Шетел валютасын пайдалануға байланысты қызметті лицензиялау тәртібі туралы ережеге өзгерістер мен толықтыруларды бекіту туралы
Қаулы Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасы 2000 жылғы 20 шілде N 308 Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2000 жылғы 2 тамыз N 1208 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 2010 жылғы 1 қарашадағы № 88 Қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2010.11.01 № 88 Қаулысымен.
Валюта операцияларын жүргiзу тәртiбiн жетiлдiру мақсатында Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң Басқармасы Қаулы етеді:
1. Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкi Басқармасының "Шетел валютасын пайдалануға байланысты қызметтi лицензиялау тәртiбi туралы ереженi бекiту туралы" 1997 жылғы 24 сәуiрдегi N 130 қаулысымен бекiтiлген Шетел валютасын пайдалануға байланысты қызметті лицензиялау тәртiбi туралы ережеге өзгерiстер мен толықтырулар бекiтiлсiн және Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркеуден өткiзiлген күннен бастап күшiне енгiзiлсiн.
2. Валюталық реттеу және бақылау басқармасы (Мәженова Б.М.):
1) Заң департаментiмен (Шәрiпов С.Б.) бiрлесiп осы қаулыны, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкi Басқармасының "Шетел валютасын пайдалануға байланысты қызметтi лицензиялау тәртiбi туралы ереженi бекiту туралы" 1997 жылғы 24 сәуiрдегi N 130 қаулысымен бекiтiлген Шетел валютасын пайдалануға байланысты қызметтi лицензиялау тәртiбi туралы ережеге өзгерiстер мен толықтыруларды Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркеуден өткiзу шараларын қабылдасын;
2) осы қаулыны және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкi Басқармасының "Шетел валютасын пайдалануға байланысты қызметтi лицензиялау тәртiбi туралы ереженi бекiту туралы" 1997 жылғы 24 сәуiрдегi N 130 қаулысымен бекiтiлген Шетел валютасын пайдаланумен байланысты қызметтi лицензиялау тәртiбi туралы ережеге өзгерiстер мен толықтыруларды Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң облыстық филиалдарына және екiншi деңгейдегi банктерге жiберсiн.
3. Халықаралық қатынастар және жұртшылықпен байланыс басқармасы (Сембиев Н.Қ.) осы қаулыны және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының "Шетел валютасын пайдалануға байланысты қызметті лицензиялау тәртібі туралы ережені бекіту туралы" 1997 жылғы 24 сәуірдегі N 130 қаулысымен бекітілген Шетел валютасын пайдаланумен байланысты қызметті лицензиялау тәртібі туралы ережеге өзгерістер мен толықтыруларды бұқаралық ақпарат құралдарында жариялайтын болсын.

Об утверждении изменений и дополнений в Положение о порядке лицензирования деятельности, связанной с использованием иностранной валюты
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 20 июля 2000г. № 308 Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 2 августа 2000г. за № 1208. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка РК от 1 ноября 2010 года № 88
Сноска. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка РК от 01.11.2010 г. № 88.
В целях совершенствования порядка проведения валютных операций и приведения в соответствие с действующим законодательством Республики Казахстан Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые изменения и дополнения в Положение о порядке лицензирования деятельности, связанной с использованием иностранной валюты, утвержденное постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 24.04.97 г. N 130 V970314_ "Об утверждении Положения о порядке лицензирования деятельности, связанной с использованием иностранной валюты", и ввести их в действие со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
2. Управлению валютного регулирования и контроля (Маженова Б.М.):
1) совместно с Юридическим департаментом (Шарипов С.Б.) принять меры к государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления, а также изменений и дополнений в Положение о порядке лицензирования деятельности, связанной с использованием иностранной валюты, утвержденное постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 24.04.97 г. N 130 "Об утверждении Положения о порядке лицензирования деятельности, связанной с использованием иностранной валюты";
2) довести настоящее постановление, а также изменения и дополнения в Положение о порядке лицензирования деятельности, связанной с использованием иностранной валюты, утвержденное постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 24.04.97 г. N 130 "Об утверждении Положения о порядке лицензирования деятельности, связанной с использованием иностранной валюты", до сведения заинтересованных территориальных филиалов Национального Банка Республики Казахстан и банков второго уровня.
3. Управлению международных отношений и связей с общественностью (Сембиев Н.К.) опубликовать настоящее постановление, а также изменения и дополнения в Положение о порядке лицензирования деятельности, связанной с использованием иностранной валюты, утвержденное постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 24.04.97 г. N 130 "Об утверждении Положения о порядке лицензирования деятельности, связанной с использованием иностранной валюты" в средствах массовой информации.

4. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Төрағасының орынбасары М.Т. Құдышевке жүктелсін.
Ұлттық Банк
Төрағасы
Келісілген:
Қазақстан Республикасының          Қазақстан Республикасы
Бағалы қағаздар жөніндегі          Ұлттық Банкі Басқармасының
ұлттық комиссиясы                  2000 жылғы 20 шілдедегі
Ұлттық комиссияның атқарушы        N 308 қаулысымен
директоры-мүшесі                   бекітілген
20 шілде 2000 ж.
Шетел валютасын пайдалануға байланысты қызметтi лицензиялау тәртiбi туралы ережеге өзгерiстер мен толықтырулар
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкi Басқармасының 1997 жылғы 24 сәуiрдегi N 130 қаулысымен бекiтiлген Шетел валютасын пайдалануға байланысты қызметтi лицензиялау тәртiбi туралы ережеге мынадай өзгерiстер мен толықтырулар енгiзiлсiн:
1. 2.2-тармақтың:
бiрiншi азатжолындағы "Валюталық" деген сөздiң орнына "Осы Ереженiң 2.2.-1-тармағында көзделген жағдайларды ескермегенде, валюталық" деген сөздермен ауыстырылсын.
2. Мынадай мазмұндағы 2.2.-1-тармақпен толықтырылсын:
"2.2.-1. Зейнетақы активтерiн инвестициялық басқару жөнiндегi қызметтi жүзеге асыратын ұйымдар валюталық құндылықтардың резиденттерден резидент еместердiң пайдасына көшуiн (ауысуын) көздейтiн капитал қозғалысына байланысты операциялар жасауға лицензия алу үшiн Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкiне мынадай құжаттар ұсынады:
1) өтiнiш;
2) құрылтай құжаттарының нотариат куәландырған көшiрмелерi;
3) Қазақстан Республикасының бағалы қағаздар рыногын реттеу және қадағалау жөнiндегi уәкiлеттi органы берген зейнетақы активтерiн инвестициялық басқару жөнiндегi қызметтi жүзеге асыруға берiлген лицензияның нотариат куәландырған көшiрмесi;
4) Қазақстан Республикасының бағалы қағаздар рыногын реттеу және қадағалау жөнiндегi уәкiлеттi мемлекеттiк органның зейнетақы активтерiн инвестициялық басқару жөнiндегi қызметтi жүзеге асыратын ұйымдарға резидент еместердiң бағалы қағаздарына инвестиция жасауға жазбаша келiсiмi;
5) кастодиандық шарттың нотариат куәландырған көшiрмесi;
6) лицензия беру туралы өтiнiш бергенге дейiн 10 күнтiзбелiк күннен аспайтын уақыт бұрын берiлген бюджетке салық және басқа мiндеттi төлемдер бойынша берешегiнiң жоқ екендігі жөнiндегi салық органының құжаты. Құжаттар пакетi толық берiлмеген жағдайда Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi өтiнiш берушiден ең соңғы мерзiмдегi бюджетке салық және басқа мiндетті төлемдер бойынша берешегінің жоқ екендiгi туралы салық қызметi органының құжатын сұратуға құқылы.".
3. 2.5-тармақ мынадай мазмұндағы азатжолмен толықтырылсын:
"Зейнетақы активтерiн инвестициялық басқару жөнiндегi қызметтi жүзеге асыратын ұйымдар Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкiне осы Ереженiң N 5 қосымшасына сәйкес мәлiметтер беруге мiндеттi.".

4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан Кудышева М.Т.
Председатель
Национального Банка
Согласовано:                      Утверждены постановлением
Национальная комиссия             Правления Национального Банка
Республики Казахстан              Республики Казахстан
по ценным бумагам                 от 20 июля 2000 года N 308
20 июля 2000 года
Изменения и дополнения
в Положение о порядке лицензирования деятельности,
связанной с использованием иностранной валюты
В Положение о порядке лицензирования деятельности, связанной с использованием иностранной валюты, утвержденное постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 24.04.97г. N 130, внести следующие изменения и дополнения:
1. В пункте 2.2.:
абзац первый после слов "в пользу нерезидентов," дополнить словами: "за исключением случаев, предусмотренных пунктом 2.2.-1. настоящих Правил,".
2. Дополнить пунктом 2.2.-1. следующего содержания:
"2.2.-1. Организации, осуществляющие деятельность по инвестиционному управлению пенсионными активами, для получения лицензии на совершение операций, связанных с движением капитала, предусматривающих переход (перемещение) валютных ценностей от резидентов в пользу нерезидентов, представляют в Национальный Банк Республики Казахстан следующие документы:
1) заявление;
2) нотариально засвидетельствованные копии учредительных документов;
3) нотариально засвидетельствованную копию лицензии на осуществление деятельности по инвестиционному управлению пенсионными активами, выданную уполномоченным государственным органом Республики Казахстан по регулированию и надзору за рынком ценных бумаг;
4) письменное согласие уполномоченного государственного органа Республики Казахстан по регулированию и надзору за рынком ценных бумаг на осуществление организациями, осуществляющими деятельность по инвестиционному управлению пенсионными активами, инвестиций в ценные бумаги нерезидентов;
5) нотариально засвидетельствованную копию кастодиального договора;
6) документ органа налоговой службы об отсутствии задолженности по налогам и другим обязательным платежам в бюджет, выданный не ранее чем за 10 календарных дней до подачи заявления о выдаче лицензии. В случае представления неполного пакета документов Национальный Банк Республики Казахстан вправе запросить у заявителя документ органа налоговой службы об отсутствии задолженности по налогам и другим обязательным платежам в бюджет более позднего срока.".
3. Пункт 2.5. дополнить абзацем следующего содержания:
"Организации, осуществляющие деятельность по инвестиционному управлению пенсионными активами, обязаны представлять в Национальный Банк Республики Казахстан сведения в соответствии с Приложением N 5 к настоящим Правилам.".

4. 2.7-тармақтағы:
"Валюталық" деген сөздiң орнына "Зейнетақы активтерiн инвестициялық басқару жөнiндегi қызметтi жүзеге асыратын ұйымдарға берiлетiн бас лицензиялардан басқа, валюталық" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы екiншi азатжолмен толықтырылсын:
"Зейнетақы активтерiн инвестициялық басқару жөнiндегi қызметтi жүзеге асыруға берiлген (зейнетақы активтерiн инвестициялық басқару жөнiндегi қызметтi жүзеге асыратын ұйымдарға арналған) лицензияның қолданылуы тоқтатылған не қайтарылып алынған жағдайда бас лицензия өз күшiн жояды.".
5. Мынадай мазмұндағы 2.10-тармақпен толықтырылсын:
"2.10. Зейнетақы активтерiн инвестициялық басқару жөнiндегi қызметтi жүзеге асыратын ұйымдарға резидент еместердiң бағалы қағаздарға инвестициялары бойынша шектеулер (инвестиция көлемi, бағалы қағаздардың түрлерi бойынша және т.б.) қолданылып жүрген заңдарға және Қазақстан Республикасының бағалы қағаздар рыногын реттеу және қадағалау жөнiндегi уәкiлеттi мемлекеттiк органының нормативтiк құқықтық актiлерiне сәйкес белгiленедi.".
6. Шетел валютасын пайдалануға байланысты қызметтi лицензиялау тәртiбi туралы ереже N 5 қосымшамен толықтырылсын.
Төраға
Шетел валютасын пайдалануға байланысты
қызметті лицензиялау тәртібі туралы
ережесіне
N 5 қосымша
Ұлттық Банкке есеп берілетін кезеңнен
кейінгі айдың 10-на дейін тапсырылады
Резидент еместердің бағалы қағаздарға инвестициялары туралы мәліметтер  ________ жылдың _______________ айы
(бағалы қағаздардың әрқайсысы бойынша толтырылады)
Ұйымның атауы ________________________________________________
Пошталық мекен-жайы, телефоны, _______________________________
Ұйымның (ОКПО) коды __________________________________________
Қазақстан Республикасының бағалы қағаздар рыногын реттеу және қадағалау жөніндегі уәкілетті мемлекеттік органы алған лицензияның номері _____________________________________________________________
Ұлттық Банк алған лицензияның номері _________________________
Бағалы қағаздың атауы және тіркеу номері _____________________
Бағалы қағаздың номиналды құны _______________________________
Эмиссия валютасы _____________________________________________
Эмитенттің атауы _____________________________________________
Экономика секторы және эмитенттің елі _________________________
____________________________________________________________________
Саны, дана          көлемі,
мың АҚШ доллары
____________________________________________________________________
А                Б           1              2
____________________________________________________________________
Есеп беру кезеңінің басында     10
Қаржы операциялары              20*
Алғашқы эмиссия кезінде сатып   25
алынғаны
өтелгені/сатып алынғаны         30
қайталама рыноктан сатып алу    35
- резиденттерден                40
- резидент еместерден           45
қайталама рынокта сату          50
- резиденттерге                 55
- резидент еместерге            60
Құндық және басқа өзгерістер    70
Есеп беру кезеңінің аяғында     80**        Х
Кіріс                           90
(есептелген проценттер, нақты
алынған дивидендтер)            95          Х
____________________________________________________________________
---------------------

4. Пункт 2.7. дополнить:
после слова "разовыми" словами ", за исключением генеральных лицензий, которые выдаются организациям, осуществляющим деятельность по инвестиционному управлению пенсионными активами";
вторым абзацем следующего содержания:
"Генеральные лицензии теряют свою силу в случае приостановления действия либо отзыва лицензии на осуществление деятельности по инвестиционному управлению пенсионными активами (для организаций, осуществляющих деятельность по инвестиционному управлению пенсионными активами).".
5. Дополнить пунктом 2.10. следующего содержания:
"2.10. Организациям, осуществляющим деятельность по инвестиционному управлению пенсионными активами, ограничения по инвестициям (по объемам инвестиций, видам ценных бумаг и т.п.) в ценные бумаги нерезидентов устанавливаются в соответствии с действующим законодательством и нормативными правовыми актами уполномоченного государственного органа Республики Казахстан по регулированию и надзору за рынком ценных бумаг.".
6. Положение о порядке лицензирования деятельности, связанной с использованием иностранной валюты, дополнить Приложением N 5.
"Приложение 5
к Положению о порядке лицензирования
деятельности, связанной с
использованием иностранной валюты
Представляется в Национальный Банк
до 10 числа месяца после отчетного месяца
Сведения об инвестициях в ценные бумаги нерезидентов
за __________ месяц ______ г.
(заполняется по каждому виду ценных бумаг)
Наименование
организации______________________________________________
Почтовый адрес,
телефон,_________________________________________________
Код ОКПО
организации________________________________________
Номер полученной лицензии уполномоченного государственного органа Республики Казахстан по регулированию и надзору за рынком ценных бумаг____________________________________________________
Номер полученной лицензии Национального
Банка_________________________
Наименование и регистрационный номер ценной
бумаги________________________
Номинальная стоимость ценной
бумаги________________________
Валюта
эмиссии__________________________________________________
Наименование
эмитента_________________________________________________
Сектор экономики и страна
эмитента_________________________________________________
------------------------------------------------------------------
!      !Количество,!Объем
!      !штук       !тыс.долларов
!США
------------------------------------------------------------------
А                !   Б  !      1    !     2
------------------------------------------------------------------
На начало отчетного периода          10
Финансовые операции                  20*
Приобретение при первичной эмиссии   25
Погашение/выкуп                      30
Покупка на вторичном рынке           35
- у резидентов                       40
- у нерезидентов                     45
продажа на вторичном рынке           50
- резидентам                         55
- нерезидентам                       60
Стоимостные и прочие изменения       70
На конец отчетного периода           80**         Х
Доход                                90
(проценты начисленные, дивиденды     95           Х
фактически полученные)
__________________

* 20=25-30+35+50
** 40=10+20+70
Анықтама үшін (орташа алғанда ай сайын):
Басқарудағы зейнетақы активтері, барлығы, мың теңге ________________
Оның ішінде, резидент еместердің бағалы қағаздарына
рұқсат етілген инвестициялар үшін мың теңге ________________
резидент еместердің бағалы қағаздарына нақты
инвестициялаған активтері, мың теңге _______________________
оның ішінде, осы бағалы қағаздарға инвестициялаған активтері,
мың теңге _______________________
Ұйымның басшысы _________________
Бас бухгалтер ___________________
Орындаушы ____________ (аты-жөні, тел.)
Мәліметтер нысанын толтыру бойынша нұсқаулар алу үшін ҚРҰБ Валюталық реттеу және бақылау басқармасына өтініш жасау керек, тел. 504-683.
Оқығандар:
Багарова Ж.А.
Икебаева А.Ж.

*   20=25-30+35-50
**  40=10+20+70
СПРАВОЧНО (в среднем за месяц):
Пенсионные активы в управлении, всего,
тыс.тенге______________________
В т.ч. активы, разрешенные для инвестиций в ценные бумаги
нерезидентов, тыс.
тенге______________________________________________
активы, фактически инвестированные в ценные бумаги нерезидентов,
тыс.
тенге______________________________________________
из них активы, инвестированные в данные ценные бумаги, тыс.
тенге______________________________________________
Руководитель организации __________________________
Главный бухгалтер
____________________________________________________
Исполнитель ________________________________________
(Ф.И.О., тел.)
За указаниями по заполнению формы сведений обращаться в Управление валютного регулирования и контроля НБРК тел. 504-683"