"Қазақстан Республикасы Iшкісминiнiң Қылмыстық-атқару жyйесi мекемелерiндегi көбiнесе жыныстық жолмен жұғатын жұқпалы аурулардың алдын алудың арнайы шаралары туралы"
Бұйрық Қазақстан Республикасының Қазақстан Республикасының Iшкi iстер министрлiгi Денсаулық сақтау iсi жөнiндегi агенттiгi 2000 жылғы 2 қазан N 526 2000 жылғы 5 қазан N 620 Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2000 жылғы 1 желтоқсанда N 1316 тіркелді. Бұйрықтың 2002 жылдың 1 қаңтарынан күші жойылды - ҚР Ішкі істер министрінің 2001 жылғы 7 желтоқсандағы N 863, Әділет министрінің 2001 жылғы 6 желтоқсандағы N 141, Денсаулық сақтау министрінің 2001 жылғы 10 желтоқсандағы N 1123 Бірлескен бұйрығымен. ~V011713
"Қазақстан Республикасындағы азаматтардың денсаулығын сақтау туралы" Z970111_ Қазақстан Республикасының 1997 жылғы 19 мамырдағы Заңын, "Халық денсаулығы" U984153_ мемлекеттiк бағдарламасын және Қазақстан Республикасы Қылмыстық-атқару кодексiнiң Z970208_ 97-бабына сәйкес 1999-2000 жылдарға арналған жыныстық жолмен жұғатын аурулардың алдын алу және оған бақылау жасау жөнiндегi бағдарламаны P990193_ орындау үшiн
БҰЙЫРАМЫЗ:
1. Қоса берiлiп отырған Көбiнесе жыныстық жолмен жұғатын жұқпалы аурулармен ауыратын қамауға алынған адамдарды және сотталғандарды тексеру, емдеу және ол аурулардың алдын алуды ұйымдастыру тәртiбi бекiтiлсiн.
2. Қазақстан Республикасы Iшкiiсминiнiң Қылмыстық-атқару жүйесi комитетi (П.Н. Посмаков), Медицина басқармасы (М.З. Ахметов):
1) көбiнесе жыныстық жолмен жұғатын жұқпалы аурулармен ауыратын қамауға алынған адамдарды және сотталғандарды анықтау мен емдеудi;
2) эпидемияға қарсы қажеттi iс-шаралар өткiзудi қамтамасыз етсiн.
3. Қазақстан Республикасының Терi-венерология ғылыми-зерттеу институты, облыстардағы, Астана және Алматы қалаларының денсаулық сақтау басқармаларының (департаменттерiнiң) бастықтары:
1) Iшкiiсминнiң Қылмыстық-атқару жүйесi мекемелерiнде ұсталатын адамдардың көбiнесе жыныстық жолмен жұғатын жұқпалы ауруларын анықтау үшiн тегiн диагностикалық зерттеулер жүргiзудi қамтамасыз етсiн;
2) Iшкіісмин Қылмыстық-атқару жүйесiнiң медициналық мекемелерiне көбiнесе жыныстық жолмен жұғатын жұқпалы аурулармен ауыратын науқастардың диагнозын қоюда, емдеуде және оның алдын алуда әдiстемелiк және кеңес беру көмектерiн көрсетудi қамтамасыз етсiн;
3) көбiнесе жыныстық жолмен жұғатын жұқпалы аурулар проблемасымен
айналысатын Iшкіісмин Қылмыстық-атқару жүйесiнiң медицина қызметкерлерiнiң
диплом алғаннан кейiнгi кәсiби шеберлiктерiн арттыруға ықпал жасасын.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Iшкi
iстер вице-министрi iшкi қызмет генерал-майоры Н.А. Власовқа және
Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау iсi жөнiндегi агенттiгi
төрағасының бiрiншi орынбасарына жүктелсiн.
Қазақстан Республикасының         Қазақстан Республикасының
Iшкi iстер министрi -             Денсаулық сақтау iсi жөніндегi
Iшкi әскерлер қолбасшысы          агенттiгiнiң төрағасы
генерал-лейтенант
Қазақстан Республикасының    Қазақстан Республикасының
Iшкi iстер министрлiгi       Денсаулық сақтау iсi
жөнiндегi агенттiгi
2000 жылғы 2 қазан N 526     2000 жылғы 5 қазан N 620
бұйрығымен бекітілген         бұйрығымен бекітілген
"Келісілді"
Қазақстан Республикасы
Бас Прокурорының орынбасары
3-дәрежелі мемлекеттік
әділет кеңесшісі

О специальных мерах профилактики инфекций, передаваемых преимущественно половым путем, в учреждениях уголовно-исполнительной системы МВД Республики Казахстан
Совместный приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 2 октября 2000 года N 526 и Председателя Агентства Республики Казахстан по делам здравоохранения от 5 октября 2000 года N 620. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 1 декабря 2000 года N 1316. Утратил силу с 1 января 2002 года - совместный приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 6.12.2001г. № 141, Министра внутренних дел Республики Казахстан от 7.12.2001г. № 863 и Министра здравоохранения Республики Казахстан от 10.12.2001г. № 1123 ~V011713
Во исполнение  Закона  Республики Казахстан от 19 мая 1997 г. "Об охране здоровья граждан Республики Казахстан", Государственной  программы  "Здоровье народа" и  Программы  по профилактике и контролю болезней, передаваемых половым путем, на 1999-2000 годы, в соответствии со статьей 97 Уголовно-исполнительного  кодекса  Республики Казахстан приказываем:
1. Утвердить прилагаемые Правила организации профилактики, обследования и лечения лиц, заключенных под стражу, и осужденных, больных инфекциями, передаваемыми преимущественно половым путем.
2. Комитету уголовно-исполнительной системы (Посмаков П.Н.), Медицинскому управлению (Ахметов М.З.) МВД Республики Казахстан обеспечить:
1) выявление и лечение лиц, заключенных под стражу, и осужденных, больных инфекциями, передаваемыми преимущественно половым путем;
2) проведение необходимых противоэпидемических мероприятий.
3. Научно-исследовательскому кожно-венерологическому институту Республики Казахстан, начальникам управлений (департаментов) здравоохранения областей, городов Астана и Алматы:
1) обеспечить бесплатное проведение диагностических обследований лиц, содержащихся в учреждениях уголовно-исполнительной системы МВД, на предмет выявления инфекций, передаваемых преимущественно половым путем;
2) обеспечить оказание методической и консультативной помощи медицинским учреждениям уголовно-исполнительной системы МВД в вопросах профилактики, диагностики и лечения больных инфекциями, передаваемыми преимущественно половым путем;
3) способствовать постдипломному повышению квалификации медицинских работников уголовно-исполнительной системы МВД, занятых по проблеме инфекций, передаваемых преимущественно половым путем.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-Министра внутренних дел Республики Казахстан генерал-майора внутренней службы Власова Н.А. и первого заместителя Председателя Агентства Республики Казахстан по делам здравоохранения.
Министр                       Председатель
Внутренних дел                      Агентства
Республики Казахстан -             Республики Казахстан
Командующий внутренними           по делам здравоохранения
войсками
Утверждены                                                       Утверждены
приказом МВД                                             приказом Агентства
Республики Казахстан                                   Республики Казахстан
N 526 от 2 октября 2000 г.                         по делам здравоохранения
N 620 от 5 октября 2000 г.
"Согласовано"
Заместитель Генерального прокурора
Республики Казахстан
Государственный советник юстиции
3 класса

2000 жылғы 27 қыркүйек
Көбінесе жыныстық жолмен жұғатын жұқпалы
аурулармен ауыратын қамауға алынған адамдарды және
сотталғандарды тексеру, емдеу және ол ауырулардың алдын
алуды ұйымдастыру
ТӘРТІБІ
1. Тергеу изоляторына қамаудың алдында тері-жыныс ауруларының бар-жоғын анықтау үшін әрбір адамды мұқият тексеруден өткізу керек. Көбінесе жыныстық жолмен жұғатын жұқпалы ауруы (бұдан әрі - КЖЖЖЖА) бар деген күдікті адамның ауру немесе сау екендігін растау үшін оны міндетті түрде дермато-венеролог дәрігер қарауы керек. Тері-жыныс ауруы диагнозының дәлелі медициналық амбулаторлық картаға жазылады. Серологиялық зерттеуге жолдама қосымшаға сәйкес беріледі.
2. Бақылау вассерманизациясы бар тергеу изоляторына келіп түскен барлық контингент 3 айдан кейін мерезді анықтаудағы міндетті түрдегі серологиялық зерттеуден өткізіледі. Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексінің K970167_ 115, 116, 120, 121, 122, 123, 124-баптары бойынша жауаптылыққа тартылатын адамдар, сондай-ақ барлық әйелдер мен жас өспірімдер созды анықтаудағы міндетті түрдегі клиникалық-зертханалық зерттеуден өткізіледі.
3. Туа біткен мерездің алдын алу мақсатында тергеу изоляторлары мен түзеу мекемелерінде барлық жүкті әйелдерге Қазақстан Республикасының денсаулық сақтау ісі жөніндегі нормативтiк кесiмдерiне сәйкес мiндеттi түрдегi серологиялық зерттеулер жүргiзiледi.
4. Егер де зерттелушi адамның анамнезiн алу кезiнде қылмыстық жауаптылыққа тартылғанға дейiн оның КЖЖЖЖА бойынша емделгенi анықталса немесе терi-венерологиялық диспансерде есепте (серобақылауда) тұрса, тергеу изоляторының медициналық бөлiмi үш күндiк мерзiмде көрсетiлген мекемеге диагнозы, қолданылған емдеу шаралары мен серобақылаудың мерзiмдерi туралы сұрау салады. Мұндай ауруларды одан әрi емдеудi немесе серобақылауды тергеу изоляторының медициналық бөлiмi алынған жауаптарға сәйкес жүргiзедi.
5. КЖЖЖЖА-ның қорытынды диагнозы анықталғаннан кейiн ауру адаммен аурудың сипаты, оны емдеудiң қажеттiлiгi, жүрiс-тұрыс ережелерi, емдеу және бақылау мерзiмдерi, терi-жыныс ауруымен ауыратын адамның жауапкершiлiгi туралы әңгiме өткiзiледi. Қарсы көрсетулер болмаған жағдайда ауру адамдар Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау iсi жөнiндегi агенттiгiнiң нормативтiк кесiмдерiне сәйкес дереу емделедi. Терi-жыныс ауруларына душар болған адамдар ауру диагнозын анықтау сәтiнен бастап, емдеу мен бақылаудың барлық мерзiмiнде, есептен шығарылғанға дейiн ауру адамдар болып есептеледi.
6. Егер де КЖЖЖЖА-ның диагнозы алғаш рет тергеу изоляторында анықталған болса медициналық бөлiм ауру адамның қамауға алынғанға дейiнгi тұрғылықты жерiндегi терi-венерологиялық диспансерге шұғыл хабарлама жiбередi.

от 27 сентября 2000 года
Правила
организации профилактики, обследования и лечения лиц,
заключенных под стражу, и осужденных, больных
инфекциями, передаваемыми
преимущественно половым путем
1. При поступлении в следственный изолятор каждое лицо должно тщательно осматриваться на предмет выявления венерических заболеваний. Для подтверждения заболевания или его исключения лицо, подозреваемое на инфекцию, передающуюся преимущественно половым путем (далее - ИПППП), должно быть обязательно осмотрено врачом-дерматовенерологом. Обоснование диагноза венерического заболевания записывается в медицинской амбулаторной карте. Направление на серологическое исследование выдается согласно приложению.
2. Обязательному серологическому обследованию на сифилис подвергается весь поступивший в следственный изолятор контингент с контрольной вассерманизацией через 3 месяца. Обязательному клинико-лабораторному обследованию на гонорею подлежат лица, привлекаемые к уголовной ответственности по статьям 115, 116, 120, 121, 122, 123, 124 Уголовного кодекса Республики Казахстан, а также все женщины и подростки.
3. С целью профилактики врожденного сифилиса всем беременным женщинам в следственных изоляторах и исправительных учреждениях, в соответствии с нормативными актами Республики Казахстан по делам здравоохранения, проводится обязательное серологическое обследование.
4. Если при сборе анамнеза у обследуемого лица имеются указания на то, что он до привлечения к уголовной ответственности проходил лечение по поводу ИПППП, или состоял на учете (сероконтроле) в кожно-венерологическом диспансере, медицинская часть следственного изолятора в трехдневный срок делает запрос в указанное учреждение о диагнозе, проведенном лечении и сроках сероконтроля. Дальнейшее лечение или сероконтроль таких больных проводится в медицинской части следственного изолятора, в соответствии с полученными ответами.
5. После установления окончательного диагноза ИПППП с больным проводится беседа о характере заболевания, необходимости лечения, правилах поведения, сроках лечения и контрольного наблюдения, ответственности как лица, больного венерическим заболеванием. При отсутствии противопоказаний больным незамедлительно начинается лечение, в соответствии с нормативными актами Агентства Республики Казахстан по делам здравоохранения. Лица, страдающие венерическими заболеваниями, считаются больными с момента установления у них диагноза заболевания, на протяжении всего периода лечения и контрольного наблюдения до снятия с учета.
6. В случае если диагноз ИПППП впервые установлен в следственном изоляторе, медицинская часть направляет экстренное извещение в кожно-венерологический диспансер по месту жительства больного до ареста.

7. КЖЖЖЖА-мен ауыратын адамның тергеу изоляторынан түзеу мекемесiне кетуiнен бұрын дерматовенеролог-дәрiгер немесе терапевт дәрiгер оның медициналық амбулаторлық картасында одан әрi емдеу және бақылау нұсқаулары болатын этаптық эпикриз түрiндегi жазбалар жасайды.
8. Түзеу мекемелерiне келiп түскеннен кейiн КЖЖЖЖА одан әрi емдеу мен серологиялық бақылаудан өткiзiлу үшiн диспансерлiк есепке алынады.
9. Ұзақ мерзiмдi кездесулер алған және түзеу колония қоныстарынан қайта оралған сотталғандар түзеу мекемелерiнiң медициналық бөлiмдерiндегi мерездi анықтаудағы мiндеттi түрдегi серологиялық зерттеулерден өткiзiледi.
10. Сотталған адамның ұзақ мерзiмдi кездесулер кезiнде КЖЖЖЖА-ны жұқтыру фактiсi анықталған кезде түзеу мекемесiнiң медициналық бөлiмi терi-венерологиялық диспансерге жұқтырушы деп шамалаған адамды венерологиялық ауруын анықтаудағы зерттеуге тарту туралы тапсырма жолдайды.
11. Қамау орындарынан босатылатын және КЖЖЖЖА бойынша диспансерлiк
есептен шығарылмаған ауруларға қатысты түзеу мекемесiнiң медициналық
бөлiмi олардың босатылуына бiр ай қалғанда таңдап алған тұрғылықты
жерiндегi терi-венерологиялық диспансерге шұғыл хабарлама жiбередi. Бұл
ретте аурудың диагнозы, қолданылған емдеу шаралары мен серобақылаудың
мерзiмдерi көрсетiледi.
Қазақстан Республикасы
Iшкіісминiнiң
Медициналық басқармасы
Қосымша
Тері-венерологиялық диспансердегі серологиялық зерттеуге
ЖОЛДАМА
________________________________________________________ұсталатын
(ұстау орны)
ұлты_____________________,___________________________ жылы туылған
азамат(ша)_______________________________________________________.
Датасы
Жіберуші мекеменің мөрі
Мамандар:
Омарбекова А.Т.
Икебаева Ә.Ж.

7. Перед убытием больного ИПППП из следственного изолятора в исправительное учреждение врач-дерматовенеролог или врач-терапевт делают записи в медицинской амбулаторной карте в виде этапного эпикриза с рекомендациями по дальнейшему лечению и контрольному наблюдению.
8. По прибытию в исправительное учреждение больные ИПППП ставятся на диспансерный учет для дальнейшего прохождения лечения и серологического контроля.
9. В медицинских частях исправительных учреждений обязательному серологическому обследованию на сифилис подвергаются осужденные, имевшие длительные свидания и возвращенные из исправительных колоний-поселений.
10. При выявлении факта заражения осужденного ИПППП, которое могло произойти во время длительного свидания, медицинская часть исправительного учреждения направляет в кожно-венерологический диспансер поручение о привлечении к обследованию на венерические заболевания предполагаемого источника заражения.
11. На больных, освобождающихся из мест заключения и не снятых с диспансерного учета по поводу ИПППП, медицинская часть исправительного учреждения за месяц до освобождения направляет экстренное извещение в кожно-венерологические диспансеры по избранному ими месту жительства. При этом указываются диагноз заболевания, проведенное лечение и сроки сероконтроля.
Медицинское управление МВД Республики Казахстан
Приложение
Направление
на серологическое обследование в кожно-венерологический диспансер
Гр-н(ка)__________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество)
____________ года рождения, национальность _______________________________
находящийся ______________________________________________________________
(место содержания)
Дата
Печать, направившего учреждения