Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарында басшы қызметке сайлануға (тағайындалуға) тиiстi қызметкерлердi келiсу және сақтандыру қызметiн реттеу және қадағалау жөнiндегi уәкiлеттi мемлекеттiк органның бiлiктiлiк комиссиясының өкiлеттiктерi туралы ережені бекiту туралы
Қаулы Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің басқармасы 2000 жылғы 24 тамыз N 328 Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2000 жылғы 12 қазан N 1256 тіркелді. Күші жойылды - ҚР Ұлттық банкі басқармасының 2001.03.03. N 53 қаулысымен. ~V011473
Сақтандыру заңдарын жетiлдiру мақсатында Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң Басқармасы қаулы етеді:
1. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарында басшы қызметке сайлануға (тағайындалуға) тиiстi қызметкерлердi келiсу және сақтандыру қызметiн реттеу және қадағалау жөнiндегi уәкiлеттi мемлекеттiк органның бiлiктiлiк комиссиясының өкiлеттiктерi туралы ереже бекiтiлсiн және Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркелген күннен бастап 10 күн өткеннен кейiн күшiне енгiзiлсiн.
2. Сақтандыруды қадағалау департаментi (Құрманов Ж.Б):
1) Заң департаментiмен (Шәрiпов С.Б.) бiрлесiп осы қаулыны және Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарында басшы қызметке сайлануға (тағайындалуға) тиiстi қызметкерлердi келiсу және сақтандыру қызметiн реттеу және қадағалау жөнiндегi уәкiлеттi мемлекеттiк органның бiлiктiлiк комиссиясының өкiлеттiктерi туралы ереженi Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркеуден өткiзу шараларын қарастырсын;
2) Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркеуден өткiзiлген күннен бастап он күндiк мерзiмде осы қаулыны және Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарында басшы қызметке сайлануға (тағайындалуға) тиiстi қызметкерлердi келiсу және сақтандыру қызметiн реттеу және қадағалау жөнiндегi уәкiлеттi мемлекеттiк органның бiлiктiлiк комиссиясының өкiлеттіктерi туралы ереженi Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң орталық аппаратының мүдделi бөлiмшелерiне, аумақтық филиалдарына және сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарына жiберсiн.
3. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Төрағасы Г.А. Марченкоға жүктелсін.
Ұлттық Банк
Төрағасы
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкi Басқармасының 2000 жылғы 24 тамыздағы N 328 қаулысымен бекiтiлген
Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарында басшы қызметке
сайлануға (тағайындалуға) тиiстi қызметкерлердi келiсу және
сақтандыру қызметiн реттеу және қадағалау жөнiндегi уәкiлеттi
мемлекеттiк органның бiлiктiлiк комиссиясының өкiлеттiктерi туралы ереже
Осы Ереже Қазақстан Республикасының сақтандыруды реттейтiн нормативтiк құқықтық актiлерiне сәйкес әзiрлендi және сақтандыруды қадағалаудың уәкiлеттi мемлекеттiк органымен (бұдан әрi - уәкiлеттi мемлекеттiк орган) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының басшы қызметкерлерiн және сақтандыру және қайта сақтандыру ұйымдарына (бұдан әрi - сақтандыру ұйымдары) басшы қызметке сайлауға (тағайындауға) ұсынылатын кандидаттарды келiсу тәртiбiн, сондай-ақ уәкiлеттi мемлекеттiк органның бiлiктiлiк комиссиясының өкiлеттiгiн белгiлейдi.

Об утверждении Правил согласования работников, подлежащих избранию (назначению) на руководящие должности страховых (перестраховочных) организаций, и о полномочиях квалификационной комиссии уполномоченного государственного органа по регулированию и надзору за страховой деятельностью
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 24 августа 2000 года N 328 Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 12 октября 2000 года N 1256. Утратил силу - постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 3 марта 2001 года N 53 ~V011473
В целях совершенствования страхового законодательства Правление Национального Банка Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемые Правила согласования работников, подлежащих избранию (назначению) на руководящие должности страховых (перестраховочных) организаций, и о полномочиях квалификационной комиссии уполномоченного государственного органа по регулированию и надзору за страховой деятельностью и ввести их в действие по истечении 10 дней со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
2. Департаменту страхового надзора (Курманов Ж.Б.):
1) совместно с Юридическим департаментом (Шарипов С.Б.) принять меры к государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления и Правил согласования работников, подлежащих избранию (назначению) на руководящие должности страховых (перестраховочных) организаций, и о полномочиях квалификационной комиссии уполномоченного государственного органа по регулированию и надзору за страховой деятельностью;
2) в десятидневный срок со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан довести настоящее постановление и Правила согласования работников, подлежащих избранию (назначению) на руководящие должности страховых (перестраховочных) организаций, и о полномочиях квалификационной комиссии уполномоченного государственного органа по регулированию и надзору за страховой деятельностью до сведения заинтересованных подразделений центрального аппарата, территориальных филиалов Национального Банка Республики Казахстан и страховых (перестраховочных) организаций.
3. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Председателя Национального Банка Республики Казахстан Марченко Г.А.
Председатель
Национального Банка
Утверждены
постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 24 августа 2000 г. N 328
Правила согласования работников, подлежащих избранию
(назначению) на руководящие должности страховых
(перестраховочных) организаций, и о полномочиях
квалификационной комиссии уполномоченного
государственного органа по регулированию и надзору
за страховой деятельностью
Настоящие Правила разработаны в соответствии с нормативными правовыми актами Республики Казахстан, регулирующими страховую деятельность, и определяют порядок согласования с уполномоченным государственным органом по регулированию и надзору за страховой деятельностью (далее - уполномоченный государственный орган) руководящих работников страховых (перестраховочных) организаций и кандидатур, рекомендуемых для избрания (назначения) на должности руководящих работников страховых (перестраховочных) организаций (далее - страховые организации), а также полномочия квалификационной комиссии уполномоченного государственного органа.

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Сақтандыру ұйымдарының басшы қызметкерлерi, сондай-ақ сақтандыру ұйымдарының басшы қызметiне сайлауға (тағайындауға) ұсынылатын кандидаттар (бұдан әрi - кандидаттар) осы Ережеде белгiленген ең төменгi талаптарға сай болуы тиiс.
2. Сақтандыру ұйымдарының басшы қызметкерлерi - сақтандыру ұйымы Басқармасының Төрағасы және мүшелерi, бас бухгалтерi, сақтандыру ұйымы филиалының бiрiншi басшысы және бас бухгалтерi оларды сайлауға (тағайындауға) уәкiлеттi мемлекеттiк органның келiсiмi болғанда ғана қызметке сайланады (тағайындалады).
Сақтандыру ұйымының басшы қызметiне үмiткер уәкiлеттi мемлекеттiк органмен алдын-ала келiспей сайланған (тағайындалған) жекелеген жағдайларда сақтандыру ұйымы басшы қызметкердi сайлау (тағайындау) туралы шешiм қабылданған күннен бастап 30 күн iшiнде уәкiлеттi мемлекеттiк органға келiсу үшiн қажеттi құжаттарды осы Ережеде белгiленген тәртiппен ұсынуға мiндеттi.
Мұндай жағдайда сақтандыру ұйымдарының басшы қызметкерлерi уәкiлеттi мемлекеттiк органның келiсiмін алғанға дейiн өз міндеттерін үш айдан артық атқара алмайды.
3. Сақтандыру ұйымы Басқармасының Төрағасы және мүшесi қызметiне сайлану (тағайындалу) үшiн жоғары бiлiм мiндеттi талап болып табылады. Сақтандыру ұйымы бас бухгалтерiнiң, сақтандыру ұйымы филиалының бiрiншi басшысының және бас бухгалтерiнiң жұмыс саласына сәйкес жоғары немесе орта арнаулы бiлiмi болуы тиiс.
Сақтандыру ұйымы Басқармасы Төрағасының, мүшелерiнiң және бас бухгалтерiнiң, сақтандыру ұйымы филиалының бiрiншi басшысының және бас бухгалтерiнiң қаржы саласында: сақтандыру ұйымы Басқармасының Төрағасы және бас бухгалтерiнде - үш жылдан кем емес, Басқарма мүшелерi, сақтандыру ұйымы филиалының бiрiншi басшысы және бас бухгалтерiнде - бiр жылдан кем емес еңбек стажы болуы тиiс.
4. Осы Ережеде белгiленген талаптарға сәйкес құжаттардың толық тiзбесi уәкiлеттi мемлекеттiк органға келiп түскен күн құжаттарды келiсу үшiн ұсынған күн болып саналады.
5. Уәкiлеттi мемлекеттiк орган сақтандыру ұйымының басшы қызметiне тағайындалуы керек басшы қызметкердi сайлауға (тағайындауға) келiсiм беруден бас тартқан жағдайда ол қызметкерлер өздерiнiң лауазымдық мiндеттерiн нақты атқарып жүргеніне қарамастан еңбек заңдарында көрсетiлген мерзiмде және тәртiппен қызметінен босатылуы тиiс.
Кандидатура келiсiлгенге дейiн кезеңде сақтандыру ұйымының тағайындалған басшы қызметкерi мiндеттерiн еңбек заңдарына сәйкес жеке еңбек шарты бойынша атқарады.

Глава 1. Общие положения
1. Руководящие работники страховых организаций, а также кандидаты, рекомендуемые для избрания (назначения) на должности руководящих работников страховых организаций (далее - кандидаты), должны соответствовать минимальным требованиям, установленным настоящими Правилами.
2. Руководящие работники страховых организаций - Председатель и члены Правления страховой организации, главный бухгалтер, первый руководитель и главный бухгалтер филиала страховой организации избираются (назначаются) на должности только при наличии согласия уполномоченного государственного органа на их избрание (назначение).
В отдельных случаях, когда лицо избрано (назначено) на должность руководящего работника страховой организации без предварительного согласования его кандидатуры с уполномоченным государственным органом, страховая организация обязана в течение 30 дней с даты принятия решения об избрании (назначении) руководящего работника представить необходимые документы для его согласования в уполномоченный государственный орган в установленном настоящими Правилами порядке.
При этом, руководящие работники страховых организаций не могут исполнять свои обязанности до получения согласия уполномоченного государственного органа свыше трех месяцев.
3. Обязательным условием для избрания (назначения) на должность Председателя и члена Правления страховой организации является наличие высшего образования. Главный бухгалтер страховой организации, первый руководитель и главный бухгалтер филиала страховой организации должны иметь высшее или среднее специальное образование, соответствующее профилю работы.
Председатель, члены Правления и главный бухгалтер страховой организации, первый руководитель и главный бухгалтер филиала страховой организации должны иметь стаж работы в финансовой сфере: Председатель Правления и главный бухгалтер страховой организации - не менее трех лет, члены Правления, первый руководитель и главный бухгалтер филиала страховой организации - не менее одного года.
4. Датой представления документов для согласования считается дата поступления в уполномоченный государственный орган полного пакета документов в соответствии с требованиями, установленными настоящими Правилами.
5. В случае отказа уполномоченным государственным органом в выдаче согласия на избрание (назначение) руководящих работников, подлежащих назначению на руководящие должности страховой организации, несмотря на фактическое исполнение ими служебных обязанностей, указанные работники подлежат освобождению от занимаемой должности в сроки и порядке, предусмотренные трудовым законодательством.
На период согласования кандидатуры назначенный руководящий работник страховой организации исполняет обязанности по индивидуальному трудовому договору в соответствии с трудовым законодательством.

6. Сақтандыру ұйымының басшы қызметкерiн сайлауға (тағайындауға) келiсiм беру туралы немесе келiсiм беруден бас тарту туралы шешiмдi уәкiлеттi мемлекеттiк органның бiлiктiлiк комиссиясы қабылдайды.
7. Кандидаттың iскерлiгi мен кәсiби дайындығының деңгейiн сипаттайтын, сондай-ақ сақтандыру ұйымының басшы қызметкерлерiн тағайындау iсiне және iс-жосығына қатысты мәлiметтердi зерделеу мақсатымен уәкiлеттi мемлекеттiк орган сақтандыру ұйымдарының басшылық құрамы бойынша деректер базасын жинайды.
2-тарау. Бiлiктiлiк комиссиясының өкiлеттiгi,
құрамы және шешiм қабылдау тәртiбi
8. Уәкiлеттi мемлекеттiк органның бiлiктiлiк комиссиясы (бұдан әрi - комиссия) жетi адамнан құралады және оған уәкiлеттi мемлекеттiк органның сақтандыруды қадағалау бөлiмшесіне жетекшiлiк ететiн басшысы - комиссия Төрағасы басшылық етедi. Комиссия құрамына уәкiлеттi мемлекеттiк органның сақтандыруды қадағалау бөлiмшесiнiң төрт қызметкерi, уәкiлеттi мемлекеттiк органның бухгалтерлiк есеп және заң қызметi бөлiмшелерiнен бiр-бiрден қызметкер кiредi, оның бiреуi комиссия Төрағасының орынбасары болады.
9. Комиссия құрамы уәкiлеттi мемлекеттiк орган басшысының бұйрығымен бекiтiледi.
10. Комиссия өз мәжiлiстерiн қажетiне қарай өткiзедi және мәжiлiске оның құрамының кем дегенде 213 қатысса, заңды болып табылады. Шешiм мәжiлiске қатысушылардың қарапайым көпшiлiк дауысымен қабылданады. Дауыс тең болғанда - комиссия Төрағасының дауысы шешушi болып табылады. Комиссия Төрағасы болмаған жағдайда мәжiлiстердi оның орынбасары өткiзуге құқылы.
Комиссияның мәжiлiстерiне хаттама жүргiзу үшiн комиссия құрамына кiрмейтiн хатшы қатысады.
11. Комиссия шешiмi хаттамаға енгiзiледi. Егер комиссия мүшесiнiң қаралып отырған мәселе бойынша ерекше пiкiрi болса, ол хаттамада көрсетiледi.
12. Комиссия мәжiлiсiне шақырылған кандидат келмей қалған жағдайда, оны келiсу туралы мәселе комиссияның келесi мәжiлiсiне қалдырылады. Екiншi рет келмеген жағдайда, комиссия бұл кандидатураны келiсу туралы мәселенi сақтандыру ұйымы кандидаттың комиссия мәжiлiсiне келмеуінің себептерiн көрсетiп, қосымша өтiнiш жасағанға дейiн қарамай қалдыруға құқылы.
13. Кандидаттың сақтандыру ұйымының басшы қызметiне кәсiби жарамдылығы туралы мәселенi шешкенде комиссия уәкiлеттi мемлекеттiк органды немесе оның бөлiмшелерiн тексергенде алынған қосымша мәлiметтердi, сондай-ақ кандидат немесе басшы қызметкер бұрын басшы болып iстеген ұйымның қаржылық жағдайы туралы деректердi зерттеп бiлуге құқылы.

6. Решение о выдаче согласия, об отказе в выдаче согласия на избрание (назначение) руководящего работника страховой организации принимается квалификационной комиссией уполномоченного государственного органа.
7. В целях изучения сведений, характеризующих деловые качества и уровень профессиональной подготовленности кандидатов, а также касающихся практики и процедуры назначения руководящих работников страховой организации, уполномоченный государственный орган формирует базу данных по руководящему составу страховых организаций.
Глава 2. Полномочия квалификационной комиссии,
состав и порядок принятия ею решения
8. Квалификационная комиссия уполномоченного государственного органа (далее - Комиссия) состоит из семи человек и возглавляется Председателем комиссии - руководителем уполномоченного государственного органа, курирующим подразделение страхового надзора. В состав комиссии входят четыре сотрудника подразделения страхового надзора, по одному сотруднику от подразделений бухгалтерского учета и юридической службы уполномоченного государственного органа, один из которых является заместителем Председателя комиссии.
9. Состав комиссии утверждается приказом руководителя уполномоченного государственного органа.
10. Комиссия проводит свои заседания по мере необходимости и ее решение является правомочным, если на заседании присутствует не менее 2/3 его состава. Решение принимается простым большинством голосов присутствующих на заседании. При равенстве голосов - голос председателя комиссии является решающим. В случае отсутствия Председателя комиссии, заседания вправе проводить его заместитель.
В заседаниях комиссии для ведения протокола участвует секретарь, не входящий в состав комиссии.
11. Решение комиссии заносится в протокол. Если член комиссии имеет особое мнение по рассматриваемому вопросу, это отражается в протоколе.
12. В случае неявки кандидата, приглашенного на заседание комиссии, вопрос о его согласовании переносится на следующее заседание комиссии. В случае повторной неявки, комиссия вправе оставить вопрос о согласовании данной кандидатуры без рассмотрения до представления страховой организацией дополнительного ходатайства с указанием причин неявки кандидата на заседание комиссии.
13. При решении вопроса о профессиональной пригодности кандидата на должность руководящего работника страховой организации комиссия вправе изучить дополнительные сведения, полученные при проверках уполномоченным государственным органом или его подразделениями, а также данные о финансовом положении организации, где кандидат или руководящий работник ранее работал руководителем.

14. Комиссияның кандидатқа келiсiм беруiне тестiлеу және комиссия мәжiлiсiнде кандидатпен әңгiмелесу жатады.
15. Тестiлеу нәтижелерi бойынша комиссия сақтандыру ұйымының басшы қызметкерiне кандидатқа келiсiм берудi осы Ереженiң 2-тармағында белгiленген мерзiм шегiнде қайтадан тестiлеуден өту үшiн ұзартуға құқылы.
16. Тестiлеу тест сұрақтарына ұсынылатын жауаптардың бiреуiн таңдау арқылы кандидатты компьютерлiк немесе жазбаша сұрату нысанында жүргiзiледi.
Кандидаттарды тестiлеу үшiн сұрақтардың тiзбесiн уәкiлеттi мемлекеттiк органның сақтандыруды қадағалау бөлiмшесi дайындайды және оны комиссия бекiтедi.
Тест сұрақтарына жауаптардың кемiнде үш нұсқасы енгiзiлуi тиiс, оның бiреуi ғана дұрыс болуы керек.
Тестiлеу кезiнде кандидатқа 30 тест сұрақтарына жауап беру ұсынылады. Тестiлеу уақыты 45 минутпен шектелген.
17. Тестiлеуден өткен кезде кандидаттарға қандай да болмасын жазбаша, электронды немесе басқа да ақпараттық материалдарды пайдалануға тыйым салынады.
Тестiлеу өткiзiлетiн тiлдi бiлмеген жағдайда, тестiден өтушiнiң аудармашының қызметiн пайдалануға құқығы бар.
18. Кандидатты тестiлеу кезiнде тест сұрақтарына 60 және одан да көп процент дұрыс жауап алған жағдайда тестiлеу нәтижесi оң болып танылады ал кандидат комиссия мәжiлiсiне әңгiмелесуге жiберiледi. Әңгiмелесу нәтижелерi бойынша комиссия басшы қызметке сайлануға (тағайындалуға) келiсiм беру немесе одан бас тарту туралы шешiм шығарады.
Тест сұрақтарына 60 проценттен аз дұрыс жауап алған кезде тестiлеу нәтижесi терiс болып танылады.
Тестiлеудiң терiс нәтижесi сақтандыру ұйымы басшы қызметкерiнiң немесе басшы қызметке сайлануға (тағайындалуға) ұсынылатын кандидаттың сақтандыру заңын жеткiлiктi бiлмейтiндiгiн танытып, оған басшы қызметке сайлануға (тағайындалуға) келiсiм беруден бас тартуға негiздеме болып табылады.
19. Құжаттарды ұсынған, бұрын уәкiлеттi мемлекеттiк органның келiсiмiн алған кандидат сақтандыру ұйымының жоғары тұрған басшы қызметiне немесе соған тең қызметке тағайындалған (сайланған) жағдайда, комиссия шешiмдi сырттай қабылдауға құқылы. Осыған орай сақтандыру ұйымының басшы қызметiне сайлауға (тағайындауға) уәкiлеттi мемлекеттiк органның бастапқы келiсiмiн берген кезден бастап 2 жылдан аспауы керек.

14. Согласование кандидатуры комиссией включает тестирование и собеседование с кандидатурой на заседании комиссии.
15. По результатам тестирования комиссия вправе предоставить кандидату на должность руководящего работника страховой организации отсрочку в выдаче согласия в пределах срока, установленного пунктом 2 настоящих Правил, для прохождения повторного тестирования.
16. Тестирование осуществляется в форме компьютерного или письменного опроса кандидатуры, путем выбора одного из предлагаемых ответов на тестовые вопросы.
Перечень вопросов для тестирования кандидатур готовится подразделением страхового надзора уполномоченного государственного органа и утверждается комиссией.
Тестовые вопросы должны включать не менее 3-х вариантов ответов, причем только один из них должен быть правильным.
При тестировании кандидату предлагается ответить на 30 тестовых вопросов. Время тестирования ограничено 45 минутами.
17. При прохождении тестирования кандидатам запрещается использовать какие-либо письменные, электронные или другие информационные материалы.
При незнании языка, на котором проводится тестирование, тестируемый вправе воспользоваться услугами переводчика.
18. Результат тестирования признается положительным, а кандидатура допущенной к собеседованию на заседании комиссии при получении в ходе опроса кандидатуры 60 и более процентов правильных ответов на тестовые вопросы. По результатам собеседования комиссия выносит решение в выдаче или отказе в выдаче согласия на избрание (назначение) на должность руководящего работника.
Результат тестирования признается отрицательным при получении менее 60 процентов правильных ответов на тестовые вопросы.
Отрицательный результат тестирования является основанием для признания руководящего работника страховой организации или кандидата, предлагаемого для избрания (назначения) на должность руководящего работника, не обладающим достаточными знаниями страхового законодательства, и отказа в выдаче согласия на избрание (назначение) руководящего работника. В этом случае собеседование с ним не проводится.
19. Комиссия вправе принять решение заочно в случае, если кандидат, представивший документы, ранее получивший согласие уполномоченного государственного органа, назначается (избирается) на другую равнозначную либо вышестоящую руководящую должность страховой организации. При этом с момента выдачи первоначального согласия уполномоченного государственного органа на избрание (назначение) на должность руководящего работника страховой организации не должно пройти более 2-х лет.

20. Комиссия басшы қызметкердiң немесе кандидаттың басшы қызметке жарамдылығы туралы мәселенi құжаттар келіп түскен күннен бастап бiр айлық мерзiмде қарайды, ал қосымша мәлiметтер сұратылғанда бұл мерзiм ондай мәлiметтердi алған күннен басталады.
21. Комиссияның шешiмiне сақтандыру ұйымы, кандидат немесе сақтандыру ұйымының басшы қызметкерi шешiм қабылдаған күннен бастап бiр ай мерзiм iшiнде уәкiлеттi мемлекеттiк органның жоғарғы органына шағым беруiне болады. Уәкiлеттi мемлекеттiк органның жоғарғы органның осы мәселе бойынша шешiмi түпкiлiктi болып табылады.
22. Комиссияның жұмысын ұйымдастыруды және оның қызметiнiң нәтижелерiн ресiмдеудi, осы мәселелер бойынша сақтандыру ұйымдарымен хат алысуды қоса, уәкiлеттi мемлекеттiк органның сақтандыруды қадағалау бөлiмшесi жүргiзедi.
23. Уәкiлеттi мемлекеттiк органның сақтандыруды қадағалау бөлiмшесi екi апталық мерзiмде сақтандыру ұйымына уәкiлеттi мемлекеттiк орган қабылдаған шешiм туралы хабарлауға мiндеттi.
3-тарау. Комиссияның басшы қызметкерлердi
(кандидатураларды) келiсу үшiн құжаттар ұсыну және қарауы
үшiн материалдар әзiрлеу тәртiбi
24. Басшы қызметкерлердi (кандидатураларды) келiсу үшін сақтандыру ұйымы уәкiлеттi мемлекеттiк органға мынадай құжаттар ұсынады:
1) басшы қызметке кандидатураны сайлауға (тағайындауға) келiсiм не
басшы қызметкердi сайлау (тағайындау) туралы келiсiм беру туралы өтiнiш;
2) басшы қызметкердi сайлау (тағайындау) туралы сақтандыру ұйымының
уәкiлеттi органының шешiмi;
3) басшы қызметкерлердiң немесе кандидаттардың осы Ереженiң
Қосымшасына сәйкес деректерi;
4) осы Ережеге сәйкес комиссия сұратып алуға құқылы басқа да құжаттар.
25. Уәкiлеттi мемлекеттiк органға ұсынылған құжаттар осы Ереженiң
талаптарына сәйкес келмеген жағдайда, құжаттар сақтандыру ұйымына қайта
ресiмдеуге қайтарылады.
26. Уәкiлеттi мемлекеттiк органның сақтандыруды қадағалау бөлiмшесi
сақтандыру ұйымы ұсынған құжаттар тiзбесiнiң толықтығын және ресiмделуiнiң
дұрыстығын тексередi.
27. Уәкiлеттi мемлекеттiк органның сақтандыруды қадағалау бөлiмшесi
барлық қажеттi құжаттар келiп түскен күннен бастап 15 жұмыс күнi iшiнде
қаралатын әрбiр кандидатура жөнiнде комиссияға жазбаша қорытынды ұсынады.
4-тарау. Басшы қызметке тағайындалатын басшы қызметкерлердi
сайлауға (тағайындауға) келiсiм беруден
бас тартудың негiздерi

20. Комиссия рассматривает вопрос о соответствии руководящего работника или кандидата на руководящую должность в месячный срок со дня поступления документов, а при запросе дополнительных сведений этот срок исчисляется со дня получения таких сведений.
21. Решение комиссии может быть обжаловано страховой организацией, кандидатом или руководящим работником страховой организации в месячный срок в высший орган уполномоченного государственного органа. Постановление высшего органа по данному вопросу является окончательным решением уполномоченного государственного органа.
22. Организацию работы квалификационной комиссии уполномоченного органа и оформление результатов ее деятельности, включая переписку со страховыми организациями по данным вопросам, осуществляет подразделение страхового надзора уполномоченного государственного органа.
23. Подразделение страхового надзора уполномоченного государственного органа обязано в двухнедельный срок уведомить страховую организацию о принятом уполномоченным государственным органом решении.
Глава 3. Порядок представления документов для согласования
руководящих работников (кандидатур) и подготовки
материалов для рассмотрения комиссией
24. Для согласования руководящих работников и кандидатур страховая организация представляет в уполномоченный государственный орган следующие документы:
1) ходатайство о выдаче согласия на избрание (назначение) кандидатуры на руководящую должность либо согласия об избрании (назначении) руководящего работника;
2) решение уполномоченного органа страховой организации об избрании (назначении) руководящего работника;
3) данные о руководящих работниках или кандидатах согласно Приложению к настоящим Правилам;
4) иные документы, которые в соответствии с настоящими Правилами вправе запрашивать комиссия.
25. В случаях, когда представленные в уполномоченный государственный орган документы не соответствуют требованиям настоящих Правил, документы возвращаются в страховую организацию на переоформление.
26. Подразделение страхового надзора уполномоченного государственного органа проверяет полноту и правильность оформления представленного страховой организацией пакета документов.
27. Подразделение страхового надзора уполномоченного государственного органа в течение 15 рабочих дней, с даты поступления всех необходимых документов, представляет в комиссию письменное заключение по каждой рассматриваемой кандидатуре.
Глава 4. Основания отказа в выдаче согласия на избрание
(назначение) руководящих работников, подлежащих
назначению на руководящие должности

28. Уәкiлеттi мемлекеттiк орган сақтандыру ұйымының басшы қызметкерiн
немесе басшы қызметке кандидатты сайлауға (тағайындауға) мынадай
себептермен:
1) оның өтелмеген немесе заңда белгiленген тәртiппен кешiрiлмеген
қылмысы болса;
2) сақтандыру және сақтандыру қызметi туралы заңдарды жеткiлiктi
деңгейде бiлмесе;
3) оған қатысты уәкiлеттi мемлекеттiк органның бiлiктiлiк
комиссиясының терiс шешiмi болса.
29. Сақтандыру заңын жеткiлiктi (қажет болатын ең төменгi) бiлу өлшемiне кандидаттардың мыналар жайында тест сұрақтарына дұрыс жауап беруi болып табылады:
1) сақтандыру ұйымдарын құру тәртiбi, олардың қызметi және Қазақстан Республикасында сақтандыруды қадағалауды жүзеге асыру принциптерi;
2) сақтандыру қызметiн реттеу тәсiлдерi, сақтандыру ұйымдарының қаржылық тұрақтылығын және төлем жасау қабiлеттiлiгiн қамтамасыз ету талаптары;
3) сақтандыру операцияларын жүргiзуге, сақтандыру ұйымдарындағы бухгалтерлiк есептi ұйымдастыруға (стандарттарға) және есепке қойылатын талаптар;
4) заңда белгiленген мiндеттi сақтандыру түрлерi, сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттарын жасау тәртiбi және сақтанушылардың және басқа адамдардың талаптарын (шағымдарын) қарау жағдайлары;
5) сақтандыру қызметi және сақтандыруды қадағалауды ұйымдастыру
мәселелерi бойынша уәкiлеттi мемлекеттiк органның нормативтiк құқықтық
актiлерiнiң тiзбесi мен мазмұны;
6) сақтандыру қызметiне қатысты салық және валюталық заңдардың
ережелерi;
7) кәсiпкерлiк саласындағы және инвесторлардың заңды мүдделерiн
қорғаудағы мемлекет беретiн кепiлдiктер.
5-тарау. Қорытынды ережелер
30. Кандидат немесе сақтандыру ұйымының басшы қызметкерi сақтандыру
ұйымындағы басшы қызметке сайлауға (тағайындауға) келiсiм беруден бас
тарту туралы уәкiлеттi мемлекеттiк органның шешiмiне заңда белгiленген
тәртiппен шағым беруге құқылы.
31. Осы Ережемен реттелмеген мәселелер Қазақстан Республикасының
заңдарына сәйкес шешiледi.
Төраға
Қазақстан Республикасының Ұлттық
Банкi Басқармасының 2000 жылғы 24 тамыздағы N 328 қаулысымен бекiтiлген Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарында басшы қызметке сайлануға (тағайындалуға) тиiстi қызметкерлердi келiсу және сақтандыру қызметiн реттеу және қадағалау жөнiндегi уәкiлеттi мемлекеттiк органның бiлiктiлiк комиссиясының өкiлеттiктерi туралы Ережеге қосымша
(фото)
_____________________________________________________________________
(сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының атауы)
_____________________________________________________________________
__________________________________________ қызметiне кандидаттың
АНКЕТАСЫ
Кандидаттың өмiрбаяндық деректерi

28. Уполномоченный государственный орган вправе отказать в выдаче согласия на избрание (назначение) руководящего работника или кандидата на должность руководящего работника страховой организации, если лицо:
1) имеет непогашенную или не снятую в установленном законом порядке судимость;
2) не обладает достаточными знаниями законодательства о страховании и страховой деятельности;
3) в отношении, которого имеется отрицательное решение квалификационной комиссии уполномоченного государственного органа.
29. Критериями достаточного (минимально необходимого) знания страхового законодательства являются правильные ответы кандидатов на тестовые вопросы о:
1) порядке создания, деятельности страховых организаций и принципах осуществления страхового надзора в Республике Казахстан;
2) способах регулирования страховой деятельности, условиях обеспечения финансовой устойчивости и платежеспособности страховых организаций;
3) требованиях к проведению страховых операций, организации (стандартах) бухгалтерского учета и отчетности в страховой организации;
4) обязательных видах страхования, установленных законодательством, порядке заключения договоров страхования (перестрахования) и условиях рассмотрения претензий (исков) страхователей и других лиц;
5) перечне и содержании нормативных правовых актов уполномоченного
государственного органа по вопросам страховой деятельности и организации
страхового надзора;
6) положениях налогового и валютного законодательства применительно к
страховой деятельности;
7) гарантиях государства в сфере предпринимательства и защите
законных интересов инвесторов.
Глава 5. Заключительные положения
30. Кандидат или руководящий работник страховой организации вправе
обжаловать решение уполномоченного государственного органа об отказе в
выдаче согласия на избрание (назначение) лица на руководящую должность
страховой организации в установленном действующим законодательством
порядке.
31. Вопросы, не урегулированные настоящими Правилами, разрешаются в
соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Председатель
Приложение
к Правилам согласования работников, подлежащих избранию (назначению) на руководящие должности страховых (перестраховочных) организаций, и о полномочиях квалификационной комиссии уполномоченного государственного органа по регулированию и надзору за страховой деятельностью, утвержденные постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 24 августа 2000 г. N 328
(фото)
Анкета
кандидата на должность __________________________________________________
_________________________________________________________________________
(наименование страховой (перестраховочной) организации)
Биографические данные кандидата

1. Аты-жөнi _________________________________________________________
_____________________________________________________________________
2. Туған күнi _______________________________________________________
3. Азаматтығы _______________________________________________________
4. Мекен-жайы (пошта индексi көрсетiлiп, толық жазылады): ___________
_____________________________________________________________________
5. Жеке басын куәландыратын құжаттар (нөмiрi, сериясы, берiлген күнi
және кiм берген) ____________________________________________________
6. Телефон нөмiрi (жұмысы және үйi, қаланың коды) ___________________
_____________________________________________________________________
7. Бiлiмi және жұмыс тәжiрибесi:
1) Бiлiмi туралы деректер (мамандығын жетiлдiру курсын қоса)*:
---------------------------------------------------------------------
Оқу орнының ! Бiтiрген жылы  ! Мамандығы !  Диплом.  ! Оқу орнының
атауы    !                !           !Сертификат ! тұрған жері
---------------------------------------------------------------------
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(* нотариат растаған дипломның және сертификаттың көшiрмелерi қоса
берiлсiн)
2) Ғылыми қызметi туралы қосымша мәлiметтер:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
3) Еңбек қызметi басталғаннан берi орындаған жұмысы**
(** бөлек параққа жазылсын)
4) Кандидаттың мына салаларда жеткiлiктi бiлiмi бар ма: (иә - жоқ)
- Қазақстан Республикасының сақтандыру заңы
_____________________________________________________________________
- сақтандыру қызметiнде бухгалтерлiк есеп және есеп беру iсiн жүргiзу
_____________________________________________________________________
- Қазақстан Республикасының валюталық реттеуi
_____________________________________________________________________
- Қазақстан Республикасының салық заңы
_____________________________________________________________________
- сақтандыру қызметiн компьютерлеу және автоматтандыру
_____________________________________________________________________
5) бiлiктiлiгiн анықтағанда анкета тапсырушы адам маңызды деп санайтын
кез келген өзге ақпарат:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________

1. Ф.И.О.________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
2. Дата рождения ________________________________________________________
3. Гражданство___________________________________________________________
4. Место жительства (полное, с указанием почтового индекса):_____________
_________________________________________________________________________
5. Документы, удостоверяющие личность (номер, серия, дата выдачи и кем
выдан)___________________________________________________________________
6. Номер телефона (рабочий и домашний, код города) ______________________
_________________________________________________________________________
7. Образование и опыт работы:
1) Данные об образовании (включая курсы повышения квалификации)*:
-------------------------------------------------------------------------
Наименование  !   Год    ! Специальность ! Диплом.  ! Место нахождения
учебного      !окончания !               !Сертификат! учебного заведения
заведения     !          !               !          !
-------------------------------------------------------------------------
(* приложить копии нотариально засвидетельствованных дипломов и
сертификатов)
2) Дополнительные сведения о научной деятельности:
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
3) Выполняемая работа с начала трудовой деятельности ** (** приложить на отдельном листе)
4) Имеются ли у кандидата достаточные знания в области: (да - нет)
- страхового законодательства Республики Казахстан
_________________________________________________________________________
- ведения бухгалтерского учета и отчетности в страховой деятельности
________________________________________________________________________
- валютного регулирования Республики Казахстан
________________________________________________________________________
- налогового законодательства Республики Казахстан
________________________________________________________________________
- компьютеризации и автоматизации страховой деятельности
________________________________________________________________________
5) Любая иная информация, которую анкетируемый считает важной при
определении его квалификации:
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________

8. Кандидат сақтандыру ұйымдарының қызметіне байланысты талап ету
бойынша қандай да бiр сот iсiне жауап берушi ретiнде жауапқа тартылды ма?
(иә; жоқ), егер жауапқа тартылған болса, мына төмендегi кестеде
егжей-тегжейлi ақпарат берiңiз:
_____________________________________________________________________
---------------------------------------------------------------------
Талапкер және   !  Соттың   ! Сот ісі  ! Соттың шешімі ! Талап сомасы
талаптың      !  атауы    ! қаралған !               !
мазмұны       !           !   күн    !               !
---------------------------------------------------------------------
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
9. Кандидаттың Қазақстан Республикасының заңдарында белгiленген
тәртiппен өтелмеген немесе есептен алынбаған қылмысы бар ма?
_____________________                       _____________________
(қолы)                                  (қол қойылған күн)
Оқығандар:
Багарова Ж.А.
Икебаева А.Ж.

8. Вовлекался ли кандидат в какое-либо судебное разбирательство в
качестве ответчика по искам, связанным с деятельностью страховых
(перестраховочных) организаций? (да; нет), если да, дайте подробную
информацию в следующей таблице:
_________________________________________________________________________
-------------------------------------------------------------------------
Истец и    ! Наименование !Дата        ! Решение суда  ! Сумма иска
содержание !     суда     !разбиратель-!               !
иска       !              !ства        !               !
-------------------------------------------------------------------------
-------------------------------------------------------------------------
-------------------------------------------------------------------------
9. Имеет ли кандидат не погашенную или не снятую в установленном
законодательством Республики Казахстан порядке судимость? _______________
_________________________________________________________________________
__________________             __________________
(подпись)                    (дата подписи)
(Специалисты: Склярова И.В.,
Умбетова А.М.)