Жоғары базалық бiлiм (бакалавриат) туралы Ережені бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі 2000 жылғы 1 қарашадағы N 1034 Бұйрық. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2000 жылғы 1 желтоқсанда N 1313 тіркелді. Бұйрықтың күші жойылды - Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің 2007 жылғы 1 қарашадағы N 522 бұйрығымен.
Ескерту: Бұйрықтың күші жойылды - Қазақстан Республикасы  Білім және ғылым министрлігінің 2007 жылғы 1 қарашадағы N 522   бұйрығымен.
Үзінді:
Қазақстан Республикасының "Нормативтік құқықтық актілер туралы" Заңының 27-бабына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің кейбір бұйрықтарының күші жойылды деп танылсын.
2. Осы бұйрық қол қойылған күнінен бастап күшіне енеді.
Министрдің
міндетін атқарушы
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрлігінің
2007 жылғы 1 қарашадағы
N 522 бұйрығына қосымша
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің
кейбір күші жойылған деп танылған бұйрықтарының тізбесі
1. Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2000 жылғы 1 қарашадағы N 1034 "Жоғары базалық бiлiм (бакалавриат) туралы Ережені бекіту туралы" бұйрығы (Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2000 жылғы 1 желтоқсанда N 1313 тіркелген).
2. ...
3. ...
4. ...
____________________________________
Жоғары кәсiби білiм беретiн бiлiм ұйымдарында жоғары базалық бiлiмнiң оқу-кәсіптiк бағдарламасын жүзеге асыру мақсатында  БҰЙЫРАМЫН
1. Қоса берiлген "Жоғары базалық білім (бакалавриат) туралы Ереже" бекiтiлсiн.
2. Жоғары бiлiм департаменті (Ә.Әбжаппаров) осы бұйрықты белгіленген тәртіпте Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгiне мемлекеттік тіркеуден өткiзуге ұсынсын.
3. Осы бұйрық мемлекеттік тiркеуден өткен күнінен бастап күшiне енедi.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау вице-Министр Ә.Ахметовке жүктелсін.
Министр
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрлігінің
2000 жылғы 1 қарашадағы N 1034
бұйрығымен бекітілген
Жоғары базалық бiлiм (бакалавриат)
туралы Ереже
1. Жалпы ережелер
1. Жоғары базалық бiлiм (бакалавриат) туралы Ереже 1999 жылғы 7 маусымдағы Қазақстан Республикасының "Бiлiм туралы"  Заңы  (бұдан әрi - Заң) мен Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1999 жылғы 2 желтоқсандағы N 1845 "Жоғары кәсiптiк білiм берудiң көп деңгейлi құрылымы туралы Ереженi бекiту туралы"  қаулысына  (бұдан әрi - Қаулы) сәйкес әзiрленген.
2. Бакалавриат Қазақстан Республикасындағы жоғары кәсiптiк бiлiм берудiң көп деңгейлi құрылымының базалық сатысы болып табылады.
3. Бакалавриаттың мiндетi - әртүрлi мемлекеттiк және мемлекеттiк емес мекемелер, оның iшiнде, орта кәсiптiк оқу орындары үшiн бiлiктiлiгiне сәйкес қызметтерде жұмыс iстеуге практикалық бағытталған жоғары кәсiптiк бiлiмдi мамандар даярлау.

Об утверждении Правил о высшем базовом образовании (бакалавриат)
Приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 1 ноября 2000 года N 1034. Зарегистрирован Министерством юстиции Республики Казахстан 1 декабря 2000 года N 1313. Утратил силу приказом и.о. Министра образования и науки Республики Казахстан от 1 ноября 2007 года N 522
Извлечение
из приказа  и.о. Министра образования и науки
Республики Казахстан от 1 ноября 2007 года N 522
В соответствии со статьей 27 Закона Республики Казахстан "О нормативных правовых актах" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Признать утратившими силу некоторые приказы Министра образования и науки РК согласно приложению к настоящему приказу.
2. Настоящий приказ вступает в силу со дня подписания.
и.о. Министра
...
1. Приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 1 ноября 2000 года N 1034 "Об утверждении Правил о высшем базовом образовании (бакалавриат)" (зарегистрированный в Министерстве юстиции РК 1 декабря 2000 года N 1313).
...
______________________________________________________________________
В целях реализации образовательно-профессиональной программы высшего базового образования в организациях образования, дающих высшее профессиональное образование, приказываю:
1. Утвердить прилагаемые Правила о высшем базовом образовании (бакалавриат).
2. Департаменту высшего образования (Абжаппаров А.А.) представить в установленном порядке настоящий приказ на государственную регистрацию в Министерство юстиции Республики Казахстан.
3. Настоящий приказ вступает в силу со дня государственной регистрации.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-Министра Ахметова А.С.
Министр
Утверждены
приказом Министерства
образования и науки
Республики Казахстан
от 1 ноября 2000 г. N 1034
Правила о высшем базовом
образовании (бакалавриат)
1. Общие положения
1. Правила о высшем базовом образовании (бакалавриат) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан от 7 июня 1999 г.  Z990389_  "Об образовании" (далее - Закон) и постановлением Правительства Республики Казахстан от 2 декабря 1999 года N 1845  P001845_  "Об утверждении Положения о многоуровневой структуре высшего профессионального образования" (далее - Постановление).
2. Бакалавриат является базовой ступенью в многоуровневой структуре высшего профессионального образования Республики Казахстан.
3. Задача бакалавриата - подготовка специалистов с высшим профессиональным образованием и практической направленностью деятельности для работы в различных государственных и негосударственных организациях в том числе в средних профессиональных учебных заведениях на соответствующих данной квалификации должностях.

4. Жоғары базалық бiлiм берудiң бiлiмдiк-кәсiптiк бағдарламасы бойынша оқыту жалпы орта және орта кәсiптiк, сондай-ақ жоғары кәсiптiк бiлiм негiзiнде, Қазақстан Республикасы бакалавриат және магистратура мамандықтарының жіктеуішісіне сәйкес жүргiзiледi.
Ескерту: 4-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Білім және ғылым министрінің 2005 жылғы 19 мамырдағы N 309   бұйрығымен .
5. Жоғары базалық бiлiм берудiң бiлiмдiк-кәсiптiк бағдарламалары бойынша оқитындарға студенттер жатады.
6. Бакалавриаттың негiзгi мақсаттары:
1) азаматтардың бiлiмге деген қажеттiлiктерiн қанағаттандыру;
2) қоғамды бiлiктi мамандармен қамтамасыз ету;
3) жоғары кәсiптiк бiлiм беру жүйесiнiң келесi деңгейлерiнде бiлiмiн жалғастыруға қабілеттi, дамыған тұлғаны тәрбиелеу.
7.  Заңға  сәйкес және жеке адамдардың талабы мен шамасына қарай бакалавриатта оқыту мына нысандарда жүргiзiледi: күндiзгi, сырттай, кешкiлiк оқу, дистанциялық оқу және экстернат.
8. Жалпы орта бiлiмi бар тұлғалар үшiн бакалавр даярлаудың бiлiмдiк-кәсiптiк бағдарламасын игеру мерзiмi күндiзгi оқу нысаны бойынша 4 жылды құрайды; кешкiлiк және сырттай оқу нысандары бойынша, сондай-ақ оқытудың әртүрлi нысандары араласқан жағдайларда оқу мерзiмi жоғары оқу орнымен бiр жылға дейiн ұзартылады.
9. Орта кәсiптiк бiлiмi бар тұлғалар үшiн туысқан мамандықтар бойынша қысқартылған оқыту бағдарламалары бойынша бакалаврлар даярлаудың бiлiмдiк-кәсiптiк бағдарламасын игеру мерзiмi күндiзгi оқу нысаны бойынша 3 жылдан кем емес уақытты құрайды; кешкiлiк және сырттай оқу нысандары бойынша бұл мерзiм жоғары оқу орнымен бiр жылға дейiн ұзартылады.
10. Қысқартылған оқыту бағдарламасы бойынша оқыту жүктемесi, кем дегенде, 1440 сағат болуы керек.
11. Күндiзгi оқитындарға арналған оқу жоспары бойынша жасалған пәндер тiзiмiн кешкiлiк және сырттай оқитындар үшiн қысқартуға болмайды. Сырттай оқитындарға арналған пәндердi игерудiң ауқымдылығы күндiзгi оқитындар үшiн бекiтiлген пәндердiң жалпы ауқымдылығының 30-40% мөлшерiндей болуы тиiс.
12. Бiлiмдiк-кәсiптiк бағдарламасы бойынша жоғары базалық бiлiмдi мамандар даярлауды, бiлiм беру қызметiне лицензиясы бар, Қазақстан Республикасының жоғары оқу орындары жүзеге асырады.
13. Бакалавриатқа қабылдау тәртiбi, бiлiм беру саласындағы орталық атқару органымен бекiтiлген жоғары оқу орындарына қабылдаудың Үлгi ережелерiне сәйкес белгiленедi.

4. Обучение по образовательно-профессиональной программе высшего базового образования осуществляется на основе среднего общего и среднего профессионального образования, а также высшего профессионального образования в соответствии с Классификатором специальностей бакалаврита и магистратуры Республики Казахстан.  <*>
Сноска. В пункт 4 внесены изменения - приказом Министра образования и науки РК от 19 мая 2005 года N  309  (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
5. К обучающимся по образовательно-профессиональным программам высшего базового образования относятся студенты.
6. Основные цели бакалавриата:
1) удовлетворение образовательных потребностей граждан;
2) обеспечение общества квалифицированными специалистами;
3) воспитание развитой личности, способной продолжить образование на последующих уровнях системы высшего профессионального образования.
7. В соответствии с Законом и с учетом потребностей и возможностей личности обучение в бакалавриате может осуществляться в следующих формах: очное, заочное, вечернее обучение, дистанционное обучение и экстернат.
8. Для лиц, имеющих среднее общее образование, срок освоения образовательно-профессиональной программы подготовки бакалавра составляет по очной форме - 4 года; по вечерней и заочной формам обучения, а также в случае сочетания различных форм обучения срок увеличивается вузом до одного года.
9. Для лиц, имеющих среднее профессиональное образование, срок освоения образовательно-профессиональной программы подготовки бакалавров по родственным специальностям по сокращенным образовательным программам составляют по очной форме обучения - не менее 3 лет; по вечерней и заочной формам обучения данный срок увеличивается вузом до одного года.
10. Трудоемкость обучения одного учебного года по сокращенным образовательным программам должна составлять не менее 1440 часов.
11. Для лиц, обучающихся по полной образовательно-профессиональной программе бакалавриата вечерней и заочной форм, сокращение перечня учебных дисциплин, установленных по учебному плану для очной формы, не допускается. Трудоемкость изучения учебных дисциплин по заочной форме должна составлять не менее 30-40% от общей трудоемкости изучения дисциплины дневной формы.
12. Подготовка по образовательно-профессиональной программе высшего базового образования осуществляется высшими учебными заведениями Республики Казахстан, имеющими лицензию на образовательную деятельность.
13. Порядок приема в бакалавриат устанавливается в соответствии с  V001118_  Типовыми правилами приема в высшие учебные заведения, утвержденными центральным исполнительным органом в области образования.

2. Бакалавр даярлауға қойылатын талаптар
14. Жоғары базалық бiлiм берудiң бiлiмдiк-кәсiптiк бағдарламасының көлемi мен құрылымына қойылатын талаптар "Жоғары кәсіптік білім. Бакалавриат. Негізгі ережелер" ҚР МЖМБС 5.03.001-2004 Мемлекеттік жалпыға міндетті білім стандартымен анықталады.
Ескерту: 14-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Білім және ғылым министрінің 2005 жылғы 19 мамырдағы N 309   бұйрығымен
15. Жоғары базалық білiм берудiң бiлiмдiк-кәсiптiк бағдарламасы бойынша бiлiм алған түлек келесi талаптарға сай болуға тиiстi:
1) алған мамандығы бойынша iргелi даярлығы болуы;
2) маманның бүгiнгi таңға көзқарасын қалыптастыратын гуманитарлық-әлеуметтiк пәндер бойынша жүйелi бiлiмi болуы;
3) маманның iскерлiк этикасын айқындайтын, қоғамдағы қатынастарды ретке келтiретiн құқықтық және этикалық нормаларды бiлуi;
4) қазiргi бiлiм беру технологиясын пайдалана отырып, бiлiмiн толықтырып және жаңартып отыра бiлуi;
5) ақпаратты жинау, өңдеу, талдау және сақтау жөнiндегi қазiргi компьютерлiк технологияны меңгеруi;
6) бiлiмiн кәсiптiк жоғары бiлiм беру жүйесiнiң келесi деңгейiнде жалғастыруға қабiлеттi болуы;
7) мемлекеттiк, орыс және шет тiлдердiң бiреуiн меңгеруi.
3. Қорытынды аттестаттау
16. Бакалавр даярлаудың соңғы кезеңiнде, мамандықтарына байланысты, мемлекеттiк емтихандар тапсыру немесе (және) дипломдық жоба (жұмыс) орындау және қорғау арқылы мемлекеттiк қорытынды аттестаттау жүргiзу қарастырылады.
17. Мемлекеттiк емтихандар тапсыратын, сондай-ақ дипломдық жоба (жұмыс) қорғайтын оқу пәндерi, қолданылып жүрген мемлекеттiк жалпы мiндеттi бiлiм беру стандартымен анықталады.
18. Дипломдық жоба (жұмыс) ғылыми жетекшiнiң басшылық етуiмен орындалған өзiндiк зерттеудiң нәтижесi болып табылады.
19. Дипломдық жұмысты қорғау және мемлекеттiк емтихандарды тапсыру Мемлекеттiк аттестаттау комиссиясының мәжiлiсiнде өтедi.
20. Мемлекеттік қорытынды аттестаттау Қазақстан Республикасы Білім және ғылым Министрі 2004 жылғы 20 қарашадағы N 953 бұйрығымен бекітілген, нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеудің тізілімінде N 3298 болып тіркелген, Білім беру ұйымдарындағы білім алушылардың үлгерімін ағымдағы бақылаудан, аралық және қорытынды мемлекеттік аттестаттаудан өткізудің  ережесіне  сәйкес жүргізіледі.
Ескерту: 20-тармақ жаңа редакцияда жазылды - ҚР Білім және ғылым министрінің 2005 жылғы 19 мамырдағы N 309   бұйрығымен .

2. Требования, предъявляемые к подготовке бакалавра
14. Требования к объему и структуре образовательно-профессиональной программы высшего базового образования определяются "Государственным общеобязательным стандартом образования Республики Казахстан "Образование высшее профессиональное. Бакалавриат. Основные положения" ГОСО РК 5.03.001-2004".  <*>
Сноска. В пункт 14 внесены изменения - приказом Министра образования и науки РК от 19 мая 2005 года N  309  (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
15. Выпускник образовательно-профессиональной программы высшего базового образования должен отвечать следующим требованиям:
1) иметь фундаментальную подготовку по избранной специальности;
2) обладать системными знаниями по социально-гуманитарным дисциплинам, формирующим современное мировоззрение специалиста;
3) знать правовые и этические нормы, регулирующие отношения в обществе, определяющие деловую этику специалиста;
4) уметь приобретать и обновлять знания, используя современные образовательные технологии;
5) владеть современной компьютерной технологией сбора, обработки, анализа и хранения информации;
6) быть способным продолжить обучение на последующих уровнях высшего профессионального образования;
7) владеть государственным языком, русским и одним иностранным языком.
3. Итоговая аттестация
16. На завершающем этапе подготовки бакалавра предусматривается итоговая государственная аттестация в форме сдачи государственных экзаменов или (и) выполнения и защиты дипломного проекта (работы) в зависимости от специальности.
17. Учебные дисциплины, по которым предусматривается сдача государственных экзаменов и защита дипломного проекта (работы) определяются действующими государственными общеобязательными стандартами высшего профессионального образования.
18. Дипломный проект (работа) является результатом самостоятельного исследования под руководством научного руководителя.
19. Защита дипломной работы и сдача государственных экзаменов проходят на заседании Государственной аттестационной комиссии.
20. Итоговая государственная аттестация обучающихся проводится в соответствии с Правилами проведения текущего контроля успеваемости, промежуточной и итоговой государственной аттестации обучающихся в организациях образования, утвержденными  Приказом  Министра образования и науки Республики Казахстан от 20 ноября 2004 года N 953, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за N 3298.  <*>
Сноска. Пункт 20 в редакции - приказом Министра образования и науки РК от 19 мая 2005 года N  309  (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).

21. Жоғары базалық бiлiм берудiң бiлiмдiк-кәсiптiк бағдарламасы бойынша оқу жоспарын толық орындаған, мемлекеттiк емтихандарын ойдағыдай тапсырған және дипломдық жобасын (жұмысын) қорғаған тұлғаларға, берiлген бiлiктiлiкке сәйкес жоғары бiлiм туралы дипломмен бiрге "бакалавр" академиялық атағы берiледi.
22. Оқу орнының түлегiне дипломның қосымшасы бiрге берiледi, онда оқыған пәндер бойынша сынақтар мен емтихандардан алған қорытынды бағалары, тапсырылған мемлекеттiк емтихандардың нәтижелерi, дипломдық жобаны (жұмысты) қорғағанда алған бағасы мен дипломдық жобаның (жұмыстың) тақырыбы жазылады.
23. Қаулыға сәйкес, жоғары базалық бiлiмнiң оқыту-кәсiптiк бағдарламасы бойынша оқуды толық тамамдаған тұлғалар, өзiне берiлген бiлiктiлiк бойынша жұмыс iстеулерiне немесе жоғары ғылыми-педагогикалық бiлiмнiң оқыту-кәсiптiк бағдарламалары бойынша "магистр" академиялық атағы мен бiлiктiлiгiн алу үшiн оқуын жалғастыруларына болады.
24. Бакалавриатты тамамдай алмағандарға бекiтiлген үлгiдегi академиялық анықтама берiледi.

21. Лицам, полностью выполнившим учебный план по образовательно-профессиональной программе высшего базового образования, успешно сдавшим государственные экзамены или (и) защитившим дипломный проект (работу), выдается диплом о высшем образовании с присвоением квалификации и присуждением академической степени "бакалавр".
22. Выпускнику также выдается приложение к диплому, которое включает итоговые экзаменационные и зачетные оценки по изученным дисциплинам, итоги сдачи государственных экзаменов, оценку по защите дипломного проекта (работы) с указанием темы дипломного проекта (работы).
23. Лица, завершившие обучение по образовательно-профессиональным программам высшего базового образования, могут работать по присвоенной им квалификации или продолжить обучение по соответствующим образовательно-профессиональным программам высшего научно-педагогического образования для получения квалификации и академической степени "магистр".
24. Лицам, не закончившим бакалавриат, выдается академическая справка установленного образца.
(Специалисты: Склярова И.В.,
Мартина Н.А.)