"Зейнетақы активтерiн басқару жөнiндегi компаниялардың мәселелерi бойынша нормативтiк құқықтық актiлер туралы" Қазақстан Республикасы Бағалы қағаздар жөнiндегі ұлттық комиссиясының 1998 жылғы 13 тамыздағы N 11 ~V980641 қаулысына өзгертулер мен толықтырулар енгiзу туралы
Қаулы Қазақстан Республикасы Бағалы қағаздар жөніндегі Ұлттық комиссиясы 2000 жылғы 30 қыркүйек N 81. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2000 жылғы 13 қазан N 1264 тіркелді. Күші жойылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2003 жылғы 29 шілдедегі N 264 қаулысымен (V032484).
"Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы" Қазақстан Республикасының 1997 жылғы 20 маусымдағы заңының  6-бабы 2-тармағының 4) және 9) тармақшаларын орындау мақсатында, өздерiнiң зейнетақы активтерiн инвестициялық басқару жөнiндегi қызметiн өздерi дербес түрде жүзеге асыру кезiнде зейнетақы активтерiн басқару жөнiндегі компаниялардың және "Мемлекеттiк жинақтаушы зейнетақы қоры" ЖАҚ-ның қызметтерiне қойылатын бiрыңғай талаптарды белгiлеу, зейнетақы активтерiн мемлекеттiк емес бағалы қағаздарға орналастыру кезiнде зейнетақы активтерiн басқару жөнiндегi компаниялардың инвестициялық мүмкiндiктерiн кеңейту және зейнетақы активтерiн Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкiндегi және екiншi деңгейдегі банктердегi депозиттерге (екiншi деңгейдегi банктердiң банктiк сертификаттарына) орналастыру кезiнде тәуекелдердi төмендету мақсатында Қазақстан Республикасының Бағалы қағаздар жөнiндегi ұлттық комиссиясы (бұдан әрi - "Ұлттық комиссия" деп аталады) қаулы етеді:
1. "Зейнетақы активтерiн басқару жөнiндегi компаниялардың мәселелерi бойынша нормативтiк құқықтық актiлер туралы" Ұлттық комиссиясының 1998 жылғы 13 тамыздағы N 11 қаулысына  мынадай өзгертулер мен толықтырулар енгiзiлсiн:
1) жоғарыда аталған қаулымен бекiтiлген және Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлігінде 1998 жылғы 12 қарашада 641 нөмiрмен тiркелген Мемлекеттiк зейнетақы жинақтау қорының инвестициялық қызметтi жүзеге асыру қағидаларында (Қазақстан Республикасының бағалы қағаздар рыногы жөнiндегi нормативтiк актiлер жинағы, 1998 жыл, ІІ том, 244-бет; "Рынок и право". "Рынок ценных бумаг Казахстана" журналына қосымша, 1999 ж., N 7(8) 9, 11, 13-беттер):
1-тармақ "айқындаған ұйым не" деген сөздерден кейiн "Қордың зейнетақы активтерiн инвестициялық басқару жөнiндегi қызметтi жүзеге асыруға лицензия алу және Ұлттық комиссияның 1998 жылғы 13 тамыздағы N 11 қаулысымен  бекiтiлген және Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде 1998 жылғы 12 қарашада 643 нөмiрмен тiркелген Зейнетақы активтерiн басқару жөнiндегi компаниялардың басшы қызметкерлерi лауазымына кандидатураларды келiсу қағидаларымен бекiтiлгенге ұқсас тәртiпте Қордың басшы қызметкерлерiн Ұлттық комиссиямен келiсу шартымен" деген сөздермен толықтырылсын;
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

О внесении изменений и дополнений в постановление Национальной комиссии Республики Казахстан по ценным бумагам "О нормативных правовых актах по вопросам компаний по управлению пенсионными активами" от 13 августа 1998 года N 11
Постановление Национальной комиссии Республики Казахстан по ценным бумагам от 30 сентября 2000 года N 81. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 13 октября 2000 года за N 1264. Утратило силу - постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 29 июля 2003 года N 264 (V032484)
В целях установления единых требований к деятельности компаний по управлению пенсионными активами и ЗАО "Государственный накопительный пенсионный фонд" при самостоятельном осуществлении им деятельности по инвестиционному управлению своими пенсионными активами, расширения инвестиционных возможностей компаний по управлению пенсионными активами при размещении пенсионных активов в негосударственные ценные бумаги и снижения рисков при размещении пенсионных активов на депозиты в Национальном Банке Республики Казахстан и в банках второго уровня (в депозитные сертификаты банков второго уровня), на основании подпунктов 4) и 9) пункта 2 статьи 6 Закона Республики Казахстан Z970136_  "О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан" от 20 июня 1997 года, Национальная комиссия Республики Казахстан по ценным бумагам (далее именуемая "Национальная комиссия") постановляет:
1. Внести следующие изменения и дополнения в постановление Национальной комиссии "О нормативных правовых актах по вопросам компаний по управлению пенсионными активами" от 13 августа 1998 года N 11 V980643_  :
1) в Правилах осуществления инвестиционной деятельности Государственным накопительным пенсионным фондом, утвержденных вышеуказанным постановлением и зарегистрированных Министерством юстиции Республики Казахстан 12 ноября 1998 года за N 641 V980641_  (Сборник нормативных актов по рынку ценных бумаг Республики Казахстан, т. II, 1998 г., с. 244; "Рынок и право". Приложение к ж. "Рынок ценных бумаг Казахстана", 1999 г., N 7(8), с. 9, 11, 13):
пункт 1 после слов "согласия Национальной комиссии" дополнить словами "при условии получения Фондом лицензии на осуществление деятельности по инвестиционному управлению пенсионными активами и согласования руководящих работников Фонда с Национальной комиссией в порядке, аналогичном установленному Правилами согласования кандидатур на должности руководящих работников компаний по управлению пенсионными активами, утвержденными постановлением Национальной комиссии от 13 августа 1998 года N 11 V980643_  ";
пункт 6 изложить в следующей редакции:

"6. Қордың зейнетақы және өз активтерi орналастырылатын екiншi деңгейдегi банктегi депозит (екiншi деңгейдегi банктiң депозиттiк сертификатты) бойынша алынған сыйақының (мүдденiң) жылдық ставкасы депозит мерзiмiне (депозиттiк сертификатқа инвестициялау мерзiмiне) ұқсас инвестициялау кезеңiндегi ұлттық немесе шетелдiк валютаға (депозиттiң (депозиттiк сертификаттың) ставкасының валютасына қатысты) номинацияланған Қазақстан Республикасының мемлекеттiк бағалы қағаздары бойынша жуықтатылған кiрiстiлiк ставкасынан төмен болмауы тиiс. Аталған жуықтату кiрiстiлiгiн Ұлттық комиссия:
1) Қазақстан Республикасының ұлттық валютада номинацияланған мемлекеттiк бағалы қағаздарына қатысты - зейнетақы және өз активтерiн депозитке (депозиттiк сертификатқа) орналастыру алдындағы күннен бiр апта бұрын кезеңде;
2) Қазақстан Республикасының шетелдiк валютада номинацияланған мемлекеттiк бағалы қағаздарына қатысты зейнетақы және өз активтерiн депозитке (депозиттiк сертификатқа) орналастыру алдындағы күннен бiр ай бұрын кезеңде Қазақстан Республикасының мемлекеттiк бағалы қағаздарымен "Қазақстан қор биржасы" ЖАҚ-да өткiзiлген сауда-саттықтың нәтижесi бойынша қалыптасқан бағалардың негізiнде логарифмдiк жуықтату әдiсiмен айқындайды.
мынадай мазмұндағы 6-1 тармақпен толықтырылсын:
"6-1. Қазақстан Республикасының ұлттық және шетелдiк валютадағы мемлекеттiк бағалы қағаздары бойынша осы Қағидалардың 6-тармағында көрсетiлген жуықтатылған кiрiстiлiктi Ұлттық комиссия апта сайын аптаның бiрiншi жұмыс күнi алматы уақытымен 18.00. және 21.00 аралығында "кiрiстiлiктiң қисық сызығы" түрiнде Интернет желiсiнде "Активтердi бағалау" бөлiмiндегi ("Кiрiстiк қисығы" бөлiмшесi) www.nsс.кz мекен-жайы бойынша жариялайды және жаңартады.";
мынадай мазмұндағы 6-2 тармақпен толықтырылсын:
"6-2. Қордың зейнетақы және өз активтерiн екiншi деңгейдегi банктегi депозитке (екiншi деңгейдегi банктiң депозиттiк сертификатқа) орналастыру мерзiмi бiр жылдан аспауы керек. Осы мерзiм аяқталғанға дейiн депозиттiң сомасы және ол бойынша сыйақының (мүдденiң) сомасы Қордың инвестициялық шотына есепке алыну керек, ал депозиттiк сертификатты Қор (Қордың басқарушысы) өтеуге ұсынуы (осы екiншi деңгейдегi банктiң депозиттiк сертификаттарын шығарудың, айналысының және өтеудiң шарттарына сәйкес)" немесе есептелген сомаларды Қордың инвестициялық шотына есепке алумен сатуы тиiс.";
2) жоғарыда аталған қаулымен бекiтiлген және Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде 1998 жылғы 12 қарашада 642  нөмiрмен тiркелген Зейнетақы активтерiн басқару жөнiндегi компаниялардың инвестициялық қызметтi жүзеге асыру қағидаларында  (Қазақстан Республикасының бағалы қағаздар рыногы жөнiндегi нормативтiк актiлер жинағы, 1998 жыл, II том, 241-бет; "Рынок и право". "Рынок ценных бумаг Казахстана" журналына қосымша, 1999 ж., N 2(3), 17-бет; 7(8), 9, 10, 12-беттер; 8(10), 16-бет; 2000 ж., 1(2), 9-бет):
2-тармақта:
1) тармақшадағы "50%" рәмiздерi "40%" рәмiздерiмен ауыстырылсын;
3-1) тармақшадағы "5%-тен көп емес" сөздерi "10%-дан көп емес" сөздерiмен ауыстырылсын;
4) тармақшада:
"бағалы қағаздары" деген сөздер алып тасталсын;

"6. Годовая ставка получаемого вознаграждения (интереса) по депозиту в банке второго уровня (депозитному сертификату банка второго уровня), в который размещаются пенсионные и собственные активы Фонда, должна быть не меньше ставки аппроксимированной доходности по государственным ценным бумагам Республики Казахстан, номинированным в национальной или иностранной валюте (в зависимости от валюты, к которой привязана ставка депозита (депозитного сертификата), за период инвестирования, аналогичный сроку депозита (сроку инвестирования в депозитный сертификат). Указанная аппроксимированная доходность определяется Национальной комиссией методом логарифмической аппроксимации на основе цен, сложившихся по результатам проведенных ЗАО "Казахстанская фондовая биржа" торгов с государственными ценными бумагами Республики Казахстан:
1) в отношении государственных ценных бумаг Республики Казахстан, номинированных в национальной валюте, - за недельный период, предшествующий дате размещения пенсионных или собственных активов на депозит (в депозитный сертификат);
2) в отношении государственных ценных бумаг Республики Казахстан, номинированных в иностранной валюте, - за месячный период, предшествующий дате размещения пенсионных или собственных активов на депозит (в депозитный сертификат).";
дополнить пунктом 6-1 следующего содержания:
"6-1. Указанная в пункте 6 настоящих Правил аппроксимированная доходность по государственным ценным бумагам Республики Казахстан, номинированным в национальной и иностранной валютах, публикуется и обновляется Национальной комиссией еженедельно в первый рабочий день недели в промежутке между 18.00 и 21.00 часами алматинского времени в виде "кривых линий доходности" в сети Интернет по адресу www.nsс.кz в разделе "Оценка активов" (подраздел "Кривая доходности").";
дополнить пунктом 6-2 следующего содержания:
"6-2. Срок размещения пенсионных и собственных активов Фонда на депозит в банке второго уровня (в депозитный сертификат банка второго уровня) не может превышать одного года. До истечения этого срока сумма депозита и сумма вознаграждения (интереса) по нему должны быть зачислены на инвестиционный счет Фонда, а депозитный сертификат должен быть предъявлен Фондом (Управляющим Фондом) к погашению (согласно условиям выпуска, обращения и погашения депозитных сертификатов данного банка второго уровня) или продан с зачислением причитающихся сумм на инвестиционный счет Фонда.";
2) в Правилах осуществления инвестиционной деятельности компаниями по управлению пенсионными активами, утвержденных вышеуказанным постановлением и зарегистрированных Министерством юстиции Республики Казахстан 12 ноября 1998 года за N 642 V980642_  (Сборник нормативных актов по рынку ценных бумаг в Республике Казахстан, т. II, 1998 г., с. 241; "Рынок и право". Приложение к ж. "Рынок ценных бумаг Казахстана", 1999 г., N 2(3), с. 17; N 7(8), с. 9, 10, 12; N 8(10), с. 16; 2000 г., N 1(2), с. 9):
в пункте 2:
в подпункте 1) символы "50%" заменить символами "40%";
в подпункте 3-1) слова "не более 5%" заменить словами "не более 10%";
в подпункте 4):
слова "чьи ценные бумаги включены" заменить словами "включенные";

"30%" рәмiздерi "40%" рәмiздерiмен ауыстырылсын;
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Компанияның өз активтерi және оның инвестициялық басқаруындағы Қорлардың зейнетақы активтерi орналастырылатын Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкiндегi немесе екiншi деңгейдегі банктегi депозит (екiншi деңгейдегі банктiң депозиттiк сертификатты) бойынша алынған сыйақының (мүдденiң) жылдық ставкасы депозит мерзiмiне (депозиттiк сертификатқа инвестициялау мерзiмiне) ұқсас инвестициялау кезеңiндегі ұлттық немесе шетелдiк валютаға (депозиттiң (депозиттiк сертификаттың) ставкасының валютасына қатысты) номинацияланған Қазақстан Республикасының мемлекеттiк бағалы қағаздары бойынша жуықтатылған кiрiстiлiк ставкасынан төмен болмауы тиiс. Аталған жуықтату кiрiстiлігін Ұлттық комиссия:
1) Қазақстан Республикасының ұлттық валютада номинацияланған мемлекеттiк бағалы қағаздарына қатысты - зейнетақы және өз активтерiн депозитке (депозиттiк сертификатқа) орналастыру алдындағы күннен бiр апта бұрын кезеңде;
2) Қазақстан Республикасының шетелдiк валютада номинацияланған мемлекеттiк бағалы қағаздарына қатысты зейнетақы және өз активтерiн депозитке (депозиттiк сертификатқа) орналастыру алдындағы күннен бiр ай бұрын кезеңде Қазақстан Республикасының мемлекеттiк бағалы қағаздарымен "Қазақстан қор биржасы" ЖАҚ-да өткiзiлген сауда-саттықтың нәтижесi бойынша қалыптасқан бағалардың негiзiнде логарифмдiк жуықтату әдiсiмен айқындайды.
мынадай мазмұндағы 6-1 тармақпен толықтырылсын:
"6-1. Қазақстан Республикасының ұлттық және шетелдiк валютадағы мемлекеттiк бағалы қағаздары бойынша осы Қағидалардың 6-тармағында көрсетiлген кiрiстiлiк жуықтатуды Ұлттық комиссия апта сайын аптаның бiрiншi жұмыс күнi алматы уақытымен 18.00. және 21.00 аралығында "кiрiстiлiктiң қисық сызығы" түрiнде Интернет желiсiнде "Активтердi бағалау" бөлiмiндегi ("Кiрiстiлiк қисығы" бөлiмшесi) www.nsс.кz мекен-жайы бойынша жариялайды және жаңартады.";
мынадай мазмұндағы 6-2 тармақпен толықтырылсын:
"6-2. Компанияның өз активтерiн және оның инвестициялық басқаруындағы Қорлардың зейнетақы активтерiн Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкiндегi немесе екiншi деңгейдегi банктегi депозитке (екiншi деңгейдегi банктiң депозиттiк сертификатқа) орналастыру мерзiмi үш айдан аспауы керек. Осы мерзiм аяқталғанға дейiн депозиттiң сомасы және ол бойынша сыйақының (мүдденiң) сомасы Қордың инвестициялық шотына есепке алыну керек, ал депозиттiк сертификатты Компания өтеуге ұсынуы (осы екiншi деңгейдегі банктiң депозиттiк сертификаттарын шығарудың, айналысының және өтеудiң шарттарына сәйкес) немесе есептелген сомаларды Қордың инвестициялық шотына есепке алумен сатуы тиiс.";

символы "30%" заменить символами "40%";
пункт 6 изложить в следующей редакции:
"6. Годовая ставка получаемого вознаграждения (интереса) по депозиту в Национальном Банке Республики Казахстан или банке второго уровня (по депозитному сертификату банка второго уровня), в который размещаются собственные активы Компании и находящиеся у нее в инвестиционном управлении пенсионные активы Фондов, должна быть не меньше ставки аппроксимированной доходности по государственным ценным бумагам Республики Казахстан, номинированным в национальной или иностранной валюте (в зависимости от валюты, к которой привязана ставка депозита (депозитного сертификата), за период инвестирования, аналогичный сроку депозита (сроку инвестирования в депозитный сертификат). Указанная аппроксимированная доходность определяется Национальной комиссией методом логарифмической аппроксимации на основе цен, сложившихся по результатам проведенных ЗАО "Казахстанская фондовая биржа" торгов с государственными ценными бумагами Республики Казахстан:
1) в отношении государственных ценных бумаг Республики Казахстан, номинированных в национальной валюте, - за недельный период, предшествующий дате размещения пенсионных или собственных активов на депозит (в депозитный сертификат);
2) в отношении государственных ценных бумаг Республики Казахстан, номинированных в иностранной валюте, - за месячный период, предшествующий дате размещения пенсионных или собственных активов на депозит (в депозитный сертификат).";
дополнить пунктом 6-1 следующего содержания:
"6-1. Указанная в пункте 6 настоящих Правил аппроксимированная доходность по государственным ценным бумагам Республики Казахстан, номинированным в национальной и иностранной валютах, публикуется и обновляется Национальной комиссией еженедельно в первый рабочий день недели в промежутке между 18.00 и 21.00 часами алматинского времени в виде "кривых линий доходности" в сети Интернет по адресу www.nsс.кz в разделе "Оценка активов" (подраздел "Кривая доходности").";
дополнить пунктом 6-2 следующего содержания:
"6-2. Срок размещения собственных активов Компании и находящихся у нее в инвестиционном управлении пенсионных активов Фондов на депозит в Национальном Банке Республики Казахстан или банке второго уровня (в депозитный сертификат банка второго уровня) не может превышать трех месяцев. До истечения этого срока сумма депозита и сумма вознаграждения (интереса) по нему должны быть зачислены на инвестиционный счет Фонда, а депозитный сертификат должен быть предъявлен Компанией к погашению (согласно условиям выпуска, обращения и погашения депозитных сертификатов данного банка второго уровня) или продан с зачислением причитающихся сумм на инвестиционный счет Фонда.".

2. Осы Қаулының Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде тiркеуден өткен күнiнен бастап күшiне енетiндiгі белгiленсiн.
3. "Мемлекеттiк жинақтаушы зейнетақы қоры" ЖАҚ-ның қызметкерлерi осы Қаулы күшiне енгiзiлген күннен бастап алпыс күн iшiнде Ұлттық комиссиямен келiсуден өтуге мiндеттелсiн.
4. Ұлттық комиссия орталық аппаратының Төраға қызметi - Талдау және стратегия басқармасы осы Қаулыны (ол күшiне енгiзiлгеннен кейiн) "Активтердi Басқарушылар қауымдастығы" қауымдастық нысанындағы заңды тұлғалар бiрлестiгiнiң (оған осы Қаулыны өз мүшелерiнiң назарына жеткiзу жөнiндегi мiндеттi жүктей отырып) назарына жеткiзсiн.
5. Ұлттық комиссия орталық аппараты Лицензиялау және қадағалау басқармасының Зейнетақыны реформалау бөлiмi:
1) осы Қаулыны (ол күшiне енгiзiлгеннен кейiн) Қазақстан
Республикасының Қаржы министрлiгiнiң, "Мемлекеттiк жинақтаушы зейнетақы қоры" ЖАҚ-ның, және Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтiк қорғау министрлiгінiң Жинақтаушы зейнетақы қорларының қызметiн реттеу жөнiндегi комитетiнiң назарына жеткiзсiн;
2) осы Қаулының орындалысына бақылау жасасын.
Ұлттық комиссияның Төрағасы
Ұлттық комиссияның мүшелері

2. Установить, что настоящее Постановление вводится в действие с даты его регистрации Министерством юстиции Республики Казахстан.
3. Обязать руководящих работников ЗАО "Государственный накопительный пенсионный фонд" пройти согласование с Национальной комиссией в течение шестидесяти рабочих дней со дня введения настоящего Постановления в действие.
4. Управлению анализа и стратегии - Службе Председателя центрального аппарата Национальной комиссии довести настоящее Постановление (после введения его в действие) до сведения Объединения юридических лиц в форме ассоциации "Ассоциация Управляющих активами" (с возложением на него обязанности довести настоящее Постановление до сведения своих членов).
5. Отделу пенсионной реформы Управления лицензирования и надзора центрального аппарата Национальной комиссии:
1) довести настоящее Постановление (после введения его в действие) до сведения Министерства финансов Республики Казахстан, ЗАО "Государственный накопительный пенсионный фонд", Комитета по регулированию деятельности накопительных пенсионных фондов Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан;
2) установить контроль за исполнением настоящего Постановления.
Председатель Национальной комиссии
Члены Национальной комиссии