1997 жылғы 1 сәуірден бастап 2000 жылғы қаңтарға дейінгі кезеңде зейнеткерлікке шыққан (оның ішінде өзінің еңбек сіңірген жылдары үшін зейнеткерлікке шығу құқығын тіркеген) ішкі істер органдарының қызметкерлеріне, ішкі әскерлердің әскери қызметшілеріне еңбек сіңірген жылдары үшін зейнеткерлік төлемдер көлемін қайта есептеу жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2000 жылғы 14 наурыздағы N 140 бұйрығы Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2000 жылғы 14 шілдеде N 1196 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің м.а. 2006 жылғы 30 желтоқсандағы N 606 Бұйрығымен
Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің м.а. 2006.12.30 N 606 Бұйрығымен.
Iшкi істер органдарының қызметкерлерi мен ішкі әскерлердің әскери қызметшілерінің зейнеткерлік төлемдерін есептеу үшін алынатын ақшалай үлестің құрамына жылына төрт орташа айлық жалақы есебінен төленетін сыйақыны қосу туралы Қазақстан Республикасы Жоғарғы соты Президиумының N 4 пг-347-99 шешімі, сондай-ақ зейнеткерлік төлемдерді есептеу үшін ақшалай үлес құрамына аудандық коэффициенттi қосу туралы Қазақстан Республикасы Бас Прокуратурасының 1999 жылғы 26 мамырдағы N 28-12-1251-99 мен 1999 жылғы 2 шілдедегі N 8-1-99 және Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің 1999 жылғы N 05-1/4312 түсіндірмелері негізінде БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған 1997 жылғы 1 сәуірден бастап 2000 жылғы 1 қаңтарға дейінгі кезеңде зейнеткерлікке шыққан (оның ішінде өзінің еңбек сіңірген жылдары үшін зейнеткерлікке шығу құқығын тiркеген) ішкі істер органдарының қызметкерлеріне, ішкі әскерлердің әскери қызметшiлерiне еңбек сіңірген жылдары үшiн зейнеткерлік төлемдер көлемін қайта есептеу жөніндегі нұсқаулық бекітілсін.
2. ҚАЖД-ның төрағасы, министрлік аппараты Департаменттерiнiң, дербес басқармаларының, Қазақстан Республикасының Iшкiiсминi Республикалық мемлекеттік кәсіпорындарының, Қазақстан Республикасының Iшкiiсминi оқу орындарының, Астана қаласы IIБ-нiң, Алматы қаласы IIББ-нiң, облыстардағы IIББ-IIБ-нiң, КIIБ-нің, Қазақстан Республикасы ІӘҚББ-нің бастықтары ішкі істер органдарының қызметкерлері мен ішкі әскерлердің әскери қызметшілеріне тағайындалған (тіркелген) зейнеткерлік төлемдердің дер кезінде қайта есептелуін ұйымдастырсын.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ішкіісминінің Қаржымен қамтамасыз ету департаментіне жүктелсін.
4. Осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткен күннен бастап қолданысқа енгізілсін.
Ішкі істер министрінің
міндетін атқарушы
генерал-майор
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2000 жылғы 14 наурыздағы
N 140 бұйрығымен
бекiтiлген
1997 жылғы 1 сәуiрден 2000 жылғы 1 қаңтарға дейiнгi
аралықта зейнеткерлiк демалысқа шыққан iшкi iстер органдары қызметкерлерiнiң және iшкi әскерлер қызметшілерiнiң (оның iшiнде өздерiнiң еңбек сiңiрген жылдары үшiн зейнеткерлiкке шығу құқығын тiркетiп қойған) еңбек сiңiрген жылдарына зейнетақы төлемi мөлшерiн қайта есептеу жөнiндегi
Нұсқаулық

Об утверждении Инструкции по пересчету размера пенсионных выплат за выслугу лет сотрудникам органов внутренних дел, военнослужащим внутренних войск, вышедшим на пенсию (в т.ч. зарегистрировавших свое право на пенсию за выслугу лет) в период с 1 апреля 1997 года по 1 января 2000 года
Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 14 марта 2000 года № 140. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 14.07.2000 г. № 1196. Утратил силу приказом и.о. Министра внутренних дел Республики Казахстан от 30 декабря 2006 года № 606
Сноска. Утратил силу приказом и.о. Министра внутренних дел РК от 30.12.2006 № 606
На основании решения Президиума Верховного суда Республики Казахстан N 4 пг-347-99 о включении в денежное довольствие, принимаемое для исчисления пенсионных выплат сотрудникам органов внутренних дел и военнослужащим внутренних войск премий из расчета четырех среднемесячных заработных плат в год, а также разъяснений Генеральной Прокуратуры Республики Казахстан N 28-12-1251-99 от 26.05.1999 года и N 8-1-99 от 2.07.1999 года и Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан N 05-1/4312 от 28.07.1999 года о включении районного коэффициента в состав денежного довольствия для исчисления пенсионных выплат приказываю:
1. Утвердить прилагаемую Инструкцию по перерасчету пенсионных выплат за выслугу лет сотрудникам органов внутренних дел, вышедшим на пенсию (в т.ч. зарегистрировавших свое право на пенсию за выслугу лет) в период с 1 апреля 1997 года по 1 января 2000 года.
2. Председателю КУИС, начальникам Департаментов, самостоятельных управлений аппарата министерства, Республиканских государственных предприятий МВД Республики Казахстан, учебных заведений МВД Республики Казахстан, УВД г. Астаны, ГУВД г. Алматы, ГУВД-УВД областей УВДТ, ГУКВВ Республики Казахстан организовать своевременный перерасчет назначенных (зарегистрированных) пенсионных выплат сотрудникам органов внутренних дел и военнослужащим внутренних войск.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на Департамент финансового обеспечения МВД Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ ввести в действие со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
И.о. Министра внутренних дел
Республики Казахстан
Утверждено
приказом МВД Республики Казахстан
от 14 марта 2000 года N 140
Инструкция
по перерасчету размера пенсионных выплат
за выслугу лет сотрудникам органов внутренних дел
и военнослужащим внутренних войск, вышедшим на пенсию
(в т.ч. зарегистрировавших свое право на пенсию
за выслугу лет) в период с 1 апреля 1997 года
по 1 января 2000 года

1. Жалпы ереже
Осы Нұсқаулық Қазақстан Республикасы Жоғарғы соты Президиумының 1999 жылғы 26 қазандағы N 4-пг-347-99 әскери қызметшiлерге және iшкi iстер органдары қызметкерлерiне зейнетақы төлемдерiн есептеу үшiн ақшалай үлесiне бiр жылдағы төрт айлық жалақысы есебiнен сыйақы қосу туралы шешiмiн, сондай-ақ, Қазақстан Республикасы Бас Прокуратурасының 1999 жылғы 2 шiлдедегi N 8-1-99 мәлiмдемелерiн, Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтiк қорғау министрлiгiнiң 1999 жылғы 28 шiлдедегi N 05-1/4312 зейнетақы төлемдерiн есептеу үшiн аудандық коэффициенттiң ақшалай үлеске қосылатыны туралы шешiмдерiн орындау мақсатымен жасалды.
2. Ақшалай үлеске сыйақы қосылуын есепке
ала отырып зейнетақыны қайта есептеу
Ескерту: 2-тарау жаңа редакцияда жазылды - Ішкі істер министрінің 2002 жылғы 4 наурыздағы N 140  бұйрығымен .
1. Қайта есептеуге жататындар:
1) Қазақстан Республикасының "Әскери қызметшілерді, ішкі істер органдарының басқарушы және қатардағы құрамы мен олардың отбасыларын зейнетақымен қамтамасыз ету туралы" 1993 жылғы 21 қаңтардағы  Заңының шарты бойынша 1997 жылғы 1 сәуірден 1998 жылғы 1 қаңтарға дейін еңбек сіңірген жылдарына мүгедектігіне және асыраушысынан айрылуына байланысты;
2) Өздерінің зейнеткерлікке шығу құқыларын 1998 жылғы 1 қаңтарға дейін тіркетіп қойған ішкі істер органдары қызметкерлері мен әскери қызметшілердің зейнетақы сомасы, бұл сома қызметінен шыққан уақытынан бастап төленеді;
3) Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамтамасыз ету туралы" кейін өзгертілуі және толықтырылуы ықтимал 1997 жылғы 20 маусымдағы N 136-І  Заңының шарттары бойынша әскери қызметшілеріне және ішкі істер органдары қызметкерлеріне 1998 жылғы 1 қаңтардан 2000 жылғы 1 қаңтарға дейін тағайындалған еңбек сіңірген жылдары үшін төленетін зейнетақылар.
2. Әскери қызметшілердің және ішкі істер органдары қызметкерлерінің 1997 жылғы 1 сәуірден 1998 жылғы 1 қаңтарға дейінгі аралықта қызметтен шыққан, сондай-ақ өзінің еңбек сіңірген жылдары үшін зейнеткерлікке шығу құқығын 1998 жылғы 1 қаңтарға дейін тіркетіп қойған әскери қызметшілерді және ішкі істер қызметкерлерін зейнетақымен қамтамасыз ету үшін ескерілетін ақшалай үлес мөлшері қызметтен шыққан күнге белгіленеді (жеке құрамның тізімінен алынған) және мыналармен жинақталады:
лауазымы бойынша еңбекақы;
әскери (арнайы) атағы бойынша (қосымша) еңбекақы;
еңбек сіңірген жылдарына үстемақы;
ерекше жағдайда қызмет атқарғаны үшін;
кластылығы үшін үстемақы;
азық-түлік паегі орнындағы ақшалай үстемақы.
Қазақстан Республикасының Заңына, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Ішкіісминінің 1996 жылғы 22 қарашадағы N 347, 1998 жылғы 3 сәуірдегі N 104, 1998 жылғы 29 ақпандағы N 102, 1999 жылғы 10 маусымдағы N 303 бұйрықтарына сәйкес, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1997 жылғы 26 наурыздағы N 419 қаулысымен бекітілген тізбеде көрсетілген сыйақыдан басқа атап айтқанда мерекелік күндерге, туған күндерге байланысты, ұзақ жылдық қалтқысыз еңбегі, қоғамдық жұмысы үшін бір мәрте еңбекақы қорынан (ортақ еңбекақы төлеу қорынан), сондай-ақ жарыстардағы, байқаулардағы, конкурстардағы жүлделі орындары үшін берілетін ақшалай наградалар, т.с.с. Мысалы: Ақмола облыстық ІІБ жанындағы ҚАЖБ-ның ЕЦ-166/15 түзеу мекемесі бастығының кезекші көмекшісі ішкі қызмет майоры П.Н.Ивановтың ішкі істер органдарынан шыққан сәттегі зейнетақы тағайындау үшін күнтізбемен есептегенде еңбек сіңірген жылдары 22 жыл 2 ай 18 күнді құрады, жеңілдік есебімен алғанда 22-07-02, ауыл шаруашылығы саласындағы 00-00-00 еңбек сіңірген жылдарына процентті үстемақыны есептеу үшін есепке алынған еңбек сіңірген жылдары - 19 жыл 02 ай 00 күн.
Зейнетақы 1993 жылғы 21 қаңтардағы N 1910-Х11, ҚРЗ-на сәйкес төмендегі ақшалай үлестерден 56% есебімен тағайындалды:
лауазымы бойынша еңбекақы                     2600 теңге;
әскери (арнайы) атағы бойынша (қосымша)
еңбекақы                                      2020 теңге;

1. Общие положения
Настоящая Инструкция разработана во исполнение решения Президиума Верховного суда Республики Казахстан от 26 октября 1999 года N 4 пг-347-99 о включении в денежное довольствие, принимаемое для исчисления пенсионных выплат военнослужащим и сотрудникам органов внутренних дел, премий из расчета четырех среднемесячных заработных плат в год, а также разъяснений Генеральной Прокуратуры Республики Казахстан N 28-12-1251-99 от 26.05.1999 года и N 8-1-99 от 2.07.1999 года, Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан N 05-1/4312 от 28.07.1999 года о включении районного коэффициента в состав денежного довольствия для исчисления пенсионных выплат.
2. Перерасчет пенсий с учетом включения
в денежное довольствие премий  <*>
Сноска. Глава 2 в новой редакции -  приказом  Министра внутренних дел Республики Казахстан от 4 марта 2002 года N 140.
1. Перерасчету подлежат:
1) пенсии по выслуге лет, по инвалидности и по случаю потери кормильца, назначенные военнослужащим и сотрудникам органов внутренних дел с 01.04.1997 года по 01.01.1998 года по условиям Закона Республики Казахстан от 21.01.1993 года ~Z931100 "О пенсионном обеспечении военнослужащих, лиц начальствующего и рядового состава органов внутренних дел и их семей";
2) суммы пенсий военнослужащих и сотрудников органов внутренних дел, зарегистрировавших свое право на пенсию до 01.01.1998 года, выплата которых будет производиться по оставлению должности;
3) пенсионные выплаты за выслугу лет, назначенные военнослужащим и сотрудникам органов внутренних дел с 01.01.1998 года по 01.01.2000 года по условиям Закона Республики Казахстан ~Z970136 "О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан" от 20.06.1997 года N 136-1 с последующими изменениями и дополнениями.
2. Размер денежного довольствия, учитываемый для пенсионного обеспечения военнослужащих, сотрудников органов внутренних дел, уволенных со службы в период с 01.04.1997 года по 01.01.1998 года, а также зарегистрировавших свое право на пенсию за выслугу лет до 01.01.1998 года, определяется на день увольнения (исключения из списков личного состава) со службы (регистрации права на пенсию за выслугу лет) и включает в себя:
оклад по должности;
оклад (доплата) по воинскому (специальному) званию;
соответствующая надбавка за выслугу лет;
надбавка за классность;
надбавка за особые условия несения службы;
денежная компенсация взамен продовольственного пайка;
премии, выплаченные в соответствии с законодательством Республики Казахстан, а также приказами МВД РК N 347 от 22 ноября 1996 года, N 104 от 3 апреля 1998 года, N 23 от 29 января 1998 года, N 468 от 25 декабря 1998 года, N 102 от 24 февраля 1999 года, N 303 от 10 июня 1999 года, за исключением премий, указанных в "Перечне", утвержденном постановлением Правительства Республики Казахстан от 26.03.1997 года  N 419 , а именно: единовременных поощрительных выплат в связи с праздничными датами, днями рождения, за долголетнюю и безупречную трудовую деятельность, общественную работу, производимые за счет фонда заработной платы (единого фонда оплаты труда), а также денежных наград, присуждаемых за призовые места на соревнованиях, смотрах, конкурсах и т.д., к примеру:
У Иванова П.Н. майора внутренней службы, дежурного помощника начальника исправительного учреждения ЕЦ-166/16 УУИС при УВД Акмолинской области на момент увольнения из органов внутренних дел (08.05.1997 года) выслуга лет для назначения пенсии в календарном исчислении составляла 22 года 02 месяца 18 дней, в льготном исчислении - 22 года 07 месяцев 2 дня, работа в народном хозяйстве - 00-00-00. Выслуга лет для исчисления процентной надбавки за выслугу лет - 19 лет 02 месяца 00 дней. Пенсия назначена из расчета 56 % согласно  Закона  Республики Казахстан от 21.01.1993 года N 1910-ХII, из следующего денежного довольствия:
оклад по должности                          2600 тенге;
доплата по специальному званию              2020 тенге;

еңбек сіңірген жылдарына тиісті үстемақы 40%  1848 теңге;
ерекше жағдайда қызмет атқарғаны үшін 15%     390 теңге;
азық-түлік паегі орнындағы ақшалай үстемақы   2024 теңге;
Жиыны:                                        8882 теңге;
56%                                           4973-92
аудандық коэффицент                    1,15
аудандық коэффицентті ескере отырып
мына сомада төленетін зейнетақы тағайындалды  5720-01
4973,92+(4973,93*15)/100
Тағайындалған зейнетақыны қайта есептеу соңғы қызмет атқарған жердегі қаржы бөлімдерінің ІІББ-ІІБ-нің зейнетақы тағайындау бөліміне ұсынған белгіленген формадағы сыйақы төленгені жөніндегі анықтама бойынша (қоса беріліп отыр) жүргізіледі. Орташа айлық сыйақының мөлшері зейнетақыны есептеп шығару үшін ақшалай үйлестіргендігі П.Н.Ивановтың зейнеткерлік демалысқа шығар алдындағы 12 айдағы алған сыйақы сомасын 12-ге бөлу арқылы белгіленеді. Бұл мысалда В.П.Ивановтың зейнеткерлік демалысқа шығар алдындағы 12 айда алған сыйақысы мынаны құрайды:
мамыр    1996 ж. - 2148 теңге;  қараша    1996 ж. - 2148 теңге;
маусым   1996 ж. - 2148 теңге;  желтоқсан 1996 ж. - 2148 теңге;
шілде    1996 ж. - 2148 теңге;  қаңтар    1997 ж. - 2148 теңге;
тамыз    1996 ж. - 2148 теңге;  ақпан     1997 ж. - 2148 теңге;
қыркүйек 1996 ж. - 2148 теңге;  наурыз    1997 ж. - 0 теңге;
қазан    1996 ж. - 2148 теңге;  сәуір     1997 ж. - 2148 теңге.
Орташа сыйақы мөлшері 1969 теңгені құрайды.
(2148+2148+2148+2148+2148+2148+2148+2148+2148+2148+0+2148):12=1969тг
Сыйақыны ескере отырып төленетін зейнетақыны есептеп шығару үшін ақшалай үлес мөлшері мынаны құрайды:
лауазымы бойынша еңбекақы                    2600 теңге;
әскери атағы бойынша (қосымша) еңбекақы      2020 теңге;
еңбек сіңірген жылдарында үстемақы 40%       1848 теңге;
ерекше жағдайда қызмет атқарғаны
үшін үстемақы 15%                            390 теңге;
сыйақы                                       1969 теңге;
азық-түлік паегі орнындағы ақшалай үстемақы  2024 теңге;
Жиыны:                                       10851 теңге;
56%                                          6076-56 теңге;
Аудандық коэффицентті есепке ала отырып қайта есептелген
зейнетақының құрайтыны: 6076,56+(6076,56х15)/100   6988-04
Бұрынғы тағайындалған зейнетақыға қажетті қосымша төлемақы сомасын шығару үшін және Қазақстан Республикасы Ішкіісминінің 1999 жылғы 11 мамырдағы N 243 жарияланған бұйрығымен қолданыстағы бірлескен нұсқауға сәйкес алдағы төлемді жүргізу МЗТО-ның бөлімшелеріне материалдар тапсыру үшін 2000 жылғы 1 қаңтардағы бұрынғы тағайындалған зейнетақымен 1997 жылдың III және IV тоқсанындағы индексацияны ескеріп қайта есептелген айырмашылығын айырып шығару керек.
Осы мысалда көрсетілген бұрынғы тағайындалған және индексацияны ескеріп төленген зейнетақы сомасы 2000 жылғы 1 қаңтарға дейін - 197386 теңгені құрады, ал осы кезеңдегі индексацияны ескере отырып қайта есептелген зейнетақы сомасы - 241143 теңге, яғни, қосымша төлем - 43757 теңгені құрамақ, 2000 жылдың 2 қаңтарына зейнетақының жаңа құралатын мөлшері 7668 теңге 09 тиын.
Болғаны               қазіргі кезде

надбавка за выслугу лет 40%                 1848 тенге;
надбавка за особые условия службы 15%        390 тенге;
денежная компенсация взамен
продовольственного пайка                    2024 тенге;
Итого:                                      8882 тенге;
56%                                         4973 тенге 92тиын;
районный коэффициент 1,15
Назначена к выплате пенсия с учетом
районного коэффициента в сумме              5720 тенге 01тиын.
4973,92+(4973,93*15)/100
Перерасчет назначенной пенсии производится по представленным финансовыми подразделениями по последнему месту службы в пенсионные отделы ГУВД-УВД справок установленной формы (прилагается) о выплаченной сумме премии. Среднемесячный размер премии, учитываемый в денежном довольствии для исчисления пенсии, определяется пенсионной службой ГУВД-УВД путем деления суммы полученных Ивановым П.Н. премий за 12 месяцев, предшествовавших его увольнению на пенсию, на 12.
В данном примере полученная Ивановым П.Н. премия за 12 месяцев, предшествовавших увольнению, составила:
май 1996 г.      - 2148 тенге;   ноябрь 1996 г.  - 2148 тенге;
июнь 1996 г.     - 2148 тенге;   декабрь 1996 г. - 2148 тенге;
июль 1996 г.     - 2148 тенге;   январь 1997 г.  - 2148 тенге;
август 1996 г.   - 2148 тенге;   февраль 1997 г. - 2148 тенге;
сентябрь 1996 г. - 2148 тенге;   март 1997 г.    - 0 тенге;
октябрь 1996 г.  - 2148 тенге;   апрель 1997 г.  - 2148 тенге.
Среднемесячный размер премии составит - 1969 тенге.      (2148+2148+2148+2148+2148+2148+2148+2148+2148+2148+0+2148):12=1969 тенге.
Размер денежного довольствия для исчисления пенсионной выплаты с учетом включения премии составит:
оклад по должности                        - 2600 тенге;
доплата по специальному званию            - 2020 тенге;
надбавка за выслугу лет 40%               - 1848 тенге;
надбавка за особые условия службы 15%     - 390 тенге;
премия                                    - 1969 тенге;
денежная компенсация взамен
продовольственного пайка                  - 2024 тенге.
Итого:                                     10851 тенге.
56%                                         6076 тенге 56тиын.
Пересчитанная пенсия составит с учетом районного коэффициента 6076,56+(6076,56*15)/100 = 6988 тенге 04 тиын.
Для выведения суммы необходимой доплаты к ранее назначенной пенсии и представления материалов в региональные отделения ГЦВП для производства дальнейших выплат согласно действующей совместной Инструкции, объявленной приказом МВД Республики Казахстан N 243 от 11 мая 1999 года, необходимо вывести разницу по состоянию на 01.01.2000 года между ранее назначенной пенсией и новой пересчитанной пенсией с учетом индексации за третий и четвертый кварталы 1997 года.
В данном примере сумма ранее назначенной и выплаченной с учетом индексации пенсии по 01.01.2000 года составила 197386 тенге, а сумма пересчитанной с учетом индексации пенсии за этот же период 241143 тенге, т.е. доплата составит 43757 тенге. Новый размер пенсии на 01.01.2000 года составит 7668 тенге 09 тиын.
было                    стало

97 ж. 08.05 - дан     5720 - 01   24 күнде        6988 - 04
97 ж. 01.07 - ден     5922 - 50                   7235 - 42
97 ж. 01.10 - нан     6276 - 67                   7668 - 09
Осыған ұқсас қайта есептеулер жоғарыда көрсетілген кезеңде мүгедектігі бойынша зейнетақы тағайындалғанда және отбасы асыраушысынан айрылуына байланысты, сондай-ақ өзінің еңбек сіңірген жылдары бойынша зейнетақы алу құқығын тіркетіп қойған, және лауазымын қалдырып кетуі бойынша зейнеткерлік демалысқа шыққан адамдар үшін де жүргізіледі, қайта есептеу тіркеу кезінде индексацияны есепке алмай жүргізіледі.
Ескере кететін жай, аудандық коэффицент тағайындаған зейнетақының сомасына өндірісі жоқ саладағы жұмыскерлер мен қызметкерлердің еңбекақысына осындай коэффиценттер қойылған аудандарда ғана қосылып есептеледі.
3. Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамтамасыз ету
туралы ҚРЗ-на сәйкес iшкi әскерлер әскери қызметшiлерi,
iшкi iстер органдары қызметкерлерiне 1998 жылғы 01-қаңтар
мен 2000 жылғы 01-қаңтар аралығындағы еңбек сiңiрген
жылдарына (сыйақы мен аудандық коэффициенттi ескергенде) тағайындалған зейнетақы төлемiн қайта есептеу
1. 1998 жылғы 1 қаңтар мен 2000 жылғы 1 қаңтар аралығындағы зейнеткерлік демалысқа шыққан әскери қызметшiлерге, ішкі істер органдары қызметкерлерiне (2000 жылғы қаңтардан кейiн, Қазақстан Республикасының 1999 жылғы 16 қаңтардағы N 482-1-Заңына сәйкес еңбек сiңiрген жылдарына зейнетақы төлемiн есептеп шығаруда есепке алынған сыйақы ақшалай үлеске қосылмайды) еңбек сiңiрген жылдарына тағайындалған зейнетақыны қайта есептеу кезiнде де әскери қызметшiлерге, iшкi iстер органдары қызметкерлерiне еңбек сiңiрген жылдары үшiн зейнетақы аудандық коэффициенттер, құрғақшылық жердегi коэффициенттер, сусыз және таулы мекендердегi қызметке сыйақы төлемiн есептеп шығару үшiн ақшалай үлеске қосу туралы Қазақстан Республикасы Жоғарғы сотының жоғарыда аталған шешiмiн, ҚР Бас Прокуратурасының 1999 жылғы 26 мамырдағы N 28-12-1251-99 және 1999 жылғы 22 шiлдедегi N 8-1-99 түсiндiрмесiн және Астана қаласының Алматы қалалық сотының 1999 жылғы 22 қыркүйектегi шешiмiн жетекшiлiкке алу қажет Мысалға:
ҚР Iшкiісминi Департаментi бөлiмінiң бастығы полиция подполковнигi П.Н.Оспановта iшкi iстер органынан шыққан кездегi (01.11.1998) күнтiзбемен есептегендегi еңбек сiңiрген жылдары 18 жыл 05 ай 20 күн, жеңiлдетумен есептегенде 00-00-00, ауылшаруашылығы саласындағы жұмысына 09-01-05.
Зейнетақы 1997 жылғы 20 маусымдағы N 136-1 ҚРЗ-а сәйкес 62% есебiмен мына ақшалай үлестен тағайындалды:
Лауазымы бойынша еңбекақы (1)                 6500 теңге

с 08.05.97         5720-01 за 24 дн.       6988-04 тенге.
с 01.07.97         5922-50                 7235-42 тенге.
с 01.10.97         6276-67                 7668-09 тенге.
Аналогично производятся перерасчеты пенсионных выплат для лиц, которым за указанный выше период были назначены пенсии по инвалидности и по случаю потери кормильца, а также и для лиц, зарегистрировавших свое право на пенсию по выслуге лет и уходящих на пенсию по оставлению должности (перерасчет производится на момент регистрации без учета индексации).
Следует учесть, что районный коэффициент начисляется на сумму назначенной пенсии только в тех районах, где к заработной плате рабочих и служащих непроизводственных отраслей установлены такие коэффициенты.
3. Перерасчет назначенных в период
с 01.01.1998 года по 01.01.2000 года пенсионных выплат
за выслугу лет военнослужащим внутренних войск,
сотрудникам ОВД согласно  ЗРК  "О пенсионном
обеспечении в Республике Казахстан" с учетом премии
и районного коэффициента
1. При перерасчете назначенных пенсионных выплат за выслугу лет военнослужащим, сотрудникам органов внутренних дел, уволенных на пенсию в период с 01.01.1998 года и по 01.01.2000 года (после 01.01.2000 года премия в денежное довольствие, принимаемое для исчисления пенсионных выплат за выслугу лет, в соответствии с Законом Республики Казахстан от 16.11.1999 года N  482-I , не включается), следует также руководствоваться вышеназванным решением Верховного суда Республики Казахстан, разъяснениями Генеральной Прокуратуры РК от 26.05.1999 года N 28-12-1251-99 и от 22.07.1999 года N 8-1-99 и решением Алматинского городского суда г. Астаны от 22.09.1999 года о включении в денежное довольствие для исчисления пенсионных выплат за выслугу лет военнослужащим, сотрудникам органов внутренних дел премий и районных коэффициентов, коэффициентов за пустынность, безводность и высокогорность.
К примеру:
У Оспанова П.Н., начальника отдела Департамента МВД РК, подполковника полиции, на момент увольнения из органов внутренних дел (01.11.1998 г.) выслуга лет в календарном исчислении составляет 18 лет 05 месяцев 20 дней, в льготном исчислении - 00-00-00, работа в н/х - 09-01-05. Пенсия назначена из расчета 62% согласно ЗРК от 20.06.1997 года N  136-I , из следующего денежного довольствия:
оклад по должности (1)                           6500 тенге;

Арнайы атағы бойынша қосымша ақы (2)          2100 теңге
Еңбек сiңiрген жылдарына үстемеақы 40% (3)     3440 теңге
Кластығы үшiн үстемеақы 10 % (4)               650 теңге
Жедел жұмыстар үшiн үстемеақы % (5)            --- теңге
Аудандық коэффициент 15% (6)                  --- теңге
Сыйақы (7)                                    --- теңге
Азық-түлiк паегi орнына ақшалай өтемақы (8)   2024 теңге
Жиыны:                                      14714 теңге
62%                                         9122-68 теңге
тағайындалған төленетiн зейнетақы           9122-68 теңге.
Осы мысалда көрсетiлген П.Н.Оспановтың қызметiнен шығар алдындағы 12 айдың сыйақысы мынаны құрайды:
1998 жыл                    1999 жыл
қараша 4000 теңге            қаңтар          4000 теңге
желтоқсан 5332 теңге         ақпан           4000 теңге
наурыз          6000 теңге
сәуiр           0
мамыр           4000 теңге
маусым          5332 теңге
шілде           4000 теңге
тамыз           6000 теңге
қыркүйек        5332 теңге
қазан           4000 теңге.
Сыйақының орташа айлық мөлшерi 4333 теңгенi құрады
/4000+5332+4000+6000+0+4000+5332+4000+6000+5332+4000/12/
Сыйақы және аудандық коэффициенттi ескергенде төленетiн зейнетақыны есептеп шығаратын ақшалай үлес мынаны құрайды:
Лауазымы бойынша еңбекақы (1)                 6500 теңге
Арнайы атағы бойынша қосымша төлем (2)        2100 теңге
Еңбек сiңiрген жылдарына 40% (3) (1+2)*0,4    3440 теңге
Кластылығына 10 (4) /1*0,01/                  650 теңге
Жедел жұмыстар үшiн % (5)                     0 теңге
Аудандық коэффициент 15% (6) /1+2/*0,15       1290 теңге
Сыйақы (7)                                    4333 теңге
Азық-түлiк паегi орнына (8)                   2024 теңге
Жиыны:                                       20337 теңге
Қайта есептелген зейнетақы 12608-94 теңгенi құрайды
(20337*62%/100)
Бұрынғы тағайындалған зейнетақыға қосымша төленетiн соманы есептеп шығаруға және Республикамыздың Ішкіісминiнiң жарияланған 1999 жылғы 11 мамырдағы N 243 бұйрығымен бекiтiлген қолданыстағы нұсқаулыққа сәйкес зейнетақы төлеу жөнiндегi Мемлекеттiк орталықтың аймақтық бөлiмшелерiне материалдар беру үшiн 2000 жылғы 01 қаңтардағы бұрынғы кездегi тағайындалған зейнетақы мен жаңадан қайта есептелген зейнетақының айырмашылығын шығару керек.
Осы мысалда көрсетiлген бұрынғы тағайындалып төленген зейнетақы сомасы 2000 жылдың 01-қаңтарында 127717 теңгенi құрады, ал осы уақыт аралығындағы қайта есептелген зейнетақының сомасы 176525 теңге, яғни қосымша төлемақы - 48808 теңгенi құрайды.
2000 жылғы 01 қаңтардағы жаңа зейнетақы мөлшерi 12608-94 теңгенi (бұрын - 9122-68) құрады. Қызметшiлер мен қызметкерлердiң еңбекақыларына аудандық коэффициенттер айқындалған аудандарда зейнетақы төлемдерiн тағайындау кезiнде, аудандық коэффициенттiк төлемнен (лауазымы бойынша еңбекақы және әскери (арнайы) атағы үшiн қосымша төлемақы мен ақшалай үлес ескерiледi.
Коэффициенттер алғаш рет айқындалған аудандарда немесе олардың мөлшерi көбейтiлсе (ұлғайтылып) бекiтiлген коэффициенттi қолдана отырып зейнетақы есептелiп шығарылған ақшалай үлесiнiң тиесi қайта есептелiнедi. Республиканың басқа аймақтарынан аудандарға тұрғылықты тұруға келген iшкi iстер органдарының зейнеткерлерiне аудандық коэффициенттер айқындалмаған болса немесе аз мөлшерде бекітiлсе, зейнеткерлiк төлемақыны есептеп шығару үшiн ақшалай үлестiң тиесi сол айқындалған ауданның аудандық коэффициентiн пайдалану арқылы қайта есептеледi.
Келтiрiлген қайта есептеу мысалдары келiсiм-шартқа сәйкес Қазақстан Республикасы Iшкіісминiнiң зейнеткерлерге қызмет көрсетуiнде қабылданылған Қазақстан Республикасының салық полициясы қызметкерлерiне де қатысты.

доплата по специальному званию (2)               2100 тенге;
надбавка за выслугу лет 40% (3)                  3440 тенге;
надбавка за классность 10% (4)                    650 тенге;
надбавка за оперативность % (5)                     - тенге;
районный коэффициент 15% (6)                        - тенге;
премия (7)                                          - тенге;
денежная компенсация взамен продовольственного
пайка (8)                                        2024 тенге;
Итого:                                  14714 тенге;
62%                                     9122-68 тенге;
Назначена к выплате пенсия                    9122-68 тенге.
В данном примере полученная Оспановым В.П. премия за 12 месяцев, предшествовавших увольнению, составляла:
1998 год                            1999 год
ноябрь     4000 тенге;              январь      4000 тенге;
декабрь    5332 тенге;              февраль     4000 тенге;
март        6000 тенге;
апрель            0
май         4000 тенге;
июнь        5332 тенге;
июль        4000 тенге;
август      6000 тенге;
сентябрь    5332 тенге;
октябрь     4000 тенге.
Среднемесячный размер премии составит 4333 тенге
[(4000+5332+4000+4000+6000+0+4000+5332+4000+6000+5332+4000)/12].
Размер денежного довольствия для исчисления пенсионной выплаты с учетом включения премии и районного коэффициента составит:
оклад по должности (1)                           6500 тенге;
доплата по специальному званию (2)               2100 тенге;
надбавка за выслугу лет 40% (3) (1+2)*0,4        3440 тенге;
надбавка за классность 10% (4) (1*0,01)           650 тенге;
надбавка за оперативность % (5)                     0 тенге;
районный коэффициент 15% (6) (1+2)*0,15          1290 тенге;
премия (7)                                       4333 тенге;
денежная компенсация взамен продовольственного
пайка (8)                                        2024 тенге;
Итого:                    20337 тенге.
Пересчитанная пенсия составит 12608-94 тенге (20337*62%/100).
Для выведения суммы необходимой доплаты к ранее назначенной пенсии и представления материалов в региональные отделения Государственного центра по выплате пенсий для производства дальнейших выплат согласно действующей совместной Инструкции, объявленной приказом МВД республики N 243 от 11 мая 1999 года, необходимо вывести разницу по состоянию на 01.01.2000 года между ранее назначенной пенсией и новой пересчитанной пенсией.
В данном примере сумма ранее назначенной и выплаченной пенсии по 01.01.2000 года составила - 127717 тенге, а сумма пересчитанной пенсии за этот же период - 176525 тенге, т.е. доплата составит - 48808 тенге. Новый размер пенсии на 01.01.2000 года составит 12608-94 тенге (ранее 9122-68).
В районах, где к заработной плате рабочих и служащих установлены районные коэффициенты, при назначении пенсионных выплат учитывается доля денежного довольствия, складывающаяся из выплаты районного коэффициента (оклад по должности и доплата за воинское (специальное) звание).
В районах, где коэффициенты устанавливаются впервые или их размеры увеличиваются, производится перерасчет доли денежного довольствия, из которого исчислена пенсия, путем применения установленного (увеличенного) коэффициента.
Пенсионерам органов внутренних дел, прибывшим на постоянное место жительства в районы из других регионов республики, для которых районные коэффициенты не установлены или установлены в меньшем размере, доля денежного довольствия для исчисления пенсионных выплат пересчитывается путем применения районного коэффициента, установленного в данном районе.
Приведенные примеры пересчета распространяются и на сотрудников налоговой полиции Республики Казахстан, принятых на пенсионное обслуживание в МВД Республики Казахстан согласно договоренности.

2. Ескерiлетiн мәселе Iшкi әскерлер қызметшiлерi (IӘҚББ қызметшiлерiнен басқа) көрсетiлген кезеңде бiр жылдағы төрт орташа айлық еңбекақы есебiнен шығатын сыйақы алмай келгендiгi ескерiледi. Оларға жоғары әскери ұрысқа дайындығы мен жеке басының тәртiптегi үшiн төленiп келген бiр мәрте берiлетiн ақшалай сый еңбек сiңiрген жылдары үшiн төленетiн зейнетақы есебiне алынбайды.
Қазақстан Республикасы
Iшкіісмині
Қазақстан Республикасы
Ішкіісмині
Кадр және тәрбие жұмыстары
департаментi
Қаржымен қамтамасыз ету
департаментi
Нұсқаулыққа
N 1 қосымша
_____ жылғы ___________ " ____ " бастап
_____ жылғы ___________ " ____ " дейінгі алынған сыйақы туралы
Анықтама
_________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты)
_________________________________________________________
(қызмет орны, лауазымы)
_________________________________________________________
Айлар                               Сомасы
Қаңтар
Ақпан
Наурыз
Сәуір
Мамыр
Маусым
Шілде
Тамыз
Қыркүйек
Қазан
Қараша
Желтоқсан
____________________________________________________________
Жиыны:                               ___________________ теңге
Орташа айлық сыйақы мөлшері:         ___________________ теңге
М.О.                       Бастық _____________________
Бас бухгалтер ______________
______  жылғы ________"_____"

2. Следует учитывать, что военнослужащие внутренних войск (за исключением военнослужащих ГУКВВ) не получали в указанный период премий из расчета четырех среднемесячных заработных плат в год. Выплачиваемое им единовременное денежное вознаграждение за поддержание высокой боевой готовности и личной дисциплинированности в расчет пенсионной выплаты за выслугу лет не принимается.
Департамент кадровой                Департамент финансового
и воспитательной работы МВД                   обеспечения
Республики Казахстан                МВД Республики Казахстан
Приложение N 1
к Инструкции
Справка
о полученной премии с "___"___________года
по "___"__________года
____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество)     ____________________________________________________________________                        (место работы, должность)
_____________________________________________________
Месяцы           |       Сумма
___________________________|_________________________
январь
февраль
март
апрель
май
июнь
июль
август
сентябрь
октябрь
ноябрь
декабрь
_____________________________________________________
Итого:                                        тенге
Среднемесячный размер премии:_________________тенге
М.П.
Руководитель________________
Гл. бухгалтер_______________
"___"______________ года