Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 1999 жылғы 15 қарашадағы N 400 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасында қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын ұйымдастыру туралы нұсқаулыққа өзгеріс пен толықтыруды бекіту туралы
Қаулы Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасы 2000 жылғы 24 тамыз N 330 Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2000 жылғы 25 қыркүйек N 1247 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 2006 жылғы 27 қазандағы N 106 қаулысымен
Ескерту: Күші жойылды - Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 2006 жылғы 27 қазандағы  N 106  қаулысымен
____________________________________________
Сатып алынған және сатылған шетел валютасы тiзiлiмiнiң электронды журналын бағдарламалық қамтамасыз етуге және оны жүргiзу тәртiбiне қойылатын талаптарды белгiлеу мақсатында Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң Басқармасы қаулы етеді:
1. Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкi Басқармасының "Қазақстан Республикасында қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын ұйымдастыру туралы нұсқаулықты бекiту туралы" 1999 жылғы 15 қарашадағы N 400 қаулысымен бекiтiлген Қазақстан Республикасында қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын ұйымдастыру туралы нұсқаулыққа өзгерiс пен толықтыру бекiтiлсiн және Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркелгеннен кейiн 10 күн өткен соң күшiне енгiзiлсiн.
2. Валюталық реттеу және бақылау басқармасы (Мәженова Б.М.):
1) Заң департаментiмен (Шәрiпов С.Б.) бiрлесiп осы қаулыны және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкi Басқармасының "Қазақстан Республикасында қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын ұйымдастыру туралы нұсқаулықты бекiту туралы" 1999 жылғы 15 қарашадағы N 400 қаулысымен бекiтiлген Қазақстан Республикасында қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын ұйымдастыру туралы нұсқаулыққа өзгерiс пен толықтыруды Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркеуден өткiзу шараларын қабылдасын;
2) Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркеуден өткiзiлген күннен бастап он күндiк мерзiмде осы қаулыны және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкi Басқармасының "Қазақстан Республикасында қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын ұйымдастыру туралы нұсқаулықты бекіту туралы" 1999 жылғы 15 қарашадағы N 400 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасында қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын ұйымдастыру туралы нұсқаулыққа өзгеріс пен толықтыруды Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің аумақтық филиалдары мен уәкілетті банктерге жіберсін.

Об утверждении изменения и дополнения в Инструкцию об организации обменных операций с наличной иностранной валютой в Республике Казахстан, утвержденную постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 15 ноября 1999 года № 400
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 24 августа 2000 года № 330 Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 25.09.2000 г. за № 1247. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 27 октября 2006 года № 106
Сноска. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка РК от 27.10.2006 № 106 (вводится в действие с 01.01.2007 и подлежит официальному опубликованию).
В целях установления требований к программному обеспечению электронного журнала реестров купленной и проданной иностранной валюты и порядку его ведения Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые изменение и дополнение в Инструкцию об организации обменных операций с наличной иностранной валютой в Республике Казахстан, утвержденную постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 15 ноября 1999 года N 400  V991010_ "Об утверждении Инструкции об организации обменных операций с наличной иностранной валютой в Республике Казахстан", и ввести их в действие по истечении десяти дней со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
2. Управлению валютного регулирования и контроля (Маженова Б.М.):
1) совместно с Юридическим департаментом (Шарипов С.Б.) принять меры к государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления и изменения и дополнения в Инструкцию об организации обменных операций с наличной иностранной валютой в Республике Казахстан, утвержденную постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 15 ноября 1999 года N 400 "Об утверждении Инструкции об организации обменных операций с наличной иностранной валютой в Республике Казахстан";
2) в десятидневный срок со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан довести настоящее постановление и изменение и дополнение в Инструкцию об организации обменных операций с наличной иностранной валютой в Республике Казахстан, утвержденную постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 15 ноября 1999 года N 400 "Об утверждении Инструкции об организации обменных
операций с наличной иностранной валютой в Республике Казахстан" до
сведения территориальных филиалов Национального Банка Республики Казахстан
и уполномоченных банков.

3. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Төрағасының орынбасары М.Т. Құдышевке жүктелсін.
Ұлттық Банк
Төрағасы
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкi Басқармасының
2000 жылғы 24 тамыздағы
N 330 қаулысымен
бекiтiлген
Тiркеу N
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкi Басқармасының
1999 жылғы 15 қарашадағы N 400 қаулысымен бекiтiлген
Қазақстан Республикасында қолма-қол шетел валютасымен
айырбастау операцияларын ұйымдастыру туралы нұсқаулыққа
өзгерiс пен толықтыру
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкi Басқармасының "Қазақстан Республикасында қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын ұйымдастыру туралы нұсқаулықты бекiту туралы" 1999 жылғы 15 қарашадағы N 400 қаулысымен бекiтiлген Қазақстан Республикасында қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын ұйымдастыру туралы нұсқаулыққа, Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде 1999 жылғы 24 желтоқсандағы тiркеу номерi N 1010  V991010_  , мынадай өзгерiс пен толықтыру енгiзiлсiн:
1. 65-тармақтың 5-азатжолының екiншi сөйлемi мынадай редакцияда жазылсын: "Электронды тiзiмдеу журналын бағдарламалық қамтамасыз етуге және оны жүргiзу тәртiбiне қойылатын талаптар осы Нұсқаулықтың N 13 қосымшасында айқындалған."
2. N 13 қосымшамен толықтырылсын.
Ұлттық Банк
Төрағасы
Қазақстан Республикасы Ұлттық
Банкi Басқармасының 1999 жылғы
15 қарашадағы N 400 қаулысымен
бекiтiлген Қазақстан Республика-
сында қолма-қол шетел валютасы-
мен айырбастау операцияларын
ұйымдастыру туралы нұсқаулыққа
N 13 қосымша
Электронды тiзiмдеу журналын бағдарламалық қамтамасыз етуге
және оны жүргiзу тәртiбiне қойылатын талаптар
1. Электронды тiзiмдеу журналын бағдарламалық
қамтамасыз етуге қойылатын талаптар
1. Уәкiлеттi банктер электронды тiзiмдеу журналын қолма-қол шетел валютасымен жасалған операциялар есебiн жүргiзу үшiн пайдаланады.
2. Электронды тiзiмдеу журналын бағдарламалық қамтамасыз ету мынадай талаптарға сай болуы керек:
1) қолма-қол шетел валютасымен жасалған айырбастау операциялары туралы ақпаратты енгiзу және түзетуден кейiн ақпараттың жүйелiк журналында пайдаланушының барлық орындаған жұмысы туралы мiндеттi түрде автоматты хаттама жасалуға тиiс. Жүйелiк журнал оқылатын режимде ғана болуға тиiс;
2) ақпаратты енгiзу және түзету кезiнде қолма-қол шетел валютасымен жасалған айырбастау операциялары туралы енгiзiлген ақпаратта ешқашанда хронологиялық үзiлiс болмауы керек және бүтiндiгi сақталуға тиiс;
3) енгiзiлген операциялардың бiрде-бiреуi өшiрiлмеуге тиiс. Қате енгiзiлген операцияға қате енгiзiлгендiгi туралы белгi қойылады және оны мәлiметтер базасынан өшiруге болмайды;

3. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на
заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан
Кудышева М.Т.
Председатель
Национального Банка
Утверждены
постановлением Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 24 августа 2000 года N 330
Изменение и дополнение
в Инструкцию об организации обменных операций с наличной
иностранной валютой в Республике Казахстан,
утвержденную постановлением Правления Национального Банка
Республики Казахстан от 15 ноября 1999 года N 400
Внести в Инструкцию об организации обменных операций с наличной иностранной валютой в Республике Казахстан, утвержденную постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 15 ноября 1999 года N 400 "Об утверждении Инструкции об организации обменных операций с наличной иностранной валютой в Республике Казахстан", регистрационный номер Министерства юстиции Республики Казахстан N 1010 от 24 декабря 1999
года следующие изменение и дополнение:
1. Предложение второе абзаца 5 пункта 65 изложить в следующей
редакции: "Требования к программному обеспечению электронного журнала
реестров и порядку его ведения определены Приложением N 13 к настоящей
Инструкции.".
2. Дополнить Приложением N 13.
Председатель
Национального Банка
Приложение N 13
к Инструкции об организации обменных
операций с наличной иностранной
валютой в Республике Казахстан,
утвержденной постановлением
Правления Национального Банка
Республики Казахстан
от 15 ноября 1999 года N 400
Требования к программному обеспечению
электронного журнала реестров и порядку его ведения
1. Требования к программному обеспечению
электронного журнала реестров
1. Электронный журнал реестров применяется уполномоченными банками для учета обменных операций с наличной иностранной валютой.
2. Программное обеспечение электронного журнала реестров должно отвечать следующим требованиям:
1) ввод и коррекция информации об обменных операциях с наличной иностранной валютой должны сопровождаться обязательным автоматическим протоколированием в системном журнале информации обо всех выполненных действиях пользователя. Системный журнал должен быть доступен только в режиме чтения;
2) ввод и коррекция информации ни при каких условиях не должны нарушать хронологической непрерывности и целостности введенной информации об обменных операциях с наличной иностранной валютой;
3) ни одна из введенных операций не может быть удалена. Ошибочно введенная операция должна иметь отметку как ошибочно введенная и удалению из базы данных не подлежит;

4) тiркеу журналының нысандарына сәйкес бiр күн iшiндегi қолма-қол шетел валютасымен жүргiзiлген айырбастау операциялары туралы есеп және осы Нұсқаулықта көзделген шетел валютасын сатып алу және сату көлемi туралы күн сайын есеп жасау және беру күнделiктi жүзеге асырылып отыруға тиiс;
5) ақпаратты қорғауды қамтамасыз ету, ол мынадай талаптарға сай болуға тиiс:
сыртқы арналар арқылы жiберiлетiн ақпарат сертификатталған аппаратты және киптографиялық қорғалған болуға тиiс;
жергiлiктi желiде жұмыс iстеген кезде пайдаланушылардың жүйе мәлiметтерiне, қызметiне және ресурстарына кiру құқығын шектеу қамтамасыз етiлуге тиiс;
жүйенiң әрбiр пайдаланушысының өз паролi болуға тиiс, оны басқалар көре алмайтын және пайдаланушының өзi және/немесе администратор ғана өзгерте алатын болуға тиiс;
жүйе администраторының әрбiр пайдаланушының iс-әрекетiне байланысты барлық оқиғаларға аудит жүргiзу мүмкiндiгi болуға тиiс.
6) мынадай оқиғаның кез келгенi болған кезде электронды архивтердегi және деректер базасындағы ақпараттың толық сақталуын қамтамасыз ету:
жүйенiң кез келген учаскесiнде және кез келген уақытта электр қуатының толық немесе iшiнара өшiп қалуы;
жұмыс станцияларының, шалғайдағы және телекоммуникациялық жабдықтардың бұзылуы.
7) деректерге электронды тiркеу журналының бағдарламалық қамтамасыз етудi пайдаланушының интерфейсi арқылы шығудан басқа құралдар болмаса да қамтамасыз етiлетiн мәлiметтердiң толық болуына кепiлдiк беру;
8) пайдаланушының жұмыс орнындағы бағдарламаны әзiрлеу және ретке келтiру құралдары болмаса да қамтамасыз етiлетiн бағдарламалық қамтамасыз етудiң толық болуына кепiлдiк беру.
2. Электронды тiркеу журналын жүргiзу тәртiбi
3. Уәкiлеттi банк өзiнiң айырбастау пункттерiнде электронды тiркеу журналының бағдарламалық қамтамасыз етуiн пайдаланбастан бұрын Ұлттық Банктiң орталық аппаратына және тиiстi филиалына хабарлауға тиiс. Хабарламада электронды тiркеу журналына көшкен күнiн көрсете отырып, қағаз жазба арқылы журналға тiзбе жасауын тоқтатқан тиiстi облыстың аумағына орналасқан уәкiлеттi банктiң айырбастау пунктiнiң тiзбесi болуы керек.
4. Электронды тiркеу журналын пайдаланушының жұмыс орны (бұдан әрi - жұмыс орны) ақпарат қауiпсiздiгiн қамтамасыз ететiн талаптарға сәйкес ұйымдастырылуға тиiс, оған мынадай ұйымдастыру шаралары кiредi:
1) электронды тiркеу журналын бағдарламалық қамтамасыз ету пайдаланылатын орынға, арнайы жабық пен күзет үй-жайына, электронды тiркеу журналының бағдарламалық қамтамасыз етуi қойылған жұмыс орнына (бұдан әрi - жұмыс орны) осы үй-жайға кiруге рұқсат етiлмеген адамдардың кiру мүмкiндiгiн болдырмау керек.

4) формирование и выдача отчетности о проведенных в течение дня обменных операциях с наличной иностранной валютой в соответствии с формами журнала реестров и ежедневного отчета об объемах покупки и продажи иностранной валюты, предусмотренными настоящей Инструкцией, должны осуществляться ежедневно;
5) обеспечение защиты информации, которая должна соответствовать следующим требованиям:
пересылаемая по внешним каналам информация должна иметь сертифицированную аппаратную или криптографическую защиту;
при работе в локальной сети должно быть обеспечено разграничение прав доступа пользователей к данным, функциям и ресурсам системы;
каждый пользователь системы должен иметь свой пароль, который не доступен для просмотра и может быть изменен только лично пользователем и/или администратором;
администратор системы должен иметь возможность аудита всех событий, связанных с действиями каждого пользователя;
6) обеспечение полной сохранности информации в электронных архивах и базах данных при наступлении любого из следующих событий:
полное или частичное отключение электропитания на любом участке системы и в любое время;
возникновение неисправностей рабочих станций, периферийного и телекоммуникационного оборудования;
7) гарантирование целостности данных, обеспечиваемое отсутствием иных средств доступа к данным, кроме как через интерфейс пользователя программного обеспечения электронного журнала реестров;
8) гарантирование целостности программного обеспечения, обеспечиваемое отсутствием средств разработки и отладки программ на рабочем месте пользователя.
2. Порядок ведения электронного журнала реестров
3. Уполномоченный банк должен до начала использования в своих обменных пунктах программного обеспечения электронного журнала реестров уведомить центральный аппарат Национального Банка и соответствующий филиал Национального Банка. Уведомление должно содержать перечень обменных пунктов уполномоченного банка, расположенных на территории соответствующей области, которые прекращают ведение журналов реестров на бумажном носителе с указанием даты перехода на электронный журнал реестров.
4. Рабочее место пользователя электронного журнала реестров (далее - рабочее место) должно быть организовано в соответствии с требованиями, обеспечивающими информационную безопасность, включающими следующие организационные меры:
1) местонахождение, специальное оборудование и охрана помещения, в котором используется программное обеспечение электронного журнала реестров, должны исключать возможность неконтролируемого проникновения в это помещение лиц, не допущенных к рабочему месту, где установлено программное обеспечение электронного журнала реестров (далее - рабочее место);

2) электронды тiркеу журналын бағдарламалық қамтамасыз ету пайдаланылатын үй-жай осы Нұсқаулықта белгiленген айырбастау пункттерiнiң үй-жайына қойылатын талаптарға сай болуы қажет;
3) электронды тiркеу журналын бағдарламалық қамтамасыз етудi пайдаланатын уәкiлеттi банк (оның филиалы) басшысының бұйрығымен:
жұмыс режимi (кешкi уақытта демалыс және мереке және т.б. күндерi жұмыс iстеу тәртiбi);
жұмыс орнына жiберiлген қызметкерлердiң тiзiмi, сондай-ақ олардың демалысының, жұмыстан босаған және уақытша жұмыста болмаған жағдайда ауысу тәртiбi;
ерекше жағдайда, жұмыс орнына жiберiлген қызметкерлердiң тiзiмi (жоспарлы және жоспардан тыс техникалық қызмет көрсету, лицензияланған вирусқа қарсы бағдарламаларды қолдану, орнату және уақытылы жаңартып отыру және т.т.);
электронды тiркеу журналына арналған бағдарламалық қамтамасыз етудi тестен өткiзу, уақытылы тарату жаңа нұсқаларының енгiзiлуiне, сондай-ақ технологиялық нұсқаулықтарын жаңарту мен таралуына бақылау жасау тәртiбi;
техникалық құралдардың, сыртқы қосқыштардың, парольдердiң, кодалы сөздердiң немесе жұмыс орнына кiрудi қамтамасыз ететiн басқа да ақпаратты сақтау және пайдалану тәртiбi белгiленедi.
5. Қамтамасыз ету бағдарламасын пайдалана отырып жүзеге асырылатын күнделiктi тiзiлiмнiң жүргiзiлуi 2 данадан кем болмауы керек және оған айырбастау пунктiнiң кассирi қол қоюға тиiс. Тiзiлiмнiң бiреуi банктiң бiр күнгi құжаттарына тiгiледi, екiншiсi - айырбастау пунктiнде қалады. Тiзiлiмдердiң тiгiндiлерi осы Нұсқаулықта белгiленген тәртiппен сақталады.
6. Айырбастау пунктiнде қалатын тiзiлiмдер айдың аяғында тiгiндiге
бiрге тiгiлуге тиiс, тiзiндiнiң барлық беттерiне номер қойылып, тiгiндiнiң
соңында осы Нұсқаулықтың 65-тармағының талаптарына сәйкес уәкiлеттi
банктiң тарапынан куәландыру жазбасы болуға тиiс.
7. Шоғырландырылған балансты қалыптастыруға арналған есеп құжаттары
күнделiктi негiзде электронды тiркеу журналын бағдарламалық қамтамасыз ету
болып табылатын модемдiк немесе басқа да байланыс арқылы бас банкке
берiледi.
Мамандар:
Омарбекова А.Т.
Багарова Ж.А.

2) помещение, в котором используется программное обеспечение электронного журнала реестров, должно соответствовать требованиям к помещениям обменных пунктов, установленным настоящей Инструкцией;
3) приказом руководителя уполномоченного банка (его филиала), в котором используется программное обеспечение электронного журнала реестров, определяются:
режим работы (порядок работы в вечернее время, в выходные и праздничные дни и др.);
список сотрудников, допущенных к рабочему месту, а также порядок их отпусков, увольнения и замещения в случае временного отсутствия;
список сотрудников, допускаемых к рабочему месту в особых случаях (плановое и внеплановое техобслуживание, применение, установка и своевременное обновление лицензированных антивирусных программ и т.п.);
порядок тестирования, своевременного распространения, контроля за внедрением новых версий программного обеспечения электронного журнала реестров, а также обновления и распространения технологических инструкций;
порядок хранения и использования технических средств, внешних носителей, паролей, кодовых слов или другой информации, обеспечивающих доступ к рабочему месту.
5. Ежедневные реестры, ведение которых осуществляется с использованием программного обеспечения, должны быть распечатаны не менее чем в 2 экземплярах и подписаны кассиром обменного пункта. Один из реестров подшивается в документы дня банка, другой - остается в обменном пункте. Хранение сшивов реестров осуществляется в порядке, установленном настоящей Инструкцией.
6. Реестры, остающиеся в обменном пункте, должны быть в конце месяца
сформированы в сшивы, все страницы сшива должны быть пронумерованы и в
конце сшива должна быть учинена заверительная надпись со стороны
уполномоченного банка в соответствии с требованиями пункта 65 настоящей
Инструкции.
7. Отчетные документы для формирования консолидированного баланса
должны на ежедневной основе передаваться в головной банк через модемную
или иную связь, которая является частью программного обеспечения
электронного журнала реестров.
(Специалисты:
Склярова И.В.
Цай Л.Г)