"Қазақстан қор биржасы" ЖАҚ-ның сауда жүйесiнде акцияларды сатып алуға және сатуға өтiнiмдердi қанағаттандыруға күту режимiн белгiлеу туралы
Қаулы Қазақстан Республикасы Бағалы қағаздар жөніндегі ұлттық комиссиясы директоратының 2000 жылғы 7 желтоқсан N 732. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2001 жылғы 10 қаңтарда N 1357 тіркелді. Күші жойылды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі басқармасының 2005 жылғы 26 наурыздағы N 117 қаулысымен.
--------------Қаулыдан үзінді-------------
Қазақстан Республикасының нормативтiк құқықтық актiлерiн Қазақстан Республикасының заңдарымен сәйкестендіру мақсатында Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөнiндегi агенттiгiнiң (бұдан әрi - Агенттiк) Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДI:
1. Осы қаулының қосымшасына сәйкес Қазақстан Республикасының кейбір нормативтiк құқықтық актiлерiнiң күшi жойылды деп танылсын.
2. Осы қаулы қабылданған күннен бастап қолданысқа енеді.
Төраға
Қазақстан Республикасының
Қаржы нарығын және қаржы
ұйымдарын реттеу мен қадағалау
жөніндегі агенттігі басқармасының
2005 жылғы 26 наурыздағы
N 117 қаулысына Қосымша
Қазақстан Республикасының күшi жойылды деп танылған
нормативтiк құқықтық актiлерiнiң тiзбесi
7. Қазақстан Республикасының Ұлттық комиссиясы Директоратының "Қазақстан қор биржасы" ЖАҚ-ның сауда жүйесiнде акцияларды сату және сатып алу жөнiндегi өтiнiштердi қанағаттандыру үшiн күту режимiн белгiлеу туралы" 2000 жылғы 7-желтоқсандағы 732 қаулысы (Қазақстан Республикасының нормативтiк құқықтық актiлерiн мемлекеттiк тiркеу тiзiлiмiнде N 1357 тiркелген, Қазақстан Республикасының орталық атқарушы және басқа мемлекеттiк органдарының нормативтiк құқықтық актiлер Бюллетенiнде 2001 жылы жарияланған, N 5)...
------------------------------------
"Қазақстан қор биржасы" ЖАҚ-ның сауда жүйесiнде акциялармен мәмiлелер жасау кезiнде бағалармен айла-шарғы жасау мүмкiндiгiн төмендету мақсатында Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1997 жылғы 13 қарашадағы N 3755  U973755_  жарлығымен бекітiлген Қазақстан Республикасының Бағалы қағаздар жөнiндегi ұлттық комиссиясы туралы ереженiң 4-тармағы 36) тармақшасының негiзiнде Қазақстан Республикасы Бағалы қағаздар жөнiндегі ұлттық комиссиясының (бұдан әрi "Ұлттық комиссия" деп аталады) Директораты қаулы етеді:
1. Осы Қаулыда қолданылған ұғымдардың мыналарды бiлдiретiндiгi белгіленсiн:
1) "Биржа" - "Қазақстан қор биржасы" ЖАҚ-ы;
2) "сауда-саттық" - Биржа өткiзетiн сауда-саттықтар;
3) "өтiнiм" - сауда-саттыққа қатысушының қандай да болмасын бағалы қағаздарды не Биржаның сауда жүйесiнде айналыстағы өзге де қаржы құралдарын сатып алуға немесе сатуға өтiнiмi;

Об установлении режима ожидания к удовлетворению заявок на покупку и продажу акций в торговой системе ЗАО "Казахстанская фондовая биржа"
Постановление Директората Национальной комиссии Республики Казахстан по ценным бумагам от 7 декабря 2000 года N 732. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 10 января 2001 года N 1357. Утратило силу - постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 26.03.2005г. N 117
Извлечение из постановления Правления Агентства РК
по регулированию и надзору финансового рынка и
финансовых организаций от 26.03.2005г. N 117
"В целях приведения нормативных правовых актов Республики Казахстан в соответствие с законодательством Республики Казахстан Правление Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций (далее - Агентство) ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Признать утратившими силу некоторые нормативные правовые акты Республики Казахстан согласно приложению к настоящему постановлению.
2. Настоящее постановление вводится в действие со дня принятия...
Председатель
Приложение
к постановлению Правления
Агентства Республики Казахстан
по регулированию и надзору
финансового рынка и финансовых
организаций
от 26 марта 2005 года N 117
Перечень нормативных правовых актов
Республики Казахстан, признаваемых утратившими силу
...
7. постановление Директората Национальной комиссии Республики Казахстан по ценным бумагам от 7 декабря 2000 года N 732 "Об установлении режима ожидания к удовлетворению заявок на покупку и продажу акций в торговой системе ЗАО "Казахстанская фондовая биржа" ...".
--------------------------------------------------------------------
В целях минимизации возможности манипулирования ценами при заключении сделок с акциями в торговой системе ЗАО "Казахстанская фондовая биржа", на основании подпункта 36) пункта 4 U973755_ Положения о Национальной комиссии Республики Казахстан по ценным бумагам, утвержденного Указом Президента Республики Казахстан от 13 ноября 1997 года N 3755, Директорат Национальной комиссии Республики Казахстан по ценным бумагам (далее именуемой "Национальная комиссия") постановляет:
1. Установить, что использованные в настоящем Постановлении понятия означают следующее:
1) "Биржа" - ЗАО "Казахстанская фондовая биржа";
2) "торги" - проводимые Биржей торги;
3) "заявка" - заявка участника торгов на покупку или продажу каких-либо ценных бумаг либо иных финансовых инструментов, обращающихся в торговой системе Биржи;

4) "үзiлiссiз қарама-қарсы аукцион әдiсi" - Биржаның сауда жүйесi оған енгiзiлген өтiнiмдердi қарама-қарсы бағыттар өтiнiмдерiнде көрсетiлген бағалар мен көлемдердiң үйлесiмдiгіне сүйене отырып, оған бұрын енгізiлген өтiнiмнiң құрамында сондай баға бар ұқсас бағыттың оған енгiзiлген өтiнiмдерiнiң алдында артықшылығын ескерумен қанағаттандыратын сауда-саттық өткiзу әдiсi;
5) "франкфурт аукционы әдiсi" - белгiлi бiр уақыт iшiнде оның аяқталуы бойынша кесiп тастау бағасы бойынша барлық немесе жекелеген осы өтiнiмдердi қанағаттандыру жүргізiлетiн, Биржаның сауда жүйесiне өтiнiмдер енгізу жүзеге асырылатын сауда-саттық өткiзу әдiсi;
6) "өтiнiмдi қанағаттандыру" - өтiнiмнiң негізiнде мәмiле жасау;
7) "кесiп тастау бағасы" - мәмiлелер жасасудың ең жоғары көлемi қамтамасыз етiлетiн баға.
2. Егер, үзiлiссiз қарама-қарсы аукцион акцияларымен сауда-саттық өткiзу кезiнде негiзiнде осы акциялармен мәмiлелер жасалуы мүмкiн, өзара үйлесiмдi өтiнiмдер анықталатын жағдайда:
1) бұл өтiнiмдердiң өзiн қанағаттандырудың бес минуттық күту режимiне өздiгiнен өтетiндiгi;
2) аталған режимнiң қолданылуы кезiнде өткiзу барысында сауда-саттыққа қатысушылар Биржаның сауда жүйесiне өзiн қанағаттандырудың күту режимiнде тұрған өтiнiмдерге қатысты бәсекелес болатын өтiнiмдер енгізуге құқылы болатын франкфурт аукционы әдiсiмен осы акциялармен сауда-саттық өткiзiлетiндiгi;
3) аталған режимдi қолданудың аяқталуы бойынша өтiнiмдердi (өзiн қанағаттандырудың күту режимiнде тұрған да және осы тармақтың 2) тармақшасына сәйкес Биржаның сауда-саттық жүйесiне енгiзiлген де) қанағаттандыру кесiп тастау бағасы бойынша жүргiзiлетiндiгi;
4) осы тармақтың 3) тармақшасына сәйкес өтiнiмдер қанағаттандырылғаннан кейiн үзiлiссiз қарама-қарсы аукцион әдiсiмен осы акциялармен сауда-саттық өткiзудiң жаңаратындығы белгiленсiн. Бұл ретте қанағаттандырылмай қалған өтiнiмдердiң (өзiн қанағаттандырудың күту режимiнде тұрған да және осы тармақтың 2) тармақшасына сәйкес Биржаның сауда-саттық жүйесiне енгiзiлген де) осындай сауда-саттықтарға өзiнiң Биржаның сауда-саттық жүйесiне қайталап енгiзу қажеттiлiгiнсiз немесе өзiн растамай-ақ қатысуын жалғастыратындығы;
5) егер, үзiлiссiз қарама-қарсы аукцион әдiсiмен осы акциялармен сауда-саттық өткiзу кезiнде негiзiнде осы акциялармен мәмiлелер жасалуы мүмкiн, өзара үйлесiмдi өтiнiмдер анықталса, онда осы тармақтың 1)-5) тармақшаларында көрсетiлген рәсiмдердiң орындалатындығы белгiленсiн;
6) осы тармақтың 1)-5) тармақшаларында көрсетiлген рәсiмдер мына оқиғалардың бiреуi басталғанға дейiн орындалуға жатады: Биржаның сауда-саттық жүйесiне енгізiлген және осы акциялар мән-мағынасы болып табылатын барлық өтiнiмдердi қанағаттандыру; Биржаның сауда-саттық жүйесiне енгiзiлген және осы акциялар мән-мағынасы болып табылатын барлық өтiнiмдердi осы өтiнiмдердi берген сауда-саттық қатысушының бастамасы бойынша қайтарып алу; Биржаның сауда-саттық жүйесiне бұрын енгiзiлген және осы акциялар мән-мағынасы болып табылатын барлық қанағаттандырылмаған өтiнiмдердi жою көзделетiн, осы акциялармен сауда-саттық жасауды аяқтау.

4) "метод непрерывного встречного аукциона" - метод проведения торгов, при котором торговая система Биржи самостоятельно удовлетворяет введенные в нее заявки исходя из сочетаемости цен и объемов, указанных в заявках встречных направлений, с учетом приоритетности ранее введенной в нее заявки перед другими введенными в нее заявками аналогичного направления, содержащими ту же цену;
5) "метод франкфуртского аукциона" - метод проведения торгов, при котором в течение определенного времени осуществляется ввод заявок в торговую систему Биржи, по окончании которого производится удовлетворение всех или отдельных данных заявок по цене отсечения;
6) "удовлетворение заявки" - заключение сделки на основании заявки;
7) "цена отсечения" - цена, по которой обеспечивается максимальный объем заключения сделок.
2. Установить, что в случае, если при проведении торгов с акциями методом непрерывного встречного аукциона будут определены сочетаемые между собой заявки, на основании которых может быть заключена сделка с данными акциями:
1) эти заявки должны автоматически переводиться в пятнадцатиминутный режим ожидания к своему удовлетворению;
2) в течение действия указанного режима проводятся торги с данными акциями методом франкфуртского аукциона, в ходе которых участники торгов вправе ввести в торговую систему Биржи заявки, конкурирующие по отношению к заявкам, которые находятся в режиме ожидания к своему удовлетворению;
3) по окончании действия указанного режима удовлетворение заявок (как находившихся в режиме ожидания к своему удовлетворению, так и введенных в торговую систему Биржи в соответствии с подпунктом 2) настоящего пункта) производится по цене отсечения;
4) после удовлетворения заявок в соответствии с подпунктом 3) настоящего пункта возобновляется проведение торгов с данными акциями методом непрерывного встречного аукциона. При этом оставшиеся неудовлетворенными заявки (как находившиеся в режиме ожидания к своему удовлетворению, так и введенные в торговую систему Биржи в соответствии с подпунктом 2) настоящего пункта) продолжают участвовать в таких торгах без необходимости своего повторного ввода в торговую систему Биржи или своего подтверждения;
5) в случае, если при проведении торгов с акциями методом непрерывного встречного аукциона будут определены сочетаемые между собой заявки, на основании которых может быть заключена сделка с данными акциями, то должны быть выполнены процедуры, описанные в подпунктах 1)-5) настоящего пункта;
6) процедуры, описанные в подпунктах 1)-5) настоящего пункта, подлежат выполнению до тех пор, пока не наступит одно из следующих событий:
удовлетворение всех заявок, введенных в торговую систему Биржи и предметом которых являются данные акции;
отзыв всех неудовлетворенных заявок, ранее введенных в торговую систему Биржи и предметом которых являются данные акции, по инициативе участников торгов, подавших эти заявки;
завершение торгов с данными акциями, при котором предусматривается аннулирование всех неудовлетворенных заявок, ранее введенных в торговую систему Биржи и предметом которых являются данные акции.

3. Осы Қаулының Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде тiркелген күнiнен бастап күшiне енгiзiлетiндiгi белгiленсiн.
4. Биржа осы Қаулы күшiне енгiзiлген күннен бастап екi айдың iшiнде:
1) өзiнiң iшкi құжаттарын (олар Ұлттық комиссияның 1998 жылғы 23 желтоқсандағы N 19  V980707_  қаулысымен бекiтiлген Бағалы қағаздармен сауда-саттық ұйымдастырушылардың қызметiн жүзеге асыру қағидаларының 1-тармағы 2) тармақшасында айқындалған) осы Қаулыға сәйкес келтiруге;
2) осы Қаулының 2-тармағында белгіленген талаптарға сәйкес акциялармен сауда-саттықтар өткiзуге кiрiсуге мiндеттелсiн.
5. Ұлттық комиссия орталық аппаратының Лицензиялау және қадағалау басқармасы осы Қаулының орындалысына бақылау жасасын.
Ұлттық комиссиясының
Төрағасы

3. Установить, что настоящее Постановление вводится в действие с даты его регистрации Министерством юстиции Республики Казахстан.
4. Обязать Биржу в течение двух месяцев с даты введения настоящего Постановления в действие:
1) привести свои внутренние документы (как они определены подпунктом 2) пункта 1 V980707_ Правил осуществления деятельности организаторов торгов с ценными бумагами, утвержденных постановлением Национальной комиссии от 23 декабря 1998 года N 19) в соответствие с настоящим Постановлением;
2) приступить к проведению торгов с акциями в соответствии с  требованиями, установленными пунктом 2 настоящего Постановления.
5. Управлению лицензирования и надзора центрального аппарата Национальной комиссии установить контроль за исполнением настоящего Постановления.
Председатель
Национальной комиссии