
рогом   487            50                                 12      5   30
Карто-
фельная
запе-
канка
с от-
варным
мясом   696                      300            21           15
Хлеб,
масло,
чай          100 100                                 15      10
Кефир
3-й день
Пудинг
из тво-
рога
запе-
ченный  491                  10                           15      10
Мясо
отварное
с ово-
щами  661/773                    200      3  3                     5    30
Хлеб,
масло,
чай         100 100                                       15        10
Кефир
4-й день
Запе-
канка
из
творога 492                 10                           10   5         30
Рыба
отвар-
ная
или
запе-
ченная
с кар-
тофелем 576                      200                          8     5
Хлеб,
масло,
чай         100 100                                                10
Кефир                                                    15
5-й день
Творог
со сме-
таной 485/1/2                                           7,5            15
Рулет с
макаро-
нами   725                   30                              3
Хлеб,
масло,
чай        100 100                                       15       10
Кефир                                                    15
6-й день
Сырники 493         23                                   25       10   15
Рыба
жареная
с кар-
тофелем 549                     200                          5     5
Хлеб,
масло,
чай        100 100                                       15       10
Кефир                                                    15
---------------------------------------------------------------------------
Итого за
6 дней     600 600 77   96      900   -   8  -  30  12  267 51    85  135
Округлено
за 1
день       100 100 15   15      150   -   1  -   6   2  45  10    15   20
Примечание: Вторые блюда вареные или запеченные. Ограничение
экстрактивных веществ мяса и рыбы.
(Продолжение таблицы)
---------------------------------------------------
Меню      !Творог!Яйцо !Говядина!Рыба!Чай !Кефир!
---------------------------------------------------
1-й день
Творог
со
сме-
таной         101
Мясо
тушеное
с греч-
невой
кашей                       112
Хлеб,
масло,
чай                                     0,5
Кефир                                         200
2-й день
Вареники
с тво-

вареник       96      0,5
Піскен                       161
етпен
картоп
запе.
канка.
сы
Нан,                                       0,5
май,
шай
Айран                                            200
3-ші күн
Ірім.
шіктен
пісір.
ілген
пудинг       91        0,5
Піскен                       164           0,5
ет кө.
көніс.
пен
Нан,                                             200
май,
шай
Айран
4-ші күн
Ірім.
шіктен
запе.
канка       142       1,5
Суға                                  151
немесе
картоп.
пен
пісір.
ілген
балық
Нан,                                        0,5
май,
шай
Айран                                              200
5-ші күн
Қаймақ.
пен
рім.       101
шік
Макарон.
нан
рулет                 1,5      154
Нан,                                        0,5
май,
шай
Айран                                               200
6-ші күн
Сырник.     142                      152
тер
Картоп.
пен қу.
ырылған
балық
Нан,                                         0,5
май,
шай
Айран                                                200
--------------------------------------------------------------------------
Барлығы
6 күнге    673    1,5      591      305      3   1200
Шамамен
1 күнге    110    0,25     100       50     0,5   200
N 5 рацион бойынша емдік-профилактикалық
тамақтанудың таңертеңгі ыстық асының шамамен алты
күндік мәзірін таратып салу
--------------------------------------------------------------------------
Мәзірі!                   Азық-түлік граммен
!-------------------------------------------------------------------
!N та. !Қара!Нан!Би.!Жар.!Кар.!Ка.!Сә.!Қы. !Пи.!То.!Қа.!Өс.!Мал !Қай
!ратып !нан !   !дай!ма, !топ !пу.!біз!зыл.!яз !мат!нт !ім.!майы!мақ
!салу  !    !   !ұны!ма. !    !ста!   !ша  !   !пю.!   !дік!    !
!      !    !   !   !ка. !    !   !   !    !   !ре !   !ма.!    !
!      !    !   !   !рон.!    !   !   !    !   !   !   !йы !    !
!      !    !   !   !дар !    !   !   !    !   !   !   !   !    !
--------------------------------------------------------------------------
1-ші күн
Жұмыр.
тқамен
жазғы
салат   43                       110     25        25         15
Қарамық
жарма. 640/766              47                                     15
мен
ромштекс
Нан,
шай           100  100                                   15
Айран                                                    15
2-ші күн
Сүзбе
мен
жұмырт.
қадан   490                                              20       10  20
пудинг
Қуыр.
ған
картоп.
пен
гуляш   633             5        300             25   5       7
Нан,
шай          100  100                                    15
Айран                                                    15
3-ші күн
Капуста.
дан
салат   48                            175        25      20
Жұмырт.
қамен,
күріш.
пен
бифш.
текс   650                 35                                 15     10
Нан,
шай          100  100                                    15
Айран                                                    15
4-ші күн
Қаймақ.
пен

рогом         96     0,5шт.
Карто-
фельная
запе-
канка
с от-
варным
мясом                       161
Хлеб,
масло,
чай                                    0,5
Кефир                                        200
3-й день
Пудинг
из тво-
рога          91    0,5шт.
запе-
ченный
Мясо
отварное
с ово-
щами                        164
Хлеб,
масло,
чай                                    0,5
Кефир                                        200
4-й день
Запе-
канка
из
творога     142    1/5шт
Рыба
отвар-
ная
или
запе-
ченная
с кар-
тофелем                            151
Хлеб,
масло,
чай                                          0,5
Кефир                                             200
5-й день
Творог
со сме-
таной       101
Рулет с
макаро-
нами              1/5шт.    154
Хлеб,
масло,
чай                                         0,5
Кефир                                             200
6-й день
Сырники    142
Рыба
жареная
с кар-
тофелем                             151
Хлеб,
масло,
чай                                         0,5
Кефир                                             200
---------------------------------------------------------------------------
Итого за
6 дней     673    1,5шт.   591      305      3   1200
Округлено
за 1
день       110    0,25шт.  100       50     0,5   200
Примерное шестидневное меню-раскладка
горячих завтраков лечебно-профилактического питания по рациону N 5
--------------------------------------------------------------------------
Меню  !       П р о д у к т ы  в  г р а м м а х
!-------------------------------------------------------------------
!Раскла!Хлеб!Хлеб!Му-!Кру!Кар!Ка-!Мор!Свек!Лук!То-!Са-!Мас!Масло!Сме
!дка N !ржа-!пше-!ка !па,!то-!пус!ко !ла  !   !мат!хар!ло !живот!та-
!      !ной !нич-!пше!ма-!фе !та !вь !    !   !пю-!   !рас!ное  !на
!      !    !ный !нич!ка-!ль !   !   !    !   !ре !   !ти-!     !
!      !    !    !ная!ро-!   !   !   !    !   !   !   !те !     !
!      !    !    !   !ны !   !   !   !    !   !   !   !ль !     !
!      !    !    !   !   !   !   !   !    !   !   !   !ное!     !
--------------------------------------------------------------------------
1-й день
Салат
летний
с
яйцом   43                      110     25       25          15
Ромштекс
с греч-640/76               47                                    15
невой   6
кашей
Хлеб,
чай           100  100                                   15
Кефир                                                    15
2-й день
Пудинг
из
творога
с яйцом 490                                              20       10  20
Гуляш
с жа-
реным
карто-
фелем   633             5        300             25   5       7
Хлеб,
чай          100  100                                    15
Кефир                                                    15
3-й день
Салат
из
капусты 48                            175        25      20  15
Бифштекс
с яй-
цом с
рисом   650                 35                                    10
Хлеб,
чай          100  100                                    15
Кефир                                                    15
4-й день
Творог
со
смета-

сүзбе  485                                               20            25
Піскен
жұмырт.
қа
Қуыр.
ған
балық
пен қу.
ырған
картоп 563                6          200              5      15   15
Нан,
шай           100 100                                    15
Айран                                                    15
5-ші күн
Вине.
грет   76                             86  25 38  37           15
Жұмырт.
қа және
картоп.
пен
рулет  725/83                       150                          15
Нан,
шай          100 100                                    15
Айран                                                   15
6-ші күн
Пиязбен
омлет    525                                        15            10
Бауыр
пияз.
бен және
макарон.
мен     690/1          8   40                      60        15  15
Нан,
шай         100 100                                           15
Айран                                                         15
--------------------------------------------------------------------------
Барлығы
6 күнге     600 600    19  122   760 261  50  38   187 10 240 90 107  60
Шамамен
1 күнге     100 100     3   20   125         100        3  40 15  17  10
таблицаның жалғасы:
--------------------------------------------------------------------------
Мәзірі   !Сүзбе !Жұмыртқа!Сиыр еті!Балық!Бауыр !Қияр !Бұршақ !Шай!Айран!
--------------------------------------------------------------------------
1-ші күн
Жұмыр.                1                             63
тқамен
жазғы
салат
Қарамық              0,25     157
жарма.
мен
ромштекс
Нан,                                                            0,5
шай
Айран                                                                200
2-ші күн
Сүзбе       101      0,75
мен
жұмырт.
қадан
пудинг
Қуыр.                         161
ған
картоп.
пен
гуляш
Нан,                                                            0,5
шай
Айран                                                               200
3-ші күн
Капуста.
дан
салат
Жұмырт.              1        161
қамен,
күріш.
пен
бифш.
текс
Нан,                                                            0,5
шай
Айран                                                                200
4-ші күн
Қаймақ.        101
пен
сүзбе
Піскен
жұмырт.
қа
Қуыр.               1                    216
ған
балық
пен қу.
ырған
картоп
Нан,                                                            0,5
шай
Айран                                                                200
5-ші күн
Вине.
грет
Жұмырт.             1      154
қа және
картоп.
пен
рулет
Нан,                                                            0,5
шай
Айран                                                                200
6-ші күн
Пиязбен             1
омлет
Бауыр                                    133
пияз.
бен және
макарон.
мен
Нан,                                                            0,5
шай
Айран                                                                 200
--------------------------------------------------------------------------
Барлығы

ной    485                                               20            25
Яйцо
вареное
Рыба
жареная
с кар-
тофелем
жаре-
ным    563                6          200              5      15   15
Хлеб,
чай           100 100                                    15
Кефир                                                    15
5-й день
Вине-
грет   76                             86  25 38  37           15
Рулет с
яйцом и
карто-
фелем   725/83                       150                          15
Хлеб,
чай          100 100                                    15
Кефир                                                   15
6-й день
Омлет
с луком  525                                        15            10
Печень
с луком
и мака-
ронами   690/1          8   40                      60        15  15
Хлеб,
чай         100 100                                           15
Кефир                                                         15
--------------------------------------------------------------------------
Итого за
6 дней      600 600    19  122   760 261  50  38   187 10 240 90 107  60
Округлено
за один
день        100 100     3   20   125         100        3  40 15  17  10
(Продолжение таблицы)
----------------------------------------------------------------------
Меню     !Творог!Яйцо!Говядина!Рыба!Печень!Огурцы!Горошек!Чай!Кефир!
----------------------------------------------------------------------
1-й день
Салат
летний
с
яйцом              1шт.                       63
Ромштекс
с греч-
невой
кашей             0,25шт.  157
Хлеб,
чай                                                         0,5
Кефир                                                             200
2-й день
Пудинг       101  0,75шт.
из
творога
с яйцом
Гуляш
с жа-
реным
карто-
фелем                      161
Хлеб,
чай                                                        0,5
Кефир                                                            200
3-й день
Салат
из
капусты
Бифштекс
с яй-
цом с
рисом                1шт. 161
Хлеб,
чай                                                        0,5
Кефир                                                            200
4-й день
Творог
со
смета-
ной         101
Яйцо
вареное              1шт.
Рыба
жареная
с кар-
тофелем
жаре-
ным                                216
Хлеб,
чай                                                        0,5
Кефир                                                             200
5-й день
Вине-
грет
Рулет с
яйцом и
карто-
фелем                1шт.     154
Хлеб,
чай                                                       0,5
Кефир                                                            200
6-й день
Омлет
с луком              1шт.
Печень
с луком
и мака-
ронами                              133
Хлеб,
чай                                                      0,5
Кефир                                                           200
--------------------------------------------------------------------------
Итого за

6 күнге      202     6     633  216 133    63     -      3     1200
Шамамен
1 күнге       35     1     100   35  25    10     -     0,3     200
Келісілді:
Қазақстан Республикасының              Емдік-профилактикалық тағамдар мен
Денсаулық сақтау істері                витамин препараттарын тегін беру
жөніндегі агенттігі                    ережесіне
2000 жылғы 29 ақпан N 07-992           4 қосымша
Емдік-профилактикалық тамақтанудың таңертеңгі
асын даярлау кезінде азық-түліктің бірін-бірі ауыстыру
Нормалары
--------------------------------------------------------------------------
Ауыстырылатын азық-түліктердің!Салмағы !Ауыстыруға болатын азық. !Баламалы
атаулары             ! кило.  !  түліктердің атаулары   ! салмағы
!граммен !                         !килограм
!(брутто)!                         !   мен
!        !                         !(брутто)
--------------------------------------------------------------------------
Ет (сиыр еті)                     1      Кесілген шошқа еті          1
Ет (сиыр еті)                     1      Арық қой еті                1
Ет (сиыр еті)                     1      Жаңа ауланған балық         1,5
Ет (сиыр еті)                     1      Балықтың жон еті            0,75
Жұмыртқа (қабықсыз)               1      Меланж                      1
Жұмыртқа (қабықсыз)               1      Жұмыртқа үгіндісі           0,278
Қаймағы алынбаған сүт             1      Қантсыз қойыртылған         0,45
пастерленген сүт
Қаймағы алынбаған сүт             1      Қаймағы алынбаған           0,13
құрғақ сүт
Қаймағы алынбаған сүт             1      Айран                       1
Қаймағы алынбаған сүт             1      Ацидофилин                  1
Қаймағы алынбаған сүт             1      Қатық                       1
Сүзбе (жаңа жасалған)             1      Кептірілген сүзбе           0,35
Сүзбе (жаңа жасалған)             1      Ірімшік (майл. 30%)         0,5
Сары май                          1      Еріткен май                 0,85
Өсімдік майы                      1      Өсімдік маргарины           1
Ірімшік                           1      Сүзбе                       2
Қаймақ                            1      Сары май                    0,25
Бұршақ                            1      Қарақұмық жармасы           1
Әр түрлі жарма                    1      Әр түрлі жарма, бұршақтар   1
(қарақұмықтан басқа)
Картоп                            1      Кептірілген картоп          0,2
Көкөніс                           1      Кептірілген көкөніс         0,1
Жеміс, жидек                      1      Жеміс шырындары             1

6 дней       202     6шт.  633  216 133    63     -      3     1200
Округлено
за один
день          35     1шт.  100   35  25    10     -     0,3     200
Приложение N 4
Согласованы                               к Правилам бесплатной
Агентством Республики                    выдачи лечебно-профилак-
Казахстан по делам                       тического питания и вита-
Здравоохранения                          минных препаратов
29.02.2000 года N 07-992
Нормы
взаимозаменяемости продуктов при изготовлении
завтраков лечебно-профилактического питания
----------------------------------------------------------------------
Наименование заменяемых!Вес в! Наименование заменяющих !Эквивалентный
продуктов              !кило-!продуктов                !вес в килограм-
!грам-!                         !мах (брутто)
!мах  !                         !
!(брут!                         !
!то)  !                         !
----------------------------------------------------------------------
Мясо (говядина)           1   Свинина обрезная            1
Мясо (говядина)           1   Баранина нежирная           1
Мясо (говядина)           1   Рыба свежая                 1,5
Мясо (говядина)           1   Рыбное филе                 0,75
Яйцо (без скорлупы)     1 шт. Яичный порошок              0,278
Молоко цельное            1   Молоко сгущенное пастеризо-
ванное без сахара           0,45
Молоко цельное            1   Молоко сухое цельное        0,13
Молоко цельное            1   Кефир                       1
Молоко цельное            1   Ацидофилин                  1
Молоко цельное            1   Простокваша                 1
Творог (свежий)           1   Творог сухой                0,35
Творог (свежий)           1   Сыр (30% жирности)          0,5
Масло сливочное           1   Масло топленое              0,85
Масло растительное        1   Маргарин растительный       1
Сыр                       1   Творог                      2
Сметана                   1   Масло сливочное             0,25
Бобовые                   1   Крупа гречневая             1
Крупа разная
(кроме гречневой)         1   Крупа разная, бобовые       1
Картофель свежий          1   Картофель сушеный           0,2
Овощи свежие              1   Овощи сушеные               0,1
Фрукты, ягоды свежие      1   Фруктовые соки              1

Жеміс, жидек                      1      Кептірілген жеміс           0,25
Ескерту : сиыр етін шошқаның, қойдың семіз еттерімен, құс етімен,
тұздалған етпен, балықпен, май шабақпен және қақталған балықпен ауыстыруға
болмайды.
Келісілген:
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау істері
жөніндегі агенттігі
2000 жылғы 29 ақпан N 07-992
5 қосымша
N 1 рацион бойынша емдік-алдын алу тамақтарының
таңертеңгі ыстық тамағын алушы жұмысшыларға
Жаднама
Аса қауіпті еңбек жағдайында жұмыс істейтін жұмысшылардың кәсіби ауруларының алдын алу үшін емдік-алдын алу тамақтарының таңертеңгі ыстық асы мен витаминді препараттар тегін беріледі. Бұл таңертеңгі ас витаминдермен бірге зиянды заттардың шығуын тездететін, ағзаның қарсылығын күшейтетін, денсаулықты сақтауға көмектесетін және жұмысқа қабілеттілікті арттыратын химиялық құрамы бар белгілі бір азық-түлік жиынтығынан тұрады.
Ол үшін төмендегі ережелерді орындау керек:
1. Жұмысқа шығар алдында жеңіл таңертеңгі ас ішу (нанмен бір стақан қантты шай немесе нанмен бір стақан сүт);
2. Мына тағамдарды пайдалануға болмайды:
- шошқа майын, қой мен сиыр майларын;
- күніне бір жұмыртқадан артық, әсіресе сары уызын.
3. Тұзды тағамдар мен тамақтарды - майлы шабақ, ысталған, тұздалған және т.б. пайдалануды, әсіресе жұмыс алдында, шектеу.
4. Тамақ рационына ашытылған сүтті және сүт тағамдарын, сыр, бауыр, жас балық, бал, қант, өсімдік майы, қарақұмық, сұлы, бұршақ, жас бұршақ өнімдері, көкөніс, дәмдеуіш шөптер (қымыздық, саумалдықтан басқа) жемістерді қосу.
5. Көбінесе сүт, көкөніс, жарма кеспелерін көкөніс сорпасына пісіру (етсіз).
Ет пен балықты көбінесе суға пісіріп пайдалану.
6. Күніне үш мезгіл тамақтану, кемінде 5-6 стақан сұйық ішу.
7. Әрбір тамақ, сұйық ішкен сайын ауызды сумен шаю.
8. Алкогольді ішімдіктерді пайдаланудан сақтану.
Осы ережелерді әсіресе жұмыс күндерінде қатаң сақтау.
Демалыс күндері және еңбек демалысы кезінде дастарқан мәзірін ұлғайтып: ет пен балық кеспесін, қуырылған тағамдарды пайдалануға болады.
Емдік-алдын алу тамақтарының ережелерін сақтаңыздар!
Емдік-алдын алу тамақтарының N 2 рационы
бойынша таңертеңгі ыстық тамақ алушы жұмысшыларға
Жаднама
Адам ағзасыныың зиянды заттарға қарсылығын арттыруда лайықты емдік-алдын алу тамақтарының маңызы көп. Сондықтан жекелеген ұйымдарда жұмысшыларға тегін таңертеңгі ыстық тамақ пен витаминдер беріледі.
Емдік-алдын алу тамақтарының таңертеңгі ыстық тамақтары витаминдермен бірге зиянды заттардың шығуын жеделдететін, ағзаның қарсылығын арттыратын, денсаулықты сақтауға көмектесетін және жұмысқа қабілеттілікті күшейтетін химиялық құрамы бар белгілі бір тағам жиынтығынан құралады.
Таңертеңгі ыстық тамақта күндік тамақтанудың бір бөлігі, сондықтан әрбір жұмысшының емдік-алдын алу тамақтары принциптерін білуінің және оны тәуліктік рационында сақтауының үлкен маңызы бар.
Ол үшін төмендегі ережелерді орындау қажет:

Фрукты, ягоды свежие      1   Сухофрукты                  0,25
Примечание. Замена мяса (говядины) жирными сортами свинины, баранины,
птицей, солониной, соленой рыбой, сельдью и копченостями не допускается.
Приложение 5
Согласована:                           к Рационам лечебно-
Агентством Республики                  профилактического
Казахстан по делам                     питания и нормам
Здравоохранения                        бесплатной выдачи
29.02.2000г. N 07-992                  витаминных препаратов
Памятка
для рабочих, получающих горячие завтраки
лечебно-профилактического питания по рациону N 1
Для предупреждения возникновения профессиональных заболеваний работающих в особо опасных условиях труда выдаются бесплатно горячие завтраки лечебно-профилактического питания (ЛПП) и витаминные препараты. Эти завтраки состоят из определенного набора продуктов и имеют такой химический состав, который вместе с витаминами ускоряет выведение вредных веществ, повышает сопротивляемость организма, способствует сохранению здоровья и повышению работоспособности.
Для этого необходимо выполнять следующие правила:
1. Перед уходом на работу принять легкий завтрак (1-2 стакана чая с сахаром и хлебом, или стакан молока с хлебом и т.д.)
2. Избегать употребление:
- свиного сала, бараньего, говяжьего жира;
- яиц более 1 шт. в день, особенно желтков.
3. Ограничить употребление соленых блюд и продуктов - селедки,
копченостей, солений и т.п., особенно, перед работой.
4. Включать в пищевой рацион кисломолочные и молочные продукты, сыр,
печень, свежую рыбу, мед, сахар, растительное масло, гречку, овсянку,
горох, изделия из свежих бобов, овощи, зелень (кроме щавеля и шпината),
фрукты.
5. Готовить супы преимущественно молочные или овощные и крупяные на
овощном отваре (вегетарианские). Мясо и рыбу употреблять чаще в отварном
виде.
6. Питание должно быть трехразовое, потребление жидкости не менее 5-6
стаканов в день.
7. Перед каждой едой и питьем прополаскивать рот водой.
8. Избегать употребления алкогольных напитков.
Указанные правила следует особенно тщательно соблюдать в рабочие дни.
В выходные дни и во время отпусков питание можно расширить:
употреблять мясные и рыбные супы, жареные блюда.
Соблюдайте правила лечебно-профилактического питания!
Памятка
для рабочих, получающих горячие завтраки
лечебно-профилактического питания по рациону N 2
Большое значение для повышения сопротивляемости организма вредным веществам имеет соответствующее лечебно-профилактическое питание. Поэтому в отдельных организациях работающим выдаются бесплатно горячие завтраки и витамины.
Горячие завтраки лечебно-профилактического питания состоят из определенного набора продуктов и имеют такой химический состав, который вместе с витаминами ускоряет выведение вредных веществ, повышает сопротивляемость организма, способствует сохранению здоровья и повышению работоспособности.
Горячие завтраки являются частью дневного питания, поэтому большое значение имеет знание каждым работником принципов лечебно-профилактического питания и соблюдение их в суточном рационе.
Для этого необходимо выполнять следующие правила:

1. Жұмысқа барар алдында жеңіл ғана таңертеңгі ас ішу (нанмен 1-2 стақан қантты шай).
2. Тамақтану рационына мына тағамдарды қосу: ашытылған барлық сүт өнімдері мен сүт тағамдары, ірімшік, өсімдік майы, бал, қант, қарақұмық
ботқасы, картоп, бұршақ, жас дәмдеуіш шөптер, көкөніс, жемістер.
3. Май шабақ, ысталған, тұздалған тағы басқа - тұздалған тағамдар мен тамақтарды пайдалануды шектеу.
4. Күніне үш рет тамақтану қажет.
5. Әрбір ас немесе сұйық ішер алдында ауызды сумен шаю.
6. Алкогольді ішімдіктерден бас тарту.
Емдік-алдын алу тамақтарының ережелерін сақтаңыздар!
Органикалық емес қорғасын қосындыларымен жұмыс
істейтін емдік-алдын алу тамақтарының N 3 және N 2
рациондары бойынша ыстық ертеңгі тамақ алушы жұмысшыларға
Жаднама
Дұрыс емдік-алдын алу тамақтары адам ағзасына тыныс алу жолдары арқылы өткен қорғасыннан болатын улануды төмендетуге, жұмысқа қабілеттілік пен ағзаның қарсылығын арттыруға көмектеседі.
Сондықтан органикалық емес қорғасын қосындыларымен жұмыс істеушілерге тегін ыстық ертеңгі тамақ пен витаминді препараттар беріледі.
Ыстық таңертеңгі тамақтар белгілі бір тағамдар жиынтығынан құралады және тәуліктік тамақтанудың бір бөлігі болып табылады, сондықтан әрбір жұмысшының емдік-алдын алу тамақтануының принциптерін білуінің және оны тәулік рационында сақтауының зор маңызы бар.
Органикалық емес қорғасын қосындыларымен жұмыс істейтін жұмысшылар N 3 және N 2 рациондары бойынша ыстық ертеңгі тамақ алады. Бұлардың әрқайсысы бір апта ғана пайдаланылады да, ол біткен соң келесі рационның ертеңгі тамағымен алмастырылады.
Үйде дайындалатын тамақтар да апта бойы осы емдеу-алдын алу ертеңгі тамақтары әзірленген азық-түліктен дайындалуының мәні зор.
Ол үшін төмендегі ережелерді орындау керек:
1. Жалпы ережелер
(Үнемі сақтау қажет)
1. Жұмысқа барар алдында жеңіл ғана таңертеңгі тамақ ішу (нанмен 1-2 стақан қантты шай немесе бір стақан сүт).
2. Тамақты үш рет ішу.
3. Күніне 5-6 стақан сұйық (шай немесе су) ішу қажет. Ыстық цехтағы жұмыс кезінде сұйықты азғантай порциямен (1/2 стақан - әр ішкенде).
4. Алкогольді ішімдіктер ішуден сақтану.
5. Тұздалған және тұзды тағамдарды - май шабақ, ысты, тағы басқа тағамдарды пайдалануды шектеу.
6. Майлы тамақ, әсіресе мал майын (сиыр, қой, шошқа) пайдаланудың қажеттігі жоқ.
7. Әрбір тамақ немесе сұйық ішер алдында ауызды сумен шаю.
2. N 3 рацион бойынша таңертеңгі тамақ алып
жүрген кездегі тамақтану ережесі
Үйде тамақ әзірленген кезде сүт өнімдерін (ірімшік, сүзбе, сүт), картоп, көкөністер, жемістер, жидектерді пайдаланудан алып тастаған жөн.
Тамаққа етті, жас балықты, жармалар (күріш, ұнтақ, арпа, тары), әртүрлі ұн және макарон өнімдері.

1. Перед уходом на работу, принять легкий завтрак (1-2 стакана чая с сахаром и хлебом или стакан молока с хлебом и т.п.).
2. Включать в свой пищевой рацион следующие продукты: все кисломолочные и молочные продукты, сыр, растительное масло, мед, сахар, гречневую кашу, картофель, горох, свежую зелень, овощи, фрукты.
3. Ограничить употребление соленых блюд и продуктов - селедки, копченостей, солений и т.п.
4. Питание должно быть трехразовым.
5. Перед каждой едой и питьем прополаскивать рот водой.
6. Избегать употребления алкогольных напитков.
Соблюдайте правила лечебно-профилактического питания!
Памятка
для работающих с неорганическими соединениями свинца,
получающих горячие завтраки лечебно-профилактического
питания по рационам N 3 и N 2
Правильное лечебно-профилактическое питание способствует снижению интоксикации, вызываемой свинцом, проникающим в организм через дыхательные пути, повышению работоспособности и сопротивляемости организма.
Поэтому работающим с неорганическими соединениями свинца выдаются бесплатные горячие завтраки и витаминные препараты.
Горячие завтраки состоят из определенного набора продуктов и являются частью дневного питания, поэтому большое значение имеет знание каждым работником принципов лечебно-профилактического питания и соблюдение их в суточном рационе.
Работающие с неорганическими соединениями свинца получают два вида горячих завтраков по рационам N 3 и N 2. Каждый из этих рационов употребляется только в течение недели и по окончании ее чередуется с завтраком другого рациона.
Очень важно, чтобы и домашняя пища готовилась в течение недели
примерно из таких же продуктов, как завтраки ЛПП.
Для этого необходимо выполнять следующие правила:
1. Общие правила
(Соблюдать постоянно)
1. Перед уходом на работу принять легкий завтрак (1-2 стакана чая с
сахаром и хлебом или стакан молока).
2. Питание должно быть трехразовым.
3. Потребление жидкости должно быть 5-6 стаканов (чая или воды) в
день. При работе в горячем цехе жидкость должна потребляться небольшими
порциями (1/2 стакана в один прием).
4. Избегать употребления алкогольных напитков.
5. Ограничить употребление соленых блюд и продуктов - селедки,
копченостей, солений и т.п.
6. Употребление жирной пищи, особенно сала (говяжьего, бараньего,
свиного) нежелательно.
7. Перед каждым питьем и едой прополаскивать рот водой.
2. Правила питания в период получения завтрака
по рациону N 3
Следует исключить в домашнем питании молочные продукты (творог, сыр,
молоко), картофель, овощи, фрукты, ягоды. Рекомендуется употреблять в пищу
мясо, свежую рыбу, крупы (рис, манную, ячневую, перловую, пшено),
различные мучные и макаронные изделия.

3. N 3 рацион бойынша таңертеңгі тамақ алып жүрген
кездегі тамақтану ережесі
Әртүрлі тамақтану, түрлендіру.
Ет пен балықтан басқа әртүрлі сүт және көкөніс тағамдарын пайдалану.
Емдік-алдын алу тамақтарының ережелерін сақтаңыздар!
Емдік-алдын алу тамақтарының N 4 рационы
бойынша ыстық тамақ алатын жұмысшыларға
Жаднама
Адам ағзасының улы заттарға қарсылығын күшейтуде тиісті емдік-алдын алу тамақтарының маңызы зор. Сондықтан жекелеген ұйымдарда жұмысшыларға тегін ыстық ертеңгі тамақ пен витаминді препараттар беріледі.
Емдік-алдын алу тамақтарының ыстық таңертеңгі тамағы витаминдермен бірге зиянды заттардың шығуын жеделдетуге, ағзаның қарсылығын көтеруге, денсаулық сақтауға және жұмысқа қабілеттілікті арттыруға көмектесетін химиялық құрамы бар арнаулы азық-түлік жиынтығынан құралады.
Ыстық таңертеңгі тамақ тәуліктік тамақтанудың бір бөлігі болып табылады, сондықтан әркімнің және әр жұмысшының емдеу алдын алу тамақтарының принциптерін біліп оны тәуліктік рационында сақтаудың маңызы зор.
Ол үшін мына төмендегі ережелерді орындау қажет:
1. Жұмысқа барар алдында жеңіл таңертеңгі ас ішу (нанмен 1-2 стақан қантты шай, немесе нанмен 1 стақан сүт).
2. Мыналарды пайдалануды шектеу:
- сиырдың, қойдың, шошқаның майы;
- жұмыртқаны көбірек пайдалануды шектеу (күніне бір данадан артық);
- түрлі қуырылған тағам (тамақты қуырмай суға немесе буға пісіру керек);
3. Тамақ рационына ең алдымен мына тағамдарды кіргізу: барлық ашытылған және басқа да сүт тағамдарын, бал, картоп, өсімдік майы, қарақұмық, сұлы, бұршақ, соя бұршағы өнімдері, көкөніс дәмдеуіш шөптер, (қымыздық пен саумалдықтан басқа), жемістер.
4. Сорпаларды негізінен сүт, көкөніс немесе жармадан көкөніс сорпасында дайындау керек.
5. Күніне үш рет тамақтану керек, ішетін сұйық 5-6 стақаннан кем болмауы тиіс.
6. Әрбір тамақ немесе сұйық ішер алдында ауызды сумен шаю керек.
7. Алкогольді ішімдіктер ішуден сақтану.
Аталған ережелерді әсіресе жұмыс күндері қатаң сақтау керек.
Демалыс күндері және еңбек демалысы кезінде дастарқан мәзірін кеңейтіп ет пен балық сорпаларын, қуырылған тағамдарды пайдалануға болады.
Емдеу-алдын алу тамақтарының ережелерін сақтаңыздар!
Емдеу-алдын алу тамақтарының N 5 рационы
бойынша ертеңгілік ыстық тамақ алушы жұмысшыларға
Жаднама
Адам ағзасының зиянды заттарға қарсылығын күшейтуде тиісті емдік-алдын алу тамақтарының маңызы зор. Сондықтан кейбір ұйымдарда жұмысшыларға тегін ертеңгі ыстық тамақ пен витаминді препараттар беріледі.
Емдеу-алдын алу тамақтарының ертеңгі ыстық тамақтары зиянды заттарды шығаруға, ағзаның қарсылығын арттыруға, денсаулықты сақтауға және жұмысқа қабілеттілікті көтеруге көмектесетін химиялық құрамы бар белгілі бір азық-түлік жиынтығынан құралады.
Ыстық таңертеңгі тамақ тәуліктік тамақтанудың бір бөлігі болғандықтан әр жұмысшының емдеу-алдын алу тамақтарының принциптерін білуінің және оны күнделікті тамақ рационында сақтауының үлкен маңызы бар.
Ол үшін мына төмендегі ережелерді сақтау керек:

3. Правила питания в период получения завтрака
по рациону N 2
Питание разнообразное.
Помимо мяса и рыбы употреблять различные молочно-овощные продукты.
Соблюдайте правила лечебно-профилактического питания!
Памятка
для рабочих, получающих горячие завтраки
лечебно-профилактического питания по рациону N 4
Большое значение для повышения сопротивляемости организма вредным веществам имеет соответствующее лечебно-профилактическое питание. Поэтому в отдельных организациях работающим выдаются бесплатно горячие завтраки и витаминные препараты.
Горячие завтраки лечебно-профилактического питания состоят из определенного набора продуктов и имеют такой химический состав, который вместе с витаминами ускоряет выведение вредных веществ, повышает сопротивляемость организма, способствует сохранению здоровья и повышению работоспособности.
Горячие завтраки являются частью дневного питания, поэтому большое значение имеет знание каждым работником принципов лечебно-профилактического питания и соблюдение их в суточном рационе.
Для этого необходимо выполнять следующие правила:
1. Перед уходом на работу принять легкий завтрак (1-2 стакана чая с сахаром и хлебом, или стакан молока с хлебом и т.д.).
2. Следует ограничить употребление:
- свиного сала, говяжьего, бараньего жиров;
- избыточного количества яиц (более 1 шт. в день);
- различных жареных блюд (вместо жарения отваривать или запекать продукты);
- супов мясных, рыбных, грибных и соусов-подливок (мясо и рыбу употреблять в отварном виде);
- соленых блюд и продуктов - селедки, копченостей, солений и т.п.
3. Включать в свой пищевой рацион в первую очередь следующие продукты: все кисломолочные и молочные продукты, мед, сахар, растительное масло, гречку, овсянку, горох, изделия из соевых бобов, овощи, зелень (кроме щавеля и шпината), фрукты.
4. Готовить супы преимущественно молочные или овощные и крупяные на овощном отваре (вегетарианские).
5. Питание должно быть трехразовым, потребление жидкости (не менее 5-6 стаканов в день).
6. Перед каждой едой и питьем обязательно прополаскивать рот водой.
7. Избегать употребления алкогольных напитков.
Указанные правила следует особенно тщательно соблюдать в рабочие дни.
В выходные дни и во время отпусков питание можно расширить:
употреблять мясные и рыбные супы, жареные блюда.
Соблюдайте правила лечебно-профилактического питания!
Памятка
для рабочих, получающих горячие завтраки
лечебно-профилактического питания по рациону N 5
Большое значение для повышения сопротивляемости организма вредным веществам имеет соответствующее лечебно-профилактическое питание.
Поэтому в отдельных организациях работающим выдаются бесплатно горячие завтраки и витаминные препараты.
Горячие завтраки лечебно-профилактического питания состоят из определенного набора продуктов и имеют такой химический состав, который вместе с витаминами ускоряет выведение вредных веществ, повышает сопротивляемость организма, способствует сохранению здоровья и повышению работоспособности.
Горячие завтраки являются частью дневного питания, поэтому большое значение имеет знание каждым работником принципов лечебно-профилактического питания и соблюдение их в своем суточном рационе.
Для этого необходимо выполнять следующие правила:

1. Жұмысқа барар алдында жеңіл таңертеңгі тамақ ішу (нанмен 1-2 стақан шай, немесе нанмен бір стақан сүт, қарақұмық ботқасы).
2. Күнделікті тамақтану рационына мына тағамдарды: барлық сүт және айран түрлерін, ірімшік, жұмыртқа, ет, қарақұмық ботқасын, бұршақ және бұршақ өнімдерін, картоп пен жас көкөністі қосу.
3. Әртүрлі тұзды тағамдарды - майшабақ, ысталған және тұздалған тағамдарды пайдаланудан бас тарту.
4. Күніне үш рет тамақтану.
5. Әр тамақ немесе сұйық ішу алдында ауызды сумен шаю.
6. Алкогольді ішімдіктерден сақтану.
Емдік-алдын алу тамақтарының ережелерін сақтаңыздар!
Келісілді:
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау істері
жөніндегі агенттігі
2000 жылғы 29 ақпан N 07-992                                   6-қосымша
Емдік алдын алу тамақтарының тағам мөлшерін
физиологиялық-гигиеналық бағалау кезінде жасалатын
кестелердің тәсімдері
1-6 кесте
Бір айдағы күнделікті тағамды таратып салу
--------------------------------------------------------------------------
Азық-түлік атауы!1 адамға шаққанда айдың әрбір !Барлығы !Орташа бір адамға
!күніне арналған азық-түліктің !бір айда!    бір күнде
!       грамдық салмағы        !берілге.!  берілгені (гр)
!                              !ні (гр) !
--------------------------------------------------------------------------
!  1  !  2  !  3  !  4... ! 31 !        !
--------------------------------------------------------------------------                                                           2-6 кесте
Азық-түлік жиынтығы бойынша тағамның сипаты
----------------------------------------------------------------------
Азық-түлік  !Норма  !Бір күнде бір адамға      !Тапшылық  (-) немесе
атауы       !(гр)   !орташа берілгені (гр)     !артылғаны (+)
----------------------------------------------------------------------
!       !                          !  абс.    !    %
----------------------------------------------------------------------
3-6 кесте
Нақты тағам өлшемдерінің химиялық құрамы мен жұғымдылығы
--------------------------------------------------------------------------
Азық.!С.!                    Химиялық құрамы
түлік!а.!-----------------------------------------------------------------
атауы!л.!Бе.!Май!ПН!Угле!В1!В2!В6!В12!Фо.!РР,!С,!А,!Е,!Ка.!Фос!Маг!Те!Жұ
!м.!лок!лар!ЖК!воды!мг!мг!мг!мг !ла.!мг !мг!мг!мг!ль.!фор!ний!м.!ғы
!а.!тар!г. !г.!***,!  !  !  !   !цин!   !  !  !  !ций!мг !мг !ір!мд
!ғы!г. !   !  !г.  !  !  !  !   !мгк!   !  !  !  !мг !   !   !мг!ыл
!г.!   !   !  !    !  !  !  !   !   !   !  !  !  !   !   !   !  !ығы
!  !   !   !  !    !  !  !  !   !   !   !  !  !  !   !   !   !  !Ккал

1. Перед уходом на работу принять легкий завтрак (1-2 стакана чая с
сахаром и хлебом, или стакан молока с хлебом, гречневую кашу и т.п).
2. Включать в пищевой рацион следующие продукты: все кисломолочные и
молочные продукты, сыр, яйца, мясо, рыбу, гречневую кашу, горох, изделия
из соевых бобов, а также картофель и свежие овощи.
3. Избегать употребления различных соленых блюд и продуктов -
селедки, копченостей, солений и т.п.
4. Питание должно быть трехразовым.
5. Перед каждой едой и питьем обязательно прополаскивать рот водой.
6. Избегать употребления алкогольных напитков.
Соблюдайте правила лечебно-профилактического питания!
Приложение 6
Согласовано:                          к Правилам бесплатной
Агентством Республики                 выдачи лечебно-профи-
Казахстан по делам                    лактического питания и
Здравоохранения                       витаминных препаратов
29.02.2000 года N 07-992
Схемы таблиц, составляемых при физиолого-
гигиенической оценке рационов лечебно-
профилактического питания
Таблица 1-6
Продуктовая раскладка по дням за месяц
----------------------------------------------------------------------
Наименование !Вес продукта в г. на каждый!Выдано всего!Выдано в сред-
продукта     !день месяца на 1 чел.      !за месяц в г!нем на 1 чел.
!                           !            !в г. за день
----------------------------------------------------------------------
!  1  !  2  !  3 ! 4...! 31 !            !
----------------------------------------------------------------------
Таблица 2-6
Характеристика питания по набору продуктов
----------------------------------------------------------------------
Наименование!Норма в!Выдано продуктов в среднем!Дефицит (-) или
продукта    !г.     !на 1 человека в день      !излишек (+)
----------------------------------------------------------------------
!       !                          !  абс.    !    %
----------------------------------------------------------------------
Таблица 3-6
Химический состав и калорийность фактических рационов
---------------------------------------------------------------------------
Наиме!В !                    Химический состав
нова-!е !------------------------------------------------------------------
ние  !с !Бел!Жи-!ПНЖК!Угле!В1!В2!В6!В12!Фо-!РР,!С,!А,!Е,!Ка !Фос!Маг!Же!Ка-
про- !, !ки*!ры !г.  !воды!мг!мг!мг!мг !ла-!мг !мг!мг!мг!ль !фор!ний!ле!ло-
дукта!г.!г. !**,!    !***,!  !  !  !   !цин!   !  !  !  !ций!мг !мг !зо!рий
!  !   !г. !    !г.  !  !  !  !   !мгк!   !  !  !  !мг !   !   !мг!но
!  !   !   !    !    !  !  !  !   !   !   !  !  !  !   !   !   !  !сть
!  !   !   !    !    !  !  !  !   !   !   !  !  !  !   !   !   !  Ккал
---------------------------------------------------------------------------
* подсчитывается количество белков животного происхождения;
** подсчитывается количество жиров растительного происхождения;
*** подсчитывается количество простых сахаров

--------------------------------------------------------------------------                                                           4-6 кесте
Тағамдардың химиялық құрамы мен энергетикалық құндылығы бойынша
сипаттама
--------------------------------------------------------------------------
Тамақ өнімі     !Ұсынылатын норма   !Тағам өлшемінің нақты !Тапшылық (-)
!                   !           құрамы     !артықшылық (+)
--------------------------------------------------------------------------
!                   !                      !абс. !  %
--------------------------------------------------------------------------
Белоктар, гр.,
соның ішінде мал
белоктары, гр.
Майлар, гр.,
соның ішінде
өсімдік майлары
ПНЖК (линолевая),
гр.
Көміртегілер, гр.,
соның ішінде
қарапайым қант, гр.
Витаминдер, мг.:
В тиамині
В витамині
В рибофлавині
В пиридоксині
В цианкобаламині
фолацин, мкг.
ниацин, РР
С аскорбин қышқылы,
А каротині
Е токоферолы
Д эргокальциферолы
Минералдық заттар,
мг.:
Са
Р
М
Жұғымдылығы, ккал.
--------------------------------------------------------------------------                                                        5-6 кесте
Негізгі көрсеткіштер бойынша емдік-алдын алу тамақтарының
тағамдық өлшемдерінің баланстылығы
--------------------------------------------------------------------
Баланстық         !Ұсынылатын   !Нақты шама ! Лайықты, лайықты емес
көрсеткіштері     !шама         !           !
--------------------------------------------------------------------
Белоктар: майлар:
углеводтар арасын.
дағы арақатынас, %
Мал майының
квотасы, %
Қарапайым қанттың
квотасы, %
Са және Р
арасындағы
арасалмақ
Са және М
арасындағы
арасалмақ
Жұғымдылығы бойынша
белоктың квотасы, %
Жұғымдылығы бойынша
топ майлардың
квотасы, %
Жұғымдылығы бойынша
углеводтардың
квотасы, %
--------------------------------------------------------------------------
* қажет болған жағдайда сол тағам өлшемі үшін ерекшелікті ескере
отырып, көрсеткіштер тізбесін кеңейтуге болады, мәселен Е витаминінің:
ПНЖК арасалмағы (4 б тағам өлшемі).

Таблица 4-6
Характеристика питания по химическому составу
и энергетической ценности
-----------------------------------------------------------------------
Пищевые вещества!Рекомендуемая норма!Фактическое содержание!Дефицит (-)
!                   !в рационе             !Излишек (+)
-----------------------------------------------------------------------
!                   !                      !абс. !  %
-----------------------------------------------------------------------
Белки, г.,
в т.ч. животные
Жиры, г.,
в т.ч. растительные
ПНЖК (линолевая), г.
Углеводы, г.,
в т.ч. простые сахара, г.
Витамины, мг.:
тиамин, В
рибофлавин, В
пиридоксин, В
цианкобаламин, В
фолацин, мкг.
ниацин, РР
аскорбиновая кислота, С
каротин, А
токоферол, Е
эргокальциферол, Д
Минеральные вещества,
мг.:
Са
Р
М
Ге
Калорийность, ккал.
---------------------------------------------------------------------------
Таблица 5-6
Сбалансированность рациона лечебно-
профилактического питания по основным показателям *
---------------------------------------------------------------
Показатели        !Рекомендуемые!Фактические!Соответствуют, не
сбалансированности!величины     !показатели !соответствуют
---------------------------------------------------------------
Соотношение между
белками: жирами: углеводами
Квота животного белка, %
Квота растительного белка, %
Квота простых сахаров, %
Соотношение между Са и Р
Соотношение между Са и М
Квота белка по калорийности,
%
Квота жиров по калорийности,
%
Квота углеводов по калорийно-
сти, %
----------------------------------------------------------------------
*при необходимости возможно расширить перечень показателей,
включая специфические для данного рациона, например
соотношение витамин Е: ПНЖК (рацион 4 б).