Консулдық заңдастыру Ережелерiн бекіту туралы
Қазақстан Республикасының Сыртқы істер министрлігі 2000 жылғы 21 қарашадағы N 264 Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2001 жылғы 4 қаңтарда N 1350 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрінің м.а. 2017 жылғы 6 желтоқсандағы № 11-1-2/576 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Сыртқы істер министрінің м.а. 06.12.2017 № 11-1-2/576 бұйрығымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1999 жылғы 27 қыркүйектегi N 217 Жарлығымен бекiтiлген Қазақстан Республикасы Консулдық жарғысының 45-бабына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса берiлiп отырған Консулдық заңдастыру Ережелерi бекiтiлсiн.
2. Осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркеу күнiнен күшiне енедi.
Министр
Қазақстан Республикасы
Сыртқы iстер Министрiнiң
2000 жылғы 21 қарашадағы N 264
бұйрығымен бекiтiлдi
Консулдық заңдастыру
Ережелері
Ескерту: Барлық мәтін бойынша "консулдық мекемелер", "консулдық мекемелерде", "консулдық мекемелермен", "консулдық мекемеде", "шет елде" деген сөздер тиісінше "шет елдік мекемелер", "шет елдердегі мекемелерде", "шет елдердегі мекемелермен", "шетелдегі мекемелер", "шет елде" деген сөздермен ауыстырылды - ҚР Сыртқы істер министрінің 2006 жылғы 7 қыркүйектегі N 08-1/262 бұйрығымен.
1. Жалпы ережелер
1. Консулдық заңдастыру (бұдан әрі - заңдастыру) дегеніміз құжаттардың болу елінің қолданыстағы заңдарына сәйкестiгiн тексеру және мұндай құжаттарды басқа мемлекетте пайдалану мақсатымен оларға лауазым иесiнiң қойған қолы мен басқан мөрiнiң түпнұсқалылығын анықтау мен куәландыру болып табылады.
Заңдастыру халықаралық қатынастардағы құжаттар мен актiлердiң құқықтық күшiн растайды. Құжаттың мазмұнына консул жауапты емес.
Ескерту: 1-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Сыртқы істер министрінің 2006.09.07 N 08-1/262 бұйрығымен.
2. Құжаттың түпнұсқалығы және тиiстi түрде ресiмделгендiгi жайында оның қолданылуы жүретiн елдiң органдарына кепiлдiктердi қамтамасыз ету заңдастырудың мақсаты болып табылады.
Ескерту: 2-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Сыртқы істер министрінің 2006.09.07 N 08-1/262 бұйрығымен.
3. Заңдастыру бойынша функцияларды мыналар атқарады:
1) шетелде - Қазақстан Республикасының шет елдік мекемелерi;
2) Қазақстан Республикасында - Қазақстан Республикасы Сыртқы iстер министрлiгiнiң Консулдық қызмет департаментi (бұдан әрi - Консулдық қызмет департаментi).
Ескерту: 3-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Сыртқы істер министрінің 2006.09.07 N 08-1/262 бұйрығымен.

Об утверждении Правил консульской легализации
Приказ Министра иностранных дел Республики Казахстан от 21 ноября 2000 г. N 264. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 04.01.2001 г. за N 1350. Утратил силу приказом и.о. Министра иностранных дел Республики Казахстан от 6 декабря 2017 года № 11-1-2/576 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования)
Сноска. Утратил силу приказом и.о. Министра иностранных дел РК от 06.12.2017 № 11-1-2/576 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии со статьей 45 Консульского устава Республики Казахстан, утвержденного Указом Президента Республики Казахстан от 27 сентября 1999 года N 217, приказываю:
1. Утвердить прилагаемые Правила консульской легализации.
2. Настоящий приказ вступает в силу со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
Министр
Утверждены
приказом Министра иностранных дел
Республики Казахстан
от 21 ноября 2000 г. N 264
ПРАВИЛА
консульской легализации
Сноска. По всему тексту слова "консульские учреждения", "консульских учреждениях", "консульскими учреждениями", "консульском учреждении", "за границей" заменены словами "загранучреждения", "загранучреждениях", "загранучреждениями", "загранучреждении", "за рубежом" - приказом Министра иностранных дел РК от 7 сентября 2006 года N 08-1/262 .
1. Общие положения
1. Консульская легализация (далее - легализация) заключается в проверке соответствия документов действующему законодательству государства пребывания и представляет собой установление и засвидетельствование подлинности подписи должностного лица и печати на таких документах с целью использования их в другом государстве.
Легализация подтверждает правомочность документов и актов в международном общении. За содержание документа консул ответственности не несет.
Сноска. В пункт 1 внесены изменения приказом Министра иностранных дел РК от 7 сентября 2006 года N 08-1/262 .
2. Целью легализации является обеспечение гарантии органам страны, где документ предназначен действовать, в том, что документ является подлинным и оформлен должным образом.
Сноска. В пункт 2 внесены изменения приказом Министра иностранных дел РК от 7 сентября 2006 года N 08-1/262 .
3. Функции по легализации выполняют:
1) за рубежом - загранучреждения Республики Казахстан;
2) в Республике Казахстан - Департамент консульской службы Министерства иностранных дел Республики Казахстан (далее - Департамент консульской службы).
Сноска. В пункт 3 внесены изменения приказом Министра иностранных дел РК от 7 сентября 2006 года N 08-1/262 .

4. Шетелдегi Қазақстан Республикасының шет елдік мекемелерiнде құжаттар мен актiлердi заңдастыру бойынша функциялар Қазақстан Республикасының консулдарына жүктеледi. Консулдың тапсырмасы бойынша заңдастыруды басқа да консулдық лауазымды адамдар жүзеге асыра алады.
Консул консулдық аймақтың билiк орындарының қатысуымен әзiрленген, олар растаған және олар шығарған құжаттар мен актiлердi консулдық заңдастыру үшiн қабылдайды.
Ескерту: 4-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Сыртқы істер министрінің 2006.09.07 N 08-1/262 бұйрығымен.
5. Егер Қазақстан Республикасының заңнамасында немесе Қазақстан Республикасы және құжаттар мен актілердi ұйымдары мен мекемелері шығарған мемлекет қатысушысы болып табылатын халықаралық шартта өзгеше көзделмесе, Қазақстан Республикасының мемлекеттiк органдары шет мемлекеттiң ұйымдарынан және мекемелерiнен шығатын құжаттар мен актiлерді заңдастырылған жағдайда ғана қарауына қабылдайды.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Сыртқы істер министрінің 20.08.2015 № 11-1-2/348 (алғаш ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6. Алынып тасталды - ҚР Сыртқы істер министрінің м.а. 11.12.2013 № 08-1-1-1/613 бұйрығымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
7. Қазақстан Республикасының заңдарына қайшы келетiн немесе өзiнiң мазмұны бойынша Қазақстан Республикасының мүдделерiне нұқсан келтiруi мүмкiн, немесе Қазақстан Республикасы азаматтарының ар-ожданы мен қадiр-қасиетiне нұқсан келтiретiн мәлiметтер жазылған құжаттар мен актiлер заңдастыруға жатпайды.
7-1. Заңдастыруға жатпайды:
1) туу туралы куәліктен басқа, жеке басты куәландыратын құжаттар; жүргізуші куәліктері;
2) әскери билеттер, шақыру учаскесiне тiркеу туралы куәлiктер;
3) Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарында және Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде көзделген жағдайларда, өзге де құжаттар мен актілер.
Ескерту: 7-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Сыртқы істер министрінің 2006.09.07 N 08-1/262; жаңа редакцияда - ҚР Сыртқы істер министрінің м.а. 11.12.2013 № 08-1-1-1/613 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
2. Қазақстан Республикасының шетелдегі шет елдік мекемелермен
құжаттар мен актiлердi заңдастыру
8. Құжаттар мен актiлердi заңдастыруды жүзеге асыру үшiн болатын мемлекеттiң ұйымдары мен мекемелерiнен шығатын құжаттар мен актiлердi растауға уәкiлеттi консулдық аймақтағы билiк орындары лауазымды адамдарының қолтаңбалары мен мөрлерiнiң үлгiлерi консулдың қол астында болуы тиiс.

4. В загранучреждениях Республики Казахстан за рубежом функции по легализации документов и актов возлагается на консулов Республики Казахстан. По поручению консула легализация может осуществляться и другими консульскими должностными лицами.
Консул принимает к легализации документы и акты, составленные с участием властей консульского округа, удостоверенные ими или исходящие от этих властей.
Сноска. В пункт 4 внесены изменения приказом Министра иностранных дел РК от 7 сентября 2006 года N 08-1/262 .
Примечание РЦПИ!
В пункт 5 внесено изменение на казахском языке, текст на русском языке не изменяется приказом Министра иностранных дел РК от 20.08.2015 № 11-1-2/348 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. Государственные органы Республики Казахстан принимают к рассмотрению документы и акты, исходящие от организаций и учреждений иностранного государства лишь при наличии легализации, если иное не предусмотрено законодательством Республики Казахстан или международным договором, участниками которого являются Республика Казахстан и государство, от организации и учреждений которого исходят документы и акты .
Сноска. В пункт 5 внесены изменения приказом Министра иностранных дел РК от 7 сентября 2006 года N 08-1/262 .
6. Исключен приказом и.о. Министра иностранных дел РК от 11.12.2013 № 08-1-1-1/613 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования).
7. Легализации не подлежат документы и акты, которые противоречат законодательству Республики Казахстан или могут по своему содержанию нанести вред интересам Республики Казахстан, или содержат сведения, порочащие честь и достоинство граждан Республики Казахстан.
7-1. Легализации не подлежат:
1) документы, удостоверяющие личность, кроме свидетельства о рождении;
2) водительские удостоверения;
3) военные билеты, удостоверения о приписке к призывному участку;
4) иные документы и акты в случаях, предусмотренных международными договорами Республики Казахстан и законодательными актами Республики Казахстан.
Сноска. Глава 1 дополнена пунктом 7-1 приказом Министра иностранных дел РК от 7 сентября 2006 года N 08-1/262; в редакции приказа и.о. Министра иностранных дел РК от 11.12.2013 № 08-1-1-1/613 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования).
2. Легализация документов и актов загранучреждениями
Республики Казахстан за рубежом
8. Для осуществления легализации документов и актов консул должен иметь образцы подписей и печатей должностных лиц властей консульского округа, уполномоченных удостоверять документы и акты, исходящие от организаций и учреждений государства пребывания.

9. Заңдастыруға ұсынылған құжаттар мен актiлердiң болатын мемлекеттiң заңнамасына iс жүзiндегi сәйкестiгi жөнiнде күдiк туындаған жағдайда, консул ресми түсiндiрудi алу үшiн консулдық аймақтың билiк орындарына сұрау салу жасайды.
Ескерту: 9-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Сыртқы істер министрінің 2006.09.07 N 08-1/262 бұйрығымен.
10. Қазақстан Республикасынан құжат сұрату тәртiбi бойынша Қазақстан Республикасында әзiрленген, бiрақ консулдық қызмет департаментiнде заңдастырудан өткiзiлмеген құжаттар мен актiлер консулға келiп түскен жағдайларда, сонымен қатар болатын мемлекеттiң заңнамасы бойынша ондай құжаттар мен актiлердi заңдастыру қажет етiлсе, консул оларды заңдастыра отырып, мүдделi адамдарға, ұйымдарға және мекемелерге бередi.
Ескерту: 10-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Сыртқы істер министрінің 2006.09.07 N 08-1/262 бұйрығымен.
11. Қазақстан Республикасының аумағында әзiрленген, бiрақ консулдық қызмет департаментiнде заңдастырудан өткiзiлмеген құжаттар мен актiлер жекелеген азаматтардан, ұйымдардан және мекемелерден келiп түскен жағдайларда, консул ондай құжаттар мен актiлердi олардың түпнұсқалығын анықтау мақсатында Консулдық қызмет департаментіне жiберуге тиiстi. Ойдағыдай жауап берiлген жағдайда, консул аталған құжаттар мен актiлердi жалпы тәртiпке жүгiне отырып заңдастырады.
Ескерту: 11-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Сыртқы істер министрінің 2006.09.07 N 08-1/262 бұйрығымен.
12. Қажеттi жағдайларда, консул үшiншi мемлекеттiң аумағында қолданылуға арналған құжаттар мен актiлердi заңдастыра алады.
13. Болатын мемлекеттен азаматтар, ұйымдар және мекемелер үшiн сұратылған құжаттар мен актiлердi консул осы Ережелерде көзделген тәртiпке сүйене отырып заңдастырады.
3. Құжаттар мен актiлердi Қазақстан Республикасында заңдастыру
14. Консулдық қызмет департаментi шетелдiк ұйымдар мен мекемелерден шығатын құжаттар мен актiлердi, егер олар құжат шыққан шетел мемлекетiнiң шет елдік мекемесiнде алдын ала заңдастырылған болса, заңдастырады.
15. Алынып тасталды - ҚР Сыртқы істер министрінің м.а. 11.12.2013 № 08-1-1-1/613 бұйрығымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
16. Шетелдiк дипломатиялық өкiлдiктерде және Қазақстан Республикасында тіркелген консулдық мекемелерде құжаттар мен актiлердi заңдастыру бойынша мiндеттемелердi орындайтын лауазымды адамдар қолтаңбаларының және мөрлерiнiң үлгiлерi консулдық қызмет департаментiнiң қолында болуы тиiс.
Ескерту: 16-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Сыртқы істер министрінің 2006.09.07 N 08-1/262 бұйрығымен.

9. В случаях, когда у консула возникает сомнение в том, действительно ли представленные к легализации документы и акты, соответствуют законодательству государства пребывания, консул обращается за официальным разъяснением к властям консульского округа.
Сноска. В пункт 9 внесены изменения приказом Министра иностранных дел РК от 7 сентября 2006 года N 08-1/262 .
10. В случаях, когда в порядке истребования документов из Республики Казахстан консулу поступили документы и акты, составленные в Республике Казахстан, но не легализованные в Департаменте консульской службы, и если по законодательству государства пребывания требуется легализация таких документов и актов, консул легализует их и передает заинтересованным лицам, организациям и учреждениям.
Сноска. В пункт 10 внесены изменения приказом Министра иностранных дел РК от 7 сентября 2006 года N 08-1/262 .
11. В случае поступления от отдельных граждан, организаций и учреждений на легализацию документов и актов, составленных на территории Республики Казахстан, но не легализованных в Департаменте консульской службы, консул должен направить такие документы и акты в Департамент консульской службы для определения их подлинности. При получении положительного ответа консул легализует такие документы и акты в общем порядке.
Сноска. В пункт 11 внесены изменения приказом Министра иностранных дел РК от 7 сентября 2006 года N 08-1/262 .
12. В необходимых случаях консул может легализовать документы и акты, предназначенные для действия на территории третьего государства.
13. Истребуемые в государстве пребывания для граждан, организаций и учреждений документы и акты консул легализует в порядке, предусмотренном настоящими Правилами.
3. Легализация документов и актов в Республике Казахстан
14. Департамент консульской службы легализует документы и акты, исходящие от иностранных организаций и учреждений, если они предварительно легализованы в загранучреждении иностранного государства происхождения документов.
15. Исключен приказом и.о. Министра иностранных дел РК от 11.12.2013 № 08-1-1-1/613 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования).
16. Департамент консульской службы должен иметь образцы подписей и печатей должностных лиц, выполняющих обязанности по легализации документов и актов в иностранных дипломатических представительствах и консульских учреждениях, аккредитованных в Республике Казахстан.
Сноска. В пункт 16 внесены изменения приказом Министра иностранных дел РК от 7 сентября 2006 года N 08-1/262 .

17. Консулдық қызмет департаментi Қазақстан Республикасының ұйымдары мен мекемелерiнен шығатын және шетелде ұсынылатын құжаттар мен актiлердi де заңдастырады.
18. Заңдастыруға жататын құжаттарды растау жөнiнде iс-қимылдар жасауға уәкiлеттi Қазақстан Республикасы мемлекеттiк органдарындағы лауазымды адамдар қолтаңбаларының және мөрлерiнiң үлгілерi Консулдық қызмет департаментiнде болуы тиiс.
18-1. Құжаттар мен актілердің Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкестігін қосымша зерделеу немесе тексеру жүргізу үшін Консулдық қызмет департаменті Қазақстан Республикасының ұйымдары мен мекемелеріне, Қазақстан Республикасында аккредиттелген шет мемлекеттердің дипломатиялық өкілдіктеріне және консулдық мекемелеріне ресми түсіндіру алу үшін сұрау салады.
Ескерту 3-тарау 18-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Сыртқы істер министрінің 11.12.2015 № 11-1-2/567 (алғаш ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. Заңдастырылатын құжаттар мен актiлерге
қойылатын талаптар. Заңдастыру жазбасын жасау
19. Құжаттар түпнұсқалы түрде де, сондай-ақ нотариалдық куәландырылған түрде де заңдастыру үшiн қабылданады.
20. "Заңды тұлғаларды мемлекеттік тіркеу және филиалдар мен өкілдіктерді есептік тіркеу туралы" Қазақстан Республикасының 1995 жылғы 17 сәуiрдегі Заңына сәйкес тіркелген заңды тұлғалардың, олардың филиалдарының және өкілдіктерінің құрылтайшылық құжаттары нотариалдық куәландырылған көшiрмелер түрiнде заңдастырылады.
Ескерту 20-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Сыртқы істер министрінің м.а 2014.10.17 № 08-1-1-1/463 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
21. Егер шетелдiк дипломатиялық өкiлдiктегi немесе шет елдік мекемедегi заңдастыру құжаттың мемлекеттiк тiлден немесе орыс тiлiнен шет тiлiне аудармасын берудi қажет етсе, консулдық қызмет департаментiндегi нотариалдық куәландырылған көшiрменi заңдастыру оның аудармасымен бiрге жүргiзiледi. Аударма бiр беттiң оң жағында немесе жеке парақта болуы мүмкiн. Соңғы жағдайда аударма құжатқа қоса тiркеледi.
22. Консулдың құжаттың немесе актінің аудармасын нотариалдық куәландыруы оның заңдастырылуына теңестірілмейді.
Ескерту: 22-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Сыртқы істер министрінің 2006.09.07 N 08-1/262 бұйрығымен.
23. Заңдастыру үшiн ұсынылатын құжаттар мен актiлер анық және дәлме-дәл жазылуы тиiс. Лауазымды адамдардың қолтаңбалары мен мөрлердiң көрiнiсi анық көрiнуi тиiс.
Құжаттар мен актілердегi ашық жерлер сызылуы тиiс. Түзетулер мен қоса жазылатын жолдар құжатқа қол қойған адамдардың қол қоюы алдында ескертiлуi тиiс және де оларды мемлекеттiк тiлде немесе орыс тiлiнде, ал қажет болған жағдайда шет тiлiнде жасалған заңдастыру жазбасында қайта көрсету керек. Осы қоса жазылатын жолдар мен түзетулер жасалғандығы, қате жазылып, кейiн түзетiлiп өшiрiлгеннiң барлығын алғашқы күйiнде оқи алуды қажет етедi. Түзетулер мен қоса жазылатын жолдар заңдастыру жазбасында жасалған жағдайда, олар ескерiледi және заңдастыруды жасайтын лауазымды адамдар ғана оларға қол қояды.

17. Департамент консульской службы легализует также документы и акты, исходящие от организаций и учреждений Республики Казахстан и предназначенные для предъявления за рубежом.
18. Департамент консульской службы должен иметь образцы подписей и печатей должностных лиц государственных органов Республики Казахстан, уполномоченных на совершение действий по засвидетельствованию документов, подлежащих легализации.
18-1. Для проведения дополнительного изучения или проверки соответствия документов и актов действующему законодательству Республики Казахстан Департамент консульской службы обращается за официальным разъяснением в организации и учреждения Республики Казахстан, дипломатические представительства и консульские учреждения иностранных государств, аккредитованных в Республике Казахстан.
Сноска. Глава 3 дополнена пунктом 18-1 в соответствии с приказом Министра иностранных дел от 11.12.2015 № 11-1-2/567 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Требования, предъявляемые к легализуемым документам и
актам. Совершение легализационной надписи
19. Документы принимаются на легализацию как в подлинниках, так и в нотариально заверенных копиях.
20. В нотариально заверенных копиях легализуются учредительные документы юридических лиц, их филиалов и представительств, зарегистрированные в соответствии с Законом Республики Казахстан от 17 апреля 1995 года "О государственной регистрации юридических лиц и учетной регистрации филиалов и представительств".
Сноска. Пункт 20 в редакции приказа и.о. Министра иностранных дел РК от 17.10.2014 № 08-1-1-1/463 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
21. Если легализация в иностранном дипломатическом представительстве или загранучреждении обусловлена представлением перевода документа с государственного или русского языка на иностранный язык, то легализация нотариально заверенного документа в Департаменте консульской службы может совершаться вместе с его переводом. Перевод может располагаться колонкой на странице с правой стороны (текст на государственном или русском языке слева) или же на отдельной странице. В последнем случае перевод скрепляется с документом.
22. Нотариальное засвидетельствование перевода документа или акта консулом не приравнивается к его легализации.
Сноска. В пункт 22 внесены изменения приказом Министра иностранных дел РК от 7 сентября 2006 года N 08-1/262 .
23. Документы и акты, представляемые для легализации, должны быть написаны ясно и четко, подписи должностных лиц и оттиски печати должны быть отчетливыми.
Пробелы на документах и актах должны быть прочеркнуты. Поправки и приписки должны быть оговорены перед подписью лиц, подписавших документ, и повторены в легализационной надписи, исполненной на государственном или русском языке либо, при необходимости, на иностранном языке. Эти приписки и поправки должны быть сделаны так, чтобы все ошибочно написанное, а затем исправленное и зачеркнутое, можно было прочесть в первоначальном виде. Если поправки и приписки сделаны в легализационной надписи, то они оговариваются и подписываются только должностными лицами, совершающими легализацию.

24. Заңдастыру жазбасына орын болмаған жағдайларда, ол жазба құжатқа немесе актiге қоса тiркелетiн және заңдастыруды жасаған адамның мөрi мен қолы қойылып жеке парақта жасалады.
25. Құжаттың немесе актiнiң осы Ережелердің талаптарына сәйкес заңдастыруға заңдастыра алынатындығына лауазымды адам көз жеткiзгеннен кейiн, оған белгiленген үлгiдегi жазба жасалады (1, 2-қосымша).
Ескерту: 25-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Сыртқы істер министрінің 2006.09.07 N 08-1/262 бұйрығымен.
26. Шет елдік мекемелер құжаттар мен актiлердi заңдастыру жөнiндегi реестрлердi белгiленген нысанға сәйкес жүргiзедi ( 3-қосымша).
Ескерту: 26-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Сыртқы істер министрінің 2006.09.07 N 08-1/262 бұйрығымен.
27. Осы Ережелерге сәйкес құжаттар мен актiлердi заңдастыру бойынша iс-қимылдар жасаған үшiн мүдделi жеке және заңды тұлғалардан "Салықтар және басқа да бюджетке міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (Салық кодексі) сәйкес консулдық алым алынады.
Ескерту 27-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Сыртқы істер министрінің м.а 2014.10.17 № 08-1-1-1/463 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
28. Қазақстан Республикасының консулы осы Ережелердiң 7 және 7-1 тармақтарда аталған жағдайларда өтiнiш жасаушының құжатын заңдастырудан бас тартуға құқылы. Бас тартуға байланысты жоғары сатыдағы лауазымды адамға, Консулдық қызмет департаментiне немесе сотқа ҚР заңында белгiленген тәртiпте шағым арыз жазуға болады.
Ескерту: 28-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Сыртқы істер министрінің 2006.09.07 N 08-1/262 бұйрығымен.
Консулдық заңдастыру
ережелеріне
1-Қосымша
Ескерту: 1-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Сыртқы істер министрінің 2006.09.07 N 08-1/262 бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы Сыртқы iстер министрлiгi
Консулдық қызмет департаментiнің
заңдастыру жазуының үлгісі
Осы құжат Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігінің Консулдық қызмет департаментiнде заңдастырылды.
This document is legalized in Department of Consular Service of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Kazakhstan.
Бөлiм бастығы
Head of the section_____________________
қолы/signature
Консулдық заңдастыру
ережелеріне
2-Қосымша
Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Сыртқы істер министрінің м.а. 11.12.2013 № 08-1-1-1/613 бұйрығымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
Қазақстан Республикасының шетелдердегі мекемелерінің
заңдастыру жазуының үлгісі
Осы құжат __________________________________________ заңдастырылды.
(Қазақстан Республикасының шетелдегі мекемесінің атауы)
his document is legalized in ______________________________________
(name of the embassy/ consulate general /consulate of
the Republic of Kazakhstan)
№ _____________
20 ____ ж. "__" ______________
Консул/consul ________________
қолы/signature
3 қосымша
Консулдық заңдастыру
Ережелеріне
Ескерту: 3-қосымшаға өзгерту енгізілді - ҚР Сыртқы істер министрінің 2006.09.07 N 08-1/262 бұйрығымен.
Заңдастырудан өткен құжаттарды есепке алу жөніндегі реестр
Заңдастыру күні
Құжаттардың атауы, кімнің атына, кім және қашан берді, берілу күні және нөмірі
Өтініш жасаушының аты-жөні
Өтініш жасаушы паспорты N, кім және қашан берді
Консулдық алымның сомасы
Іс жүзіндегі шығындардың сомасы
Квитанциясының нөмірі
өтініш жасаушының қолы
1
2
3
4
5
6
7
8
9

24. В тех случаях, когда для легализационной надписи нет места, она совершается на отдельном листе, который подшивается к документу или акту и скрепляется с последним печатью и подписью лица, совершившего легализацию.
25. После того как должностное лицо убедилось, что в соответствии с требованиями настоящих Правил документ или акт может быть легализован, на последнем делается надпись установленного образца (Приложение 1, 2).
Сноска. В пункт 25 внесены изменения приказом Министра иностранных дел РК от 7 сентября 2006 года N 08-1/262 .
26. Департамент консульской службы и загранучреждения ведут реестры по учету документов, прошедших легализацию ( Приложение 3 ).
Сноска. В пункт 26 внесены изменения приказом Министра иностранных дел РК от 7 сентября 2006 года N 08-1/262 .
27. За совершение в соответствии с настоящими Правилами действия по легализации документов и актов с заинтересованных физических и юридических лиц взимается консульский сбор, в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс).
Сноска. Пункт 27 в редакции приказа и.о. Министра иностранных дел РК от 17.10.2014 № 08-1-1-1/463 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
28. Консул Республики Казахстан вправе отказать в легализации документа заявителю в случаях, указанных в пунктах 7 и 7-1 настоящих Правил. Отказ может быть обжалован вышестоящему должностному лицу, в Департамент консульской службы либо в суд в порядке установленном законодательством Республики Казахстан.
Сноска. В пункт 28 внесены изменения приказом Министра иностранных дел РК от 7 сентября 2006 года N 08-1/262 .
Приложение 1 к Правилам
консульской легализации
Сноска. В приложение 1 внесены изменения приказом Министра иностранных дел РК от 7 сентября 2006 года N 08-1/262 .
Образец легализационной надписи Департамента
консульской службы Министерства иностранных дел
Республики Казахстан
Осы қужат Қазақстан Республикасы Сыртқы icтep министрлігінің Консулдық қызмет департаментінде заңдастырылды.
This document is legalized in Department of Consular Service of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Kazakhstan.
20___ ж. "___" ___________
N _____________
Бөлім бастығы
Head of the section __________________
қолы/signature"
Приложение 2 к Правилам
консульской легализации
Сноска. Приложение 2 в редакции приказа и.о. Министра иностранных дел РК от 11.12.2013 № 08-1-1-1/613 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования).
Образец легализационной надписи
загранучреждений Республики Казахстан
Осы құжат ______________________________________ заңдастырылды.
(Қазақстан Республикасының
шет елдегі мекемесінің атауы)
This document is legalized in ________________________________.
(name of the embassy/ consulate
general /consulate of the
Republic of Kazakhstan)
№ _____________
20____ ж. "___" ______________
Консул/consul ____________________
қолы/signature
Приложение 3 к Правилам
консульской легализации
Сноска. В приложение 3 внесены изменения приказом Министра иностранных дел РК от 7 сентября 2006 года N 08-1/262 .
Реестр по учету документов, прошедших легализацию
___________________________________________________________________________
N ! Дата ! Наименование документа, ! Ф.И.О. !N паспорта! Сумма
п/п!легализации! на чье имя, кем и когда !заявителя!заявителя,!консульских
! !выдан, дата выдачи и номер! !кем и ког-! сборов
! ! ! ! да выдан !
---------------------------------------------------------------------------
1 ! 2 ! 3 ! 4 ! 5 ! 6
---------------------------------------------------------------------------
Продолжение таблицы:
_______________________________
Сумма ! N ! Роспись !
фактических!квитанции!заявителя!
расходов ! ! !
-------------------------------!
7 ! 8 ! 9 !
-------------------------------!