Сақтандыру және қайта сақтандыру ұйымдарының меншiктi капиталын есептеу тәртiбi туралы нұсқаулықты бекiту жөнiнде
Қаулы Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң Басқармасы 2000 жылғы 21 сәуірдегі N 150 Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2000 жылғы 21 маусымда тіркелді. Тіркеу N 1162. Нұсқаулықтың қолданылуы 2001 жылғы 1 шілдеге дейiнгi мерзiмге тоқтатылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2000 жылғы 29 желтоқсандағы N 482 қаулысымен. ~V001397 Қаулының күші жойылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқарамасының 2001 жылғы 20 сәуірдегі N 118 қаулысымен. ~V011527
Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Сақтандыру туралы" U952475_ Заң күшi бар Жарлығының 35-бабының 2-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДI:
1. Сақтандыру және қайта сақтандыру ұйымдарының меншiктi капиталын есептеу тәртiбi туралы нұсқаулық бекiтiлсiн және Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркеуден өткiзiлген күннен бастан күшiне енгiзiлсiн.
2. Сақтандыруды қадағалау департаментi (Құрманов Ж.Б.):
1) Заң департаментiмен (Шәрiпов С.Б.) бiрлесiп осы қаулыны және Сақтандыру және қайта сақтандыру ұйымдарының меншiктi капиталын есептеу тәртiбi туралы нұсқаулықты Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркеуден өткiзу шараларын қабылдасын;
2) Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркеуден өткiзiлген күннен бастап он күндiк мерзiмде осы қаулыны және Сақтандыру және қайта сақтандыру ұйымдарының меншiктi капиталын есептеу тәртiбi туралы нұсқаулықты барлық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарына, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң облыстық филиалдары мен мүдделi бөлiмшелерiне жiберсiн.
3. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң Төрағасы Г.А. Марченкоға жүктелсiн.
Ұлттық Банк Төрағасы
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банк Басқармасының 2000 жылғы 21 сәуірдегі N 150 қаулысымен Бекітілген
Сақтандыру және қайта сақтандыру ұйымдарының
меншiктi капиталын есептеу тәртiбi туралы
НҰСҚАУЛЫҚ
1. Осы нұсқаулық Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Сақтандыру туралы" U952475_ 1995 жылғы 3 қазандағы Заң күшi бар Жарлығына сәйкес әзiрлендi және сақтандыру және қайта сақтандыру ұйымдарының меншiктi капиталын есептеу тәртiбiн белгiлейдi.
2. Сақтандыру және қайта сақтандыру ұйымдарының меншiктi капиталы барлық активтердiң құны ретiнде сақтандыру резервтерi мен мiндеттемелерiнiң сомасын (кредиторлық қарызын) есептеп шығару арқылы анықталады.

Об утверждении Инструкции о порядке расчета собственного капитала страховых и перестраховочных организаций
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 21 апреля 2000 года N 150 Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 21 июня 2000 года N 1162. Утратило силу - постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 20 апреля 2001 года N 118 ~V011527
Приостановлено действие
постановления Правления НБ РК
от 21 апреля 2000 года N 150 V001162_ и
Инструкции о порядке расчета собственного
капитала страховых и перестраховочных организаций
до 1 июля 2001 года -
постановление Правления
Национального Банка Республики Казахстан
от 29 декабря 2000 года N 482 V001397_
------------------------------------------------------------------
В соответствии с пунктом 2 статьи 35 Указа Президента Республики Казахстан, имеющего силу Закона, U952475_ "О страховании" Правление Национального Банка Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить Инструкцию о порядке расчета собственного капитала страховых и перестраховочных организаций и ввести ее в действие со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
2. Департаменту страхового надзора (Курманов Ж.Б.):
1) совместно с Юридическим департаментом (Шарипов С.Б.) принять меры к государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления и Инструкции о порядке расчета собственного капитала страховых и перестраховочных организаций;
2) в десятидневный срок со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан довести настоящее постановление и Инструкцию о порядке расчета собственного капитала страховых и перестраховочных организаций до сведения всех страховых (перестраховочных) организаций, областных филиалов и заинтересованных подразделений Национального Банка Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Председателя Национального Банка Республики Казахстан Марченко Г.А.
Председатель
Национального Банка
Утверждена
постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 21 апреля 2000 г. N 150
Инструкция
о порядке расчета собственного капитала
страховых и перестраховочных организаций
1. Настоящая Инструкция, разработанная в соответствии с Указом Президента Республики Казахстан, имеющим силу Закона, "О страховании" от 3 октября 1995 г. N 2475 U952475_ и устанавливает порядок расчета собственного капитала страховых и перестраховочных организаций.
2. Собственный капитал страховых и перестраховочных организаций определяется как стоимость всех активов за вычетом суммы страховых резервов и обязательств (кредиторской задолженности).

3. Сақтандыру және қайта сақтандыру ұйымдарының меншiктi капиталын есептеуге қолданылатын активтер көлемi:
1) ақша:
кассадағы (Қазақстан Республикасының бухгалтерлiк есеп жөнiндегi 18.11.1996 жылғы N 6 V960248_ қаулысымен бекiтiлген Субъектiлердiң қаржылық - шаруашылық қызметiнiң бухгалтерлiк есеп-қисап жүргiзу есепшотының бас жоспарының 45-баланстық есепшоты);
банк есепшоттарында ұлттық валютамен (есепшот 44);
банк есепшоттарында шет ел валютасымен (есепшот 43);
банктердегi арнаулы есепшоттарда (есепшот 42);
жолдағы аударым ақша (есепшот 41);
2) ұзақ мерзiмдi және қысқа мерзiмдi қаржылық инвестиция (есепшот 40 және 42), оның iшiнде:
осы Нұсқаулықтың 4-тармағында тiзбесi көрсетiлген, сатып алу құны бойынша ескерiлген халықаралық қаржы ұйымдарының құнды қағаздары;
("Stаndаrd&Роог'S" және "Ғitсh IВСА" жiктелуi бойынша) ("Мооdу's" жiктелуi бойынша) "АА"-дан төмен емес немесе "Мооду's" жiктелуi бойынша "Аа"-дан төмен емес кредиттiк-рейтингтiк бағасы бар, сату құны бойынша ескерiлген шет мемлекеттердiң мемлекеттiк құнды қағаздары;
Қазақстан Республикасының мемлекеттiк құнды қағаздары (оның ішінде басқа мемлекеттердiң заңына сәйкес шығарылған), Қазақстан Республикасының жергiлiктi атқару органдары шығарған құнды қағаздардан басқасы - есептескен кезде сатып алу құнының 95 пайызы көлемiнде ескерiледi;
жергiлiктi атқару органдары шығарып, "Қазақстан қор биржасы" жабық акционерлiк қоғамының сауда жүйелерiне айналымға жiберiлген және оған Қазақстан Республикасының Құнды қағаздар жөнiндегi ұлттық комиссиясы зейнетақы активтерiн сату арқылы рұқсат берген Қазақстан Республикасының мемлекеттiк құнды қағаздары - сату құнының 90 пайызы көлемiнде есептеу барысында ескерiлген;
жергiлiктi атқару органдары шығарып, "Қазақстан қор биржасы" жабық акционерлiк қоғамының сауда жүйелерiне айналымға жiберiлген, сату құнының 80 пайызы есептеу кезiнде ескерiлген Қазақстан Республикасының мемлекеттiк құнды қағаздары;
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң екiншi деңгейдегi банктердiң халықаралық стандарттарға көшу тәртiбi туралы нормативтiк құқықтық актiлерiнiң талаптарына сәйкес халықаралық стандарттарға көшетiн банктердiң бiрiншi тобына жатқызылған Қазақстан Республикасының екiншi деңгейдегi банктерiндегi мерзiмдi салымдар мен талап етiлетiн салымдар (оның iшiнде шет ел валютасымен) - есептескен кезде салым мөлшерiнiң 90 пайызы көлемiнде ескерiледi;
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң екiншi деңгейдегi банктердiң халықаралық стандарттарға көшу тәртiбi туралы нормативтiк құқықтық актiлерiнiң талаптарына сәйкес халықаралық стандарттарға көшетiн банктердiң екiншi тобына жатқызылған Қазақстан Республикасының екiншi деңгейдегi банктерiндегi мерзiмдi салымдар мен талап етiлетiн салымдар (оның iшiнде шет ел валютасымен) - есептескен кезде салым мөлшерiнiң 80 пайызы көлемiнде ескерiледi;
Резидент емес бас банктерi Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi тiзбесiн бекiтетiн кез-келген рейтингтiк агенттiктердiң iшiнен "А"-дан төмен емес ұзақ мерзiмдi, қысқа мерзiмдi және жеке рейтингтiк бағасы бар еншiлес банктердегi мерзiмдi салымдар мен талап етiлетiн салымдар (оның iшiнде шет ел валютасымен) - есептескен кезде салым мөлшерiнiң 90 пайызы көлемiнде ескерiледi;
"Қазақстан қор биржасы" жабық акционерлiк қоғамының ресми тiзiмiне "А" категориясы бойынша енгiзiлген, (оның iшiнде өзге мемлекеттердiң заңдарына сәйкес осындай құнды қағаздарға шығарылған) депозитарлық қолхаттар (АDR GDR), - сатып алу немесе ағымдағы құнының қайсысының аз болуына байланысты есептескен кезде 85 пайызы көлемiнде ескерiлетiн мемлекеттiк емес құнды қағаздар;
"Қазақстан қор биржасы" жабық акционерлiк қоғамының ресми тiзiмiне "В" категориясы бойынша енгiзiлген, сату немесе ағымдағы құнының қайсысының аз болуына байланысты есептескен кезде 75 пайызы көлемiнде ескерiлген мемлекеттiк емес құнды қағаздар;
ипотекалық құнды қағаздар - егер ондай қағаздар "Қазақстан қор биржасы" жабық акционерлiк қоғамының сауда жүйелерiне айналымға жiберiлсе және оған Қазақстан Республикасының Құнды қағаздар жөнiндегi ұлттық комиссиясы сатып алу немесе ағымдағы құнының қайсысының аз болуына байланысты есептескен кезде 85 пайызы көлемiнде ескерiлетiн зейнетақы активтерiн сатып алуға рұқсат берсе;
ипотекалық құнды қағаздар - егер ондай қағаздарды сату-алу немесе ағымдағы құнының қайсысының аз болуына байланысты есептескен кезде 75 пайыз көлемiнде ескерiлiп, "Қазақстан қор биржасы" жабық акционерлiк қоғамының сауда жүйелерiне айналымға жiберiлсе;
халықаралық ұйымдастырылған рыноктарда саудаланатын, ("Stаndаrd&Роог'S" және "Ғitсh IВСА" жiктелуiнде) "АА"-дан төмен емес немесе ("Мооdу's" жiктелуi бойынша) "Аа"-дан төмен емес рейтинг бағалары бар, сатып алу немесе ағымдағы құнының қайсысының аз болуына байланысты есептескен кезде 90 пайызы көлемiнде ескерiлетiн мемлекеттiк емес құнды қағаздар;
сатып алу құнының 40 пайызы көлемiнде ескерiлетiн басқа қаржылық инвестиция.

3. Объемы активов, используемых для расчета размера собственного капитала страховых и перестраховочных организаций, включают в себя:
1) деньги:
в кассе (балансовый счет 45 Генерального плана счетов бухгалтерского учета финансово-хозяйственной деятельности субъектов, утвержденной постановлением Национальной комиссии Республики Казахстан по бухгалтерскому учету от 18.11.1996 г. N 6 V960248_ );
на банковских счетах в национальной валюте (счет 44);
на банковских счетах в иностранной валюте (счет 43);
на специальных счетах в банках (счет 42);
денежные переводы в пути (счет 41);
2) долгосрочные и краткосрочные финансовые инвестиции (счета 40 и 42) в части:
ценных бумаг международных финансовых организаций, перечень которых определен пунктом 4 настоящей Инструкции, - учитываемых по покупной стоимости;
государственных ценных бумаг иностранных государств, имеющих кредитную рейтинговую оценку не ниже "АА" (по классификации "Stаndаrd&Рооr's" и "Fitch IBCA") или не ниже "Аа" (по классификации "Мооdу's"), - учитываемых по покупной стоимости;
государственных ценных бумаг Республики Казахстан (в том числе эмитированных в соответствии с законодательством других государств), за исключением ценных бумаг, выпущенных местными исполнительными органами Республики Казахстан, - учитываемых при расчете в объеме 95% от покупной стоимости;
государственных ценных бумаг Республики Казахстан, выпущенных местными исполнительными органами, допущенных к обращению в торговых системах закрытого акционерного общества "Казахстанская фондовая биржа" и разрешенных Национальной комиссией Республики Казахстан по ценным бумагам к приобретению за счет пенсионных активов, - учитываемых при расчете в объеме 90% от покупной стоимости;
государственных ценных бумаг Республики Казахстан, выпущенных местными исполнительными органами и допущенных к обращению в торговых системах закрытого акционерного общества "Казахстанская фондовая биржа", - учитываемых при расчете в объеме 80% от покупной стоимости;
срочных вкладов и вкладов до востребования (в том числе в иностранной валюте) в банках второго уровня Республики Казахстан, отнесенных к первой группе банков по переходу к международным стандартам в соответствии с требованиями нормативных правовых актов Национального Банка Республики Казахстан о порядке перехода банков второго уровня к международным стандартам, - учитываемых при расчете в объеме 90% от размера вклада;
срочных вкладов и вкладов до востребования (в том числе в иностранной валюте) в банках второго уровня Республики Казахстан, отнесенных ко второй группе банков по переходу к международным стандартам в соответствии с требованиями нормативных правовых актов Национального Банка Республики Казахстан о порядке перехода банков второго уровня к международным стандартам, - учитываемых при расчете в объеме 80% от размера вклада;
срочных вкладов и вкладов до востребования (в том числе в иностранной валюте) в дочерних банках, родительские банки-нерезиденты которых имеют долгосрочную, краткосрочную и индивидуальную рейтинговую оценку не ниже "А" любого из рейтинговых агентств, перечень которых утверждается Национальным Банком Республики Казахстан, - учитываемых при расчете в объеме 90% от размера вклада;
негосударственных ценных бумаг, включенных в официальный список закрытого акционерного общества "Казахстанская фондовая биржа" по категории "А" (в том числе депозитарные расписки (АDR, GDR), выпущенные на такие ценные бумаги в соответствии с законодательством других государств), - учитываемых при расчете в объеме 85% от покупной или текущей стоимости, в зависимости от того, какая из стоимостей является меньшей;
негосударственных ценных бумаг, включенных в официальный список закрытого акционерного общества "Казахстанская фондовая биржа" по категории "В", - учитываемых при расчете в объеме 75% от покупной или текущей стоимости, в зависимости от того, какая из стоимостей является меньшей;
ипотечных ценных бумаг, при условии, что такие ценные бумаги допущены к обращению в торговых системах закрытого акционерного общества "Казахстанская фондовая биржа" и разрешены Национальной комиссией Республики Казахстан по ценным бумагам к приобретению за счет пенсионных активов, - учитываемых при расчете в объеме 85% от покупной или текущей стоимости, в зависимости от того, какая из стоимостей является меньшей;
ипотечных ценных бумаг, при условии, что такие ценные бумаги допущены к обращению в торговых системах закрытого акционерного общества "Казахстанская фондовая биржа", - учитываемых при расчете в объеме 75% от покупной или текущей стоимости, в зависимости от того, какая из стоимостей является меньшей;
негосударственных ценных бумаг, торгуемых на международных организованных рынках и имеющих рейтинговую оценку не ниже "АА" (по классификации "Stаndаrd&Рооr's" и "Fitch IBCA") или не ниже "Аа" (по классификации "Мооdу's"), - учитываемых при расчете в объеме 90% от покупной или текущей стоимости, в зависимости от того, какая из стоимостей является меньшей;
прочих финансовых инвестиций, - учитываемых по покупной стоимости в объеме 40%;

3) баланстық құнының 30 пайызы көлемiнде - жер, үйлер мен ғимарат, машина және жабдық, көлiк құралдары, сондай-ақ негiзгi құрал-жабдықтардың басқа түрлерi мен аяқталмаған күрделi құрылыстары бар негiзгi құрал-жабдықтар (12-13 есепшоттар);
4) мерзiмi бiр жылдан аспаған қысқа мерзiмдi дебиторлық қарыз (30-33 есепшоттар) - қарыз сомасының 40 пайызы көлемiнде;
5) мерзiмi үш жылдан аспаған ұзақ мерзiмдi дебиторлық қарыз (30-33
есепшоттар) - қарыз сомасының 10 пайызы көлемiнде;
6) басқа активтер (10, 11, 14, 20, 21, 22, 31, 32, 34, 35
есепшоттар), сондай-ақ мерзiмi үш жылдан асқан дебиторлық қарыз меншiктi
капиталдың есебiне қабылданбайды.
4. Сақтандыру және қайта сақтандыру ұйымдарының меншiктi капиталының
мөлшерiн есептеген кезде ескерiлетiн халықаралық қаржы ұйымдарының
тiзбесiне, құнды қағаздарға осы Нұсқаулықтың 3-тармағына сәйкес мыналар
кiредi:
1) Халықаралық қайта құру және даму банкi;
2) Еуропалық қайта құру және даму банкi;
3) Америкааралық даму банкi;
4) Халықаралық есеп айырысу банкi;
5) Азия даму банкi;
6) Африка даму банкi;
7) Ислам даму банкi;
8) Халықаралық қаржы корпорациясы.
5. "Қазақстан қор биржасы" жабық акционерлiк қоғамының сауда алаңдарында саудаланған құнды қағаздардың ағымдағы құны соңғы мәмiленiң немесе есеп берiлген күнгi сұранымның соңғы бағасының нәтижесi бойынша белгiленедi.
6. Басқа мемлекеттердiң сауда алаңдарында саудаланған құнды қағаздардың ағымдағы құнының соңғы мәмiленiң немесе есеп берiлген күнгi сұранымның соңғы бағасының ең аз бағасы бойынша белгiленедi.
7. Шет ел валютасымен белгiленген актив құны Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң есеп берiлген күнгi бағамымен бағаланады.
8. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының барлық активтерiнiң құны осы Нұсқаулықтың 3-тарауында көрсетiлген көлемде бағаланады. Осылайша анықталған активтердiң құны кейiннен осы Нұсқаулықтың 2-тармағына сәйкес сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының меншiктi капиталының мөлшерiн есептеу үшiн қолданылады.
9. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының меншiктi капиталының мөлшерi жөнiнде оның есебi бойынша қажеттi ақпаратты көрсете отырып, сақтандыруды қадағалаудың уәкiлеттi мемлекеттiк органына ай сайын есеп беру нысанына сәйкес (осы Нұсқаулыққа қосымша) Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес сақтандыруды қадағалаудың уәкiлеттi мемлекеттiк органы белгiлеген өзге де тұрақты берiлiп тұратын есеппен бiрге ұсынылады.
Төраға
Қазақстан Республикасының

3) основные средства, включающие землю, здания и сооружения, машины и оборудование, транспортные средства, а также другие виды основных средств и незавершенное капитальное строительство (счета 12 и 13), - в объеме 30% от балансовой стоимости;
4) краткосрочная дебиторская задолженность, не превышающая срок до одного года (счета 30 и 33), - в объеме 40% от суммы задолженности;
5) долгосрочная дебиторская задолженность, не превышающая трехлетний
срок (счета 30 и 33), - в объеме 10% от суммы задолженности;
6) прочие активы (счета 10, 11, 14, 20, 21, 22, 31, 32, 34, 35), а
также дебиторская задолженность, превышающая трехлетний срок, - в расчет
собственного капитала не принимаются.
4. Перечень международных финансовых организаций, ценные бумаги
которых учитываются при расчете размера собственного капитала страховыми и
перестраховочными организациями в соответствии с пунктом 3 настоящей
Инструкции, включает в себя:
1) Международный банк реконструкции и развития;
2) Европейский банк реконструкции и развития;
3) Межамериканский банк развития;
4) Банк международных расчетов;
5) Азиатский банк развития;
6) Африканский банк развития;
7) Исламский банк развития;
8) Международная финансовая корпорация.
5. Под текущей стоимостью ценной бумаги, торгуемой на торговой площадке закрытого акционерного общества "Казахстанская фондовая биржа", понимается котировка, определенная по результатам последней сделки или по последней цене спроса на таких торгах по состоянию на отчетную дату.
6. Под текущей стоимостью ценной бумаги, торгуемой на торговых площадках других государств, понимается наименьшая котировка, определенная по результатам последней сделки или по последней цене спроса на таких торгах по состоянию на отчетную дату.
7. Активы, стоимость которых выражена в иностранной валюте, оцениваются по официальному курсу Национального Банка Республики Казахстан по состоянию на отчетную дату.
8. Оценка стоимости всех активов страховой (перестраховочной) организации производится в объемах, указанных в пункте 3 настоящей Инструкции. Определенная таким образом стоимость активов затем применяется для расчета размера собственного капитала страховой (перестраховочной) организации в соответствии с пунктом 2 настоящей Инструкции.
9. Отчет по размеру собственного капитала страховой (перестраховочной) организации с указанием необходимой информации по его расчету представляется в уполномоченный государственный орган страхового надзора ежемесячно в соответствии с формой отчета (Приложение к настоящей Инструкции) наряду с иной регулярной отчетностью, установленной уполномоченным государственным органом страхового надзора в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Председатель
Приложение

Ұлттық банкі басқармасының 2000 жылғы 21 сәуірдегі N 150 қаулысымен бекітілген "Жеке капиталды есепке алу тәртібі туралы" нұсқаулыққа қосымша
Меншікті капиталды есептеу жөніндегі есеп
_______ жылғы "___ "______________ жағдай бойынша
___________________________________________________
(сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының толық атауы
(мың теңге)
_____________________________________________________________________
N  Активтердің атауы         Есепшот  Баланс Ескерілетін Меншікті
р/с                           нөмірі   сомасы көлемі      капитал
есебінің
сомасы
_____________________________________________________________________
1 Ақша:
- кассада                      45              100%
- банк есепшоттарындағы
ұлттық валютамен               44              100%
- банк есепшоттарындағы
шетелдік валютамен             43              100%
- банктердегі арнаулы
есепшоттарда                   42              100%
- жолдағы ақша аударымы        41              100%
_____________________________________________________________________
2 Ұзақ мерзімді және қысқа
мерзімді қаржы инвестициялары: 40,42
- халықаралық қаржы
ұйымдарының құнды қағаздары                     100%
- ("Stаndаrd&Роог'S" және
"Ғitсh IВСА" жiктелуi бойынша)
("Мооdу's" жiктелуi бойынша)
"АА"-дан төмен емес немесе
"Мооду's" жiктелуi бойынша
"Аа"-дан төмен емес кредиттiк-
рейтингтiк бағасы бар, сату
құны бойынша ескерiлген шет
мемлекеттердiң мемлекеттiк
құнды қағаздары                                  100%
- Қазақстан Республикасының
мемлекеттiк құнды қағаздары
(оның ішінде басқа мемлекеттердiң
заңына сәйкес шығарылған),
Қазақстан Республикасының
жергiлiктi атқару органдары
шығарған құнды қағаздардан
басқасы                                           95%
- жергiлiктi атқару органдары
шығарып, "Қазақстан қор биржасы"
жабық акционерлiк қоғамының
сауда жүйелерiне айналымға
жiберiлген және оған Қазақстан
Республикасының Құнды қағаздар
жөнiндегi ұлттық комиссиясы
зейнетақы активтерiн сату
арқылы рұқсат берген Қазақстан
Республикасының мемлекеттiк
құнды қағаздары                                   90%
- жергiлiктi атқару органдары
шығарып, "Қазақстан қор биржасы"
жабық акционерлiк қоғамының
сауда жүйелерiне айналымға
жiберiлген Қазақстан
Республикасының мемлекеттік
құнды қағаздары                                   80%
- Қазақстан Республикасы Ұлттық
Банкiнiң екiншi деңгейдегi
банктердiң халықаралық
стандарттарға көшу тәртiбi
туралы нормативтiк құқықтық
актiлерiнiң талаптарына сәйкес
халықаралық стандарттарға көшетiн
банктердiң бірінші тобына
жатқызылған Қазақстан
Республикасының екiншi деңгейдегi
банктерiндегi мерзiмдi салымдар
мен талап етiлетiн салымдар
(оның iшiнде шет ел валютасымен)                   90%
- Қазақстан Республикасы Ұлттық
Банкiнiң екiншi деңгейдегi
банктердiң халықаралық
стандарттарға көшу тәртiбi туралы
нормативтiк құқықтық актiлерiнiң
талаптарына сәйкес халықаралық
стандарттарға көшетiн банктердiң
екiншi тобына жатқызылған
Қазақстан Республикасының екiншi
деңгейдегi банктерiндегi мерзiмдi
салымдар мен талап етiлетiн
салымдар (оның iшiнде шет ел
валютасымен)                                      80%
- Резидент емес бас банктерi
Қазақстан Республикасының Ұлттық
Банкi тiзбесiн бекiтетiн кез-келген
рейтингтiк агенттiктердiң iшiнен
"А"-дан төмен емес ұзақ мерзiмдi,
қысқа мерзiмдi және жеке
рейтингтiк бағасы бар еншiлес
банктердегi мерзiмдi салымдар
мен талап етiлетiн салымдар
(оның iшiнде шет ел валютасымен)                  90%
- "Қазақстан қор биржасы" жабық
акционерлiк қоғамының ресми
тiзiмiне "А" категориясы бойынша
енгiзiлген, (оның iшiнде өзге
мемлекеттердiң заңдарына сәйкес
осындай құнды қағаздарға
шығарылған) депозитарлық қолхаттар
(АDR GDR), - мемлекеттiк емес
құнды қағаздар                                    85%
- "Қазақстан қор биржасы" жабық
акционерлiк қоғамының ресми
тiзiмiне "В" категориясы бойынша
енгiзiлген, мемлекеттiк емес
құнды қағаздар                                    75%
- ипотекалық құнды қағаздар -
егер мұндай құнды қағаздар
"Қазақстан қор биржасы" жабық
акционерлiк қоғамының сауда
жүйелерiне айналымға жiберiлсе
және оған Қазақстан Республика.
сының Құнды қағаздар жөнiндегi
ұлттық комиссиясы сатып алуға
рұқсат берсе                                       85%
- ипотекалық құнды қағаздар -
егер мұндай құнды қағаздар
"Қазақстан қор биржасы" жабық
акционерлiк қоғамының сауда
жүйелерiне айналымға жiберiлсе                     75%
- халықаралық ұйымдастырылған
рыноктарда саудаланатын,
("Stаndаrd&Роог'S" және "Ғitсh
IВСА" жiктелуiнде) "АА"-дан
төмен емес немесе ("Мооdу's"
жiктелуi бойынша) "Аа" - дан
төмен емес рейтинг бағалары бар
құнды қағаздар                                      90%
- басқа қаржы инвестициялары                        40%
_____________________________________________________________________
3 Жер, үйлер мен ғимарат,машина
және жабдық,көлік құралдары,
сондай-ақ негізгі құрал-
жабдықтардың басқа түрлері
мен аяқталмаған күрделі
құрылыс                          12-13                30%
_____________________________________________________________________
4 Мерзімі бір жылдан аспайтын
қысқа мерзімді дебиторлық қарыз 30,33                40%
_____________________________________________________________________
5 Мерзімі үш жылдан аспайтын
қысқа мерзімді дебиторлық қарыз 30,33                10%
_____________________________________________________________________
6 Басқа активтер:

к Инструкции "О порядке расчета собственного капитала", утвержденной постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 21 апреля 2000 года N 150
Отчет
по расчету собственного капитала
по состоянию на "___"________ ____ г.
_______________________________________________________________
(полное наименование страховой (перестраховочной) организации)
(тыс. тенге)
---------------------------------------------------------------------------
N !     Наименование актива         !  N  !Сумма по!Учитыва-!Сумма к
п/п!                                 !счета!балансу !  емый  !расчету
!                                 !     !        ! объем  !собственного
!                                 !     !        !        !капитала
---------------------------------------------------------------------------
1  Деньги:
- в кассе                          45              100%
- на банковских счетах в
национальной валюте              44              100%
- на банковских счетах в
иностранной валюте               43              100%
- на специальных счетах в банках   42              100%
- денежные переводы в пути         41              100%
2  Долгосрочные и краткосрочные
финансовые инвестиции:             40,42
- ценные бумаги международных
финансовых организаций                             100%
- государственные ценные бумаги                    100%
иностранных государств, имеющие
кредитную рейтинговую оценку не
ниже "АА" (по классификации
"Stаndаrd&Рооr's" и "Fitch IBCA")
или не ниже "Аа" (по классификации
"Мооdу's")
- государственные ценные бумаги                     95%
Республики Казахстан (в том числе
эмитированные в соответствии с
законодательством других
государств), за исключением
ценных бумаг, выпущенных местными
исполнительными органами
Республики Казахстан
- государственные ценные бумаги                     90%
Республики Казахстан, выпущенные
местными исполнительными органами,
допущенные к обращению в торговых
системах ЗАО "Казахстанская
фондовая биржа" и разрешенные
Национальной комиссией
Республики Казахстан по ценным
бумагам к приобретению за счет
пенсионных активов
- государственные ценные бумаги                     80%
Республики Казахстан, выпущенные
местными исполнительными органами
и допущенные к обращению в
торговых системах ЗАО
"Казахстанская фондовая биржа"
- срочные вклады и вклады до                        90%
востребования (в том числе в
иностранной валюте) в банках
второго уровня Республики
Казахстан, отнесенные к первой
группе банков по переходу к
международным стандартам в
соответствии с требованиями
нормативных правовых актов
Национального Банка
Республики Казахстан о порядке
перехода банков второго уровня
к международным стандартам
- срочные вклады и вклады до                        80%
востребования (в том числе в
иностранной валюте) в банках
второго уровня Республики
Казахстан, отнесенные ко второй
группе банков по переходу к
международным стандартам в
соответствии с требованиями
нормативных правовых актов
Национального Банка Республики
Казахстан о порядке перехода
банков второго уровня к
международным стандартам
- срочные вклады и вклады до                        90%
востребования (в том числе в
иностранной валюте) в
дочерних банках, родительские
банки-нерезиденты которых имеют
долгосрочную, краткосрочную и
индивидуальную рейтинговую
оценку не ниже "А" любого из
рейтинговых агентств, перечень
которых утверждается Национальным
Банком Республики Казахстан
- негосударственные ценные бумаги,                  85%
включенные в официальный список
ЗАО "Казахстанская фондовая биржа"
по категории "А" (в том числе
депозитарные расписки (АDR, GDR),
выпущенные на такие ценные бумаги
в соответствии с законодательством
других государств)
- негосударственные ценные бумаги,                  75%
включенные в официальный список
ЗАО "Казахстанская фондовая биржа"
по категории "В"
- ипотечные ценные бумаги, при                      85%
условии, что такие ценные бумаги
допущены к обращению в торговых
системах ЗАО "Казахстанская
фондовая биржа" и разрешены
Национальной комиссией Республики
Казахстан по ценным бумагам к
приобретению за счет пенсионных
активов
- ипотечные ценные бумаги,                          75%
при условии, что такие ценные
бумаги допущены к обращению
в торговых системах ЗАО
"Казахстанская фондовая биржа"
- негосударственные ценные бумаги,                  90%
торгуемые на международных
организованных рынках и имеющие
рейтинговую оценку не ниже "АА"
(по классификации
"Stаndаrd&Рооr's" и "Fitch IBCA")
или не ниже "Аа" (по классификации
"Мооdу's")
- прочие финансовые инвестиции                      40%
3  Основные средства, включающие землю,  12-13         30%
здания и сооружения, машины и
оборудование, транспортные средства,
а также другие виды основных средств
и незавершенное капитальное
строительство
4  Краткосрочная дебиторская             30,33         40%
задолженность, не превышающая срок
до одного года
5  Долгосрочная дебиторская              30,33         10%
задолженность, не превышающая
трехлетний срок
6  Прочие активы:

- материалдық емес активтер     10-11                0%
- еншілес,тәуелді және бірге
бақылауда болатын заңды тұлға.
ларға салынған инвестициялар    14                   0%
- тауарлы-материалды қорлар     20,21
және 22              0%
- күмәнді қарыз бойынша резерв  31                   0%
- еншілес,тәуелді және бірге
бақылауда болатын заңды тұлғалар.
дың қысқа және ұзақ мерзімді
дебиторлық қарызы                32                  0%
- үш жылдан асқан ұзақ мерзімді
дебиторлық қарыз                 30,33               0%
- алдағы уақыттың шығындары      34                  0%
- берілген аванс                 35                  0%
7 Активтер жиыны:                  Х                   Х
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(мың теңге)
_____________________________________________________________________
N  Сақтандыру резервтері мен             Есепшот           Баланс
р/с міндеттемелері                        нөмірі            сомасы
_____________________________________________________________________
Сақтандыру резервтері:
- сақтандырудың міндетті түрлері
бойынша
- сақтандырудың ерікті түрлері бойынша
- өмірді сақтандыру бойынша
_____________________________________________________________________
8  Сақтандыру резервінің жиыны               Х
_____________________________________________________________________
Міндеттемелері
- алынған кредиттер                        60
- алдағы уақыттың кірісі                   61
- дивидент бойынша есеп айырысу            62
- бюджетпен есеп айырысу                   63
- еншілес,тәуелді және бірге бақылауда
болатын заңды тұлғалардың кредитор.
лық қарыздары                              64
- бюджеттен тыс төлемдер бойынша есеп
айырысу                                    65
- алынған аванс                            66
- жеткізушілермен және мердігерлермен
есеп айырысу                               67
- басқа кредиторлық қарыздар ақша есептеу  68
_____________________________________________________________________
9  Міндеттемелер жиыны                       Х
_____________________________________________________________________
10  Сақтандыру резервтері мен міндеттемелері
жиыны                                        Х
_____________________________________________________________________
(мың теңге)
_____________________________________________________________________
N  Сақтандыру (қайта сақтандыру)ұйымдарының меншікті      Сомасы
р/с капиталының есебі
_____________________________________________________________________
11  Осы нұсқаулықтың 3-тармағының талаптарын ескере
отырып есептелген актив құны (Осы кестенің 7-қатары)
_____________________________________________________________________

- нематериальные активы               10-11         0%
- инвестиции в дочерние, зависимые и  14            0%
совместно контролируемые юридические
лица
- товарно-материальные запасы         20,21 и 22    0%
- резервы по сомнительным долгам      31            0%
- краткосрочная и долгосрочная        32            0%
дебиторская задолженность дочерних,
зависимых и совместно
контролируемых юридических лиц
- долгосрочная дебиторская            30,33         0%
задолженность, превышающая
трехлетний срок
- расходы будущих периодов            34            0%
- авансы выданные                     35            0%
---------------------------------------------------------------------------
7  Итого - активы:                        Х             Х
---------------------------------------------------------------------------
(тыс.тенге)
---------------------------------------------------------------------------
N !     Страховые резервы и обязательства        !  N    !  Сумма по
п/п!                                              !счета  !  балансу
---------------------------------------------------------------------------
Страховые резервы:
- по обязательным видам страхования
- по добровольным видам страхования
- по страхованию жизни
---------------------------------------------------------------------------
8   Итого - страховые резервы                        Х
---------------------------------------------------------------------------
Обязательства:
- кредиты полученные                             60
- доходы будущих периодов                        61
- расчеты по дивидендам                          62
- расчеты с бюджетом                             63
- кредиторская задолженность дочерним,
зависимым и совместно                          64
контролируемым юридическим лицам
- расчеты по внебюджетным платежам               65
- авансы полученные                              66
- расчеты с поставщиками и подрядчиками          67
- прочая кредиторская задолженность и
начисления                                     68
---------------------------------------------------------------------------
9   Итого - обязательства                             Х
---------------------------------------------------------------------------
10   Итого - страховые резервы и обязательства         Х
---------------------------------------------------------------------------
(тыс.тенге)
---------------------------------------------------------------------------
N  !    Расчет собственного капитала страховой       !    Сумма
п/п !       (перестраховочной) организации            !
---------------------------------------------------------------------------
11   Стоимость активов, рассчитанных с учетом
требований пункта 3 Инструкции (строка 7
настоящей таблицы)

12  Сақтандыру резерві (Осы кестенің 8-қатары)
_____________________________________________________________________
13  Міндеттемелері (Осы кестенің 9-қатары)
_____________________________________________________________________
14  Меншікті капитал (11-қатар алу және
12 және 13 қатарлар)
_____________________________________________________________________
Басшы
Бас бухгалтер
Оқығандар:
Омарбекова А.Т.
Балабекова Г.Г.

12   Страховые резервы (строка 8 настоящей таблицы)
13   Обязательства (строка 9 настоящей таблицы)
14   Собственный капитал
(строка 11 минус строки 12 и 13)
---------------------------------------------------------------------------
Руководитель
Главный бухгалтер
(Специалисты: Склярова И.В.,
Умбетова А.М.)