Үкіметтік (бюджеттік) резервке есепке алынуға жататын құндылықтарды тапсырудың және қабылдаудың, сондай-ақ оларды үкіметтік (бюджеттік) резервтен берудің тәртібі туралы нұсқаулықты бекіту туралы
Қазақстан Республикасының Қаржы Министрінің 2000 жылғы 26 желтоқсандағы N 561 бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2001 жылғы 23 қаңтарда тіркелді. Тіркеу N 1371. Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Қаржы Министрінің 2007 жылғы 8 қаңтардағы N 5 бұйрығымен.
Ескерту: Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Қаржы Министрінің 2007 жылғы 8 қаңтардағы N 5 бұйрығымен.
-----------------Бұйрықтан үзінді-------------
Бұйырамын:
1. "Үкіметтік (бюджеттік) резервке есепке алынуға жататын құндылықтарды тапсырудың және қабылдаудың, сондай-ақ оларды үкіметтік (бюджеттік) резервтен берудің тәртібі туралы нұсқаулықты бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2000 жылғы 26 желтоқсандағы N 561 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде 2001 жылғы 23 қаңтарда N 1371 тіркелген) күші жойылды деп танылсын.
...
3. Осы бұйрық қол қойылған күнінен бастап күшіне енеді.
Министр
----------------------------------------------
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1995 жылғы 27 қазандағы N 1391  P951391_   қаулысымен бекітілген Үкіметтік (бюджеттік) резервке тапсырылатын құндылықтарды тапсырудың, берудің, есептеудің және сатудың тәртібіне сәйкес  БҰЙЫРАМЫН :
1. Қоса беріліп отырған Үкіметтік (бюджеттік) резервке есепке алынуға жататын құндылықтарды тапсырудың және қабылдаудың, сондай-ақ оларды үкіметтік (бюджеттік) резервтен берудің тәртібі туралы нұсқаулық бекітілсін.
2. Осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткен күнінен бастап күшіне енеді.
Министр
Келісілген:                                Бекітілген:
Қазақстан Республикасының            Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі                             Қаржы министрлігі
2000 жылғы 26 желтоқсандағы
N 561 бұйрығымен
Үкіметтік (бюджеттік) резервке есепке алынуға жататын
құндылықтарды тапсырудың және қабылдаудың, сондай-ақ оларды
үкіметтік (бюджеттік) резервтен берудің тәртібі туралы
НҰСҚАУЛЫҚ
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Нұсқаулық үкiметтiк (бюджеттiк) резервке есепке алынуға жататын тазартылған және тазартылмаған қымбат бағалы металдарды, асыл тастарды және олардан жасалған бұйымдарды, сондай-ақ қымбат бағалы металдардан тұратын басқа да құндылықтарды (бұдан әрi - құндылықтар) тапсырудың және қабылдаудың, сондай-ақ үкiметтiк (бюджеттiк) резервтен берудiң тәртiбiн анықтайды.
2. Yкiметтiк (бюджеттiк) резервке есепке алынған құндылықтарды Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi Кассалық операциялар және құндылықтарды сақтау орталығының (бұдан әрi - Орталық) қабылдауы, сақтауы және беруi Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi (бұдан әрi - Ұлттық Банк) мен Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi (бұдан әрi - Министрлiк) арасында жасалған шартқа, Қазақстан Республикасының қолданылып жүрген нормативтiк құқықтық кесiмдерiне  P951391_  , сондай-ақ осы Нұсқаулыққа сәйкес жүргiзiледi.
Орталықтың құндылықтармен жасалатын операцияларды жүзеге асыратын қызметкерлерiмен толық материалдық жауапкершiлiк туралы жазбаша шарттар жасалады.

Об утверждении Инструкции о порядке сдачи и приемки ценностей, подлежащих зачислению в правительственный (бюджетный) резерв, а также их выдачи из правительственного (бюджетного) резерва
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 26 декабря 2000 года N 561. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 23.01.2001 г. за N 1371. Утратило силу - приказом Министра финансов Республики Казахстан от 8 января 2007 года N 5
Извлечение из приказа Министра финансов
Республики Казахстан от 8 января 2007 года N 5
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Признать утратившим силу приказ Министра финансов Республики Казахстан от 26 декабря 2000 года N 561 "Об утверждении Инструкции о порядке сдачи и приемки ценностей, подлежащих зачислению в правительственный (бюджетный) резерв, а также их выдачи из правительственного (бюджетного) резерва" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов 23 января 2001 года за N 1371).
...
3. Настоящий приказ вступает в силу со дня подписания.
Министр
_____________________________________________
В соответствии с  P951391_  Порядком сдачи, выдачи, расчетов и реализации ценностей, сдаваемых в правительственный (бюджетный) резерв, утвержденным постановлением Правительства Республики Казахстан от 27 октября 1995 года N 1391 приказываю:
1. Утвердить прилагаемую Инструкцию о порядке сдачи и приемки
ценностей, подлежащих зачислению в правительственный (бюджетный) резерв, а
также их выдачи из правительственного (бюджетного) резерва.
2. Настоящий приказ вступает в силу со дня его государственной
регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
Министр
СОГЛАСОВАНО:                                УТВЕРЖДЕНА:
Национальный Банк                           Министерством финансов
Республики Казахстан                        Республики Казахстан
24.11.2000 г.                               от 26 декабря 2000 года N 561
М.П.
Инструкция
о порядке сдачи и приемки ценностей, подлежащих
зачислению в  правительственный (бюджетный) резерв,
а также их выдачи из правительственного (бюджетного) резерва
Глава 1. Общие положения
1. Настоящая Инструкция определяет порядок сдачи и приема аффинированных и неаффинированных драгоценных металлов, драгоценных камней и изделий из них, а также других ценностей, содержащих драгоценные металлы (далее - ценности), подлежащих зачислению в правительственный (бюджетный) резерв, а также их выдачи из правительственного (бюджетного) резерва.
2. Прием, хранение и выдача ценностей Центром кассовых операций и хранения ценностей (филиалом) Национального Банка Республики Казахстан (далее - Центр), зачисленных в правительственный (бюджетный) резерв, производится в соответствии с договором заключенным между Национальным Банком Республики Казахстан (далее - Национальный Банк) и Министерством финансов Республики Казахстан (далее - Министерство), действующими нормативными правовыми актами Республики Казахстан, а также настоящей Инструкцией.
С работниками Центра, осуществляющими операции с ценностями, заключаются письменные договоры о полной материальной ответственности.

3. Осы Нұсқаулықта қолданылатын негiзгi ұғымдар:
1) тазартылған қымбат бағалы металдар - тазарту сатысынан өткен және халықаралық стандартқа немесе Қазақстан Республикасының стандарттарына жауап беретiн қымбат бағалы металдар (кесек, ұнтақ, түйiршек түрiндегі);
2) тазартылмаған қымбат бағалы металдар - алтын, күмiс, платина және кез келген түрдегi және жай-күйдегі: шикiзат, қорытпа, жартылай фабрикат, өнеркәсiп өнiмдерi, химиялық қосындылардағы, бұйымдардағы, сынықтағы және қалдықтардағы платина тобының металдары (палладий, иридий, родий, рутений, осмий);
3) асыл тастар - шикiзат және өңделген түрдегi табиғи алмастар, изумрудтар, лағыл тастар және сапфирлер;
4) жартылай асыл тастар - александрит, асыл шпинель, эвклаз, топаз, жасыл ақық, берилл, қызыл турмалин, хризолит, демантоид, фенакит, аметист, альмандин, уваровит, гиацинт және асыл жылтыр тас сияқты мөлдiр және жартылай мөлдiр табиғи тастар;
5) арзан құнды тастар - кордиерит, диоптаз, кианит, көгiлдiр ақық, полихромды турмалин, тау хрусталi, сұрғылт кварц, халцедон, жұзақ, сердолик, гелиотроп, хризопраз, күн және ай тас, сондай-ақ өзен iнжуi, маржаны және янтарь сияқты жартылай мөлдiр және мөлдiр емес табиғи тастар;
6) синтетикалық тастар - құрамы, түсi және физикалық қасиетi бойынша табиғи аналогы бар жасанды синтезделген тастар: синтетикалық корунд, синтетикалық циркон, синтетикалық аметист, синтетикалық лағыл тас және табиғатта аналогы жоқ синтетикалық фианиттi қоспағанда, осы сияқты басқалар;
7) зергерлiк тастар - өңделген асыл, жартылай асыл, арзан құнды және синтетикалық тастар түрiнде зергерлiк бұйымдардағы ендiрмелер;
8) зергерлiк бұйымдар - сапалы, бұрын пайдаланылмаған немесе қымбат бағалы металдарды қоспай-ақ елеусiз ғана қалпына келтiрудi (өңдеудi, тегiстеудi) талап ететiн, әзiрлеушi зауыттың сүртiлмеген белгiсi бар, қымбат бағалы металдардың қорытпасы және коммерциялық мүдденi білдiретiн жеке киiм-кешек бұйымдары, үй-жайдың iшкi көрiнiсiнiң әшекейi және қымбат бағалы металдардан жасалған үстелдi жабдықтау заттары.
4. Орталықтың аумағына кiру (шығу), көлiкпен кiру (шығу), құндылықтарды алып кiру (алып шығу) және көлiкпен алып кiру (алып шығу) тәртiбi және оның iшкi объективтi режимi Ұлттық Банктiң нормативтiк құқықтық кесiмдерiмен реттеледi.
2. Үкiметтiк (бюджеттiк) резервке есепке алынатын
құндылықтарды тапсырудың тәртiбi
5. Yкiметтiк (бюджеттiк) резервке есепке алынуға жататын құндылықтары бар сәлемдемелердi жеткiзу мен тапсыруды салық, кеден және құқық қорғау органдарының (бұдан әрi - жөнелтушiлер) тапсырмасы бойынша арнайы байланыс ұйымдары, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жөнелтушiлердiң өкiлдерi тiкелей жүзеге асырады.

3. Основные понятия используемые в настоящей Инструкции:
1) аффинированные драгоценные металлы - драгоценные металлы, прошедшие стадию очистки и отвечающие международным стандартам или стандартам Республики Казахстан (в слитках, порошках, гранулах);
2) неаффинированные драгоценные металлы - золото, серебро, платина и металлы платиновой группы (палладий, иридий, родий, рутений, осмий) в любом виде и состоянии: в сырье, сплавах, полуфабрикатах, промышленных продуктах, химических соединениях, изделиях, ломе и отходах;
3) драгоценные камни - природные алмазы, изумруды, рубины и сапфиры в сыром и обработанном виде;
4) полудрагоценные камни - прозрачные и полупрозрачные природные камни типа: александрита, благородной шпинели, эвклаза, топаза, аквамарина, берилла, красного турмалина, хризолита, демантоида, фенакита, аметиста, альмандина, уваровита, гиацинта и благородного опала;
5) малоценные камни - полупрозрачные и непрозрачные природные камни типа: кордиерита, диоптаза, кианита, бирюзы, полихромного турмалина, горного хрусталя, дымчатого кварца, халцедона, агата, сердолика, гелиотропа, хризопраза, солнечного и лунного камня, а также речного жемчуга, кораллов и янтаря;
6) синтетические камни - искусственно синтезированные камни, которые по составу, цвету и физическим свойствам имеют природные аналоги: корунд синтетический, корунд синтетический, аметист синтетический, рубин синтетический и т.п., за исключением фианита синтетического, который не имеет аналогов в природе.
7) ювелирные камни - вставки в ювелирных изделиях в виде обработанных драгоценных, полудрагоценных, малоценных и синтетических камней. 8) ювелирные изделия - изделия личного туалета, украшения интерьера помещений и предметы сервировки стола из драгоценных металлов, качественные, ранее не использованные или требующие незначительной реставрации без добавления драгоценных металлов (полировки, шлифовки), имеющие не затертые клейма завода-изготовителя, однородный состав сплава драгоценных металлов и представляющие коммерческий интерес.
4. Порядок входа (выхода), въезда (выезда), вноса (выноса) и ввоза (вывоза) ценностей на территорию Центра и его внутриобъектовый режим регламентируются нормативными правовыми актами Национального Банка.
Глава 2. Порядок сдачи ценностей, зачисляемых
в правительственный (бюджетный) резерв
5. Доставку и сдачу посылок с ценностями, подлежащими зачислению в правительственный (бюджетный) резерв, осуществляют организации специальной связи по поручению налоговых, таможенных и правоохранительных органов (далее - отправители), а также непосредственно представители отправителей в соответствии с законодательством Республики Казахстан.

6. Yкiметтiк (бюджеттiк) резервке есепке алынатын құндылықтары бар сәлемдемелердi қабылдауды қажеттi жабдықтармен және мүкәммалмен жарақтандырылған, арнайы бөлiнген үй-жайларда Орталықтың қымбат бағалы металдардың қор бөлiмi сақтау орнының меңгерушiсi және қымбат бағалы металдардың сақталуын бақылау бөлiмiнiң бас бақылаушысы жүргiзедi.
7. Құндылықтары бар сәлемдемелердi қабылдау олардың жөнелтiлуiн жүзеге асыратын жөнелтушiлердiң жазбаша хабарламалары бойынша жүргiзiледi.
Хабарламаларда құндылықтардың Орталыққа келiп жеткен күнi, сәлемдемелердiң саны, iлеспе құжаттар парақтарының саны, арнайы байланыс ұйымының атауы немесе құндылықтары бар сәлемдемелердi Орталыққа тапсыру үшiн жөнелтушiнiң уәкiлетті өкiлiнiң аты-жөнi, әкесiнiң аты, қызметi, оның жеке басын куәландыратын құжаттың нөмiрi, сондай-ақ құпия мәлiметтерге кiру рұқсаты туралы анықтаманың бар екендiгi көрсетiледi.
Сәлемдемелердi жеткiзу туралы жазбаша хабарлама факсимилдiк байланыспен жiберiлуi мүмкiн. Хабарламаның түпнұсқасы сәлемдемелердi өткiзген күнi Орталыққа тапсырылады. Хабарламаның деректемелерi Орталықта кiрiс кореспонденцияларын тiркеу журналына жазылады.
8. Үкiметтiк (бюджеттiк) резервке есепке алынуға жататын құндылықтарды Орталыққа жөнелту алдында жөнелтушiлер буып-түюi, пломбалауы (сүргi салуы) және мынадай құжаттармен:
санын, салмағын, пробасын, қымбат бағалы металдардың немесе асыл тастардың түрiн және әрбiр заттың ерекше белгiлерiн көрсете отырып, құндылықтардың егжей-тегжейлі сипаттамасымен бiрге тиiстi органның басшысы мен бас бухгалтерi қол қойған тапсырылатын құндылықтардың тiзiмдемесiмен;
үкiметтiк (бюджеттiк) резервке есепке алынатын құндылықтарды тәркiлеуге арналған құжаттардың көшiрмелерiмен (алу актiлерi, соттың шешiмi, сот сараптамасының актiлерi және с.с.) жарақтандыруы тиiс.
Орындарына буып-түйiлмеген немесе пломбаланбаған (сүргi салынбаған) құндылықтар, сондай-ақ өздерi бойынша таңбаларындағы деректемелерiнiң iлеспе құжаттардың деректерiне сәйкес келмеуi анықталған сәлемдемелер, iлеспе құжаттары жоқ сәлемдемелер, сондай-ақ бүлiнген пломбалары, мөрлерi немесе өзi бойынша салымдарға қол жеткiзуге болатын бумасы бар сәлемдемелер қабылданбайды. Бұл жағдайда қабылдап алу актiсi ресiмделмейдi және арнайы байланыс тiзiлiмiнде тиiстi белгi жасалады.
9. Құндылықтары бар сәлемдемелердi сақтауға қабылдау олар түскен күнi оларды ашпастан, буманың, орап байлауының тұтастығын, пломбалары мен мөрлерiнiң сақталуын тексеру жолымен жүргiзiледi. Сәлемдемелердi қабылдаудың қорытындылары 1-қосымшаға сәйкес алдын ала қабылдау актiсiнде көрсетiледi. Арнайы байланыс ұйымдарынан келетiн сәлемдемелер тiзiлiм бойынша қабылданады.

6. Прием посылок с ценностями, зачисляемыми в правительственный (бюджетный) резерв, производится заведующим хранилищем фондового отдела драгоценных металлов и главным контролером отдела контроля за сохранностью драгоценных металлов Центра в специально отведенных помещениях, оснащенных необходимым оборудованием и инвентарем.
7. Прием посылок с ценностями производится по письменным извещениям отправителей, осуществляющих их отправку.
В извещениях указывается дата прибытия ценностей в Центр, количество посылок, количество листов сопроводительных документов, наименование организации специальной связи или фамилия, имя, отчество, должность уполномоченного представителя отправителя для сдачи посылок с ценностями в Центр, номер документа, удостоверяющего его личность, а также наличие справки о допуске к секретным сведениям.
Письменное извещение о доставке посылок может быть направлено по факсимильной связи. Оригинал извещения передается Центру в день сдачи посылок. Реквизиты извещения записываются в Центре в журнал регистрации входящей корреспонденции.
8. Ценности, подлежащие зачислению в правительственный (бюджетный) резерв, перед отправкой в Центр должны быть отправителями упакованы, опломбированы (опечатаны) и снабжены следующими документами:
описью сдаваемых ценностей, с подробным описанием ценностей с указанием количества, веса, пробы, вида драгоценных металлов или драгоценных камней и отличительных признаков каждого предмета, подписанной руководителем и главным бухгалтером соответствующего органа;
копиями документов на конфискацию ценностей, зачисляемых в правительственный (бюджетный) резерв (акты изъятия, решение суда, акты судебной экспертизы и т.п.).
Неупакованные или неопломбированные (не опечатанные) ценности по местам, а также посылки, по которым обнаружены несоответствия реквизитов на ярлыках с данными сопроводительных документов, посылки без сопроводительных документов, а также посылки с нарушенными пломбами, печатями или упаковкой, при которых возможен доступ к вложениям, не принимаются. В этом случае акт приема не оформляется и делается соответствующая отметка в реестре специальной связи.
9. Прием посылок с ценностями на хранение производится в день их поступления без их вскрытия путем проверки целостности упаковки, обвязки, сохранности пломб или печатей. Результаты приема посылок указываются в акте предварительного приема согласно приложению 1. Посылки от организаций специальной связи принимаются по реестру.

10. Құндылықтары бар сәлемдемелердi қабылдау кезiнде олардың радиоактивтiлiгiн өлшеу мақсатында бақылау жүргiзуге рұқсат етiледi. Радиациялық сәулесi белгiленген нормалардан артық, жоғары фонды сәлемдемелер қабылданбайды және тезарада қайтаруға жатады.
3-тарау. Yкiметтiк (бюджеттiк) резервке есепке алынатын
құндылықтарды қабылдау тәртiбi
11. Құндылықтарды қабылдауды Орталық директорының 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ресiмделген өкiмiмен құрылған Орталықтың комиссиясы жүргiзедi. Комиссияның құрамына қымбат бағалы металдар қор бөлiмiнiң сарапшысы және қымбат бағалы металдардың сақталуын бақылау бөлiмiнiң бақылаушысы енедi. Құндылықтарды қабылдаумен бiр мезгiлде құндылықтардың пробалары және түрлерi бойынша 3-қосымшада белгiленген үкiметтік (бюджеттiк) резервтiң құндылықтары түрлерiнiң тiзбесiне сәйкес оларды сұрыптау жүзеге асырылады. Құндылықтарды қабылдау мен сұрыптаудың дұрыстығына бақылауды бас сарапшы-геммолог жүзеге асырады.
12. Құндылықтарды қабылдау және оларды сұрыптау Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң Қазынашылық комитетi (бұдан әрi - Қазынашылық комитетi) өкiлдерiнiң қатысуымен немесе қатысуынсыз, олардың жазбаша келiсiмiмен жүргiзiледi.
13. Құндылықтары бар сәлемдемелердi қабылдау кезiнде сарапшы мен бақылаушы буманың, орап байлауының тұтастығын, пломбаларының (мөртаңбаларының) және таңбаларының сақталуын тексередi. Құлақша қағаздардың деректемелерiн өкiмнiң деректерiмен салыстырады.
14. Құндылықтары бар сәлемдемелердi құндылықтарды әзiрлеу учаскесiне (орнына) дейiн жеткiзудi арнайы арбамен тиiстi сарапшы мен бақылаушы жүргiзедi.
15. Құндылықтармен жұмысты бастар алдында комиссия жұмыс орнын байқауды және өлшеуiш жабдықтары мен құндылықтарды пайдалану бойынша техникалық құжаттамаға сәйкес олардың сапасын бақылау жөнiндегi приборларды дайындауды жүргізеді.
16. Сәлемдеме пломбаларын немесе таңбадағы мөртаңбаларын бұзбастан, жұмыс үстелiнде сақтау орны меңгерушiсiнiң және сақтау орны бас бақылаушысының қатысуымен комиссия ашады. Сәлемдеменiң пломбалары мен таңбасы (мөртаңбасыз немесе мөртаңбамен) бақылаушы тексерген ыдысымен және буып-түю материалымен құндылықтарды қабылдау және сұрыптау жөнiндегi жұмыстар аяқталғанға дейiн комиссияда сақталады. Жұмыстар аяқталғаннан кейiн сәлемдеменiң таңбасы жүргiзiлген жұмыстардың актiсiмен және жөнелтушiнiң iлеспе құжаттарымен бiрге iске тiгiледi, ал одан әрi пайдалануға жарамды буып-түю ыдысы мен материал сақтау орнының меңгерушiсi мен бас бақылаушысына тапсырылады. Одан әрi пайдалануға жарамсыз буып-түю ыдысы мен материал комиссия бақылаушысы оларды қарағаннан кейiн жойылады, ал пломбалар пайдаға асырылады.

10. При приеме посылок с ценностями допускается проведение контрольных измерений на предмет их радиоактивности. Посылки с повышенным фоном радиационного излучения, превышающим установленные нормы, не принимаются и подлежат немедленному возврату.
Глава 3. Порядок приема ценностей,
зачисляемых в правительственный (бюджетный) резерв
11. Прием ценностей производится комиссией Центра, созданной распоряжением директора Центра, оформленного по форме согласно приложению
2. В состав комиссии включаются эксперт фондового отдела драгоценных металлов и контролер отдела контроля за сохранностью драгоценных металлов. Одновременно с приемом ценностей осуществляется их сортировка по пробам и видам ценностей согласно перечню видов ценностей правительственного (бюджетного) резерва, установленному приложением 3. Контроль правильности приема и сортировки ценностей осуществляется главным экспертом-геммологом.
12. Прием ценностей и их сортировка производится в присутствии или, с письменного согласия, без присутствия представителей Комитета казначейства Министерства финансов Республики Казахстан (далее - Комитет казначейства).
13. При приеме посылки с ценностями эксперт и контролер проверяют целостность упаковки, обшивки, сохранность пломб (оттисков печатей) и ярлыка. Сверяют реквизиты ярлыков с данными распоряжения.
14. Доставка посылки (места) с ценностями до участка разработки ценностей производится соответствующим экспертом и контролером в специальной тележке.
15. Перед началом работы с ценностями комиссия производит осмотр рабочего места и подготовку весового оборудования и приборов по контролю качества ценностей в соответствии с технической документацией по их эксплуатации.
16. Посылка вскрывается комиссией в присутствии заведующего хранилищем и главного контролера хранилища на рабочем столе без нарушения пломб или оттисков печати на ярлыке. Пломбы и ярлык посылки (без или с оттисками печати) вместе с тарой и упаковочным материалом, проверенным контролером, хранятся в комиссии до завершения работ по приему и сортировки ценностей. После завершения работ ярлык посылки подшивается вместе с актом произведенных работ и сопроводительными документами отправителя в дело, а пригодная к дальнейшему использованию упаковочная тара и материал передаются заведующему хранилищем и главному контролеру. Не пригодная к дальнейшему использованию упаковочная тара и материал после их просмотра контролером комиссии уничтожаются, а пломбы утилизируются.

17. Құндылықтарды қабылдау оларды қайта есептеу, салмағын, сапасын (пробасын) анықтау және алынған деректердi жөнелтушiнiң iлеспе құжаттарымен (хат, актiлер, салымдардың тiзiмдемесi, тiзiлiмдер, түбiртектер) салыстыру жолымен жүргiзiледi. Құндылықтарды қабылдау қорытындылары 4-қосымшаға сәйкес қабылдап алу және сұрыптау актiсiнде көрсетiледi.
18. Құндылықтарды өлшеу, сондай-ақ қымбат бағалы металдардың түрiн және пробасын анықтау Ұлттық Банктiң нормативтік құқықтық кесiмдерiне сәйкес жүзеге асырылады.
19. Зергерлiк тастардың диагностикасын комиссия сарапшысының және бақылаушысының қатысуымен диагностикалық аспаптарды пайдалана отырып, тастардың сараптық бағалауының қолданылып жүрген әдiстерiне сәйкес сарапшы-геммолог жүзеге асырады.
20. Мынадай заттар үкiметтiк (бюджеттiк) резервке қабылдауға және есепке алынуға жатпайды: қымбат бағалы емес металдар, бағалы емес тастар және олардан жасалатын бұйымдар (бағалы емес тастардан ендiрмелерi бар қымбат бағалы металдардан жасалған зергерлiк бұйымдарды қоспағанда), асыл тастардың қалдықтары, сондай-ақ таза күйiнде кемiнде 10% алтыннан (платинадан) немесе 30% күмiстен тұратын заттар, сондай-ақ қымбат бағалы металдар мен асыл тастардан тұрмайтын зерлi матадан жасалған бұйымдар.
Көрсетiлген заттар өздерiнiң есебiнен түскен жөнелтушiлерге қайтаруға жатады. Қайтаруға жататын заттар жөнелтушiлерi бойынша пломбаланатын және 5-қосымшаға сәйкес белгiленген нысанда жөнелтушiлерге қайтаруға жататын құндылықтары бар жердiң таңбамен жарақтандырылатын жеке орынға буып-түйiледi. Оларды есептеу "Үкiметтiк (бюджеттiк) резервке есепке алынуға жататын өзге де құндылықтар" құндылықтарының түрi бойынша жүргiзiледi.
21. Құндылықтарды қабылдау кезiнде олардың салмағы мен сапасын анықтау оларды кiрден және сыртқы қосындылардан тазартудан кейiн жүргiзіледi. Тазарту ультрадыбысты тазартқышты және арнайы сұйық затты пайдалана отырып, бұйымдардың тұтастығын бұзбастан жүргiзiледi.
Қымбат бағалы металдардың сынығына жатқызылған құндылықтар қолмен тазартылады.
22. Құндылықтарды қабылдау уақытында жөнелтушiнiң ілеспе құжаттарының деректерiмен олардың iс жүзiндегi саны, қымбат бағалы металдардың немесе асыл тастардың түрi, қымбат бағалы металдардың пробасы бойынша құндылықтардың бiреуден артық позициясына, салмағына (алтын мен платина бойынша 0,5 г-нан, күмiс бойынша 5 г-нан, асыл тастар бойынша 0,05 караттан артық) алшақтықтар табылған кезде, сондай-ақ жөнелтушiнiң iлеспе құжаттарында құндылықтардың саны, салмағы және сапасы бойынша деректер болмаған жағдайда, құндылықтарды қабылдау және сұрыптау актiсiн ресiмдеу тоқтатыла тұрады. Анықталған алшақтықтарды нақтылау үшiн комиссия қымбат бағалы металдар қор бөлiмiнiң бастығын және қымбат бағалы металдардың сақталуын бақылау бөлiмiнiң бастығын, сондай-ақ сақтау орнының меңгерушiсi мен бас бақылаушысын хабардар етедi. Анықталған алшақтықтарды нақтылағаннан кейiн жөнелтушiге оның өкілiнiң қатысуымен анықталған алшақтықтарды және оларды қарау мерзiмiн көрсете отырып шағым жiберiледi.
Белгiленген мерзiмде өкiл келмеген немесе жөнелтушiнiң анықталған алшақтықтармен келiсiмi туралы жазбаша растамасы болмаған жағдайда, құндылықтарды қабылдау және сұрыптау актiсiн ресiмдеу оларды Орталыққа қабылдаудың қорытындылары бойынша жүргiзiледi, Анықталған алшақтықтар туралы Орталық тиiстi шаралар қабылдау үшiн жөнелтушiнiң жоғары тұрған органдарын жазбаша хабардар етедi. Жазбаша жауап алмаған жағдайда, Орталық, белгiленген тәртiппен анықталған алшақтық фактiлерi немесе қосшы құжаттарда бұйымдардың сапа, салмақ, және сан көрсеткiштерi болмағаны туралы құқық қорғау органдарына хабарлайды.

17. Прием ценностей производится путем их пересчета, определения массы, качества (пробы) и сверки полученных данных с сопроводительными документами отправителя (письмо, акты, описи вложений, реестры, квитанции). Результаты приема ценностей отражаются в акте приема и сортировки согласно приложению 4.
18. Взвешивание ценностей, а также определение вида и пробы драгоценных металлов осуществляется в соответствии с нормативными правовыми актами Национального Банка.
19. Диагностика ювелирных камней осуществляется экспертом - геммологом в соответствии с действующими методами экспертной оценки камней с использованием диагностических приборов в присутствии эксперта и контролера комиссии.
20. Не подлежат приему и зачислению в правительственный (бюджетный) резерв следующие предметы: недрагоценные металлы, недрагоценные камни и изделия из них (за исключением ювелирных изделий из драгоценных металлов со вставками из недрагоценных камней), отходы драгоценных камней, а также предметы, содержащие менее 10% золота (платины) или 30% серебра в чистоте, а также парчовые изделия, не содержащие драгоценные металлы и драгоценные камни.
Указанные предметы подлежат возврату отправителям, от которых они поступили, за их счет. Предметы, подлежащие возврату, упаковываются в отдельное место по отправителям, которое пломбируется и снабжается ярлыком места с ценностями, подлежащими возврату отправителям, установленной формы согласно приложению 5. Их учет производится по виду ценностей "Прочие ценности, не подлежащие зачислению в правительственный (бюджетный) резерв".
21. Определение массы и качества ценностей при их приеме производится после их очистки от загрязнений и посторонних включений. Очистка производится без нарушения целостности изделий с использованием ультразвукового очистителя и специальных жидкостей.
Чистка ценностей, отнесенных к лому драгоценных металлов, производится вручную.
22. При обнаружении во время приема ценностей расхождений с данными сопроводительных документов отправителя по их фактическому количеству, виду драгоценных металлов или драгоценных камней, пробе драгоценного металла более чем на одну позицию или массе изделий (более: 0,5 г. по золотым и платиновым, 5 г. по серебряным и 0,05 карата по драгоценным камням), а также в случае отсутствия в сопроводительных документах отправителя данных по количеству, массе и качеству ценностей приостанавливается оформление акта приема и сортировки ценностей. Для уточнения выявленных расхождений комиссия ставит в известность начальника фондового отдела драгоценных металлов и начальника отдела контроля за сохранностью драгоценных металлов, а также заведующего и главного контролера хранилищем. После уточнения выявленных расхождений отправителю направляется рекламация с указанием выявленных расхождений и сроков их рассмотрения с участием его представителя.
В случае неприбытия в установленный срок представителя или отсутствия письменного подтверждения о согласии отправителя с выявленными расхождениями оформление акта приема и сортировки ценностей производится по результатам их приема в Центре. О выявленных расхождениях Центр письменно ставит в известность вышестоящие органы отправителя для принятия соответствующих мер. В случае неполучения письменного ответа, Центр в установленном порядке информирует о факте выявленных расхождений или отсутствия в сопроводительных документах данных по количеству, массе и качеству изделий правоохранительные органы.

23. Қымбат бағалы металдардан және зергерлiк тастардан (бұдан әрi - зергерлiк бұйымдар) жасалған зергерлiк, тұрмыстық және галантереялық бұйымдар түрiндегi құндылықтар, сондай-ақ қымбат бағалы металдардан жасалған монеталар жұмыс үстелiнде қабылдау және сұрыптау кезiнде құндылық түрiнiң атауы және сұрыпталатын құндылықтардың пробасы көрсетiле отырып, таңбамен жарақтандырылған пеналға (қорапқа) орналастырылады.
24. Құндылықтарды қабылдау және сұрыптау кезiнде iлеспе құжаттарда келтiрiлген және Орталықта өлшеу мен сараптама нәтижесiнде алынған олардың есептеу деректемелерiн комиссияның сарапшысы қабылдау және сұрыптау актiсiнiң белгiленген кестелiк нысаны бойынша компьютерге жазады. Комиссияның бақылаушысы құндылықтардың көрсетiлген деректемелерiн әрбiр салым (бұйым, монета, өнiм түрi, қымбат бағалы металдардың бiрiктiрілген сынығы) бойынша бақылау карточкасына жазады. Бiр мәндi атауы бар күмiс монеталар, бiр түрдегi және пробадағы қымбат бағалы металдардың зергерлiк сынығы және қымбат бағалы металдардың бiр түрiндегi және құрамдағы зергерлiк емес сынығы жекелеген салымдарға бiрiктiрiледi.
25. Қымбат бағалы емес металдарды қамтитын зергерлiк бұйымдардың лигатуралық салмағы 6-қосымшада белгiленген "Қымбат бағалы емес металдарға, шайырға, гипске және с.с. бұйымдарға бағасын кемiту мәнiнiң кестесiнде" келтiрiлген қосындыларға бағасын кемiту мәндерiн ескере отырып қабылданады. Зергерлiк бұйымдардағы көркем эмаль мен қарайтылған күмiске бағасын кемiту жүргiзiлмейдi. Зергерлiк бұйымдардағы ендiрмелердiң салмағы Орталықта қолданылып жүрген асыл, жартылай асыл, арзан құнды және синтетикалық тастардан жасалған ендiрмелердiң есептеу салмағын анықтау әдiстемесi бойынша белгіленедi.
26. Асыл және жартылай асыл тастары бар бұйымдарға 7-қосымшаға сәйкес белгiленген нысан бойынша заттық таңба толтырылады.
27. Бiр түрдегi, бiрақ түрлi пробадағы қымбат бағалы металдың ажыратылмас бөлiгiнен тұратын зергерлiк бұйымдарды және зергерлiк сынықты сұрыптау кезiнде пробалардың мәнi актiде пробаның алымда көп, ал бөлгiште - аз мәнi көрсетiлетiн бөлiнді түрiнде көрсетiледi. Бұл жағдайда химиялық таза қымбат бағалы металдың санын есептемесi пробаның аз мәнi бойынша жүргiзiледi.
28. Түрлi қымбат бағалы металдар (алтын, платина немесе күмiс) зергерлiк қорытпаларының ажыратылмас немесе ажыратылатын бөлiктерiнен тұратын күрделi бұйымдар олардың пробаларының мәнiне қарамастан, қымбат бағалы металл түрiнiң атауы бойынша мынадай тәртiппен тиiстi шотқа жатқызылады:
1) алтын - бұйымдағы басым қымбат бағалы металл бойынша платина бұйымдары;

23. Ценности в виде ювелирных, бытовых, галантерейных изделий из драгоценных металлов и ювелирных камней (далее - ювелирные изделия), а также монеты из драгоценных металлов раскладываются при приеме и сортировке на рабочем столе в пеналы (коробочки), снабженные ярлыком с указанием наименования вида ценностей и пробы сортируемых ценностей.
24. При приеме и сортировке ценностей их учетные реквизиты, приведенные в сопроводительных документах и полученные в Центре в результате взвешивания и экспертизы, проставляются экспертом комиссии в компьютере по установленной табличной форме акта приема и сортировки. Контролер комиссии указанные реквизиты ценностей по каждому вложению (изделию, монете, виду продукции, объединенному лому драгоценных металлов) записывает в контрольной карточке. В отдельные вложения объединяются серебряные монеты однозначного номинала, ювелирный лом драгоценных металлов одного вида и пробы и неювелирный лом одного вида и содержания драгоценных металлов.
25. Лигатурная масса ювелирных изделий, включающих недрагоценные металлы, принимается с учетом значений скидок на включения, которые приведены в "Таблице значений скидок на недрагоценные металлы, канифоль, гипс и т.п. в изделиях", установленной в приложении 6. Скидка на художественную эмаль и чернь в ювелирных изделиях не производится. Масса вставок в ювелирных изделиях устанавливается по действующей в Центре методике определения расчетной массы вставок из драгоценных, полудрагоценных, малоценных и синтетических камней.
26. На изделия с драгоценными и полудрагоценными камнями заполняется предметный ярлык по установленной форме согласно приложению 7.
27. При сортировке ювелирных изделий и ювелирного лома, состоящих из неотделимых частей драгоценного металла одного вида, но различной пробы, значения проб в акте указываются в виде дроби, в числителе которой показывается большее значение пробы, а в знаменателе - меньшее. В этом случае расчет количества химически чистого драгоценного металла производится по меньшему значению пробы.
28. Сложные изделия, состоящие из неотделимых или отделимых частей ювелирных сплавов разных драгоценных металлов (золото, платина или серебро) независимо от значений их пробы относят к соответствующему счету по наименованию вида драгоценного металла в следующем порядке:
1) золото - платиновые изделия по драгоценному металлу, преобладающему в изделии;

2) алтын - бұйымда алтыны (платинасы) 5%-дан жоғары болған кезде 10 г. дейiн жалпы салмағы бар күмiс немесе платина күмiс бұйымдар, сондай-ақ бұйымда алтыны (платинасы) 10%-дан жоғары болған кезде жалпы салмағы 10 г. артық бұйымдар тиiсiнше "Бұйымдардағы алтын (платина)" ал алтыны (платинасы) көрсетiлген мәндерден аз болса - құндылықтардың "Бұйымдардағы күмiс" түрiне жатады.
Көрсетiлген жағдайларда бұйымның химиялық таза салмағы есепке алынады, негiзгi қымбат бағалы металл бойынша анықталады, ал iлеспелi қымбат бағалы металдың есептесу химиялық таза салмағы бұйымның жалпы салмағында "оның iшiнде" ретiнде есептеледi.
29. Шамамен тарихи, мұражайлық немесе антикварлық құндылықты білдiретiн бұйымдар бас сарапшы-геммолог қарағаннан кейiн қымбат бағалы металдың тиiстi түрi бойынша құндылықтардың "Мұражайлық және антикварлық көруге арналған бұйымдар" түрiне жатады.
30. Қымбат бағалы металдың бiртектi емес қорытпасы бар зергерлiк бұйымдар (бұйым пробасы мәндерiнiң оның түрлi бөлiктерiнде екi позициядан жоғарыға айырмашылығы болады), сондай-ақ шлихты және катодты алтын қабылдау кезiнде құндылықтардың "Қайта қорытуға және талдауға" түрiне жатады.
Көрсетiлген құндылықтар бiртектi қорытпа кесегiн алу үшiн Орталық директорының 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ресiмделген өкiмi бойынша қайта қорыту және талдау үшiн химиялық-талдама сараптамасы бөлiмiне тапсырылады. Жүргiзiлген жұмыстардың қорытындылары бойынша 9-қосымшаға сәйкес бiртектi емес қорытпасы бар зергерлiк бұйымдарды қайта қорыту және қайта қорыту өнiмдерiнiң химиялық талдаулары актiсi ресiмделедi, оның негiзiнде алынған кесек құндылықтардың "Қымбат бағалы металдардың зергерлiк сынығы" түрiне жатқызылады.
31. Алыс шетелдiң таңбасы бар зергерлiк бұйымдар есепке алынады және республикада қабылданған соларға жақын ұқсас стандарттық пробалар бойынша бағаланады.
32. Қабылданған және пробалары мен түрлерi бойынша сұрыпталған үкiметтiк (бюджеттiк) резервтiң құндылықтарын комиссия орындарына буып-түйедi. Бұл ретте құндылықтар актiнiң (салымның) әрбiр позициясы бойынша жалпы салмағы мен пробасы көрсетiле отырып, таңбамен жарақтандырылады. Құндылықтар таңбамен бiрге, ал асыл тастар немесе асыл тастардан ендiрмелерi бар құндылықтар заттық таңбамен қағазға оралады немесе полиэтилен пакетке орналастырылады, олар қабылдау және сұрыптау актiсiне сәйкес өз кезегiнде шүберек қапқа (орынға) буып-түйiледi.
Қаптың тiгiстерi iшiнде орналасуы және саңылауы болмауы тиiс. Қаптың аузы мықтап байланады және тұтас кендiрмен тiгiледi, ұштары құндылықтары бар орынның 10-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ресiмделген таңбасының тесiгiне өткiзiледi, сарапшы мен бақылаушының пломбаларымен пломбаланады.

2) золото - серебряные или платино - серебряные изделия с общей массой до 10 г. при содержании золота (платины) в изделии свыше 5%, а также изделия с общей массой более 10 г. при содержании золота (платины) в изделии свыше 10% относятся соответственно к виду ценностей "Золото (платина) в изделиях", а при содержании золота (платины) меньше указанных значений - "Серебро в изделиях".
В указанных случаях химически чистая масса изделия, принимаемая к учету, определяется по основному драгоценному металлу, а расчетная химически чистая масса сопутствующего драгоценного металла учитывается в общей массе изделия, как "в том числе".
29. Изделия предположительно представляющие историческую, музейную или антикварную ценность после просмотра главным экспертом-геммологом относятся к виду ценностей "Изделия для просмотра на музейные и антикварные" по соответствующему виду драгоценного металла
30. Ювелирные изделия, имеющие неоднородный сплав драгоценного металла (значения пробы изделия в различных его частях отличаются более чем на две позиции), а также шлиховое и катодное золото при приеме относятся к виду ценностей "На переплавку и анализ".
Указанные ценности по распоряжению директора Центра, оформленного по форме согласно приложению 8, для получения слитка однородного сплава передаются в отдел химико-аналитической экспертизы для переплавки и анализов. По результатам произведенных работ оформляется акт переплавки ювелирных изделий с неоднородным сплавом и химических анализов продуктов переплавки согласно приложению 9, на основании которого полученный слиток относят к виду ценностей "Неювелирный лом драгоценных металлов".
31. Ювелирные изделия с клеймами изготовителей дальнего зарубежья принимаются к учету и оцениваются по ближайшим стандартным пробам, принятым в республике.
32. Принятые и сортированные по пробам и видам ценности правительственного (бюджетного) резерва упаковываются комиссией по местам. При этом ценности по каждой позиции акта (вложения) снабжаются ярлыком с указанием общей массы и пробы. Ценности вместе с ярлыком, а драгоценные камни или ценности со вставками из драгоценных камней с предметным ярлыком заворачиваются в бумагу или помещаются в полиэтиленовые пакеты, которые в свою очередь упаковываются в матерчатые мешки (места) согласно актам приема и сортировки.
Швы мешка должны быть расположены во внутрь и не иметь просвета. Горловина мешка плотно обвязывается и прошивается цельным шпагатом, концы которого продеваются в отверстия ярлыка места с ценностями, оформленного по форме согласно приложению 10, пломбируются пломбами эксперта и контролера.

33. Құндылықтарды буып-түю оларды көшiру кезiнде құндылықтардың бүлiнуiн болдырмауды ескере отырып жүргiзiлуi тиiс.
Хрустальдi, шынылы, фарфорлы бұйымдарды және сағаттарды буып-түйген кезде құндылықтары бар орынның таңбасында "Байқаңыз лақтырмаңыз" деген белгi қойылады.
34. Құндылықтарды буып-түйген және құндылықтары бар орынның таңбасына қол қойған сарапшы мен бақылаушы құндылықтарды салудың толықтығы мен дұрыстығына жауап бередi.
35. Орындарына буып-түйiлген және пломбаланған, түпкiлiктi қабылданған құндылықтарды сарапшы мен бақылаушы қымбат бағалы металдарды Орталық директорының 11-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ресiмделген өкiмi бойынша сақтау орнына сақтау орнының меңгерушiсiне және сақтау орнының бас бақылаушысына тапсырады.
36. Жөнелтушiлерден түскен кесек, ұнтақ немесе түйiршек түрiндегi тәркiленген қымбат бағалы металдар, жалпы техникалық мақсаттағы өнiмдер құндылықтардың "Талдауға және паспорттандыруға" түрiне жатады және олардың химиялық құрамын талдау үшiн Орталық директорының өкiмi бойынша химиялық-талдама бөлiмiне беруге жатады.
37. Осы Нұсқаулықтың 31-тармағында санамаланған, айрықшалығы, паспорты бар, қолданылып жүрген стандарттарға (техникалық шарттарға) жауап беретiн, құрамы химиялық-талдама сараптамасы бөлiмiнiң химиялық талдауларының қорытындыларымен расталған өнiмдер сұрыпталады және тиiстi түрдiң өнiмi ретiнде жазылады.
38. Қымбат бағалы металдардың зергерлiк сынығына жататын зергерлiк пробаға сәйкес келетiн қымбат бағалы металдардың қорытпасы түрiндегi өнiмдi қоспағанда, қолөнер өндiрiсiнiң өнiмдерi, сондай-ақ техникалық шарттар мен стандарттардың талаптарына жауап бермейтiн өнiмдер қымбат бағалы металдардың зергерлiк емес сынығына жатады.
39. Айрықшалық пен паспортсыз келiп түскен, бiрақ химиялық талдаулар қорытындылары бойынша техникалық шарттар мен стандарттардың талаптарына жауап беретiн өнiмге Орталықтың химиялық-талдама сараптамасы бөлiмi химиялық талдау мен паспорттандырудың қорытындылары негiзiнде 12-қосымшаға сәйкес химиялық талдаулар мен паспорттандыру актiсi, сондай-ақ техникалық шарттармен және стандартпен белгiленген нысандар бойынша өнiмге айрықшалық және (немесе) паспорт ресiмделедi. Көрсетiлген өнiм химиялық талдаулар мен паспорттандыру актiсiне сәйкес құндылықтардың тиiстi түрiне жатады.
40. Министрлiк республикалық бюджетте көзделген қаражаттың есебiнен сатып алған тазартылған қымбат бағалы металдарды үкiметтiк (бюджеттiк) резервке есепке алу үшiн қабылдау Ұлттық Банктiң нормативтiк құқықтық кесiмдерiне сәйкес жүргізіледі.
41. Құндылықтардың "Бұйымдардағы алтын (платина)" түрлерiне сынықтары жоқ темекi сауыттар мен шақшаларды қоспағанда, жеке киiм-кешектiң зергерлiк алтын әшекейлерi, үй-жайдың iшкi көрiнiсiнiң әшекейлеу, үстелдi жабдықтау заттары жатады, темекi сауыттар мен шақшалар құндылықтардың бiр атаулы түрiне сұрыпталады және есептеледi.

33. Упаковка ценностей должна производиться с учетом исключения порчи ценностей при их перемещении.
При упаковке изделий с хрусталем, стеклом, фарфором и часов на ярлыке места с ценностями производится отметка: "Осторожно не бросать".
34. Эксперт и контролер, упаковавшие ценности и подписавшие ярлык места с ценностями, несут ответственность за полноту и правильность вложений ценностей.
35. Окончательно принятые ценности, упакованные и опломбированные по местам, эксперт и контролер сдают в хранилище драгоценных металлов заведующему хранилищем и главному контролеру хранилища по распоряжению директора Центра, оформленного по форме согласно приложению 11.
36. Поступившие от отправителей конфискованные драгоценные металлы в слитках, порошках или гранулах, продукция общетехнического назначения относятся к виду ценностей "На анализ и паспортизацию" и подлежат по распоряжению директора Центра передаче в отдел химико-аналитической экспертизы, для анализа их химического состава.
37. Перечисленная в пункте 31 настоящей Инструкции продукция, имеющая спецификации, паспорта, отвечающие действующим стандартам (техническим условиям) состав которой подтвержден результатами химических анализов отдела химико-аналитической экспертизы сортируются и записываются как продукция, соответствующего вида.
38. Продукция кустарного производства, а также продукция, не отвечающая требованиям технических условий и стандартов, относится в неювелирный лом драгоценных металлов, за исключением продукции в виде сплава драгоценных металлов соответствующего ювелирной пробе, которая относится к ювелирному лому драгоценных металлов.
39. На продукцию, поступившую без спецификации и паспорта, но отвечающую по результатам химических анализов требованиям технических условий и стандартов, отделом химико-аналитической экспертизы Центра на основании результатов химического анализа и паспортизации оформляются акт химических анализов и паспортизации согласно приложению 12, а также спецификация и (или) паспорт на продукцию по установленным техническими условиями и стандартом формам. Указанная продукция в соответствии с актом химических анализов и паспортизации относится к соответствующему виду ценностей.
40. Прием аффинированных драгоценных металлов, приобретенных Министерством, за счет средств, предусмотренных в республиканском бюджете, для зачисления в правительственный (бюджетный) резерв, производится согласно нормативным правовым актам Национального Банка.
41. К видам ценностей "Золото (платина) в изделиях" относятся ювелирные золотые (платиновые) украшения личного туалета, предметы украшения интерьера помещений, сервировки стола и т.п., за исключением портсигаров и табакерок, без вставок или со вставками обработанных драгоценных, полудрагоценных, малоценных и синтетических камней без сколов. Портсигары и табакерки сортируются и учитываются на одноименных видах ценностей.

42. Құндылықтардың "Бұйымдардағы күмiс" түрiне өңделген қымбат бағалы, жартылай асыл, арзан құнды және синтетикалық тастардың ендiрмелерiнсiз немесе ендiрмелерi бар үй-жайдың iшкi көрiнiсiн әшекейлеу, үстелдi жабдықтау және с.с. күмiс заттар, сондай-ақ сынықтары жоқ шынылар, фарфорлар және с.с. жатады.
43. Құндылықтардың "Күмiс галантерея" түрiне күмiс жатады.
Жеке киiм-кешектiң зергерлiк күмiс әшекейлерi, сувенирлер, сондай-ақ күмiс түйiндерi бар iнжу мен маржаннан жасалған бұйымдар (браслеттер, броштар, алқа және т.с.с.) жатады.
44. Монеталарды сұрыптау кезiнде олардың мемлекеттiк тиесiлiлiгi, құндылығы және пробасы нумизматикалық каталогтар мен анықтамалықтарды пайдалана отырып белгiленедi.
Қабылдау және сұрыптау актiсiнде монеталардың шыққан жылы, монеталардың мемлекеттiк тиесiлiлiгi, құндылығы көрсетiледi.
45. Құндылықтардың "Монеталар" түрiне қымбат бағалы металдардың тиiстi түрi бойынша қымбат бағалы металдардан жасалған салмақты монеталар жатады. Қолдан жасалған, деформацияланған және саңлаулары бар және бүлiнген монеталар қымбат бағалы металдардың сынығына жатады.
Қолдан жасалған монета түпнұсқадан салмағы мен пробасының мәндерi, металдың түрi және каталогтар мен анықтамалықтарға сәйкес түпнұсқа монеталарға тән басқа да белгiлерi бойынша ерекшеленедi.
46. Революцияға дейiнгi чеканның салмақты алтын монеталарына тиiстi атаулары кезiнде мынадай мәндерi бар монеталар жатады:
5 рубль - 4,25 - 4,3 грамм;
10 рубль - 8,5 - 8,6 грамм;
11 рубль - 12,75 - 12,8 грамм.
Егер монеталардың салмағы көрсетiлген мәндерге сәйкес келмесе, олар алтынның сынығына жатады.
47. Алыс шетелдiң монеталарын қоса алғанда, сарапшы нумизматикалық құндылығы бар монеталар ретiнде анықтаған монеталар сұрыпталады және қымбат бағалы металдардың тиiстi түрi бойынша құндылықтардың "Нумизматикаға қарауға арналған монеталар" түрiне жатады.
48. Сарапшы тарихи, мұражайлық немесе антикварлық құндылығы бар заттар ретiнде анықтаған қымбат бағалы металдардан жасалған ордендер, медальдар кеуде белгiлерi, жетондар және өзге де бұйымдар қымбат бағалы металдардың тиiстi түрi бойынша құндылықтардың "Мұражайлық және антикварлық көруге арналған" түрiне қабылданады және жатады.
49. Тарихи, мұражайлық немесе антикварлық құндылығы жоқ, Нұсқаулықтың 48-тармағында санамаланған заттар қымбат бағалы металдардың сынығы ретiнде сұрыпталады.
Наградалармен бiрге келiп түскен куәлiктер, ордендiк кiтапшалар мен құжаттар қабылдау және сұрыптау актiсiмен қоса берiледi.
50. Құндылықтардың "Сағаттар" түрiне қымбат бағалы металдардың түрлерi бойынша дұрыс қалпындағы сағаттар жатады. Қабылдау және сұрыптау актiсiнде жалпы, лигатуралық және химиялық таза салмағы, әзiрлеушi зауыттың атауы, сыртының нөмiрлерi және тетiгi көрсетiледi. Сағаттың тетiгiн бағалау жүргiзiлмейдi.

42. К видам ценностей "Серебро в изделиях" относятся серебряные предметы украшения интерьера помещений, сервировки стола и т.п. без вставок или со вставками обработанных драгоценных, полудрагоценных, малоценных и синтетических камней, а также стекла, фарфора и т.п. без сколов.
43. К видам ценностей "Серебряная галантерея" относятся серебряные ювелирные украшения личного туалета, сувениры, а также изделия из жемчуга и кораллов с серебряными звеньями (браслеты, броши, колье и т. п.).
44. При сортировке монет их государственная принадлежность, достоинство и проба устанавливаются с использованием нумизматических каталогов и справочников.
В акте приема и сортировки указываются год выпуска монет, государственная принадлежность и достоинство монет.
45. К видам ценностей "Монеты" по соответствующим видам драгоценных металлов относятся полновесные монеты из драгоценных металлов. Монеты поддельные, деформированные и имеющие отверстия и повреждения относятся к лому драгоценных металлов.
Поддельная монета от подлинной отличается значениями массы и пробы, виду металла и другим признакам, характерным для подлинных монет согласно каталогам и справочникам.
46. К полновесным золотым монетам дореволюционного чекана относятся монеты, имеющие следующие значения масс при соответствующих номиналах:
5 рублей - 4,25-4,3 грамма;
10 рублей - 8,5-8,6 грамма;
11 рублей - 12,75-12,8 грамма.
В случае если масса монет не соответствует указанным значениям, они подлежат отнесению к лому золота.
47. Монеты, определенные экспертом как монеты, имеющие нумизматическую ценность, включая монеты дальнего зарубежья, сортируются и относятся к виду ценностей "Монеты для просмотра на нумизматику" по соответствующим видам драгоценных металлов.
48. Ордена, медали, нагрудные знаки, жетоны и прочие изделия из драгоценных металлов, определенные экспертом как предметы, имеющие историческую, музейную или антикварную ценность, принимаются и относятся к виду ценностей "Для просмотра на музейные и антикварные" по соответствующим видам драгоценных металлов.
49. Предметы, перечисленные в пункте 48 Инструкции, не представляющие историческую, музейную или антикварную ценность сортируются как лом драгоценных металлов.
Удостоверения, орденские книжки и документы, поступившие с наградами, прикладываются к акту приема и сортировки.
50. К виду ценностей "Часы" по видам драгоценных металлов относятся часы в исправном состоянии. В акте приема и сортировки указываются масса общая, лигатурная и химически чистая, наименование завода-изготовителя, номера корпуса и механизма. Оценка механизма часов не производится.

51. Сағат сыртының салмағы оны тетiгiнен және шешiлетiн браслеттен (белбеуден) ажыратқаннан кейiн анықталады. Сырты мен браслетi қымбат бағалы металдардың бiр түрiнен жасалған шешiлмейтiн браслеттерi бар сағаттар салмағы көрсетiле отырып, қабылдау және сұрыптау актiсiне 1 дана ретiнде қабылданады және жазылады. Егер шешiлмейтiн браслет қымбат бағалы металдың басқа түрiнен жасалған болса - браслеттiң лигатуралық және химиялық таза салмағы сағаттың жалпы салмағында "оның iшiнде" ретiнде жазылады және есептеледi. Егер шешiлмейтiн браслет қымбат бағалы емес металдан жасалған болса, оның есептеу салмағы сағат тетiгiнiң салмағы сияқты қабылдау және сұрыптау актiсiнде сағаттың жалпы салмағында "оның iшiнде" ретiнде жазылады.
52. Тауарлық түрi бар баулы сағаттар 1 дана ретiнде қабылданады. Тауарлық түрi жоқ баулар "Құндылықтарды әзiрлеуден қалған қалдықтар" ретiнде бөлшектенедi және сұрыпталады.
Шешiлетiн браслеттерi бар сағаттар бөлек қабылданады және қабылдау және сұрыптау актiсiнде екi жолмен: сағат - 1 дана; браслет - 1 дана деп жазылады.
53. Сырты аса көркем жасалған, сондай-ақ шамамен мұражайлық мәнi бар сағаттар қымбат бағалы металдардың тиiстi түрлерi бойынша құндылықтардың "Мұражайлық және антикварлық көру үшiн" түрiне жатады.
54. Бұзылған, сондай-ақ өте қатты тозған сағаттарға демонтаж жасалады. Сағаттардың демонтаж жасалған сырты тиiстi қымбат бағалы металдардың сынығына жатқызылады, ал арзан металдардан жасалған басқа бөлiктерi осы Нұсқаулықтың 62-тармағында көзделген тәртiппен сұрыпталады.
55. Ендiрмелерi бар бұйымдарды, зергерлiк тастарды немесе жеке келiп түскен тастарды қабылдау және сұрыптау үшiн сарапшы-геммолог комиссия сарапшысының және бақылаушысының қатысуымен геммологиялық жабдықтарды пайдалана отырып оларға диагностика жүргiзедi. Жеке келiп түскен асыл тастарға және бұйымдардағы ендiрмелерге, сондай-ақ бұйымдардың ендiрмелерiндегi жартылай асыл тастарға оларды бағалауға қажеттi сипаттамалар берiледi. Асыл және жартылай асыл тастардың көрсетiлген сипаттамалары құндылықтарға қоса берiлетiн заттық таңбада көрсетiледi.
Геммологиялық сараптаманың қорытындылары қабылдау және сұрыптау актiсiнде де көрсетiледi және оны сарапшы-геммолог растайды.
56. Орталықтың сараптамасынан кейiн жеке келiп түскен жартылай асыл, арзан құнды, синтетикалық тастар және олардан жасалған бұйымдар қабылданбайды және осы Нұсқаулықтың 20-тармағында көзделген тәртiппен қайтаруға жатады. Жарықтары бар синтетикалық тастар жоюға жатады.
57. Алуан түрлi асыл тастардан тұратын күрделi бұйымдар бұйымда басым асыл тастың атауы бойынша құндылықтардың түрiне жатады. Қалған асыл, жартылай асыл, арзан құнды және синтетикалық тастар қабылдау және сұрыптау актiсiне жазылады және "оның iшiнде" ретiнде есептеледi.

51. Масса корпуса часов при приеме определяется после аккуратного отделения его от механизма и съемного браслета (ремешка). Часы с несъемным браслетом, корпус и браслет которых изготовлены из одного вида драгоценного металла, принимаются и записываются в акте приема и сортировки как 1 штука с указанием массы. Если несъемный браслет изготовлен из драгоценного металла другого вида - лигатурная и химически чистая массы браслета записываются и учитываются в общей массе часов, как в том числе. Если несъемный браслет изготовлен из недрагоценного металла его расчетная масса, также как масса часового механизма, записывается в акте приема и сортировки как в том числе в общей массе часов.
52. Часы с ремешками, имеющими товарный вид, принимаются как 1 штука. Ремешки, не имеющие товарного вида, отделяются и сортируются как "Отходы от разработки ценностей".
Часы со съемными браслетами принимаются раздельно и записываются в акте приема и сортировки двумя строками: часы - 1 штука; браслет - 1 штука.
53. Часы, корпус которых имеет высокохудожественное исполнение, а также часы имеющие предположительно историческую, музейную или антикварную ценность, относятся к виду ценностей "Для просмотра на музейные и антикварные" по соответствующим видам драгоценных металлов.
54. Неисправные, а также сильно изношенные часы демонтируются. Демонтированный корпус часов относится к лому соответствующего драгоценного металла, а другие части из недрагоценных металлов сортируются в порядке, предусмотренном пунктом 62 настоящей Инструкции.
55. Для приема и сортировки изделий со вставками ювелирных камней или камней, поступивших отдельно, эксперт-геммолог в присутствии эксперта и контролера комиссии диагностирует их с использованием геммологического оборудования. На драгоценные камни, поступившие отдельно и во вставках изделий, а также на полудрагоценные камни во вставках изделий, дается описание характеристик, необходимых для их оценки. Указанные характеристики драгоценных и полудрагоценных камней отражаются в предметном ярлыке, которые приобщаются к ценностям.
Результаты геммологической экспертизы также отражаются в акте приема и сортировки и подтверждаются главным экспертом-геммологом.
56. Полудрагоценные, малоценные, синтетические камни и изделия из них, поступившие отдельно после экспертизы Центра не принимаются и подлежат возврату в порядке, предусмотренном пунктом 20 настоящей Инструкции. Синтетические камни со сколами подлежат уничтожению.
57. Сложные изделия, состоящие из драгоценных камней различных видов, относятся к видам ценностей по наименованию драгоценного камня, преобладающему в изделии. Остальные драгоценные, полудрагоценные, малоценные и синтетические камни записываются в акте приема и сортировки и учитываются как "в том числе".

58. Қымбат бағалы металдардың зергерлiк сынығына мынадай құндылықтар жатады:
1) тарихи, мұражайлық, антикварлық және коммерциялық құндылығы жоқ, өте ескiрген, деформацияланған, күрделi қалпына келтiру мен жөндеудi талап ететiн қымбат бағалы металдардан жасалған зергерлiк, тұрмыстық және галантереялық бұйымдар, сондай-ақ қымбат бағалы металдардың бiртектi емес қорытпасы бар бұйымдар;
2) нумизматикалық мәнi жоқ қолдан жасалған, салмағы жоқ, деформацияланған және бүлiнген монеталар;
3) тарихи құндылығы жоқ ордендер, медальдар, кеуде белгiлерi және с.с.;
4) бұзылған және тарихи мәнi жоқ сағаттардың сырттары;
5) пайдалануда болған стоматологиялық өнiмдер (протездер, дискiлер, коронкалар және с.с.);
6) стандартты зергерлiк пробаларға сәйкес келетiн қымбат бағалы металдардың қорытпалары түрiндегi жалпы техникалық мақсаттағы пайдалануда болған өнiмдер.
59. Қымбат бағалы металдардың зергерлiк емес сынығына мынадай құндылықтар жатады:
1) королькалар және қымбат бағалы металдардың өндiрiс қалдықтары түрiндегi жеке бөлiктерi;
2) қолөнер өндiрiсiнiң өнiмi;
3) техникалық шарттар мен стандарттар талаптарына жауап бермейтiн тазартылған қымбат бағалы металдар;
4) стандартты зергерлiк пробаларға сәйкес келмейтiн, қымбат бағалы металдардың қорытпасы түрiндегi жалпы техникалық мақсаттағы өнiмдер.
60. Қымбат бағалы металдардың сынығына жатқызылған құндылықтарға демонтаж жасалады, ерекше қасиетiнен айырылады, салымдарға бiрiктiрiледi. Зергерлiк сынық қымбат бағалы металдардың түрлерi мен пробалары бойынша бiрiктiрiледi. Зергерлiк емес сынық химиялық талдаулардың қорытындыларына (талдаулардың бюллетенi) сәйкес қымбат бағалы металдың түрi және құрамының бiрдей мәндерi бойынша бiрiктiрiледi, олардың бiр данасы құндылықтармен бiрге буып-түйiледi.
Салымның ең көп санын (көлемiн) комиссия белгiлейдi және өлшеуiш жабдықтың жүк көтерiмдiлiгiне және талап етiлетiн дәлдiгiне қарай және оларды қоймаға орналастыру мен көшiрудiң ыңғайлылығын ескере отырып он бес килограмнан аспауы тиiс.
Қабылдау және сұрыптау актiсiнде құндылықтарды қымбат бағалы металдардың тиiстi түрлерi бойынша сыныққа жатқызудың себебi көрсетiледi.
61. Қымбат бағалы металдардың сынығы қабылдау және сұрыптау актiсiнде салмағы мен пробасы көрсетiле отырып салымдары бойынша жеке көрсетiледi.
Бiр түрдегi, бiрақ әр түрлi пробадағы қымбат бағалы металдың ажыратылмас бөлiктерiнен тұратын қымбат бағалы металдардың сынығын сұрыптау және есептеу осы Нұсқаулықтың 27-тармағында, ал әр түрдегi қымбат бағалы металдардың ажыратылмас бөлiктерiнен тұратындары - осы Нұсқаулықтың 28-тармағында көзделген тәртiппен жүзеге асырылады.

58. К ювелирному лому драгоценных металлов относятся следующие ценности:
1) ювелирные, бытовые и галантерейные изделия из драгоценных металлов, не представляющих историческую, музейную, антикварную и коммерческую ценность, сильно изношенные, деформированные, требующие сложной реставрации и ремонта, а также изделия с неоднородным сплавом драгоценных металлов;
2) поддельные, не полновесные, деформированные и поврежденные монеты,
не имеющие нумизматического значения;
3) ордена, медали, нагрудные знаки, жетоны и т.п., не представляющие
историческую ценность;
4) корпуса неисправных и не имеющих исторического значения часов;
5) стоматологическая продукция бывшая в употреблении (протезы, диски,
коронки и т.п.);
6) бывшая в употреблении продукция общетехнического назначения в виде
сплавов драгоценных металлов, соответствующих стандартным ювелирным пробам.
59. К неювелирному лому драгоценных металлов относятся следующие
ценности:
1) корольки и отдельные кусочки драгоценных металлов в виде отходов
производства;
2) продукция кустарного производства;
3) аффинированные драгоценные металлы, не отвечающие требованиям
технических условий и стандартов;
4) продукция общетехнического назначения в виде сплава драгоценных металлов, не соответствующих стандартным ювелирным пробам.
60. Ценности, отнесенные к лому драгоценных металлов, демонтируются, обезличиваются, объединяются во вложения. Ювелирный лом объединяется по видам и пробам драгоценных металлов. Неювелирный лом объединяется по видам и однозначным значениям содержания драгоценного металла согласно результатам химических анализов (бюллетень анализов), один экземпляр которых упаковывается с ценностями.
Максимальное количество (объем) вложения устанавливается комиссией и не должно превышать пятнадцати килограмм в зависимости от грузоподъемности и требуемой точности весового оборудования и с учетом удобства их складирования и перемещения.
В акте приема и сортировки указываются причины отнесения ценностей к лому по соответствующим видам драгоценных металлов.
61. Лом драгоценных металлов записывается в акте приема и сортировки отдельно по вложениям с указанием массы и пробы. Сортировка и учет лома драгоценных металлов, состоящего из неотделимых частей драгоценного металла одного вида, но разной пробы, осуществляется в порядке, предусмотренном пунктом 27 настоящей Инструкции, а состоящих из неотделимых частей драгоценных металлов различного вида - пунктом 28 настоящей Инструкции.

62. Сағаттардың мыс қақпақтар, құрыш серiппелерi және құндылықтары бар сәлемдемелердi әзiрлеуден кейiн қалған басқа да металл бөлiктер, сондай-ақ резенкелер, әйнектер, шiрiген маржан, басқа да металл емес қалдықтар, одан әрi пайдалануға жарамсыз буып-түю ыдысы мен материал қабылдау және сұрыптау актiсiнде "Құндылықтарды әзiрлеуден қалған, есептелмейтiн" ретiнде жазылады, олар сақтау орнының меңгерушiсi мен бас бақылаушысының қатысуымен пайдаланылады және жойылады.
63. Құндылықтарды қайта өңдеуге немесе сатуға әзiрлеу үшiн қабылдау және сұрыптау процесiнде қалыптастырылған құндылықтары бар жекелеген орындар Орталық директорының өкiмi негiзiнде бiрiктiрiледi. Құндылықтарды бiрiктiрудiң қорытындылары құндылықтардың түрлерi мен пробалары жөнiндегi тiзiмдемелер қоса берiлетiн 13-қосымшаға сәйкес құндылықтарды бiрiктiру актiсiнде көрсетiледi. Қымбат бағалы металдардың сынығына тiзiмдеме жасалмайды. Құндылықтарды бiрiктiру кезiнде олардың салмағын, сапасын, бағасын тексеру, сондай-ақ құндылықтардың белгiленген түрлерiне жатқызуды нақтылау жүргiзiледi.
4-тарау. Құндылықтары беру тәртiбi
64. Орталықтан үкiметтiк (бюджеттiк) резервке есепке алынған құндылықтарды беруге Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң шешiмi (қаулысы, өкiмi) және Министрлiк бойынша тиiстi бұйрық негiз болып табылады.
65. Орталықтан үкiметтiк (бюджеттiк) резервке есепке алынған құндылықтарды өңдеу (тазарту, қалпына келтiру, жөндеу және басқа да операциялар) мақсатында беруге Министрлiк бойынша бұйрық негiз болып табылады.
Үкiметтiк (бюджеттiк) резервке есепке алынған құндылықтарды тазартылған қымбат бағалы металдармен және зергерлiк бұйымдармен операцияларды одан әрi жүзеге асыру мақсатында өңдеу (тазарту жөндеу, қалпына келтiру) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүргiзiледi.
66. Орталықтан үкiметтiк (бюджеттiк) резервке есепке алынған құндылықтарды беру Орталық директорының Нұсқаулықтың 64 немесе 65 тармағына сәйкес 14-қосымшаға сай ресiмделген өкiмi бойынша жүргiзiледi.
67. Күнтiзбелiк айдың соңғы күнi және ағымдағы жылғы желтоқсанның 25-iнен бастап 31-iн қоса алғанда Орталықтың құндылықтарды алушыларға беруi жүргiзiлмейдi. 25 желтоқсаннан кейiн құндылықтарды беру тоқтатылады және өздерi бойынша жазылған өкiмдер күшiн жояды және оны Орталық жояды. Орталықтың сақтау орнынан құндылықтарды беру 15-қосымшаға сәйкес құндылықтарды беру актiсiмен ресiмделедi.
68. Берiлетiн құндылықтарға 16, 17-қосымшаларға сәйкес нысандар бойынша ресiмделген айрықшалықтар, ал тазартылған қымбат бағалы металдарға және техникалық мақсаттағы өнiмдерге паспорттар немесе олардан үзiндi көшiрмелер жасалады және қоса берiледi. Құндылықтар жөнелтер алдында сақтау орнының меңгерушiсi және сақтау орнының бас бақылаушысы берiлуге жататын құндылықтары бар буып-түйiлген орындардың таңбаларының деректемелерiне салыстыру жүргiзедi.

62. Медные крышки, стальные пружинки от часов и другие металлические части, оставшиеся после разработки посылки с ценностями, а также резинки, стекла, гнилой жемчуг, другие неметаллические отходы, непригодная к дальнейшему использованию упаковочная тара и материал записываются в акте приема и сортировки как "Отходы от разработки ценностей не учитываемые", которые утилизируются и уничтожаются в присутствии заведующего хранилищем и главного контролера.
63. Для подготовки ценностей к выдаче на переработку или реализацию отдельные места с ценностями, сформированные в процессе приема и сортировки, объединяются на основании распоряжения директора Центра. Результаты объединения ценностей отражаются в акте объединения ценностей согласно приложению 13, к которому прикладываются описи по видам и пробам ценностей. Опись на лом драгоценных металлов не составляется. При объединении ценностей производится проверка их массы, качества, оценки, а также уточнение отнесения к установленным видам ценностей.
Глава 4. Порядок выдачи ценностей
64. Основанием для выдачи из Центра ценностей, зачисленных в правительственный (бюджетный) резерв, является решение (постановление, распоряжение) Правительства Республики Казахстан и соответствующий приказ по Министерству.
65. Основанием для выдачи из Центра ценностей, зачисленных в правительственный (бюджетный) резерв, в целях переработки (аффинирование, реставрация, ремонт и другие операции) является приказ по Министерству.
Переработка (аффинирование, ремонт, реставрация) ценностей, зачисленных в правительственный (бюджетный) резерв, в целях дальнейшего осуществления операций с аффинированными драгоценными металлами и ювелирными изделиями, производится в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
66. Выдача из Центра ценностей, зачисленных в правительственный (бюджетный) резерв производится по распоряжению директора Центра, оформленного по форме согласно приложению 14, в соответствии с пунктом 64 или 65 Инструкции.
67. Выдача Центром ценностей получателям в последний день текущего календарного месяца и с 25 по 31 декабря т.г. не производится. После 25 декабря выдача ценностей прекращается и выписанные распоряжения, по которым ценности не получены, утрачивают силу и аннулируются Центром. Выдача ценностей из хранилища Центра оформляется актом выдачи ценностей согласно приложению 15.
68. К выдаваемым ценностям составляются и прикладываются спецификации, оформленные по формам согласно приложениям 16, 17, а к аффинированным драгоценным металлам и продукции технического назначения паспорта или выписки из них. Перед отпуском ценностей заведующий хранилищем и главный контролер хранилища производят сверку реквизитов ярлыков упакованных мест с ценностями, подлежащими выдаче, с данными распоряжения и спецификации.

69. Құндылықтарды беру кезiнде оларды бақылау мақсатымен өлшеу алушының жазбаша талабы бойынша жүргiзiледi. Орындарға буып-түйiлген құндылықтарды өлшеген жағдайда, Ұлттық банктiң нормативтiк құқықтық кесiмдерiнде көзделген тәртiппен құндылықтары бар орындарды ашу актiсi ресiмделедi.
70. Орталықтан арнайы байланыс өкiлдерiне оларды алушылардың мекен-жайына жеткiзу үшiн құндылықтарды беру бiр жолғы сенiмхат пен тiзiлiм, сондай-ақ құндылықтарды беру актiсi бойынша жүргiзіледi.
Құндылықтарды алушылардың өкiлдерiне беру Қазақстан Республикасы азаматының жеке куәлiгiн және бiр жолғы сенiмхатты, сондай-ақ құндылықтарды беру актiсiн көрсету бойынша жүргiзіледi. Құндылықтарды алуға арналған сенiмхатқа алушы-ұйымның немесе тиiс.
71. Сараптау комиссияларының қорытындысы бойынша мұражайлық, көркем, ғылыми және өзге де құндылықты бiлдiретiн құндылықтар беру актiсiн жасай отырып, "Алтын және қымбат бағалы металдар мемлекеттiк мұражайы" мемлекеттiк мекемесiне немесе жедел басқару құқығындағы өзге мемлекеттiк мекемелерге қайтарымсыз негiзде берiледi.
5-тарау. Yкiметтiк (бюджеттiк) резервке есепке алынған
құндылықтардың есебi
72. Yкiметтік (бюджеттiк) резерв бойынша операциялардың бухгалтерлiк есебi Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Қорытпа және басқа да түрдегi тазартылған қымбат бағалы металдарды, қымбат бағалы металдар мен асыл тастардың табиғи түрлерiн сатып алу кезiнде кiрiске алу шарттар мен келiсiм-шарттардың негiзiнде сатып алу бағасы бойынша жүргiзiледi.
73. Үкiметтiк (бюджеттiк) резервке есепке алынуға жататын және жөнелтушiлерден қайтарымсыз келiп түсетiн құндылықтары бар сәлемдемелердi есептеудi құндылықтары бар сәлемдемелердi алдын ала қабылдау актiсiнiң негiзiнде олардың бағалау құны бойынша Қазынашылық комитетi жүргiзедi. Бағалау құны, жөнелтушiнiң атауы және алдын ала қабылдау актiсiнiң деректемелерi берушiлерден келiп түсетiн құндылықтары бар сәлемдемелердi тiркеу журналында 18-қосымшаға сәйкес белгiленген нысан бойынша көрсетiледi.
Құндылықтарды қабылдау кезiнде қабылдау және сұрыптау актiсiнде құндылықтардың салмағы мен құны көрсетiледi.
Асыл тастардың (табиғи алмастар, маржандар, рубиндер, сапфирлер) және зергерлiк тастар ендiрмелерiнiң құнын министiрлiктiң баға көрсеткiшiне сәйкес Орталық анықтайды.
Тазартылған қымбат бағалы металдардың, қымбат бағалы металдардан жасалған зергерлiк бұйымдардың, техникалық мақсаттағы өнiмдердiң, қымбат бағалы металдар сынығының құнын анықтаудың бастапқы көрсеткiшi қымбат бағалы металдың химиялық таза салмағының бiр грамының бағасын көрсететiн есептеу бағасы болып табылады. Оны есептеу үшiн Қымбат бағалы металдар Рыногының Лондондық Қауымдастығының фиксингi (қымбат бағалы металдарға арналған ақпараттық-анықтамалық баға) және АҚШ долларының теңгеге шаққандағы ресми бағамы алынады. Алынған деректердiң негiзiнде әрбiр металл (алтын, күмiс, платина) үшiн есептеу бағасы есептеледi. Қабылдау және сұрыптау актiсi бойынша (шоттар мен пробалар бойынша) келiп түскен құндылықтардың құны химиялық таза салмақты есептеу бағасына көбейтiп есептеледi.
Үкiметтiк (бюджеттiк) резервке есепке алынған құндылықтарды бiрiктiру нәтижесiнде салмағы өзгередi. Құндылықтарды бiрiктiру кезiнде алынған салмағындағы айырмашылық құндылықтарды қабылдау кезiндегi сияқты бiрiктiру актiсiнде де көрсетiледi.
Саф қымбат бағалы металдардың құны Ұлттық Банктiң нормативтiк құқықтық кесiмдерiне сәйкес анықталады.

69. Контрольное взвешивание ценностей при их выдаче производится по письменному требованию получателя. В случае взвешивания ценностей, упакованных по местам, оформляется акт вскрытия мест с ценностями в порядке, предусмотренном нормативными правовыми актами Национального Банка.
70. Выдача ценностей из Центра представителям специальной связи для доставки их в адрес получателей производится по разовой доверенности и реестру, а также акту выдачи ценностей.
Выдача ценностей представителям получателей производится по предъявлению удостоверения личности гражданина Республики Казахстан и разовой доверенности, а также акту выдачи ценностей.
Доверенность на получение ценностей должна быть подписана руководителем и главным (старшим) бухгалтером организации-получателя или специальной связи.
71. Ценности, которые по заключению экспертных комиссий представляют музейную, художественную, научную и иную ценность, безвозмездно передаются государственному учреждению "Государственный музей золота и драгоценных металлов" или иным государственным учреждениям на праве оперативного управления с составлением акта выдачи.
Глава 5. Учет ценностей, зачисленных
в правительственный (бюджетный) резерв и отчетность
72. Бухгалтерский учет операций по правительственному (бюджетному) резерву осуществляется согласно законодательству Республики Казахстан.
При покупке аффинированных драгоценных металлов в слитках и других видах, самородков драгоценных металлов и драгоценных камней, оприходование производится по ценам приобретения на основании договоров и контрактов.
73. Учет посылок с ценностями, подлежащими зачислению в правительственный (бюджетный) резерв и поступающие от отправителей безвозмездно, производится Комитетом казначейства на основании актов предварительного приема посылок с ценностями по их оценочной стоимости. Оценочная стоимость, наименование отправителя и реквизиты акта предварительного приема отражаются в журнале регистрации посылок с ценностями, поступающих от поставщиков, по установленной форме согласно приложению 18.
При приемке ценностей в акте приема и сортировки отражается масса и стоимость ценностей.
Стоимость драгоценных камней (природные алмазы, изумруды, рубины, сапфиры), и вставок ювелирных камней определяются Центром, согласно прейскуранту, определенному Министерством.
Исходным показателем определения стоимости аффинированных драгоценных металлов, ювелирных изделий из драгоценных металлов, продукции технического назначения, лома драгоценных металлов является учетная цена, отражающая цену одного грамма химически чистой массы драгоценного металла. Для ее расчета берется фиксинг Лондонской Ассоциации Рынка драгоценных металлов (информационно-справочная цена на драгоценные металлы) и официальный курс доллара США по отношению к тенге на день, предшествующий вскрытию посылки с ценностями и их приему. На основании полученных данных для каждого металла (золото, серебро, платина) рассчитывается учетная цена. Стоимость поступивших ценностей по акту приема и сортировки (по счетам и пробам) рассчитывается умножением химически чистой массы на учетную цену отдельно по каждому вложению.
В результате объединения ценностей, зачисленных в правительственный (бюджетный) резерв, происходит изменение массы.
Стоимость, полученной разницы в массе при объединении ценностей, рассчитывается так же, как и при приеме ценностей, и отражается в акте объединения.
Стоимость самородков драгоценных металлов определяется в соответствии с нормативными правовыми актами Национального Банка.

74. Yкiметтiк (бюджеттiк) резервтiң құндылықтарына түсу көзiне қарамастан, бiрыңғай есептеу бағасы бойынша есеп жүргiзу және қымбат бағалы металдардың Лондондық рыногы бағасының деңгейiне сәйкес келтiру үшiн 1 қаңтардағы, 1 сәуiрдегi, 1 шілдедегi, 1 қазандағы жағдай бойынша Қазынашылық комитетi үкiметтiк (бюджеттiк) резервтiң құндылықтарына (асыл тастардан және зергерлiк тастардан ендiрмелерден басқа) қайта бағалау жүргізедi. Қайта бағалау осы Нұсқаулықтың 73-тармағында көрсетiлген тәртiпке сәйкес қымбат бағалы металдар бойынша құндылықтардың құнын қайта есептеу жолымен жүзеге асырылады (ЛБМА фиксингi қайта бағалаудың алдындағы күнге сұратылады).
Қайта бағалаудың қорытындылары Қазынашылық комитетінің төрағасы бекітетін 19-қосымшаға сәйкес үкіметтік (бюджеттік) құндылықтарды қайта бағалау актісімен бір данада ресімделеді және 20-қосымшаға сәйкес белгіленген нысанның құндылықтардың түрлері мен пробалары бойынша соманы бөле отырып, қымбат бағалы металдың түрлері бойынша құндылықтарды сандық-сомалық есептеу кітабына енгізіледі.
75. Үкіметтік (бюджеттік) резервке есепке алынған құндылықтардың талдамалық есебі 3-қосымшамен белгіленген үкіметтік (бюджеттік) резервтің құндылықтары түрлерінің тізбесіне сәйкес тиісті есептеу бірліктерінде құндылықтарды түрлері мен пробалары бойынша құндылықтарды сандық-сомалық есептеу кітабында жүзеге асырылады. Құндылықтарды сандық-сомалық есептеу кітабына жазбалар белгіленген тәртіппен ресімделген қабылдау және сұрыптау актілерінің, біріктіру актілерінің және басқа да құжаттардың негізінде жүргізіледі. Құндылықтардың түсуі мен шығуы жөніндегі операцияларды құндылықтарды сандық-сомалық есептеу кітабына жазу қалдығын шығара отырып, әрбір қабылдау немесе жіберуден кейін жүргізілуі тиіс.
76. Үкіметтік (бюджеттік) резервтің құндылықтарын түгендеу жылына кемінде бір рет жүргізіледі. Түгендеу жүргізудің шарттары мен тәртібін Орталықтың келісімі бойынша Министрлік анықтайды.
Орталықтағы құндылықтарды түгендеудің қорытындылары түгендеу актісімен екі данада ресімделеді.
77. Қазынашылық комитетінде Қаржылық жоспарлау, үкіметтік борыш пен резервке қызмет көрсету басқармасы 21-қосымшаға сәйкес ай сайын үкіметтік (бюджеттік) құндылықтардың қозғалысы туралы Республикалық бюджет бойынша бухгалтерлік есеп және есептілік басқармасына есеп береді. Қажеттілігіне қарай деректер құндылықтардың түрлері бойынша түсіндіріледі. Бұдан басқа, үкіметтік резервке бюджет қаражатының есебінен құндылықтар сатып алу туралы, құндылықтарды сату және тиісті код бойынша бюджеттің кірісіне есепке алынған сома туралы деректер таспырылады.
1-қосымша
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң
Кассалық операциялар және құндылықтарды сақтау орталығы (филиалы)
Құндылықтары бар сәлемдемелердi алдын ала қабылдау
АКТIСI
_____________N_____
Сақтау орнының меңгерушiсi__________ мен бас бақылаушысы___________
(аты-жөнi)                    (аты- жөнi)
қабылдады, ал өкiл____________________бағалау құны_________________
(ұйым, лауазымы, аты-жөнi)         (сомасы санмен және
__________теңге,____ N_________ тiзiлiм бойынша (арнайы байланыстан
жазумен)
қабылданған жағдайда көрсетіледі)  ____________________  жөнелткен
(жөнелтушi- ұйымның атауы)
құндылықтары бар __________________сәлемдемелердi тапсырды.
(саны санмен)
Құндылықтары бар сәлемдемелер осы акт бойынша ашылмай-ақ қабылданды,
сәлемдемелердiң бумасы,_____________________пломбалардың (мөрлердiң)
(буманың материалы көрсетiлсiн)
таңбалары______________________________ бұзылған жоқ.
(таңбалардың сипаттамасы көрсетiлсiн)
Iлеспе құжаттар:___________________________________________________
(пакеттердiң немесе парақтардың саны көрсетiлсiн)
ТАПСЫРҒАН:                       ҚАБЫЛДАҒАНДАР:
____________________                 ______________________
(қолы, аты-жөнi)                       (қолы, аты-жөнi)
______________________
(қолы, аты-жөнi)
Құндылықтары бар сәлемдемелердiң қабылданғанын растаймыз:
Бас бухгалтер
__________________
(қолы, аты-жөнi)
Қымбат бағалы металдар               Қымбат бағалы металдардың
қор бөлiмiнiң бастығы           сақталуын бақылау бөлімінің бастығы
__________________                      ____________________
(қолы, аты-жөнi)                        (қолы, аты-жөнi)
Акт үш данада жасалды бiрiншiсi - Орталыққа, екiншiсi -
Қазынашылық комитетiне, үшiншісi - жөнелтушiге.
Ескерту: Екi немесе одан көп сәлемдеме қабылданған жағдайда,
бағалау құны әрбiр сәлемдеме бойынша көрсетiледi.
2-қосымша
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң
Кассалық операциялар және құндылықтарды сақтау орталығы (филиалы)
N___ ӨКIМ
_________________________
(өкiмнiң тiркелген күнi)
Сақтау орнының меңгерушiсi ________ мен бас бақылаушысы _________
(аты-жөні)                   (аты-жөні)
берілсін, ал құрамында _______________________________бар комиссия
(аты-жөнi, лауазымы)
құндылықтарды қабылдау және сұрыптау үшiн______________N ___ алдын
ала қабылдау актiсi бойынша келiп түскен, бағалау құны_______теңге,
үкiметтiк (бюджеттiк) резервке есепке алынуға жататын құндылықтары
бар N___ сәлемдеменi қабылдасын. Iлеспе құжаттары_______парақ.
Директор_____________ (аты- жөнi)
Бас бухгалтер___________(аты-жөнi)
Қымбат бағалы металдар
қор бөлiмiнiң бастығы___________(аты-жөнi)
Қымбат бағалы металдардың
сақталуын бақылау бөлiмiнiң бастығы_________(аты-жөнi)
Құндылықтарды бергендер:               Құндылықтарды қабылдағандар:
_______________(аты-жөнi)             _________________(аты-жөні)
_______________(аты-жөнi)              _________________(аты-жөні)
3-қосымша
Yкiметтiк (бюджеттiк) резервтiң құндылықтары түрiнің
тiзбесi
__________________________________________________________________
Құндылық түрінің                          Атауы
нөмірі
__________________________________________________________________
Алтын (136)
01                       Қорытпадағы алтын
02                       Саф алтын
03                       Алтын сынық
04                       Алтынның зергерлiк емес сынығы
05                       Революцияға дейiнгi чеканның алтын
монетасы
06                       Тасы жоқ бұйымдардағы алтын
07                       Асыл тастары бар бұйымдардағы алтын
08                       Жартылай қымбат бағалы және құны аз
бұйымдардағы алтын
09                       Мұражайлық және антикварлық қарауға
арналған бұйымдардағы алтын
10                       Алтыннан жасалған мұражайлық
құндылықтар
11                       Алтын сағаттар
12                       Синтетикалық тастары бар
бұйымдардағы алтын
13                       Шлихті алтын
Күміс (136)
21                       Қорытпадағы күмiс
22                       Саф күмiс
23                       Күмiс сынық
24                       Күмiстің зергерлiк емес сынығы
25                       Күмiс монета
26                       Тұрмыстық бұйымдардағы күмiс
27                       Мұражайлық және антикварлық қарауға
арналған бұйымдардағы күмiс
28                       Күмiстен жасалған мұражайлық
құндылықтар
29                       Тастары жоқ күмiс галантерея
31                       Нумизматикалық күмiс монета
32                       Хрустальдi, әйнектi, форфорлы
бұйымдардағы күмiс
33                       Шетелдiк күмiс монета
34                       Жартылай қымбат бағалы және құны аз
тастары бар күмiс галантерея
35                       Синтетикалық тастары бар күміс
галантерея
Платина (136)
41                       Қорытпадағы платина
42                       Саф платина
43                       Пластинадағы платина
44                       Ұнтақ түріндегі платина
45                       Платина сынық
46                       Платинаның зергерлік емес сынығы
Асыл тастар (136)
51                       ГауҺар тастар
52                       Інжулер
53                       Рубиндер
54                       Сапфилер
Әр түрлі құндылықтар
мен құжаттар (136)
60                       Құндылықтары бар сәлемдемелер
61                       Талдау мен паспорттандыруға
62                       Қайта балқыту мен талдауға
63                       Құндылықтарды әзірлеуден қалған,
ескерілетін қалдықтар
64                       Үкіметтік резервке есепке алынуға
жатпайтын өзге де құндылықтар
4-қосымша
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі
Кассалық операциялар және құндылықтарды сақтау орталығы
БЕКІТЕМІН:
Директор ____________
___ж. ____________
Дана N  Парақ  Парақ
N ҚАБЫЛДАУ ЖӘНЕ СҰРЫПТАУ АКТІСІ
____ж.______
Орталыққа____ж._____N__Алдын ала қабылдау актісі бойынша келіп
түскен,________ шотында есепте тұрған, ______берушінің деректері
бойынша бағалау құны бар N ____сәлемдеменің
Сәлемдеме N _____ өкім бойынша ашылды.
Таратушы:                                        Мекен-жайы:
_________________________________________________________________________
NN     Ілеспе құжаттар бойынша                   Қабылдау және сұрыптау
рр        есепте бары
___________________________________________________________________
Тізілім  Түбіртек Саны,  Жалпы   Пробасы   Құндылықтарды   Саны,
N         N     дана   салмағы             сипаттау      дана
г
_________________________________________________________________________
1      2         3      4      5        6             7           8
_________________________________________________________________________
Таблицаның жалғасы
___________________________________________________________________________
кезінде шыққаны                Алшақтықтар    Орталықтың  1 г/кар,  Сомасы,
(+) -         дербес      үшін    теңге
____________________________________________   шотының      баға
проба  Жалпы    Лигат. Химиял. Саны,  Жалпы     нөмірі      теңге
сы   салмағы  салмағы  таза   дана  салмағы
г        г    салмағы          г
г
___________________________________________________________________________
9      10       11     12      13     14        15           16       17
___________________________________________________________________________
Сәлемдеме бойынша барлығы:
Құндылықтарды сұрыптау нәтижесінде____шоттары бойынша____болып шықты
Құндылықтар байқаудан және         Сапасы, салмағы және шоттары
диагностикадан өткізіліп           бойынша қабылданғанын растаймын
қабылданды:                        Бас сарапшы-геммолог___________
сарапшы___________________
бақылаушы_________________
Куәландырамыз:
Жалпы салмағы _____г., есепке
алынбайтын қалдықтар жойылды.
Сақтау орнының меңгерушісі
__________________________          Бас бақылаушы_________________
Балансқа есепке алынатын
құндылықтардың бағалау құнын
растаймын:
Жетекші экономист
Актіде көрсетілген құндылықтарды
әзірлеудің қорытындыларын растаймыз:
Қымбат бағалы металдар              Қымбат бағалы металдардың
қор бөлімінің бастығы               сақталуын
_____________________               бақылау бөлімінің бастығы
________________________
4 данасы ресімделеді: 1-3 - бас бухгалтерияға, 4 - комиссияға.
Бірінші данасына ілеспе құжаттардың ___ парағы қоса берілді.
5-қосымша
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң
Кассалық операциялар және құндылықтарды сақтау орталығы (филиалы)
Жөнелтушiлерге қайтаруға жататын құндылықтары бар орынның
ТАҢБАСЫ
Алдын ала қабылдау актiсiнің күнi, нөмiрi________________________
Қабылдау және сұрыптау актiсiнің күнi, нөмiрi___________________
Құндылықтарды алушы органның атауы мен мекен-жайы_______________
________________________________________________________________
Жалпы салмағы__________________г.
(саны санмен)
Сарапшы_________________
Бақылаушы________________
6-қосымша
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң
Кассалық операциялар және құндылықтарды сақтау орталығы (филиалы)
Қымбат бағалы металдарға, шайырға, гипске және қымбат бағалы
металдардан жасалған бұйымдардағы осындай өзгелерге арналған
ЖЕҢІЛДIКТЕР МӘНДЕРIНIҢ КЕСТЕСI
_______________________________________________________________________
Бұйымдардың           Ажыратылмас бөлiктер мен     Жеңілдіктің
атауы              жабындылардың сипаты мен     мөлшері, гр.
материалы
_______________________________________________________________________

74. Для ведения учета ценностей правительственного (бюджетного) резерва по единой учетной цене, независимо от источника поступления, и приведения в соответствие к уровню цен Лондонского рынка драгоценных металлов, ежеквартально по состоянию на 1 января, 1 апреля, 1 июля и 1 октября, Комитетом казначейства производится переоценка ценностей правительственного (бюджетного) резерва (кроме драгоценных камней и вставок из ювелирных камней). Переоценка осуществляется путем пересчета стоимости ценностей по драгоценным металлам в соответствии с порядком, указанным в пункте 73 настоящей Инструкции (фиксинг ЛБМА запрашивается на день, предшествующий дню переоценки).
Результаты переоценки оформляются актом переоценки ценностей правительственного (бюджетного) резерва в одном экземпляре согласно приложению 19, который утверждается председателем Комитета Казначейства, и разносятся в книгу количественно-суммового учета ценностей по видам драгоценного металла с разбивкой суммы по видам ценностей и пробам установленной формы согласно приложению 20.
75. Аналитический учет ценностей, зачисленных в правительственный (бюджетный) резерв осуществляется в книге количественно-суммового учета ценностей по видам ценностей и пробам в соответствующих учетных единицах, согласно перечню видов ценностей правительственного (бюджетного) резерва, установленному приложением 3. Записи в книгу количественно-суммового учета ценностей производятся на основании оформленных, в установленном порядке актов приема и сортировки, актов объединения и других документов. Записи операций по поступлению и выбытию ценностей в книгу количественно- суммового учета ценностей должны производиться после каждого приема или отпуска с выведением остатка.
76. Инвентаризация ценностей правительственного (бюджетного) резерва производится не реже одного раза в год. Условия и порядок проведения инвентаризации определяется Министерством по согласованию с Центром.
Результаты инвентаризации ценностей в Центре оформляются актом инвентаризации в двух экземплярах.
77. В Комитете казначейства Управление финансового планирования, обслуживания правительственного долга и резерва ежемесячно представляет отчет о движении ценностей правительственного (бюджетного) резерва согласно приложению 21, Управлению бухгалтерского учета и отчетности по республиканскому бюджету. При необходимости данные расшифровываются по видам ценностей. Кроме того представляются данные о приобретении ценностей в правительственный резерв за счет бюджетных средств, о реализации ценностей и суммах, зачисленных в доход бюджета по соответствующему коду.
Приложение 1
Центр кассовых операций и хранения ценностей (филиал)
Национального Банка Республики Казахстан
Акт
предварительного приема посылок с ценностями
от _____________________N______
Заведующий хранилищем___________ и главный контролер____________ приняли,
(фамилия и.о.)                  (фамилия и.о.)
а представитель_________________________ сдал _____________________ посылок
(организация, должность, фамилия и.о.)     (количество цифрами)
с ценностями по реестру N__ от__(указывается в случае приема от спецсвязи),
оценочной стоимостью_______________ тенге, отправленных __________________
(сумма цифрами и прописью)          (наименование организации-
_____________________.
отправителя)
Посылки с ценностями приняты по данному акту без вскрытия, упаковка
посылок _________________ оттиски пломб (печатей)_________________________
(указать материал упаковки)                     (указать описание оттисков)
не нарушены.
Сопроводительные документы: ____________________________________.
(указать количество пакетов или листов)
СДАЛ:                                          ПРИНЯЛИ:
______________________                       _________________________
(подпись, фамилия и.о.)                       (подпись, фамилия и.о.)
_________________________
(подпись, фамилия и.о.)
Прием посылок с ценностями подтверждаем:
Главный бухгалтер
__________________________
(подпись, фамилия и.о.)
Начальник фондового отдела                 Начальник отдела контроля
драгоценных металлов                 за сохранностью драгоценных металлов
________________________                   ________________________
(подпись, фамилия и.о.)                   (подпись, фамилия и.о.)
Акт составлен в трех экземплярах: первый - Центру, второй - Комитету
казначейства, третий - отправителю.
Примечание: В случае приема двух и более посылок оценочная стоимость
указывается по каждой посылке.
Приложение 2
Центр кассовых операций и хранения ценностей (филиал)
Национального Банка Республики Казахстан
Распоряжение N____
______________________________
(дата регистрации распоряжения)
Заведующему хранилищем ________________________, главному контролеру
(фамилия и.о.)
__________________ выдать, а комиссии в составе: _______________________
(фамилия и.о.)                              (фамилия и.о., должность)
принять посылку N___ с ценностями, подлежащими зачислению в
правительственный (бюджетный) резерв, оценочной стоимостью_______________
тенге, поступившую по акту предварительного приема от_____________ N ___,
для приема и сортировки ценностей. Сопроводительные документы на ______
листах.
Директор ____________________ (фамилия и.о.)
Главный бухгалтер______________ (фамилия и.о.)
Начальник фондового
отдела драгоценных металлов ____________ (фамилия и.о.)
Начальник отдела контроля
за сохранностью драгоценных металлов ___________ (фамилия и.о.)
Ценности выдали:                            Ценности приняли:
_______________(фамилия и.о.)              ________________(фамилия и.о.)
_______________(фамилия и.о.)              ________________(фамилия и.о.)
Приложение 3
Перечень
видов ценностей правительственного (бюджетного) резерва
______________________________________________________________________
Номер вида   !
ценностей    !                      Наименование
----------------------------------------------------------------------
Золото (136)
01      Золото в слитках
02      Самородки золота
03      Золото лом
04      Неювелирный лом золота
05      Золотая монета дореволюционного чекана
06      Золото в изделиях без камней
07      Золото в изделиях с драгоценными камнями
08      Золото в изделиях с полудрагоценными и
малоценными камнями
09      Золото в изделиях для просмотра на музейные и антикварные
10      Музейные ценности из золота
11      Часы золотые
12      Золото в изделиях с синтетическими камнями
13      Шлиховое золото
Серебро (136)
21      Серебро в слитках
22      Самородки серебра
23      Серебро лом
24      Неювелирный лом серебра
25      Серебряная монета
26      Серебро в изделиях бытовое
27      Серебро в изделиях для просмотра на музейные и антикварные
28      Музейные ценности из серебра
29      Серебряная галантерея без камней
31      Нумизматическая монета серебряная
32      Серебро в изделиях с хрусталем, стеклом, фарфором
33      Иностранная монета серебряная
34      Серебряная галантерея с полудрагоценными
и малоценными камнями
35      Серебряная галантерея с синтетическими камнями
Платина (136)
41      Платина в слитках
42      Самородки платины
43      Платина в пластинах
44      Платина в порошке
45      Платина лом
46      Неювелирный лом платины
Драгоценные камни
(136)
51      Бриллианты
52      Изумруды
53      Рубины
54      Сапфиры
Разные ценности и
документы (136)
60      Посылки с ценностями
61      На анализ и паспортизацию
62      На переплавку и анализ
63      Отходы от разработки ценностей учитываемые
64      Прочие ценности, не подлежащие зачислению в
правительственный резерв
______________________________________________________________________
Приложение 4
Центр кассовых операций и хранения ценностей
Национального Банка Республики Казахстан
Утверждаю:
Директор _______________
"_______"___________г.
Экз. N     Лист     Листов
Акт приема и сортировки N
от _________________
посылки N____ с оценочной стоимостью по данным поставщика _____ тенге,
значившейся на счете______________, поступившей в Центр по Акту
предварительного приема N__ от ______г.
Посылка вскрыта по распоряжению N
Сдатчик:                                   Адрес:
---------------------------------------------------------------------------
N !Значится по сопроводительн. документам!При приеме и сортировке оказалось
п/!--------------------------------------!--------------------------------
п !   N   !     N   !Кол-во,! Масса!     !Описание !Количес-!Проба!Масса
!реестра!квитанции!  шт.  !общая,!Проба!ценностей!   тво, !     !общая,
!       !         !       !  г.  !     !         !    шт  !     !г.
---------------------------------------------------------------------------
1 !   2   !    3    !   4   !  5   !  6  !    7    !    8   !  9  !  10
---------------------------------------------------------------------------
Продолжение таблицы
-------------------------------------------------------
!Расхождения  !  Номер !Цена за!Сумма,!
!    (+)-     !лицевого!г/кар, !тенге !
-------------------------------!  счета !тенге  !      !
Масса, !Масса   !Кол-во!Масса ! Центра !       !      !
лигат. !химич.  ! шт.  !общая,!        !       !      !
расч.,г.!чист.,г !      !  г.  !        !       !      !
-------------------------------------------------------!
11   !   12   ! 13   !  14  !   15   !  16   !  17  !
-------------------------------------------------------
Всего по посылке:
В результате сортировки ценностей получилось по счетам______________
Ценности приняты с опробованием и диагностикой:
эксперт _______________           Прием по качеству, массе и
счетам подтверждаю:
контролер _____________           Главный эксперт-геммолог ___________
Отходы неучитываемые, общей массой_________г уничтожены.
Заверяем:
Заведующий хранилищем____________       Гл.контролер__________________
Оценочную стоимость ценностей, зачисляемых на баланс подтверждаю:
Ведущий экономист
Указанные в акте результаты разработки ценностей подтверждаем:
Начальник
фондового отдела драгоценных металлов __________________
Начальник отдела контроля за
сохранностью драгоценных металлов _____________________
Оформлено 4 экземпляра: 1, 2, 3 - в главную бухгалтерию, 4 -
комиссии. К первому экземпляру приложено________листов сопроводительных
документов.
Приложение 5
Центр кассовых операций и хранения ценностей (филиал)
Национального Банка Республики Казахстан
Ярлык
места с ценностями, подлежащими возврату отправителям
Дата, номер акта предварительного приема_________________________________
Дата, номер акта приема и сортировки_____________________________________
Наименование и адрес органа-получателя ценностей_________________________
Масса общая___________________ г.
(количество цифрами)
Эксперт _________________
Контролер _______________
Приложение 6
Центр кассовых операций и хранения ценностей (филиал)
Национального Банка Республики Казахстан
ТАБЛИЦА ЗНАЧЕНИЙ СКИДОК
на недрагоценные металлы, канифоль, гипс и
такое прочее в изделиях из драгоценных металлов
__________________________________________________________________________
Наименование       !  Характер и материал неотделимых  ! Значение
изделий          !          частей и покрытий        !скидки, гр.
--------------------------------------------------------------------------
Портсигары, кошельки

Темекі сауыттар, әмияндар   Жоғары қақпағы эмальданған      6,0-10,0
Шилан
Иiссуға арналған сауыттар   Қақпақ                          1,5-2,0
Шам қойғыш шамдал           Металл стержень                 20,0-50,0
Медальондар                 Металл штифтер                  0,1-0,3
Ерлер (әйел) сағаттарының   Серіппесі бар екі үзбелі        0,5(0,3)
браслеттерi
"Краб" тәрiздес браслет     Серіппелі шрифт                 0,3
Алтын (күмiс) темекi        Пластинкасы бар подавка         4,0(6,0)
сауыттар                    пластинкасыз подавка            1,8(2,0)
штифт                           1,0(1,0)
Бүйiрлi баулар              Карабиндегi және шпрингельдегi  0,3
серiппелер
Мойын баулары               Шпрингельдегi серiппелер        0,03
Ширатылған мойын баулары    Дәнекерлеу                      бұйымның
салмағының 1/3
Алтын қалта (мойын)         Штифт                           0,3(0,4)
сағаттарының сырттары       Штифт және подавка              1,0
Бигель                          2,2(1,2)
Қақпақ                          7,0(3,5)
Әйел сөмкелерi              Штифт                           2,0
Шай қасықтар                Жануарларды, құстарды, гүлдерді 0,8
эмальмен суреттеу               0,5
Кофе қасықтары              Саптағы эмаль                   0,3
Браслеттер (баулар)
салмағы (гр.):                                              1,2(0,8)
2,0(1,0)
8-13                                                  3,5(1,5)
14-18                                                 7,0(2,7)
19 дейін және
Броштар, сырғалар,                                          0,6
запонкалар
Алқалар                                                     0,3
Сақиналар                                                   0,4
___________________________________________________________________________
7-қосымша
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң
Кассалық операциялар және құндылықтарды сақтау орталығы (филиалы)
ЗАТТЫҢ ТАҢБАСЫ
_________________________________________________________________
(бұйымның атауы)
_________________________________________________________________
(актiнiң атауы, нөмiрi, күнi)
Жалпы салмағы, г.________________________________________________
(саны санмен)
Тастың атауы ____________________________________________________
Тастардың саны және бедердің түрi_________________________________
Ендiрменің салмағы/карат/г. ______________________________________
Лигатуралық салмағы, г.____________________________________________
Пробасы __________________________
Сарапшы____________________
Бақылаушы__________________
Ескерту: асыл тастарды немесе олардан жасалған бұйымдарды
қабылдаған жағдайда олардың атауы, саны, салмағы (карат/грамм)
және бедерiнiң түрi көрсетiледi.
8-қосымша
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң
Кассалық операциялар және құндылықтарды сақтау орталығы (филиалы)
N ___ӨКІМ
_______________________
(өкiмнiң тiркелген күнi)
Сақтау орнының меңгерушiсi__________, бас бақылаушысы ___________
(аты-жөнi)                    (аты-жөні)
берiлсiн, ал құрамында ______________________________бар комиссия
(аты-жөнi, лауазымы)
__________________________үшiн үкiметтiк резервке тиесiлi төменде
(құндылықтарды берудiң мақсаты)
санамаланған құндылықтарды қабылдасын.
_____________________________________________________________________
N  Актiнiң атауы, Құндылықтар  Проба- Орын         Салмағы
р/р нөмірі, күні   дың (шоттың) сы     саны  _________________________
атауы            (дана)  жалпы  Лигату.  химиялық
ралық      таза
______________________________________________________________________
1       2             3          4     5       6       7         8
______________________________________________________________________
ЖИЫНЫ:
Директор _____________________(аты-жөнi)
Бас бухгалтер_________________(аты-жөнi)
Қымбат бағалы металдар
қор бөлiмiнiң бастығы ________________(аты-жөні)
Қымбат бағалы металдардың
сақталуын бақылау бөлiмiнiң бастығы_______________(аты-жөнi)
Құндылықтарды бергендер:            Құндылықтарды қабылдағандар:
___________________(аты-жөнi)       ___________________(аты-жөнi)
___________________(аты-жөнi)       ___________________(аты-жөнi)
9-қосымша
БЕКIТЕМIН:
Директор_________(аты-жөнi)
20  жылғы
Бiртектi емес қорытпалары бар зергерлiк бұйымдарды қайта балқыту
және қайта балқыту өнiмдерiне химиялық талдаулар
АКТIСI
___________N өкiм бойынша саны_______дана, лигатуралық салмағы
______г. қымбат бағалы металдың бiртектi емес қорытпалары бар
зергерлiк бұйымдарды______________________қайта балқыту және қайта
(қымбат бағалы металдың түрi)
балқыту өнiмiне химиялық талдау жүргізiлдi.
Қайта балқыту, химиялық талдау кезiнде металдың шығысын есептеу:
_______________________________________________________________________
N Лигатуралық салмағы, г.  Қымбат    Қымбат   Химиялық  Іс жүзіндегі
_______________________  бағалы    бағалы     таза    шығындар, г.
қайта       қайта     металдың   металдың  салмағы,
балқыту   балқыту мен    түрі     құрамы %     г.
мен      талдаудан
талдауға    кейін
дейін
________________________________________________________________________
ЖИЫНЫ:
Қайта балқыту мен химиялық талдау нәтижесiнде-лигатуралық
салмағы___г, химиялық таза салмағы________________г. дана кесек
алынды.
Шығын______грамды құрады, олар есептен шығаруға жатады.
Химиялық талдаулардың қорытындысы бойынша құндылықтар сыныққа
жатқызылды (қымбат бағалы металдың түрi көрсетiлсiн).
Құндылықтар_________буып-түйiлдi және_________пломбамен пломбаланды.
(буманың түрi)           (пломбаның нөмiрi)
Қосымшалар: химиялық талдаулардың бюллетенi.
Сарапшы___________________________
Сарапшы___________________________
Қайта балқыту мен химиялық талдаулардың қорытындыларын растаймыз:
Химиялық-талдау бөлiмiнiң бастығы             Бас бухгалтер
______________________________                 _____________
Қымбат бағалы металдардың сақталуын бақылау
бөлiмiнiң бастығы_____________
Акт үш данада жасалды: бiрiншiсi - Орталыққа, екiншiсi - Қазынашылық
комитетiне, үшiншiсi - жөнелтушiге.
10-қосымша
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң
Кассалық операциялар және құндылықтарды сақтау орталығы (филиалы)
____________________________________________________
(шоттары бойынша сұрыпталғандары немесе
________________________________құндылықтары бар орынға арналған
бiрiктірілгендерi көрсетiлсiн)
ТАҢБА
Актiнiң күні, нөмiрi____________________________________________
(қабылдау, бiрiктiру немесе ашу актiсiнiң
деректемелерi көрсетiлсiн)
Құндылықтардың (қосалқы шоттың) атауы___________________________
Салмағы: жалпы__________________г.
жеңiлдiк_______________г.
лигатуралық____________г.
химиялық таза__________г.
Пробасы___________________________
Бұйымдардың саны_____________дана.
Сарапшы ___________________
Бақылаушы _________________
11-қосымша
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң
Кассалық операциялар және құндылықтарды сақтау орталығы (филиалы)
N ӨКIМ
__________________________
(өкiмнiң тiркелген күнi)
Құрамында:____________________бар комиссия______________________
(құндылықтармен
_______________________________ өткен, көрсетiлген құндылықтарды
жүргiзiлген жұмыстар көрсетiлсiн)
тапсырсын, ал сақтау орнының меңгерушiсi мен бас бақылаушы
қабылдасын.
_________________________________________________________________
N  Актiнiң атауы, Құндылықтар- Проба-  Орын        Салмағы
р/р  нөмiрi, күнi     дың         сы    саны  ____________________
(шоттың)           (дана) жалпы Лигату- Химия-
атауы                          ралық   лық
таза
__________________________________________________________________
1        2            3                  4     5     6       7
__________________________________________________________________
ЖИЫНЫ:
Директор___________________(аты-жөнi)
Бас бухгалтер______________(аты-жөнi)
Қымбат бағалы металдар
қор бөлiмiнiң бастығы_______________(аты-жөнi)
Қымбат бағалы металдардың
сақталуын бақылау бөлiмiнiң бастығы_________(аты-жөнi)
Құндылықтарды бергендер:             Құндылықтарды қабылдағандар:
______________(аты-жөнi)              ______________(аты-жөнi)
______________(аты-жөнi)              ______________(аты-жөнi)
12-қосымша
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң
Кассалық операциялар және құндылықтарды сақтау орталығы (филиалы)
БЕКIТЕМIН:
Директор_____________(аты-жөнi)
20  жылғы___________________
_____________________________
(өнiмнiң атауы)
химиялық талдау және паспорттандыру
АКТIСI
____N_______ өкiм бойынша үкiметтiк резервке есепке алынуға жататын
______________химиялық талдау және паспорттандыру жүргiзiлдi.
(өнiмнiң атауы)
Химиялық талдау кезiндегі металдың шығысын есептеу:
N Өнiмнiң атауы  Өнiмнiң салмағы, г.    Қымбат   Мөл.     Шығын,г.
_____________________ бағ.метал. шері, ______________
талдауға  талдаудан   дың түрі   %    іс жү.  норма.
дейін     кейін                      зіндегі  лар
бойынша
______________________________________________________________________
ЖИЫНЫ:
Талдау және паспорттандыру нәтижесiнде көрсетiлген өнiмнiң____________
(стандарттарға
______________________________________________________________________
немесе техникалық шарттарға сәйкес келетiндiгi немесе келмейтiндiгi
көрсетiлсiн)
анықталды____________________________________________________________
(өнiм стандарттарға немесе техникалық шарттарға сәйкес келген
_____________________________________________________________________
жағдайда стандарттарға немесе техникалық шарттарға сай өнiмнiң атауы
көрсетiлсiн).
Жүргiзiлген талдаулар мен паспорттандырудан кейiн қымбат бағалы
металдарды сақтау орнына лигатуралық салмағы _______г., химиялық таза
салмағы________г. саны______орын (дана)____________________тапсырылды.
(құндылықтардың атауы)
Шығын бекiтiлген нормалардан аспайтын және есептен шығаруға жататын
_____________грамды құрады.
Құндылықтар ________________буып-түйiлдi және________________________
(буманың түрi)                  (пломбалардың нөмiрлерi)
пломбалармен пломбаланды.
Қосымшалар: химиялық талдаулар бюллетенi;
айрықшалық - паспорт (стандарттарға немесе
техникалық шарттарға сәйкес)
Сарапшы___________________
Сарапшы___________________
Химиялық талдау мен паспорттандыруды растаймыз:
Химиялық-талдама сараптамасы бөлiмiнiң   Бас бухгалтер______________
бастығы______________
Қымбат бағалы металдардың сақталуын
бақылау бөлiмiнiң бастығы_______________
Акт үш данада жасалды: біріншісі - Орталыққа, екіншісі - Қазынашылық
комитетіне, үшіншісі - жөнелтушіге.
13 қосымша
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің
Кассалық операциялар және құндылықтарды сақтау орталығы
БЕКІТЕМІН
Директор ___________
_____ж. ____________
Парақ    Дана N
N БІРІКТІРУ АКТІСІ
_____ж. _______
____ж.___N___өкім бойынша___________актілері бойынша қалыптастырылған
құндылықтары бар _____орындарды____________шоты бойынша біріктіру
жүргізілді.
______________________________________________________________________
Актілер бойынша есепте бары          Ашқан кезде шыққаны
NN __________________________________________________________________
рр Актілер    Салмағы,г       Проба. Саны,  Жалпы  Саны,  Айырмасы
нөмірі, __________________  сы    дана  салмағы дана_______________
күні   жалпы лига. химия.                г.          Саны, Салмағы,
тура.  лық                              дана    г.
лы    таза
______________________________________________________________________
1   2       3    4      5      6     7       8      9    10      11
______________________________________________________________________
Таблицаның жалғасы
_________________________________________
Тексеру мен біріктіру нәтижесінде
алынғаны
_________________________________________
Шоттың атауы, пробасы
_________________________________________
Салмағы,  Саны,  Бағасы  Сомасы  Орынның
г.     дана                    нөмірі
_________________________________________
12       13      14      15       16
_________________________________________
Барлығы:
NN актілер бойынша қайта сұрыптау және біріктіру нәтижесінде_______
шоттары бойынша_______орын қалыптасты.
сарапшы ___________                 Бас сарапшы-геммолог___________
бақылаушы __________
Актіде көрсетілген құндылықтарды әзірлеудің қорытындыларын растаймыз:
Қымбат бағалы металдар қор          Қымбат бағалы металдардың
бөлімінің бастығы___________        сақталуын бақылау бөлімінің
бастығы__________

Портмоне                  Верхняя крышка покрыта эмалью       6,0 - 10,0
Флаконы для духов         Крышка                              1,5 - 2,0
Подсвечники               Металлический стержень              20,0 - 50,0
Медальоны                 Металлические штифты                0,1 - 0,3
Неотделимые браслеты
часов мужских (женских)   Два звена браслета с пружиной       0,5 (0,3)
Браслет типа "Крабы"      Штифт с пружиной                       0,3
Портсигары золотые        Подавка с пластиной                 4,0 (6,0)
(серебряные)              Подавка без пластины                1,8 (2,0)
Штифт                               1,0 (1,0)
Цепочки бортовые          Пружины в карабине и в шпрингеле       0,3
Цепочки шейные            Пружины в шпрингеле                    0,03
Цепочки шейные витые      Напайка                             1/3 от массы
изделия
Корпуса часов золотых     Штифт                               0,3 (0,4)
карманных (шейных)        Штифт и подавка                        1,0
Бигель                              2,2 (1,2)
Крышка                              7,0 (3,5)
Дамские сумочки           Штифт                                  2,0
Ложки чайные              Изображение эмалью: животных, птиц;    0,8
Цветов     0,5
Ложки кофейные            Эмаль на черенке                       0,3
Браслеты (цепочки):
При массе: (гр.) до 7     Канифоль, используемая как           1,2(0,8)
8 - 13    наполнитель в полых изделиях         2,0(1,0)
14 - 18                                         3,5(1,5)
19 и более                                       7,0(2,7)
Броши, серьги, запонки                                           0,6
Кулоны                                                           0,3
Кольца                                                           0,4
__________________________________________________________________________
Приложение 7
Центр кассовых операций и хранения ценностей (филиал)
Национальный Банк Республики Казахстан
ПРЕДМЕТНЫЙ ЯРЛЫК
-------------------------------------------------------------------------
(наименование изделия)
-------------------------------------------------------------------------
(наименование, номер, дата акта)
Масса общая, г. _______________________________________________________
(количество цифрами)
Наименование камня___________________________________________________
Количество камней и вид огранки _______________________________________
Масса вставки, /карат/г. ________________________________________________
Масса лигатурная, г.___________________________________________________
Проба_______________________________
Эксперт_________________________
Контролер_______________________
Примечание: в случае приема драгоценных камней или изделий из них
указывается их наименование, количество, масса (карат/грамм) и вид огранки.
Приложение 8
Центр кассовых операций и хранения ценностей (филиал)
Национальный Банк Республики Казахстан
Р А С П О Р Я Ж Е Н И Е  N_______
__________________________________
(дата регистрации распоряжения)
Заведующему хранилищем _________________________, главному контролеру
(фамилия и.о.)
_________________  выдать, а комиссии в составе:  _______________________
(фамилия и.о.)                                (фамилия и.о., должность)
принять перечисленные ниже ценности, принадлежащие правительственному
резерву для ____________________________
(цель передачи ценностей)
---------------------------------------------------------------------------
N  !Наименование,!Наименование !Проба !Кол-во,!      Масса
п/п!номер, дата  !ценностей    !      !мест   !---------------------------
!   акта      ! (счета)     !      !(штук) !общая!лигатурная!химически
!             !             !      !       !     !          ! чистая
---------------------------------------------------------------------------
1 !      2      !      3      !   4  !   5   !  6  !    7     !    8
---------------------------------------------------------------------------
Итого:
Директор   ____________________   (фамилия и.о.)
Главный бухгалтер______________  (фамилия и.о.)
Начальник фондового
отдела драгоценных металлов   ____________(фамилия и.о.)
Начальник отдела контроля
за сохранностью драгоценных металлов__________ (фамилия и.о.)
Ценности выдали:                             Ценности приняли:
_______________(фамилия и.о.)            ________________(фамилия и.о.)
_______________(фамилия и.о.)            ________________(фамилия и.о.)
Приложение 9
УТВЕРЖДАЮ
Директор_______(фамилия, и., о.)
"_____"____________________
А К Т
переплавки ювелирных изделий с неоднородным сплавом
и химических анализов продуктов переплавки от _________
По распоряжению N_____от ______ произведена переплавка______________
(вид драгоценного металла)
ювелирных изделий с неоднородным сплавом драгоценного металла в
количестве________ штук, лигатурной массой __________ г. и химический
анализ продукта переплавки.
Расчет расхода металла при переплавке и химических анализов:
---------------------------------------------------------------------------
N !Лигатурная масса, г. !Вид драго-!Содержание!  Масса   !Потери
!---------------------!ценного   !драго-    !химически !фактические,
!  до      !после     !металла   !ценного   !чистая, г.!  г.
!переплавки!переплавки!          !металла,  !          !
!и анализов!и анализов!          !  %       !          !
---------------------------------------------------------------------------
Итого:
В результате переплавки и химических анализов получено _______ штук
слитков лигатурной массой_________________ г., химически чистой массой
___________________ г.
Потери составили ________ грамм, которые подлежат списанию.
По результатам химических анализов ценности отнесены к лому (указать
вид драгоценного металла).
Ценности упакованы в___________ и опломбированы пломбами_____________
(вид упаковки)                       (номера пломб)
Приложения: бюллетень химических анализов.
Эксперт________________________
Эксперт________________________
Результаты переплавки и химических анализов подтверждаем:
Начальник отдела химико-аналитической              Главный бухгалтер
экспертизы ___________________________             _________________
Начальник отдела контроля за сохранностью
драгоценных металлов __________________
Акт составляется в трех экземплярах: первый - Центру; второй -
Комитету казначейства; третий - отправителю.
Приложение 10
Центр кассовых операций и хранения ценностей (филиал)
Национального Банка Республики Казахстан
Я Р Л Ы К
места с ценностями __________________________________________________
(указать сортированные по счетам или объединенные)
Дата, номер акта __________________________________________________________
(указать реквизиты акта приема, объединения или вскрытия)
Наименование ценностей (субсчета)__________________________________________
Масса: общая_______________________ г.
скидка______________________ г.
лигатурная__________________ г.
химически чистая ___________ г.
Проба________________________________
Количество изделий ________________ шт.
Эксперт__________________________
Контролер________________________
Приложение 11
Центр кассовых операций и хранения ценностей (филиал)
Национального Банка Республики Казахстан
Р А С П О Р Я Ж Е Н И Е  N______
________________________________
(дата регистрации распоряжения)
Комиссии в составе: ____________________ сдать, а заведующему хранилищем
(фамилия и.о., должность)
______________и  главному контролеру _________________принять указанные
(фамилия и.о.)                         (фамилия и.о.)
ценности, прошедшие ________________________________________________
(указать проведенные работы с ценностями)
---------------------------------------------------------------------------
N  !Наименование     !Наименование !Проба!Кол-во,!         Масса
п/п!номер, дата акта !ценностей    !     !мест   !------------------------
!                 !(счета)      !     !(штук) !общая !лигатур!химически
!                 !             !     !       !      !ная    !чистая
---------------------------------------------------------------------------
1 !         2       !      3      !  4  !   5   !   6  !   7   !   8
---------------------------------------------------------------------------
ИТОГО:
Директор   ____________________   (фамилия и.о.)
Главный бухгалтер______________  (фамилия и.о.)
Начальник фондового
отдела драгоценных металлов__________________(фамилия и.о.)
Начальник отдела контроля
за сохранностью драгоценных металлов_____________ (фамилия и.о.)
Ценности выдали:                         Ценности приняли:
_______________(фамилия и.о.)            ________________(фамилия и.о.)
_______________(фамилия и.о.)            ________________(фамилия и.о.)
Приложение 12
Центр кассовых операций и хранения ценностей (филиал)
Национального Банка Республики Казахстан
Утверждаю
Директор____________(фамилия, и., о.)
"______"  ________________________
А К Т
химических анализов и паспортизации
____________________________________
(наименование продукции)
По распоряжению N_____ от ______________ произведен химический анализ
и паспортизация__________________________, подлежащей зачислению в
(наименование продукции)
правительственный резерв
Расчет расхода металла при химических анализах:
---------------------------------------------------------------------------
N !Наименова-   !Масса продукции, г.! Вид   !Содер-!   Потери, г.
!ние продукции!-------------------!драгме-!жание,!-----------------------
!             !до      !после     !талла  !  %   !факти- !по
!             !анализа !анализа   !       !      !ческие !нормам
---------------------------------------------------------------------------
ИТОГО:
В результате анализов и паспортизации установлено, что указанная
продукция__________________________________________________________________
(указать соответствует или не соответствует стандартам или техусловиям)
___________________________________________________________________________
(в случае соответствия продукции стандартам или техусловиям указать
___________________________________________________________________________
наименование продукции согласно стандартам или техусловиям)
После произведенных анализов и паспортизации в хранилище драгоценных
металлов сданы _________в количестве __________ мест (штук) лигатурной
(наименование ценностей)
массой ________ г., химически чистой массой________________ г.
Потери составили ________ грамм, которые не превышают значения
утвержденных норм и подлежат списанию.
Ценности упакованы в ___________ и опломбированы пломбами_____________
(вид упаковки)                      (номера пломб)
Приложения: бюллетень химических анализов;
спецификация-паспорт (в соответствии со стандартами или
техническими условиями).
Эксперт________________________
Эксперт________________________
Химический анализ и паспортизацию подтверждаем:
Начальник отдела химико-аналитической экспертизы____________
Главный бухгалтер __________________________________________
Начальник отдела контроля за сохранностью
драгоценных металлов _______________________________________
Акт составляется в трех экземплярах: первый - Центру; второй -
Комитету Казначейства; третий - отправителю.
Приложение 13
Центр кассовых операций и хранения ценностей
Национального Банка Республики Казахстан
Утверждаю:
Директор _______________
"_______"___________г.
Листов    Экз. N
Акт объединения N
от _________________
По распоряжению N______от ______произведено объединение_______мест с
ценностями по счету _____________________________________________________
сформированных по актам ________________________________
---------------------------------------------------------------------------
N !            Значится по актам              !При вскрытии оказалось
п/!-------------------------------------------!----------------------------
п !Номера,! Масса, г               !     !Кол-!Масса !Кол-!Разница
!дата   !------------------------!Проба!во, !общая,!во, !----------------
!актов  !общая!лигатур-!химически!     !шт  ! г.   !шт  !Количе- !масса,
!       !     ! ная    !чистая   !     !    !      !    !ство,шт.! г.
---------------------------------------------------------------------------
1 !   2   !  3  !   4    !   5     !  6  !  7 !  8   !  9 !  10    !  11
---------------------------------------------------------------------------
Всего:
Продолжение таблицы
----------------------------------------------
В результате проверки и объединения получено !
----------------------------------------------!
Наименование счета, проба             !
----------------------------------------------!
Масса,! Кол-во, ! Цена ! Сумма ! Номер       !
г.    ! штук    !      !       ! места       !
----------------------------------------------!
12    !  13     ! 14   ! 15    !   16        !
-----------------------------------------------
В результате пересортировки и объединения по актам N сформировано
________мест по счетам _________________
эксперт _______________             Главный эксперт-геммолог ____________
контролер _____________
Указанные в акте результаты разработки ценностей подтверждаем:
Начальник
фондового отдела драгоценных металлов __________________
Начальник отдела контроля за
сохранностью драгоценных металлов _____________________

4 данасы ресімделеді: 1-3 - бас бухгалтерияға, 4 - комиссияға
Ескерту:
12-16-жайғасымдар бойынша бағандар саны құндылықтардың пробалары,
түрлері және т.б. бойынша қалыптастырылған орындардың санымен
анықталады.
14-қосымша
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң
Кассалық операциялар және құндылықтарды сақтау орталығы (филиалы)
N____ӨКIМ
__________________________
(өкiмнiң тiркелген күнi)
Сақтау орнының меңгерушiсi_________, бас бақылаушысы____________
(аты-жөнi)                 (аты-жөнi)
_________________________________________________________________
(заңды тұлғаның атауы) (хаттың немесе бұйрықтың деректемелерi)
хатына (бұйрығына) сәйкес,________________________________өкiлiне
(заңды тұлғаның атауы)
саны_____________________________________________________________
(орындардың, кесектердiң саны санмен және жазумен)
лигатуралық (жалпы, химиялық таза) салмағы_______________________
(салмағының көлемi санмен
________________________________________________берсiн.
және жазумен) (құндылықтардың атауы мен түрi)
Директор________________(аты-жөнi)
Бас бухгалтер___________(аты-жөнi)
Қымбат бағалы металдар
қор бөлiмiнiң бастығы_______________(аты-жөнi)
Қымбат бағалы металдардың
сақталуын бақылау бөлiмiнiң бастығы___________(аты-жөнi)
15-қосымша
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң
Кассалық операциялар және құндылықтарды сақтау орталығы (филиалы)
Дана N________
БЕКIТЕМIН:
Директор_____________
Құндылықтарды беру
АКТIСI
___________N_____
Сақтау орнының меңгерушiсi________, бас бақылаушысы_______________
(аты-жөнi)                    (аты-жөнi)
__________________________________сәйкес бердi, ал_________________
(құжаттың атауы, күнi және нөмiрi)               (ұйым, лауазымы,
________өкілі______________________________________________________
аты-жөнi) (құндылықтардың атауы, данасының, орындардың саны, салмағы)
қабылдады.
Құндылықтар_______________буып-түйiлдi және пломбалармен пломбаланды
(буманың саны мен түрi)
________________________________
(пломба таңбаларының сипаттамасы)
Құндылықтарды алу кезiнде___________N___________сенiмхат көрсетiлдi.
Берiлген құндылықтар _____________________шотынан есептен шығарылды.
(шоттың атауы және иесi)
БЕРГЕНДЕР:                        ҚАБЫЛДАҒАН:
________________(аты-жөнi)         ________________(аты-жөнi)
Берiлгенiн растаймыз:
Бас бухгалтер (қолы, аты-жөнi)__________________________
Қымбат бағалы металдар қор       Қымбат бағалы металдардың сақталуын
бөлiмiнiң бастығы                бақылау бөлiмiнiң бастығы
_________________________        __________________________
(қолы, аты-жөнi)                     (қолы, аты-жөнi)
Акт үш данада жасалды: бiрiншiсi - Орталыққа, екiншiсi - Қазынашылық
комитетiне, үшiншiсi - алушыға.
16-қосымша
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің
Кассалық операциялар және құндылықтарды сақтау орталығы (филиалы)
_________________________________________________________________
(қымбат бағалы металдың нысаны)(қымбат бағалы металдың түрі)
АЙРЫҚШАЛЫҚ
___________________________________________________________________
N  Кесектің    Тауарлық    Қымбат    Лигатуралық    Химиялық таза
р/р  нөмірі      белгісі    бағалы      салмағы         салмағы
металдың  ______________________________
мөлшері %  грамм  унция    грамм  унция
___________________________________________________________________
1     2           3          4         5      6        7      8
___________________________________________________________________
Сақтау орнының меңгерушісі ___________ __________
(қолы)    (аты-жөні)
Бас бақылаушы         ___________ __________
(қолы)      (аты-жөні)
Күні
17-қосымша
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің
Кассалық операциялар және құндылықтарды сақтау орталығы (филиалы)
______________________________________
(құндылықтардың, шоттың атауы)
АЙРЫҚШАЛЫҚ
_________________________________________________________________
Құндылықтар.  Орындар   Маркасы,  Қымбат     Салмағы, грамм
дың атауы     (бума)    түрі,    бағалы  ______________________
саны    мөлшері  металдың   Лигатура.  Химия.
мөлшері %    лық       лық
(пробасы)   (жалпы)    таза
_________________________________________________________________
1            2         3        4           5         6
_________________________________________________________________
БАРЛЫҒЫ: (орын санының және құндылықтар салмағының мәндері санмен
және жазумен көрсетілсін).
Сақтау орнының меңгерушісі________________
Сақтау орнының бас бақылаушысы_____________
Күні
Ескерту: зергерлік бұйымдарға және олардың құраушыларына айрықшалық
жасаған кезде 3-баған алынып тасталады.
18-қосымша
Берушілерден түсетін құндылықтары бар сәлемдемелерді тіркеу
ЖУРНАЛЫ
___________________________________________________________________________
N Берушінің  Алдын ала қабылдау Сәлемдеменің  Сәлемдеменің  Қабылдау және
р/   атауы           актісі      бағалау құны  саны (дана)     сұрыптау
р           ___________________    (теңге)                      актісі
Күні      N                                   _____________
Күні     N
___________________________________________________________________________
1     2        3        4             5            6           7      8
___________________________________________________________________________
19-қосымша
БЕКIТЕМIН:
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлiгi
Қазынашылық комитетiнің төрағасы
______________________________
Yкiметтiк (бюджеттiк) резервтiң
құндылықтарын қайта бағалау
АКТIСI
20___жылғы_____________
20__жылғы_________ бұйрықпен бекiтiлген Yкiметтiк (бюджеттiк)
резервке есепке алынуға жататын құндылықтарды тапсыру және қабылдау,
сондай-ақ оларды үкiметтiк (бюджеттiк) резервтен беру тәртiбi туралы
нұсқаулыққа сәйкес осы актiмен 20__жылғы _______жағдай бойынша үкiметтiк
(бюджеттiк) резервтің құндылықтарына қайта бағалау жүргiзiлдi.
___________________________________________________________________________
N     Құндылық      Есептеу бағасы, теңгемен    Химиялық       Қайта
р/р түрiнiң атауы  (қайта бағалаудың алдындағы     таза      бағалаудан
күнгi ЛБМА              салмағы, г.  кейiнгi құны,
фиксингi/31, 1034807*                     теңгемен
доллардың теңгеге шаққан.               (3-бағ.*4-бағ)
дағы ресми бағамы)
___________________________________________________________________________
1        2                    3                     4              5
___________________________________________________________________________
1     Алтын
___________________________________________________________________________
2     Күміс
___________________________________________________________________________
3     Платина
___________________________________________________________________________
Барлығы
___________________________________________________________________________
Акт бір данада,______парақта жасалды.
Борыштық міндеттемелерге қызмет
көрсету және үкіметтік резервтің
құндылықтарын, қымбат бағалы металдарды
және тастарды есепке алу бөлімінің бастығы_________________
Қаржылық жоспарлау, үкіметтік
борыш пен резервке қызмет
көрсету басқармасының бастығы _____________________
20-қосымша
Құндылықтарды сандық-сомалық
есептеу
КІТАБЫ
__________________________
(ұйымның атауы)
__________________________        ___________________
(құндылықтың атауы)              (металдың түрі)
Өлшем бірлігі_____________Пробасы______________1 грамының құны
___________________________________________________________________________
Операцияның
Күні      мазмұны          Дебет                      Кредит
N              ______________________________________________________
Саны       Салмағы             Саны         Салмағы
______________________        ___________________
химия.                        химия.
лига.  лық   сома.            лига.   лық
дана  жалпы тура.  таза   сы   дана жалпы тура.  таза
лық                           лық
___________________________________________________________________________
1   2       3        4     5     6      7     8     9    10    11     12
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
Таблицаның жалғасы
_______________________________________________
Қалдығы
____________________________________________
Саны       Салмағы
____________________
химия.
сомасы              лигату.  лық    сомасы
дана  жалпы  ралық  таза
____________________________________________
13      14     15    16     17       18
____________________________________________
____________________________________________
____________________________________________
Осы кітапта _________бет (парақ) нөмірленген және жіппен қайымдалған
ҚР Қаржы министрлігі
Қазынашылық комитетінің төрағасы  ___________________
қолы
Республикалық бюджет бойынша
бухгалтерлік есеп және есептілік
басқармасының бастығы __________________
қолы
21-қосымша
Үкіметтік (бюджеттік) резерв құндылықтарының қозғалысы туралы
20__жылдың ________айы үшін
ЕСЕП
(теңге)
___________________________________________________________________
Жыл      Есепті    Есепті ай     Есепті ай      Есепті айдың
басындағы   айдың      ішінде         ішінде     аяғындағы қалдығы
қалдығы   басындағы   түскені      әкетілгені
____________________________________________________________________
1          2          3              4                 5
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Қаржылық жоспарлау, үкіметтік
борыш пен резервке қызмет
көрсету басқармасының бастығы ________________
Мамандар:
Омарбекова А.Т.
Икебаева Ә.Ж.

Оформляется 4 экземпляра: 1-3 - в главную бухгалтерию, 4 - комиссии.
Примечание: количество граф по позициям 12-16 определяется
количеством сформированных мест по пробам, видам ценностей и т.д.
Приложение 14
Центр кассовых операций и хранения ценностей (филиал)
Национальный Банк Республики Казахстан
Р А С П О Р Я Ж Е Н И Е  N____
______________________________
(дата регистрации распоряжения)
Заведующему хранилищем _______________________, главному контролеру
(фамилия и.о.)
_______________  выдать представителю  ___________________________________
(фамилия и.о.)                        (наименование юридического лица)
по доверенности, согласно письму (приказу)________________________________
(наименование юридического лица)
____________________________    ____________________________ в количестве
(реквизиты письма или приказа) (наименование и вид ценностей)
___________________________________________________________________________
(цифрами и прописью количество мест, слитков)
лигатурной (общей, химически чистой) массой ______________________________
(цифрами и прописью величина массы)
грамм.
Директор   ____________________   (фамилия и.о.)
Главный бухгалтер______________  (фамилия и.о.)
Начальник фондового
отдела драгоценных металлов ____________(фамилия и.о.)
Начальник отдела контроля
за сохранностью драгоценных металлов  ___________ (фамилия и.о.)
Приложение 15
Центр кассовых операций и хранения ценностей (филиал)
Национального Банка Республики Казахстан
Экз.N_______
Утверждаю:
Директор ___________
А К Т
выдачи ценностей от ___________N________
Заведующий хранилищем _____________ и главный контролер_____________
(фамилия и.о.)                    (фамилия и..о.)
в соответствии с ________________________________ выдали, а представитель
(наименование, дата и номер документа)
_______________________________________ принял _______________________
(организация, должность, фамилия и.о.)        (наименование ценностей,
______________________________________ .
количество штук, мест, масса)
Ценности упакованы __________________________ и опломбированы пломбами
(количество и вид упаковок)
______________________________
(описание оттисков пломб)
При получении ценностей предъявлена доверенность от _______ г. за N_____
Выданные ценности списаны со счета _____________________________________
(наименование и владелец счета)
Выдали:                                    Принял:
_________________(фамилия и.о.)       _________________(фамилия и.о.)
_________________(фамилия и.о.)
Выдачу подтверждаем:
Главный бухгалтер (подпись, фамилия и.о.) ______________________________
Начальник фондового отдела   Начальник отдела контроля за сохранностью
драгоценных металлов         драгоценных металлов
_____________________        _______________________________
(подпись, фамилия и..о.)       (подпись, фамилия и..о.)
Акт составлен в трех экземплярах: первый - Центру, второй - Комитету
казначейства, третий - получателю.
Приложение 16
Центр кассовых операций и хранения ценностей (филиал)
Национальный Банк Республики Казахстан
СПЕЦИФИКАЦИЯ
на _______________________   в _____________________________
(вид драгоценного металла)     (форма драгоценного металла)
-------------------------------------------------------------------------
N   !Номер  !Товарный !Содержание  !   Масса     ! Масса
п/п !слитка ! знак    !драгметалла,!лигатурная   !химически чистая
!       !         !    %       !-------------------------------------
!       !         !            !грамм !унции !грамм ! унции
-------------------------------------------------------------------------
1  !   2   !    3    !     4      !  5   !  6   !  7   !    8
-------------------------------------------------------------------------
Заведующий хранилищем _______________     ______________________
(подпись)            (фамилия и.о.)
Главный контролер   _________________     _____________________
(подпись)           (фамилия и.о.)
Дата
Приложение 17
Центр кассовых операций и хранения ценностей (филиал)
Национального Банка Республики Казахстан
СПЕЦИФИКАЦИЯ
на __________________________________________________________
(наименование ценностей, счета)
--------------------------------------------------------------------------
Наименование ! Кол-во   !  Марка,    !Содержание   !  Масса, грамм
ценностей   ! мест     !тип, размер !драгметалла, !----------------------
!(упаковок)!            !% (проба)    !Лигатурная !Химически
!          !            !             !(общая)    ! чистая
---------------------------------------------------------------------------
1       !    2     !      3     !      4      !     5     !    6
---------------------------------------------------------------------------
ВСЕГО: (указать цифрами и прописью значения количества мест и массы
ценностей).
Заведующий хранилищем____________________
Главный контролер хранилища_______________
Дата
Примечание: при составлении спецификации на ювелирные изделия и их
компоненты графа 3 исключается.
Приложение 18
Журнал
регистрации посылок с ценностями,
поступающих от поставщиков
-------------------------------------------------------------------------
N !Наименование!Акт предварительного!Оценочная!Кол-во !Акт приема и
п/!поставщика  !     приема         !стоимость!посылок!сортировки
п !            !--------------------!посылки  !(штук) !------------------
!            ! Дата !  N          !(тенге)  !       ! Дата  !   N
-------------------------------------------------------------------------
1 !     2      !  3   !    4        !    5    !   6   !   7   !   8
-------------------------------------------------------------------------
Приложение 19
У Т В Е Р Ж Д А Ю:
Председатель Комитета казначейства
Министерства финансов
Республики Казахстан
_________________________
АКТ
переоценки ценностей
правительственного (бюджетного) резерва
от "_____"_____________20__г.
В соответствии с Инструкцией о порядке сдачи и приемки ценностей,
подлежащих зачислению в правительственный (бюджетный) резерв, а также их
выдачи из правительственного (бюджетного) резерва, утвержденной приказом
от "___"_______20__г., настоящим актом произведена переоценка ценностей
правительственного (бюджетного) резерва по состоянию на "___"____20__г.
---------------------------------------------------------------------------
N  !Наименование   ! Учетная цена, в тенге      !Масса    !Стоимость
п/п!вида ценностей !(фиксинг ЛБМА на день,      !химически!после
!               !предшествующий дню          !чистая,  !переоценки, в
!               !переоценки/31,1034807*Офици-!  г.     !тенге (гр.3*
!               !альный курс доллара к тенге)!         ! гр.4)
---------------------------------------------------------------------------
1 !      2        !            3               !    4    !     5
---------------------------------------------------------------------------
1  Золото
2  Серебро
3  Платина
Всего
---------------------------------------------------------------------------
Акт составлен на ______ листах, в одном экземпляре.
Начальник отдела
обслуживания долговых обязательств
и учета ценностей правительственного
резерва, драгметаллов и камней __________________________
Начальник Управления
финансового планирования,
обслуживания правительственного долга и резерва____________
Приложение 20
Книга
количественно-суммового учета
ценностей
______________________________
(наименование организаций)
______________________________   _____________________________
(наименование ценности)              (вид металла)
Ед.измерения_____________________Проба_____________Стоимость за грамм
---------------------------------------------------------------------------
Дата!N!Содержание!           Дебет               !     Кредит
! !операций  !-------------------------------------------------------
! !          !Кол-! Масса              !     !Кол-!Масса
! !          !во, !--------------------!     !во  !-------------------
! !          !штук!общая!лигатур!хими  !сумма!    !общая!лигатур!хими
! !          !    !     !ная    !чески !     !    !     !ная    !чески
! !          !    !     !       !чистая!     !    !     !       !чистая
---------------------------------------------------------------------------
1  !2!    3     !  4 !  5  !   6   !  7   !  8  ! 9  ! 10  !  11   ! 12
---------------------------------------------------------------------------
Продолжение таблицы
-------------------------------------------
! Остаток                           !
------!------------------------------------
!Кол-во! Масса                      !
!      !----------------------------!
Сумма !штук  !общая !лигатур-!хими- !Сумма!
!      !      !ная     !чески !     !
!      !      !        !чистая!     !
-------------------------------------------
13  !  14  !  15  !  16    ! 17   ! 18  !
------------------------------------------
В настоящей книге пронумеровано и прошнуровано______страниц (листов)
Председатель Комитета казначейства
Министерства финансов РК ______________________
подпись
Начальник Управления
бухгалтерского учета и отчетности
по республиканскому бюджету ______________________
подпись
Приложение  21
Отчет
о движении ценностей правительственного
(бюджетного) резерва за________ месяц 20____ года
(тенге)
-----------------------------------------------------------------------
Остаток на  ! Остаток на ! Поступило   ! Выбыло за ! Остаток на конец
начало года ! начало     ! за отчетный ! отчетный  ! отчетного месяца
! отчетного  ! месяц       ! месяц     !
! месяца     !             !           !
------------------------------------------------------------------------
1       !     2      !      3      !     4     !         5
------------------------------------------------------------------------
Начальник Управления
финансового планирования,
обслуживания правительственного
долга и резерва_________________