Дәрілік заттың тұтынушылар орамаларын таңбалау ережесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау істері жөніндегі агенттігінің 2000 жылғы 30 қараша N 756 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2000 жылғы 30 желтоқсанда N 1346 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2009 жылғы 2 қарашадағы N 634 бұйрығымен
Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2009.11.02 N 634 бұйрығымен.
Ескерту: Тақырыбы жаңа редакцияда жазылды - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 2004 жылғы 17 ақпандағы N 160 бұйрығымен .
" Дәрiлiк заттар туралы " Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1995 жылғы 23 қарашадағы N 2655 Заң күшi бар Жарлығына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Дәрілік заттың тұтынушылар орамаларын таңбалау ережесі бекітілсін.
Ескерту: 1-тармақ жаңа редакцияда жазылды - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 2004 жылғы 17 ақпандағы N 160 бұйрығымен .
2. <*>
Ескерту: 2-тармақ алынып тасталды - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 2004 жылғы 17 ақпандағы N 160 бұйрығымен .
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің "Дәрілік құралдарды, медициналық мақсаттағы бұйымдарды және медицина техникасын сараптау ұлттық орталығы" республикалық мемлекеттік кәсіпорны (Бердімұратова Г.Д.) дәрілік заттарды тіркеу жөніндегі сараптау жұмыстарын жүргізу кезінде осы бұйрықпен бекітілген Дәрілік заттың тұтынушылар орамаларын таңбалау ережесін басшылыққа алсын.
Ескерту: 3-тармақ жаңа редакцияда жазылды - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 2004 жылғы 17 ақпандағы N 160 бұйрығымен .
4. Денсаулық сақтауды аумақтық басқару органдарының, "Дәрi-дәрмек" дәрiлiк заттар орталығы" РМҚК (С.Е. Сұлтанов) басшылары осы бұйрықты емдеу-алдын алу, дәрiхана ұйымдары мен фармацевтикалық өндiрiс басшыларының назарына жеткiзсiн.
5. Осы бұйрықтың орындалуын бақылауды өзiме қалдырамын.
Төраға міндетін
атқарушы
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау iстерi
жөнiндегi агенттігінiң
2000.11.30. N 756
бұйрығымен бекiтiлген
Дәрілік заттың тұтынушылар орамаларын
таңбалау ережесі
Ескерту: Ереженің тақырыбы жаңа редакцияда жазылды - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 2004 жылғы 17 ақпандағы N 160 бұйрығымен .
1. Жалпы ережелер
1. Дәрiлiк затты мемлекеттiк тiркеу кезiнде мәтiндердiң графикалық ресiмделуi, мазмұны мен жазылуы Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау iстерi жөнiндегi агенттiгi бекiткен осы Ережелер мен нормативтiк құжаттарға (бұдан былай мәтiн бойынша НҚ) сәйкес келуге тиiс.

Об утверждении Правил маркировки потребительской упаковки лекарственного средства
Приказ и.о. Председателя Агентства Республики Казахстан по делам здравоохранения от 30 ноября 2000 года N 756. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 декабря 2000 года N 1346. Утратил силу приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 2 ноября 2009 года № 634
Сноска. Утратил силу приказом Министра здравоохранения РК от 02.11.2009 № 634 (порядок введения в действие см. п. 6).
Сноска. Заголовок в новой редакции - приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 17 февраля 2004 года N 160 .
В соответствии с Указом Президента Республики Казахстан, имеющим силу Закона, от 23 ноября 1995 года N 2655 U952655_ "О лекарственных средствах", приказываю:
1. Утвердить прилагаемые Правила маркировки потребительской упаковки лекарственного средства. <*>
Сноска. Пункт 1 в новой редакции - приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 17 февраля 2004 года N 160 .
2. (Пункт исключен - приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 17 февраля 2004 года N 160 ).
3. Республиканскому государственному предприятию "Национальный центр экспертизы лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники" Министерства здравоохранения Республики Казахстан (Бердимуратова Г.Д.) при проведении экспертных работ по регистрации лекарственных средств руководствоваться Правилами маркировки потребительской упаковки лекарственного средства, утвержденными настоящим приказом. <*>
Сноска. Пункт 3 в новой редакции - приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 17 февраля 2004 года N 160 .
4. Начальникам территориальных органов управления здравоохранением, РГКП "Центр лекарственных средств "Дэрi дэрмек" (Султанов С.Е.) настоящий приказ довести до сведения руководителей лечебно-профилактических, аптечных организаций и фармацевтических производств.
5. Контроль за исполнением настоящего приказа оставляю за собой.
И.о. Председателя
Утверждены
приказом Агентства
Республики Казахстан
по делам здравоохранения
от 30 ноября 2000 года
N 756
Правила маркировки потребительской упаковки
лекарственного средства <*>
Сноска. Заголовок в новой редакции - приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 17 февраля 2004 года N 160 .
1. Общие положения
1. Графическое оформление, содержание и написание текстов должно соответствовать настоящим Правилам и нормативному документу (в дальнейшем по тексту - НД), утвержденному Агентством Республики Казахстан по делам здравоохранения при государственной регистрации лекарственного средства.

2. Осы Ережелер iшкi рынокқа әкелiнетiн дәрiлiк заттарды таңбалауды, тұтыну орамын ресiмдеуге қолданылады және:
1) мәтiндердiң мазмұны мен жазылуына қойылатын талаптарды;
2) дәрiлiк заттардың тұтыну орамын графикалық ресiмдеу талаптарын;
3) алынып тасталды ;
4) келесi ұғымдар:
дәрiлiк заттың сауда аталымы - осы дәрiлiк заттың Қазақстан Республикасында тiркелген аты;
дәрiлiк заттың халықаралық патенттелмеген аталымы - дәрiлiк заттың Бүкiл дүниежүзiлiк денсаулық сақтау ұйымы ұсынған аты;
"ангро өнiм" - оның iрi орамда өндiрiлуi мен сатылуын сипаттайтын және дайын дәрiлiк түрлердi өндiру мақсатымен оны одан әрi ұқсату көзделген өнiм статусы;
"балк өнiм" - түпкiлiктi орамға салынуын қоспағанда, технологиялық процестiң барлық сатыларынан өткен өнiм;
тұтыну орамы - дәрiлiк заттың белгiленген жарамды мерзiмi iшiнде сақталуын қамтамасыз етедi, бастапқы орамға (iшкi) және екiншi (сыртқы) орамға бөлiнедi:
1) бастапқы (iшкi) орам дәрiлiк түрмен тiкелей жанасатын ыдысты немесе орам түрiн білдiредi;
2) екiншi (сыртқы) орам бастапқы орамдағы дәрiлiк препарат орналастырылатын контейнердi немесе орамның өзге түрiн білдiредi.
Таңбалау - iшкi және сыртқы орамда көрсетiлген дәрiлiк зат туралы ақпарат.
Тауарлық белгi - тауарларды бiртектес тауарлардан, шаруашылық жүргiзетiн басқа субъектiлерден ажыратуға қызмет ететiн тiркелген сөздiк, бейнелiк, көлемдiк немесе басқа да белгi.
Ескерту: 2-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 2004 жылғы 17 ақпандағы N 160 бұйрығымен .
2. Мәтiндердiң мазмұны мен жазылуына
қойылатын талаптар
3. Тұтыну орамын таңбалау мен ресiмдеу дәрiлiк препараттардың әрбiр сериясы үшiн бiрыңғай болуы керек.
4. Тұтыну орамының әр бiрлiгi тиiстi нормативтiк құжаттармен
жабдықталып, оларда мынадай мәлiметтер:
1) дәрiлiк заттың латын және орыс тiлдерiндегi сауда аталымы мен халықаралық патенттелмеген аталымы;
2) дәрiлiк затты өндiрушi кәсiпорынның аты, заңдық мекен-жайы, өндiрiстiң орналасқан жерi;
3) орамда мөлшерi мен мөлшерлер көлемi көрсетiлген дәрiлiк түрi;
4) мөлшер бiрлiгi көрсетiлген әсер етушi заттардың құрамы;

2. Данные Правила распространяются на маркировку потребительской упаковки лекарственных средств, поставляемых на внутренний рынок и устанавливают:
1) требования к содержанию и написанию текстов;
2) требования к графическому оформлению маркировки на потребительской упаковке лекарственных средств;
3) (подпункт исключен - приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 17 февраля 2004 года N 160 ) ;
4) следующие понятия:
торговое название лекарственного средства - название, под которым данное лекарственное средство зарегистрировано в Республике Казахстан;
международное непатентованное название лекарственного средства - название лекарственного средства, рекомендованное ВОЗ;
"ангро продукт" - статус продукции, характеризующий ее производство и реализацию в крупной фасовке и предполагающий ее дальнейшую обработку с целью производства готовых лекарственных форм;
"балк продукт" - продукция, прошедшая все стадии технологического процесса за исключением окончательной упаковки;
потребительская упаковка - обеспечивает сохранность лекарственного средства в течение установленного срока годности, делится на первичную (внутреннюю) упаковку и вторичную (наружную) упаковку:
1) первичная (внутренняя) упаковка означает сосуд или другую форму упаковки, непосредственно соприкасающуюся с лекарственной формой;
2) вторичная (наружная) упаковка означает контейнер или другую форму упаковки, в которую помещается лекарственный препарат в первичной упаковке.
Маркировка - информация о лекарственном средстве, нанесенная на внутреннюю и наружную упаковку.
Товарный знак - зарегистрированное словесное, изобразительное, объемное или другое обозначение, служащее для отличия товаров ... от однородных товаров... других хозяйствующих субъектов. <*>
Сноска. Пункт 2 с изменениями - приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 17 февраля 2004 года N 160 .
2. Требования к содержанию и написанию текстов
3. Маркировка потребительской упаковки должна быть единой для каждой серии лекарственных препаратов.
4. Каждая единица потребительской упаковки должна быть снабжена этикеткой, утвержденной соответствующими нормативными документами, содержащей следующие сведения:
1) торговое название лекарственного средства на латинском и русском языках и международное непатентованное название;
2) название, юридический адрес предприятия-производителя лекарственного средства, местонахождение производства;
3) лекарственная форма с указанием дозировки и количества доз в упаковке;
4) состав действующих веществ с указанием единиц дозы;

5) серия нөмiрi;
6) жарамды мерзiмi;
7) қолданылу тәсiлi және, егер қажет болса енгiзу жолы;
8) босатылу шарттары;
9) сақтау шарттары;
10) сақтық шаралары (сақтықпен қолдану, балалардан ақтау, мерзiмi өткеннен кейiн қолданбау қажеттiгi және басқалары);
11) ескертпе жазулар ("Қолданар алдында шайқау керек", "Тамшылатып", "Дәрiгердiң тағайындауымен қолдану керек" және т.б.);
12) балаларға арналған дәрiлiк заттар орамында "Балалар үшiн" деген жазуы болуы қажет;
13) клиникалық сынақтарға арналған дәрiлiк заттардың орамында "Клиникалық сынақтар үшiн" деген жазу болуға тиiс;
14) иммунобиологиялық препараттардың орамында: алыну көзi (олар қай жануардың қанынан, органдары мен тiндерiнен алынғаны);
"Препарат адам иммунтапшылығы вирустарына (1 мен 2 түрлерiне) және В мен С гепатиттерiне қатысты қауiпсiз" деген жазу;
вакциналарда - вирустар мен бактерияларды көбейту үшiн пайдаланылған қоректiк орталары қосымша көрсетiледi;
15) гомеопатикалық ретiнде тiркелген дәрiлiк заттардың орамында "Гомеопатикалық" деген жазу болуға тиiс;
16) тамаққа биологиялық үстемелер (ТБY) ретiнде тiркелген дәрiлiк заттардың орамында "Тамаққа биологиялық үстемелер" деген жазу болуға тиiс;
17) өсiмдiк шикiзатынан алынған дәрiлiк заттардың орамында "Өнiм радиациялық бақылаудан өткiзiлдi" деген жазу болуға тиiс.
5. 2-тарауда баяндалған талаптарға сәйкес келетiн сыртқы орамға орналастырылған блистер түрiндегi iшкi орамда мынадай мәлiметтер:
1) орыс және латын тiлдерiнде дәрiлiк заттың сауда аталымы мен халықаралық патенттелмеген аталымы;
2) орамында мөлшерленуi мен мөлшерлер көлемi көрсетiлген дәрiлiк түрi;
3) дәрiлiк затты өндiрген кәсiпорынның аты, заңдық мекен-жайы;
4) серия нөмiрi;
5) жарамды мерзiмi көрсетiлуге тиiс.
6. Осы Ережелердiң 4-тармақшасында көрсетiлген бүкiл мәлiметтi орналастыру мүмкiн болмаған жағдайда шағын көлемдегi (ампулаларда, сауыттарда) iшкi (бастапқы) орамдарда мынадай деректер:
1) орыс тiлiнде дәрiлiк заттың сауда аталымы;
2) мөлшерi;
3) жарамды мерзiмi;
4) серия нөмiрі
5) iшiндегiсiнiң салмағы, көлемi немесе бiрлiк мөлшерiнiң саны;
6) мүмкiн болған жағдайда енгiзу тәсiлi мен жолы көрсетiлуге тиiс.
7. "ангро" өнiмдерiн буып-түйгенде орамында қосымша мынадай деректер:
1) егер "ангро" өнiм шетелден әкелiнсе, өндiрушi кәсiпорынның (фирманың) және елдiң аты;
2) буып-түюдi жүргiзетiн отандық өндiрушi кәсiпорынның аты, мекен-жайы, егер болса, тауарлық белгiсi;

5) номер серии;
6) срок годности;
7) способ применения и, если необходимо, путь введения;
8) условия отпуска;
9) условия хранения, транспортирование;
10) меры предосторожности (обращаться с осторожностью, беречь от детей, не применять по истечении срока годности и прочие);
11) предупредительные надписи ("Перед употреблением взбалтывать", "Капельно", "Применять по назначению врача" и т.д.);
12) на лекарственных средствах для детей на упаковке должна стоять надпись "Для детей";
13) на лекарственных средствах для клинических испытаний на упаковке должно быть указано "Для клинических испытаний";
14) на иммунобиологических препаратах на упаковке дополнительно указываются:
источник происхождения (из крови, органов и тканей какого животного они получены);
надпись "Препарат безопасен в отношении вирусов иммунодефицита человека (1 и 2 типов) и гепатитов В и С";
на вакцинах - питательные среды, использованные для размножения вирусов и бактерий;
15) лекарственные средства, зарегистрированные как гомеопатические, должны иметь на упаковке надпись - "Гомеопатическое";
16) лекарственные средства, зарегистрированные как биологически активные добавки к пище, должны иметь на упаковке надпись - "Биологически активная добавка к пище", "БАД";
17) лекарственные средства, полученные из лекарственного растительного сырья, должны иметь на упаковке надпись - "Продукция прошла радиационный контроль".
5. На внутренней упаковке в форме блистера, который помещается в наружную упаковку, соответствующую требованиям, изложенным в главе 2, должна быть указана следующая информация:
1) торговое название лекарственного средства на русском и латинском языках и международное непатентованное название;
2) лекарственная форма с указанием дозировки и количества доз в упаковке;
3) название фирмы, страна-производитель лекарственного средства, торговый знак;
4) номер серии, дата изготовления;
5) срок годности.
6. На внутренних (первичных) упаковках небольших размеров (ампулах, флаконах), на которых нет возможности разместить всю информацию, указанную в пункте 4 настоящих Правил, должны быть следующие данные:
1) торговое название лекарственного средства на русском языке;
2) дозировка;
3) срок годности;
4) номер серии;
5) масса, объем или количество единиц дозы содержимого;
6) при возможности, способ и путь введения.
7. При расфасовке продукции "ангро" на упаковке дополнительно должны быть следующие данные:
1) название предприятия-производителя (фирмы) и страны, если продукция "ангро" ввезена из-за рубежа;
2) название, адрес и, если имеется, товарный знак отечественного предприятия-производителя, производящего расфасовку;

3) дәрілік заттың буып-түю кезiнде берiлетiн серия нөмiрi;
4) буып-түйiлген өнiмнiң дайындалған мерзiмi ("ангро" өнiмдерiнiң дайындалған мерзiмi көрсетiледi);
5) дәрілік заттың жарамды мерзiмi ("ангро" өнiмдерiнiң дайындалған мерзiмiнен бастап есептеледi).
8. Егер отандық кәсiпорындар "балк" өнiмдердi орамға салуды ғана жүзеге асырса, онда орамында қосымша мынадай деректер:
1) егер "балк" өнiмдер шетелден әкелiнсе, "балк' өндiрушi кәсiпорынның (фирманың) және елдiң аты;
2) "балк" өнiмдердi орамға салуды жүзеге асыратын отандық өндiрушi кәсiпорынның аты, егер болса, тауарлық белгiсi;
3) дайындалған мерзiмi ("балк" өнiмдердiң дайындалған мерзiмi көрсетiледi);
4) "балкты" орамға салу кезiнде өндiрушi кәсiпорын беретiн серия нөмiрi "балк" өнiмдерiн дайындау кезiнде берiлетiн серияға сәйкес келуге тиiс;
5) орамға салынған дәрiлiк заттың дайындалған мерзiмi ("балк" өнiмдерiнiң дайындалған мерзiмiнен бастап есептеледi) көрсетiлуге тиiс.
9. Егер дәрілік зат басқа фирманың лицензиясымен дайындалса, онда лицензиясы бойынша дәрiлiк зат дайындалған фирманың және елдiң аты орамда қосымша көрсетiледi.
10. Дәрiлiк заттардың жекелеген түрлерi бойынша:
1) дәрiлiк өсiмдiк шикiзаты үшiн - аталымы латын және орыс тiлдерiнде көрсетiледi. Атау септiгiнде шығарылу түрiн (жиналым, жапырақтар, бүршiктер және т.б.), аталымы iлiк септiгiнде көрсетуге жол берiледi;
2) көп компоненттi дәрiлiк зат үшiн:
сауда аталымы болса, нормативтiк құжатта белгiленген жағдайларда құрамын көрсетпеуге жол берiледi;
сауда аталымдары жоқ болса - құрамы, одан кейiн дәрілік түрi мен белсендi ингредиенттердiң мөлшерi көрсетiледi. Құрамы нормативтiк құжатта белгiленген тәртiпте көрсетiледi;
3) көлемi 30х60 мм-ден аспайтын заттаңбаларда, сондай-ақ дрот, инсулин сауыттары мен пробиркаларда, егер сауда аталымы болса және нормативтiк құжатта белгiленген реттерде құрамын көрсетпеуге жол берiледi.
4) инъекцияға арналған дәрілік заттар үшiн енгiзiлу тәсiлi көрсетiлуi керек (көк тамырға, бұлшық етке, терi астына). Егер инъекциялық дәрілік зат барлық тәсiлдермен енгiзiлетiн болса, онда "инъекция үшiн" деп көрсетiледi.
3. Тұтыну орамын графикалық таңбалауды ресiмдеуге
қойылатын талаптар
11. Дәрілік заттағы әсер етушi заттың концентрациясы мен құрамы осы дәрiлiк зат үшiн бекiтiлген нормативтiк құжатқа сәйкес салмақтық, көлемдiк немесе салыстырмалы көлемдерде болуға тиiс:
1) дәрiлiк заттың белсендiлiгi әсер бiрлiктерiнде (ӘБ) көрсетiледi;

3) номер серии лекарственного средства, присваиваемый при расфасовке;
4) дата изготовления расфасованной продукции (указывается дата изготовления продукции "ангро");
5) срок годности лекарственного средства (исчисляется от даты изготовления продукции "ангро").
8. Если отечественные предприятия осуществляют лишь упаковку "балк" продукции, то на упаковке дополнительно должны быть следующие данные:
1) название предприятия-производителя (фирмы) "балк" продукции и страны, если "балк" продукция вывезена из-за рубежа;
2) название и, если имеется, товарный знак отечественного предприятия-производителя, осуществляющего упаковку "балк" продукции;
3) дата изготовления (указывается дата изготовления "балк" продукции);
4) номер серии, присваиваемый при упаковке "балк" продукции предприятием-производителем, должен соответствовать серии присваиваемой при изготовлении "балк" продукции;
5) срок годности упакованного лекарственного средства (исчисляется от даты изготовления "балк" продукции).
9. Если лекарственное средство изготовлено по лицензии другой фирмы, то на упаковке дополнительно указывают название фирмы и страны, по лицензии которой изготовлено лекарственное средство.
10. По отдельным видам лекарственных средств:
1) для лекарственного растительного сырья - название указывается на латинском, государственном и русском языках. Допускается в именительном падеже указывать форму выпуска (сбор, листья, побеги и т.п.), а название - в родительном;
2) для многокомпонентного лекарственного средства:
имеющего торговое название допускается не указывать состав в случаях, утвержденных НД;
не имеющего торгового названия - указывается состав, затем лекарственная форма и дозировка активных ингредиентов. Состав указывается в порядке, установленном НД;
3) на этикетках размером не более 30х60 мм, а также на флаконах из дрота, инсулина и пробирках допускается не указывать состав, если имеется торговое название и в случаях, предусмотренных НД;
4) для инъекционных лекарственных средств следует указывать способ введения (внутривенно, внутримышечно, подкожно). Если инъекционное лекарственное средство вводится всеми способами, то указывается - "для инъекций".
3. Требования к графическому оформлению
маркировки на потребительской упаковке
11. Концентрация и содержание действующего вещества в лекарственном средстве должны быть в весовых, объемных или относительных величинах в соответствии с утвержденным НД для данного лекарственного средства:
1) активность лекарственного средства указывается в единицах действия (ЕД);

2) орамдағы дәрiлiк заттардың саны мына бiрлiктерде:
салмағы бойынша - микрограммен (мкг), миллиграммен (мг), граммен (г), килограммен (кг);
көлемi бойынша - миллилитрлермен (мл), литрлермен (л);
3) тұтыну ыдысындағы көлемi бойынша - ампулаларда, таблеткаларда, сауыттарда, капсулаларда, даналарда;
4) стерильділіктi стерильдi дәрiлiк түрлерде "Стерильдi" деген жазумен орыс тiлiнде көрсету керек.
12. Дәрiлiк заттың сериялар нөмiрлерiн көрсетуге қойылатын талаптар:
1) серия нөмiрi араб цифрларымен қосылып белгiленедi, "серия" сөзi жазылмайды. Нөмiрдегi соңғы төрт цифр дәрiлiк заттың дайындалған айы мен жылын бiлдiредi. Соңғы төртеуiнiң алдында тұрған цифрлар серияның өндiрiстiк нөмірі болып табылады. Цифрлардың көлемi биiктiгi бойынша 5 мм-ден аспауға тиiс.
Мысалы: 16140301
1614 - серияның өндiрiстiк нөмiрi,
0301 - 2001 жылдың наурызы;
2) ерiткiшi бар дәрiлiк заттар жиынтығын таңбалау кезiнде қорабында дәрiлiк препараттың серия нөмiрi мен ерiткiштiң серия нөмiрлерi, сондай-ақ жиынтыққа кiретiн дәрiлiк заттың жарамды мерзiмiнiң ең аз жарамды мерзiмiн көрсету керек.
13. Өндiрушi кәсiпорынды белгiлеуге қойылатын талаптар:
1) өндiрушi кәсiпорынның аты мен мекен-жайын толық немесе қысқартып көрсету керек;
2) дәрiлiк затты өндiрушi бұл негiзгi (мiндеттi) мәтiндi қабылдауға кедергi келтiрмесе, орамда ақпараттық немесе жарнамалық сипатта қосымша мәлiметтер көрсете алады;
3) жарамды мерзiмiн мынадай түрде көрсету қажет: "Х 2001 дейiн жарамды" немесе (Х 2001 дейiн), (Х 01 дейiн), (10.01. дейiн).
Ай рим цифрiмен, жылдың соңғы екi цифрi араб цифрларымен көрсетiледi. Айды араб цифрларымен қоюға жол берiледi.
14. Графикалық орындалудың түпнұсқасының полиграфиялық тұрғыда орындалу сапасына қойылатын талаптар:
1) түпнұсқаны полиграфиялық тәсiлмен көшiргенде таралымдық оттискiлерi бекiтiлген түпнұсқаға сәйкес келуге тиiс.
2) түпнұсқаның полиграфиялық тұрғыда орындалу сапасы полиграфиялық өндiрiстiң технологиялық нұсқаулары мен түпнұсқаны полиграфиялық көшiрудiң нормативтiк құжаттарда бекiтiлген талаптарына сәйкес келуi қажет;
3) оттискiлердiң түпнұсқаға сәйкестiк сапасын дайындаушы кәсiпорындар да және сонымен қатар тапсырысшы кәсiпорындар да бақылауға тиiс.
4. Дәрiлiк затты қолдану жөнiнде тұтынушыға арналған
нұсқаулыққа (аннотация-қосымшаға) қойылатын талаптар
Ескерту: 4-тарау алынып тасталды - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 2004 жылғы 17 ақпандағы N 160 бұйрығымен .

2) количество лекарственных средств в упаковке указывается в следующих единицах:
по массе - в микрограммах (мкг), миллиграммах (мг), граммах (г), килограммах (кг);
по объему - в миллилитрах (мл), литрах (л);
3) по количеству в потребительской таре - в ампулах, таблетках, флаконах, капсулах, штуках;
4) стерильность следует указывать на стерильных лекарственных формах на русском языке, надписью "Стерильно".
12. Требования к указанию номера серии лекарственного средства:
1) номер серии обозначается арабскими цифрами слитно, слово "серия" не пишется. Последние четыре цифры в номере обозначают месяц и год изготовления лекарственного средства. Цифры, предшествующие последним четырем, являются производственным номером серии. Размеры цифр по высоте должны быть не более 5 мм.
Пример: 16140301
1614 - производственный номер серии,
0301 - март 2001 года;
2) при маркировке комплекта лекарственного препарата с растворителем, на пачке следует указывать номер серии лекарственного препарата и номер серии растворителя, а также срок годности лекарственного средства, входящего в комплект, с наименьшим сроком годности;
3) срок годности следует указывать следующим образом: "Годен до X 2001" или (до X 2001), (до X 01), (до 10.2001), (до 10.01).
Римскими цифрами проставляется месяц, арабскими - две последние цифры года. Допускается проставлять месяц арабскими цифрами.
13. Требования к обозначению предприятия-производителя:
1) наименование и адрес предприятия-производителя следует указывать полностью или сокращенно;
2) производитель лекарственного средства может наносить на упаковку дополнительные сведения информационного или рекламного характера при условии, что это не препятствует восприятию основного (обязательного) текста.
14. Требования к качеству полиграфического исполнения оригинала графического исполнения:
1) при воспроизведении оригинала полиграфическим способом тиражные оттиски должны соответствовать утвержденному оригиналу;
2) качество полиграфического исполнения оригинала должно соответствовать требованиям технологических инструкций полиграфического производства и утвержденного НД на полиграфическое воспроизведение оригинала;
3) контролировать качество оттисков на соответствие оригиналу должны как предприятия-изготовители, так и предприятия заказчики.
4. Требования к инструкции для потребителя
по применению лекарственного средства
(аннотации-вкладыша) <*>
Сноска. Глава исключена - приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 17 февраля 2004 года N 160 .