Жинақтаушы зейнетақы қорларының зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымдарға және зейнетақы активтерін инвестициялық басқару жөніндегі қызметті дербес жүзеге асыратын жинақтаушы зейнетақы қорларын Қазақстан Республикасының бағалы қағаздар рыногында брокерлiк және дилерлiк қызметтi жүзеге асыруға лицензиялар беру туралы
Қазақстан Республикасы бағалы қағаздар жөнідегі Ұлттық комиссиясы 2000 жылғы 15 қарашадағы N 90 қаулысы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2000 жылғы 20 желтоқсанда N 1339 тіркелді. Күші жойылды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі Басқармасының 2004 жылғы 27 желтоқсандағы N 373 (V043400) қаулысымен (Қолданысқа ену тәртібін қаулының 2-тармағынан қараңыз).
Ескерту: Қаулының атауы өзгертілді, кіріспесі жаңа редакцияда жазылды және мәтін бойынша: "Компания", "Компанияның", "Компанияларға", "Компания" деген сөздер тиісінше "Ұйым/Қор", "Ұйымның/Қордың", "Ұйымдарға/Қорларға", "Ұйым/Қор", "Ұлттық комиссия", "Ұлттық комиссияға" деген сөздер тиісінше "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі", "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне" деген сөздермен ауыстырылды, "ол", "оның" деген сөздер "/олар", "/олардың" деген сөздермен толықтырылды - ҚР Ұлттық Банкі  Басқармасының 2003 жылғы 21 сәуірдегі N 132 қаулысымен .
Қазақстан Республикасының "Лицензиялау туралы" Заңының және Қазақстан Республикасының "Бағалы қағаздар рыногы туралы" Заңының негізінде Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы қаулы етеді:
1. Осы Қаулыда қолданылған ұғымдардың мыналарды бiлдiретiндiктерi белгiленсiн:
1) Ұйым - жинақтаушы зейнетақы қорларының зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйым;
1-1) "Қор" - зейнетақы активтерін инвестициялық басқару жөніндегі қызметті дербес жүзеге асыратын жинақтаушы зейнетақы қоры;
2) "Лицензия" - бағалы қағаздар рыногында брокерлiк және дилерлiк қызметтi жүзеге асыруға лицензия;
3) "бiрiншi басшы" - Ұйымның/Қордың алқалы атқарушы органының басшысы немесе Ұйымның/Қордың атқарушы органының функциясын жеке дара жүзеге асыратын тұлға.
Ескерту: 1-тармақ өзгертілді, толықтырылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2003 жылғы 21 сәуірдегі N 132 қаулысымен .
2. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінің Ұйымдарға/Қорларға тек қана клиенттердiң шоттарын жүргiзу құқығынсыз (бағалы қағаздармен жасалған мәмiлелердi тiркеу құқығынсыз) екiншi санатты Лицензия беретiндiгi белгiленсiн. Бұл ретте Ұйымға/Қорға берiлген Лицензияның күшi ол/олар бағалы қағаздар рыногында брокерлiк және дилерлiк қызметтi жүзеге асырғанда тек мыналарға ғана қатысты қолданылады:

О порядке выдачи организациям, осуществляющим инвестиционное управление пенсионными активами накопительных пенсионных фондов, и накопительным пенсионным фондам, самостоятельно осуществляющим деятельность по инвестиционному управлению пенсионными активами лицензий на осуществление брокерской и дилерской деятельности на рынке ценных бумаг Республики Казахстан
Постановление Национальной комиссии Республики Казахстан по ценным бумагам от 15 ноября 2000 года N 90. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 20 декабря 2000 года N 1339. Утратило силу - постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 27 декабря 2004 года N 373 (порядок введения в действие см. п.2 V043400)
<*>
Сноска. По тексту слова "Компания", "Компании", "Компаниям", "Компанией" заменены словами "Организация/Фонд", "Организации/Фонда", "Организации/Фонду", "Организациям/Фондам", "Организацией/Фондом";
слова "Национальная комиссия", "Национальной комиссии" заменены словами "Национальный Банк Республики Казахстан", "Национальному Банку Республики Казахстан";
слова "ею", "ее" дополнены словами "/им", "/его" - постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 21 апреля 2003 года N 132 .
На основании Закона Республики Казахстан Z952200_ "О лицензировании" и Закона Республики Казахстан Z970077_ "О рынке      ценных бумаг" Правление Национального Банка Республики Казахстан постановляет: <*>
Сноска. Преамбула в новой редакции - постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 21 апреля 2003 года N 132 .
1. Установить, что использованные в настоящем Постановлении понятия означают следующее:
1) "Организация" - организация, осуществляющая инвестиционное управление пенсионными активами накопительных пенсионных фондов";          1-1) "Фонд" - накопительный пенсионный фонд, самостоятельно осуществляющий деятельность по инвестиционному управлению пенсионными активами";
2) "Лицензия" - лицензия на осуществление брокерской и дилерской деятельности на рынке ценных бумаг;
3) "первый руководитель" - руководитель коллегиального исполнительного органа Организации/Фонда или лицо, единолично осуществляющее функции исполнительного органа Организации/Фонда. <*>
Сноска. Пункт 1 с изменениями - постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 21 апреля 2003 года N 132 .
2. Установить, что Национальный Банк Республики Казахстан выдает Организациям/Фондам Лицензии только второй категории - без права ведения счетов клиентов (без права регистрации сделок с ценными бумагами). При этом действие выданной Организации/Фонду Лицензии распространяется на осуществление ею/им брокерской и дилерской деятельности на рынке ценных бумаг только в отношении:

1) Ұйымның/Қордың өз активтерiне;
2) Ұйымның/Қордың инвестициялық басқаруындағы зейнетақы активтерiне.
Ескерту: 2-тармақ өзгертілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2003 жылғы 21 сәуірдегі N 132 қаулысымен .
3. Ұйымға/Қорға Лицензия тек оның/олардың штатында қолданылып жүрген бiрiншi санатты бiлiктiлiк куәлiктерiн (бағалы қағаздармен мәмiлелер жасау жөнiндегi жұмыстарды орындауға рұқсат ету құқығымен) иеленген кемiнде үш қызметкердiң болу шартымен ғана  берiлетiндiгі белгіленсiн. Бұл ретте:
1) Ұйымның/Қордың бiрiншi басшысы не оның/олардың Ұйымның/Қордың бағалы қағаздар рыногында брокерлiк және дилерлiк қызметiне жетекшiлiк жасайтын орынбасары;
2) Ұйымның/Қордың бағалы қағаздар рыногында брокерлiк және дилерлiк қызметiн жүзеге асыруына байланысты функцияларын орындау жүктелетiн құрылымдық бөлiмшесiнiң басшысы;
3) Ұйымның/Қордың жоғарыда аталған құрылымдық бөлiмшесiнiң тiкелей бағалы қағаздармен мәмiлелер жасау жөнiндегi жұмыстарды орындайтын қызметкерi аталған бiлiктiлiк куәлiктерiн иеленулерi керек.
Ескерту: 3-тармақ өзгертілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2003 жылғы 21 сәуірдегі N 132 қаулысымен .
4. Лицензия алу үшiн Ұйым/Қор Ұлттық комиссияға:
1) бiрыңғай өтiнiш;
2) Ұйымның/Қордың лицензиялық алымды төлегендiгi туралы, оның/олардың түскендiгі жөнiнде салық органының белгiсi қойылған төлем құжатының көшiрмесiн;
3) лауазымдардың атауларын және оларды атқарып отырған тұлғалардың аты-жөндерiн, сондай-ақ осы тұлғаларды жұмысқа қабылдау туралы бұйрықтардың күндерi мен нөмiрлерiн көрсетумен Ұйымның/Қордың штаттық кестесiн;
4) осы Қаулының 3-тармағының шарттарына сәйкес талап етiлетiн бiлiктiлiк куәлiктерiнiң көшiрмелерiн;
5) осы Қаулының 3-тармағының шарттарына сәйкес талап етiлетiн бiлiктiлiк куәлiктерiн иеленген тұлғалардың еңбек кiтапшаларының (олар бар болған кезде) көшiрмелерiн немесе оларды жұмысқа қабылдау туралы бұйрықтардың үзiндi-көшiрмелерiн не осындай тұлғалармен жасасқан жеке еңбек шарттарының көшiрмелерiн;
6) тiгілген, нөмiрленген және Ұйымның/Қордың бiрiншi басшысының немесе оның/олардың мiндетiн атқарушы тұлғаның қолымен және Ұйым/Қор мөрiнiң таңбасымен куәландырылған:
бағалы қағаздармен мәмілелер жасау және өзге де ықтимал нормалардан басқа Ұйымның/Қордың бағалы қағаздармен жасалған және орындалған мәмiлелерге есеп жүргiзу тәртiбiн ашатын Ұйымның/Қордың бағалы қағаздармен жасаған мәмiлелердiң орындалысына бақылау жасау қағидаларын;
Ұйымның/Қордың қызметкерлерiне оның/олардың бағалы қағаздармен мәмiлелер жасау кезiнде пайдаланатын бағдарламалық - техникалық құралдарға рұқсат ету қағидаларын;
Ұйымның/Қордың бағалы қағаздармен мәмiлелер жасауға қатысатын қызметкерлерiнiң лауазымдық нұсқаулықтарын ұсыну керек.
Ескерту: 4-тармақ өзгертілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2003 жылғы 21 сәуірдегі N 132 қаулысымен .

1) собственных активов Организации/Фонда;
2) пенсионных активов, находящихся у Организации/Фонда в инвестиционном управлении;
3)  (подпункт исключен - постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 21 апреля 2003 года N 132 ).
3. Установить, что Лицензия может быть выдана Организации/Фонду только при условии, что в ее/его штате имеется не менее трех работников, которые обладают действующими квалификационными свидетельствами первой категории (с правом допуска к выполнению работ по заключению сделок с ценными бумагами). При этом в обязательном порядке должны обладать указанными квалификационными свидетельствами:
1) первый руководитель Организации/Фонда либо его заместитель, который будет курировать брокерскую и дилерскую деятельность Организации/Фонда на рынке ценных бумаг;
2) руководитель структурного подразделения Организации/Фонда, на которое будет возложено выполнение функций, связанных с осуществлением брокерской и дилерской деятельности Организации/Фонда на рынке ценных бумаг;
3) работник вышеназванного структурного подразделения Организации/Фонда, который будет непосредственно выполнять работы по заключению сделок с ценными бумагами. <*>
Сноска. Пункт 3 с изменениями - постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 21 апреля 2003 года N 132 .
4. Установить, что для получения Лицензии Организация/Фонд должна представить Национальному Банку Республики Казахстан:
1) типовое заявление;
2) копию платежного документа об уплате Организацией/Фондом лицензионного сбора с отметкой налогового органа о его поступлении;
3) штатное расписание Организации/Фонда с указанием наименований должностей и имен занимающих их лиц, а также дат и номеров приказов о приеме данных лиц на работу;
4) копии квалификационных свидетельств, требуемых в соответствии с условиями пункта 3 настоящего Постановления;
5) копии трудовых книжек (при их наличии) или выписок из приказов о приеме на работу лиц, которые обладают квалификационными свидетельствами, требуемыми в соответствии с условиями пункта 3 настоящего Постановления, либо копии индивидуальных трудовых договоров, заключенных с такими лицами;
6) прошитые, пронумерованные и заверенные подписью первого руководителя Организации/Фонда или лица, его замещающего, и оттиском печати Организации/Фонда:
правила заключения сделок с ценными бумагами и контроля за исполнением заключенных Организацией/Фондом сделок с ценными бумагами, раскрывающие помимо иных возможных норм порядок учета заключенных и исполненных сделок Организации/Фонда с ценными бумагами;
правила доступа работников Организации/Фонда к программно-техническим средствам, используемым при заключении ею/им сделок с ценными бумагами;
должностные инструкции работников Организации/Фонда, участвующих в заключении сделок с ценными бумагами. <*>
Сноска. Пункт 4 с изменениями - постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 21 апреля 2003 года N 132 .

5. Ұйым/Қор бағалы қағаздар рыногында брокерлiк және дилерлiк қызметтi жүзеге асыру кезiнде оған қойылатын мынадай талаптар белгiленсiн:
1) Ұйымның/Қордың ұйымдық құрылымында Ұйымның/Қордың бағалы қағаздар рыногында брокерлiк және дилерлiк қызметiн жүзеге асыруына байланысты функцияларды орындау жүктелетiн жеке құрылымдық бөлiмшесiнiң бар болуы;
2) жоғарыда аталған бөлiмшенiң қызметкерлерiне Ұйымның/Қордың басқа құрылымдық бөлiмшелерiндегi лауазымдарды қоса атқаруға тыйым салу;
3) жоғарыда аталған бөлiмшенiң қызметкерлерiне Ұйымның/Қордың басқа құрылымдық бөлiмшелерiндегі қызметкерлердiң функцияларын және мiндеттерiн жүктеуге тыйым салу;
4) жоғарыда аталған бөлiмшенiң қызметкерлерiнiң құқықтарын және өкiлеттiктерiн Ұйымның/Қордың басқа құрылымдық бөлiмшелерiнiң қызметкерлерiне өткiзiп беруге (табыстауға) тыйым салу.
6. Тармақ алынып тасталды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2003 жылғы 21 сәуірдегі N 132 қаулысымен .
7. Реттелу тәртiбi осы Қаулыда айқындалмаған мәселелердiң Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1997 жылғы 04 наурыздағы N 293 қаулысымен бекiтiлген Бағалы қағаздар рыногындағы брокерлiк және дилерлiк қызметтi лицензиялау туралы ережеге сәйкес шешiлуге жататындығы белгiленсiн.
8. Осы Қаулының Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде тiркеуден өткен күнiнен бастап күшiне енетiндiгi белгiленсiн.
9. Зейнетақы активтерiн инвестициялық басқару жөнiндегi қызметтi жүзеге асыруды бағалы қағаздар рыногындағы брокерлiк және дилерлiк қызметпен қоса атқаратын Ұйымдар/Қорлар өз қызметiн (осы Ұйымдардың/Қорлардың аталған қызмет түрлерiн жүзеге асыру тәртiбiн реттейтiн нормативтiк кесiмдердi қоса) осы Қаулыға ол/олар күшiне енгiзiлген күнiнен бастап алпыс күн iшiнде сәйкес келтiруге мiндеттелсiн.
10. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі орталық аппараты Лицензиялау және қадағалау басқармасы:
1) осы Қаулыны (ол/олар күшіне енгізілгеннен кейін) Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Жинақтаушы зейнетақы қорларының қызметін реттеу жөніндегі комитетінің назарына жеткізсін;
2) осы Қаулының орындалысына бақылау жасасын.
Ұлттық комиссиясының Төрағасы
Комиссияның мүшелері

5. Установить следующие требования к Организации/Фонду при осуществлении ею/им брокерской и дилерской деятельности на рынке ценных бумаг:
1) наличие в организационной структуре Организации/Фонда отдельного структурного подразделения, на которое возложено выполнение функций, связанных с осуществлением брокерской и дилерской деятельности Организации/Фонда на рынке ценных бумаг;
2) запрет на совмещение работниками вышеназванного подразделения должностей в других структурных подразделениях Организации/Фонда;
3) запрет на возложение на работников вышеназванного подразделения функций и обязанностей работников других структурных подразделений Организации/Фонда;
4) запрет на передачу (делегирование) прав и полномочий работников вышеназванного подразделения работникам других структурных подразделений Организации/Фонда.
6. (Пункт 6 исключен - постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 21 апреля 2003 года N 132 ) .
7. Установить, что вопросы, порядок урегулирования которых не определен настоящим Постановлением, подлежат разрешению в соответствии с P970293_  Положением о лицензировании брокерской и дилерской деятельности на рынке ценных бумаг, утвержденным постановлением Правительства Республики Казахстан от 4 марта 1997 года N 293.
8. Установить, что настоящее Постановление вводится в действие с даты его регистрации Министерством юстиции Республики Казахстан.
9. Обязать Компании, совмещающие осуществление деятельности по инвестиционному управлению пенсионными активами с осуществлением брокерской и дилерской деятельности на рынке ценных бумаг, привести свою деятельность (включая нормативные акты, регламентирующие порядок осуществления данными Компаниями указанных видов деятельности) в соответствие с настоящим Постановлением в течение шестидесяти дней со дня введения его в действие.
10. Управлению лицензирования и надзора центрального аппарата Национальной комиссии Республики Казахстан:
1) довести настоящее Постановление (после введения его в действие) до сведения Комитета по регулированию деятельности накопительных пенсионных фондов Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан;
2) установить контроль за исполнением настоящего Постановления.
Председатель
Национальной комиссии
Члены комиссии