Қазақстан Республикасының аумағында заңсыз пайдаланылатын радиоэлектрондық құралдарды айқындау және тыйым салу жөнiндегi бiрлескен iс-шараларды ұйымдастыру ережелерiн бекiту туралы
Қазақстан Республикасының Көлік және коммуникациялар министрінің 18.09.2000 ж. N 388-І, Ішкі істер министрінің 27.09.2000 ж. N 520, Ұлттық қауіпсіздік комитеті төрағасының 18.10.2000ж. N 127 Бірлескен бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2000 жылғы 22 қарашада N 1294 тіркелді. Күші жойылды - ҚР Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының 2004 жылғы 30 қарашадағы N 216, Қазақстан Республикасының Iшкi істер министрінің 2004 жылғы 30 желтоқсандағы N 726, Қазақстан Республикасының Ақпараттандыру және байланыс агенттігінің 2004 жылғы 18 қарашадағы N 257-б бірлескен бұйрығымен.
------------Бұйрықтан үзінді----------------
"Байланыс туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8 бабы 1-шi тармағы 13) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫЗ:
2. "Қазақстан Республикасының аумағында заңсыз пайдалынылатын радиоэлектронды құралдарды табу және жұмысын тоқтату жөнiндегi бiрлескен шараларды ұйымдастыру ережелерiн бекiту туралы" Қазақстан Республикасының Көлiк және коммуникация министрiнiң 2000 жылғы 18 қыркүйектегi N 388-I, Қазақстан Республикасының Iшкi iстер министрiнiң 2000 жылғы 27 қыркүйектегi N 520, Қазақстан Республикасының Ұлттық қауiпсiздiк комитетi төрағасының 2000 жылғы 18 қазандағы N 127 Нормативтi-құқықтық актiлердi мемлекеттiк тiркеу тiзiмiнде 2000 жылғы 22 қарашадағы N 1294 тiркелген бiрлескен бұйрығының күшi жойылды деп танылсын...
Қазақстан Республикасының
Ұлттық қауіпсіздік
комитеті Төрағасы
Қазақстан Республикасының
Iшкi істер министрі
Қазақстан Республикасының
Ақпараттандыру және
байланыс жөніндегі агенттігі
Төрағасының м.а
----------------------------
"Мемлекеттiк қажеттiлiк үшiн радиожиiлiк спектрiн пайдалану тәртiбi туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнің 1998 жылғы 9 шiлдедегi N 652 P980652_ қаулысын iске асыру және Қазақстан Республикасының аумағында уәкiлеттi органдардың заңсыз пайдаланылатын радиоэлектрондық құралдарды айқындау және тыйым салу жөнiндегi өзара iс-қимыл жасауы мақсатында БҰЙЫРАМЫЗ:
1. Қоса берiп отырған Қазақстан Республикасының аумағында заңсыз пайдаланылатын радиоэлектрондық құралдарды айқындау және тыйым салу жөнiндегi бiрлескен iс-шараларды ұйымдастыру ережелерi бекiтiлсiн.
2. Қазақстан Республикасы Көлiк және коммуникациялар министрлiгi Көлiктiк бақылау комитетiнiң облыстар және Астана, Алматы қалалары бойынша аумақтық органдары, Астана, Алматы қалалары, облыстар және көлiктегi iшкi iстер басқармалары, Бас басқармалары, Ұлттық қауiпсiздiк комитетiнің облыстардағы департаменттерi тиiстi қызметтердің осы Ережелермен таныстырылуын ұйымдастырсын және Қазақстан Республикасының аумағында радиоэлектрондық құралдардың заңсыз жұмысын айқындау және тыю бойынша өзара iс-қимыл жасауын қамтамасыз етсiн.

Об утверждении Правил организации совместных мероприятий по выявлению и пресечению незаконно эксплуатируемых радиоэлектронных средств на территории Республики Казахстан
Совместный приказ Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 18 сентября 2000 года N 388-I, Министра внутренних дел Республики Казахстан от 27 сентября 2000 года N 520 и Председателя Комитета национальной безопасности Республики Казахстан от 18 октября 2000 года N 127. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 22 ноября 2000 года N 1294. Утратил силу - совместным приказом председателя КНБ РК от 30.11.2004г. N 216, Министра внутренних дел РК от 30.12.2004г. N 726 и И.о.Председателя Агентства РК по информатизации и связи от 18.11.2004г. N 257п
Извлечение из совместного приказа
председателя КНБ РК от 30.11.2004г. N 216,
Министра внутренних дел РК от 30.12.2004г. N 726
и И.о.Председателя Агентства РК по информатизации
и связи от 18.11.2004г. N 257п
"В соответствии с подпунктом 13) пункта 1 статьи 8 Закона Республики Казахстан "О связи" ПРИКАЗЫВАЕМ:
...
2. Признать утратившим силу совместный приказ Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 18 сентября 2000 года N 388-I, Министра внутренних дел Республики Казахстан от 27 сентября 2000 года N 520 и Председателя Комитета национальной безопасности Республики Казахстан от 18 октября 2000 года N 127 "Об  утверждении Правил организации совместных мероприятий по выявлению и пресечению незаконно эксплуатируемых радиоэлектронных средств на территории Республики Казахстан"...
Председатель Комитета
национальной безопасности
Республики Казахстан
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
И.о.Председателя Агентства
Республики Казахстан
по информатизации и связи".
--------------------------------------------------------------------
В целях реализации постановления  Правительства Республики Казахстан от 9 июля 1998 года N 652 "О порядке использования радиочастотного спектра для государственных нужд" и взаимодействия между уполномоченными органами по выявлению и пресечению незаконно эксплуатируемых радиоэлектронных средств на территории Республики Казахстан приказываем:
1. Утвердить прилагаемые Правила организации совместных мероприятий по выявлению и пресечению незаконно эксплуатируемых радиоэлектронных средств на территории Республики Казахстан.
2. Территориальным органам Комитета транспортного контроля Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан по областям, городам Астане и Алматы, управлениям, Главным управлениям внутренних дел городов Астаны, Алматы, областей и на транспорте, департаментам Комитета национальной безопасности по областям организовать изучение настоящих Правил соответствующими службами на местах и обеспечить взаимодействие по выявлению и пресечению незаконной работы радиоэлектронных средств на территории Республики Казахстан.

3. Қазақстан Республикасы Көлiк және коммуникациялар министрлiгiнiң Көлiктiк бақылау комитетi (Қалқабаев Е.Ш.) осы бұйрықты заңнамада белгiленген тәртіппен Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiне мемлекеттiк тiркеуге ұсынсын.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Көлiк және коммуникациялар министрлiгінің Көлiктiк бақылау комитетiне, Қазақстан Республикасы Iшкi iстер министрлiгiнiң Әкiмшiлiк полиция департаментiне және Қазақстан Республикасының Ұлттық қауiпсiздiк комитетiне жүктелсiн.
5. Осы бүйрық Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде тiркелген күнiнен бастап күшiне енедi.
Қазақстан             Қазақстан               Қазақстан
Республикасының Көлік  Республикасының Ішкі       Республикасы
және коммуникациялар     істер министрі-       Ұлттық қауіпсіздік
министрі            Ішкі әскерлер       комитетінің төрағасы
қолбасшысы
Қазақстан Республикасының аумағында заңсыз пайдаланылатын
радиоэлектрондық құралдарды айқындау және тыйым салу
жөнiндегi бiрлескен іс-шараларды ұйымдастыру
ЕРЕЖЕЛЕРI
Ескерту. Мәтінінде сөздер алмастырылды - ҚР Көлік және
коммуникациялар министрлігінің 2001.02.13. N 45 V011479_ бұйрығымен .
1. Жалпы ережелер
1. Қазақстан Республикасының аумағында заңсыз пайдаланылатын радиоэлектрондық құралдарды айқындау және тыйым салу жөнiнде бiрлескен iс-шараларды ұйымдастыру ережелерi (бұдан әрi - Ережелер) "Мемлекеттiк қажеттiлiк үшiн радиожиiлiк спектрiн, пайдалану тәртiбi туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнің 1998 жылғы 9 шiлдедегi N 652 P980652_ қаулысын орындау үшін және "Қазақстан Республикасының аумағында радиоэлектрондық құралдарды және жоғары жиiлiктi құрылғыларды алу, жобалау, жасау (орнату), пайдалану және шет елдерден әкелу тәртiбi туралы ереженi бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетінің 1992 жылғы 9 қазандағы N 851 P920851_ қаулысына сәйкес әзiрленген.
2. Ережелер Қазақстан Республикасының Көлiк және коммуникациялар министрлiгi, Қазақстан Республикасының Iшкi iстер министрлiгi, Қазақстан Республикасының Ұлттық қауiпсiздiк комитетi бөлiмшелерiнiң (бұдан әрi - уәкiлеттi органдар) Қазақстан Республикасының аумағында заңсыз пайдаланылатын радиоэлектрондық құралдарды (бұдан әрi - РЭҚ) айқындау және жұмысын тоқтату жөнiнде өзара iс-қимыл жасау тәртібiн белгiлейдi.

3. Комитету транспортного контроля Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан (Калкабаев Е.Ш.) в установленном законодательством порядке представить настоящий приказ в Министерство юстиции Республики Казахстан для государственной регистрации.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на Комитет транспортного контроля Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан, Департамент административной полиции Министерства внутренних дел Республики Казахстан и Комитет национальной безопасности Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вступает в силу со дня регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
Министр                   Министр             Председатель
транспорта и            внутренних дел      Комитета национальной
коммуникаций          Республики Казахстан       безопасности
Республики                                  Республики Казахстан
Казахстан
Правила
организации совместных мероприятий по
выявлению и пресечению незаконно эксплуатируемых
радиоэлектронных средств на территории
Республики Казахстан <*>
Сноска. По тексту Правил слова "транспортного контроля" заменены словами "по связи и информатизации", слова "контроля на связи" заменены словами "государственного надзора в области связи" - совместным приказом Минтранспорта и коммуникаций РК N 45-I от 13 февраля 2001 года, МВД РК N 205 от 12 марта 2001 года и Председателя КНБ РК N 28 от 21 февраля 2001 года   V011479_  .
1. Общие положения
1. Правила организации совместных мероприятий по выявлению и пресечению незаконно эксплуатируемых радиоэлектронных средств на территории Республики Казахстан (далее - Правила) разработаны во исполнение постановления  Правительства Республики Казахстан от 9 июля 1998 года N 652 "О порядке использования радиочастотного спектра для государственных нужд" и в соответствии с постановлением  Кабинета Министров Республики Казахстан от 9 октября 1992 года N 851 "Об утверждении положения о порядке приобретения, проектирования, строительства (установки), эксплуатации на территории Республики Казахстан и ввоза из-за границы радиоэлектронных средств и высокочастотных устройств".
2. Правила определяют порядок взаимодействия подразделений Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан, Министерства внутренних дел Республики Казахстан и Комитета национальной безопасности Республики Казахстан (далее - уполномоченные органы) при работе по выявлению и пресечению работы незаконно эксплуатируемых радиоэлектронных средств (далее - РЭС) на территории Республики Казахстан.

3. Осы Ережелерде келесi терминдер қолданылады:
1) радиобақылау - радиосәулеленуге техникалық бақылау жасау құрылғыларды инспекциялау, радиокедергiлер көзiнің қызметiн, радиожиіліктердi пайдалану тәртiбiн, қызметтегi РЭҚ сәулелену параметрлерiне арналған стандарттар мен нормаларды бұзуды айқындау және тоқтату радиоэлектронды құралдар мен жоғары жиiлiктi жолымен, рұқсат етілген кедергiлер деңгейi бар радиоэлектронды құралдардың пайдалануын қамтамасыз ететiн шаралар жүйесi;
2) радиохабар - радиожиілік сигналын қалыптастыру және тарату;
3) лауазымды тұлға - Қазақстан Республикасы Көлiк және коммуникациялар министрлiгi Қазақстан Республикасы байланыс және ақпараттандыру жөнiндегi комитетi байланыс саласындағы мемлекеттiк қадағалау басқармасының немесе аумақтық бақылау басқармасы қызметкерi; <*>
4) радиоэлектронды құралдар - бiр немесе бiрнеше, радиотаратушы құрылғылардан немесе радиотаратушы және қабылдағыш құрылғылар мен қосалқы жабдықтардың қиыстырушыларынан тұратын (егер мұндай бар болса), радиотолқындарды беру немесе беру мен қабылдауға арналған техникалық құралдар;
5) заңсыз пайдаланылатын радиоэлектрондық құралдар - Қазақстан Республикасы Көлiк және коммуникациялар министрлiгiнің байланыс және ақпараттандыру жөнiндегi комитетi беретiн тиiстi рұқсат қағазынсыз пайдаланылатын РЭҚ; <*>
6) радиобасу - РЭҚ қалыпты жұмыс iстеуiне заңсыз пайдаланылатын радиостанциялардың жұмысына тыйым салу мақсатымен оларды табу (айқындау) тiптi қиын болған немесе мүмкiн емес жағдайда, кедергi жасайтын бөгеттер жасау жөнiндегi iс-шаралар.
Ескерту. 3-тармақ өзгерді - ҚР Көлік және коммуникациялар
министрлігінің 2001.02.13. N 45 V011479_ бұйрығымен.
4. Уәкiлеттi органдар бөлiмшелерiнің өзара iс-қимылы заңдарды сақтау қағидалары негiзiнде құрылады және iс-шаралар өткiзу барысында алынған мәлiметтердiң жасырын болуын қамтамасыз етуi керек.
2. Қызметтi үйлестiру
5. Уәкiлеттi органдардың қызметi Қазақстан Республикасының аумағында РЭҚ-дың заңсыз жұмысын айқындау және тыйым салу жөнiндегi әрекеттердi келiстiру мақсатында, Қазақстан Республикасы Көлiк және коммуникациялар министрлiгiнiң байланыс және ақпараттандыру жөнiндегi комитетiмен (бұдан әрi - Комитет) және оның аумақтық басқармаларымен (бұдан әрi - Басқармалар) үйлестiрiледi. <*>
6. Комитет заңсыз пайдаланылатын РЭҚ туралы ақпараттарды жинау және талдауды қамтамасыз етедi, олардың Қазақстан Республикасы аумағындағы әрекетiн айқындау және тыйым салу, жөнiнде шаралар қабылдайды, алынған ақпаратты тиiстілігiне қарай өкiлеттi органдарға таратады және олардың бұдан әрi өзара iс-қимылын қамтамасыз етедi.

3. В настоящих Правилах используются следующие термины:
1) радиоконтроль - система мер, обеспечивающая эксплуатацию радиоэлектронных средств с допустимым уровнем помех, путем выполнения технического контроля за радиоизлучениями, инспекцию радиоэлектронных средств и высокочастотных устройств, выявление и пресечение действия источников радиопомех, нарушений порядка пользования радиочастотами, действующих стандартов и норм на параметры излучения РЭС;
2) радиопередача - формирование и излучение радиочастотного сигнала;
3) должностное лицо - сотрудник территориального Управления по связи и информатизации или Управления государственного надзора в области связи Комитета по связи и информатизации Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан;
4) радиоэлектронное средство - техническое средство, состоящее из одного или нескольких радиопередающих устройств, или комбинации радиопередающих и приемных устройств и вспомогательного оборудования (если таковое имеется), предназначенное для передачи или передачи и приема радиоволн;
5) незаконно эксплуатируемое радиоэлектронное средство - РЭС, эксплуатируемое без соответствующего разрешения выданного Комитетом по связи и информатизации Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан;
6) радиоподавление - мероприятия по созданию помех, препятствующих нормальному функционированию РЭС, с целью пресечения работы незаконно эксплуатируемых радиостанций, когда их выявление крайне затруднено или невозможно. <*>
Сноска. Пункт 3 - с изменениями, внесенными совместным приказом Минтранспорта и коммуникаций РК N 45-I от 13 февраля 2001 года, МВД РК N 205 от 12 марта 2001 года и Председателя КНБ РК N 28 от 21 февраля 2001 года   V011479_  .
4. Взаимодействие подразделений уполномоченных органов строится на принципах соблюдения законности и должно обеспечивать конфиденциальность сведений, полученных в ходе проведения мероприятий.
2. Координация деятельности
5. Деятельность уполномоченных органов координируется Комитетом по связи и информатизации Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан (далее - Комитет) и его территориальными управлениями (далее - Управления) с целью согласования действий по выявлению и пресечению незаконной работы РЭС на территории Республики Казахстан.
6. Комитет обеспечивает сбор и анализ информации о незаконно действующих РЭС, принимает меры по выявлению и пресечению их действия на территории Республики Казахстан, распределяет полученную информацию по уполномоченным органам по принадлежности и обеспечивает их дальнейшее взаимодействие.

7. Радиохабарларда елдің конституциялық құрылысын, мемлекеттiк егемендiгiн, аумақ тұтастығын, экономикалық, ғылыми-техникалық және қорғаныстық әлеуетiн беделiн түсiруге бағытталған хабарлар айқындалған жағдайда Комитет бұл туралы Қазақстан Республикасының ұлттық қауiпсiздiк органдарын, ал жасауға дайындалып жатқан немесе жасалған қылмыстар туралы хабарлар айқындалған жағдайда - Қазақстан Республикасының iшкi iстер органдарын хабардар етедi.
3. Заңсыз пайдаланылатын РЭҚ-ды табу
(айқындау) және оның жұмысын тоқтату тәртiбi
8. Заңсыз пайдаланылатын РЭҚ-ын табу (айқындау) ұсынылған ақпарат бойынша радиобақылау жүргiзу жолымен, сондай-ақ Комитеттiң өз бетiмен оның мекен-жайына жеке және заңды тұлғалардан түсетiн хаттар мен арыздар бойынша, уәкiлеттi органдармен, соның iшiнде Қазақстан Республикасының ұлттық қауіпсiздiк комитетi мен Қазақстан Республикасының iшкi iстер министрлiгiнiң жедел iздестiру мүмкiндiктерiн пайдалана отырып жүзеге асырылады. Құқық бұзу фактiсi Қазақ ССР-нің Әкiмшiлiк құқық бұзушылықтар туралы кодексiнiң 148, 149-шы баптарына сәйкес анықталады.
9. Заңсыз пайдаланылатын РЭҚ орналасқан орнын және оның иесiн анықтаған кезде Комитеттің немесе Басқарманың лауазымды тұлғасы хаттама жасайды, заңнамаға сәйкес бұзу дерегi жөнiндегi мәлiметтерге қосатын өзге құжаттарды жинайды және ресiмдейдi.
10. Заңсыз пайдаланылатын РЭҚ айқындау және тыйым салу жөнiнде өзара бiрлескен iздеу iс-шараларын жүргiзу кезiнде уәкiлеттi органдардың өкiлдерi радиобайланыстың олар пайдаланатын арналарына, осы үшiн белгiленген шартты белгiлермен шыға алады.
11. Қажет болған жағдайда уәкiлеттi органдар Комитеттiң лауазымды тұлғасына, заңсыз пайдаланылатын РЭҚ айқындау және оны алып қою жөнiндегi функцияларын орындауына және қажеттi материалдарды ресiмдеуге жәрдем көрсетедi.
12. Iшкi iстер бөлiмiнiң оперативтiк кезекшiсi, оған Комитеттiң қызметкерi хабарласқан кезде тез арада құқық бұзу жасалған жерге полиция жасағын жiбередi. Автокөлiкте (радиостанциялар, радиоұзартқыштар) заңсыз пайдаланылатын РЭҚ тапқан кезде Комитет немесе Басқарма қызметкерлерiнің заңды талаптарын бұзушылар, орындамаған жағдайда, көлiк құралын ұстау жөнiндегi шараларды қолдану және базалық станцияның орналасқан орнын анықтау мақсатында автокөлiк иесi туралы мәлiметтердi анықтау үшiн ақпаратты жол полициясының кезекшi бөлiмiне хабарлайды.

7. В случае выявления в радиопередачах сообщений, направленных на подрыв конституционного строя, государственного суверенитета, территориальной целостности, экономического, научно-технического и оборонного потенциала страны, Комитет незамедлительно информирует об этом органы национальной безопасности Республики Казахстан, а в случае выявления сообщений о готовящихся или совершенных преступлениях - органы внутренних дел Республики Казахстан.
3. Порядок обнаружения (выявления) и
пресечения работы незаконно эксплуатируемых РЭС
8. Обнаружение (выявление) незаконно эксплуатируемых РЭС осуществляется уполномоченными органами путем проведения радиоконтроля по представленной информации, а также самостоятельно Комитетом по поступающим в его адрес письмам и заявлениям физических и юридических лиц, в том числе с использованием оперативно-розыскных возможностей Комитета национальной безопасности Республики Казахстан и Министерства внутренних дел Республики Казахстан. Факт правонарушения определяется в соответствии со статьями 148, 149 Кодекса Казахской ССР об административных правонарушениях.
Уполномоченные органы обязаны представлять в Комитет сведения о незаконном ввозе РЭС на территорию Республики Казахстан.
9. При установлении местонахождения незаконно эксплуатируемого РЭС и его владельца, должностное лицо Комитета или Управления составляет протокол, собирает и оформляет иные документы, приобщаемые к материалам по факту нарушения в соответствии с законодательством.
10. При проведении совместных поисковых мероприятий по выявлению и пресечению незаконно эксплуатируемых РЭС, представители уполномоченных органов, могут взаимно выходить на каналы радиосвязи, используемые ими под установленными для этого позывными.
11. В случае необходимости уполномоченные органы оказывают содействие должностному лицу Комитета в выполнении его функций по выявлению и изъятию незаконно эксплуатируемых РЭС и оформлению необходимых материалов.
12. Оперативный дежурный органа внутренних дел при обращении работника Комитета или Управления незамедлительно направляет на место совершения правонарушения наряд полиции.
В случае невыполнения нарушителями законных требований работников Комитета или Управления при обнаружении незаконно эксплуатируемых РЭС на автотранспорте (радиостанции, радиоудлинители) информация сообщается также в дежурную часть дорожной полиции для принятия мер по задержанию транспортного средства и установлению владельца автотранспорта с целью определения места нахождения базовой станции.

13. Мемлекеттiк маңызы бар объектiлердiң орналасу ауданында заңсыз пайдаланылатын және осындай объектiлердiң қызметiне қатер төндiретiн РЭҚ табылғанда немесе мәлiметтер алынғанда Комитеттiң немесе Басқарманың лауазымды тұлғалары туралы тез арада ұлттық қауiпсiздiк органдарына хабарлайды, олардың оперативтiк кезекшiлерi қажет болғанда тиiстi шаралар қолдану үшiн құқық бұзу жасалған жерге өз өкiлдерiн жiбередi.
14. РЭҚ заңсыз қолданылуы мемлекет қауiпсiздiгiне зиян келтiруi немесе адамдардың өмiрiне қауiп тудыруы мүмкiн айрықша жағдайларда бұндай РЭҚ жұмысын радиоталқандау әдiстерiмен тоқтатуға рұқсат етiледi.
4. Есепке алу және есеп беру
15. Комитет радиобақылауды жүзеге асырады, арнайы журналда хабардың күнi мен уақытын, жұмыс жиiлiгiн, корреспонденттердің шартты белгiлерiн, хабардың мазмұны мен оның сипатын тiркейдi. Радиобақылау қорытындысы (магниттiк жазба және ақпаратты тiркеудiң басқа тәсiлдерi) уәкiлеттi органдарын жұмысын қамтамасыз етуге ғана пайдаланылады және есеп берушi мәлiмет болып табылмайды.
16. Заңсыз пайдаланылатын РЭҚ айқындау туралы барлық мәлiметтердiң алғашқы есепке алынуын Қазақстан Республикасының Көлiк және коммуникациялар министрлiгi белгiлеген тәртiппен Комитеттiң органдары жүргiзедi.

13. При обнаружении либо при получении сведений о незаконно эксплуатируемых РЭС в районах расположения важных государственных объектов и угрожающих безопасной деятельности таких объектов, должностные лица Комитета или Управления незамедлительно сообщают об этом в органы национальной безопасности Республики Казахстан. Оперативные дежурные органов национальной безопасности Республики Казахстан при необходимости направляют на место совершения правонарушения своих представителей для принятия мер по его пресечению.
14. В исключительных случаях, когда незаконная эксплуатация РЭС может нанести ущерб безопасности государства или создать угрозу жизни людей, допускается пресечение работы такого РЭС методами радиоподавления.
4. Учет и отчетность
15. Комитет при осуществлении радиоконтроля, регистрирует данные радиоконтроля в специальном журнале с указанием даты и времени передачи, рабочей частоты, позывных операторов, содержания передачи и ее характер.
Результаты радиоконтроля (магнитная запись и другие способы фиксирования информации) используются только для обеспечения работы уполномоченных органов и отчетным материалом не являются.
16. Первичный учет всех сведений о выявленных незаконно используемых РЭС ведут органы Комитета в порядке, установленном Министерством транспорта и коммуникаций Республики Казахстан.