Жоғары арнаулы білім туралы Ережені бекіту туралы
Бұйрық Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрлігі 2000 жылғы 1 қараша N 1036 Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2000 жылғы 1 желтоқсан N 1314 тіркелді. Бұйрықтың күші жойылды - Қазақстан Республикасы  Білім және ғылым министрлігінің 2007 жылғы 1 қарашадағы N 522 бұйрығымен.
Ескерту: Бұйрықтың күші жойылды - Қазақстан Республикасы  Білім және ғылым министрлігінің 2007 жылғы 1 қарашадағы N 522   бұйрығымен.
Үзінді:
Қазақстан Республикасының "Нормативтік құқықтық актілер туралы" Заңының 27-бабына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің кейбір бұйрықтарының күші жойылды деп танылсын.
2. Осы бұйрық қол қойылған күнінен бастап күшіне енеді.
Министрдің
міндетін атқарушы
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрлігінің
2007 жылғы 1 қарашадағы
N 522 бұйрығына қосымша
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің
кейбір күші жойылған деп танылған бұйрықтарының тізбесі
1. ...
2. ...
3. Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2000 жылғы 1 қарашадағы N 1036 "Жоғары арнаулы бiлiм беру туралы Ереже" бұйрығы (Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2000 жылғы 1 желтоқсанда N 1314 тіркелген).
4. ...
____________________________________
Жоғары кәсiби білiм беретiн білiм ұйымдарында жоғары арнаулы бiлімнiң оқу-кәсіптік бағдарламасын жүзеге асыру мақсатында бұйырамын:
1. Қоса берiлген "Жоғары арнаулы бiлiм туралы Ереже" бекiтiлсiн.
2. Жоғары білiм департаментi (Ә. Әбжаппаров) осы бұйрықты белгiленген тәртіпте Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгіне мемлекеттік тіркеуден өткізуге ұсынсын.
3. Осы бұйрық мемлекеттiк тіркеуден өткен күнiнен бастап күшiне енедi.
4. Осы бұйрықтың орындалуы бақылау вице-Министр Ә.Ахметовке жүктелсiн.
Министр
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым
министрлігінің
2000 жылғы 1 қарашадағы
N 1036 бұйрығымен бекітілген
Жоғары арнаулы бiлiм туралы ереже
1. Жалпы ережелер
1. Жоғары арнаулы бiлiм туралы ереже (бұдан әрi - Ереже) Қазақстан Республикасының 1997 жылдың 7 маусымындағы "Бiлiм туралы"   Заңына  және Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1997 жылғы 2 желтоқсандағы  N 1845  "Жоғары кәсiптiк бiлiм берудiң көп деңгейлi құрылымы туралы ереженi бекiту туралы" қаулысына сәйкес әзiрлендi.
2. Жоғары арнаулы бiлiм Қазақстан Республикасындағы жоғары кәсiптiк бiлiм берудiң көп деңгейлi құрылымының негiзгi элементтерiнiң бiрi болып табылады.
3. Жоғары арнаулы бiлiм берудiң бiлiмдiк-кәсiптiк бағдарламасының мiндетi - экономика, әлеуметтiк және басқару салалары үшiн дипломды мамандар даярлау.
Дипломды мамандар даярлау Қазақстан Республикасының жоғары кәсiптiк бiлiмді мамандарды даярлау және жоғары кәсіптік білім мамандықтарының Классификаторына сәйкес жүргiзiледi.
4. Жоғары арнаулы бiлiм берудiң негiзгi мақсаттары:

Об утверждении Правил о высшем специальном образовании
Приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 1 ноября 2000 года N 1036 Зарегистрирован Министерством юстиции Республики Казахстан 1 декабря 2000 года N 1314. Утратил силу приказом и.о. Министра образования и науки Республики Казахстан от 1 ноября 2007 года N 522
Извлечение
из приказа  и.о. Министра образования и науки
Республики Казахстан от 1 ноября 2007 года N 522
В соответствии со статьей 27 Закона Республики Казахстан "О нормативных правовых актах" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Признать утратившими силу некоторые приказы Министра образования и науки РК согласно приложению к настоящему приказу.
2. Настоящий приказ вступает в силу со дня подписания.
и.о. Министра
...
3. Приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 1 ноября 2000 года N 1036 "Об утверждении Правил о высшем специальном образовании" (зарегистрированный в Министерстве юстиции РК 1 декабря 2000 года N 1314).
...
____________________________________________________________________
В целях реализации образовательно-профессиональной программы высшего специального образования, в организациях образования, дающих высшее профессиональное образование, приказываю:
1. Утвердить прилагаемые Правила о высшем специальном образовании.
2. Департаменту высшего образования (Абжаппаров А.А.) представить в установленном порядке настоящий приказ на государственную регистрацию в Министерство юстиции Республики Казахстан.
3. Настоящий приказ вступает в силу со дня государственной регистрации.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-Министра Ахметова А.С.
Министр
Утверждены
приказом Министерства
образования и науки
Республики Казахстан
от 1 ноября 2000 г. N 1036
Правила о высшем специальном образовании
1. Общие положения
1. Правила о высшем специальном образовании (далее - Правила) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан от 7 июня 1999 года  Z990389_ "Об образовании" и постановлением Правительства Республики Казахстан от 2 декабря 1999 года N 1845  P991845_ "Об утверждении Положения о многоуровневой структуре высшего профессионального образования".
2. Высшее специальное образование является одним из основных элементов многоуровневой структуры высшего профессионального образования Республики Казахстан.
3. Задача образовательно-профессиональной программы высшего специального образования - подготовка дипломированных специалистов для отраслей экономики, социальной сферы и управления.
Подготовка дипломированных специалистов осуществляется в соответствии с Классификатором направлений подготовки и специальностей высшего профессионального образования Республики Казахстан.
4. Основные цели высшего специального образования:

1) Қазақстан Республикасы азаматтарының бiлiмге деген қажеттiлiктерiн қанағаттандыру;
2) қоғамды алған бiлiктiлiктерiне сәйкес кәсiптiк қызмет атқаруға қабiлеттi жоғары білiктi мамандармен қамтамасыз ету;
3) оқуын бiлiм берудiң жоғары кәсiптiк немесе жоғары оқу орнынан кейiнгi деңгейлерiнде жалғастыруға қабiлеттi жан-жақты дамыған жеке тұлға тәрбиелеу.
5. Жоғары арнаулы білiм берудiң бiлiмдiк-кәсiптiк бағдарламалары бойынша оқыту жалпы орта немесе кәсiптiк орта бiлiм, сондай-ақ кәсiптiк жоғары бiлiм негiзiнде iске асырылады.
6. Жоғары арнаулы бiлiм берудiң бiлiмдiк-кәсiптiк бағдарламасы бойынша мамандар даярлауды, бiлiм беру қызметiне лицензиясы бар, жоғары кәсiптiк бiлiм беру ұйымдары iске асырады.
7. Жоғары арнаулы бiлiм алу үшiн жоғары оқу орындарына қабылдау тәртiбiн бiлiм беру саласындағы орталық атқарушы орган бекiткен, Типтiк қабылдау ережелерiнде белгiленедi.
8. Жоғары арнаулы бiлiм берудiң бiлiмдiк-кәсiптiк бағдарламалары бойынша оқыту, жеке тұлғалардың мүмкiндiгi мен талаптарын ескере отырып, мынадай нысандарда белгiленедi: күндiзгi, сырттай, кешкi оқу, дистанциялық оқыту және экстернат.
9. Жоғары арнаулы бiлiм берудiң бiлiмдiк-кәсiптiк бағдарламалары бойынша оқу мерзiмi - күндiзгi оқу түрi үшiн 4 жылдан кем емес болып белгіленедi.
Медициналық бiлiм берудiң жекелеген мамандықтары бойынша оқу 7 жылға дейiн созылады және бiтiретiн жылы интернатура нысанында ұйымдастырылады.
Сырттай оқу нысаны бойынша оқыту мерзiмi күндiзгi бөлiммен салыстырғанда, сәйкес мамандықтар бойынша, 1 жылға артық болып белгiленедi.
Сырттай, дистанциялық нысандар бойынша оқытуда, экстернатта күндiзгi бөлiм үшiн белгiленген оқу жоспарындағы пәндер тiзбесiн қысқартуға рұқсат етiлмейдi. Сырттай оқитындарға арналған пәндердi игерудiң ауқымдылығы күндiзгi оқитындар үшiн бекiтiлген пәндердiң жалпы ауқымдылығының 30-40% мөлшерiндей болуы тиiс. Оқу мерзiмiн барынша қысқарту бiлiм беру саласындағы орталық атқару органының келiсiмi бойынша ғана рұқсат етiледi.
10. Мұндай жағдайда қысқартылған оқыту бағдарламасы бойынша оқыту ауқымдылығы 1440 сағаттан кем болмауы керек.
2. Жоғары арнаулы білімді мамандар даярлауға
қойылатын талаптар
11. Жоғары базалық білім берудің білімдік-кәсіптік бағдарламасының көлемі мен құрылымына қойылатын талаптар "ҚР МЖБС 3.001-2000. Білім жоғары кәсіптік. Негізгі ережелер. Қазақстан Республикасының Мемлекеттік жалпы міндетті білім стандартымен" анықталады.

1) удовлетворение образовательных потребностей граждан Республики Казахстан;
2) обеспечение общества высококвалифицированными специалистами, способными осуществлять профессиональную деятельность в соответствии с полученной квалификацией;
3) воспитание всесторонне развитой личности, способной продолжить обучение на последующих уровнях высшего профессионального или послевузовского образования.
5. Обучение по образовательно-профессиональным программам высшего специального образования осуществляется на основе общего среднего или среднего профессионального образования, а также высшего профессионального образования.
6. Подготовка специалистов по образовательно-профессиональной программе высшего специального образования осуществляется организациями образования, дающими высшее профессиональное образование, имеющими лицензию на образовательную деятельность.
7. Порядок приема в вузы для получения высшего специального образования устанавливается  V001118_ Типовыми правилами приема, утверждаемыми центральным исполнительным органом в области образования.
8. С учетом потребностей и возможностей личности обучение по образовательно-профессиональной программе высшего специального образования устанавливается в следующих формах: очное, заочное, вечернее, дистанционное обучение и экстернат.
9. Срок обучения по образовательно-профессиональной программе высшего специального образования устанавливается не менее 4 лет для очной формы обучения.
По отдельным специальностям медицинского образования продолжительность обучения составляет семь лет, и завершающий год обучения организуется в форме интернатуры.
По заочной форме обучения срок обучения устанавливается на 1 год больше, чем срок обучения по соответствующей специальности по очной форме.
По заочной, дистанционной формам обучения, экстернате сокращение перечня учебных дисциплин, установленных учебным планом для дневного отделения, не допускается. Трудоемкость изучения учебных дисциплин по заочной форме должна составлять не менее 30-40% от общей трудоемкости изучения дисциплины дневной формы. Сокращение максимального срока обучения допускается только по согласованию с центральным исполнительным органом в области образования.
10. Трудоемкость обучения одного учебного года по сокращенным образовательным программам должна составлять не менее 1440 часов.
2. Требования, предъявляемые к подготовке
специалиста с высшим специальным образованием
11. Требования к объему и структуре образовательно-профессиональной программы высшего специального образования определяются "Государственным общеобязательным стандартом образования Республики Казахстан. Образование высшее профессиональное (основные положения). ГОСО РК 3.001-2000".

12. Жоғары арнаулы білім берудің білімдік-кәсіптік бағдарламасы бойынша оқуды бітірушi мынадай талаптарға жауап беруге мiндеттi:
1) гуманитарлық, әлеуметтiк және жаратылыстану ғылымдары салаларындағы негiзгi оқуларды түсiну және кәсiптiк және әлеуметтiк қызметте осы ғылымдардың әдiстерiн пайдалана білу;
2) таңдаған мамандық бойынша iргелi даярлығы болу;
3) ғылыми-техникалық прогрестiң даму, әлеуметтiк ортаның өзгеру жағдайларында бүгiнгi таңдағы ақпараттық бiлiм беру технологиясын пайдалану арқылы жаңа бiлiм алуға қабiлеттi болу;
4) мемлекеттiк, орыс және шет ел тiлдерiнiң бiреуiн меңгеру;
5) ақпаратты жинау, өңдеу, талдау және сақтау жөніндегі қазіргі компьютерлік технологияны меңгеруі;
6) білімін кәсіптік жоғары білім беру жүйесінің келесі деңгейінде жалғастыруға қабілетті болуы.
4. Қорытынды аттестаттау
13. Оқуды бiтiрудiң соңғы семестрiнде мемлекеттiк емтихандар тапсыру және (немесе) диплом жобаларын (жұмыстарын) орындау және қорғау түрiнде мемлекеттiк қорытынды аттестаттау қарастырылады.
Қорытынды аттестаттаудың нақты түрi, сондай-ақ мемлекеттiк емтихандар тапсырылатын және диплом жобалары қорғалатын оқу пәндерi бiлiм берудiң мемлекеттiк жалпыға мiндеттi стандарттарымен анықталады.
14. Диплом жобаларын (жұмыстарын) қорғау және (немесе) мемлекеттiк емтихандар тапсыру Мемлекеттiк аттестациялық комиссияның мәжiлiсiнде өткiзiледi.
15. Оқитындарды қорытынды аттестаттау бiлiм беру саласының орталық атқарушы органымен бекiтiлген Жоғары оқу орындарында бiлiм алушыларды қорытынды аттестаттаудан өткiзу және ұйымдастыру туралы ережеге сәйкес жүргiзiледi.
16. Жоғары арнаулы бiлiм берудiң бiлiмдiк-кәсiптiк бағдарламалары бойынша оқу жоспарын толық орындаған, диплом жобаларын табысты қорғаған және (немесе) мемлекеттiк емтихандарды тапсырған жеке тұлғаларға нақты мамандық бойынша "жоғары кәсiби бiлiмдi маман" тиiстi бiлiктiлiгiмен бiрге жоғары бiлiм туралы диплом беріледi.
Бiлiктiлiктiң нақты атауы мамандыққа (мамандандыруға) байланысты бiлiм берудiң мемлекеттiк жалпыға мiндеттi стандарттарымен анықталады.
17. Сонымен қатар бiтiрушiге ғылыми пәндер бойынша қорытынды бағалар, мемлекеттiк емтихандар тапсыру қорытындысы және (немесе) диплом жобасының (жұмысының) тақырыбы мен бағалары көрсетiлген дипломға қосымша берiледi.
18. Жоғары арнаулы білiм берудiң бiлiмдiк-кәсiптiк бағдарламалары бойынша оқу бiтiрген жеке тұлғалар берiлген бiлiктiлiгi бойынша жұмыс iстей алады немесе белгіленген тәртiпте магистратурада яки аспирантурада оқуын жалғастыруына болады.

12. Выпускник образовательно-профессиональной программы высшего специального образования должен отвечать следующим требованиям:
1) понимать основные учения в области гуманитарных, социальных и естественных наук и уметь использовать методы этих наук в профессиональной и социальной деятельности;
2) иметь фундаментальную подготовку по избранной специальности;
3) быть способным в условиях развития научно-технического прогресса, изменяющейся социальной среды приобретать новые знания, используя современные информационные образовательные технологии;
4) владеть государственным, русским и одним из иностранных языков;
5) владеть современной компьютерной технологией сбора, обработки, анализа и хранения научной информации;
6) быть способным продолжить обучение на последующих уровнях высшего профессионального и послевузовского профессионального образования.
3. Итоговая аттестация
13. В завершающем семестре обучения предусматривается государственная итоговая аттестация в форме сдачи государственных экзаменов или (и) выполнения и защиты дипломного проекта (работы).
Конкретная форма итоговой аттестации, а также учебные дисциплины, по которым предусматривается сдача государственных экзаменов и защита дипломного проекта (работы), устанавливаются государственными общеобязательными стандартами высшего профессионального образования.
14. Защита дипломного проекта (работы) или (и) сдача государственных экзаменов проходит на заседаниях Государственной аттестационной комиссии.
15. Итоговая аттестация обучающихся проводится в соответствии с  V001222_ Правилами о порядке организации и проведения итоговой аттестации обучающихся в высших учебных заведениях, утвержденных центральным исполнительным органом в области образования.
16. Лицам, полностью выполнившим учебный план по образовательно-профессиональной программе высшего специального образования, успешно сдавшим государственные экзамены или (и) защитившим дипломный проект (работу), выдается диплом о высшем образовании с присвоением соответствующей квалификации "специалист с высшим профессиональным образованием" по конкретной специальности.
Конкретное название квалификации определяется государственными
общеобязательными стандартами высшего профессионального образования в
зависимости от специальности (специализации).
17. Выпускнику также выдается приложение к диплому, которое включает
итоговые оценки по научным дисциплинам, итоги сдачи государственных
экзаменов и (или) оценку защиты дипломного проекта (работы) с указанием
его (ее) темы.
18. Лица, завершившие обучение по программе высшего специального
образования, могут работать по присвоенной им квалификации либо продолжить
обучение в магистратуре или аспирантуре в установленном порядке.

19. Теориялық оқуды бiтiрмеген, немесе қорытынды аттестаттаудан өтпеген жеке тұлғаларға белгiленген үлгiдегi академиялық анықтама берiледi.

19. Лицам, не закончившим теоретическое обучение или не прошедшим
итоговую аттестацию, выдается академическая справка установленного образца.
(Специалисты: Склярова И.В.,
Мартина Н.А.)